„Houston schetst de toestand rooskleuriger dan hij is Drie astronauten in Apollo-13 kunnen het net halen DE 13e. DEMOCRATIE MAAKT ONS STERK Wereld staat klaar om Apollo te helpen i/ümJ DR£)STE J DIRECTEUR TH. VERMEESCH VAN VOLKSSTERRENWACHT IN HOEVEN Mannen in nood RADIO DE KOCK 99 Commentaar ZUURSTOFTENT APOLLO 13 a s troosten vrouwen van astronauten f|! Twee Starfighters bij Landau neergestort Athene wijst Starakis uit BONT tegen Zomerprijzen ■N thuis of op reis.zorg dat u altijd 'n doosje bij de hand hebt bij kleine ongemakken weldadig en verzachtend voor de huid. grote doos 1.20 - familiedoos 1.80 DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adres Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 15 APRIL 25e Jaargang No. 6220 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1>15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummei vrijdag tot v.m. 11 uur. (Van een opzer verslaggevers) ROOSENDAAL „Ik heb de laatste jaren alle NASA-testrappor- ten bestudeerd. Concluderend kan ik zeggen, dat een maanmissie ge middeld 98 procent kans van slagen heeft. De twee procent risico zijn gistermorgen, in de Apollo-13, in werking getreden. Bij de stand van zaken op dit ogenblik (gisternamid dag), hebben, naar mijn mening, de astronauten nog 70 procent kans om het er levend af te brengen", zei gistermiddag de heer Th. Ver- meesch, directeur van de volksster renwacht Simon Stevin in Hoeven en deskundige op ruimtevaartge- bied. „Je moet de risico's, die de as tronauten NU lopen verdelen in drie grote hoofdstukken, die van vitaal belang zijn: energievoorzie ning, zuurstof en communicatie. De onderdelen hangen alle drie samen. Een lekkende zuurstoftank betekent gebrek aan ademzuurstof, maar ook gebrek aan zuurstof voor de zilver- zink-oxyde-batterijen, die gevoed worden met zuurstof en waterstof. De omzetting van beide gassen in stroom, maakt water vrij dat dient voor koeling van de elektronica aan boord en als drinkwater. De stroom is verder nodig, op de eerste plaats in deze omstandigheden, voor de verbinding met Houston, zeker nu de boordcomputers zijn uitgeval len", zegt de heer Vermeesch. „De astronauten zullen de ko mende uren en dagen nog enkele kritieke momenten doormaken, als de toestand aan boord tenminste niet verslechtert. Ais bijvoorbeeld de laatste batterijen ook de geest zouden geven, ziet het er triest uit. Om te beginnen is belangrijk het slagen van de koerscorrectie aan de achterkant van de maan vannacht. Daar hangt immers vanaf of ze in het oorspronkelijke landingsgebied terecht zullen komen, wat van vi taal belang is voor snelle hulpver lening na een eventueel geslaagde landing. De astronauten zullen, als ze de aarde bereiken, volkomen uit geput zijn", vervolgt de heer Ver meesch. „Een bijzonder kritiek moment zal, onder deze omstandigheden, zijn het tijdig ontkoppelen van de com mando-capsule (waarmee tenslotte geland moet worden) van de maan lander en de dienstcapsule. Het is te hopen, dat het elektrische sys teem dan voldoende vermogen kan leveren om deze manoeuvre te laten slagen. Het brengen van de capsule in de juiste invalshoek voor de te rugkeer in de dampkring en het uitstoten van de daalparachutes loopt, volgens de stand van dit ogenblik, niet veel gevaar, omdat er in de commando-capsule een on afhankelijke batterij staat opgesteld, die voor deze manoeuvres stroom levert." „Moclit tenslotte, in de laatste fase van de landing, de zuurstof in de cabine zijn opgebruikt, dan kun nen de astronauten zich voorlopig nog redden met de zuurstof in de ruimtepakkén, ofschoon deze voor raad beperkt is. Van vitaal belang op dit ogenblik is echter, dat de radioverbinding intact blijft. Of er nog meer defect kan raken in het ruimteschip, is moeilijk te zeggen, omdat wc nog steeds niet precies weten, wat de ontploffing veroor zaakt heeft en met welke gevolgen Waarschijnlijk heeft ze zich voor gedaan in de dienstcapsule, maar de klap moet enorm hard geweest zijn, omdat de astronauten hem dóór het hitteschild heen hebben kunnen horen. Ik heb tenslotte de indruk, dat Houston Control de toestand rooskleuriger schetst dan hij, in al le