FADRHONC AANDACHT VOOR JEUGD AJAX TOCH NOG Hemmes baas over Fleury Eddie Merckx nam 5 minuten op concurrenten Alliance drukte TSC verder weg ZWEMSPORT STAP VERDER Rindt kansloos op Hockenheim JN DE BEKER Opvolger van George Kessler WIJNEN IS INZINKING TE BOVEN Prestatie hockey team ■Toto 36 Cup-final voor tweede keer onbeslist Vier renners na val in ziekenhuis In Ronde Noord-Holland Davis-Cupploeg oefende in Domburg X X X X X X X IX IX X X X Dr. Fadrhonc, Tsjech van ge boorte, in 1966 als Nederlander genaturaliseerd, heeft de func tie van clubeoach van Go Ahead sinds het seizoen 1962-1963 ver vuld. Daarvoor was hij vele ja ren trainer van Sportclub En schede. Hij is sinds 1949 in ons land werkzaam en begon als trainer bij Willem II in Tilburg. In 1945 behaalde hij zijn titel aan de universiteit van Praag op een proefschrift, waarin hulp middelen voor het vaststellen van optimale sportprestaties van jongens tussen 13 en 16 jaar werden aangegeven. Van 1945 tot 1948 was Fadrhonc bonds coach in Tsjeehoslowakije. Een moment uit PSVTelstar. Keeper Van der Meer krijgt hier assisten tie bij een aanval van de PSV'er Nico Mares (nummer 4). Dr. Frantisek Fadrhonc, de nieuwe coach van het Nederlands elftal, is geen grootspreker. Als trainercoach boekte hij met verschillende Neder landse clubs opmerkelijke successen, maar hij rept er met geen woord over tijdens een gesprek, waarin voornamelijk zijn toekomstige werk zaamheden als coach van het Neder lands elftal aan de orde komen. Dr. Fadrhonc is ook niet uit op persoonlijke successen. Hij wil voor alles het belang van het Nederlandse voetbal dienen. „Voor alles", aldus dr. Fadrhonc, „zullen we de plaats van het Neder lands elftal moeten bepalen. De ver eniging van betaalde clubs (S.B.O.), de vereniging van contractspelers (V.V.C.S.), de scheidsrechterorgani saties en de KNVB moeten rond de tafel gaan zitten om over het belang van het Nederlands elftal te praten. Pas als iedereen zijn medewerking heeft toegezegd kan ik aan de slag agan. Ik moet zeker weten, dat elke betrokken instantie wil meewerken. Anders is er geen gezonde basis om op te werken. Als die organisatori sche problematiek rond is, moeten we zover zien te komen, dat de Ne derlandse voetballer het nationale elftal weer gaat zien als het hoogst bereikbare. De wil om in oranje te knokken moet voorop staan. Dat is een kwestie van karaktervorming". Dr. Fadrhonc, die vrijdag in een gesprek met de KNVB-secretaris- penningmeester Henk Burgwal en sportcentrum-directeur Toon Martens zijn wensen en plannen uiteenzette, vindt het voor de karaktervorming en de opleiding van de Nederlandse voetballer funest, dat er geen jeugd- competitie betaald voetbal meer is. „Het besluit om die competitie af te schaffen, vind ik nog steeds ramp zalig", zegt de nieuiwe bondscoach. „Eigenlijk merken we nu pas waar we toen aan begonnen zijn. Er is een enorm vacuüm ontstaan. Ik heb on langs het Nederlands jeugdelftal voor spelers tot 21 jaar tegen Italië zien spelen. Echt, ik ben geschrokken van de kwaliteit van de jongens. Ze hiel den zich alleen dank zij hun wils kracht overeind. Dat zjjn de mensen die straks de huidige top moeten op volgen. Het is de hoogste tijd, dat er iets gebeurt". Dr. Fadrhonc zal zich, het blijkt duidelijk, volledig inzetten voor een herinvoering van de jeugdcompetitie. Hij is terecht van mening, dat de jeugd nog altijd de toekomst bepaalt. Hij stelt met nadruk niet uit te zijn op persoonlijk succes. „Dat heb ik nooit gedaan. Ik leef voor een doel. En dat doel is het welzijn van het Nederlands voetbal. Voetbal is een coltettieve sport. We zullen in kei harde gesprekken moeten uitmaken wat we willen. In die gesprekken komen ongetwijfeld gezonde ideeën naar boven. Wat mijn werk als coach van het Nederlands elftal betreft, heb ik ook al bepaalde plannen. Ik wil een nauwe samenwerking met de trainers van de topclubs. Het trainer schap van het Nederlands elftal is niet_ alléén een kwestie van 20 spe lers kiezen voor een interland. Ik heb me voorgenomen regelmatig de