DOEL WIT ISRAËLI'S: SAM-2 BASISSEN NOORDEN NIJLDELTA ZWAAR GETROFFEN Cairo: Bommen op burgers dit is een gekleurd verhaal KAPERS Rijkspostspaarbank rente tot 7% Chevalier vindt Toon Hermans .Eén brok show- natuur e^reiy „Banden van 60.000 Gebruik van verdovende middelen in Vietnam vijf maal groter sinds 1967 auto's glad Geesteszieken in New Yersey worden met gas bespoten w Commentaar De thuisblijvers Sam-3-raketten Beiroet WORLD MEDICINE Soedan altijd RIVELLA lhuis, op Uw gezondheid! VEILIG VERKEER Stakers bij Cockerill Informatiecentrum in V ARA-beelden van politie-optreden Ede voor militairen Belgische t.v.-ploeg zoek in Laos Kind overlijdt aan soldeer-drankj e Hoofd van kleine Johannes terecht Woensdag 1 april 1970 DE VRIJE ZEEUW Een simpel onderzoek naar de leeftijden van de kiesgerechtig den, die in Tilburg 18 maart geen gebruik hebben gemaakt van hun stemrecht heeft het toch wel op merkelijke en verontrustende resul taat opgeleverd, dat de jongere kie zers voor meer dan 50 procent zijn thuisgebleven. Dit onderzoek heeft geen preten tie. Het heeft zich uiteraard niet kunnen verdiepen in het waarom. Het heeft alleen, zo dunkt ons aan getoond dat er een niet geringe spanning is tussen de eis van ver laging van de kiesgerechtigde leef tijd en de werkelijke politieke be langstelling van de jongere mensen in onze Nederlandse samenleving. Dat landelijk het percentage thuis blijvers „maar" tussen de 30 en 40 procent lag op die 18e maart is te danken aan de groep oudere kie zers. Die slaagde er in dat percen tage wat omlaag te brengen, omdat haar vertegenwoordigers in wat gro tere aantallen naar de stembussen toog. De heer Schmelzer heeft onmid dellijk nadat de uitslag van de ver kiezing bekend was, gezegd dat hij een onderzoek wilde naar de mo tieven van de niet-stemmers. Het lijkt ons, dat het onderzoek dat op het ogenblik door de Tilburgse ho geschool wordt ingesteld naar een aantal politieke aspecten van het stemgedrag, veel licht kan werpen op deze zaak. Het ismpele rangschik" ken van de leeftijdcijfers in Tilburg heefd aangetoond dat de situatie misschien nog heel wat triester is dan aanvankelijk werd gesignaleerd Als landelijk het beeld niet zou ver schillen van wat Tilburg te zien heeft gegeven, kunnen we zonder overdrijving zeggen dat er iets heel erg mis is met onze democratie, on zer parlementaire democratie wel te verstaan. Want als de jeugd er de brui aan geeft, is de nabije toekomst van de democratie uitermate onzeker. Daar aan helpen geen fraaie verklaringen van politici van allerlei kleur dat ze nog niet zo ontevreden zijn voor hun partij met de resultaten van die verkiezingen. Want in feite hebben zij, door de thuisblijvers, slechts be trekkelijk geringe verliezen geleden of zelfs winst geboekt, omdat de kiesdeler omlaag is gegaan. En dat terwijl enkele partijen in werkelijke aantallen stemmen die hun partijen kregen behoorlijk achteruit zijn ge gaan. Het gevaar bestaat, zo menen wij, dat dit een ontwikkeling is die er toe kan leiden dat de politieke apathie nog groter gaat worden. Wat doen we als straks minder dan de helft van de kiezers gaat stem men? Vinden we dan ook nog dat het echt bijzonder democratisch toegaat in ons land? Een snel en gedegen onderzoek naar de motieven van de thuisblij vers lijkt geboden. Dat onderzoek kan op den duur zijn geld meer dan opbrengen. Al was het alleen maar opdat wij dan niet meer hoeven te raden naar die motieven. TEL AVIV-CAIKO (Reuter) De Israëlische luchtmacht heeft gisteren weer aanvallen tot diep in Egyptisch gebied uit gevoerd die, volgens berichten uit Cairo, twaalf burgers het leven heeft gekost. Een Israëlische militaire woordvoerder