Belgische troef kreeg vier lekke banden MERCKX WON PARIJS-ROUBAIX MET GROOT MACHTSVERTOON MU Verdiende winst van Tino Tabak Toine van de Bunder T0N DAMEN NAM GEEN de snelste spurter -^ÊÊÊÊÊÊÊ RISICO IN OUD-GASTEL Mike Hailwood Zandvoort Hesemans verslagen H'l' v VOORSPRONG VAN HONDERD METER WAS VOLDOENDE Extra prijs voor Janssen Uitslag x mensen -ventileren-óókde' w^ameu x CELTIC MISTE SCHOTSE CUP op UITSLAG UITSLAGEN en natuurlijk met hrtho ventilatore UITSLAGEN VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 13 APRIL 1970 SafsS5 NT Tino Tabak ROUBAIX (ANP) Eddy Merckx, die ParijsRoubaix heeft ge wonnen met een nog nimmer vertoonde overmacht, heeft te kampen gehad met vier lekke banden. De race begon eigenlijk pas nadat Merckx zijn eerste band had plat gereden. Op dat moment bevond hij zich met Leman, Janssen, Karstens, Dierickx, Roger en Eric de Vlaeminck in de eerste groep. Toen Merckx zijn hand opstak om hulp, sprongen Janssen, Leman en Roger de Vlaeminck onmiddellijk weg. Janssen echter kwam niet ver. Ook hij kreeg een lekke band en moest van zijn fits. Janssen heeft zich echter in deze koers zo weinig laten intimideren door pech dat de jury hem de „fair play"- prijs toekende. overwinning van dit nog korte sei zoen iot een feit maakte. Het was Merckx 220ste overwin ning op de weg sinds zijn debuut als professional. Gerben Karstens nam. de leiding over en vormde samen met Dierickx en Eric de Vlaeminck een kopgroep- je. Merckx had inmiddels de achter volging ingezet met een groep waar in zich de winnaar van vorig jaar Godefroot, Verbeek, Damcelli, Sercu, Seis, Monseré, Poulidar en Hosiers bevonden. De snelheid die deze groep ontwikkelde was echter zo groot dal al spoedig Dancelli en Ser cu, die ook lek reed, moesten afha ken. De overgeblevenen hadden wei nig nodig om de leiders in te halen en dat was het moment voor Eddy Merckx om te laten zien dat er slechts één renner is van zijn klasse. Hij ging naar voren met Roger de Vlaeminck en Leman aan zijn wiel. Op 37 km voor de finish moest Le man buigen voor de macht van Merckx de anderen uit de kop groep waren toen reeds op een on overbrugbare afstand gereden en Roger de Vlaeminck „knapte" af 34 kilometer voor <le finish. Het feit dat Merckx in de laatste tien kilometer nog tweemaal van fiets moest verwisselen, ten gevolge van lekke banden, kon hem toch niet verhinderen om nog een voorsprong van vijf minuten op te bouwe. Mod derig en doornat reed Merckx ten slotte de wielerbaan op, waar de on genaakbare meester zijn dertiende 1. Eddy Merckx, Belg 266 km in 6.31.15; 2. Roger de Vlaeminck, Belg 6.28.36; 3 Leman, Belg 6.28.44; 4. Dierickx, Belg zelfde tijd, 5. Gode froot, Belg 6.30.22, 6. Werbeek, Belg zelfde tijd, 7. Jan Janssen, Ned. zelfde tijd; 8. Rosiers, Belg. zelf de tijd. 9. Karstens, Ned. 6.31.20; 10. Monseré, Belg., zelfde tijd; 17. Via- nen 6.35.55; 20. Dolman 6.36.57; 26. Zoetemelk 6.41.04; 28. Van der Vleu ten 6 41.55. HAARLEM (A.N.P.) Mike Hail wood, negenvoudig oud-wereldkam pioen motorrennen in de zware klas sen, zal zondag 19 april op het cir cuit van Zandvoort deelnemen aan de formule 5000-race voor sportren- wagens. De Brit rijdt een Lola T 190. Aan oe start komen verder onder meer de Britten Trevor Taylor, Frank Gardner, Alan Rollinson en de Zweed Ulf Norrinder. Er worden twee manches gereden. Beide gaan over 25 ronden (105 km). Jan Janssen was met zijn zevende plaats de best