„DE VOGEL" MAAKT RECLAME IN BELGIË ft a VW Uw salaris via de Boerenleenbank Boerenleenbank Volkerakdam navelstreng van nieuwe tijd Parkeerruimte wordt in Terneusen uitgebreid B. leys voorzitter veiling Kapelie Wethouder W. Baars is lijsttrekker Recreatieterrein rond Pinksteren open mmaÊ&r.. Taakverdeling van bestuur voetbalvereniging Korting 'M m m ttifflf! mm Schieting Koewacht VERKOOPMIDDAG CHU Middelburg HOTELPLAN WEER IN RAAD DOMBURG Mercury Nieuw-Namen Instructiebad St. Jansteen kan in juni gereed zijn VERGADERING PLATTELANDS VROUWEN Nieuwe samenstelling KWJ-bestuur Zeeland (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) CLINGE Onlangs heeft bij de voetbalvereniging een bestuursver kiezing plaatsgevonden, waarbij der tien bestuursleden werden gekozen. In de eerstvolgende bestuursverga dering werden verschillende functies verdeeld. Als vice-voorzitter werd benoemd de heer L. Colsen. Tot wed strijd-secretaris werd benoemd de heer R. van Craenenbroek. Met het toezicht op het onderhoud van het terrein werd V. Frankaert belast. Het beheer van het materiaal staat onder toezicht van O. de Hilde en Alb. van Poele. In het nieuwe kleedlokaal, waarbij een kantine, zullen S. Blom- maert en L. Iolsen zorgen voor de goede exploitatie. Tenslotte zal L. Willaert zich belasten met de uit schrijving van spelerskaarten en wedstrij dformuberen. (Van een onzer verslaggevers) HENGSTDIJK. In een aantal toeristische plaatsen in België wordt een intensieve propaganda gevoerd voor het nieuwe recreatie gebied „De Vogel" onder Hengstdijk. Begin deze maand is het recre atiegebied officieus in gebruik genomen. Verwacht wordt dat de offi ciële opening rond Pinksteren plaats zal hebben. Er is al een aanzienlijk bedrag ge spendeerd aan de plaatsing van ad vertenties in een groot aantal Belgi sche reclamebladen, waardoor men aan „De Vogel" een bepaalde image wil geven. Vooral in de aanloop periode zal het gebied het vooral moeten hebben van Belgische toeris ten uit grote bevolkingscentra. De eerste reacties na de ingebruik name zijn veelbelovend ondanks het feit, dat het aantal bezoekers ver moedelijk ander invloed van het slechte weer iets beneden de ver wachtingen is gebleven. Op de camping van „De Vogel" staan momenteel zeven caravans, ter wijl een tamelijk groot aantal sei- zoenplaatsen reeds is gereserveerd. De vooruitzichten voor de komende zomer zijn goed, temeer omdat een groot aantal gevestigde campings reeds nu moet woekeren met de kaïn- peerruimte. Van die ont wikkeling zal het Hengstdijkse recreatiegebied aan de weg van Stoppeldijk naar Klooster- zande straiks naar verwachting wel een graantje kunnen meepikken. Overigens ziet de gemeente Honte- nisse, waar dit gebied na de gemeen telijke herindeling onder ressorteert, met verlangen uit naar beter weer. Dan zal moeten blijken of de tame lijk hoge verwachtingen t.a.v. de mo gelijkheden van „De Vogel" inder daad bewaarheid zullen worden. Mo menteel is er nog geen sprake van dagrecreatie. Wat de camping aangaat verwacht men veel van de reductieregeling die voor dit eerste seizoen geldt. Ter com- f - - (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ook Terneuzen kampt met een groot gebrek aan parkeerruimte. Elk mogelijk gaatje wordt benut om er een parkeerha ven van te maken. Zo ook op de zo genoemde Axelse Dam, waar op het ogenblik een parkeergelegenheid wordt aangelegd. (Van onze correspondent! KAPELLE Het bestuur van de veilingvereniging „Kapel 'e-Bieze- linge en Omgeving" te Kapelie heeft de heer