bittere ernst, is". Aldus de heer Th. Vermeesch. ANGSTIGE VLUCHT NAAR AARDE (Van onze redactie buitenland) HOUSTON De reis van de Apollo-13 is een reis tussen leven en dood geworden. De levens gevaarlijke situatie die gisterochtend vroeg aanbrak voor de 3 astronauten Lovell, Haise en Swigert, was gisteravond onveranderd. Het gaat er nu alleen nog maar om of het drietal de aarde zal kunnen bereiken. De vluchtleiding denkt dat de bemanning het zal halen, „maar net". Nadat alle mogelijkheden voor de veiligste terugkeer waren nagegaan heeft het vluchtleidingscentrum in Houston gisteravond definitief besloten de landing op vrijdagavond tegen 19.00 uur vast te stellen. Wanneer alles verloopt volgens de laatste plannen, zal het ruimte schip omstreeks die tijd halverwege Samoa en Nieuw-Zeeland in de Stille Oceaan neerkomen. Vluchtleider Glynn Lunney in Houston verklaarde de toestand nog steeds te beschouwen als „de meest kritieke die wij in de bemande ruimtevaart ooit beleefd hebben". Hij prees de drie mannen, omdat zij zich zo kalm en koelbloedig hebben gedragen. Het ongeluk in het dienstdeel is volgens hem waarschijnlijk door een breuk of een scheur veroorzaakt. Drie mannen verkeren in nood. Een maanvlucht die even soe pel leek te verlopen als de vorige maanexpedities, gaat als een mis lukking de geschiedenis in, om van een mogelijke ramp maar te zwij gen. Het schokeffect is enorm. We waren er al o'n beetje aan gewend geraakt dat de com puters, die feilloze, kille robots, het werk wel deden. De mens kon zich volledig toevertrouwen aan de tech niek en zelfs de koerscorrecties wa ren niet nodig En nu plotseling dit. Een felle, onvoorziene gebeur tenis ontregelt het subtiele mecha nisme van het maanschip en met minieme middelen en moge lijkheden moeten de kosmonauten zich in veiligheid trachten te bren gen. Ontreddering op tienduizenden ki lometers van de aarde, met voor Lovell, Haise en Swigert alleen de hoop dat de rest van het mechanis me het niet zal begeven. Wat nog slechts koude computer techniek leek, is op slag verkeerd in een „gewoon" menselijk drama, dat de hele wereld ook als zodanig er vaart. Komen ze, die drie mannen daarginds, veilig op de aarde terug, of gaat de ruimtevaarttechniek een dramatische nederlaag lijden? Vrijdag pas - en dat duurt in de ze omstandigheden bijna onver draaglijk lang - weten we het ant woord. DE POOLSE vice-minister van Bui tenlandse Zaken A. Willmann en jhr. mr. A. de Ranitz, directeur-generaal politieke zaken van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken, zullen woensdag en donderdag in Den Haag van gedachten wisselen over de betrekkingen tussen beide landen. (ADVERTENTIE) Philips televisie Philips i radio Noordstraat 107. Tel. 01150-42» TERNEUZEN De stuurcabine is in goede condtie. Er is voor nog 165 uur zuurstof aan boord „en dat betekent dat het 20 lang nog kan vliegen". Water is er nog zoveel dat er na de landing nog voor 12 tot 13 uur over is. Het weer in het landingsgebied is goed en voor vrijdag wordt een licht bewolke he mel verwacht, met golven van 1.30 meter hoogte en een watertempera tuur van 26 graden Celsius. Op het ogenblik dat deze editie af sloot, kon nog niet gezegd worden of de belangrijke koerscorrectie rich ting aarde, die om acht minuten over half 4 vannacht moest worden uitge voerd, goed zou aflopen. De Apollo vloog gisteravond nog in een baan voor vrije terugkeer, die het ruimteschip ongeveer tien uur later dan nu het plan is naar de In dische Oceaan zou brengen, in de buurt van Mauritius. De koerswijzi ging van gisterochtend, die het ruim teschip van de rechtstreekse maanlan- dingsbaan weer in de baan voor vrije terugkeer naar de aarde bracht, is goed verlopen. Lukt de vuurstoot van vannacht niet, dan wordt de Indische Oceaan het landingsdoel. De motor moest ongeveer 4 minuten en 20 se conden branden. Het besluit werd gisteravond bekendgemaakt voordat de drie ruimtevaarders het wisten. Lovell en Swigert waren juist begon nen aan een slaapperiode van zes uur, terwijl Fred Haise bezig was met het overnemen van de wacht. Door het plotseling uitvallen van de energievoorziening in het