geklasseerde Nederlander in ParijsRoubaix. ZAANDAM (ANP) Tino Tabak verdiende de bloemen in Zaandam als winnaar van de 25ste ronde van Noord-Heiland. Hij was met Hennie Kuiper, die tweede werd, en Piet van StraaZen (vierde) de man die de ze tamelijk vlakke zilveren Noord hollandse voorjaarsklassieker zijn gezicht gaf. De scheiding tussen „machthebbers en onmachtigen kwam tot stand door een opvallend groot aantal valpartijen en een genadeloos hoog terapo van gemiddeld 45 kilo meter per uur. Die valpartijen verbraken de een heid in het peloton en schakelden te gelijkertijd een handvol sterken uit. Peter van der Donk, Hans Eg berts, Lois Westrus, Wieher Vlot, Nanno Bakker, Gert Leferink, Trijno Buurmeijer, Piet Legierse, Piet van der Kruijf en Wim Wanders vielen letterlijk en figuurlijk uit de trein, waarin dit keer niet alleen voor de krachtmensen, maar ook voor de rouleurs een plaats in de eerste klas se was. Het was geen toeval dat Ti no Tabak, Klaas Balk en Frans van de Ruit in deze ronde een vooraan staande ïol konden spelen. In de Beemster al viel de eerste ploeg uit het peloton, de beslissende duikelingen kwamen ronde de zes tigste kilometer tussn Schagen en Kolhorn waar kort achter elkaar twee groepen tegen het asfalt gingen. Uit het verbrokkelde peloton bleef een groep van een dertig man voor in over, die kort voor Andijk (96 ki lometer) dubbel zo groot werd door dat nog twee wagens vol aanhaakten aan de trein die even iets langza mer ging Maar de verlengde rij, niet zelden aangevoerd door de blauwen van Ketting en de coloradokevers van Acifit-Trico Noble ontspoorde weer bij Andijk. Pronk, Groot', Le gierse en Wanders moesten naar het ziekenhuis van Enkhuizen worden ge- brachc voor onderzoek. Op het oeilijk stuk tussen Purme- rend en Zaandam met zijn talrijke kleine waterlandse bruggetjes pro beerden Kuiper en Tabak het nog eens nadat een solistische poging van Van de Ruit was verijdeld. Hun ploegmakkers voorin de equipe v.an Ketting was sterk vertegenwoor digd gaven hen de kans een be hoorlijk gat te slaan. De tegenaan val van Jan Aling, Adri Duiker, Piet van Straa'.en, Jan Aldershof en Pop- ke Oosterhof, bracht het verschil te rug tot honkierd meter. Acht secon den die net genoeg waren om de betere sprinter Tabak zijn eerste overv/jnning in een echte klassieker te brengen. De uitslag is; 1. Tino Tabak (Eg- mond aan Zee) 170 km in 3.46.55; 2. Hennv Kuiper (Denekamp) z.t.; 3. Jan Aling, Bunne op 8 sec.; 4. Peter van Straalen, Heerhugowaard 5. Klaas Balk, Badhoevedorp; 6. Jan Aldershof, Haarlem, 7. Popke Oosterhof, Eelde, 8. Adrie Duiker, Beverwijk, 9. Rink CornelisSe, Am sterdam, 10. Teo Blom, Haarlem. 11. Frits Schuer, Hoogezand, 12. Frans van der Ruit, Amsterdam, 13. Wim Bravenfcoer, Rotterdam op 15 sec.; 14. Jans Vlot, Wanneperveen; 15. Theo van der Loo, Weert. Na een valpartij in Andijk moes ten vier renners Pronk ('t Zand), Groot Bilthoven, Legierse Den Haag en Wanders. Meerssen in het ziekenhui.- van Enkhuizen woriden op genomen. Bij dezelfde Valpartij brak Nanno Bakker een pink. (Van een onzer wielermedewerv<«-ft MIDDELBURG Toine van de Bunder incasseerde in de Jaa-.