Intensief onderzoek naar het toerisme in Zeeland KOM MIJ OPHALEN Zeehaven-overleg in openbaarheid? Binnenkort begin procedure hinderwet Péchiney De bordjes zijn verhangen Hartchirurgie loopt in Nederland achter '••"GRATIS*; Pleidooi voor openbaarheid commissie vergaderingen Gemeentebestuur wil plaatsing regelen van benzinepompen MIDDELBURG HEEFT NU 2e AGENTE DR. DE JONG: PRETVOGEL NO. 3 Commentaar Openbaarheid Af en toe regen Hansweertse Boys krijgen clubblad Concurrentie Motieven Wmm HEBT IJ ER LAK AAN? MOiid I Donderdag 2 april 1970 DE VRIJE ZEEUW (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Het dagelijks bestuur van het Overlegorgaan Zeehaven ontwikkeling Zuidwest-Nederland stelt de leden van het algemeen bestuur voor ten aanzien van de openbaarheid van de vergaderingen van het alge meen bestuur een regeling te accepteren waarbij de openbaarheid als uit gangspunt wordt genomen, maar met een mogelijkheid tot het sluiten van de deuren. Tot die sluiting, aldus het voorstel, moet een verzoek gedaan worden door een der partners, of door drie leden van het algemeen bestuur. Na zo'n ver zoek besluit de algemene vergadering tot openbaarheid al dan niet. Het dagelijks bestuur, dat zich in opdracht van het algemeen bestuur heeft beraden over de modaliteiten van de openbaarheid, vindt het moeilijk om een antwoord te geven op de vraag, welke onderwerpen in een of ander verband bezwaarlijk in een openbare vergadering behandeld kunnen worden. Het schrijft: „De aard van de beraadslagingen binnen het orgaan is geheel eigensoortig. Bovendien is het karakter van een overlegorgaan zodanig dat niet steeds gestreefd kan worden naar een zekere besluitvorming; een aantall zaken komen als discussieonderwerp aan de orde." „Het lijkt niet onmogelijk", aldus het d.b., „een regeling te ontwerpen die, b.v. in de trant van de gemeentewet, openbaarheid voorschrijft ten aanzien van bepaalde beraadslagingen of besluiten." Naar het inzicht van het d.b. is er op dit moment ook nog geen aanleiding om een regeling van orde op te stellen voor de algemene bestuursvergade ringen. Het stelt voor in voorkomende gevallen het reglement van orde voor de staten van Zeeland aan te houden. Het voorstel van het dagelijks be stuur van het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest-Ne derland betreffende de openbaar heid van de algemene bestuursver gaderingen geeft geen enkele ga rantie voor echte openbaarheid. Het dagelijks bestuur erkent dat min of meer zelf, als het in zijn voorstel zegt, dat de aard van de beraadsla gingen van het orgaan geheel eigensoortig is. Het streeft niet steeds naar een besluitvorming, al dus het d.b., een aantal zaken komt als discussie-onderwerp aan de or de. Dit laatste lijkt ons nu juist geen argument om de mogelijkheid tot openbaarheid te beperken. De be sluiten bereikten ons tot nu toe ook, zij het via communiqué's. Maar de juistheid van een besluit is pas te beoordelen als de overwegingen daartoe en de argumenten pro en contra mede gepubliceerd worden. En die zijn in de discussie te beluis teren. Natuurlijk heeft een overlegor gaan als dit een heel andere status en ook een heel andere functie dan een gemeenteraad. Maar waarom het niet mogelijk lijkt een regeling te ontwerpen, zoals in de gemeen tewet, die openbaarheid voor schrijft ten aanzien van bepaalde beraadslagingen of besluiten is ons niet duidelijk. Het zou een goed be gin zijn om daar de argumenten eens voor te geven. Weersvooruit zichten KNMI voor vrijdag en zaterdag: perio den met zon, ook af en toe regen Matige tot krach tige noordweste lijke wind. Aan houdend koud weer. Vooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor: Vrijdag: aaintal uren zon: 3 tot 8; mi nimum temp. 1 tot 6 graden onder normaal; maximum temp. 1 tot graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80%; kans op een geheel droog et maal: 50%. Zaterdag: aantal uren zon 1 tot 6; minimum temp. ongeveer normaal tot 4 graden onder norm.; maximum temp. 