Nog 3000 ha industrieterrein nabij Moerdijk DOOR VERRASSEND VIETCONG-OFFENSIEF Zware verliezen in Vietnam Kerkelijk protest tegen sporthal Parlement niet tevreden over onderwijsnota breda CONCLUSIE STRUCTUURSaiETS RUNMON Gewonde scholier krijgt hulp Arrestant slaat agent neer en vlucht Garage duurder de sterke verf N.Y. Fatex Sas van Gent ontslaat 32 man Bierverbruik stijgt snel Griekse diplomaat ongewenst in Praag TE WEINIG BELEIDSLIJNEN HAARWERK Hongi ;er Laos Vorming Crèches BONT tegen Zomerprijzen MET EEN CARRARO-TREKKER VAN HOEGEN DUKHOF BENT U BETER AF...J r DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adres Smidswal Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 10 APRIL 25e Jaargang No. 6216 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijspeir mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer vrijdag tot vjn. 11 uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/DEN BOSCH Een voorlopige planologische structuur schets, geproduceerd door de Rljn- mondraad, komt tot de conclusie, dat er naast het thans geplande indus trieterrein nabij Moerdijk nog eens 3000 ha industrieterrein zou moeten worden aangelegd. Met die 3000 ha en 1500 ha in de Maasvlakte zou vol daan kunnen worden aan de behoefte die er tot 1990 zal zijn aan industrie terrein in de „omgeving van Rotter dam". Die planologische structuurschets is een logisch vervolg op een rapport dat de Rijnjnondraad bijna drie maanden geleden uitbracht onder de titel „Rijnmond in de Delta". Het was een economisch rapport, dat de behoefte aan industrieterrein voor de eerstkomende twintig jaar vast stelde en tot de genoemde 4500 ha kwam. De structuurschets brengt 1500 ha onder op de Maasvlakte Ia en geeft voor de resterende 3000 drie alter natieven: een uitbreiding van de Maasvlakte, industriële ontwikkeling van de Hoeksche Waard of aan de noordzijde van Brabant langs de Ton- nenkreek. Het dagelijks bestuur van de Rijnmondraad kiest voor de laatste mogelijkheid, mede onder druk van P.v.d.A.-zijde, waar gezegd is over de twee eerstgenoemde mogelijkhe den nooit meer een woord te willen horen. Pas wanneer het onmogelijk zou blijken een voldoende groot ter rein langs de Tonnenkreek aan te leggen zou Rijnmond opdracht willen geven een studie te maken van de twee alternatieven. In de structuurschets is geen spra ke van een zeevaartkanaal door de Hoeksche Waard. Wel zou het oprek ken van de Dordtse Kil moeten wor den bestudeerd. Het terrein zou be reikbaar moeten zijn voor schepen met een beperkte tonnage (50.000 tot 60.000 ton). Ook wordt gedacht aan de mogelijkheid van een pijpleiding naar het terrein, zowel voor vloei bare als voor vaste stoffen. Het terrein zou geschikt moeten zijn voor basisindustrieën (erts, me tallurgische produkten en olie) en voor verwerkende industrie. De bedoeling is de volledige struc tuurschets op 29 april in de open baarheid te brengen. Een woordvoerder van de Rijn mondraad tekende bij dit bericht aan, dat de raad uiteraard geen en kele bevoegdheid heeft om ook maar enige claim op Brabantse grond te leggen. „Wij stonden enkel voor de opdracht", zei hij, „een planologi sche studie te mak— over de vraag hoe de behoefte kan worden gedekt aan industrieterrein binnen het uit stralingsgebied van Rotterdam. Daar toe is een cirkel op de kaart getrok ken, die naar het zuiden nog juist het gebied van Moerdijk omschrijft. Nu deze visie in een schets is onder gebracht zullen wij het Overlegor gaan Zeehavenontwikkeling Zuid- west-Nederland opdracht geven voor een studie, die moet aanwijzen of deze conceptie haalbaar is". Hij deelde mee, dat bij de voorbe reiding van de structuurschets wel ambtelijk overleg mtet Brabant is gepleegd, maar nog geen bestuurlijk overleg. Dat gaat nu volgen. Het pro vinciaal bestuur van Brabant heeft de schets woensdag ontvangen. Van die zijde was op dit moment nog geen commentaar te krijgen. Mogelijk zal die reactie wel vol gende week vrijdag komen, als de Staten van Brabant zich moeten uit spreken over het streekplan West- Brabant, (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - SAIGON - PNOM PENH - VIENTIANE Zowel Amerikaanse als Zuidvietnamese troepen hebben in de afgelopen week zware verliezen geleden als gevolg van het verrassende nieuwe offensief van de Vietcong dat vorige week werd ingezet. In de week die eindigde op 4 april hadden de Amerikanen 138 doden te betreuren, het hoogste aantal sinds september vorig jaar. De Zuidvietnamezen verloren 754 man tegen 326 in de voorafgaande week. Daartegenover staat volgens Amerikaans-Zuidvietnamese opgave een verlies van de Vietcong van ongeveer 1200 man en dat zou het hoogste Vietcong-verliescijfer sinds augustus vorig jaar zijn. Kort na het bekend worden van deze cijfers, maar overigens volko men los daarvan, kondigde het Witte Huis aan dat president Nixon vol. gende week donderdagavond (vrij. dagmorgen Ned. tijd) een belangrij ke t.v.