Cairo: Dertig kinderen gedood bij Israëlische luchtaanval „Loonsverhoging achteraf zit er niet meer in Stalins dochter Svetlana met Amerikaan getrouwd Concilie voor wijdere open communie Concilie andere wet op dienst weigering lekker lui 8w Treffer Gas-explosie in Osaka: 92 doden MINISTER ROOLVINK 200 ontslagen in bouwbedrijf te Boxmeer Flatgebouw stort in Ajax kansloos in Londen: 3-0 94 voor, 1 tegen; 2 onthoudingen Stoel Samkalden weer terecht Senaat VS tegen benoeming Carswell Bloedige strijd in Lesotho BONT tegen Zomerprijzen Direkteur: P. J. van de Sande Telefoon (01150)2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 9 APRIL 25e Jaargang No. 6215 Advertentieprijspesr mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen BOMMEN OP SCHOOL (Van onze redactie buitenland) CAIRO TEL AVIV Israëlische vliegtuigen zouden een Egyptische school hebben gebombardeerd, waarbij 30 kin deren om het leven zijn gekomen. Dit heeft gisteren het Egyp tische ministerie van binnenlandse zaken bekendgemaakt. Israëlische autoriteiten ontkennen een school te hebben aangevallen. De minister van defensie zei gisteravond in een radio-interview: „Als er kinderen zijn gedood, dan bevonden zij zich in een militaire installatie". Het bedoelde bombardement had plaats in de provincie Sharkiya, on geveer 30 km ten westen van de cen trale zone van het Suez-kanaal. De aanval begon kort voor het middag uur. Volgens Egyptische bronnen werden 30 kinderen (lagere school leeftijd) en 1 volwassene gedood. Zes endertig kinderen en 11 volwassenen werden gewond. Het was de tweede keer dat mel ding werd gemaakt van een Israëëli- sche aanval op een burgerdoel. In februari vielen Israëlische vliegtui gen een metaalfabriek ten noorden ran Cairo aan. Daarbij zouden onge veer 80 arbeiders zijn gedood. Radio Cairo maakte bekend dat buitenlandse correspondenten op weg -varen naar de gebombardeerde school. De Israëlische militaire autoritei ten ontkennen dat een school doelwit van hun vliegtuigen is geweest. Het betrof een militaire installatie die blijkens luchtfoto's welke direct na le aanval zouden zijn gemaakt, be stond uit bunkers, loopgraven en ge camoufleerde militaire vrachtauto's. Aldus de Israëlische autoriteiten. Terwijl het Israëlische parlement in Jeruzalem gisteren met overweldi gende meerderheid (84 tegen 4 stem men) de moties van wantrouwen te- TOKIO (AFP/RTR) In een bui tenwijk van Osaka, Japan, waar men werkt aan de aanleg van een metro, heeft zich gisteren een gasontploffing voorgedaan, waardoor 92 mensen het leven hebben verloren en 80 ernstig gewond werden. Het wegdek werd weggeslagen, ge parkeerde auto's vlogen door de lucht en voorbijgangers sloegen tegen de grond. Er brak een brand uit, die 30 huizen aantastte. De ontploffing had plaats in een ondergrondse werkruimte. Personeel van het gasbedrijf was bezig een onderzoek in te stelle nnaar een lek. gen de regering naar aanleiding van haar optreden in de „zaak-Goldmann' verwierp, ging de voorzitter van het joodse wereldcongres zelf op een door honderden journalisten en cameralie- den bijgewoonde persconferentie in Tel Aviv tot de tegenaanval over. „In tegenstelling tot wat Abba Eban (de Israëlische minister van buiten landse zaken) in de Knesseth zei, stond hij persoonlijk gunstig tegen over mijn eventuele reis naar Cairo. Hij heeft me gezegd dat ik ais parti culier moest gaan en achtte, evenals ik, een beslissing van de regering niet wenselijk, daar een goedkeuring van de Israëlische leiders dit bezoek een officieel karakter zou hebben gege ven en daarmee onmogelijk ge maakt", zei dr. Goldmann. Ook mi nister van defensie Dajan had met het denkbeeld van zo'n bezoek inge stemd. Dr. Goldmann vertelde dat hij nooit een uitnodiging „of zelfs maar de formele belofte van een uitnodiging" van de Egyptische regering had ont vangen. Het was eenvoudig zo, dat „een ambassadeur van een Europese mo gendheid" hem had gezegd dat pre sident Nasser wel voor zó'n plan voel de als het een particulier bezoek be trof en als premier Meir „ervan af wist". Dr. Goldmann betreurde het besluit van de Israëlische regering, hem de reis naar Cairo te verbieden. De weigering was geen „ramp", maar zou „de hernieuwing van een derge lijk initiatief wel zeer moeilijk, zo niet onmogelijk