NA MOORD OP YON SPRETI Bonn „bevriest" betrekkingen met Guatemala Mysteries rond vredesinitiatief Midden- Oosten „Trilpaal" helpt blinde oversteken Ook Japan vreest ontvoeringen Kremlin bevestigt zieke Kosygin DIRECTEUR VERDWENEN MET 1,4 MILJOEN Dwarsgebaftken lekker! BONT tegen Zomerprijzen POLITIE VAN GOUDA „STELT ZICH VOOR" Kabouters in Breda klagen over optreden van politie DNDERSCHE1DINGEN VOOR LEDEN HARMONIE TE HULST Verzoek Zinloos Gangsters doden (in gevecht) vier politiemannen DirektaurF: J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adres Smidswal Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRUE ZEEUW 25e Jaargang No. 6212 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Kies nu in alle rust Uw bontmantel, bontstola of bonthoed. U vindt bovendien een uitgebreide kollektie Mantels en kostuums Japonnen Ledermantels, -overgooiers en -spencerpakjes Lak-mantels en spencer pakjes TILBURG BREDA Heuvelstraat 44 Bindstraat 14 Tel. 04250-31620 Tel. 0160031086 DEN BOSCH SCHAPENmarkt 17 Tel. 04100-39125 GOUDA (ANP) Sinds giste ren zijn de leden van het Goud se politiekorps uitgerust met vi sitekaartjes, die zij op straat bij contact met het publiek (bij voorbeeld in verband met een aanrijding, een bekeuring, een terechtwijzing etc.) aan de be trokkenen moeten overhandi gen. Deze laatste weet dan naam en rang van de betreffende po litieambtenaar, hetgeen mede van belang is, indien hij later aan het politiebureau nader over het geval wil spreken, inlichtin gen wil vragen of verdere in formatie wil verschaffen. Maar de Goudse politie hoopt bovenal met deze vorm van dienstbetoon een bijdrage te le veren tot een betere verstand houding tussen de politie en het publiek. (Van onze correspondent) ARNHEM De Arnhemse politie heeft voor de 49-jarige telefonist Bert Wolters uit Arnhem een spe ciaal „blindenvoetgangersoversteek- licht" ontwikkeld. De paal staat op een zebra waar de heer Wolters dagelijks overheen moet om in het Arnhemse gemeentehuis te komen. Elke dag weer wordt Wolters bij het oversteken van de drukke Euse- bius Buitensingel gehinderd door zijn handicap. Al was er wel eens een helpende hand, lastig bleef het. Op een dag stapte de gemeente telefonist naar de Arnhemse ver- keershoofdagent W. Slappendel. De hoofdagent, die er geen flauw idee van had hoe het probleem op te lossen, nam op zijn beurt de meet- en regeltechnicus H. Venhoek in de arm. Heel kort daarna al vond de heer Venhoek het ei van Colum bus: het voetgangersoversteeklicht voor blinden, dat door een relais gaat trillen als het licht op groen staat. Op die ene oversteekplaats waar de heer Wolters de grootste moeilijkheden mee had, vooral om dat door de grote verkeersintensi teit het gedaver voor hem ononder broken voortduurt, staat nu de tril paal. Van alle kanten al heeft men be langstelling voor de vinding, die in vrijwel alle bestaande lichtzuiltjes kan worden toegepast. Kosten: nog geen vijf tientjes. In het orgaan van de Blindenver- eniging heeft de dankbare gemeen teambtenaar inmiddels over zijn ervaringen met het aangepaste licht een verhaal geschreven; donderdag zal hij op de televisie te zien zijn in „Van Gewest tot Gewest". MOSKOU (Rtr.) De Sowjet- overheid heeft gisteren bevestigd dat vier leidende figuren van het Polit bureau ziek zijn. Op vragen van journalisten heeft iemand van de af deling pers van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld dat premier Kosygin in een ziekenhuis is opgenomen, president Podgorny kou heeft gevat en dat partijideo loog Soeslov en vakverenigingsleider Sjelepin ook ziek zijn. De aard van deze ziekten is niet genoemd. Volgens westelijke waarnemers is de officiële mededeling gedaan om een eind te maken aan de speculaties dat ear iets niet in orde zou zijn. bij de hoogste leiding. Partijleider Brezjnev is immiid- deis van een bezoek, aan, Hongarije in Moskou teruggekeerd. Hij zag er op gewektheid uit na zijn treinreis en werd begroet door de lieden van. het politbureau Andrei Kirfeniko, Kirill Mazoenov en Genmady Voranov. Het was gisteren nog niet bekend waar Dmitry