deelde mee, dat twee aanvallen gericht waren tegen Egyp. tische rakethasissen van het oudere type SAM-2 in het noor den van de Nijl-delta te El Mansoera en Damietta. Zoals bekend heeft de Israëlische minister van defensie, Mosje Dayan, vorige week gedreigd de SAM-3-basissen te bombarderen Deze zou den de Russen waarschijnlijk kort geleden in Egypte hebben aange legd. Eerder, omstreeks het middaguur, was een luchtaanval uitgevoerd op Egyp tische stellingen in de zuidelijke en centrale sectoren van het Suez-kanaal. Bij de aanvallen in de Nijl-delta zouden volgens Cairo 35 burgers zijn gedood. Bij de Israëlische luchtaanval op het Suez-kanaal loeiden in Ismailia de sire nes, toen voor het eerst sedert een jaar een groep journalisten de stad bezocht. Volgens Egyptische functionarissen is de stad voor 60 procent door Is raëlisch vuur verwoest. Ongeveer 150.000 inwoners van Ismailia en het noordelijker gelegen El Kantara zijn geëvacueerd. De laatste stad is voor 90 procent verwoest. In Israël verwachten militaire waarnemers, dat Syrië eerstdaags ook de beschikking zal krijgen over de Russische SAM-3-raketten tegen laagvliegende doelen. Egypte heeft onlangs de beschikking gekregen over deze wapens en men wijst erop, dat Syrië steeds kort na Egypte met dezelfde wapens wordt uitgerust. Het is niet bekend of de SAM-3 in Egypte al operationeel is. Radio Tripoli heeft gemeld dat Irak een nieuwe divisie naar Jordanië zal sturen ter versterking van de troepen langs de grens met Israël. Ook werd bekendgemaakt dat Pales tijnse commando's (die tot El Fatah behoren), in Libië worden opgeleid. Ook in Libanon neemt de spanning toe Er doen zich moeilijkheden voor in de boezem van de Libanese rege ring, die zodanig zijn, dat als zij niet afnemen, de kans bestaat dat deze re gering „uiteenspat". De verzoeningsmissie van de Libi sche minister van buitenlandse za ken, Salah Boeeissir, wordt bemoei- LONDEN (AP) In het Britse tijdschrift „World MedicinJe" werd gisteren de beschuldiging geuit, dat in het staatsziekenhuis voor gees teszieken in de Amerikaanse staat New Jersey lastige patiënten gekal meerd worden met het gas „mace" dat gewoonlijk gebruikt wordt voor de onderdrukking van onlusten. „Woirld Medicine" veronderstelde, dat deze methoden „ieder zullen doen verbleken, d«f' hoopten dat de psy chiatrie het tijdperk van de siiddel- eeuwen teboven was". In een aparte vleugel waren 44 pa tiënten onder Wie 7 vrouwen met „mace" bespoten. Het gas veroorzaakt hevige hoestbuien en tranen van de ogen. lijkt door een toenemende onbuig zaamheid in de houding van Palestij- nen en christelijke falangisten. De crisis wordt volgens waarne mers nog ingewikkelder gemaakt, doordat deze zomer de presidentsver kiezingen worden gehouden. Ook neemt de wapenhandel een ongeken de omvang aan. Het Palestijnse hoge politieke co mité heeft de recente aanvallen op Amerikaans eigendom in Beiroet door het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina onverantwoorde lijk genoemd. Bloedige botsingen tussen Soedane- se regeringstroepen en aanhangers van de zich tegen het bewind verzet tende Islamitische Ansar-sekte, als mede betogingen tegen de geestelijke leider vaii deze sekte, Imam El-Hadi El-Mahdi, bepaalden maandag en dinsdag de politieke toestand in Soe dan. Bij de gevechten zijn 36 militairen en politiemannen gedood, zo is maan dag in Caïro vernomen. Over het aantal slachtoffers aan de kant van de rebellen werden geen cijfers ge noemd. (ADVERTENTIE) Frisdrank moet écht fris zijn. Rivelia is puur-natuurlijk, zuiver als kristal. Rivelia bevat géén kleur stoffen of conserveermiddelen, Tot zover: een ongekleurd verhaal. Maar oni U keuze te bieden toch twee kleuren. Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. (Van onze redactie buitenland) KNOKKE „Ik kreeg er zo'n kippevel van, dat Chevalier er zijn hoed aan kon ophangen". Zo reageerde Toon Her mans op de onverwachte aanwezigheid van dt be jaarde Franse rasartiest tijdens Toons paasoptre- den in Knokke. Toon had Chevalier nog nooit ontmoet en Maurice kende Hermans niet, tot zijn Amerikaanse impres- sario William Morris hem vol lof over dat „Hollands" showwonder sprak. Che valier dacht: „Als de man die mij in de States be roemd heeft gemaakt, er zo over denkt, dan zal het inderdaad zo zijn". Hij belde zijn vriend Gustave Nellens, de grote baas van het Knokke Casi no-imperium en nodigde zichzelf voor een week einde te Knokke uit als Hermans er zou optreden. Chevalier hield woord, ook al wist hij dat hij er geen lettergreep van zou mee dragen, maar onder ar tiesten spreekt men niet alleen met woorden. Maurice ging al in de pauze op Toon af en zei enthousiast: „Buitenge woon, Toon, jongen, je. bent een fantastisch brok shownatuur. Je moet naar Amerika, op Broadway, met een goeie Engelse tekst hangt over enkele ja ren geheel de V.S. aan je lippen. Groots". Toon stamelde ontroerd: „üw aanwezigheid hier, Maurice, maakt van deze Pasen de gelukkigste van mijn loopbaan". Chevalier bleef ook na de pauze. „Wat een persoonlijk heid", zei Chevalier na af loop. „Hij is geen nieuwe Danny Kaye, ook geen Bob Hope, maar een exclusieve nieuwkomer in de al zo schaarse rangen van de entertainers. Voor hem wil ik beslist het een ën ander in de V.S. gaan doen. Een prachtvent!" Toen de allerlaatste toon van de show was verklon ken, ging Chevalier heftig klappend op Hermans toe. Toon was er als de kippen bij om hem die moeite te besparen. Hij snelde het podium af. Het applaus was hartelijk en wederke rig. Toon zei later: „Het zweet heeft me in de schoenen gestaan, ik heb het echt benauwd gehad" En Amerika, Toon? „Na drie jaar rondklun- gelen in de Amerikaanse showbusiness kan ik er nog lang niet wijs uit" lachte hij. „Ik spreek er niet zo graag meer over". (Vervolg van pagina 1) Intussen maakte de regering van Noord-Korea bekend dat zij niet van deze kaperij en van de kapers ge diend was en dat ze met de hele zaak niets te maken wilde hebben. Of dat bericht hoog in de lucht ls doorge drongen tot in de cockpit van het ge kaapte toestel is niet bekend, wel ech ter veranderde het om tot dusver on bekende redenen 180 graden van rich ting en zette dus koers naar het zui den. Gelijktijdig werd op het vlieg veld van Seoel in Zuid-Korea begon nen aan een later mislukte poging om in samenwerking met de gezagvoer der de kapers een rad voor de ogen te draaien. Hoewel de jongens nauwlettend de schaarse mededelingen die zij de cap tain toestonden aan de grond door te geven beluisterden, kenden zij naar een veronderstelling van de heer Go- do te weinig Engels om de technische vaktaal waarin vliegtuigen worden gedirigeerd volledig te begrijpen. „Op het vliegveld van Seoel wer den in afwachting van de landing van onze machine ijlings alle zicht bare naamborden verwijderd en zelfs stak men er een aantal soldaten in Noordkoreaanse uniformen in de hoop dat de kapers na de landing te voorschijn zouden komen in de me ning verkerend dat ze inderdaad in Noord-Korea waren belang", aldus de heer Godo. „Ze hebben echter achter docht gekregen. Na de landing eisten ze via de boordradio van het vlieg veld dat het eerst maar eens een van de enorme foto-afbeeldingen van de muur moesten halen van de Noord koreaanse president en die duidelijk zichtbaar voor hen omhoog moesten houden. Men beschikte echter niet over zo'n foto". Voor zover hij wist lieten de jon' gens de passagiers wel toe naar het toilet te gaan. Dain werden de polsen op de rug los gemaakt, maar daarna voor de buik weer vastgesnoerd. 