maken". AMSTERDAM (ANP) De stoel van de Amsterdamse burgemeester die op 31 maart op mysterieuze wijze uit de raadzaal van het stadhuis ver dween, is onbeschadigd terug gevonden. Het meubelstuk werd ontdekt in een bergruimte bij de perskamer on der de raadzaal, waar het, verborgen onder zeildoek, tussen andere stoe len stond. De politie meent dat de „verhuizing" van de stoel een stunt van kabouters van „Oranje Vrijstaat" was. DEN HAAG. De nieuw afgeslo ten c.a.o.'s plus de langlopende, ook in 1970 nog geldende contracten, be tekenen een gemiddelde loonstijging van 6,2 pet., verkorting van arbeids tijd en hogere sociale lasten voor de werkgevers niet meegerekend. Als de in vele c.a.o.'s opgenomen indexeringsclausules ook nog worden toegepast en dat zit erin dan is een loonstijging van 7 a 7,3 pet. waar schijnlijk, uitgaande van een prijsstij ging met circa 4 pet. Minister Roolvink van Sociale Za ken gaf gisteren dieze cijfers in de PHOENIX, ARIZONA (AP) De in Amerika wonende dochter van wijlen Josef Stalin, Svetlana Alliloe- jeva, is voor de derde keer in het huwelijk getreden en heet nu me vrouw Peters. Haar man is William Wesley Pe ters, schoonzoon van de vermaarde architect Frank Lloyd Wright. De huwelijksceremonie vond plaats in de zitkamer van „Taliesen West", het door Frank Llioyd Wright gebouwde beroemde huis in de woestijn. In het gebouw is nu een architec- tenschool gevestigd die onder lei ding staat van William Peters. Deze is 57, Svetlana is 44 jaar oud. William Peters is al een keer ge trouwd geweest, ook met een Svet lana (Svetlana Lloyd Wright) die in 1946 bij een auto-ongeluk om het leven kwam. De nieuwe mevrouw Peters trouw de op 18-jarige leeftijd met een me destudent, Gregorii Morowos. Haar tweede echtgenoot was een bioche mist, Joeri Zdanow geheten. In 1966 kwam de dochter van Sta lin, via India, naar de V.S. waar zij asiel vroeg en kreeg. Zij vestigde zich toen in Princeton in de staat New Jersey. Kort nadat zij in Amerika aan kwam verklaarde zij dat het leven in de V.S. „volkomen vrolijk en on afhankelijk" was, iets wat de men sen in Moskou kenden noch voelden. Mevrouw Peters zal in Taliesen blijven en daar voortgaan met schrijven. Zij heeft al twee boeken geschreven: „Twintig brieven aan een vriend'en „Een jaar als geen ander". Svetlana hecht veel waarde aan het cijfer zeven. Data en getallen met een 7 erin hebben op de een of andere manier altijd haar leven be- invloed, en op gunstige wijze. Van daar dat zij nu bewust op de 7e april is getrouwd. Anders was het 17 of 27 april geworden. Haar man, William Peters, ziet er wel wat in. „Tenslotte ben ik nu 57 jaar", zei hij. Eerste Kamer, waar zijn begroting wend behandeld, om aan te tonen, dat er van een „nacalculatie" waar schijnlijk niets zal komen. De Sociaal-Eooinotmische Raad had namelijk vorig jaar gesteld, dat als de produktmtedt hoger zou uitvallen dan toen werd voorzien, het mogelijk zou moeten zijn alsnog een loonsver hoging uit te keren, dan in de vorm van spaarloon. De S.E.R. ging er daarbij echter van uit, zo bracht de minister in herinnering, dat door re- ele loonsverhoging plus indexering de loonstijging tot 5 pet. beperkt zou kunnen blijven. Aangezien men in de praktijk nu al ver boven dit per centage zit, mag naberefcendinig niet meer verwacht worden. Met betrekking tot de problemen rondom spaarloon zei de minister, dat dit jaar nog een regeling voor het verstrekken van faciliteiten tot stand zal komen. Het realiseren van spaar loon is een Za>ak van het bedrijfs leven. Minister Roolvink was het eens met de opvatting van de S.E.R. dat men niet alle verbeteringen in de econo mische situatie mag gebruiken voor het treffen van nieuwe sociale voor zieningen of het verbeteren van de bestaande. Een deel van de toekom stige „ruimte" moet worden gebraikt voor verruiming van het besteedbare inkomen. Met de S.E.R. wilde de minister ook wel de hoogste prioriteit geven aan het verbeteren van de pensioen voorzieningen. Hij ontkende, dat door dit standpunt de zelfstandigen op nieuw achterop zouden komen. Want juist zij hebben behoefte aan optrek king van de aow-uitkeringen omdat de zelfstandigen veelal helemaal geen aanvullende pensioenvoorzieningen hebben. SEOEL (RTR) Reddingsloegen hadden gisteravond zestien lijken ge borgen uit de puinhopen van het flat gebouw van vijf verdiepingen in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel, dat gisteren instortte. Men vreest dat nog zeker vijftien mensen onder het puin liggen. Bijna veertig bewoners van het woonblok zijn met verwondingen in ziekenhui zen opgenomen. De instorting deed zich in de ochtend voor, toen de mees te bewoners aan het ontbijt zaten. Beeld uit de wedstrijd: Hulshoff (4) kopt de bal weg voor Arsenal- speler Graham (1). Rechts van hem springt Suurbier. Uiterst rechts Vasovic. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN Het eerste treffen met Arsenal voor de halve finales van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker is voor Ajax op een enorme teleur stelling uitgelopen. De Amsterdam mers, leden gisteren in Londen een 3-0 nederlaag. Ajax, dat bij de rust reeds met 1-0 achterstond door een doelpunt van de opgerukte verdediger, die met een schot van zeker 25 meter keeper Bals volkomen verraste, had niets in te brengen tegen de Engelsen. Arsenal was op alle fronten sterker. Mogelijk door een groot uithoudingsvermogen was het nagenoeg constant in de aan val. De constante druk, die Arsenai op het doel van Bals uitoefende, was er de oorzaak van dat de Ajax-aan- valslinie, die meestal alleen uit Jo- han Cruyff bestond, maar sporadisch voor gevaarlijke tegenstoten kon zorgen. In de tweede helft drukten McLin- tock en George (uit een strafschop, toegekend wegens een overtreding van Swart tegen Graham in het straf schopgebied) het Engelse overwicht in nog eens twee doelpunten uit. Het is niet aannemelijk, dat Ajax er de volgende week in het Olympisch sta dion te Amsterdam in zal slagen het verschil van drie doelpunten teniet te doen. Daarvoor maakte Arsenai teveel indruk. WASHINGTON (AFP) De Ame rikaanse senaat heeft zich woensdag met 51 tegen 45 stemmen uitgespro ken tegen de benoeming van Harold Carswell tot rechter in het opperste gerechtshof. Deze stemuitslag bete kent een politieke nederlaag voor de president. Vorig jaar november sprak de se naat zich uit tegen de benoeming van Clement Haynsworth, die ook door Nixon voor deze functie was voor gedragen. Tegen de benoeming van Carswell hebben gestemd 38 democratische en 13 republikeinse senatoren. De stemming van woensdag was het hoogtepunt van een zwaar gevecht tegen de rechter door de liberale en gematigde oppositie in de senaat ge durende de laatste drie maanden. Carswell werd steeds meer aange vallen wegens antinegerneigingen, zijn middelmatige juridische staat van verdienste en een gebrek aan oprechtheid tijdens verhoren door de juridische commissie van de senaat (Van onze speciale verslaggevers) NOORDWIJKERHOUTHet pastoraal concilie heeft er zich gis teren tegenover de bisschoppen met vrijwel algemene stemmen voor uitgesproken, dat ruimte geboden moet worden of tenminste niet ont zegd aan katholieken en andere christenen, om over en weer deel te nemen aan eucharistie respectievelijk avondmaal. Het pastoraal concilie deed dit aain de hand van een nieuwe aanbeveling die dinsdagavond laat, na de impasse in de discussies van dinsdag, werd opgesteld in overleg met episcopaat, enkele theologen en de diocesane de legatieleiders. De aanbeveling (die in de plaats kwam van een eerdere) heeft de de legaties de mogelijkheid gegeven, zich duidelijk voor verdere vormen van zogenaamde open communie uit te spreken, zonder dat de bisschop pen aan een stemming hoefden deel te nemen. Zoals bekend wensen de bisschop pen hun besluit uit te stellen tot na de publikatie van een pastorale richt lijn die in Rome wordt voorbereid en tot na het overleg dat de nationale raad van kerken over open commu nie binnenkort zal beginnen. Desgevraagd merkte mgr. J. Bluys- sen van Den Bosch op, dat de bis schoppen geenszins afwijzend tegen over de wensen van het pastoraal concilie staan, maar „een beslissing op dit moment lijkt ons inopportuun, te meer omdat dit nieuwe misverstan den zou kunnen wekken in de wereld zoals rond de celibaatskwestie het ge val is geweest." Het besluit van het pastoraal con cilie dat met 94 :stemmen voor, 1 te gen en 2 onthoudingen aangenomen werd, impliceert miet, dat „de kerken ais geheel eikaars kerk zijn d.w.z. de gemeepschap rond woord, sacrament en