GROTE SCHADE IN KWEKERIJ 30% AN WB-ZEE LAND GAF JAAROVERZICHT Nu óók in Nederland Comité tegen vestiging van Péchiney Duizenden planten sterven in kas Oorzaak wellicht luchtvervuiling 's Heerenhoek kiest een dorpsraad Experiment amateur toneel in Goes Directie van Diana Hoop voor toekomst Provinciale commissie onderwijs ingesteld KORTING Oók op merkartikelen VOORHUIS International Ontgoocheling Grondanalyse Hoechst? Zoimig lenteweer Onvermijdelijk Inschrijvingen in handelsregister WEEKMARKT IN ZOUTELANDE Driedaagse trip door Zeeland in na j aarsprogram van ANWB Wijzigingen wedvluchten VRIEZENVEEN TWENTE BEROEPINGEN Nabestaanden van gesneuvelden naar Breda en Bergen op Zoom Woensdag 15 april 1970 DE VRIJP ZPEUW (Van onze correspondent) NIEUWDORP Vlak bij het industriegebied het Sloe, ligt de 2100 m2 grote plantenkwekerij Seven Days. Deze bestaat uit een enorm groot glazen huis, voor zien van de meest moderne outil lage, waarin permanent 140.000 planten voor de handel worden gekweekt. Directeur R. Casetta staat er volkomen verslagen bij, als hij zijn bezoekers het inte rieur van de kas toont. De resul taten van het bedrijf zijn door een tot heden onbewezen oorzaak bar slecht. Het behoort in deze kas op diverse plaatsen een bloemenzee te zijn doch thans wekt de kas meer de indruk, dat een herfst storm er heeft huis gehouden. Het blad van de meeste Cineraria's is geel geworden. Het afstervings proces is begonnen. De financiële strop is zelfs voor een leek zicht baar. Seven Days bezat reeds een plan tenkwekerij met een kas van 1000 m2 groot in 's-Heerenhoek. Daar naast is er in 's-Heerenhoek gelegen heid tot verdere expansie, waarvoor de grond reeds werd aangekocht. In verband met de snelle groei van dit bedrijf, besloot de directie aan de Korteweg te Nieuwdorp een bestaan de kas van 2100 m2 aan te kopen. Deze kas heeft door financiële om standigheden van de vorige eigenaar, die hierin voornemens was groente te gaan telen, geruime tijd leeg ge staan. Directeur R. Casetta moest de ze kas geschikt gaan maken voor de plantenkweek. Kosten noch moeite werden gespaard om met een zo ef ficiënt mogelijk bedrijf voor de dag te komen. Dit vergde een investering van .f150.000,Met deze kas en die te 's-Heerenhoek was het bedrijf thans in staat 20 pet, van de totale omzet in eigen kassen te kweken, terwijl het overige quantum wordt gekocht op bloemen-plantenveilingen in Ne derland. Het bedrijf levert de plan ten door geheel Nederland met 10 vrachtauto's af. Er zijn in totaal 20 mensen in dit bedrijf in loondienst werkzaam. Het bedrijf heeft een ka pitale omzet en geniet een goede re putatie. Zodra de kas te Nieuwdorp, die he melsbreed maar enkele kilometers van de fabriek van Hoechst afligt, bedrijfsklaar was, werd met de kwe kerij begonnen. Alles verliep voor treffelijk. „Later", aldus de heer Casetta, „realiseerd je je pas, waarom alles in de kas zo welig tierde". De wind was landafwaarts, doch toen de wind letterlijk uit de ver keerde hoek begon te waaien, begon voor ons bedrijf de ellende. Het blad van de meeste planten werd geel. Dit viel echter alleen in onze kas te Nieuwdorp te constateren, terwijl in ons bedrijf in 's-Heerenhoek alles uitstekend gedijde". De oorzaak zou en moest gevonden worden. Er werd getwijfeld aan de vakbekwaamheid van twee arbeiders in deze kas, het geen tot ontslag leidde. „Achteraf ge zien", aldus de heer Casetta, „volko men ten onrechte, daar andere fac toren de storende rol speelden". De heer Casetta verzocht het proef station voor de bloemisterij in Ne derland te Aalsmeer, een grondon derzoek in te stellen. Er werd grond onderzocht van de aangetaste plant Cineraria. De conclusie luidde: „Het schadebeeld dat in de Cineraria's naar voren komt, is niet een gevolg van slechte grond. Uitwendige om standigheden moeten hier de oorzaak zijn". De heer Casetta stelde zonder dra len het Landbouwschap van de situa tie op de hoogte. Deskundigen stel len tot heden op uiterst subtiele wij ze diverse onderzoeken in. Er is in de kas een meetapparaat geplaatst. Tot heden is er nog geen direct aan- wijbaar resultaat, maar de heer Ca setta verwacht dat het onderzoek binnen niet al te lange tijd vruchten zal afwerpen en dat het raadsel zal zijn opgelost. Op de vraag wat hij1 nu zelf van deze financieel economisch voor hem onhoudbare toestand vindt, ant woordt de heer Casetta zeer voor zichtig. Hij kan tot heden geen di- Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Vrij zonnig en zacht lenteweer. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 411; min. temp.: omstreeks nor maal; max. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 3- 10; min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; max. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal Kans on een drogf periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. - f x 1 i recte schuldige aanwijzen. Het feit echter dat negen maanden van het jaar de wind landinwaarts waait en juist dan deze verschijnselen bij de planten optreden, doet hem vermoe den dat luchtverontreiniging de oor zaak is. De heer Casetta nam contact op met Hoechst-Vlissingen. Dit bedrijf had thans niet die experts bij de hand, die tot oordelen bevoegd zijn, zo werd de heer Casette meegedeeld. Verder kon men van de zijde van Hoechst niet aannemen, dat dit be drijf de schade veroorzaakte. Deskundigen uit Duitsland zullen ter plaatse de toestand komen be kijken. Het bedrijf, dat te Nieuwdorp be gin 1969 werd gestart, is noch door provincie of gemeente of door welke organisatie dan ook, gewaarschuwd, voor eventuele nadelige gevolgen van vestiging in dit gebied. In 1969 heeft „Seven Days" in Nieuwdorp een schade van 60.000,- moeten incasseren. De schade welke tot nu toe opgelopen is, bedraagt reeds circa 35.000,-. Het is bedrijfs economisch ongewenst om de kas in Nieuwdorp te sluit. Indien er echter geen maatregelen getroffen kunnen worden, kan sluiting niettemin nood zakelijk zijn. Dit zal impliceren dat een aantal personeelsleden wordt ontslagen en dat de expansie van „Seven Days" teniet is gegaan. Volgens de heer Casetta is er maar één oplossing. Het bedrijf valt in het onteigeningsgebied van het Sloe in de derde fase. „Laten ze eerder tot onteigening overgaan en mij elders in Zeeland de mogelijkheid bieden mijn bedrijf verder uit te bouwen", zegt de gedupeerde ondernemer. Hij denkt zelf aan Kapelle-Biezelinge of de omgeving van Hansweert. Hij ls bang dat bij verdere industrialisatie de luchtverontreiniging dusdanig zal toenemen dat ook zijn bedrijf te 's-Heerenhoek hiervan de nadelige gevolgen gaat ondervinden. Een tota le verplaatsing van zijn bedrijf naar een streek in Zuid-Beveland of Wal cheren waar de sierteelt ongestoord uitgeoefend kan worden, zou in een later stadium nodig kunnen zijn. Het bedrijf zal in dat geval in fases moe ten overgaan, zodat de produktie niet in gevaar komt. Zoals het nu gaat wordt het be drijf in zijn totale ontwikkeling da nig belemmerd. Dat luchtverontrei niging de oorzaak is, staat overigens nog niet wetenschappelijk vast. Mocht dit bij nader onderzoek toch het geval blijken, dan is het leven voor de heer Casetta in Zeeland al lerminst goed. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als uitvloeisel van de behandeling van de sociaal- culturele ontwikkelingsschets heeft het college van G.S. van Zeeland een provinciale commissie onderwijs in gesteld. De commissie heeft, een ruime taak omschrijving. Zij zal op verzoek of op eigen initiatief gedeputeerde sta ten gaan adviseren over alle onder werpen die betrekking hebben op be vordering van onderwijs in Zeeland en wel in de brede zin van het woord. Er wordt daarbij gedacht aan een in ventarisatie van de behoeften, de aansluiting tussen de verschillende vormen van onderwijs en op nu nog niet overzienbare aspecten van het onderwijs, voorzover zij voor Zeeland van belang zijn. Binnenkort zal de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aart- sen, de commissie installeren. De heer J. van den Bos, lid van G.S., is voorzitter van de commissie en de heer J. M. A. C. van Dongen, even eens GS-lid, is vice-voorzitter. Ver der zijn onderwijsautoriteiten uit ge heel Zeeland en van diverse vormei /an onderwijs in de commissie ver egenwoordigd Adviseurs zijn dr. G dmallegange. directeur van de Stich ting