Drenth faalde Bob Schoutsen in uitstekende vorm WINTERKAMPIOENSCHAPPEN IN DEN HAAG GROOT SUCCES „Pepe" Galvez finishte als tweede WALCHEREN LEED KRAP VERLIES TEGEN EBHV Forward titel na zege Zwart Wit Hockeyteam gelijk met Engeland: 1-1 Goed werk van 9wijze mannen Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) vow zo'n aantrekkelijke prijs! Gelijk spel SOA-dames SFEERLOZE TITELSTRIJD VAN NKGB Doorbraak van talent bleef uit verroest..! f595, MINDER GUNSTIG EINDSTANDEN 'raktica super TL 70 klass. krukken - Wallebroek Ha 1str. 16-18 VIERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 13 APRIL 1970 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Alle sombere voorspellingen ten spijt zijn de nationale winterkampioenschappen zwemmen die het afgelopen weekeinde in het Haagse zwembad De Morgenstond zijn gehouden, voor het kwar tet nationale adviseurs een onbetwist succes geworden. Zq waren het die, voortbouwend op de reeds door ex-bondcoach Kerkhoven voor gestelde vroege selectie toendertqd een regelrechte steen des aan stoots in het Nederlandse zwemwereldje deze kampioenschappen tot de enige selectiemogeljjkheid voor de Europese kampioenschap pen in Barcelona verhieven. Voor sommige deelnemers pakte die eis verkeerd uit. Maar daartegenover stonden toch de vier nationale re cords en de vijf aspirantenrecords, bewijs van het goede inzicht van het „wijze viertal". Met hun voorstel dwongen zij de diverse deelnemers om zich voor de ze wedstrijden optimaal voor te be reiden Ditmaal zouden er geen ont snappingsclausules gehanteerd wor den, alleen de tijden, gaven recht op een retourtje Barcelona. Voor som migen bleek die eis niet haalbaar. Arnold Rood, de jonge Amsterdam se vlinderslagzwemmer bijvoorbeeld had zich enige weken geleden met zijn tijd van 58.6 op de 100 m vlinder slag uitstekende vooruitzichten ge schapen. Zondagmiddag was het ech ter voor hem „Adios Barcelona". In een fel gevecht met Elt Drenth reik te hü weliswaar naar een lijd onder de minuut, maar zijn 59.1 was het 0.1 seconde boven de gestelde limiet. Trouwens ook opponent Drenth behoorde tot de falenden. Viermaal kreeg de lange Zwemlust-zwemmer de kans zich te plaatsen, even zove le keren vormden luttele tienden van seconden een onoverbrugbare barriè re. Er waren er echter ook die for tuinlijk waren. Cora Schouten ver raste het meest. De fors gebouwde pupU van Jaap Ploeg had in de se ries al voor verheugde gezichten ge zorgd door met een tijd van 1.02.9 fors onder haar persoonlijke record tijd (1.03.9) te blijven. In de finale was de sensatie zelfs nog groter. Van kop af dicteerde zij de overige zwem sters het tempo. Een aspiranten-re cord va* 1.01.9 was het resultaat. De tijden van de dames vormden wel voldoende reden om ook een 4 x 100 m vrije slagploeg uit te zenden. Voor de herenploeg 4 x 200 wissel slag ligt heel wat minder gunstig. De tijden waren weliswaar redelijk, maar wil men kunnen voldoen aan de verlangde 8.08 dan is deelname van Roger van Hamburg onontbeer lijk. Voor de wlsselslagploeg dames zitten er volop perspectieven in. Niet in het minst door de goede tijd van Mia Plantiga van ZAR op de 100 m rugslag. Zij bleef met 1.08.4 slechts 0.1 se conde boven het langzamerhand stokoude record van Ria van Velsen. Op de rugslag heeft Nederland trou wens sinds zaterdag weer talent in overvloed. In een schitterende race op de 200 m rugslag slaagden liefst drie zwemsters erin de toch knap scherp