Het is slechts statistiekmaar: GOEDE KANS OP MOOIE ZOMER KARDINAAL OVER CELIBAAT: Stroom van Den Haag vraai veiligheid diplomaten dispensatie- aanvragen stagneert ontwikkeling TEHUIS ZET TIJDELIJK OPNAME STIL Rode hond bedreigt maanreis Definitieve val van Dubcek lijkt thans nabij Eerbewijs aan dode diplomaat Vierde film van Kolle nog niet vrij Vrouw voor tweede keer overvallen ZUIGELING STIERF AAN OOSTERSE ZIEKTE RADIO DE KOCK Vliegtuigkaper door piloot ontwapend GUATEMALA Igor Stravinsky ernstig ziek HARDE AANVAL Ongenade Medelijden Mevr. Singer-Dekker uit de Tweede Kamer Direkteur: P. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2Q73 Redaktie- en Administratie-adres Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRUE ZEEUf WOENSDAG 8 APRIL 25e Jaargang No. 6214 Advertentieprijsper mm 16 cenit; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer vrijdag tot vm. 11 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen (Van onze weerkundige mdewerker) DE BILT De langdurige winter roept de vraag op of dit nu onze „straf" is voor het bijzonder fraaie najaar van 1969 óf dat het een be proeving is die een heerlijke, war me zomer voorafgaat. Twee (ex treme) kenmerken van de afgelopen winter en de tot nu toe verlopen len teperiode zijn: de uitzonderlijke on onderbroken langdurigheid van de winter (21 weken tot nu toe) en de merkwaardige winterse inzet van april (nagenoeg elke dag sneeuw). Wij zijn in de „weergeschiedenis" gedoken om eens na te ga^n wat voor zomers er volgden op winterse koude lentes die overeenstemmen met wat wij thans beleven. Van de tien met de huidige win- ter/voorjaarscombipatie correspon derende periodes (er werd vooral ge let op abnormale koude maart- en aprilmaanden) liepen er vier uit op een echte warme zomer met hitte golven, drie op een normale en dus zeker geen slechte zomer en drie op een te koele zomer. Beperken wij ons tot deze eeeuw dan kunnen wij zowel een voorbeeld van zeer gunstige ontwikkelingen aantonen, als ook enkele ongunstige. In 1911 begon april ook bijzonder koud. Deze april, althans het begin, lijkt daar op. De zomer die er op volgde was zeer warm met in De Bilt 14 tropische dagen boven 30 gr. C. In 1917 ook en koud voorjaar meet name de hele aprilmaand. Hier op volgde een zomers mei en een zeer zeer warme juni, in zijn geheel een mooie warme zomer. In 1941 duurde het te koude weer tot half mei, gevolgd door een war me zomer met hittegolven in juli. In 1929 in aprile nog 9 vorstdagen in De Bilt, toch een warme zomer, in De Bilt 32 zomerse dagen (normaal 23). Zo bezien is er dus alle reden om na al deze winter- en lentekou een warme zomer te verwachten die mo gelijk in mei al begint. De eerlijk heid gebiedt ons ook een paar voor beelden te geven waarop na een kou de lente ge enmooie zomer volgde. In 1958 en in 1962 was het voor jaar ook koud maar daarop volgde een iets te koele, in 1962 een onaan genaam koude zomer. Dit vinden wij ook in 1888 toen op een laat en koud voorjaar ook een te koude zomer volgde met in De Bilt 12 zomerse dagen. Met enige voorzichtigheid mag wor den gesteld dat er een lichte ten dens is voor een goede tot warme zomer na een weersverloop zoals het voorjaar 1970 dit tot heden laat zien. Mogelijk zelfs een betere zo mer dan die van 1969 waaraan wij goede herinneringen hebben maar die in cijfers (uren zon) slechts „iets boven normaal" uit de bus kwam. Met jearen als 1911, 1917, 1929 en 1941 voor ogen menen wij ten aan zien van de zomer goede hoop te mogen hebben. President Julio Mendez Monte negro (2e van links) en minister Alberto Fuentes Mohr van Bui tenlandse zaken van Guatemala staan bij het opgebaarde li chaam van de vermoorde West- duitse ambassadeur Karl Graf von Spreti. Minister Mohn rechts. KARD. ALFRINK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft de Nederlandse ambassadeur in Gua temala opdracht gegeven stappen te ondernemen bij de regering van Gua temala ter verkrijging van waarbor gen voor de veiligheid vaii de Ne derlandse diplomaten (drie man) al daar. Dit naar aanleiding van de moord op de Duitse ambassadeur Von Spreti. Inmiddels heeft minister Luns aan zijn Westduitse collega minister Scheel in een telegram laten weten, dat hij met afschuw kennis genomen heeft van de laffe moord op ambas sadeur Von Spreti, waarvoor hij zijn oprechte deelneming betuigt. Verscheidene in Guatemala geac crediteerde ambassadeurs willen het land verlaten, zo wordt uit diploma tieke kring vernomen. Tijdens een bijeenkomst besloten zij hun rege ringen te verzoeken hen terug te roe pen. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Walter Scheel, ver trekt donderdag naar Guatemala' om het stoffelijk overschot van de ver moorde ambassadeur Von Spreti op te halen en om president Julio Cesar Mendez Montenegro persoonlijk het standpunt van de Westduitse rege ring over te brengen betreffende de gebeurtenissen. President Nixon van de V.S. en de Westduitse bondskanselier Brandt hebben besloten, samen de mogelijk heid te onderzoeken van een inter nationale actie tot het sluiten van de golf van ontvoeringen van diploma ten in Latijns-Amerika. *w- NEW YORK (A.F.P.) De 87-ja- rige beroemde Russische componist Igro Staavinsky, is naar een New- yorks ziekenhuis vervoerd. Hij lijdt aan een soort longtrombose. De toe stand van Stravinsky die enkele maanden geleden een hartaanval had, wordt ernstig geacht. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Tijdens de gisteren gehouden laatste zitting van het pastoraal concilie te Noordwijkerhout heeft kardinaal Alfrink een uit Rome afkomstig bericht be vestigd dat hij getracht heeft een afspraak te maken met de Franse kardinaal Villot ter voorbereiding van een gesprek met paus Paulus. Kardinaal Villot is de staatssecretaris aan wie de paus op 2 februari een brief zond welke zijn bezorgdheid over de ontwikkeling van het celibaatsvraagstuk vertolkte. Kardinaal Alfrink zei het te betreu ren dat een en ander openbaar was geworden met het oog op het vertrou welijke karakter van het contact. Verder ging kardinaal Alfrink in op de kritiek van de Bredase rector Noo- ren namens delegaties uit de bis dommen T- dat zijn openingsrede zo weinig-zeggend was geweest over de door de bisschoppen.ondernomen acti viteiten in de celibaatskwestie. De kardinaal verzekerde zijn gehoor dat er geen sprake is van een stop in de dispensatieverlening in het priester ambt. Door de veelheid van aanvragen uit de gehele wereld is er een ver traging in de behandeling van de dis pensaties ontstaan. Wat de plaats van de vrouw in het ker kelijk leven betreft, erkende de kar dinaal dat hiervoor geen duidelijke be leidslijnen zijn gegeven. Het is wen selijk dat de verschillende commissies die zich hiermee bezighouden met en kele concrete suggesties komen. Kardinaal Alfrink besloot met te zeggen dat de bisschoppen bijzonder verheugd zijn dat de verbondenheid van de gelovigen, priesters en bis schoppen. zoals deze in de vorige zit ting van het pastoraal concilie tot ui ting is gekomen, sindsdien bewaard is gebleven. „In onze contacten met de wereldkerk is gebleken, dat men dit heeft onderkend. Dit is bijzonder waardevol gebleken. De bisschoppen zouden nogmaals hun waardering hiervoor willen uitspreken. Van de andere kant hopen de bisschoppen, dat ieder er begrip voor zal kunnen hebben, dat in de fase van vertrou welijke besprekingen niet alle ont wikkelingen onmiddellijk bekend kunnen worden gemaakt", aldus de kardinaal. DEN HAAG (KNP) Naar het KNP nader verneemt heeft de ont moeting tussen kardinaal Alfrink en kardinaal Villot reeds geruime tijd geleden te Parijs plaatsgehad, ver moedelijk rond 15 februari, toen kar dinaal Alfrink uit Suriname terug keerde. Het bekend worden van deze ont moeting wordt door de kardinaal zelf en de Nederlandse bisschoppen als voortijdig beschouwd. Zij vrezen dat de gecompliceerde situatie hierdoor nog moeilijker zal worden. Een bewijs voor de uiterst moeilijke situatie is ook, dat kardinaal Alfrink niet zal deelnemen aan de vergadering van het voltallig bestuur van de con gregatie voor de geloofsverbreiding, welke van 14 tot 16 april te Rome ge houden wordt. Kardinaal Alfrink is daarvan lid. Een bezoek van kardinaal Alfrink