B. Leys te Krummgen gekozen tot voorzitter. Hij volgt de heer P. J. J. Dekker op, die op 31 maart afscheid nam als voorzitter na deze functie 33 jaar te hebben bekleed. De heer Leys was reeds verschei dene jaren vice-voorzitter van de veiling in Kapelie. In het tuinbouw organisatieleven is hij onder meer voorzitter van de provinciale afzet- commissie voor fruit en voorzitter van de stichting selectie en vermeer- deringsbedrijf Zeeland te Wissenker- ke. In de vacature B. Leys werd ge kozen tot vice-voorzitter van de vei ling in Kapelie, de heer J. E. Kole te Wemeldinge. KOEWACHT Aan de bejaarden- schieting bij 3. de Guchteneire na men 37 schutters deel, die tot de vol gende uitslag kwamen: ie hoogvogel: H. A. de Schepper, Koewacht; 2e hoogvogel: A. de Block Zuiddorpe; le zijvogel: J. Vermeire, Blauwe Hoeve; 2e zijvogel: J. Ver meire, Blauwe Hoeve; le extra-prijs vogel: F. Ferket, Nieuwdorp; 2e ex- tra-prijsvogel: J. v. d. Eijnde, Kloos- terzande; 3e extra-prijs vogel: A. de Vree, Terhole; 4e extra-prijsvogel: J. Burm, Kloosterzande; meeste klei ne vogels: 4 stuks: A. de Caluwe, Koewacht. Aan de liggende-wipschieting bij A. de Kind namen 44 schutters deel. De uitslag was: Hoogvogel: A. Bonne, zijvogels R. Ongenae en A. v. Overloop; meeste kleine vogels: 4 stuks: P. van Goe- them. (Van onze correspondent) BIEZELINGE De vrouwenver eniging van de geref. gemeente Trifosa houdt op dinsdag 14 april een verkoopmiddag in de consistorie van het kerkgebouw. De verkoop duurt de gehele middag en avond en de opbrengst is voor de zending en de kerk. pensatie van het feit, dat nog niet alle groen deze zomer zowel letter lijk als figuurlijk goed van de grond zal komen, komen de huurders van seizoenplaatsen in aanmerking voor een korting van twintig procent. Momenteel moet voor een seizoen plaats 410,worden betaald, waar bij aansluiting op het elektriciteitsnet is verzekerd. Aan het recreatiegebied zelf wordt de laatste hand gelegd. Het kleedge bouw is op enkele details na gereed Verwacht wordt, dat nog deze maand een begin gemaakt kam worden met de bouw van een kantine en een kampwinkel, die beide uit prefab- elementen opgetrokken zullen wor den. Als dit alles volgens plan ver loopt, kan deze accommodatie eind volgende maand in gebruik genomen worden. Voor de bouw zijn drie we ken nodig. Voor de kleuters zijn op dit terrein veel speelwerktuiiigeh geplaatst en voor de ouderen zijn er tevens een aantal elementaire voorzieningen ter beoefening van veschillende sporten getroffen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De CHU-kies- vereniging Middelburg, Sint-Lau- rens en Nieuw- en Sint-Joosland heeft de heer W. P. J. Baars, thans wethouder in Middelburg, aangewe zen als lijsttrekker voor de CHU bij de komende verkiezingen voor de raad van Middelburg. Na een geanimeerde discussie werd bij stemming de volgende kan didatenlijst vastgesteld: 1 W. P. J. Baars, 2 M. L. Almekinders, 3 H. Harrewijn, 4 M. Vinke, 5 A. B. Nieuwenhuijse, 6 mevrouw M. de Vries-de Heer, 7 J. v. d. Brink, 8 W. J. Dingemanse (Nieuw- en Sint- Joosland), 9 P. J. Vergouwe, 10 J. Bimmel, il J. de Groot, 12 H. Huis ken, 13 J. G. van de Berg, 14 S. de Visser (St.-Laurens), 13 I. Joosse (Nw.- en St.