Zeeland en drs. M. C. Verburg. directeur van het ETI voor Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland te Mid- dtlburg zijn ingeschreven: autorij school „Bruinisse". Dreef 10, Brui- nisse; cafetaria Rowy, Ring 24, Dreischor; patates - fritesbedrijf Th. P van der Vlist, Hoogenboomlaan 28, Renesse; bar „El-Paso", Magda- lenastraat 9, Goes; assurantiebemid- delingsbedrijf G van der Zalm, Beukenstraat 231, Goes; kruideniers- bedrijf M.J. Kriinse-Locker, Kerk- ring 25, Nieuwerkerk; broodbakkers- bedrijf A Hirdes-Boone, Oude Toren straat 39 Yersekt; patates fritesbe drijf J A Bloks, Boulevard Bankert, Vlissingen (corr. adres: Bree 3, Middelburg); camping „Het Hoge Land" Zandweg 4. Sirjansland; au to vernuurbedrijf M.D. de Witte jr., Oranjeboomstraat 7, Kapelle. Een trieste aanblik. Zover het oog reikt aangetaste planten die zonder meer weggegooid kunnen worden. FOTO BOVEN Beschuldigend wijst de heer Ca setta naar de rook die volgens hem zijn kassen bedreigt. ZOUTELANDE Op initiatief van de VVV van Zoutelande zal deze zo mer begonnen worden met een we kelijkse markt in de gemeente. Voordat het bestuur vaste plannen ging maken is er een hearing ge weest met de middenstand. De be langstelling bleek erg gering. Slechts twee handelaren uit Zoutelande zul len hun waren in een kraam uitstal len. Deze waren zijn groenten, fruit, bloemen en antiek. Op het pleintje rond de muziek tent zullen 25 kramen opgesteld wor den met uit elke branche een verte genwoordiging. Tevens zijn een aan tal kunstenaars uitgenodigd om er te exposeren, zodat Walcheren, zei het op kleinere schaal een tweede kunstmarkt bij krijgt. De markt wordt op de dinsdagen in juni. juli en augustus gehouden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/DEN HAAG In navolging van Friesland krijgt Zee land in het najaar van 1970 een kans om hetgeen er zoal historisch, folklo ristisch en cultureel in de provincie leeft aan de niet-Zeeuwen te tonen. Dat zal gebeuren door middel van een exclusief arrangement dat in samenwerking tussen de ANWB en de provinciale Zeeuwse VVV wordt aangeboden. Het aantal deelnemers zal slechts beperkt zijn. Dit past in de opzet, die via een arrangement in 1969 on der de titel „Kerstmis in Friesland" is beproefd. Het succes van dit ar rangement was zo groot en de deel nemers drongen zo sterk aan op een reprise, maar dan in een andere pro vincie, dat men bij de ANWB meteen aan het werk is gegaan. Het najaarsarrangement voor Zee land is voorlopig als volgt ingedeeld: op een zaterdagmorgen in september arriveren de deelnemers in Goes, waarna zij onder meer een wedstrijd boogschieten op de staande wip, er gens in de „zak" van Zuid-Beveland, gaan bijwonen. Op de terugweg wordt thee gedronken in een eenvoudig dorpscafeetje en 's avonds wordt er een klederdrachtenshow gegeven in hotel „De Korenbeurs". Zondag brengt men een bezoek aan Veere, waaraan een rondvaart over het Veersemeer en de Oostersohelde is verbonden. Verder staan er excursies naar en door Zierikzee op het pro gramma. Maandag biedt dit zoge naamde „Zeeland-programma" een bezoek aan de oesterputten in Yerse- ke. Diners en lunches vormen de rustpunten in deze Zeeland-driedaag- (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK In het ge bouw De Jeugdhoeve vond een open bare vergadering van de werkgroep ter voorbereiding van een dorpsraad plaats Alle aanwezigen werden voorzien van een stembiljet en kon den één of meer stemmen op ver schillende kandidaten uitbrengen. Na de uitslag van de stemming verliet het publiek de vergaderzaal en bleven de achttien kandidaten waarop de stemmen werden uitge bracht bijeen om onderling een be stuur te kiezen. Het bestuur van de tot stand ge komen dorpsraad ziet er nu als volgt uit: Voorzitter de heer A. F. R. van Opdorp, vice-voorzitter de heer J. Pompernolle, eerste secretaris de heer A Martens, tweede secretaris de heer M. Moison, penningmeester de heer H. van Kranenbroeck, co ordinator de heer B. J. van de Waard. De eerste punten die de dorpsraad besprak waren het stimu leren en het coördineren van dorps activiteiten en het representeren van de dorpsgemeenschap naar buiten. Verder gingen stemmen op voor het oprichten van een oudercomité- en een Oranjevereniging. Voorop dient te worden gesteld, dat de dorpsraad geen enkele bevoegdheid heeft. Men kan een dorpsraad vergelijken met een wijkraad in de steden. De dorpsraad zal een positieve bijdrage kunnen leveren ten aanzien van de leefbaarheid en zal streven naar een vruchtbare samenwerking met het gemeentebestuur. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Het bestuur van de afdeling Zeeland van de Zuidneder landse Bond van Postduivenhouders heeft besloten, de voor zondag 19 april geplande wedvlucht vanuit het Franse Beaumetz te wijzigen in een Belgische vlucht vanuit Moeskroen. Dit in verband met het koude weer van de laatste tijd, en de daar door te verwachten geringe deelname aan een vlucht vanuit Beaumetz on- dar deze omstandigheden. Verder is voor deze week een wij ziging aangebracht in het „opleer- vluchten-programma". De vlucht vanuit ARDOOIE wordt nu gevlogen op woensdag 15 april, een dag vroeger dan gepland. (ADVERTENTIE) THUIS WINKELEN MET Indien u nog geen katalogus heeft ontvangen, vraag deze dan vla onderstaande bon aan. BON VOOR GRATIS KLEURKATALOGUS NAAM ADRES WOONPLAATS Uitknippen en zenden aan Voorhuis International - Postbus 100 - Vriezenveen - Twente (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In de afdelings vergadering Zeeland van de ANWB die in Vlissingen werd gehouden on der voorzitterschap van mr. F. J. J. L. van Lanschot, lid van het dage lijks bestuur van de bond, heeft de afdelingsconsul, de heer D. F. P. Hoegen, in zijn jaaroverzicht een uit eenzetting gegeven van het ANWB- werk in Zeeland in 1969. Door de vervanging van klassieke hoge wegwijzers door moderner uit voeringen is een aantal in Zeeland in 1969 van 180 tot 168 teruggebracht. Het aantal lichtwijzers steeg van 63 tot 79, het aantal richtingsborden van 736 tot 784 en het aantal voor- richtingsborden van 321 tot 345. Tevens werden in Zeeland de eer ste vijf zgn. „aangestraalde" por- taalbakken geïnstalleerd. De gren zen werden gemarkeerd met vier provincienaamborden. De vereniging Rijwielpad Walche ren heeft ter waarschuwing van bromfietser van de ANWB vijftig zo genaamde onderbordjes „dus niet brommen" ontvangen ter bevestiging onder hara bekende rechthoekige zwarte fietspad-borden. Als gevolg van de nog altijd toe nemende behoefte aan voorlichting op toeristisch en recreatief gebied heeft de bond tijdens het verslagjaar door interne verbouwing de capaci teit van zijn kantoor weten uit te breiden. Mede dankzij het te Terneuzen ge vestigde kantoor en de wekelijkse (Van onze correspondent) DEN HAAG Beroepen te Tho- len J. H. Vlijm te Krimpen aan de TJssel. Bedankt voor Burgh G. J. van der Stouw, kandidaat te Utrecht. (Van een onzer verslaggevers) GOES Een experiment op ama teurtoneelgebied zal zaterdagavond 18 april in de grote zaal van het WillibrorduscoHege in Goes plaats vinden Tijdens een studiebijeen komst van het Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel zullen dan drie korte toneelstukken worden op gevoerd, niet op het toneel maar in de zaal. De werkgroep Middelburg van het Z-C.A zal „Je droom of je leven" van de jonge schrijver Albert Mau- rits spelen, de werkgroep Nieuwdorp zal een spel over het thema goed en kwaad (met problemen van dienstplicht en automatisering) uit voeren en de werkgroep Zierikzee zal de eenakter „De toekomst ligt in de e-eren van Ionesco" brengen Het proscenium-experiment, dat om acht uur begint, zal worden voorafgegaan door een algemene le denvergadering in dezelfde zaal, en een koffiemaaltijd. Aanvang half (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het Zeeuwse Aluminium Comi té heeft in een rapport pro test aangetekend tegen de vestiging van Péchiney in liet Sloegebied. Het Zeeuwse omité verklaart zich soli lair met het landelijk alu ■ninium comité, dat geplet leeft voor een nationale iluminiumindustrie in Suri iame. Volgens het Zeeuws Vluminium Comité zal de vestiging van Péchiney in Zeeland tot gevolg hebben, 4at „de westerse beheersing van de bodemrijkdommen worden uitgebreid en ver sterkt". Het comité vraagt zich verder af op welke wijze