staande limiettijden speels te overwinnen. Een zeer goede kans op een finaleplaats op de EK, was als maatstaf gehanteerd. In een close fi nish vestigde Els Droog van De Kik ker met haar 2.30.0 naar een as pirantenrecord. Zij werd op de voet gevolgd door Mia Plantiga die op 2.30.6 uitkwam en Gerda Lassooy die zich met haar 2.31,2 ook op de rugslag voor de E.K. plaatste. Eer der had zij dit al op de 400 m wissel slag gedaan, waar voor haar een fraaie tijd van 5.17.4 werd afgedrukt (ADVERTENTIE) en ln het een na laatste nummer van deze winterkampioenschappen deed zij het nogmaals op de 200 m wisselslag, waar 2.29.9 het resultaat was. Rugslagrecords ook bij de heren, maar het ging slechts om een talent Bob Schoutsen. Als een trein ging door het water. Op de 100 m kwam hij een metertje tekort om zijn ei gen nationale record te kunnen ver beteren. Bij een dubbele afstand was het wel raak. Met vele lengten voor sprong las hij al zijn tegenstanders de les. Eindelijk slaagde hij er weer eens in om niet het spoor bester te raken en zonder inzinking realiseer de hij dan ook een rcordtijd van 2.11.2 Met eenzelfde overmacht zwom Anke Rijnders naar de Europese kampioenschappen. In een perfecte regelmaat trok zij haar baantjes. Bij blijven was er voor haar tegenstan ders niet bij, ten hoogste konden zü in haar spoor blijven. Daarvan pro fiteerde bijvoorbeeld Astrid Verver, het kittige PSV-zwemstertje. In het kielzog van Anke Rijnders vocht zij door. Een tijd van 4.47.3 (limiet 4.47.5) was het resultaat. Voor de 14- jarige Anke Rijnders werd 4.42.0 af gedrukt, een nationaal record dat met 4.43.4 al op haar naam stond. Op de 200 m vrije slag zwom zij van 2.15.4 naar 2.13.2 en alzo regel recht in de Europese top. Ook Frangois van Kruisdijk heeft die aansluiting te pakken. Onder ge spannen aandacht van het gehele P- SV-kamp zwom zij in het laatste nummer de 200 m wisselslag heren, fel op winst. Een bijzonder sterke tweede honderd meter was voldoende om met zijn tijd van 2.15.4 een nieuw sprong naar de Europese kampioen schappen te maken. (Van onze speciale verslaggever) MURCIA Het toernooi om de Europese titel penthatlon is uiteraard, nadat Raymond Ceulemans al vrij dagavond zeker was van het kam pioenschap, uitgegaan als een nacht kaars. Niet voor de Spanjaarden ove rigens want die hechten veel waarde aan een tweede plaats en het daaraan door hen verbonden predikaat „sub- campeon". De vreugde in het Spaanse kamp was dan ook hijzonder groot toen hun favoriete „Pepe" Galvez er inderdaad in slaagde in de allerlaatste partij in het kader 71/2 tegen Muller dat wapenfeit te bewerkstelligen. Dat Galvez tweede werd met een achter stand van maar liefst 17 matchpunten op het fenomeen Cenlemans werd in de feestvreugde maar even over het hoofd gezien. Het verschil tussen Galvez en zijn achtervolgers was uiterst gering: Müiler, die bij winst in de slotpartij de Spanjaard naar het brons verwe zen zou hebben, eindigde twee pun ten achter Galvez, de Nederlandse kampioen Tini Wijnen werd vierde met slechts één punt minder dan de Duitser. Wijnen had overigens gehoopt zijn laatste partij in het 71/2 tegen Ceu lemans te winnen en daardoor nog derde te worden. Maar de Belg bleef tot het einde van de door de feilen van het materiaal zo onbevredigende toernooi onverbiddelijk. Hij zette Wij nen in 6 beurten op een te grote ach terstand (253-21) om de toch zeer verdienstelijke reeks van 130 van de Ossenaar in het verdere