Nederlandse kappers hebben bokkepruik op Niet met passagiers naar Noord-Korea Bolletje Beschuldiging kapitein Medina nu officieel AUTORITEITEN NA OVERLEG MET KAPERS: St.-Bernardusmiddenschool voor iedereen Elf doden in verkeer eYeW House gaat met uw (vrije) mee. house of engiand Nu 1080 doden in W.-Turkije Hulpverlening steeds moeilijker DC 9 65 DODEN BIJ VLIEGRAMP IN MAROKKO Waarschuwing voor Amerikaanse jongeren in buitenland Op 1 april verloor Alva „zijn bril" Vragen over gang van zaken j ournalistenschool Massamoord My Lai KRO-radio had luisteraars bij het oor Gevaarlijke liefkozing êrv Eerste prijs voor Nederlands boek Donderdag 2 april 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De kappers in ons land hebben de bokkepruik op. Zij waren niet voldoende attent, toen de nieuwe pruiken-rage over ons land kwam. Door verkoop van pruiken door ondeskundigen gebeuren er on gelukken. De dames zijn zeer noncha lant bij de aanschaf van een pruik. Om de scheve pruik, die de kappers thans op hebben, recht te zetten, kwamen deskundigen gisteren in het internationale perscentrum Nieuws poort in Den Haag onder auspiciën van de TAKON (Technissclie Arti stieke Kappersorganisatie Nederland) een aantal misvattingen rechtzetten ten aanzien van de kwaliteiten van pruiken, het onderhoud van deze hoofdversiersleen en de gebruiksmo gelijkheden van het mode-artikel. Daaruit vloeide onder meer de we tenschap voort, dat het bij pruiken om drie soorten gaat: die van syn thetisch haar, die van Europees haar en die van Aziatisch haar. De echte haren pruiken vragen veel meer ver zorging dan de andere. Bovendien zijn er veel verschillen als: handge knoopte, machinaal of halfmachinaal vervaardigde pruiken. De voor- en nadelen van de diverse soorten prui ken komen tot uiting in de prijzen. De AKON liet weten, dat de fraaie hoofddeksels van Aziatische of syn thetisch haar ongeveer even duur zijn en dat deze prijzen om en nabij de helft zijn van die van Europees haar. De TAKON meent, dat veel vrou wen misleid worden door kreten als „echt haar", waarbij dan niet ver meld wordt van welk spul de pruik dan wel precies is gemaakt. Deze mis leiding is mogelijk, aldus de TAKON, omdat een flink deel van de handel in pruiken en haarstukjes in verkeer de, dat wil ezggen, ondeskundige handen is. De kappers weten intus sen uit ervaring, dat veel dames van een koude kermis zijn thuisgekomen. De rageslachtoffers kochten dikwijls een pruik met te lang, of te kort of te dik haar, of, gezien de bestemming, een geheel verkeerde. Over deze en andere aspecten van de pruikenrage maken leden van de TAKON zich ernstig zorgen, nu de rage eenmaal woedt en voorlopig nog een tijdje zal aanhouden. De TAKON werd een paar jaar geleden opge richt en overkoepelt tientallen clubs, waarbij meer dan 5.000 vakmensen zijn aangesloten. Bij de clubs spant men zich in om technisch en artistiek bij te blijven. SEOEL (AFP) De Japanse en Zuidkoreaanse autoritei ten hebben besloten het gekaapte Japanse vliegtuig na afloop van het met de kapers overeengekomen uitstel niet met de passagiers te laten vertrekken. Dit nieuwe uitstel loopt van morgen om 6.00 uur af (plaatselijke tijd). Dit besluit is genomen na overleg tussen de Japanse minister van verkeer, Hasjimoto, met zijn Zuidkoreaanse ambtsgenoot, Paik Soen Yoep. mag vliegen en de verzekering gege ven dat de 115 personen aan boord in Noord-Korea een menselijke behan deling zullen krijgen. Ook verklaarde het persbureau dat het Noordkoreaan- Se Rode Kruis haar zusterorganisatie in Japan heeft bericht dat zij zorg zal dragen voor de onmiddellijke repatri ëring van alle inzittenden van het vliegtuig. (Van onze redactie buitenland) GEDIZ Volgens de Turkse minis ter van