Foiyansky is, lid van het politbureau en eerste plaatsver vangende premier. Hij is de gehele vorige week niet in het openbaar ge zien. HET MANKEMENT dat, kort voor het beginnen van het aftellen, werd geconstateerd bij de maanlander van de Apollo-13, is verholpen. Naar de NASA meedeelt is de temperatuur van de heliumtank, waarbij een da ling was geconstateerd, nu normaal. DE AMERIKAANSE Senaat heeft de benoeming van Arthur Watson tot ambassadeur in Parijs bekrachtigd. Watson volgt Sargent Shriver op, de zwager van wijlen president Ken nedy. JERUZALEM (RTR) De geheim zinnigheid rondom een vredesinitia tief inzake het Midden-Oosten, waar bij dr. Nahum Goldmann, de voor zitter van het Joodse wereldcongres, betrokken was, is nog niet opgelost. Volgens Israëlische diplomatieke cor respondenten zou president Tito van Zuid-Slavië de man achter de scher men zijn. De zaak is echter, althans voor het ogenblik, duidelijk van de baan. In Cairo is inmiddels tegengespro- sproken, dat president Nasser zou hebben aangeboden met dr. Gold mann in Cairo van gedachten te wis selen over het Arahisch-Israëlisch conflict. Israël heeft op zijn beurt afwijzend beschikt op een suggestie van dr. Goldmann, dat hij zich als officiële vertegenwoordiger van de Israëlische regering naar Cairo zou begeven. Zondagavond werd zoals gemeld van officiële zijde in Jeruzalem met nadruk verklaard dat Israël te allen tijde bereid is tot overleg met president Nasser. Dr. Goldmann die de Zwitserse na tionaliteit bezit, wordt in Jeruzalem beschouwd als een „duif", wiens op vattingen in het geheel niet overeen komen met de denkbeelden die de re gering en de openbare mening in Is raël huldigen. Voor de Israëlische radio heeft dr. Goldmann gisteravond verklaard dat degenen die als contactpersoon wa ren opgetreden hem hadden gezegd dat het initiatief tot het voorgestelde gesprek van president Nasser zelf was uitgegaan. Dr. Goldmann vermoedde dat er wel enige druk op de Egyp tische president was uitgeoefend. Over zijn contacten wilde hij zich niet uitlaten. Minister van buitenlandse zaken Abba Eban zal vandaag in het Is raëlische parlement een verklaring afleggen over de kwestie van onder handelingen en contacten met verte genwoordigers van Arabische staten. De Egyptische regering heeft in tussen meegedeeld dat berichten over een uitnodiging aan dr. Gold mann „Volkomen ongegrond en vol ledig verzonnen zijn". BRUSSEL (ANP) Sinds het af gelopen weekeinde is de Belgische politie druk op zoek naar de 45-jari- ge directeur van een Duits olie agentschap in Antwerpen die er met 1,4 miljoen gulden vandoor zou zijn. De man is spoorloos. De man was sedert een jaar direc teur van de Belgische afdeling van de Duitse oliefirma „Frisia" te Düs- seldorf. Het Duitse hoofdkantoor stelde het jonge agentschap in Ant werpen ruime krediten ter beschik king om het snel van de grond te krijgen. Sinds enkele weken was men er zich in Duitsland echter van bewust dat de zaak in Antwerpen uit de hand dreigde te lopen. Duitse directieleden van het be drijf oordeelden het nuttig eens op inspectiebezoek te gaan, maar daar heeft de Antwerpse directeur niet op gewacht. Toen bleek dat men de man in Antwerpen niet meer kon bereiken heeft men de politie ge vraagd een onderzoek in te stellen. Zij vond de vogel echter gevlogen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De kerngroep van Bre da Oranje Vrijstaat gaat woensdag morgen met burgemeester ir. W. Merkx praten over de onbevredigen de gang van zaken vrijdag jJ. na het uitroepen van de vrijstaat in Breda. Zoals bekend werden zo'n 150 per sonen toen door de politie verwij derd uit een pand dat zij een half uur tevoren aan de Haven bezet had den. Volgens de kabouters heeft de politie daar huisvredebreuk ge pleegd. De politie stelt dat zij heeft opge treden uit oogpunten van handha ving der openbare orde en bescher ming van de rechtsgoederen van burgers. Oranje Vrijstaat zegt klach ten bij de politie gedeponeerd, te hebben inzake de gestelde huisvre debreuk en vernieling door onbe kende personen in het pand. De po litie weet van geen