Apollo- moederschip was gistermorgen vroeg een levensgevaarlijke toestand ont staan voor de drie ruimtevaarders. De landing op de maan werd snel daarop afgelast en het ruimteschip moet nu in de zgn. vrije-terugkeer- baan met een grote boog om de maan naar de aarde komen. De koerscor rectie van gisterochtend werd uitge voerd met behulp van de kleine stuwmotor van de maansloep „Aqua rius", die voor dertig seconden werd ontstoken. De maansloep fungeert nu min of meer als „zuurstoftent", waar in de astronauten bij toerbeurt plaats nemen slechts twee tegelijk, om dat de „Aquarius" niet op meer men sen berekend is. Het uitvallen van de energievoor ziening was veroorzaakt door een lek in een zuurstoftank, mogelijk ont staan door een explosie. De ruimte vaarders maakten melding van een luide knal. Twee van de drie brand stofcellen in het moederschip zijn op last van de vluchtleiding uitgescha keld. De batterijen in de maansloep werken echter normaal, zodat de' „Aquarius" nu als „reddingboot" kan worden gebruikt. Het ongeluk zou in ieder geval fataal zijn geweest als het bij de terugkeer na een maan landing was gebeurd. De astronauten hadden dan niet terug kunnen vallen op het (dan immers afgestoten) maanlandingsvaartuig. LOVILl (sarde èoxploai e 20*}* OOO .mijl van, k| de aard# Man land er stywfc coiiiKanrto-eapJnil» RUIMTEVAARTSCENTRUM HOUS TON (AP) Vrienden en buren zijn naar de huizen van de astronau ten Lovell en Haise gegaan, onder wie de Apollo-12-astronaut Charles Conrad, die mevrouw Lovell en haar vier kinderen is gaan troosten. „Ze is wel kalm, maar gespannen natuurlijk", aldus Haise toen hij het huis verliet. Ze halen het natuurlijk wel, maar het is jammer dat er geen maanlanding door kan gaan". Marily Lovell wilde niets zeggen. Astronaut Alan Bean is naar het huis van Haise gegaan. Mevrouw Haise heeft drie kinderen en ver wacht in juni de vierde. Swigert is vrijgezel en heeft in Houston geen familie. AFGELOPEN jaar werden in Neder land 17.600 branden geregistreerd, waarbij gemeentelijke brandweer korpsen optraden. De directe finan ciële schade bedroeg 160 miljoen gul den tegen 267 miljoen gulden in 1968. Het hoge schadecijfer in 1968 was mede te wijten aan enkele grote branden. HOUSTON (Reuter) De der tiende Apollo-vlucht, waarbij nu de astronauten Lovell, Haise en Swigert in groot gevaar verke ren, is al vanaf het begin een ongeluksonderneming geweest. Eerst raakte tijdens het aftellen de heliumtank van de maanlan der defect, maar dit euvel kon worden verholpen. Vervolgens werd, enkele dagen voor de lan cering, de bemanning door een lid van de ruimtevaartploeg blootgesteld aan een besmetting met rodehond. Apollo-piloot Ken Mattingly bleek niet immuun en werd op het laatste moment vervangen door John Swigert. Tijdens de lancering viel de mid delste motor van de tweede trap te vroeg uit, wat door het lan ger laten werken van de buiten motoren en de derde trap kon worden opgevangen. Maandagavond bestond er vrees voor nieuwe moeilijkheden met de heliumdruk van de maan sloep, maar de meterstand bleek normaal. (Van onze sportredactie) BREDA De tien jeugdleiders drie kwamen op hun besluit terug die de v.v. Baronie de rug toekeer den, gaan zelf een voetbalvereniging oprichten. Een naam voor de vereni ging (voor Zuidoost-Breda) is reeds gevonden: DEMOS. Het voorlopige bestuur, de heren Van Kooten (ex-vice-voorzitter van het Baronie-jeugdbestuur) voorzitter, Kuipers sr. vice-voorzitter en Nie- mans (oud-jeugdleider) secretaris plus tijdelijk penningmeester, heeft voor DEMOS een dubbele uitleg: De mocratie Maakt Ons Sterk en DE MOS, het Griekse woord voor volk. Het ligt in de bedoeling de nieuw te vormen club open te stellen zowel voor senioren als junioren en de elf tallen op zaterdag en zondag te laten spelen. De initiatiefnemers houden vrijdag een informatieve avond voor ouders en jeugd in café-bodega De Blauwe Kei, Erasmusplein 1, Breda (aanvang acht uur). Enkele punten, die de democrati sche aanpak bij DEMOS aantonen: de spelers zullen zelf hun aanvoerder kiezen; en de aanvoerder krijgt in spraak bij het maken van de opstel ling. SWIGERT HAISE (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/PARIJS/LONDEN Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat Amerika voor de landing van de Apollo 13 de hulp van andere landen zal inroepen, als dit noodzakelijk is. Hierbij zal de diplomatieke weg worden ge volgd. Ingaande 1968 is een internationale conventie van kracht, die getekend is door 42 landen, en volgens welke elk lid astronauten, als „afgezanten uit de ruimte", op alle mogelijke ma nieren zal moeten helpen ingeval van ongelukken en gevaar, in hun land of op zee. Het land waar het ruimte schip dan terechtkomt, is gehouden het terug te geven aan het land waar het thuishoort. „Wij zijn klaar", aldus de gezag voerder van het Apollo 13-bergings- schip Iwo Jima, dat in de Stille Oce aan vaart, toen hij het nieuws hoor de over de crisis aan boord van het ruimteschip. Dat betekent dat de Iwo Jima de astronauten vrijdag uit het water zal moeten halen. De Britse minister-president Wil son, heeft in een boodschap aan pre sident Nixon gezegd dat de Britse strijdkrachten overal ter wereld ter beschikking staan in verband met de landing van de Apollo 13. De Britse marine heeft zich hier al over in verbinding gesteld met de Ameri kaanse. President Pompidou heeft de Fran se Atlantische vloot in staat van pa raatheid gebracht pm te kunnen hel pen bij de berging van de Apollo 13. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Maurice Schumann, kreeg de opdracht de Amerikanen te laten LAHR, WEST-DUITSLAND (AP) Enige kilometers ten zuiden en ten westen van de stad Landau zijn gisteren twee Starfighters van de Canadese luchtmacht neergestort. De piloten kwamen veilig met de parachute aan de grond. Men ver moedt dat de machines elkaar in de lucht hebben geraakt of dit dreigden te doen. weten, dat Frankrijk al het moge lijke wil doen om te helpen bij de noodlanding van het ruimteschip. De Russische medevoorzitter van de ontwapeningsconferentie in Ge- nève, Rosjtsjin, heeft zijn spijt over het mislukken van de Amerikaanse Apollo-missie uitgesproken. Hij sprak de hoop uit dat de bemanning veilig op aarde zou terugkeren. Australische geleerden waTen gis teren gewikkeld in een race tegen de klok om de reusachtige radiotele scoop van Parkes in Nieuw-Zuid- Wales in gereedheid te brengen voor een verbinding met de in nood ver kerende Apollo-13, wanneer deze vandaag naar de aarde terugsuist. De Parkes-telescoop wordt ge bruikt, omdat die veel zwakkere signalen op kan vangen dan NASA's eigen installatie bij Canberra. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De Franse regering heeft reeds op 26 maart, dat is voordat het proces in Athene begon, van de Griekse regering de toezegging ont vangen dat de journalist Jean Stara kis, na afloop van het proces, zou worden uitgewezen. De Griekse regering heeft gisteren het Franse ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld dat Stara kis gratie krijgt en wordt uitgewe zen. Zoals bekend wilde Servan Schreiber, die maandag Theodorakis naar Parijs haalde, ook Starakis' in vrijheidstelling bewerkstelligen. De Tweede-Kamerleden P. Dankert en H. Wierenga (beiden PvdA) heb ben minister Luns gevraagd zich aan te sluiten bij het aangekondigde ini tiatief van de Westduitse regering om, samen met andere Europese re geringen, na te gaan welke stappen kunnen worden genomen om herzie ning te krijgen van de zware vonnis sen die zondag in Athene zijn ge veld. EEN WEGVLIEGEND DEKSEL van zijn tankauto sloeg met zo een ge weld tegen het hoofd van de 24- jarige chauffeur W. F. van Amels- foort uit Arnhem, dat hij aan de ver wondingen bezweek. Het ongeluk ge beurde in Maassluis. (ADVERTENTIES) Kies nu in alle rust Uw bontmantel, bontstola of bonthoed. U vindt bovendien een uitgebreide kollektie Mantels en kostuums Japonnen Ledermantels, -overgooiers en -spencerpakj'es Lak-mantels en spencer- pakjes TILBURG Heuvelstraat 44 Tel. 0425Ó31620 DEN BREDA Eïndstraat 14 Tel. 01<500<3108<S BOSCH SCHAPENmarkt 17 Tel. 04100-39125 Nieuwe gebloemde dozen vól met de bloem van de echte Nederlandse bonbon-kunst. keuze uit drie cadeau-verpakkingen 5,85

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1