huisvesting, Hayrettin Naki- boglu, heeft gezegd dat bij de aard beving in West-Turkije 1080 mensen zijn omgekomen. In het district Gediz 963, in het district Emet 99 en 18 in andere districten. Verder zei hij dat 1142 mensen ernstig gewond zijn. De hulpverlening wordt hoe langer hoe moeilijker. Er zijn berichten over ziekte, vooral onder de kinderen die nu buiten wonen in de koude berg dorpen in het gebied. Er zijn klachten dat de hulpgoederen niet efficiënt en eerlijk worden verdeeld onder de slachtoffers. De grootste behoefte bestaat aan tenten of geprefabriceerde hutten om de 90.000 daklozen onder te brengen. Tot nu toe heeft men 10.000 tenten uitgedeeld. West-Duitsiand heeft de leiding bij de buitenlandse hulpverlening. Onge veer 12 vliegtuigen uit West-Duits- land zijn reeds gearriveerd met 8.000 dekens, een verplaatsbaar ziekenhuis, voedsel, medicamenten en technisch personeel dat zich zal bezighouden met het repareren van de waterlei dingen, Het chartervliegtuig van het Ne- derlandsche Roode Kruis vol hulp goederen voor de slachtoffers van de aardbeving in Turkije is dinsdag avond aangekomen op het militaire vliegveld van Eslrisehir, dat zeventig kilometer van het rampgebied ligt. De DC-9 had speciale toestemming gekregen om daar te landen. CASABLANCA (AP) Een Ma rokkaanse caravalle, die mensen van een paasvacantie terug naar Parijs zou brengen, heeft gisteren bij de landing plotseling hoogte verloren, waardoor het toestel telefoonleidin gen raakten en brandend naar bene den stortte. Bij de ontploffing en de brand zijn 61 van de 82 inzittenden om het leven gekomen. In de loop van de avond zijn nog vier mensen in het ziekenhuis gestorven. De groep Japanse studenten heeft woensdagavond geëist dat het toestel om 06.00 uur donderdagochtend (woensdag 22.00 uur W.E.T.) naar de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang zou vertrekken. De kapers va nhet JAL-vliegtuig formuleerden hun eis in een gesprek over de radio met de Japanse onder minister van vervoer Sjinjiro Yama- mura. Zij verbonden ditmaal niet de waarschuwing aan hun eis, dat zij het vliegtuig zouden laten ontploffen als zij hun zin niet kregen. Op verzoek van de studenten wer den ook voor het eerst voedsel, water, sigaretten en deken3 aan de inzitten den van het vliegtuig verstrekt. Dit gebeurde via een ruit in de cockpit. In Tokio heeft de Japanse minister van buitenlandse zaken Keichi Aichi verklaard dat de Japanse functiona rissen in Seoel zullen blijven aandrin gen op vrijlating van de passagiers, voordat de kapers toestemming krij gen om naar Pjongjang te vliegen. Het Noordkoreaanse persbureau KCNA heeft in uitzendingen, die in Tokio zijn opgevangen, verkondigd, dat het JAL-vliegtuig naar Pjongjang WASHINGTON (RET) Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Amerikaanse staatsbur gers gewaarschuwd voor de straffen, waaraan zij zich in het buitenland blootstellen als zij worden gearres teerd wegens het bezit van drugs. Honderden jonge Amerikanen, al dus de waarschuwing, zitten lange straffen uit in ondergrondse kerkers vol ratten, zonder voldoende licht, verwarming en voedsel en zij wor den door andere gevangenen gene geerd. Mejuffrouw Barbara Watson, hoofd van de afdeling veiligheid en con sulaire zaken, zei da nu 404 Ameri kanen wegens overtredingen van de wetten op drugs in 25 tot 30 landen gevangen zitten. Vorig jaar waren dat er 142 in 20 landen. Hun leeftij den variëren van 16 tot 30 jaar. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DEN BRIEL Een moment uit de reconstructie van de inne ming van Den Briel op I april in 1572. Op de foto Lumey (met sjerp) temidden van zijn getrou wen in de historische omgeving van het oude stadje. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamerleden Aarden (PPR), Van der Lek (PSP) en Masman (P.v.d.A.) hebben staatssecretaris Grosheide van Onderwijs en wetenschappen ge vraagd of het curatorium van de School voor de Journalistiek in Utrecht hem op de hoogte gesteld heeft van of met hem overleg ge pleegd heeft over zijn voornemen het komende studiejaar geen eerstejaars studenten toe te laten. De staatssecretaris wordt om zijn oordeel gevraagd over het nemen van deze „beslissing met een dergelij ke draagwijdte" zonder dat daarin van tevoren docenten en studenten zijn gekend. De Kamerleden vragen de staatssecretaris voorts welke rede nen het curatorium tot het nemen van de beslissing hebben geleid en of de berichten juist zijn dat de staats secretaris met dit voornemen zou hebben ingestemd. Zij vragen verder of het juist is dat vanwege het minis terie tegenover een verslaggever zou zijn verklaard „dat het op de School voor de Journalistiek een rotzootje is". DE POLITIE heeft dinsdag in een ho telkamer in Manhattan zuivere hero ine in beslag genomen ter waarde van 30 miljoen dollar. WASHINGTON (RTR-DPA) Het Amerikaanse leger heeft woens dag kapitein Ernest L. Medina officieel in staat van beschuldiging ge steld als voornaamste verantwoordelijke voor alle moorden, die zijn compagnie in maart 1968 in het Vietnamese dorp My Lai zou hebben gepleegd. De kapitein wordt er niet van be schuldigd de burgers persoonlijk ter dood te hebben gebracht, maar hij is volgens een verklaring van het leger als compagniescommandant verant woordelijk voor de door zijn eenheid gepleegde misdrijven. Eerder was Medina beschuldigd van moord in eigen persoon op min stens vier mensen. Ook loopt tegen hem een beschuldiging dat hij van de moorden had geweten en zijn meerderen daarvan niet op de hoogte had gesteld. Deze twee aanklachten heeft hij tegen gesproken. Militaire autoriteiten in fort Mc- Pherson in Georgia zullen het krijgs- rechtelijke equivalent van een grand- jury-onderzoek uitvoeren naar de be schuldigingen. Zij moeten beslissen of de zaak van Medina voor de rech ter zal komen. Pas dan zal het pre cieze aantal door Amerikanen in My Lai vermoorde burgers worden gepu bliceerd, aldus het Pentagon. In totaal zijn nu 25 soldaten en of ficieren in verband met de massale slachting aangeklaagd. Een proces is alleen nog tegen luitenant William Calley en onderofficier David Mit- DEN BOSCH (ANP). De ka tholieke vereniging van directies, do centen en consulenten bij het be roepsonderwijs en het leerlingwezen „St.-Bernardus" benadert de plannen voor de middenschool positief, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. De voornaamste is, dat de middenschool een school moet zijn voor alle leerlingen, die de basis school hebben doorlopen, en niet een school voor allen behalve „elite"- leerlingen. Dit hield de voorzitter vam „St.- Bermrdus", de heer M. H. Jacobs, de leden voor op de jaarvergadariog, die in het Casino-Den Bosch is gehouden. In het verplichte programma vam de middenschool moeten volgens „St.- Bermairdus" elementen worden opge nomen vam het huidige voorberei dend beroepsonderwijs. De huidige docenten dien en voortstij dig op het nieuwe onderwijs te worden voorbe reid. Na gewezen te hebben op de nood zaak in het onderwijs tot democrati sering te komen, concludeerde de heer Jacobs, dat democratie vooral verdraagzaamheid betekent: het res pecteren vam meningen en handel wijzen, die van de onze verschillen. Hij meende, dat met de echte ver draagzaamheid men menigmaal moei te heeft. „Dikwijls komen we niet verder dan een schamper dulden en we denken dat we er dam al zijn." Het stemde de heer Jacobs tot na denken, dat in ons land de gesigna leerde moeilijkheden met democra tisch handelen, in veel gevallen plaatsvonden bij instellingen van bijzonder onderwijs. „Maar zou het waar zijn, dat de tot nu toe veel ge bruikte vorm voor het iin stand hou den van 'n bestuur vam 'n school voor bijzonder onderwijs namelijk de stichting, die zich zelf wijzigt en aan vult en eigenlijk door niemand ter verantwoording geroepen kam wor den dat die vorm heel gemakke lijk leidt tot ondemocratisch hande len en dus uit de tijd ie?", aldus de heer Jacobs. Het eerete van de meer dan veer tig voorstellen voor de algemene ver gadering van „St.