-Joosland) en 16 J. Nieuwdorp. In de vergadering kwam ook het ontwerp-verkiezingsprogramnia tei discussie. Men besloot tot instelling van een commissie, die het pro gramma nader zal concretiseren. De leden hebben daarbij alsnog ge legenheid om htm wensen kenbaar te maken. De vergadering stond en- der leiding van de heer N. Verboon. (Van een onzer verslaggevers) DOMBURG De gemeenteraad van Domburg zal zich in zijn ver gadering van 14 april opnieuw be zighouden met een plan vooi de bouw van een groot complex aan de kust, waarin een hotel-restaurant en diverse appartementen. Het plan is gemaakt door de n.v. Hotelmaat schappij „Domburg". Een ander agendapunt betreft het instellen van een blauwe zone in de kern van Domburg. (ADVERTENTIE) Buitenboord motoren EIGEN SERVICE- DIENST BEEKMAN Kloetingse- weg 5. GOES Tel. 01100- 7383. Voor het eerst in haar bestaan heeft het Londense huis Worth een confectie-collectie uitgebracht. Op de foto een zestal ontwerpen uit deze collectie. Rode Kruis Op dinsdag 14 april heeft de jaarvergadering van het Ro de Kruis van de afdelingen St.-Jan steen, Clinge en Nieuw-Namen plaats. Deze avond wordt gehouden in zaal Thilleman te Nieuw-Namen en begint te 20.00 uur. Uitstel schieting De op 5 april geplande schieting op de hoge wip te Nieuw-Namen, moest vanwege de koude uitgesteld worden. De eerst volgende schieting heeft nu plaats op zondag 17 mei (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN De werk zaamheden aan het nieuwe instruc tie-zwembad, dat wordt aangelegd achter het verenigingsgebouw en de Wilhelminastraat, zijn de laatste we ken hard gevorderd. Als de weers omstandigheden goed blijven, be staat de mogelijkheid dat het bad In de maand juni kan worden opge leverd. GOES Op 24 april houdt de af deling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen haar provinciale voorjaarsvergadering. De ze wordt gehouden in de Prins van Oranje te Goes. In de morgenuren worden de uit slagen bekendgemaakt van de pro vinciale wedstrijden handwerken en babypakket, worden de huishoudelij ke kwesties besproken en houdt me vrouw R. M. Sanderse-Jacobe een voordracht. In de middaguren treedt mevrouw Coby Schreier op met haar „tour de troubadour". De afdeling Goes houdt haar voor jaarsvergadering op dinsdag 14 april in de Prins van Oranje. Deze verga dering begint om 14.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het districtsbe- stuur van de Katholieke Werkende Jongeren (KWJ) in Zeeland is op nieuw samengesteld. Voorzitter is 3. Uitterhoeve uit Hoedekenskerke, die tevens de afgevaardigde is van het district voor het nationaal bestuur. Na overleg in het bestuur zal er eventueel nog een ander persoon van het district aangesteld worden. De verdere samenstelling van het dis- trictsbestuur is als volgt: vice-voor zitter: A. Vervaet, Walsoorden, pen ningmeester W. de Bakker, Boschka- pelle, aalmoezenier, P. v. Bilzen, Goes, vrijgesteld leidster: A. Puyn, Vlissingen, leden: R. Meulblok, Hei- nekenszand, G. Menhere, Kwaden- damme, E. Menhere, Kwadendamme en H. v. Dijk, Boschkapelle, advi seur: G. Maas, Axel, vertegenwoor digster van het N.K.V.: M. de Smit, Hulst en vertegenwoordiger van het N.K.V.: C. Schoof, Terneuzen. Voor de functie van vrijgesteld lei der in het bestuur rest nog een vaca ture. (ADVERTENTIE) Daar is alles voor te zeggen. Want als het eenmaal zover is, dat ook Uw salaris via een bank betaald gaat worden, zit U goed met een Privé- rekening bij de Boerenleenbank. Omdat daar 'n aantal extra voordelen aan vastzitten, die U een hele hoop zorg kunnen besparen. l.een maand salaris extra Als U regelmatig Uw salaris ontvangt via een Privérekening bij de Boerenleenbank, hebt U de mogelijk heid een maand salaris extra op te nemen. 