-rede over Vietnam zal houden. Onmiddellijk doken weer specula ties op over verdere troepenterug trekkingen. Anderen echter dachten aan een voorlopige „bevriezing" van de situatie, een stilleggen van de Vietnamisering van de oorlog. Het Witte Huis weigerde nader in te gaan op het onderwerp van Nixons rede. (Op 15 april zal Nixon in totaal 115.000 man hebben teruggetrokken. Met ingang van de 16e zal de toege stane omvang van de V.S.-strijdmacht in Vietnam 434.000 man hebben be reikt. Etr waren ongeveer 5491000 Amerikaanse soldaten in Vietnam toen Nixon aan het bewind kwam.) SAS VAN GENT Een grote on. tevredenheid heerst momenteel bij het personeel van de N.V. Fatex, een broekenfabriek in Sas van Gent. Aan 32 werknemers is wegens noodzake lijke personeelsvermindering ontslag aangezegd. De meesten van hen, zo wel mannen als vrouwen, zullen bin nen twee weken op straat staan. Al geruime tijd bestond in het Fa- tex-bedrijf te Sas van Gent een uiterst ontevreden verhouding tus sen personeel en directie. Deze voor de werknemers zeer ongelukkige be slissing is als een bom ingeslagen omdat de Fatex als een zeer goed draaiende zaak bekend stand hl Zeeuwsch- en Belgisch-Vlaanderen. De gewestelijke arbeidsbureaus uit Sas van Gent en Zelzate zijn voor bemiddeling bij de ontslagen werk nemers ingeschakeld, alsmede func tionarissen uit de textielbond. De fabriek heeft op dit moment nog en kele orders af te werken. Het bedrijf dat bestaat sedert 1927, heeft gedu rende al die jaren veel werknemers gehad en de produktie was altijd zeer goed. Onder de 32 ontslagen werkne mers zijn veel Belgische vrouwen en meisjes alsook uit de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone. Omdat enkele van deze werkkrachten de crisis van tevoren hebben zien aankomen, heb ben verscheidenen uit zichzelf een andere werkkring gezocht en ook ge vonden. Bij de meeste werknemers is de ontslagaanzegging toch zeer zwaar op de maag gevallen. En wat bij hen ook erg zwaar weegt, zijn de slechte financiële vooruitzichten die de di rectie van de N.V. heeft geboden. (Van onze correspondent) BREDA Het verbruik van bier, wijn en gedistilleerd stijgt in Neder land nog steeds. Vooral het bier- verbruik neemt toe en overschreed in 1969 de 50 litergrens. In 1968 dronk de Nederlander gemiddeld ruim 45 li ter bier en vorig jaar is dit gestegen tot 51 liter, een toename van bijna 14 proc. In nauwelijks zes jaar is de con sumptie van bier gestegen van 35 li ter naaT 51 liter. Ook drinkt de Ne derlander meer wijn. In 1969 bijna vijf liter per hoofd en zes jaar ge leden lag het „glaasje wijn" op amper drie liter. Ook 't gebruik van gedistilleerd neemt toe. Ten opzichte van 1968 is er een toename van zeven procent en het verbruik ligt nu op 1.88 liter per hoofd. Cambodjaanse regeringstroepen hebben bij gevechten tussen de plaat sen Svey Rieng en Prasaut, 25 kilo. meter van de grens met Zuid-Viet- nam 300 tegenstanders gedood, zo zeggen officiële kringen in Pnom Penh volgens wie het Vietcong-strij- ders waren. De verliezen aan Cam bodjaanse zijdfe warden Echt ge noemd. Men meient dat het om een grote eenheid Vietcong-sitrijdiers ging die verrast werd tijdens een speurtocht naar voedsel. Het Cambodjaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Franse regering verzocht, de Vietcong te be naderen teneinde de vrijlating te be werkstelligen van zes journalisten, die het afgelopen weekeinde in de buurt van de grens met Vietnam zijn verdwenen. De betrokkenen zijn 2 Japanners, 2 Fransen en 2 Ameri kanen. De Laotiaanse regering wil dat de internationale controlecommissie (IC C) toezicht gaat houden op de troe penbewegingen in de gebieden