klachten. „Voor een klacht tegen het politieoptreden moet Oranje Vrijstaat terecht bij de officier van justitie, inzake de ver nieling kan zij hier op het bureau te recht. Wij hebben in ieder geval geen klachten gehad. Het optreden van de politie was volkomen cor rect", aldus een woordvoerder. Ia het gesprek met de burgemees ter hopen de kabouters gedaan te krijgen dat zij direct m een leeg staand gebouw kunnen trekken, dat eigendom van de gemeente is. Zij willen dit tegen de normale huur inrichten als actiecentrum. Overi gens vinden de kabouters dat de in druk die gewekt is als zou de Bre dase politie ruw en bars zijn opge treden, overdreven. Wel oordelen zij de reactie van politiezijde erg ge spannen en duidelijk angstig voor grotere rellen. ZIE OOK PAGINA 3 (Van onze correspondent) HULST. Tijdens de jaarlijkse 'eestdag van de Koninklijke Stedelij ke Harmonie in hotel Van Oosterom te Hulst, hebben een twaalftal leden een bondsonderscheiding ontvangen in verband met hun verdiensten voor de harmonie in de afgelopen jaren. Mr. J. Reuser, voorzitter vam de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen vam ie R.-K. Bond vam Harmonie- en '•'anfaregezelschappen vam het bis- lom Breda, reikte de onderscheidin gen uit. Th. Vlassenrood ontving een ver guld zilveren medaille met robijn voor 60 jaar lidmaatschap. Een verguld zilveren medaille met smaragd voor 50 jaar lidmaatschap ontvingen A. de Windt, A. Maes J. Verwer, P. de Gucht en J. der Wedu we. Een verguld zilveren medaille voor 10 jaar lidmaatschap ging naar P. Schelfout, P. de Bruijn en A. Fas- saert. Voor 25 jaar lidmaatschap werden P. Gering, A. Mehauden en H. de Gucht onderscheiden met een zilve ren medaille. Na aan een diner te hebben aan gezeten werd de avond voortgezet net een gezellig samenzijn. Eerst ■Verd een film vertoond over de har- ronie van 17 jaar geleden, aangevuld iet nog enkele films. De feestdag verd besloten met een bal. HET AANTAL van de in West- Duitsland werkende buitenlanders bedroeg eind maart 1.696 800 een nieuw na-oorlogs hoogtepunt. De grootste groepen gastarbeiders zijn die uit Italië, Zuid-Slavië, Turkije en Griekenland. NAUWELIJKS TERUG van een foto safari in Oost-Afrika heeft koning Frederik van Denemarken zondag in Kopenhagen een ongeluk gehad Hij raakte in een slip, botste tegen twee bomen; een verkeersbord, sloeg over de kop en kwam tenslotte tot stil etand. 2500 ARBEIDERS bij de Cockerill Yards in Antwerpen zijn gisteren hun tweede stakingsiweek ingegaan. Zij hebben het werk neergelegd om hun eij 35 cent loonsverhoging per uur kracht bij te zetten. TOKIO (AFP) De uiterst-linkse Japanse studentenorganisatie „Het Rode Leger", verantwoordelijk voor de opzienbarende vliegtuigkaping van vorige week, is volgens politie kringen in Tokio nu van plan hoge regeringsfunctionarisen en buiten landse diplomaten te ontvoeren. Zij zou daarmee de vrijlating willen be werkstelligen van gevangen zittende medewerkers. Leger" in de herfst van het vorig jaar al plannen beraamd die premier Sato en het hoofd van de politie in Tokio, Aira Hatano, als doelwit hadden. Nu zouden de studenten door middel van ontvoeringen o.a. hun „opperste leider", Koja Sjiomi, vrij willen krijgen. De 28-jarige Sjiomi is op 15 maart jl gearresteerd wegens het in bezit hebben van ex- plosieven. (Van onze redactie buitenland) BONN/GUATEMALA-STAD Bonn heeft de betrekkin gen met Guatemala „bevroren". Dit is de eerste officiële Westduitse reactie op de moord op ambassadeur Karl graaf Von Spreti. Het lijk van de ambassadeur werd gistermorgen, in een lemen hut even buiten Guatemala-Stad gevonden door een boer. De ambassadeur bleek door het hoofd te zijn ge schoten. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, heeft in reactie op de gebeurtenissen voorlopig de volgende beslis singen genomen: De zaakgelastigde van West-Duitsland in Guatemala, Gerhard Mikesch, en een gedeelte van het ambassadepersoneel terug te roe pen. De Guatemalteekse ambassadeur in Bonn, Antonio Gandara, te verzoeken de bondsrepubliek te verlaten. Gandara had zaterdag aangeboden de plaats van Von Spreti als gijzelaar in te nemen. De Nederlandse en andere ambas sadeurs in Guatemala-Stad hebben de regering van Guatemala verzocht passende maatregelen ter bescher. ming van de diplomatieke vertegen woordigers te nemen, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag in antwoord op een vraag. Het collectieve verzoek was reeds ingediend voordat ambassadeur Von Spreti werd doodgeschoten. De Guatemalteekse ambassadeur in Bonn, Antonio Gandara, heeft na een onderhoud met minister Scheel meegedeeld dat hij van zijn regering geen instructies heeft ontvangen te rug te keren. „Ik blijf", aldus Gan dara. In diplomatieke kringen in de Ve nezolaanse hoofdstad Caracas is men van mening, dat de dood van de Westduitse ambassadeur minder moet worden toegeschreven aan de huidige regering van Julio Cesar Mendez Montenegro dan wel aan zijn opvol ger Carlos Arana Osorio die zijn functie op 1 juli zal aanvaarden. De ze zou een beslissende invloed heb ben gehad op de afwijzende houding van de regering van Montenegro. De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft de „zinloze moord" op Von Spreti veroordeeld. De politiebewaking voor de ambas sade van Guatemala in Bonn en voor de woning van ambassadeur Gandara is verscherpt. De ambassadeur heeft de laatste dagen tal van telefonische dreigementen ontvangen. Ook de consulaten van Guatemala in Ham burg, Hannover en München staan onder strenge bewaking. De Westduitse minister voor ont wikkelingshulp, Erhard Eppler, heeft de in Guatemala werkende Duitse ontwikkelingshulpdeskundigen opge dragen maar de bondsrepubliek terug te keren, daar voor hun veiligheid niet meer kan worden ingestaan. (ADVERTENTIES) De Japanse politie heeft gisteren op een spoedvergadering besloten tot uitbreiding van het aantal lijf wachten voor regeringspersonen en politieke leiders en verscherpte be waking van de ambassades. Ook le den van het dilomatieke korps en vooraanstaande bezoekers van de wereldtentoonstelling in Osalca krij gen lijfwachten toegewezen. Volgens de politie had „Het Rode Minister Scheel zal naar Guatema la-Stad vertrekken om het overbren gen van het stoffelijk overschot van graaf Von Spreti te regelen. Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft onthuld, dat de bondsregering indirect contact met de Guatemalteekse guerrilla's heeft gehad. Het uitwisselen van po litieke gevangenen tegen de West duitse ambassadeur werd evenwel belemmerd door het feit dat de guer rilla's van plan waren vier van de door hen opgeëiste gevangenen te recht te stellen. Minister Scheel heeft verder ver klaard, dat een algehele diplomatieke breuk met Guatemala niet uitgesloten moet worden geacht, maar dat dit het vraagstuk zou opwerpen van de bescherming van 1.500 Westduitsers die in Guatemala wonen. Het ontzielde lichaam van Von Spreti wordt door de politie naar de stad vervoerd. SAUGUS (AFP) Op een ver keersweg bij Saugus in de Ameri kaanse staat Californië zijn gister morgen vier politiemannen gedood door twee mannen die automobilisten bedreigden. De politiemannen, de be manningen van twee surveillance-wa gens, sommeerden de mannen aan de kant van de weg te gaan staan, maar zij openden het vuur op de eordebewaardr en namen de vlucht. De auto van de bandieten is tien minuten later gevonden. Twee uur later werd in Los Angeles een verdachte aangehouden. De twee de man zou zelfmoord hebben ge pleegd in het huis waarin hij door meer dan 100 politiemensen werd be-i legerd. Een oproep tot alle landen te richten gezamenlijk op te treden te gen dergelijke ontvoeringen, die volgens de bondsregering een ge vaar voor de internationale betrekkingen betekenen. Overleg te plegen met de westelijke bondgenoten en de landen van de Europese Economische Gemeenschap. Aankomst van mevr. Karl von Spreti met haar zoon Alexander in Guatemala Stad. Rechts de speciale Westduitse vertegen woordiger Wilhelm Hoppe. Kort nadat deze foto gemaakt werd, maakte de regering van Guate mala bekend dat het lijk van de 62-jarige ambassadeur was ge vonden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1