in dienst aan de wereld reeds' iroKlealg erkennen". Het pastoraal concilie echter is des ondanks van mening dat „de beleving van deze hervonden eenheid in be paalde situaties een onmisbare fac tor is in de dialoog tussen de kerken". Bij haar uitspraak heeft het pas toraal concilie met name gedacht aan kerkelijk gemengd gehuwden, aan gespreks- en actie-groepen, en aan lokale gemeenschappen. Aan de bisschoppen is gevraagd, hun beleid ook nu reeds op de wen sen van het pastoraal concilie af te stemmen. ZIE OOK PAGINA 5 BOXMEER (ANP) De recht bank te 's-Hertogenbosch heeft sur séance van betaling verleend aan het in moeilijkheden verkerende Box- meerse bouwbedrijf Kersten N.V. Gisterochtend is aan alle 200 perso neelsleden ontslag aangezegd. Voor de afwikkeling van zaken blijft voor lopig nog een tiental werknemers in dienst. De vakbonden zijn ingelicht. De directie heeft vele besprekingen gevoerd om te trachten het bedrijf te redden, maar pogingen tot overne ming van het bedrijf zijn op niets uitgelopen. Als oorzaak van de moei lijkheden noemde de directie de BTW, de loonexplosie, de zuigkracht van het nabije Duitsland alwaar nog ho gere lonen worden geboden, en de veel te late afkoming van de premie beschikking. Een afvloeiingsregeling was gezien de acute situatie waarin het bedrijf verkeert niet mogelijk. Het personeel is onmiddellijk ontslag verleend. Op een enkele uitzondering na, zullen de meeste werknemers op korte termijn elders werk kunnen vinden, daar er in Boxmeer en omgeving een grote behoefte is aan bouwvakkers, aldus districtsbestuurder van de katholie ke bond van werknemers in de bouw nijverheid. MASEROE (AFP) Ongeveer 150 mensen zijn om het leven gekomen bij gevechten die in het afgelopen weekeinde in Lesotho hebben plaats gevonden tussen de politie en gewa pende aanhangers van oppositieleider Ntsoe Mohkhele en de verbannen ko ning Moesjoesjoe de tweede (die thans in Nederland woont). Dit is gisteren door een plaatselijke krant gemeld. Mohkhele zit sinds enige tijd gevangen. NOORDWIJKERHOUT (KNP). Op de slotmiddag van het pastoraal concilie zijn de aanbevelingen over de vrede met applaus aangenomen. Een saillant punt in deze vredesaan- bevelingen is dat zij aandringen op verandering van de bestaande wet op de dienstweigering. Het interkerke lijk vredesberaad heeft al een nieu we wettekst opgesteld en gepubli ceerd. De bezwaren tegen militaire dienst kunnen zich volgens deze nieuw opgestelde wettekst richten te gen: a. de vervulling van militaire dienst in het algemeen; b. het persoonlijk gebruik van wa pens in het algemeen; c. het persoonlijk gebruik van be paalde wapens; d. de persoonlijke deelneming in een bepaald leger of tegen een be paald gebruik van dat leger. Vroeger konden bezwaren tegen het verrichten vam militaire dienst zich enkel richten tegen elk geweld overal en altijd. Op voorstel vam pastoor Reuten o.s.a. uit Amsterdam nomen vele leden van het pastoraal concilie twee ver klaringen aam. De eerste veroordeel de elke rassendiscriminatie en noem de de rassenwetten vam premier Smith in Rhodesdë tirammiek en om- christelijk. De tweede verklaring was een adhesiebetuiging aan de aartsbisschop vam Zambia, mgr. E. Melingo, die zich verzet tegen de sterke binding vam de kerk aam de Portugese regering. Bovendien ver oordeelt de verklaring de houding van Portugal tegenover de Portugese kolonies in Afrika. Ook verwierp en veroordeelde het concilie iedere vorm van anti-semi- tisme. Zij wil hiermee verder gaan dan de verklaring over de joden tij dens het Tweede Vaticaans Concilie dat het anti-semitisme slechts be treurt. ROME. De ontmoeting tussen kardinaal Alfrink en kardinaal staatssecretaris Villot heeft plaatsge vonden in het weekend van 7 en 8 maart. Aldus heeft de Vaticaanse woordvoerder, mgr. Fausto Vallainc op vragen van journalisten meege deeld. (ADVERTENTIES) Kies nu in alle rust Uw bontmantel, bontstola of bonthoed. U vindt bovendien een uitgebreide kollektie Mantels en kostuums Japonnen Ledermantels, -overgooiers en -spencerpakjes Lak-mantels en spencer pakjes TltBURG Heuvelstraat 44 Tel. 04250-31620 BREDA Eindstraat 14 Tel. 01600431086 DEN BOSCH SCHAPENmarkt 17 Tel. 04100-39125 pyjama's en nachtmode r,

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1