2. een Persoonlijke Lening Onverwachte grote uitgaven kunnen 't U niet meer moeilijk maken. Omdat U een Privérekening bij de Boerenleenbank hebt. Dan kunt U een Persoonlijke Lening sluiten vanaf f 500,- tot f 5000,-. 3; een hypotheek tot90% Een eigen huis is nu binnen Uw bereik. Houders van een Privérekening kunnen 'n hypotheek krijgen tot zelfs 90% van de taxatie waarde van het te kopen huis. en bovendien Alle voordelen van salaris ontvangen via de bank.3V2% rente. Gemakkelijke, veilige betaalcheques. Uw betalingen volkomen kosteloos voor U verzorgd door de Boerenleenbank. De vriendelijke bank met de ongedwongen sfeer, dicht bij U in de buurt. Met alle bankzaken „onder één dak". De hele dag open (meestal ook nog op een avond in de week). '1 W 8? de bank voor iedereen 1150 vestigingen WILLEMSTAD - DINTELOORD - FIJNAART Nog luttele maanden scheiden Brabants Westhoek van de „verlossing uit het isolement". De „verlosser" heet Volkerakdam, die de Westhoekers dan eindelijk de fel begeerde kans zal geven, zonder omhaal van enorme afstanden over slechte wegen een ponten, in Innig contact te komen met het Hollandse, beloofde land. Want één ding staat vast: De noord-Westhoek (ruwweg de gemeenten Willemstad, Dinteloord en Fijnaart) wil en zal zich gaan koesteren in het zonnetje van een weldadige randstedelijke belangstelling. Eindelijk zal de (protestantse) „rest" van Brabant de honing van de rechtvaardigheid kunnen proe ven. Na eeuwen zal het onrecht vaardige werk van de Sint Elisa- bethsvloed ongedaan worden ge maakt. Precies 550 jaar nadat dit Brabantse gebied van het Hollandse moederland werd losgescheurd, wordt het contact weer hersteld. De Westhoekers zijn zich nooit gemoedelijke, ronde Brabanders (wat dat ook zijn moge) gaan voe len, daar droeg een stevige gods dienststrijd nauwgezet toe bij. Bovendien paste het oen sober en rechtlijnig levende, godsvrezende bewerker van de hoogwaardige klei niet gemoedelijk te zijn. Dat liet hii over aan de keuter boertjes op het zand. En zo groeide een zorgvuldig gekweekte afstand tussen het katholieke Brabant en „de rest", die geografisch en sociaal in een volkomen isolement kwam te liggen. Het enige moeizaam on derhouden contact dat bleef, was met de bewoners van de Hoeksche Waard en andere gelijkwaardige ge bieden in zuidelijk Holland. Nu, in 1970, wil de Westhoek een veel hechtere binding gaan bewerk stelligen. De 10.000 inwoners van de Dintelmond-gemeenten hebben gezamenlijk maar liefst 10.000 ha. (gemeentelijke), bijna maagdelijke levensruimte tot hun beschikking onder een (nog) schone hemel. Alle geboorten- en welvaartegolven ten spijt bleef het bevolkingstal er na genoeg constant. Fijnaart beleefde het vorig jaar dat de bevolkings groei „onstuimig" was: een groei van één procent De Westhoek-gemeenten, chroni sche bloedarmoedelijders, zagen hun kans: Wie, zo redeneerden ze, wie van die randstedelijke, bijna wur gend benauwd wonende (jonge) mensen zou niet in die (nu nog) vergeten Brabantse Westhoek wil len wonen en leven? Inderdaad: wie niet? Waar vind je nog bouw grond voor nog geen 25 gulden de vierkante meter? Het voor de hand liggende gevolg is geweest dat plaatsen als Fijnaart, Dinteloord en Willemstad („Bril jant in de Gouden Delta", zoals het zichzelf noemt) uitbreidingsplannen uit de soms stoffige mappen hebben gehaald en binnenkort aan het bou wen zullen gaan. Eendrachtig had den we bijna willen zeggen. Maar nee, dat niet. Wie van gedachte is dat het eeu wendurende isolement de Westhoe kers tot een bij uitstek eendrachtig volkje hebben samengesmeed, is aan het verkeerde