aan Rome zou steeds met een bezoek aan de paus gepaard moeten gaan. Voor zulk een ontmoeting echter wordt de tijd niet rijp geacht. (ZIE VERVOLG OP PAGINA 5) PITTSBURG (A.F.P.) Een man die met een pistool de cabine was binnengedrongen van een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Trans World Airlines, op weg van San Francisco naar Pitts burg, is tijdens de vlucht door de pi loot ontwapend. Het toestel is zonder ongelukken aangekomen op zijn eindbestemming. De man werd gearresteerd. (Van onze redactie binnenland) DRIEBERGEN De nieuwste en vierde film van Oswalt Kolle, geti teld „Overspel", zal nog enige tijd blijven liggen alvorens hij op het bioscoopscherm zal verschijnen. Dit kan worden afgeleid uit het bericht dat de bewuste film nog niet het vereiste fiat heeft gekregen van de centrale filmkeuring. De film zal nu in tweede instantie het college van filmkeurders moeten passeren, waarbij het niet uitgesloten geacht mag worden dat Oswalt Kolle zelf. die zoals bekend sinds kort in Nederland woont, hierbij aanwezig zal zijn en daarbij tevens gebruik zal maken van het recht van verde diging. Bij Gofilex, de maatschappij die deze film in roulatie brengt, is men optimistisch gestemd, men verwacht dan dat de film zal passeren. De reserve van een aantal leden van de keuringscommissie schrijft men niet toe aan het vele bloot dat langdurig het scherm gevuld zal hou den, maar aan het onderwerp als zo danig, dat een poging doet om meer begrip te wekken voor de overspel situatie, aldus de maker van de film. MEJ. MIDDELWEERT (Van onze correspondent) UTRECHT Voor de tweede keer in twee jaar maakte de 46-jarige Ma ria C. A. Middelweert, kantoorhoud ster van de postspaarbank te Cothen (bij Bunnik) een overval mee. En voor de tweede keer moest de dader vluchten zonder iets te kunnen mee nemen. Tegen drie uur kwam een jonge man het kantoor binnen en kocht 2 postzegels. Even later zei hij dat h(j de zegels weer in wilde wisselen. Toen mejuffrouw Middelweert zich achter haar loket omkeerde, haalde hij een grote rubberhamer te voor schijn en smeet die tegen haar achter hoofd. Hirop begon de vrouw te gillen waarop de jongeman (ongeveer 20) aan de haal ging. Hij reed weg met een oude, zwarte volkswagen waarin volgens ooggetuigen reeds een jonge man en een meisje zaten. De politie had gisteravond nog geen spoor van de man gevonden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In huize Moederheil voor de verzorging en begeleiding van niet-gehuwde moeders en hun kinderen te Breda zijnm aatregelen getroffen om een kortgeleden bekend geworden infectie van de adem halingswegen bij zuigelingen onder de vijf maanden definitief de kop in te drukken. Aan een dergelijke aandoening is een baby van vijf maanden overleden. De maatregelen bestaan uit het stopzetten van opnamen gedurende drie maanden en duidelijke richtlijnen aan het personeel en de inwo- nenden om contacten met zuigelingen te vermijden. Het bestuur van de stichting Moe derheil en de geneeskundigen die zich met deze zaak bezighouden stel len uitdrukkelijk, dat er geen reden voor ongerustheid is en dat de vrij willig genomen maatregelen gezien moeten worden als een grote zorg vuldigheid om te voorkomen dat de ziekte zich vanuit Moederheil moge lijk verder zou verspreiden. Vandaag ontvangen alle personeelsleden, an dere direct betrokkenen en diverse instanties een rondschrijven, waarin de kwestie wordt uitgelegd. In dit rondschrijven staat onder meer: „Er heerst in Moederheil mo menteel een ziekte, die tot nog toe in ons land maar hoogst zelden voor kwam, maar die in andere landen beter bekend en zéér gevreesd is. Ze komt nl. epidemisch voor in zuige- linger-inrichtingen. Kinderen bene den de vijf maanden zijn bijzonder voor deze besmetting vatbaar, met name de prematuren en de slecht groeiende zuigelingen. Het begin van de ziekte is zeer sluipend en heeft geen karakteristieke verschijnselen. Wanneer het beeld volledig ontwik keld is en er duidelijke longontste king met heftige benauwdheid be staat! kan ze in zeer korte tijd dode lijk verlopen. Gelukkig hebben we in Moeder