verloop van de partij nog tot zijn recht te doen komen. Ceulemans won namelijk met 300-184 in beurten. Wijnen, die bij de prijsuitreiking een extra trofee kreeg voor zijn door de Spanjaarden hoog gewaardeerde sportieve houding in de librepartij tegen Aguilera, heeft in Murcia on danks zijn vrij matige resultaten in zijn favoriete spelsoorten (eind- moyennes van 30.42 in het 47/2 en van 16.01 in het 71/2), toch de smaak van het biljarten weer te pakken ge kregen. De Brabander, die de laatste twee dagen ook helemaal over zijn fysieke inzinking heen was, kondigde tenminste aan volgend seizoen weer voor de nationale kaderkampioen schappen te zullen intekenen. De eindstanden per onderdeel zijn: Libre put. h. serie alg. gem. 1 Ceulemans 7 499 181.81 2 Müiler 4 353 94.58 3 Galvez 4 500 67.25 (Van onze handbalmedewerker) BREDA De dames van het Bre dase SOA moesten in de districts klas nandbal één punt afstaan aan stadgenoot EBHV 2 (55). Hierme de behield SOA toch de tweede plaats met drie punten achterstand op koploper Volt. De heren van Wal cheren districtsklas verloren in een gelijkopgaande strijd van EBHV in Breda met 1210. Hekkesluiter (Van onze hockeymedewerker) BREDA De spanning in de top van de tweede klas A heren in de hockeycompctitie is geweken. Zwart Wit, nog steeds in de winning-mood zegevierde in Tilburg over Were Di. Tegenover twee treffers van Zwart Wit (R. Verster en J. Pijnenburg) stelde Were Di slechts één doelpunt. Daarmede speelde Zwart Wit recht in de kaart van Forward, dat door zijn zege op het bezoekende Rapidity de kampioenstitel in de schoot werd ge worpen. Ook in de staart van de ranglijst is de beslissing vrijwel gevallen. Peli kaan verloor op eigen terrein van een dominerend Push. Met een straf- corner-doelpunt van P. Mous werd het lot van Pelikaan bezegeld (01). Het Dongense Liberty is bevrijd van alle degradatiezorgen. In de wed strijd tegen HOCO liepen de Donge- naren een 01 achterstand op maar Jet aus jeaaT 2,8/50 mm Vraag uw fotohandetaar Onro FotoN.V. SoMtmi 127HlKman tegen het einde hadden zij deze tot een 21 voorsprong omgebogen. In de derde klas A eindigde de big-match Waalwijk - Warande in een puntenverdeling (00). Ook in de staartgroep werd de beslissing nog uitgesteld want de beide degra datie-kandidaten Oirschot en DES verloren van respectievelijk Olympia en Cadetten. Hopbel boekte een klei ne zege op Rapide. Bij de dames eerste klasse verloor kampioen Oranje-Zwart van Venlo en raakte dientengevolge het ongeslagen record kwijt. HTCC won van het bezoekende 's Hertogenbosch, ter wijl Were Di op eigen bodem de vol le winst aan EMHC moest afstaan. Push duelleerde op eigen terrein met Rapidity. De gastvrouwen, bevrijd van de druk, welke de laatste week op hun schouders rustte, speelden ze ker in de eerste helft een frisse par tij en veroverden door M. Stregels de leiding (10). Na de hervatting kon M. de Reus de achterstand wegwer ken (1—1). In de wedstrijd Breda - Tilburg (tweede klas A) slaagde M. Foeken er in de tweede helft in haar club de leiding te geven (10). Deze voor sprong ging echter al spoedig verlo ren. In de laatste minuut wist A. Ba- zink de zege voor de thuisclub op te eisen (21). Waalwijk had een bij zonder zwaar weekeinde. Zaterdag middag werd in Tilburg van For ward verloren, maar op deze wed strijddag bereikte het op eigen ter rein tegen Tempo een gelijkspel spel (00). En daarmede werden te vens de kampioensillusies van Tem