adres. Burgemeester mr. H. Pop van Dinteloord vertelt waarom: „In Brabant ik bedoel het katholieke deel ziet men niet dat de Westhoek een protes tantse agglomeratie van randker kelijke hervormden tot zwaar ge reformeerden (artikel 31) is". Een enorme verscheidenheid. Deze situatie maakt het al wat gemakkelijker voorstelbaar dat de drie Westhoekgemeenten de plan nen voor de herindeling van de ge meenten in de West-Brabantse ri viermonden weinig eensgezind heb ben begroet. Willemstad verzet er zich met hand en tand tegen. Burgemeester J. H. Reinders zegt dat hij is „in. gehuurd" om er het beste van te maken; Dinteloord voelt zich even eens sterk genoeg ojm zijn eigen boontjes te doppen; Fijnaart daar entegen ziet pas een plezierige en zakelijke toekomst voor de gehele Westhoek als deze uit één gemeente zal bestaan. Burgemeester E. P. van Veldhuizen vindt dat men niet al les bij het oude kan houden, ter wijl er bij Moerdijk een industrie terrein van tweeduizend hectaren in ontwikkeling wordt gebracht en één van de drukste verkeerswegen van Nederland (Rotterdam-Ant- werpen) dwars door het gebied wordt getrokken. Het is niet te verwachten dat de Westhoek onmiddellijk zal worden overspoeld door woningzoekenden en recreërende mensen uit het noor den of door industrieplanners. De ontwikkelingsgang van de ont sluiting zal daarvoor noodgedwon gen te geleidelijk verlopen. Om te beginnen zal de dam voor lopig slechts gedeeltelijk worden opengesteld (niet voor het zware verkeer); zal de tolheffing op de Haringvlietbrug (twee gulden per passage voor personenauto's) voor lopig wel gehandhaafd blijven en belemmerend werken en zullen de aansluitende wegen op het Helle gatsplein en in Noord-Brabant de eerste jaren nog niet te berijden zijn. Tegen de tijd echter dat het dan werkelijk zo ver zal zijn, zal er enorm veel veranderen in de West hoek. Een naar verwachting snelle afbrokkeling van de bijbelvastheid randstedelingen die hier nieuw bouwwijken komen bevolken: West hoekers die minder lang zullen hoe ven te pendelen; duizenden die hier recreatie zullen zoeken, enzovoorts allemaal factoren die met elkaar he; gloednieuwe Westen zullen maken. Er zal met de openstelling van de Volkerakdam nog veel meer ver anderen. De gemeente Oostflakkee ligt plotseling op de stoep van de Westhoek; evenals het Zeeuwse Schouwen-Duiveland, dat de mees te Brabanders nu nog kennen van de halve dagen wachten voor de pont over het Zijpe. Nu is het nog een vraag in hoeverre de verkeers stroom naar en van de Zeeuwse (en Goereese) kust zieh zal gaan ontwikkelen. Zal Walcheren voor Brabanders een minder geliefd oord worden ten voordele van de Schouwse en Goereese kustplaatsen, nu het filerijden over rijksweg 58 met de dag meer frustreert? Over een aantal jaren zal het machtige recreatieproject in en langs het Grevelingenbekken dui zenden, tienduizenden vakantiegan gers, dagjesmensen trekken. Tegen de tijd dat dit en andere Zeeuwse meren recreatieve lustobjecten zul- zijn geworden, zullen ze op een half uurtje rijden van Breda lig gen! De Volkerakdam zal zoiets als een navelstreng naar de nieuwe tijd voor West-Brabant worden. West- Brabant dat vooral Delta-Brabant zal worden, dat naar een grotere eenheid met noordelijk Zeeland en zuidelijk Zuid-Holland zal groeien. De STEM zal de komende dagen nader ingaan op de aspecten die het neerspuiten van een zandbrug in het Volkerak kan hebben op het leven in en om de Westhoek. PIM GAANDERSE

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5