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60%. kans op een ge heel droog etmaal: 20%. MIDDELBURG De heer W. Du- sarduijn (KVP) heeft het college van GS in de Statenvergadering van 7 november verzocht om de vergade ringen van de verschillende staten commissies in de openbaarheid te doen plaatsvinden. In een aantal schriftelijke vragen heeft de heer Dusarduijn nu geïnfor meerd of GS zich over dit verzoek al een mening hebben gevormd. Mocht dit niet het geval zijn, aldus de heer Dusarduijn, dan zou eventueel bij wijze van experiment de voorbehan deling van de agenda voor de staten vergadering van 25 mei a.s. in open baarheid kunnen plaatsvinden. (Van onze correspondent) HANSWEERT Half april hoopt de voetbalvereniging Hansweertse Boys te kunnen starten met de uit gave van een eigen clubblad. Er is een redactieraad opgericht waarin zitting hebben de heren H. Eijke, S. Keijzer en J. de Winter. Het ligt in de bedoeling dat het blad gra tis zal worden bezorgd bij leden en donateurs terwijl andere belangstel lenden losse nummers kunnen ver krijgen tegen de prijs van 25 cent. Het blad zal maandelijks verschij nen en actueel nieuws over de voet balsport gaan bevatten. De uitgave is mogelijk geworden dank zij de mede werking van adverteerders. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Na 1 mei a.s. zal in de Zeeuwse recreatiegebie den, met name die aan het Veerse Meer en in de kuststrook worden begonnen met een proefenquête als voorloper van een groot opgezet recreatie-onderzoek dat in de loop van 1971 zal plaatsvinden onder leiding van het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toeris me. Er bestaat allerwegen grote belangstelling voor de uitkomsten van dit onderzoek, dat aan het toeristisch en recreatief beleid van 1972 de nodige achtergrond zal kunnen geven. Uit de proefenquête, welke tussen mei en oktober van dit jaar zal plaatsvinden, hoopt men reeds richtlijnen te kunnen destilleren voor bepaalde aspecten van het te voeren toeristische en recreatief beleid op korte termijn. aangevuld met enkele vragen in een onderzoek onder bijvoorbeeld de be volking van de Westduitse deelstaat Rheinland-Westfalen, het belangrijk ste Duitse herkomstgebied. Hierop sluit aan: een verkenning van het aanbod aan het totaal van bedrijvigheden die savnen „het toe ristisch produkt" in Zeeland vormen. Ook hier zal men behalve het huidi ge aanbod, pogen om ook het poten tiële aanbod in kaart te brengen Tenslotte wordt de ontwikkeling van direct-concurrerende gebieden in Ne derland en in het bijzonder in het Belgische kustgebied met die in Zee land vergeleken. De opzet van het onderzoek is de laatste maanden herhaaldelijk onderwerp van bespreking ge weest tussen de staf van het NWIT, het college van G.S. van Zeeland en vertegenwoordigers van de wetenschappelijke dien sten der provincie, zoals de PPD en het ETI, alsmede de provin ciale Zeeuwse VVV. Daarbij is overeenstemming bereikt over de methode van onderzoek en over de vraag wat men precies met het onderzoek hoopt te kunnen ontdekken. Dat Zeeland voor dit onderzoek werd uitgekozen vindt zijn reden in het feit, dat Zeeland door de natuur lijke mogelijkheden en ligging op dit ogenblik een vooraanstaande plaats onder de Nederlandse recreatiege bieden inneemt. De toekomstige uit breiding van mogelijkheden (afslui ting van de Oosterschelde, het Gre- velingenproject e.d.) maken dat Zee land