Legia-trainer pessimistisch Nelissen vraagt om prijzendebat V.V.O.M.LEGER BEGINT HEKSENJACHT Fransman Servan Schreiber haalt componist uit Athene Nixon gaat in tegen advies militairen NEDERHORST VRAAGT FUSIEDEBAT Kruidendokter ziet af van hoger beroep bekent oplichting voor 2 miljoen gulden RAPPORT NOG MEER GRENZEN Frontale botsing: Terneuzenaar verongelukt POLITIEMAN DOOD PvdA w il vervroegd AO W-vakantiegeld 107-jarige overleden DlrekteurP. J. van de Sande Telefoon(01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W, DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 14 APRIL 25e Jaargang No. 6219 Advertentieprijs l per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bü vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummei vrijdag tot van. 11 uur. ,lj£ Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Bij zijn aankomst op Le Bourget wordt Theodorakis hier begroet door Melina Mercouri. PARIJS (AP) De nieuwste en, in zijn eigen oordeel, belangrijkste plaat van Mikis Theodorakis zal deze week in Parijs uitkomen. Het is de muziek bij „Staat van beleg", een dramatisch gedicht. Theodorakis heeft de muziek ge schreven terwijl hij in Griekenland in de gevangenis zat. Daar kreeg hij het gedicht, geschre ven door een vrouwelijke gevangene toegespeeld en wat er zo van onder de indruk dat hij meteen begon te componeren. Hij deed dit zonder over enig mu ziekinstrument te beschikken. Het enige waaruit hij geluid had weten te krijgen waren de tralies van zijn cel. De muziek werd na voltooiing de gevangenis uitgesmokkeld en kwam In Frankrijk terecht. Theodorakis liet weten dat hij hoopte dat er snel een plaat van kon worden gemaakt. THEODORAKIS IN PARIJS (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Na een vermoeiende luchtreis van drie uur is de Griekse componist Mikis Theodorakis gistermiddag om half zes als vrij man in Parijs aangekomen in gezelschap van Jean- Jacques Servan Schreiber, de algemene secretaris van de Fran se liberale partij, die hem uit Athene gehaald heeft. Een grote menigte van Griekse en Franse studenten stond Theodorakis bij zijn aankomst op het vliegveld Le Bourget op te wachten en juichte hem hartelijk toe. De eerste die Theodorakis met tranen in de ogen omhelsde was de Griekse actrice Mercouri. In haar onmiddellijke nabijheid stond de regisseur van de film „Z", Costa Gravas. Het was aanvankelijk de bedoeling, dat Theodorakis een persconferentie zou geven, maar in verband met zijn ziekte (tuberculose) achtten de dok toren het beter, dat hij onmiddellijk werd opgenomen. Aan de trap van het vliegtuig stond een ambulance gereed, die hem naar Parijs vervoer de, waar hij is opgenomen in een sanatorium, waarvan de naam gister avond nog niet werd meegedeeld. Theodorakis, ofschoon vermoeid en ziek, bedankte met een handgebaar al zijn vrienden en de wachtende journalisten. Toen de ambulance was weggereden, las Servan Schreiber na mens de Griekse componist de vol gende verklaring voor: „Het dringt nog niet goed tot mij door, dat ik thans vrij man ben. Want nog maar een paar uur geleden zat ik vol komen geïsoleerd in Athene. Ik kan na drie tragische jaren weer vrij ademhalen. Ofschoon ik de bittere bijsmaak heb, dat ik in Athene mijn vrouw en twee kinderen heb moeten achterlaten en bovendien nog al mijn vele vrienden aan wier lijden nog geen einde is gekomen. Mijn vrijheid dank ik aan een grote internationale solidariteit en aan onze Europese vrienden. Bijzonder veel dank ben ik verschuldigd aan mijn directe bevrijder Servan Schreiber. Mijn gedachten zullen blijven uit gaan