--- ronde van Middelburg zijn eerste ze ge als amateur. De Zeeuwsch-Vla ming weerde zich uitstekend in het sterk bezette veld en was tijdens de gehele koers bijzonder attent. Samen met Harry van Groezen maakte Van de Bunder vier kilometer voor het einde het beslissende sprongetje en gaf daarna in een lange eindsprint zijn concurrent geen schijn van kans Van Groezen finishte met twintig me ter achterstand terwijl Van Poecke zich nog losmaakte uit het peloton en de derde plaats voor zich opeiste. De regen heeft in deze wedstrijd het strijd vuur beslist niet kunnen blussen. Vanaf het begin was er ac tie, in eerste instantie van Van de Bunder, maar deze kreeg geen steun in zijn poging om op het kleine en snelle parcours een rondje te nemen. Ook Va'n Groezen, Van Dongen en Kemps wisten maar een klein gaatje te slaan omdat er een snelle reactie kwam uit het peloton. Pas toen Bal na 27 kilometer de ruimte inging en gezelschap kreeg van De Jonge dreig de er gevaar voor het langgerekte peloton, waaruit Gijzel verdween door kettingdefect. Van Steenis, Van den Oever, Rinus Remijn en Evertse dienden zich als eerste jagers aan maar bij dit kwartet ontbrak het aan samenwerking. Ook de Waal en Kemps, die met twintig j i i ('"'N "4- f i t - Toine van de Bunder eerste over de finish van de Ronde van Middelburg. achterstand op de koplopers een te genaanval lanceerden sla'agden niet direct in hun poging een fusie tot stand te brengen maar zij inspireer den met hun actie wel het restant van het veld om eveneens het tempo te verhogen. Bal en De Jonge kregen het daar om bijzonder moeilijk. De Jonge die practisch niet op kop kwam liet zich met nog 30 kilometer te doen terug vallen. De moedige en zeer soepel draaiende Bal ging toen nog even op zijn eentje door, maar kon het toch niet klaren tegen het nu fel jagende peloton. Van de Bunder, Peter Re- mijn en Fiktorie waagden na de her groepering een nieuwe poging om weg te komen maar werden terug gepakt. Van de Bunder was echter niet te temmen deze middag en dwong zoals in de aanhef verteld de beslissing af in de slotfase. Bij de aspiranten koes terde vooral de Amsterdammer Ruc- kert aspiraties om de bloemen in de wacht te slepen. Eerst in gezelschap van Martens en daarna op zijn een tje streed Ruckert in het voorste ge lid maar het werd toch p— massale eindsprint. Amateurs: 1 A. van de Bundelt (IJzendijke) 80 km in 2.02.19, 2 H. van Groezen (Made), 3 op 10 secon den T. van Poecke (Koewacht), 4 K. Frijters (Zegge), 5 W. van Steenis (Hoog-Blokland), 6 J. Kemps (Sprun- del), 7 C. Bal (Kwadendamme), 8 P. Maas (Heerle), 9 W. Evertse (Zierik- zee), 10 W. de Waal (Axel, 11 H.W. van den Oever (Scheveningen), 12 H. Stander (Oude-Tonge), 13 W. Lie- brechts (Vlaardingen), 14 C. van Bostelen (Halsteren), 15 R. van Brussel (Melissant), 16 J. Joossen (Made), 17 R. Liebrechts (Vlaardin gen), 18 L. Boogers (Ossendrecht), 19 H. van Hooydonk (Zundert), 20 J. Tolhoek (Yerseke). Adspiranten: 1 J. Konings (Sprundel) 25 km in 42 mi nuten, 2 J. Martens (Hoeven), 3 J. Lamerichs (Berg en Terplijt), 4 J. Damen (Ulvenhout), 5 A. van Treij- en (Lepelstraat), 6 J. Ruckert (Am sterdam), 7 S.L. Huizinga (Rotter dam), 8 J. Verbruggen (Putte), 9 B. Scheers (Middelburg), 10 A, van der Steen (Etten). ITKOj? - Vanaj^a^ CEES PRIEM heeft zaterdag een amateurkoers over 106 kilometer in de Belgische plaats Welle gewonnen. De Goese coureur legde de afstand in 2 uur en 40 minuten af. Hij had een voorsprong van vijftien seconden op de Belg Robert de Guchtenaere, die op de tweede plaats eindigde. Priem reed in Welle omdat zijn inschrijving voor de Ronde van Middelburg die te laat binnen kwamniet meer kon worden geaccepteerd. Toen