po de bodem ingeslagen. MOP behaalde een grote zege op het bezoekende Keep Fit en Forward zette zijn tweede ontmoeting in dit weekeinde tegen MEP in een 30 ze ge om. Pelikaan bond op eigen bo dem de strijd met Warande (derde klas A). Ondanks een vrijwel voort durend overwicht wist de thuisclub slechts éénmaal te doelpunten (M. Stallaert) 10). Dit betekende tevens dat HOCO, mede door de zege op Oir schot, het kampioenschap veroverde. Son won met grote cijfers van het bezoekende Olympia, terwijl DES het bezoekende Middelburg met lege handen huiswaarts stuurde. SOA moest de volle winst laten aan Volt met 157. De heren van Don gen nestelden zich vaster op de bo venste plaats door te zegevieren over Rapid met 219. De dames van het Bredase SOA hebben in de districtsklas de punten gedeeld met stadgenoot EBHV 2. De openingstreffer werd gemaakt door Dorien van Rijn zodat EBHV leidde met 01 SOA nivelleerde hierna niet alleer de stand met een doel punt van Betty Bekker, maar nam de leiding met 31 door Corry Spe- lier en Will van Keulen. Voor de rust inging, zorgde Leny Brenters er voor dat de partijen weer op gelijke voet kwamen, door twee maal on houdbaar in te schieten. Ook na de rust bleef het een ge lijkopgaande strijd. Beide ploegen scoorden twee maal. SOA door Bet ty Bakker èn Nanny Lommen en EBHV door Dorien van Rijn en Cor ry Magielse zodat een 55 eind stand werd bereikt. De heren van Walcheren hebben in de districtsklas in Breda geen kans gezien EBHV er onder te hou den. Vooral voor de rust domineer den de heren van EBHV en bouw den een voorsprong op van 74. Door Kees Hoosemans, Wil Willem- se en Paul Herrings werd binnen tien minuten een voorsprong geno men van 30. Huib van Pamelen liet het eerst een doelpunt aanteke nen voor Walcheren maar Paul Her rings en Frans Borghsteijn zorgden er voor dat EBHV uitliep tot 51. Walcheren herstelde zich langzaam en wist door Peet van der Wege (2x) en Hans Izebout de achterstand voor de rust te beperken tot 74. Voor EBHV scoorden nog Wil Wil- lems en Frans Borghsteijn. Direct na de hervatting kwam EBHV op 84 door Peter Heijkoop die de uit zijn doel gekomen keeper van Walcheren met een boogbal verraste. Hierna ging Walcheren in het offensief wat resulteerde in drie doelpunten waardoor de achterstand beperkt werd tot 87. EBHV nam echter het initiatief over en ver grootte de voorsprong tot 127 door Johan Bakker, Eil Willems (2x) en Jan Schoonenberg. In de slotfase kwam Walcheren door drie treffers nog terug tot 1210 maar dit betekende tevens de eindstand. De heren van SOA die in de dis trictsklas de onderste plaats bezet ten hebben het ook tegen Volt (Til burg) niet tot winst kunnen brengen. Met de rust had SOA een achter stand van 104. Voor de Bredase ploeg scoorden Jan v. d. Bom (3x) en Fick v d. Reijt. Het grootste aandeel in de voorsprong van Volo hadden Ben v. d. Veer, Frank van Dongen, en Ton de Raad. Na de rust sloot de verdediging van SOA beter maar de voorsprong van de Tilburgse ploeg was te groot, Volt zegevierde met 157. AMSTELVEEN (ANP) Na jaren is het Nederlandse dames-hockey team er eindelijk in geslaagjd de on officiële wereldkampioen Engeland, een gelijk spel af te dwingen. Er had echter zelfs een overwinning ingeze ten in het Wagener-stadion te Amstel veen. Nederland trok direct ten aan val en na vier minuten had een com binatie tussen de snelle en technisch bekwame Riet Küper en de uitblink ster José Poelmans bijna succes. (Van