trai ningen van de belangrijke clubs te bezoeken. Als ik een weekje bij Feijenoord, Ajax, FC Twente en PSV doorbreng leer ik de spelers beter kennen dan tijdens een driedaagse bijeenkomst in Zeist. Een trainingskamp voor een inter land is wel nuttig, al kan ik daar de spelers niet van bepaalde gebreken afhelpen. Het is echter nuttiger dat ik iedereen goed leer kennen en dat de kandidaten mij leren kennen. Ze moeten tot het besef komen, dat ik net zo'n grote boef ben als zij en dat we samen voor een bepaald doel moe ten strijden. Ik wil geen kapitein zijn, maar een van hen". Nick Fleury: onverwacht versla gen. (4e sportpagina) Tijdens onderlinge selectiewed strijden die de Nederlandse Davis- Cupploeg op de tennisbanen in Domburg speelde heeft Fred Hemmes een verrassende zege ge boekt op de nationale kampioen Nick Fleury. Hemmes won in drie sets met 64, 86 en 63. De 19-jarige Hemmes heeft dus blijkbaar wel wat opgestoken van zijn vier maanden durend verblijf in Zuid-Afrika. Hemmes nam daar aan diverse internationale toernooien deel. Jan Hordijk die op de nationale rang lijst hoger genoteerd staat dan Peter Soeters moest van laatstgenoemde een nederlaag incasseren in vijf sets. In verband met de tijd en de regen als spelbreker in de middaguren werd het herendubbel niet meer gespeeld. „Och", zei Fddie Merckx beschei den, „misschien was ik wel de beste vandaag. Of ik me vOor de start de grootste kansen gaf? Neen, niet be paald. Er waren er zoveel die de for me hadden om te winnen". Maar de kans om dat te bewijzen, heeft Merckx ze niet gegeven in Parijs- Roubaix, een van de meest aanspre kende wielerklassiekers. Hij draaide er een solo uit, Eddie Merckx, en etaleerde zijn kwaliteiten weer eens zo royaal dat de macht van het peloton verbleekte. Merckx zette de concurrentie op minimaal 5 minuten. Die voorsprong bouwde hij op in de laatste 37 kilometer van de koers, in de beruchte hel van het noorden, waar het koersen dit keer bijna onmogelijk was door haast on begaanbare wegen vol slijk. Daar trapte Merckx fel weg uit de kop groep en bouwde aan zijn zoveelste triomf. Niemand die hem kan hou den. Ook Jan Janssen en Gerben Karstens, de twee enige Nederlan ders „van voren" niet. Janssen on derscheidde zich weliswaar sterk (hij kreeg de fair play-prijs) en Karstens was enorm bedrijvig (grondlegger van de beslissende ontsnapping), maar Merckx was ook hun te veel (Zie verder de 5e pagina). (2e sportpagina) Sport DE VRIJE ZEEUW Eddie Merckx op weg naar zijn overwinning in ParijsRoubaix. De nationale winterzwemkampioen- schappen, tevens selectiewedstrijden voor de Europese zwemkampioen- schappen, begin september, zijn een groot succes geworden voor de nieu we trainingsopzet van de KNZB. Het stimuleren van de clubtrainers heeft geleid tot een ongekende bloei van het jeugdzwemmen en tevens tot het verrichten van harde arbeid in de winter. Het samengaan van die twee za ken resulteerde erin dat niet minder dan negen voor het merendeel zeer jeugdige zwemsters en zwem mers de gestelde limiettijden ruim haalden en zich zeker kunnen achten van een vervoerbiljet naar Barcelo na. Op hun beurt fungeerden de ne gen weer als trekpaarden voor de estafetteploegen, zodat Nederland zander zich te blameren, in Barcelo na met een ploeg van een man of twintig aan de start kan komen. Het ziet er naar uit dat het NOC de be lofte om 45 zwemmers en zwemsters, waterpolo- en schoonspringploeg in begrepen, incjusief begeleiding te zullen bekostigen, volledig waar zal moeten maken. Maandagavond zullen de vier zwemadviseurs en de sportcommissie de voordracht maken, waarna het bondsbestuur een dag later de ploeg publiceert. Niet geheel definitief, want b(j een uitzonderlijke prestatie bestaat nog altijd de mogelijkheid dat de Nederlandse afvaardiging wordt uitgebreid. (Zie verder de 4e pagina). Een van de records die bij de zwemkampioenschappen sneuvel den kwam op naam van Cora Schuten. Zij verbeterde de tijd op de 100 meter vrije slag dames adspiranten. doelpunt) waren er zaterdag bij Chelsea - Feeds (2—2), zodat voor de tweede keer in de historie de finale nog eens gespeeld wordt. Volgens het reglement moet dat op een ander dan het Wembley-terrein gebeuren en zo zullen Chelsea en Leeds op 29 april nog eens tegen over elkaar staan, dan op Old Traf- AZ'67-Ajax AGOVV-DWS Go Ahead-Twerte ADO-Haarlem PSV-Telstar Graafsch. -Eiinlcwijk Heracles-Fortuna VI Vitesse-Veendam Pambuur-Volendam Hoda JC-Limourgia Drente-Hee. enveen Wageningen-EBC NQAD-FCWV IX Aantal deelnemers 756.405, inleg 1.639 254; beschikbaar voor de prij zen ƒ737.664. De eerste en de derde prijs zijn elk groot; 221.299 gulden; de tweede en de extraprijs zijn 147.532 gulden. B(j het kantoor van de sporttoto hadden zich zondagavond vier deel nemers aangemeld met dertien uit slagen juist voorspeld. De Zwitser Clay Regazzoni heeft gisteren voor ruim 100.000 toeschou wers op het circuit van Hockenheim de tweede wedstrijd voor de compe titie om de Europese beker voor for- mule-H-renwagens gewonnen. De Oostenrijker Jochen Rindt, sterk fa voriet en winnaar van de eerste wed- (4e sportpagina) 55 Ajax, dat gisteren in de strijd om de Nederlandse voetbalbeker een ver rassende 2-1 nederlaag leed in de uitwedstrijd tegen AZ '67 is, tóch nog bij de laatste acht gekomen. Voor een van de verliezers was er namelijk een plaats vrij. De aanwijzing ge beurde via loting en daarbij trof Ajax het geluk. De kwartfinales zien er nu als volgt uit; PSV-ADO, FC Twentc-Elinkwijk, GVAV-AZ '67 en DWS-Ajax. Vooral AZ '67, dat gis teren als reuzendoder fungeerde, zal het resultaat van de loting met ge mengde gevoelens ontvangen hebben. De Alkmaarders speelden zich gis teren naar een verdiende 2-1 zege en de voorwaartsen van AZ '67 liepen soms langs Vasovic alsof deze niet bestond. In de slotfase heeft Ajax vergeefse moeite gedaan de score te veranderen, doch AZ '67 verdedigde uitstekend. AGOW ging met 1-4 ten onder tegen DWS, MVV tegen GVAV (0-2) en De Graafschap tegen Elink- wijk (1-2). Bij niet minder dan drie wedstrijden moesten strafschoppen de beslissing brengen en dat bracht suc ces voor FC Twente tegen Go Ahead, PSV tegen Telstar en ADO tegen Haarlem. Een keer pas was het in de ge schiedenis van de Engelse cup voor gekomen dat een finale moest wor den overgespeeld. Dat gebeurde in 1912, toen Barnsley en West Brom- wich Albion na 2 uur voetballen hun wedstrijd met 00 afsloten. Wei goals (maar geen doorslaggevend Frantisek Fadrhonc, van George Kessler. de opvolger (5e sportpagina) strijd in deze competitie, werd na een botsing kansloos. Zijn Lotus-Ford raakte in de eerste manche de wagen van. een tegenstander en werd zoda nig beschadigd dat Rindt de race niet kon uitrijden. De eindstand van de wedstrijd om de Jim Clark-herinneringstrofee, die in twee manches werd gereden, is: 1 Regazzoni (Zwi) met Teeno 82 min. 1.3 see., 2 Ikuzawa (Jap) met Lotus 82.01.6, 3 Bell (GBr) met Brabham 82.13.1, 4 Hahne (WD1) met BMW 82.16.2. Ikuzawa won de eerste manche over 135 km (20 ronden) in 41.34.9 (gem. 195,3 kmu). Regazzoni werd in 41.35.0 tweede. De Zwitser toonde zich in de tweede rit de snelste: 40.26.3 (gem. 201.0 kmu). Ikuzawa werd tweede in 40.26.7. Stand Europa-cup: 1 Bell 13, 2 Re gazzoni 11, 3 Ikuzawa en Widdows (GBr) beiden 6 pnt. ford in Manchester. Afgaande op het spel van zaterdag moeten de beste kansen aan Leeds gegeven worden. Twee keer nam het een voorspjrong, maar twee keer sloeg Chelsea onver wacht terug. Voornaamste oorzaken van hef feit dat Leeds het overwicht niet in goals kon uitdrukken: de voorhoede werkte soms wat te slor dig en Chelsea-keeper Peter Bonetti stak in geweldige vorm. Een verrassing was er ook in de Schotse bekerwedstrijd, want die werd door Celtic (tegenstander van Leeds in de halve finale Europa Cup) verloren. Aberdeen won met 31. Over beide wedstrijden leest men op onze derde sportpagina. De door een ernstige valpartij getekende ronde van Noord-Holland werd gewonnen door Tino Tabak. Op de foto boven het moment, waarop hij finishte in Zaandam.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7