Clinge naar de maan Bolletje Politie had me binnen 3 dagen moeten hebben Oplossing riool vraagstuk Westerschouwen Raad nam afscheid van „oude'' gemeente Veel agrariërs nu al in moeilijkheden door uitblijven van lenteweer Terneuzen tweede stad in Zeeland? ckjjOnei moeCjepïcewif Restauratie Vischmarkt Middelburg Mosselschippers willen radar kennis opdoen Koninginnedag in Zuiddorpe BREDANAAR RUUD R.: IV TERNEUZEN Nieuwlandse ouder commissie collecteerde Nog te koud RAMP VEETEELT DE PLAAT POETSEN Andreas Burnier geeft lezing in Qoes Conferentie van ouderlingen in Zaamslag Woensdag 1 april 1970 DE VRIJE ZEEUW LANDBOUW VERZUIPT (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE De mosselvloot uit het Oosterscheldegébied, die regel matig op en neer koerst tussen de schelpdierencentra in het deltagebied en de Waddenzee, maakt in toene mende mate gebruik van radar voor een betrouwbare navigatie. Wat de kennis van de bediennig van deze apparatuur betreft, moeten de schip pers hot echter veelal uitsluitend doen met de instructies die hen door de leveranciers van de radarinstal latie zijn verschaft. De basiskennis die hen daarbij wordt verschaft, is ten enenmale onvoldoende. Om die reden heeft een aantal mosselschippers in Yerseke zich tot de directeur van de avondschool voor de binnenvaart, de heer J. Glerum gewend. Zij hebben hem gevraagd, een radarcursus voor de binnenvaart in het schoolprogramma op te ne men. Het aantal potentiële deelne mers aan een dergelijke cursus be draagt minstens zeventig. Niet alleen de mosselschippers, maar ook de binnenvaartschippers en zelfs enkele „grotere' watertoe risten krijgen steeds vaker met ra- darnavigatie te maken. De studierichting „radarnavigatie" zal het niet zonder rijkssubsidie kun nen stellen. Het bestuur van de avondschool voor de binnenvaart zal dan ook een verzoek om geldelijke steun bij het departement van On derwijs en van Landbouw en Visse rij indienen. De burgemeester van Reimerswaal, mr. C. Pijl Hogeweg heeft zich bereid verklaard de kwes tie aanhangig te maken bij het ko ninklijke onderwijsfonds voor de scheepvaart in Amsterdam, dat ook een subsidieverschaffer kan worden. (Van onze correspondent) NIEUW- EN SINT JOOSLAND De oudercommissie van de „Van Jooslana heeft op de ouderavond een bedrag van bijna honderd gulden in gezameld. Dit resultaat komt neer op een bijdrage van f 3,30 per gezin. (ADVERTENTIE) Voor slechts enkele centen méér per glas genietUvan een jonge jenevervan wereldklasse DE KUYPER EXPORTJENEVER Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opge steld door het KNMI op dinsdag om 18 uur: op klaringen, maar ook enkele buien aanhoudeud te koud voor de tijd van het jaar met in de nacht plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon, 2 tot 8. Min. temp. 0 tot 5 graden onder normaal. Max. temp. 2 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 8. Min. temp. 0 tot 5 graden on der normaal. Max. temp. 1 tot 5 gra den onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 50 procent. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Land- en tuinbouw zijn in moeilijkheden geraakt door het aanhouden van het slechte weer. In de landbouw is, doordat er nog praktisch niets is ingezaaid de kans op een optimale opbrengst nu al verkeken. In de tuinbouw kan een gedeelte van de spinazie- oogst door de vochtigheidsgraad van de (koude) grond worden af geschreven. Het tijdsverschil tus sen zandspinazie-oogst en spina- zie-oogst van de kleigrond is door de koude geheel weggevallen, zo dat teveel tegelijk geoogst en op de veilingen aangevoerd zal wor den. Dit betekent voor de producent een verliespost, voor de consu ment zou het een winstpunt kun nen zijn. De kans hierop is niet gering, zo deelden woordvoerders van veiling- en tuinbouwzijde ons mee. „Den olie die men niet stookt, is de duurste olie", luidt een tuinders gezegde. De tuinders die minder sto ken en dan ook later met hun pro- dukten op de markt komen, krijgen in het algemeen minder waar en min der geld voor hun waar. Dit jaar moeten de tuinders extra stoken om de achterstand ten gevolge van het slechte weer zoveel mogelijk te be, perken. De achterstand bedraagt nu ongeveer een week. Dit kan met na me nadelig zijn voor tuinders die na de sla-oogst tomaten willen poten, evenals voor de telers van tomaten- plantjes. Door het koude weer is de belang stelling van het publiek voor de hui dige kasprodukten, als sla of