naar mijn volk, welks toekomst in grote mate afhankelijk is van de Europese solidariteit en ik hoop dat men dit aanstaande woensdag in straatsburg zal begrijpen." Theodorakis doelde hier op de ver gadering morgen van de commissie voor de rechten van de mens uit de Raad van Europa in Straatsburg, waar 213 gevallen van mishandeling van politieke gevangenen in Grieken land zullen worden behandeld. Vier maanden geleden is aan de minister van de Raad van Europa een rapport van 2000 pagina's overhan digd en morgen zal in Straatsburg worden beslist of dit rapport zal wor den gepubliceerd. Het is de bedoeling van Servan Schreiber in deze verga dering aanwezig te zijn. Tot de aanwezige journalisten op DEN HAAG (ANP) Waarschijn lijk nog deze week zal drs. G. M. Ne. derhorst, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA in de Tweede Kamer de degens kruisen met minister mr. R. J. Nelissen, de minister van Eco nomische Zaken. Aan hem, zowel als aan minister Rjoolvink, Sociale Zaken en Volks gezondheid) namelijk heeft de heer Nederhorst mondelinge vragen ge steld over de spoedadvies-aanvraag aan de SER inzake een bij de wet in te stellen commissie van onderzoek naar de motieven voor en de sociaal- economische gevolgen van fusies. Le Bourget verklaarde Servan Schrei ber nog het volgende. Zaterdag jl. werd ik opgezocht door een aantal Griekse studenten die mij vroegen of ik pogingen wilde doen ten gunste van de politieke gevangenen in Athene die nog dit weekend zouden worden gevonnist. Tot hen behoorde onder meer Theodorakis. Ik meende mij aan dat verzoek niet te mogen onttrekken en vertrok npg diezelfde zaterdagmiddag per vliegtuig naar Athene. Zondag kreeg ik bezoek van de vrouw van Theodorakis, die mij meedeelde, dat haar man sedert vier dagen in een ziekenhuis van Athene lag en bloed opgaf. De internationale solidariteit heeft dat weekeind de atmosfeer in Athene veranderd. Ik kreeg na een onderhoud met eerste minister Papadopoulos toestemming Theodorakis mee terug te nemen naar Parijs. Eind van deze week keer ik naar Athene terug en dan hoop ik nog andere politieke gevangenen mee te krijgen, onder meer de Fransman Jean Starakis, die tot 18 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, aldus Servan Schreiber, Bij de staatsgreep van de Griekse kolonels in augustus 1967 werd Theo dorakis als staatsgevaarlijk voor de openbare veiligheid gearresteerd, overgebracht naar de gevangenis van Zatouna in de Peloponesus en ver volgens opgesloten in het concentra tiekamp van Oropos. Hij is 44 jaar, komt uit een burgerlijke familie, was lid van het Griekse parlement toen dat nog bestond en behoorde tot de eersten die het illegale verzet organi seerden tegen de Duitsers in de tweede wereldoorlog. Hetzelfde deed hij tegen de Griekse dictatuur. De Griekse eerste minister eiste nog eind vorige week van de rechters in Athene, dat zij zich onverbiddelijk zouden betonen en de strengste straf fen zouden uitspreken. Het wekt ver wondering, dat de rechters zich aan dit advies niet hebben gehouden en geen enkele doodstraf hebben uit gesproken, wat er op wijst, dat de rechters, ofschoon op de hand van de dictatuur, de regering de grenzen hebben aangegeven tot hoever zij kan gaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH-GASTEREN Krui dendokter Willem van de Moosdijk (46) heeft afgezien van het hoger be roep, dat hij had aangetekend tegen het vonnis van de Eindhovense kan tonrechter. Dit beroep zou gister morgen voor de rechtbank in Den Bosch dienen. Volgens de raadsman van Van de Moosdijk is de kruiden dokter