-Bernardus" ging over dit laatste onderwerp. Het hoofdbestuur van de vereniging wil deze kwestie in de Nederlandse ka tholieke schoolraad aanhangig ma ken. De rayons Noordwest-Nederland en Zuid-Holland hadden voorgesteld, dat een studiegroep de statuten van de katholieke schoolbesturen door licht speciaal op de aspecten: aanvul ling en samenstelling van het be stuur en verantwoordelijkheid van het bestuursbeleid. De studiegroep zou moeten bestaan uit vertegen woordigers van ouderverenigingen, schoolbesturen, onderwijs- en leer- lingenorgamdsaties. chell aangespannen. Calley zal te rechtstaan wegens moord op 102 en Mitchell wegens moord op 31 Vietna- mezen. Volgens het Pentagon vallen deze moorden mede onder verant woordelijkheid van Medina. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM Het actualiteiten programma van de KRO Echo heeft gisteren (J april) vele luisteraars bij het oor gehad. Een verontwaardigde Theo Koomen deelde telefonisch uit Warschau mee, dat de UEFA besloten had om in de Europa-cupwedstrijden de thuisclub een doelpunt voorsprong te geven. Ben Sies had daarop in Londen een vraaggesprek met de UEFA-president sir Stanley Rous, die op deze beslis sing een toelichting gaf en vertelde dat nog om vier uur een persconfe rentie in Warschau zou worden ge houden. Theo Koomen verklaarde dat de Feijenoordaanhang en de Rotter damse ploeg in Polen zeer gedepri meerd waren en zelfs door manager Brox overwogen werd om niet te spelen. Daarna werd de telefooncentrale van de KRO-radio in Hilversum over stroomd met gesprekken van suppor ters die precies wilden weten hoe de vork in de steel zat. Slechts enkele luisteraars hadden gemerkt dat het hier een aprilgrap betrof en vonden het maar een weinig te waarderen practical joke. WASHINGTON (RTR) Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bevestigd dat eerder deze maand bij militaire oefeningen in de Mid dellandse Zee een Amerikaanse Phan- tom-jachtbommenwerper en een 2 motorige bommenwerper van Russi sche makelij zo dicht bij elkaar kwa men dat van de staart van de Ame rikaan verf werd afgeschraapt. De Phantom trachtte 't vreemde toestel weg te dringen uit de zone van de start- en landingsoefeningen op het vliegdekschip Franklin D. Roo sevelt. In plaats van de Phantom af te draaien kwam de bommenwerper naar de Amerikaan toe. De woordvoerder van het Penta gon wilde niet zeggen welke onder scheidingstekens het vreemde toestel had, maar volgens geruchten waren het Egyptische. Het incident had op 11 maart ten zuiden van Kreta plaats. (Van onze redactie binnenland) VIANEN Bij een autobotsing op de brug over de Merwede in Rijks weg 2 (Den Bosch-Maastricht) zijn gistermorgen drie mensen om het le ven gekomen. De slachtoffers waren een 46-jarige mevrouw M. N. Zille- kens uit Rotterdam, haar 23-jarige dochter mevrouw G. M. Ch. van de Wiel uit Amsterdam en diens twee jarige dochtertje. In Geldrop Ts een 5-jarig jongetje omgekomen, toen het zich, zittend op een kinderfietsje, liet voorttrekken door een vrachtauto. Bij het optrek ken van de wagen kwam hij onder een der wielen. Op de provinciale weg onder de gemeente Benthuizen raakte de heer Mulder uit Boskoop (20) in