onze gymnastiekmedewerker) AMERSFOORT In de sporthal te Amersfoort werden de nationale kampioenschappen voor heren van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek- bond gehouden. Het is een sfeerloze titelstrijd geworden, waarbij nauwe lijks 150 toeschouwers aanwezig wa ren. Wellicht is dit mede van invloed geweest op de prestaties van de elf finalisten, die op een enkele uitzonde ring 11a niet tot redelijke resultaten wisten te komen. Die uitzonderingen waren dan Pier re Maton en Theo Strufer, hoewel Strufer in deze finale het hoogste aantal punten scoorde, was het toch Maton, die dank zij een voorsprong uit de halve finale het kampioenschap wist te behalen. Op geruime afstand volgt dan de kampioen van vorig jaar Jan Doorakkers, die in deze fina le niet verder kwam dan een derde plaats. De uitslagen: 1 en kampioen van de NKGB 1970 Pierre Maton (Oss Volo Den Bosch) 102.20 punten; 2 Theo Strufer (Excelsior Schimmert) 101,20; 3 Jan Doorakkers (Kunst en Kracht, Tilburg) 98,55; 4 Peter Ge- lena (Kunst en Kracht, Tilburg) 97.50 5 Rob Postma (Wilskracht, Utrecht) 96.10; 6 Walter Dedters (SDO, Bus- sum) 92.40; 7 Ad. Oerlemans (Voor waarts, Veldhoven) 91.95; 8 Henny Buikmans (Tuveac, Tilburg) 89.85; 9 Jan Keijer (Wilskracht, Amster dam) 84.90; 10 Wim Jacobs (Een dracht, Kerkrade) 84.60; 11 Sjef Bal- ker (Wilskracht. Amsterdam) 81.10. (ADVERTENTIE) De middenspeelsters waren echter niet meegekomen en de pass ging net voorlangs Hiermede was onmiddel lijk Nederlands zwakke plek bloodge- legld. Het binnentrio was te traag en voelde de combinaties die op de vleu gels werden uitgevoerd niet aan. In de 21ste minuut had Engeland de kans cim de leiding te nemen. Va lerie Robinson brak via een snelle solo door en kwam alleen voor Helma Hoegen Met een formidabele duik voorkwam zij dat Nederland met een achterstand de rust in moest gaan. Na rust kwamen de Engelse dames sterker terug, maar de Nederlandse achterhoede, met daarin de keihard werkende José Poelmans, hield de zaak goeu dicht. Het Engelse doel punt kwam in de 45ste minuut tot stand uit een doelworsteling waaruit Elizabeth Boobier scoorde. Aan dit doelpunt ging een klein incidentje vooraf. Een Engels doelpunt werd eerst goea. daarna afgekeurd en ver volgens gaf de Engelse scheidsrech ter miss Appleby een bully in de cirkel. Hieruit ontstond de doelwor steling met het doelpunt. „Ik moest dat doelpunt afkeuren en een bully geven want de Nederlandse dames vertelden dat zij waren gestopt met spelen", zei zij na afloop. „Omdat Helma Hoegen omver werd gelopen", was het commentaar van de Neder landse aames. Nederland was even aangeslagen, maar kwam terug en veelal via Riet Küper die haar tegen speelster, Marie Birtwistle, telkens weer te snel af was. Zij forceerde een strafcorner en met een keihard schot bracht Heieen Welschen, tot dusver weinig succes vol met haar schoten, in de 66ste mi nuut de stand weer in evenwicht. Trainer Charles de Bock was na afloop zeer tevreden over zijn pupil len. „Je verwacht natuurlijk te win nen en is de voorhoede net zo goed als de middenlinie dan gebeurt dat ook. We winnen dan ook elke wed strijd. Maar het is een mooi resul taat, want wij hebben in de afgelo pen 15 iaar steeds met een oneven goal var. Engeland verloren". De Engelse meisjes, zonder train- ster Marjory Cadel (momenteel in Zuid-Afika) naar Nederland geko men, waren na afloop teleurgesteld. Maar unaniem waren zij van oordeel dat deze