ALFRINK WIJST W.-EUROPESE KERNMACHT AF APOLLO-13 IN AANTREKKINGSKRACHT MAAN Vrouw verdrinkt tijdens zwemproeven Invaller is kaart met instructies vergeten DREIGBRIEVEN VOOR AIAX Panty laat kous ver achter zich Dr. Fadrhonc nieuwe bondscoach Protest tegen zware straffen in Athene Eenstemmigheid Pax Christi-studieconferentie werd probleem OUDERS GETUIGEN BIJ DRAMA Man(60) overlijdt aan hartaanval bij wedstrijd Gekeurd Advies aan winkeliers Sluiten op 5 mei Voorstel tot aankoop leegstaande woningen Arjos keurt AR- actieprogram af SPANNEND TELEVISIE lNXV¥j._y^ Ah *s: a? Nu ook belasting betalen per betaalcheque Belg vlucht ernstig toegetakeld grens over Direkteur: P. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Heclaktie- en AdministratSe-adresSmidswal ABoranementsprijs i 1 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 13 APRIL 25e Jaargang No. 6218 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels, advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur Voor het maandagnummer vrijdag tot v.m 11 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Een beleid, dat consequent gericht is op de niet- verspreiding van kernwapens, op samenwerking tussen oost en west en op ontspanning, laat zich, wil liet voor iedereen geloofwaardig zijn, moeilijk rijmen met de wens de mogelijkheden tot oprichting van een Westeuropese kernmacht open te houden of te stimuleren". Dit heeft kardinaal Alfrink, Pax Christi-voorzitter in Utrecht za terdag gezegd bij de opening van de Pax Christi-studieconferentie over een Westeuropese kernmacht. Onder het gehoor van de kardi naal bevond zich behalve minister dr. M. Klompé ook de pauselijke nuntius mgr. A. Felici. Na de kardinaal bleken ook de beide inleiders, en nagenoeg alle deelnemers een Westeuropese kernmacht af te wijzen. Hun mening kwam tot uiting in een te legram aan de wereldfederalisten die tegelijkertijd in Amersfoort vergaderden en waarin Pax Chris- ti vroeg om medewerking bij de bestudering van de geweldloze weerbaarheid. Kardinaal Alfrink zei verder dat het stichten van een Westeuropese kernmacht niet te rijmen viel met de eis van onze tijd om macht zin vol te ordenen en te beheersen, in plaats van die te vergroten. Hij meende dat West-Europa er beter aan zou doen om zijn macht en in vloed in de wereld te versterken door een bundeling van het eigen technisch-wetenschappelijk en eco- KARDINAAL ALFRINK nomisch potentieel voor vreedzame doeleinden en door een geconcen treerde inspanning ten behoeve van de ontwikkelingslanden. De kardinaal meende ook, dat het streven naar een Westeuropese kernmacht een uiting was van een achterhaald, regionaal nationalis me in een tijd van toenemend we reldwijd denken en handelen. En hij eindigde zijn inleiding met de conferentiegangers „een goed ge leide en vruchtbare onrust toe te wensen". De inleiders, mr, P. J. Tennissen, vice-voorzitter van Pax Christi en medewerker aan het polemologisch instituut in Groningen en dr. L. J. M. ter Steeg, hoofdbestuurslid van Pax Christi en lid van het stich tingsbestuur van het Nederlands in stituut voor vredesvraagstukken, kwamen ieder - langs hun eigen weg - tot de conclusie, dat een Westeuropese kernmacht verwer pelijk was, maar dat men het idee niet zonder meer moest verwer pen. Dat was ook de mening van de deelnemers. De discussie die 's middags na de inleidingen werd gehouden, kampte met het pro bleem van de eenstemmigheid. „We zijn het teveel met elkaar eens", zei forumvoorzitter profes sor jonkheer doctor F. A. M.Alting von Geusau op een gegeven mo ment. Pas na de pauze ontstond er enige levendigheid, toen