een slip, toen hij uitweek voor een fazant. De auto raakte een boom. De bestuurder overleed ter plaatse. De vader van het slachtoffer werd ernstig gewond. Bij het oversteken van de weg in Kootwijkerbroek is de 5-jarige Al- bert Borgers door een bus aangere den en overleden. Het 58-jarig echt paar De Gouw uit Drunen is gister morgen bij een verkeersongeluk in Jutphaas om het leven gekomen. Zij zaten in een personenauto, die op een kruising geen voorrang verleen de aan een vrachtauto. De bestuur ster van de auto werd zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. In het ziekenhuis van Heerlen is gistermorgen de 20-jarige bromfiet ser H. Smith overleden. Hij raakte dinsdagavond zwaar gewond, toen hij met zijn brommer tegen een perso nenauto aanreed. In een Haags ziekenhuis is de 61- jarige J. H. Schuller overleden aan de gevolgen van een ongeluk, dat hem in de nacht van 26 op 27 maart overkwam. Hij raakte in die nacht in het water aan de Haagse Lijnbaan, nadat hij met zijn brommer de trot toirband had geraakt. Vandaag, beste mensen, gaat mijn onuitspreekbare en intens grote dank uit naar Feijenoord-manager Guus Brox, de grote. Die man heeft me daar vanuit het verre Warschau aan de vooravond van het Grote Duel op een uitgesproken goed idee ge bracht. Ik kan u aanraden zijn woor den van harte te nemen en hetzelfde te doen als ik heb gedaan. Ik schrijf Deze Tijd namelijk in het groen. Het is misschien een kwestie van bijgeloof maan: het is een feit dat ik in het groen steeds tot goede prestaties ben gekomen. Feijenooird ook, zegt Brox en wie zijn wjj om hem niet te geloven? Het is groen en het wint, rara wat is dat. Nu we toch even in de cup-sfeer vertoeven met al dat gevoetbal in de kranten en op de tv, wü ilk u even het telefonische bericht door geven dat wij gisteren mochten ont vangen van (kennelijk) een Rotter dammer. Weet u, zo vroeg de man, waarom wij de Euromast verhogen? Dat is om straks de cup op te zetten. Dan kunnen ze hem in Amsterdam ook zien! Buropacup-mast. Chevalierisch Hermans! worden over Toon Hierbij gaan tevens mijn groeten naar veel agrariërs, die door het slechte weer nu al in zware moeilijk heden zijn. Heren, ik vind dergelijk weer ook geen stijl. We zullen er snel wat aan proberen te doen. Vliegtuigpassagiers: Ja-pan. De werkgevers in de Belgische scheeps werven zijn wat C ocke-rillerig En zo lees ik, automobilisten dat er 60.000 onder ons met gladde ban den rond rijden. Bij de ANWB kunt u ze gratis laten controleren deze maand. Wellicht iets om te onthouden Ir. Philips heeft meneer De Pous in bescherming genomen. Meneer Philips had het over de overname van NKF door zijn concern. Meneer De Pous heeft het allemaal keurig gespeeld, zei meneer Philips. Die dan ook De Pouselijke zegen kreeg! Het beste verder, voor de agrariërs zelfs het allerbeste. MERIJN AMSTERDAM (ANP) Het nieu we bijbels vertel- en werkboek Ver tel het uw kinderen een uitgave van de Nederlandse Zondagsschool Vereniging in Amsterdam heeft de eerste prijs gekregen op de zevende internationale kinderboekenbeurs, die op het ogenblik in Bologna, (Italië) wordt gehouden. (ADVERTENTIE) Gemakkelijk jasje voor inde auto? House heeft 't. Zorgeloos shirt, slanke pantalon, sportieve sokken? House biedt keus. Warme pullover, luchtige coltrui, stoer windjack? Apartebadmode? House! Zodat een gezellig bezoekje aan House of England uwhele weekend (en vele daarop volgende) al heel anders maakt.Vrolijker. Kleuriger. En oneindig meer ontspannend. De House Weekend Kollektie. Exclusief. En toch voor heel alledaagse prijzen. Amsterdam/Rotterdam /Den Haag/Hilversum/Bussum /Arnhem/ Groningen Eindhoven Breda /Alkmaar Maastricht

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5