55 WASHINGTON (KNP) Het gebruik van marihuana en ande re verdovende middelen onder de militairen in Vietnam is de af gelopen twee jaar zeker vervijf voudigd. Geen enkele legerin- stantie doet echter iets om ver slaafden weer gezond in de Ame rikaanse samenleving te laten terugkeren. Deze beschuldiging heeft de Amerikaanse pater Dan Egan, bekend om zijn hulp aan verslaafden, geuit op een congres „pastoraat onder gebruikers van verdovende middelen" in het Mi litair Medisch Centrum Walter Reed te Washington. Aan de bij eenkomst namen 50 legeraalmoe zeniers deel. Pater Egan verklaarde na af loop tegenover journalisten, dat zijn cijfers door de aanwezige aalmoezeniers aan de zeer lage kant werden geacht. Hij zei dat in 1969 in 6490 gevallen gebruik van marihuana onder Ameri kaanse militairen in Vietnam was geconstateerd, tegenover 1267 in 1967. Deze cijfers komen overeen met 15 militairen op de 1000 in 1969 en 3 op de 1000 in 1967. Het zijn officiële cijfers. Er zijn in Vietnam ongeveer 450.000 Amerikaanse militairen. Het Amerikaanse leger heeft volgens pater Egan de plicht de jonge mannen, die als „de crème van de Amerikaanse jeugd" naar Vietnam gaan, weer gezond in de maatschappij terug te laten keren als ze in Vietnam verdo vende middelen hebben gebruikt en eraan verslaafd zijn geraakt. Hij geeft wel toe dat niet allen als onschuldige lammetjes op het gebied van verdovende middelen de dienst in gaan. Op de middel bare school of de universiteit hebben al velen marihuana of andere verdovende middelen le ren gebruiken. Het gevaarlijke is echter, dat in Vietnam een grotere variatie verdovende middelen voorradig is en dat door het klimaat deze middelen 50 procent krachtiger zijn dan in Amerika. De bijeenkomst van aalmoe zeniers vond plaats vlak voordat een senaatscommissie over jeugd misdadigheid het gebruik van verdovende middelen in Vietnam aan de orde stelde. Dit vooral met het oog op de moordpartij in My Lai. Zonder die slachtpartij on der Zuidvietnamese burgers met name te noemen, verklaarde pa ter Egan dat Amerikaanse sol daten, die de perken te buiten gaan, onder invloed kunnen staan van verdovende middelen als ma rihuana en hasjisj. BRUSSEL (A.N.P.) De ongeveer 2500 arbeiders van Cockerill Yards in Hoboken bij Antwerpen hebben gis teren het werk neergelegd. Zij eisen een loonsverhoging van ongeveer 35 cent per uur. Momenteel wordt bij Cockerill het grootste con tainerschip ter wereld gebouwd. De vertaling van het geruchtma kende boek over het leven van Edith Piaf, is gistermiddag in Am sterdam gepresenteerd door de schrijfster Simone Berteaut. Ze is een halfzuster van de Franse zan geres. Samen met Wim lbo be spreekt ze de levensbeschrijving van Edith. De onthullingen deden in Frankrijk veel stof opwaaien. UTRECHT (A.N.P.) Het Ver bond voor Veilig Verkeer schat het aantal auto's, dat in ons land met gladde en dus gevaarlijke banden aan het verkeer deelneemt, op 60.000. In het kader van de actie ,,'t Zal je band maar wezen", kunnen automo bilisten in april hun banden gratis laten controleren. Het verbond atten deert erop, dat „glad" niet betekent „kaal": een band is al niet veilig meer als de profieldiepte minder dan twee millimeter is. EDE (A.N.P.) De „Mabro", de Nederlandse vereniging van militaire ambtenaren beneden de rang van of ficier van de Koninklijke Land- en Luchtmacht, heeft in Ede een davies- en informatiecentrum ingericht. Zowel leden als niet-leden kunnen er informeren naar hun rechtspositie, belasting- of verzekeringszaken enz. Bovendien kunnen niet-militairen daar worden geïnformeerd over vrij stelling en uitstel van de dienstplicht en over vrijwillige dienstneming. BRUSSEL (ANP) Een opname- ploeg van de Franstalige Belgische te levisie, de RTB, wordt in Laos ver mist. Volgens de RTB heeft ze vrij dag voor het laatste contact met de televisieploeg gehad. De ploeg had toen gemeld dat ze zou trachten op namen te maken in het door de com munistische Pateth Lao beheerste ge bied in Laos. (Van onze t.v.