overspannen. „Ik heb hem gezegd het hoger be roep maar in te trekken, omdait dit toch weer aanleiding zou geven tot een nieuwe pers-hetze", aldus mr. Van Bakel. Gisteren heeft een 12-tal Belgische vrouwen, dat met een bus naar Cas teren was gekomen gedemonstreerd voor het huis van Van de Moosdijk. Een groter aantal Belgen had eerder het plan opgevat zich bij het Bos sche paleis van justitie te beklagen over de kruidendokter en zijn krui den. Nadat was gebleken dat Van de Moosdijk zijn hoger beroep had ingetrokken, ging dit niet door. De vrouwen droegen spandoeken met opschriften als „Grote oplichter" Zij probeerden een petitie aan te bieden, maar Van de Moosdijk liet zich niet zien. „We zullen hem zijn bezittingen ontnemen, desnoods door er de brand in te steken. De wet be schermt ons niet, dus zullen we het recht in eigen hand nemen", al-dus een woordvoerder. De rijkspolitie hield een oogje in het zeil, maar be hoefde niet op te treden. Zondag zal in Antwerpen een ver gadering worden belegd door een actiecomité tegen Van de Moosdijk en zijn praktijken. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - WASSENAAR Woensdag is het de dag van de Europa Cup. De dag van de halve finales in het toernooi voor landskampioenen, bekerwinnaars en Runners Up cup. Nederland deelt royaal in de span ning van morgen met de wedstrijd Feijenoord - Legia en Ajax - Arsenal. Gisteren gaven de vaderlandse top clubs hun persconferentie om zich daarna in alle rust en stilte voor te kunnen gaan bereiden. De stemming in het Feijenoord-kamp tintelde van optimisme (Happel: „we halen de finale"), bij Ajax was er ondanks de 30 achterstand hoop (Michels: „Engelsen kunnen niet zo goed verdedigen. Pessimistisch was Legia-trainer Zientara bij aankomst in Nederland. „Het uitgangspunt 00 is voor ons slecht". Enfin, morgenavond zal bekend zijn wat er van alle uitspraken (waarvoor we verwijzen naar onze sportpagina) terechtkwamen. Hier ziet men de Ajax-spelers, v.I.n.r. Stuy, Söndergaard, Krol, Vasovic, Van Dijk en Keizer tijdens een duin- en strandwandeling ter voorbereiding op de thuiswedstrijd tegen Arsenal. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gistermorgen om even over half elf is de 54-jarige A. Bogaert, controleur bij de planten- ziektekundige dienst te Terneuzen in een personenauto dodelijk veron gelukt. Het ongeluk gebeurde op de rijks weg tussen Terneuzen en Sluiskil. Op het ogenblik dat een tankwagen naderde, bestuurd door P. J. Kra nenburg uit Oost- en West-Souburg, reed het slachtoffer, komende uit de richting Sluiskil, plotseling de linker rijbaan op, ten gevolge «waarvan hij frontaal tegen de tankwagen botste. De bestuurder was vrijwel op slag dood. De tankwagen reed via de rech- terberm dwars de rijbaan over en kwam in de linkerberm tot stilstand. De personenauto was total loss, de tankwagen werd zwaar beschadigd. DEN HAAG (ANP) De minister van Economische Zaken, mr. R. J. Ne lissen, heeft in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, verklaard dat hij de Kamer op korte termijn, zo mogelijk nog deze week, een analyse wil overleggen van het verloop van het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie in het eerste kwartaal van dit jaar. Hij wil dan tevens ingaan op een aantal aspecten van het beleid die met de ontwikkeling van het indexcijfer verband houden. Het prijsindexcijfer van de gezins consumptie, zoals het Centraal Bu reau voor de Statistiek dat maande lijks samenstelt, was tot medio maart ten opzichte van februari gestegen met 1 procent. De toeneming van 1 procent moet voor meer dan de