men op verschillende wijze de geweldloze weerbaarheid belichtte. De wegens het gevaar van rode-hondbesmetting astronaut Ken Mattingly volgt hier de lancering van de Apollo-13 via de t.v. Hij zei teleurgesteld te zijn, maar begrip te hebben voor het besluit hem „thuis" te laten. (Van een onzer verslaggevers) OUWERKERK De 29-jarige mejuffrouw J. F. Keuskamp uit Den Haag is zaterdagmiddag verdronken in een kreek nabij Ouwerkerk tijdens het afleggen van brevetproeven onderwaterduiken. Reddingspogingen van in structeurs en andere kandidaten voor het brevet kwamen te laat. De ouders van mejuffrouw Keuskamp waren vanaf de kant getuige van het drama. Over de oorzaak van het ongeval bestaat geen zekerheid. Aangenomen wordt dat het slachtoffer getroffen werd door kramp. Mejuffrouw Keuskamp was lid van de Haagse duikersvereniging Barrau- cuida. Zij moest zaterdagmiddag twee brevetproeven afleggen: 500 meter zwemmen met snorkelappa raat en' 200 meter zwemmen met on derwaterbepakking. Bij het afleggen van de laatste oefening gaf zij, na ongeveer 100 meter te hebben afgelegd, het voor geschreven teken dat zij in gevaar verkeerde (met gestrekte arm heen en weer zwaaien). Zjj was op dat moment ongeveer 75 tot 80 meter van de kant verwijderd. Terwijl mejuffrouw Keuskamp on der water verdween, sprongen in- (Van onze correspondent) HU1JBERGEN De heer B. Mas seurs (60) uit Zundert is aan een hartaanval overleden tijdens stock carwedstrijden, die zondag in Huij- bergen zijn gehouden. De heer Masseurs was een van de inspirerende figuren achter de In ternationale Sprundelse Autorodeo Club, die de wedstrijden in Huijber- gen in samenwerking van de plaat selijke fanfare St.-Cecilia had geor ganiseerd. De races werden voort gezet. In het weekeinde heeft het verkeer de levens geëist van vooral jonge mensen. Behalve een 4-jarige jongen die in Franeker onder een auto liep, verongelukten een 21-jarige motor rijder onder Achtkarspelen, een 19- jarige bromfietser in Bunschoten, een 21-jarige bromfietser in Zwager bosch en een 29-jarige automobilist in Beuningen. struoteurs en cursisten, in totaal ze men man, in het water om haar te redden. Het slachtoffer kwam nog één keer boven, gaf opnieuw het noodsein, riep om hulp en verdween daarna opnieuw onder water. De kreek is ter plaatse zes meter diep. Het water is niet helder. De redders hadden daarom enige minuten tijd nodig om mejuffrouw Keuskamp te vinden en uit het water te halen. Het stoffelijk overschot werd naar het Roode Kruisziekenhuis in Zie- rikzee overgebracht. Volgens de rijkspolitie was aan alle voorgeschreven veiligheidsmaat regelen van de Nederlandse Bond van Onderwaterduikers voldaan. De kandidaten waren medisch gekeurd. Voor het afleggen van de proeven was de kleding geïnspecteerd. B(j de proeven die zaterdag moes ten worden afgelegd, werd niet ge doken. Daarom was ook geen in- structuur in de onmiddellijke nabij heid. Bij het afleggen van proeven on der water gaat wél een instructeur mee. Die is dan met een lijn aan de leerling-duiker verbonden. De veiligheddscommissie van de Nederlandse Bond van Onderwater- duikers zal aan de hand van dit on geval nagaan of de veiligheidsmaat regelen bij boven-water-proeven moeten worden verscherpt. UTRECHT (A.N.P.) Sluit uw winkel op 5 mei. Dit advi seren de gezamenlijke organisa ties van werkgevers en werkne mers in de detailhandel alle winkeliers. Er wordt gewezen op de mo gelijkheid in de week van 4 tot 9 mei de halve-dag-sluiting te laten vervallen, als dat tenmin ste in overeenstemming is met de plaatselijke winkeisluitings- verordening. Het personeel