Priem zich aanmeldde hadden de organisa toren al bijna tweehonderd amateurs teleur gesteld. COR SWINKELS legde in een cri terium voor amateurs in Pulle (Bel gië) beslag op de zevende plaats. Herman Nak werd dertiende en Mat Pustjens veertiende. De wedstrijd over 144 kilometer leverde een over winning op voor de Belg Jan Linde- kens, die na 3 uur en 36 minuten door de finish ging. PETER VAN DEN DONK uit Ros malen was de snelste in de amateur ronde van Haarsteeg. Nadat Van Donk in de eindfase een kopgroep van vijf renners had achterhaald, wist hij in de laatste 150 meter zijn concurrenten voor te blijven Sjef van der Burg uit Berkel werd tweede, Jan Spetgens (Someren) derde. Prin sen uit Hank eindigde op de 19e plaats. Bij de nieuwelingen ging de zege naar B. Hordijk (Rotterdam). SJEF SMULDERS (Tilburg) vero verde een negende plaats bij een in ternationale wegwedstrijd in het Bel gische Meer. De bloemen waren voor de Baarlese amateurrenner Frans Staes. Hennie Wouters (Tilburg) ein digde als 19e, zijn stadsgenoot Van der Wiel als 22e. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) OUD-GASTEL Ton Damen wil de het risico niet nemen. Hij, zelf een behoorlijk sprinter, rukte in de laatste ronde fel aan het stuur. Keer op keer verhoogde hij met nij dige pedaalstoten, waarin de laatste reserve werd geperst, het tempo. Martin Hesemans, de enige, die aan zijn zijde had kunnen blijven, raakte het spoor kwijt en moest lossen. Het verwachte sprintduel tussen de twee sterkste renners in Oud-Gastel bleef uit. De blauwgetruide Ulvenhouter flitste afgetekend als eerste over de finish, waarmede hij voor de laatste maal zijn stempel op deze ronde drukte. „Ik moest eraf", erkende Martin Hessemaras sportief, „de laatste ron de speelde me parten. Ik kon geen kop meer doen, en Ton Damen heeft gevoeld dat ik „erdoor" zat. Toen was het voor hem gemakkelijk. Hij reed trouwens erg stérk". Hulde dus aan de winnaar, al viel er even later een schaduw over de slotron- de, toen Hesemans, via zijn ploeg leider (Limfa) een protest indiende tegen het feit dat hij door de ploeg leider en sponsor van Damen (Vic toria) zou zijn geslagen omdat hij geen kop deed. „Ik werd bijna van mijn fiets gemept", vertelde Hese mans, die een aantal toeschouwers als getuigen liet opdraven. „Dat doet niks aan de zege van Damen af want die had toch gewonnen. Maar leuk is het niet. Ik was bijna geval len". Naast dit waren er in Oud-Gastel nog enkele incidenten. De renners waren nauwelijks gestart of een over stekende ijsramam veroorzaakte een valpartij, waarbij een vijfentwintig renners betrokken waren. Henk van Dongen en Tomie Ban-ten, twee fa vorieten, werden hier de ergste slachtoffers van en moesten de ver dere strijd staken. Later zou er nog een valpartij zijn, waarvan enige renners het slachtoffer werden. Het ongelukkige begin werd door de spanning, die er in de rest van de wedstrijd heerste, grotendeels ver goed. Reeds in de derde ronde (100 km 34 ronden totaal) gooide Ton Damen de spreekwoordelijke knup pel in het wielerhok. Hij kreeg steun van Van Groezen uit Made, Van 't Geloof uit Lage Zwaluwe en enige tijd later van Embregts uit Stampersgat en Hesemans uit Rijen Dit vijftal verhoogde langzaam maar zeker de voorsprong op het peloton, waarin weliswaar achter volgingspogingen werden onderno men, maar die liepen op niets uit. Zelfs een groepje van zes met on der andere Koeken, Konings en