in Laos die door de Pathet Lao worden beheerst en in de zones die in han den zijn van dé regeringsstrijdkrach ten. De wens van Laotiaanse regering is vervat in een voorstel, dat men moet beschouwen als een antwoord op het vredesplan van vijf punten van de Pathet Lao en de brief die prins Soephanoevong, de leider van de Pathet Lao, aan de Laotiaanse pre mier Soevanne Fhoem heeft gezon den. EINDHOVEN De 23-jarige J. L. uit Eindhoven is gistermiddag uit het Paleis van Justitie te Eindhoven ont snapt. Hij had eerst de wachtmeester van de rijkspolitie C. Verhoeven met een handveger op het hoofd geslagen. De politieman werd ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. L., die verdacht van een bankover val, in voorarrest zat en bekend staat ais agressief werd voor een verhoor van het paleis van justitie overge bracht. Hij werd daar zo lang in een cel opgesloten. Toen de wachtmeester hem kwam halen pakte L. een hand veger waarmee hij enige harde klap pen gaf. De wachtmeester viel be wusteloos op de grond. L. ging toen via de kelder naar de kantine en ver liet vandaar het gebouw. Hij is tot nu toe onvindbaar gebleven. Hij is 1.85 mtr. lang met een blozend gezicht en kortgeknipt donkerblond haar. Hij heeft een zilverkleurige bril met don kere glazen op. Hij draagt een zwarte broek met donkerblauwe trui met hoge kraag en bruine schoenen. Een gewonde scholier krijgt medi sche hulp in het ziekenhuis van Husseinahet ventje is een van de leerlingen van de school te Bahr EI Bakr, die door de Israëli sche vliegtuigen zou zijn gebom bardeerd. DEN HAAG (ANF) Reparaties en onderhoud van auto's worden duurder. In de staatscourant is een prijzenbeschikking gepubliceerd, die toestaat dat de uurtarieven van ga ragebedrijven met 90 cent en de vas te reparatietarieven (de zgn. kar- weiprijzen) met 4,5 pet worden ver hoogd. De ministers van Economische Za ken en van Verkeer en Waterstaat hebben toestemming tot deze verho ging gegeven op grond van het feit dat het niet doorberekenen van de per 1 januari 1970 gestegen loonkos ten in de prijzen, gezien het loondn- tensieve karakter van dit soort werkzaamheden, de garagebedrijven in kortendekkirigsmoeilijkheden zou brengen. PRAAG (AFP) Elias L. Lymbe- ropoelos, zaakgelastigde van Grieken land in Praag, is tot ongewenst per soon verklaard. Dit heeft de Tsje- choslowaakse minister van. buiten landse zaken bekendgemaakt. De maatregel tegen Lymberopoelos is genomen naar aanleiding van „activi teit die onverenigbaar is met een di plomatieke missie" en verder wegens „grove schending van de Tsjecho- •lowaakse wetten". (ADVERTENTIE) Eindhoven lichtstad! Eindhoven, stad van de grootste verlicht in gsspeciaaizaak\ in Nederland: ELECTRA Rechtestraat 33 (in 't hart van de binnenstad) BARNEVELD (ANP) In Bar- neveld zijn de kerkeraden va» vier kerkelijke gemeenten in verzet ge komen tegen een plan van het ge meentebestuur om de grote ge meentelijke markthal om te bouwen tot een centrum voor sport en cul tuur. In een open brief schrijven de kerkeraden van de hervormde gemeente, de gereformeerde ge meente, de gereformeerde gemeen ten in Nederland en de oud-gerefor meerde gemeente aan het college van h. en w., dat ze het plan af wijzen. Het feit, dat de supermarkt voor de sport en recreatie in Barneveld naast een nationaal ook een inter nationaal karakter draagt, brengt de kerkeraden tot de volgende uit spraak: „Wij moeten do mogelijke reali satie vam het plan afwijzen, omdat het niet gaat om een simpele beoe fening van sport en cultuur, maar omdat dit centrum door zijn op zet moet uitgroeien tot en ontaar den in een centrum van sportver- dwazing en mensverafgoding. Het feit is bekend, dat wij niet iedere lichamelijke opvoeding af wijzen als nodeloos of niet nuttig, maar wij belijden met de bijbel, dat ze tot weinig nut is. Ze draagt in geen geval bij tot het geestelijk wel zijn van ons volk". De kerkeraden pleiten er voor het tot dusver nog overwegende en do minerende christelijke karakter van het volks- en gemeenteleven niet verloren te laten gaan. Ze vinden het de taak van het gemeentebe stuur om dit te voorkomen. Een andere reden waarom de serkeraden stelling hebben genomen tegen het plan is het feit, dat het centrum in de toekomst zal bijdra gen tot verstoring van de zondags rust en de „grotelijkse ontheiliging van de dag des Heren". Ook wat dit betreft kennen ze een taak toe aan de overheid. Aan deze brief hebben nog vijf predikanten en een hoofd onderwijzer uit omliggende dorpen adhesie betuigd". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is niet tevreden met de nota van minister Veringa en staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) over de vermaatschappelijking van het onderwijs en het bieden van ge lijke kansen voor iedereen. Vrijwel alle woordvoerders in de ver gadering van de onderwijscommissie prezen de nota als samenvat ting van de problematiek, maar waren teleurgesteld over het uit blijven van concrete voorstellen tot maatregelen om er wat aan te doen. De heer Laban (F.v.d.A.) was bij zonder teleurgesteld. HSj had in de nota sympathieke suggesties gevon den, maar miste het beleid. De heer Van Bennekom (A.R.P.) noemde de nota een goede diagnose, maar met te weinig therapie. Ook de heer Schuring (C.H.U.) vond de nota niet veel meer dan een goede samenvatting. De heer Dijkstra (D '66) was zelfs van mening dat de nota als een nachtkaars uitgaat. De liberaal Vonhoff miste een dui delijke meerjaren planning in het beleid om te komen tot externe de mocratisering van het onderwijs. Verschillende partij-vertegenwoor digers in de commissie vroegen om eenheid van kleuter- en lageronder- wijs. Het onlangs gepubliceerde wets- plan voor een nieuw basisonderwijs spreekt wel over experimenten waar bij kleuterschool en lageresehool tot één geheel worden gesmeed, maar met name de socialist Laban gaat dit voorstel lang niet ver genoeg. Als verdere beleidsmaatregelen noemde hij onder meer verlaging van de leerplichtige leeftijd tot vier jaar (is nu zeven jaar), sneller beginnen met experimenten met de midden school, snelle start van uitbreiding van de begeleidings- en schooladvies diensten. Voor de F.v.d.A., aldus de heer Laban, is de vermaatschappelijking van het onderwijs niet bereikt wan neer voortaan ook de arbeiderskin deren zullen worden ingevoerd in ons elitaire onderwijsstelsel, dat ge richt is op de voorziening van nut tige schakels voor het economische produktieproces. De K.V.P.'er Ter Woorst vindt dat in ons onderwijs te veel de nadruk wordt gelegd op het proberen te be. reiken van het hoogst haalbare in tellectuele niveau, als in een soort wedstrijd. Volgens Ter Woorst zou het onderwijs gericht moeten zijn op een zo harmonisch mogelijke ont wikkeling van het kind. Hij vroeg daarom om meer aandacht voor de minst begaafden onder de kinderen, onverschillig uit welk milieu zij voortkomen. De heer Schuring miste in dit ver. band in de nota de gehandicapte kinderen. De C.H.-woordvoerder zette een vraagteken achter de actie om meer kindercrèches, die de Dolle Mina's voeren. Het gelijke kansen voor ie dereen loopt stuk, zo stelde hij, op het gjebrek aan schoolgeschiktheid van de kleuters die naar de kleuter en lageresehool gaan. De kleuter, school en de eerste klassen van de lageresehool zouden de minder schoolgeschikte kinderen speciaal moeten opvangen, maar dat lukt niet voldoende, met als gevolg dat deze kinderen in plaats van een achter stand in te lopen de aansluiting mis sen en steeds verder achterop komen. Als oorzaak van de mindere schóól- geschiktheid, aldus de heer Schuring, wordt vooral het taalgebrek gezien gevolg van het eenvoudige taalge bruik in de lagere milieu's. Vooral de moeder wordt beschouwd als voor naamste bron waarvan de peuters en kleuters de taal leren. Door deze jonge kinderen in crèches te laten verblijven, zal het taaltekort van de kinderen bevorderd kunnen worden, aldus de heer Schuring. (ADVERTENTIES) Kies nu in alle rust Uw bontmantel, bontstola of bonthoed. U vindt bovendien een uitgebreide kollektie Mantels en kostuums Japonnen Ledermantels, -overgooiers en -spencerpakjes Lak-mantels en spencer* pakjes TILBURG BREDA Heuvelstraat 44 Eindstraat 14 Tal. 0425041420 Tel. 0160031086 DEN BOSCH SCHAPENmarkt 17 Tel. 0410049125 De grootste kollektie dames- en herenhaarwerk vindt ih de showrooms van felatti Ginnekenweg 43, telefoon 01600-32288 Verkoop ook via TIw kapper, vraag hem een introduktie. mini Doetinchem Emmeloord 's Heer Arendskerke Middenmeer Dromen FinsterwoWe

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1