-redactie) HILVERSUM De VARA-televi- sie zal vanavond in het programma „dit is het begin" beelden vertonen van een Amsterdamse politieman, die een brandende sigaret werpt in een door Oranje-Vrijstaat-aanhangers be zet perceel. Dit t.v.-programma wijdt aandacht aan de „woningkrakers" van Oranje Vrijstaat, die enkele ontruimde per celen in de Sarphatistraat te Am sterdam bezet hielden. Ze werden door de politie verwijderd en hadden daarna een gesprek met burgemeester Samkalden. SCHIEDAM (A.N.P.) In Schie dam is de IVi-jarige Mauritz Oranje overleden na het drinken van giftige vloeistof, die gebruikt wordt voor het solderen. Het ongeluk gebeurde toen een loodgieter werkte in de woning van de familie Oranje. Direct na het ge beurde werd het kind naar een zie kenhuis gebracht, waar het in de loop van de avond is overleden. En zo, „zeventigers", zijn we april binnengerold zonder dat we er eigen lijk iets van hebben gemerkt. Alleen op de kalenders staat nu april, maar merkt u dat er iets is veranderd? Ik niet. Veel mensen maken, aldus een oudere en redelijk wijze collega, momenteel moeilijkheden omdat ze sjagrijnig zijn door het slechte weer. Laten we beginnen met dat eens te veranderen. Vraag aan een goedie (en wijze) kennis: Hoe waren de paasdagen? Antwoord: Kerstdagen! „Papa", zo vroeg het zoontje aan zijn vader, terwijl-ie achter een type machine zat, „wat zal ik eens typen?" „Ik weet het niet mijn zoon, zie zelf maar," antwoordde de vader wijs. En het zoontje tikte dit: ik ik ik ik ik ik ik! Uit een van -de oude jaargangen van de Gazet van Antwerpen plukte ik dit volgende, wed zéér korte en even onduidelijke bericht. De datum is 3 maart 1920. „De toestand in Japan moet bijzonder troebel zijn. Hij heet zelfs hachelijk. Bijzonder heden ontbreken." Over Feijenoord ontbreken ze niet, beste sportliefhebbers. De Rotterdam mers treffen het (natuurlijk) wéér niet. Opnieuw een veld waar een normaal mens niet eens op zou lopen. Laat staan voetballen. Maar Feije noord moet wel. Legia trouwens ook. Het zal me wel een enorme War (schau)boel geven. Happed: Kind-vails trik Een radioverslaggever tijdens de pauze bij DOS-Sparta: „We kunnen u vertellen dat de ruststand bij DOS- Sparta was zoals-ie is!" Een (schrale) troost voor de vrou wen, die NIET, herhaal NIET van voetballen (en zeker niet op de tv) houden: Dames, de finales zijn zéér binnenkort en dan is het weer afge lopen voor dit seizoen. Fusies bevorderen: PousSERen (uit: E SB). „De enige raad die je kannibalen moet geven is de Raad van Europa" (Jules de Corte, zanger). Voor vandaag heb ik u niets meer aan te raden. Succes in ieder geval in deze barre stonden. MERIJN BUSSUM (ANP) Bij de po litie in Bussum is het hoofd van het beeldje van de Kleine Johan nes, een monument voor Frede- rik van Eeden, terugbezorgd. Za terdag werd ontdekt, dat van het monumentje in Bussum het hoofd was afgebroken en meegenomen. Tijdens de paasdagen heeft een meisje het hoofd teruggevonden aan de voet van het verzetsmo- nument in Bussum. Men zoekt nog naar de vandalen. (ADVERTENTIE) Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een, aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5