Broe- re schoot geen seconde op. Ben Broere probeerde het toen alleen. De vijftig seconden achterstand slonken elke ronde, maar dichter dan twintig seconden van de leiders kwam ook hij niet. Dertien ronden ++d atsuu,-16GÓ'sss.rwlrin aar in. cle 'east african safari rally" 1970++ 1e, 2e en he plaats voor d'atsun++9i wagens gestart++24 wagens haalden de finish waarvan 9 "datsuns++ga nu naar uw dealer en overtuTg uzelf 'van de kwaliteiten van de datsun l600sss++ OFF. DATSUN DEALER VOOR WEST-BRABANT N.V. GARAGE VAN DONGEN-JONKERS BREDA, Koninginnestraat 63 Tel. 01600-36084 - ROOSENDAAL Hoogstraat 7 Tel. 01650-35792 - OOSTERHOUT Bredaseweg 23 Tel 01620-3880 - BERGEN OP ZOOM Guido Gezellelaan 40 Tel. 01640-36918 voor het einde moest Van Groezen lossen uit de kopgroep wegens een defect voorwiel. Een groep van ze ven waarin Frijters Broere en Berk hout, schoot zeven ronden voor het einde weg op zoek naar de koplo pers en naderde de leiding vrij senl. Vier ronden later werden Em bregts, (gebroken .zadel), Van 't Ge loof die hadden moeten afhaken, door deze jachtgroep opgeslokt en met z'n negenen werd getracht de kleine achterstand van .18 seconden op de twee overgebleven koplopers te overbruggen. Tegen alle verwach tingen in lukte dit niet. In geen der resterende ronden kon enige winfl worden geboekt. Het taaie duo voor aan, waar Damen het meeste werk verrichtte, gaf geen seconde prijs en ging met de zege voor ogen de laat ste ronde in. Martin Hesemans had in het strijdgewoel blijkbaar te veel van zijn krachten gevergd, waar door de man, die het peloton het eerst zijn achterwiel had laten zien, tot slot ook verdiend als eerste zijn voorwiel over de finish drukte. De Ulvenhouter mocht niet alleen de bloemen, maar tevens de prestatie- prijs in ontvangst nemen. Amateurs: 1 T. Damen, Ulvenhout 100 km. in 2.31.30, 2 M. Hesemans, Rijen, op 5 sec., 3 J. Vlot, Wanna- perveen, op 20 sec,, 4 S. Berkhout, Schipluiden, 5 B. Breure, Zegge, 6 C. v. Bostelen, Halsteren, 7 K. v.d. Pluijm, Made, 8 C. Koeken, Acht maal, 9 L. Hoogerwerf, Noorden, 10 M. v. Hasselt, Roosendaal, 11 A. v. Overveldt, Zegge, op 40 sec., 12 H. Stander, Oude-Tonge, 13 J. de Bruijn, St. Willebrord, 14 K. Frijters, Zegge 15 G. v. 't Geloof, Lage Zwaluwe, 16 H. v. Hooijdonk, Zundert, 17 L. Em bregts, Stampersgat, 18 G. Velthui- zen, Maasdam, 19 L. v.d. Wiel, Bre da, 20 R. Leijten, Rijen. Nieuwelingen: 1 J. Akkermans, Nw. Vossemeer, 60 km. in 1.38.05, 2 J. Brinkman, Rotterdam, 3 J. Ver- beke, IJzendijke, 4 J. v.d. Lugt, Ber kel en Roderijs, 5 J. Voesenek Prinsenbeek, 6 R. Buurstede, St. Willebrord, 7 Th. Smit, Halfweg, 8 R. Beusekamp, H.I. Ambacht, 9 J. Luijsterburg, Nw. Vossemeer, 10 J. v. Hoff, Roosendaal, 11. A. Kraus Oudenbosch, 12 A. Vromans, Gilze' 13 F: Klootwijk, Moordrecht, 14 L v. Campe, Ossendrecht, 15 W. Rom- bouts, Made. „iiL i ij,,,!. Damen gaat hier zegevierend over de finish in de wielerronde Oud-GasteL GLASGOW Celtic, na de overwin ning van 1—0 op Leeds United vol gens Britse opvattingen de grote fa voriet voor de Europa-cup, heeft za terdag in het met 134.000 toeschou wers bezette Hampden Park in Glas gow een verrassende nederlaag gele den tegen FC Aberdeen in de strijd om de Schotse beker. Celtic, dat zijn landstitel reeds ge prolongeerd heeft en ook beslag leg de op de Schotse league-cup, ging met 31 ten onder tegen outsider Aberdeen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11