helft (0,6 pet.) worden toegeschreven aan de kle- dinigprijzen. Het indexcijfer voor kle ding, dat in de uitverkoopmaand januari met 6,8 pet. gedaald en in februari weer met 3,6 pet. was op gelopen, steeg thans verder met 6,3 pet. Binnen de sector voeding steeg het indexcijfer voor aardappelen, terwijl dat voor fruit een lichte daling ver toonde. Voorts werden voor koffie, vlees, margarine en eieren prijsstij gingen geregistreerd. MONTEVIDEO, URUGUAY (AP) - Hector Moran Chaquero, het hoofd van de inlichtingendienst van de po litie in Montevideo is gisteren bij een aanval op zijn auto doodgescho ten. De politie vermoedt dat de aanval het werk is geweest van een guerril la-organisatie. WASHINGTON/SAIGON/BANG KOK President Nixon heeft giste ren besloten donderdag op zijn pers conferentie een nieuwe Amerikaanse troepenvermindering in Vietnam aan te kondigen en daarmee tegen het advies van zijn hoogste militaire raadgevers in te gaan, zo is uit be trouwbare kringen in Washington vernomen. Men verwacht een troe penvermindering van 50.000 man. De militairen, onder leiding van voorzitter van het comité van chefs van staven, generaal Earle Wheeler, hebben bij de president hun bezorgd heid geuit over de toegenomen mili taire activiteit van de tegenstanders op het Indo-Chinese schiereiland waar de verliescijfers aan geallieer de kant vorige week scherp stegen tot 139 gesneuvelde Amerikanen en 754 Zuidvietnamezen. Volgens gezaghebbende bron wSilden de militairen dat president Nixon een verdere troepenvermindering twee maanden zou uitstellen om de mili taire ontwikkelingen te kunnen ana lyseren, maar met de steun van mi nister van defensie Meivin Laird zou de president hébben besloten de Viet- namisering van de oorlog niet te ver tragen. DEN HAAG (ANP) Mr. Th. J. A. M. van Lier, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, heeft minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd om het zijne bij te dragen, zodat de uitbetaling van de AOW-vakantie- bijslag van drie procent, voorzien in september van dit jaar, met enige maanden kan worden vervroegd. DE DIRECTIE van de n.v. Verenigde Steen-, Pannen- en Draineerbuizen- fabrieken te Groningen ziet zich ge noodzaakt haar bedrijf te Zuidwolde, met een bezetting van ongeveer 25 werknemers, in de loop van dit jaar te sluiten. DE COLUMBIA EAGLE, het vorige maand gekaapte Amerikaanse vracht schip is gisteren op de Amerikaanse marinebasis Subic Bay aangekomen. De napalmbommen, die het voor Thailand aan boord had, zullen daar wórden gelost. HET ITALIAANSE VRACHTSCHIP „Duizar" is gisteren voor de kust van Sicilië gezonken. Slechts één van de negen bemanningsleden heeft zich kunnen redden. DE ACTIE „Ezels voor Tunesië" van de Nederlandse krijgsmacht bracht reeds f 25.000 op. Hiervoor kunnen 450 ezels en 30 muilezels worden aan gekocht voor de door overstroming gedupeerde Tunesische families. E. ACHENBACH zal door de West- duitse regering niet als kandidaat warden voorgedragen voor het lid- maatschap van de EEG-commissie. Reden van terugtrekking is het oor logsverleden van Achenbach. RUSLAND oefent met ongeveer 30 oorlogsbodems ter hoogte van de Noorse kust. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Vereniging Van Dienst plichtige Militairen heeft de indruk dat de legerautoriteiten en het ministerie van Defen sie een heksenjacht zijn begonnen tegen zg. de krijgsmacht ondermijnende activisten. Vorige week is de drie man sterke redactie van het blad „Luctor" van de VVDM-afdeling van de legerplaats Oirschot urenlang verhoord over de publikatie van een ingezonden stuk, waar in werd opgeroepen tot sabotage en actief verzet. „Dit geval staat niet alleen", aldus een VVDM-bestuurslid. „Er zijn al eerder moei lijkheden geweest met VVDM-afdelingen. Er leeft bij de legerautoriteiten nog een grote angst tegenover ons en bijvoorbeeld de Socia listische Jeugd en de kabouter-activiteiten. Defensie is een grote heksenjacht begonnen. Ze durven de openlijke conferentie met ons nog steeds niet aan, en doen het dan maar zo". Het optreden tegen de redactie is gebeurd op aanwijzing van het ministerie van Defensie en de militaire justitie, zo liet een woord voerder van Defensie ons weten. Een van de redactieleden, de heer H. Koster, was al met vervroegd groot verlof, en stond als onder wijzer in Streefkerk voor de klas, toen hij door de marechaussee werd opgehaald om ver hoord te worden. De drie redacteuren zijn ondertussen weer op vrije voeten. De heer Koster staat voorlopig weer voor de klas. Het ministerie van Defensie beraadt zich nog over de maatregelen tegen de redacteu ren van Luctor. Mogelijk komt de zaak voor de krijgsraad, op grond van artikelen in de dienstplichtwet over ondermijning van de krijgstucht en aanzetten tot strafbare feiten. Andere mogelijkheid is dat er slechts tucht maatregelen worden genomen, hetgeen in te genstelling tot een proces voor de krijgsraad zich niet in het openbaar afspeelt. Tuchtmaatregelen zullen dan worden geno men door de commandant van Oirschot, bri gadegeneraal Brackel, onder wiens verant woordelijkheid ook het verhoor van de redac teuren is gevallen. Volgens defensie is er dui delijk sprake van opruiing. VVIWf iMnUt bot hele ontreden een overtrokken zaak en paniekzaaierij. Luctor- redacteur Dik Kaas: „Het artikel was een in gezonden stuk. Er stond duidelijk bij dat het niet voor rekening van de redactie kwam. Wij vonden dat het goed de sfeer en de mening van velen op onze legerplaats weergeeft. Daarom hebben we het geplaatst. Maar de verhoorders zeiden dat het tegen de krijgs tucht inging, en dat het voor onze verant woordelijkheid was". De VVDM wacht voorlopig af wat er gaat gebeuren. Wordt het een zaak voor de krijgs raad, dan zullen de redacteuren door eigen VVDM-juristen worden verdedigd. In elk ge val gaat de WDM bij minister Den Toom aan dringen op meer vrijheid van meningsuiting in het leger. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De officier van justitie in Den Bosch, mr. M. J. Brui gom heeft gisteren de 46-jarige loon- administrateur Henk L. uit Nieuw- kuik formeel in beschuldiging ge steld van verduistering in dienstbe trekking. Vender heeft Henk L. plotseling bekend zijn Werkgeefster, de N.V. Verkade-Den Bosch voor twee mil joen gulden te hebben opgelicht. L. heeft dat geld belegd in panden en zakelijke ondernemingen, zoals wjj zaterdag reeds berichtten. Volgens mr. Bruigom was het werkprincipe van Henk L. doodeen voudig. Bij een vergelijking van de boekhouding van het Zaanse hoofd kantoor en die van de vestiging in Den Bosch is gebleken, dat de bedra gen van de salarisuitbetalingen die in Zaandam zijn genoteerd hoger zijn dan die op de kopieën in Den Bosch. L. zou een driedubbele boekhouding hebben gevoerd. Op deze manier wist hij per jaar gemiddeld f 200.000.in eigen zak te steken. Er werken momenteel on geveer 250 personeelsleden bij Ver kade in Den Bosch. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 107-jarige leef tijd is gisteren in zijn geboorte plaats Maastricht de heer H. C. Th. van Dooren overleden. Op 2 augustus zou hij 108 gewor den zijn. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1