kom kommer, gering. De prijzen zijn dan ook laag. Dit geldt eveneens voor de andijvie. Op de koude grond is de situatie veel slechter. In een gemiddeld jaar komt na half april de eerste spinazie van de koude grond. Zoals de zaken nu staan, en het weer op dit ogenblik ten gunste zou omslaan, is de oogst na half mei te verwachten. Dat een gedeelte van de oogst door de natte grond verloren gaat, is een ramp die gemiddeld eens in de tien jaar voorkomt. Van de situatie in de fruitteelt is nog weinig te zeggen. Het hardfruit is nog in knop. Alles hangt hier af van een al dan niet intredende verst of hagelperiode. Het zachtfruit heeft genoeg water gehad en moet nu zon krijgen, wil de prodiuktie niet te lij den hebben. In de landbouw heeft men een ach terstand van enkele weken ten op zichte van voorgaande jaren. Er is nog bijna niets gezaaid. „De be kwaamheid van de grond is er nog niet", zo zegt men bij het rijksland- bouwconsulentsehap in Zevenber gen. De grond is te nat om te berij den. Als men nu inzaait treedt kluit- vorming op en dit is schadelijk bij groei en oogst. Ook de vroege aard appelen zijn slachtoffer van dit ver schijnsel. In de veeteelt laat het zich gevoe len, dat het gras niet wil groeien. Het vee staat langer op stal, het wintervoer raakt op en stijgt sterk in prijs. Wordt normaal honderd gulden voor een ton hooi betaald en honderd vijftig voor een ton stro, nu moeten de veetelers voor beide voeders het dubbele neertellen. (Van een onzer verslaggevers) Nog steeds is er geen duidelijkheid over de vraag welke stad op Vlissin- gen na de grootste van Zeeland za! zijn. De strijd gaat tussen Terneuzen en Middelburg. De laatste gemeente telde per 31 januari j.l. 30.267 inwo ners. Terneuzen krijgt er ruim 30.000. Alleen kon de afdeling bevolking ter gemeentesecretarie van de havenstad geen definitieve cijfers geven. Het wachten is op de inwonerskaarten van de nieuwe woonkernen Zaam- slag, Biervliet en Hoek, die nu deel uitmaken van de nieuwe gemeente Terneuzen. Pas dan komt naar voren welke stad zich de tweede van Zee land mag noemen. De uitspraak van ruim dertigdui zend inwoners in Terneuzen doet echter vermoeden dat Terneuzen best die tweede plaats kan gaan opeisen. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE Volksspelen voor jongeren van 6 tot 16 jaar vormen enkele van de hoogtepunten uit het feestprogramma, dat de „Stichting Jeugdraad Zuiddorpe" bij gelegen heid van koninginnedag op 30 april heeft samengesteld. De activiteiten beginnen 's morgens met een muzi kale rondwandeling van drumband „Ons Genoegen", gevolgd door de vertoning van de film „Chaplin-fes- tival". Om 14.00 uur vangen in het dorp de volksspelen aan, waarbij veel prijzen zijn te verdienen. De deelnemers moeten hun behendig heid tonen in het blazen van bal lon, ringsteken op de fiets en verder onder meer zaklopen. Voor de kleuters is er een aangepast programma met volksspelen, dat om 14.30 uur begint en eindigt met de uitreiking van een aantal trak taties. In de avonduren volgt ten slotte nog een koninginnebal. waar aan de Gold Stars hun medewer king verlenen met zang van Monja. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Het gemeentebestuur van Clinge is met ingang van vandaag „naar de maan": in eerste instantie figuurlijk, maar in de loop van de middag misschien ook wel letter lijk. Dit moet overigens niet wor den beschouwd als een onvriende lijke bejegening jegens de voor malige gemeenteraadsleden, maar het is het motto, waaronder de plaatselijke bevolking op geheel eigentijdse wijze afscheid gaat ne men van Clinge als zelfstandige ge meente en daarmee van haar „vroe de vaderen" als zeer verdienste lijke bestuurders. Voor de plannenmakers voor de ge meentelijke herindeling moet de dag van vandaag een glorieus mo ment zijn. Voor enkele inventieve Inwoners van Clinge ook, maar om een geheel andere reden. Voor de genen die zich op 1 april niet dood- staren als alleen maar de dag, waarop de wet op de gemeente lijke herindeling van kracht wordt, zal het allemaal wel duidelijker zijn. Hun staat in de loop van de woensdag enig ceremonieel te wachten. Op de eerste plaats is het gemeente huis door enkele mensen „onbe woonbaar" verklaard, blijkens dit pamflet (foto), dat in de vroege vooravond van dinsdag werd opge hangen. Met ingang van vandaag is het plaatselijk gemeentehuis, dat heel wat lief en leed binnen zijn muren heeft gehad, definitief en onherroepelijk