de 130.000 ton afval die bij een maximale produktie van Pé- riiiney zal vrijkomen, zal worden verwerkt. Volgens het comité blijkt verder dat de vestiging van Péchiney voor de werkge legenheid in Zeeland van geen enkel belang is. In dit verband wordt gewezen op een uitspraak van de heer Hoffman, economisch advi seur van Péchiney in Neder land. De heer Hoffman heeft volgens het comité gezegd dat er voor Péchiney geen werknemers in Zeeland te vinden zullen zijn. Het Zeeuws Aluminium Comité is van oordeel dat de Zeeuwse bevolking te laat en te eenzijdig over de vestiging van het Franse be drijf is ingelicht. Dit oordeel is gebaseerd op een door de kerngroep Péchiney inge steld onderzoek naar de pu blieke opinie m.b.t. de Pé- chiney-vestiging (zie onze editie van gisteren). Zesen vijftig procent van de onder vraagden beoordeelde de al. gemene gevolgen van de in dustrialisatie voor Zeeland als gunstig. De persoonlijke gevolgen werden slechts bii 12 procent van de onder vraagden als positief ge waardeerd. Dit verschil in beoordeling tussen algeme ne en persoonlijke gevolgen kan volgens het comité al leen verklaard worden door „de indoctrinatie van de kant van de autoriteiten, dat industrialisatie de werkge legenheid bevordert". Vol gens het comité gaan de au toriteiten voorbij aan de be langen van die bevolkings- j groepen die in hun econo mische positie worden aan- retast. Uit de enquête komt vol gens het comité bovendien naar voren „dat de regio nale pers. met name de PZC, zich conformeert aan de visie van de autoritei ten, waardoor zij mede plichtig is aan deze volks misleiding. verschijning van een mobiel kantoor in Zierikzee, kon de ANWB op deze manier in 1969 zijn leden op bevre digende wijze van voorlichting voor zien. De afdelingsvergadering heeft in haar midden een nieuwe watercon sul begroet P. W. Vroon uit Bres- kens die door de voorzitter werd ge ïnstalleerd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Van 29 juni tot 2 juli zullen tachtig Engelsen in Bergen op Zoom en in Amersfoort te gast zijn. Het zijn nabestaanden van de in de oorlog in ons land gesneuvelden. Ze zijn hier op uitnodiging van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, dat dankzij de opbrengst van de in november gehouden ..Klaprooscollec te" hiertoe in staat is. Van 19 tot 25 juni worden ook 40 tot 45 Poolse na bestaanden ontvangen, die bij fami lies in Breda zullen logeren. Het comité zal in totaal zes grote groepen nabestaanden ontvangen. De eerste groep is van 1 tot 6 mei in Nederland en zal logeren in Nijmegen en Groesbeek. In totaal zullen onge veer 530 nabestaanden dit jaar de graven bezoeken van hen, die in de jaren 1940-1945 tot de geallieerde le gers behoorden en in ons land sneu velden. Zij komen behalve uit Enge land en Polen, uit de V.S. en Canada. (Van een onzer verslaggevers) KAATSHEUVEL De directie van de n.v. schoenfabriek Diana in Kaats heuvel voert momenteel druk bespre kingen, die vooral ten doel hebben de continuïteit van het bedrijf te waarborgen. Zoals door ons vorige week gemeld had dit bedrijf sursé ance van betaling aangevraagd. Te vens werd toen meegedeeld dat de loonbetaling voor die week was ze- kergesteld. Een sanering van het bedrijf ligt voor de hand. Dat er ook personeel moet afvloeien is zeker. Een dezer dagen zal de directie daarom overleg plegen met de betrokken werknemers organisaties, die ook voor de surséan ce-aanvraag geraadpleegd werden. Hoeveel personeel er moet afvloeien en van welke afdelingen kon men ons nog niet vertellen. „Maar", zo zei ons de heer Van Gils, directeur van Diana n.v., „de tot op heden gevoer de besprekingen met diverse betrok kenen zijn hoopvol voor de toekomst. En de loonbetalingen zijn voorlopig zeker gesteld". Bij het bedrijf werken 170 werknemers, waaronder een vijf tigtal Belgen. DE ADVOCATEN van James Earl Ray, die tot 99 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd wegens de moord op Martin Luther King, hebben b(j de rechtbank van Memphis revisie g -raagd voor de zaak van hun cliënt. Vorige verdedigers zouden Ray tot een bekentenis hebben geperst.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3