ook morgen de toerist veel te bieden zal hebben. Het huidige be zoekersaantal, zo meent men bij het NWIT, is reeds van dien aard dat een nader inzicht noodzakelijk is in de mate waarin de momenteel aan geboden recreatievoorziening aan de wensen van de bezoekers beantwoor den. In de voorstudies tot het toeris tisch onderzoek is door het NWIT ge steld, dat Zeeland in toenemende ma te in een concurrentiepositie met an dere recreatiegebieden zal worden geplaatst. Dat is onder andere het gevolg van de verdere vergroting van het vrij besteedbare inkomen per hoofd van de bevolking, een toe name van nieuwe recreatiemogelijk heden en een verdere uitbouw van de bestaande mogelijkheden, zowel bin nen als buiten Nederland. De proef enquête die in de loop van dit jaar zal worden gehouden, zal vooral be nut worden om het eigenlijke, grote onderzoek van 1971 te kunnen struc tureren. Dit zijn (onder meer) de dingen waarover men statistisch ma teriaal hoopt te vergaren: - De socio-economische kenmerken van de toeristen die Zeeland bezoe ken, zoals hun leeftijd, geslacht, bur- gelijke staat en plaats van herkomst. - Hun sociale positie, beroep en inko men, het opleidingsniveau en de woonsituatie in de plaats van her komst. Wat dit laatste betreft: ge bleken is, o.a. in Rotterdam, dat een afnemend wooncomfort thuis (het dagelijks welzijn) de trek naar bui ten doet toenemen. Verder hoopt het NWIT meer aan de weet te komen over de kenmerken die samenhangen met het vakantie- en-of recreatiepatroon. De vragen zijn hier: - Hoe lang blijft een toerist gemid deld in Zeeland? - Hoeveel geld besteedt hij? (Het antwoord op die vraag is van belang voor de investeerders in de toeristen industrie). - Van welk vervoermiddel maakt hij gebruik? - Aan welke vakantieperiode is de toerist in hoofdzaak gebonden? - Hoeveel mensen kunnen als „vaste bezoekers" van Zeeland worden be schouwd? - Hoe ontwikkelt zich het vakantie gedrag (bijvoorbeeld van de ene lo- giesvorm naar de andere)? - In welke mate en hoe worden de aanwezige recreatieve voorzieningen, zowel in het recreatiegebied als in het bijbehorende achterland ge bruikt? Tenslotte hoopt men bij het onder zoek, dat door vooraf geïnstrueerde studenten van het NWIT zal worden uitgevoerd, te ontdekken of motieven een beslissende invloed uitoefenen op het bezoeken van Zeeland-vakantie land. Daarnaast zal men trachten na te gaan hoe groot de potentiële vraag naar recreatie in Zeeland is. Daar voor is een nationale steekproef no dig, welke eventueel zal worden (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Omdat de plaat sing van benzinepompen en soortgelijke installaties in de ge meente Reimerswaal voortdu rend toeneemt, acht het college van b. en w. het gewenst, in ver band met de snelle toeneming van de intensiteit van het ver keer, dat er een verordening wordt ingesteld die moet voor komen dat deze installaties op ongewenste plaatsen worden neergezet. Noch de hinderwet, noch de politieverordening of bouwver ordening geven voldoende mo gelijkheden voor het enigszins in de hand houden van de zaak. Daarom meent het college dit voorstel op de raadsvergadering van dinsdag 7 april in het ge meentehuis in Yerseke op tafel te moeten brengen. De agenda vermeldt verder een voorstel om een aanvullend krediet van 55.760 voor de restauratie van de toren bij de hervormde kerk in Waarde te verlenen. Nu het nieuwe bejaardenhuis „Vredelust" in Yerseke voor be woning gereed is gekomen en al gedeeltelijk wordt bewoond, meent het college dat de uitvoe ring van het beplantingsschema voor de bijbehorende tuin urgent is geworden. Het college ver zoekt de raad dan ook een kre diet van 9000 beschikbaar te stellen om het benodigde mate riaal hiervoor aan te kunnen ko pen. B. en w. zullen de raad verder voorstellen om een schoolraad in te stellen voor het openbare on derwijs in de gemeente Reimers waal. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Deze week trad een tweede vrouwelijke agente bij de gemeentepolitie te Middelburg in dienst: mej. J. B. den Butter, Zij ont ving haar opleiding voor agente aan de opleidingsschool voor gemeente politie te Leusden. Op 19 maart jongstleden slaagde zij aan genoemde school voor het poli- tiediploma. Met haar heeft de ge meentepolitie te Middelburg nu twee vrouwelijke politieambtenaren. Mej. Den Butter zal op 15 april aanstaande door de burgemeester van Middelburg drs. P. A. Wolters, in een korpsbijeen komst op het politiebureau worden beëdigd. De nieuwe burgemeester hoopt op die datum tevens met het politiekorps van Middelburg kennis te kunnen maken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Binnenkort wordt de mogelijkheid geopend om bezwaren in te dienen tegen de aan vraag tot vergunning volgens de Hinderwet van het Franse alumi- niumbedrijf Péchiney. Door middel van aankondigingen via aanplakbil jetten en rechtstreekse informatie van de eigenaren en gebruikers van de aan het Péchiney-terrein gren zende gronden wordt van de moge lijkheid om bezwaren volgens de Hinderwet in te dienen, kennis ge geven, zo hebben b. en w. van Vlis- singen meegedeeld. De onlangs ingestelde adviescom missie lucht- en waterverontreini ging Vlissingen-oost heeft op het ogenblik de aan de eventueel te verlenen vergunning te verbinden voorwaarden in studie genomen. Behalve de eventuele bezwaar schriften, die ook door niet-Vlissin- gers kunnen worden ingediend, zul- len b. en w. van Vlissingen die uit sluitend bevoegd zijn om een ver gunning volgens de hinderwet af te geven, zich bij hun besluitvorming ook laten leiden door de adviezen van een groot aantal personen en instellingen. In een verklaring aan de Vlissingse raad worden zij ge noemd. Het zijn: het districtshoofd van de arbeids inspectie te Breda; de hoofdingenieur-directeur van het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater; de inspecteur van de volksge zondheid voor de hygiëne van het milieu; de commandant van de brand weer; de directeur van gemeentewer ken en de adviescommissie lucht- en waterverontreiniging Vlissingen- oost. Nadat al deze personen en instan ties hun advies hebben gegeven, wordt een ontwerp-hinderwetver- gunning opgesteld, welke onder meer de voorwaarden bevat vol gens welke Péchiney met de pro- duktie van aluminium in het Sloe kan beginnen. De ontwerp-vergun- ning wordt echter, alvorens zij aan Péchiney wordt uitgereikt, nog ter beoordeling aan de arbeidsinspectie, het R1ZA en de inspecteur van de volksgezondheid toegezonden. Een aantal adviesinstanties wordt, zonder dat dit wettelijk verplicht is, ingeschakeld om een maximum aan waarborgen voor een minimum aan milieubederf te verkrijgen. TERNEUZEN, Een van de gevolgen van de gemeentelijke herindeling is dat het bedrijf van de Nederlandse Stikstof Maatschappij >n Sluiskil voort aan in één gemeente ligt, nL Terneuzen. Voor I april lag het fabriekscomplex zowel op het grondgebied van Terneuzen als van dat van Axel. (foto boven). In de komende dagen zullen de plaatsnaamborden bij het begin van de bebouwde kom der diverse woonkernen aangepast worden aan de nieuwe situatie die is ontstaan door de gemeentelijke herindeling in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een van de eerste bordjes die verhangen wenden kreeg de Buurtschap Spui, die zo klein als ze is, in twee g e- meenten ligt, n.l. Axel en Terneu zen. De grens tussen deze gemeen ten loopt hier dwars door