be- hout het recht op een vrije halve dag in die week. Omdat in deze week tevens Hemelvaartsdag valt, adviseren de werkgevers op vrijdagavond 8 mei een koopavond in te stel len, die bij het gemeentebestuur kan worden aangevraagd. Tenslotte wordt geadviseerd op koninginnedag de winkels 's middags te sluiten. DEN HAAG (A.N.P.) Het Haag se gemeenteraadslid P. Versteeg (P. v.d.A.) heeft b en w. van de residen tie voorgesteld grote panden, die in Den Haag lang leegstaan, aan te ko pen en ze na woningsplitsing ge schikt te maken voor verhuur aan jonge gezinnen en alleenstaanden. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De Arjosraad heeft zaterdagmiddag een motie van af keuring aangenomen tegen een aan tal hoofdstukken van het ontwerp- program van actie van de A.R.-par- tij voor de jaren 1971/1975. De A.R.- jongeren hebben vooral kritiek op de programma-onderdelen betreffende de economische orde, het financiële en het economische beleid. „Onzin en beneden de maat", zo luidde de kwa lificatie. i Volgens de A.R.-jongeren vertonen de genoemde hoofdstukken te weini'g visie, sluiten zij onvoldoende aan bij eerder ingenomen partijstandpunten en bij de rapporten bij het econo mische rapport van de groep van 18. In het actieprogram worden onvol doende maatregelen tegen te grote concentraties van de economische macht aangegeven. Ook wordt bezwaar gemaakt tegen het kritiekloze aanvaarden van de bestaande economische orde en tegen het geheel voorbijgaan aan de be zwaren die tegen het klimaat van de privatfe consumptie worden inge bracht. Verder meende de Arjos-raad dat een gereserveerde opstelling tegen over de samenwerking van KVP, CHU en AR 'gewenst is. Liever zou de AR-partij zich niet al te vèel aan samenwerking met KVP en CHU moeten binden. (Van onze redactie buitenland) RUIMTEVAARTCENTRUM HOUSTON De Apollo-13 astronauten zijn nu ruim halverwege op hun reis naar de maan en alles gaat goed, behalve dat invaller John Swigert een fotografisch experiment niet kan uitvoeren, omdat hij daar voor geen opleiding heeft ontvangen. De snelheid waarmee de ruimtevaarders reizen neemt vandaag weer toe, omdat de cabine vanmorgen vroeg in de aantrekkings kracht van de maan is geraakt. Commandant James Lovell meldde gisteravond het controlecentrum, dat alle drie een uitstekende nachtrust hadden genoten. Kort daarna moest Swigert echter erkennen dat hij een kaart met opdrachten voor activitei ten tijdens het cirkelen rond de maan op aarde had achtergelaten. Het grondstation beloofde Swigert dat zij de gegevehs later mondeling zullen overbrengen. Swigert, die op het laatste ogenblik astronaut Thomas Mattingly als piloot van het commandovaartuig heeft ver vangen, is volgens het grondstation niet in staat het zogenaamde „ge. genschein" foto.experiment voor een onderzoek van het licht in de ruimte uit te voeren. Een NASA-functio- naris vond dit echter geen grote te genslag, omdat het niet tot de belang rijkste proefnemingen op de maan- vlucht behoorde. Er waren zaterdagavond enkele spannende momenten tijdens de lan cering, toen de middelste der vijf ra ketmotoren van de tweede Saturnus- trap wist men dit te compenseren, vier motoren wat langer te laten wer ken en een extra-stoot van de derde trap wist men dit te compneseren, en kwam de Apollo toch in de juiste parkeerbaan om de aarde. Er was wel wat reservebrandstof verbruikt, maar daar was volgens de vluchtleiding ge noeg van aan boord. Twee en een half uur na de lancering stootte de derde trap de Apollo-13 uit de parkeerbaan in de richting van de maan. Vervolgens ontkoppelden de astronauten hun „Odysseus"-cabi- ne van de rakettrap, draaiden haar. maakten vast aan de maanlander „Aquarius" en trokken die uit de ra ket. Swigert, „aan het stuur", ver richtte deze operaties ondanks de han dicap van zijn late inlijving met meesterhand. Nadat de „samenge smolten" stuurcabine en maanlander zich op veilige afstand van de raket- trap hadden gebracht, werd deze door een nieuwe ontsteking eveneens naar de maan gestuurd, waar hij in de nacht van dinsdag op woensdag te pletter moet slaan. Met behulp van de door de vorige Apollo op de maan geïnstalleerde registratie-instrumen ten hoopt men door de klap meer te weten te komen over de structuur van dat hemellichaam. De ruimtevaarders verzorgden in de eerste uren van hun vlucht al en kele televisie-uitzendingen, tijdens hun omloopbaan en daarna tijdens de koppeling met de maanlander, De kwaliteit der beelden was echter ta melijk slecht. Een groot televisiestation werd za terdagmiddag overstelpt met tele foontjes van boze kijkers, die vroe gen waarom het gewone programma moest worden onderbroken voor een uitzending van de lancering. Ook op Kaap Kennedy waren heel wat min der mensen aanwezig dan bij de lan cering van de Apollo-11, die meer dan een miljoen toeschouwers trok. (Van onze sportredactie) HENGELO Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond heeft zaterdag naar wij verne men besloten, dat dr. Frantisek Fad rhonc de opvolger wordt van bonds coach George Kessler, die, zoals be kend, per 1 juni in dienst treedt van eredivisieclub Sparta. Fadrhonc (55) verlaat aan het ein de van dit seizoen de Deventer ere- devisieclub Go Ahead, waarvoor hij acht jaar werkzaam is geweest. Daar voor had de heer Fradrhonc Sport club Enschede (zes jaar) en "Willem II (zeven jaar) onder zijn hoede. De werkzaamheden, zoals bonds coach Kessler ze uitoefende, zullen voortaan in tweeën worden gesplitst. Dr. Fadrhonc krijgt de leiding over de vertegenwoordigende elftallen, terwijl Siem Plooyer (reeds enkele jaren bij de KNVB in dienst) zal worden belast met de leiding over de opleidingscursussen. 4 J -gSXf ■w Afa.Kjv.» Dit is een kopie van een van de dreigbrieven, die Ajax- voorzitter Van Praag sedert enkele weken ontvangt, zoals hij zaterdag heeft onthuld. De Amsterdamse politie onder zoekt nu een aantal dreigbrie ven, waarin wordt gedreigd met een vernieling van het Ajax-stadion. De brieven, soms gesteld in goed Neder lands, soms in een Duits-achtig Nederlands of een Nederlands- achtig Duits zonden, volgens de vermeldiiig van de afzender worden verstuurd door El Fa- tah-Europa. Onder de steeds in hetzelfde handschrift gestelde, gewoonlijk zeer korte, epistels, staat de naam Yasser Arafat. De brieven worden behalve aan voorzitter Van Praag, ook ge richt aan verzorger Salo Mul ler, aan de administratie, aan de spelers Swart en Muller en aan clubarts Rolink. In de brief op de foto staat: „Waarschuwing. Dit joodse im perialistische sportcomplex zal vroeg of laat door ons worden vernietigd. Namens El-Fatah- Europa, Yasser Arafat". (Zie ook derde sportpagina) (Van onze redactie buitenland) ATHENE In het proces tegen vierendertig leden van de Griekse organisatie „Democratische verdedi ging", is gisteren uitspraak gedaan. Er zijn geen doodvonnissen geveld. Professor Dionysius Karayorgas, tegen wie de doodstraf was geëist, is tot levenslange celstraf veroordeeld. De Franse journalist Jean Starakis en professor George Alexander Man- gakis zijn ieder tot 18 jaar veroor deeld. Alle verdachten hadden verklaard onschuldig te zijn aan het hun ten laste gelegde. Wel gaven zij toe ge kant te zijn tegen het