verjongde Nederlandse ploeg, met Irene Menke en Dorette Wcltnng als debutanten, een goede wedstrijd had gespeeld en dat Neder land altijd een lastige tegenstander voor Engeland blijft 4 Wijnen 3 281 44.36 5 Aguilera 2 489 40.99 47/2: 57.42 1 Ceulemans 6 228 2 Wijnen 6 242 30.42 3 Galvez 4 291 38.32 4 Müiler 4 174 36.00 5 Aguilera 0 138 13.89 71/2: 1 Ceulemans 8 194 27.90 2 Galvez 6 130 24.94 3 Wijnen 4 130 16.01 4 Müiler 2 95 12.23 5 Aguilera 0 76 11.65 Bandstoten: 1 Ceulemans 8 59 7.14 2 Aguilera 6 34 4.84 3 Müiler 4 32 4.10 4 Galvez 2 27 4.69 5 Wijnen 0 39 4.46 Driebanden: 1 Ceulemans 8 17 1.283 2 Wijnen 4 8 0.737 3 Müiler 4 8 0.679 4 Galvez 4 6 6.639 5 Aguilera 0 5 0.539 Eindstand totaal: 1 Ceulemans 37 punten 2 Galvez 20 punten 3 Müiler 18 punten 4 Wijnen 17 punten 5 Aguilera 8 punten ROTTERDAM (ANP) „We had den de halve finales van te voren kun invullen op 't toernoooisehema" zei Bert de Graaf, voorzitter van de bondstrainingscommissie van de Nederlandse Badminton Bond (NB- B), gisteren tijdens het toernooi om de Nederlandse kampioenschappen in de sporthal De Enk in Rotter dam. „Opnienw is de doorbraak van jong talent niet gekomen. Weer is gebleken dat de top in Nederland bij zonder smal is". Dat de NBB zich zorgen maakt over de ontwikkeling in de Neder landse badmintonwereld blijkt uit de plannen, die De Graaf ontvouwde. „We willen zo spoedig mogelijk een full-time trainer coach aantrekken. Daarvoor moeten we naar het bui tenland". Op conditie heeft Ruud van Ginni- ken (21) zijn twee jaar oudere broer Huub in d eindstrijd herenenkelspel verslagen. Ruud van Ginniken, die in de halve finales verrassend titel houder Herman Leidelmeijer had uitgeschakeld, vocht in de eerste ga me na een achterstand van 411 te rug tot 911. Maar moest de game toch afstaan (1115). Duidelijk bleek hierna dat de conditie van de fina listen veel te wensen overlaat. Met lange slagenwisselingen putten de broers elkaar uit. In deze slijtage slag bleef Ruud het best overeind: 15—9 en 15—2. In de finale damesenkelspel had Joke van Beusekom weinig moeite met Marian Luesken, die de finale had bereikt door een overwinning op Felice de Nooyer. Ad Verhoof en Rudy Hartog behaalden na verras sende winst op de broers Van Ginni ken, de herendubbelspeltitel door een zege in de finale op de „veteranen" Henk Weijs en Vic Leunissen. Ver- hoof en Hartog verdienden met hun optreden en plaats in het Nederlands team voor het toernooi om de Helve- tia-cup, dat op 25 en 26 april in Neuss (Wdl.) wordt gehouden. Met Mar ja Ridder veroverde Ma rian Luesken de damesdubbelspelti- tel. De Duinwijckcombinatie versloeg in de eindstrijd Joke van Beusekom en Felice de Nooyer. Ruud van Gin niken behaalde met Felice de Nooyer zijn tweede titel, die in het gemengd dubbelspel. Marian Luesken en Bou- dewjjn Ridder vormden geen bedrei ging voor het geroutineerde duo, (ADVERTENTIE) Een krachtterm"* voor een smerige en heel lelijke situatie, want uw auto is aan het roesten. Het enige middel om dit.te voorkomen is TECTYL én de origine!* Zweedse ML-methode (er gaat nu een maal niets boven origineel);* Waar andere middelen tóch, atsnig of op de lange duur falen, zit u goed met TECTYL (van Vatvollne: altijd goed). Valvollne Oil Nederland N.V. Postb.11 Dordrecht Tel.(01850)44011. Itontult, Frinkri)» groottte automtrk, c«n «I» moiwim v.n rrttitkiwcgs «en cemrllle TÊOTYLMLI-ftOTECTIE,

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 10