de be bouwing. Het gedeelte van Spui dat voor 1 april toebehoorde aan de gemeente Zaamslag komt in het gemeentegebied van Terneuzen. (Foto hiernaast). (ADVERTENTIE) Chif-O-Net, het nieuwe Duizend Dingen Doekje van Johnson Johnson, blinkt uit in het poetsen van uw kostbare autolak. Chif-O-Net is gemaakt van zacht, absorberend textiel- vlies. Dus ook ideaal om uw koplampen, ruiten, achteruitkijkspiegels (en bril) fonkelend helder te houden. En om vlekken van de bekleding weg te wrijven. En om de oliepeilstok af te vegen. Chif-O-Net is makkelijk te wassen. En weer droog in een mum. Om keer op keer te gebruiken voor alle mogelijke autoklusjes. Handig, zo'n zeskantig pak Chif-O-Net in het dash boardkastje. Er zitten 6 Duizend Dingen Doekjes in. Let er eens op in de winkel. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar lohnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen postzegel, die betalen wij. 't Duizend zend I Dingen Doe Doekje OP UITNODIGING van haar Indone- sisische ambtgenoot gaat minister Klompé van CRM in de tweede helft van juni een bezoek brengen aan In donesië. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Dr. De Jong gaf toe dat Nederland op het terrein van de nieuwe hartchi rurgie achter ligt bij Amerika en Zweden. „Dat is geen kwestie van geld", zei hij, „maar van deskundig heid. Wij beheersen die nieuwe me thoden nog niet eens". De oorzaak daarvan zocht hij in de eerste plaats in een conservatiever en voorzichti ger instelling van de Nederlander. „Wij wilden hier deze operaties niet eerder uitvoeren voordat de risico factor aanzienlijk zou zijn gedaald. Dat brengt uiteraard enige achter stand met zich mee. Om dezelfde re den wilden wij hier ook niet van harttransplantaties weten". Met stelligheid bracht dr. De Jong echter naar voren dat Nederland op medisch gebied in sommige opzichten vóór ligt op de Verenigde Staten en uitsluitend achter ligt op het beperk te terrein van de nieuwe hartchirur gie. „Het zal nog enige tijd duren voor deze nieuwe medische verwor venheid voor dertien miljoen Neder landers ter beschikking staat", aldus de woordvoerder van Onderwijs en Volksgezondheid. Mr. Grosheide ontving van de ver eniging een groot brood-hart, dat hem werd aangeboden tegelijk met 20.000 handtekeningen onder een pe titie, waarin met stelligheid aandacht werd gevraagd voor het probleem van tienduizenden Nederlandse hart patiënten. Volgens de gegevens van de laatste drie maanden zal het aan tal hartinfarcten in Nederland dit jaar zelfs 40.000 bedragen. In 1968 waren het er nog 20.000. De staatssecretaris deed de toezeg ging dat de vragen, die door de ver eniging naar voren werden gebracht, ook nog schriftelijk zullen worden beantwoord. Daarbij was o.m. de vraag, waarom Nederland nog over geen enkel volledig revalidatiecen trum voor hartlijders beschikt. De staatssecretaris was van oordeel dat juist op het gebied van de revalidatie een belangrijke taak ligt voor de ver eniging. Vóór de ontvangst op het minis terie werd op het Binnenhof een de monstratie gehouden, waaraan vooral door leerlingen van de Bredase han delsschool Sint-Olof werd deelgeno men. Met spandoeken en met het ronddragen van een glazen kist met een geraamte, werd kracht bijgezet aan de eisen van de vereniging: „Meer geld voor hartpatiënten" en: „Geen stagnatie Dijkzigtoperatie". Aan de laatste eis is dus inmiddels voldaan. Aanrijding Dinsdagmiddag ver oorzaakte de Belgische automobilist R. V. een aanrijding te Breskens. Hij verleende de heer V. uit Breskens geen voorrang. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De auto van de heer V. werd aanzienlijk be schadigd.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3