heil maar één kind te betreuren. Dit sterfgeval van december 1969 heeft ons overigens de juiste diagnose ge leverd. Door uiterste oplettendheid van ons verplegend personeel wordt de ziekte op dit ogenblik in een zo danig vroegtijdig stadium onderkend, dat een effectieve therapie mogelijk is. (Vervolg op pagina 3) (Van onze redactie buitenland) PRAAG De hetze tegen de vroe gere Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek heeft een climax bereikt. Een aanval in het blad Nova Svoboda van gisteren was zo zeer ge richt op de persoon van Dubcek, dat zijn ambassadeursschap in Ankara rechtstreeks in gevaar komt. Waarnemers verwachten dat Dub cek eerdaags van zijn post zal wor den teruggeroepen om alsnog in Praag te worden berecht. De kans daarop is groter geworden doordat bij recente zuiveringen nog eens 65 sympathisanten van Dubcek zijn uit geschakeld. Dubcek wordt er in Nova Svoboda van beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor een incident waarbij een vrouw van haar kleren zou zijn ont daan, met rode verf beschilderd en vervolgens door de straten van Ko- sice zijn gejaagd, omdat ze niet wil de bekennen dat haar man in 1968 met de Russische troepen had gecol laboreerd. De man zou een kolonel van het Tsjechoslowaakse leger zijn geweest. Dubcek is per brief van de beschul diging op de hoogte gesteld. De besehuldiging wordt door vele waarnemers gezien als de ergste aan val die ooit tegen de persoon van de vroegere partijleider is gepleegd. No va Svoboda heeft veel „harde" arti kelen gepubliceerd, maar deze aan val wordt toch duidelijk gezien als een uiting van het streven van de ultra-conservatieven Alexander Dub cek uit Ankara terug te roepen en hem politiek volledig in ongenade te doen vallen. De opsteller van de brief aan Dub cek zou een zekere Miroslav Zak zijn. Zak schrijft onder meer: „Eni ge tijd geleden nog had ik medelij den met u als persoon. Maar nu niet langer." En Miroslav Zak laat even verder duidelijk merken dat hij Dubcek lie ver niet in Ankara meer ziet als hij zegt: „U zou daar eens aan moeten denken, daar in dat verre Ankara. Ik was verrast te ontdekken dat popu lariteit voor u meer betekent dan de mannelijke handdruk van een lid van de arbeidsmilitie of de herinne ring aan een eenvoudige boer". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het P.v.d.A.-ka- merlid mevrouw Singer-Dekker zal in mei het parlement verlaten om een benoeming te aanvaarden tot wetenschappelijk medewerkster aar> de r.-k. universiteit te Nijmegen. Haar plaats zal worden ingenomen door dr. D. Dolman. (ADVERTENTIE) Noordstraat 107. Tel. 01150-4251 TERNEUZEN CAPE KENNEDY (Reuter) In Cape Kennedy is gisteren bekend gemaakt dat de drie bemanningsle den van de Apollo-13, die zaterdag as. naar de maan moeten worden afgeschoten, contact hebben gehad met iemand, bij wie rode hond is geconstateerd. Bovendien blijkt de zoon van een van hen aan mazelen te lijden. Bij een grondig medisch onderzoek werd het drietal Ja mes Loveli, Fred Haise en Thom Mattingly overigens in een uit stekende fysieke conditie bevon den. Het is nog niet bekend of de be smetting van invloed zal zijn op het tijdstip van de lancering. De man bij wie rode hond is ge constateerd, is Charles Duke, een majoor bij de luchtmacht, die deel uitmaakt van de reservebemanning voor de Apollo-13. Het gevaar voor de besmetting met mazelen komt van de kant van de vierjarige Jef frey Loveli. Alleen zijn vader heeft contact met hem gehad. Overigens hebben Loveli, Haise en Mattingly alle drie a] eens mazelen gehad. Artsen van het bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) kon den niet direct meedelen of de drie astronauten al eens aan rode hond hebben geleden. De incubatietijd is twee a drie weken. Mazelen kan men meer dan eens krijgen. In het bijzonder als men de eerste keer in lichte mate aan deze ziekte heeft geleden. De bemanningsleden van de Apol- io-12 hebben veel meer bewegings vrijheid gehad dan hun voorgan gers. vooral meer dan de deelne mers aan de eerste maanvlucht mei de Apollo-11.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1