z.g. kolonels bewind. De bondsregering is ontsteld over de hoge vonnissen die zijn geveld over de 34 Grieken, die deel zouden hebben uitgemaakt van de verzetsbe weging „Democratische verdedi ging". Dit heeft een regeringswoord voerder gisteren in Bonn verklaard, Hij zei dat de Westduitse regering met haar bondgenoten in de Raad van Europa zal ijveren voor herzie ning van de vonnissen. In Den Haag is een protestschrift aan de Griekse ambassade aangebo den door leden van de gezamenlijke Griekenland-werkgroepen in Neder land. DEN HAAG (A.N.P.) In ver band met de toenemende betekenis van de betaalcheques voor het beta lingsverkeer heeft de staatssecreta ris van Financiën besloten dat op de ontvangkantoren der rijks belastigen de mogelijkheid wordt geopend om met een girobetaalkaart of een groe ne betaalcheque te betalen. zOok voor betaling van rechten voor ingevoerde reisbagage kan van deze betalingsmogelijkheid gebruik wor den gemaakt, aldus een communiqué van het ministerie. (Van een onzer verslaggevers) KALMTHOUT (B.) SCHIJF - Zwaar bloedend, met diepe wonden aan hals en gezicht, is zaterdagavond de 56-jarige Belg Aloisius Janssens uit Kalmthout (B.) op Nederlands grondgebied aangetroffen. De man is, zo is naderhand gebleken, toegeta keld door een drietal Belgen en daar na op de vlucht geslagen. Het slacht offer had een diepe snijwond over de keel, terwijl zijn linkeroor nagenoeg was afgesneden en een oog was dichtgeslagen en verder had hi; krab- en snijwonden Er zijn twee Belgen aangehouden. Een patrouille van het jachtdeta chement van de rijkspolitie uit Zun dert zag de man tegen zes uur za terdagavond over een naamloze zandweg op Nederlands grondgebied tussen Schijf en Nispen zwalken. De politiemannen hebben een noodver band aangebracht en het slachtoffer direct daarop naar het ziekenhuis in Essen (B.) gebracht. De toestand van het slachtoffer is redelijk. Gisteren zijn twee Belgen aange houden, die ervan verdacht worden de man naar het leven te hebben ge staan. De Belgische rijkswacht heeft het onderzoek in handen, omdat het misdrijf op Belgisch grondgebied zou zijn gepleegd. De procureur des ko- nings (officier van justitie) in Ant werpen heeft de rijkswacht verbo den nadere inlichtingen te verstrek ken over deze zaak. Over een motief of de aanleiding tot de zware mis handeling (of poging tot moord) is daardoor nog, niets bekend gewor den. Het slachtoffer bevond zich al ruim een kilometer op Nederlands grondgebied. Tegenover de politie mannen van het jachtdetachement heeft hij eerst beweerd te zijn geval len en later sprak hij van een over val door drie Belgen op hem. EMMEN (ANP) De directie van Danlon Hin N.V. te Emmen verwacht, dat de (mini)panty de kousen steeds verder zal terugdringen, zells indien de minimode die de grootste stoot heeft gege ven tot het dragen van panties achterhaald zou blijken te zijn. Het draagcomfort van panties is belangrijk gro ter dan dat van kousen, terwijl thans het vroeger bestaande prijsverschil nauwelijks meer een rol speelt, zo schrijft de direc tie in haar verslag over het jaar 1968-1969. Voor 1970 wordt verwacht dat Dan lon Hin N.V. met 90 mil joen stuks pantynylons te gen 40 miljoen paar kou sen in de markt zal voor zien. De ontwikkeling van de markt voor pantynylons was in 1969 veel sterker dan op grond van ramin gen werd verwacht. Door de n.v. werden dat jaar 57 miljoen paar kou sen tegen 75 miljoen stuks pantynylons op de markt gebracht, terwijl de ramin gen gebaseerd waren op 75 miljoen paar kousen tegen 40 miljoen stuks panty nylons.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1