gesloten. Dat is nog niet alles. In de achter tuin van de fraaie woning aan een straat in de nieuwe wijk van Clin ge, die voor deze gelegenheid is omgedoopt tot „Cape-Beukelzs- street" staat al enkele dagen een blinkende Apollo 13-raket te wach ten. Op de plaats van de lancering zullen alle gemeenteraadsleden vanmiddag om 13.00 uur, voordat ze „afgeschoten" (hopelijk symbo lisch) worden, eerst nog in de ge legenheid worden gesteld om af scheid te nemen van de bevolking. Wind en weder dienende uiteraard, want de lancering zelfs van een Clingese raket staat of valt met het weer. (ADVERTENTIE) Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson, slaagt met glans voor de meest doffe poetsopdracht. Dit Duizend Dingen Doekje is gemaakt van zacht, absorberend textielvlies. Ideaal voor alle mogelijke schoonmaak-karweitjes. U spoelt het gewoon uit onder de kraan of stopt het in de wasmachine. 't Is in een mum weer droog. Om keer op keer te gebruiken. En wordt 't al te vuil, dan neemt u gewoon een nieuwe. Er zitten er toch 6 in zo'n zeskantig pak. Let er eens op in de winkel. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen zegel, die betalen wij. 't Duizend Dingen Doekje (Van onze correspondent) GOES -r- Maandagavond 6 apijil zal Andreas Burnier een lezing hou den in het gebouw van de openbare leeszaal aan de Vlasmarkt in Goes. Als onderwerp voor deze lezing heeft hij gekozen „Het clichébeeld van de vrouw in de literatuur". De avond wordt georganiseerd door de openbare leeszaal en de sa menwerkende culturele instellingen in Goes. Aanvang kwart over acht. (Van onze correspondent) WESTERSCHOUWEN Het rioolvraagstuk van de gemeente Westerschouwen zal in de raads vergadering van 6 april opnieuw aan de orde worden gesteld. Het college van b. en w. willen nu een beslissing in de reeds lang slepen de kwestie en stellen de raad voor zich te verenigen met het meer- derheidsvoorstel om het „grote rio leringsplan" inhoudende de aanleg van een slib-pasteuriseerinriehting en lozing naar de Oosterschelde. De kosten voor dit project zijn ge raamd op 12 miljoen gulden. Wet houder L. van de Klooster heeft zich tegen het plan verklaard en in met een minderheidsnota geko men. In het meerderheidsvoorstel wij zen b. en w. geen dekkingsmidde len aan. Wel vragen zij goedkeuring te hechten aan het plan en het college te machtigen liet ingenieurs bureau Witteveen en Bos opdracht te verstrekken het plan thans op de kortst mogelijke termijn be stek- en aanbestedingsklaar te ma ken. Voorts vragen zij te besluiten om zodra dat in verband met het begin van de uitvoering van dit plan noodzakelijk is de benodigde credieten via begrotingswijzigingen beschikbaar te stellen. Aan de raadsvergadering zal 's middags een voorlichtingsbijeenkomst voor af gaan, waarvoor een aantal des kundigen is uitgenodigd. In. een voorstel aan de raad merken b. en w. op, dat deze voorlichtingsbij eenkomst niet zal leiden tot een her ziening van het meerderheidsstand punt. Aangezien langer uitstel van liet nemen van een beslissing door de raad niet in het belang van de gemeente is, dringen b. en w. er op aan in de aanstaande raads vergadering nu maar de knoop door te hakken. Verder delen b. en w. mee dat de verwachte rijksbijdrage op het exploitatietekort van de eerste tien jaar niet zal worden verlengd. Wel is de toezegging gedaan, dat wan neer de gemeente tengevolge van de uitvoering van dit rioleringsplan een niet-sluitende begroting zou krijgen, het tekort zou ontstaan ten gevolge van dit structurele kapi- taalswerk (volgens art. 12 van de wet financiële verhouding Rijk-Ge- meente) kan worden gedekt door een rijksuitkering. Dit heeft even wel tot gevolg dat de gemeente wordt aangemerkt als „noodlij- dend", hetgeen betekent dat de ge meente ten aanzien van nieuwe uit gaven steeds toestemming van het departement van Binnenlandse Za ken nodig heeft. In hun schrijven aan de raad stellen b. en w. dat het rioleringsplan de toestand van de milieuhygiëne verbetert en daardoor nieuwe mogelijkheden schept voor uitbreiding van de re creatieve mogelijkheden. Dat is een „keiharde noodzakelijkheid" in verband met het wegvallen van de fruitteelt en bovendien hard nodig in verband met de gewenste ver dubbeling van het aantal toeristi sche slaapplaatsen voor de steeds groter wordende stroom toeristen. B. en w. wijzen erop, dat de ge meente sinds 1965 geen toestemming voor bestemmingsplannen voor bui tengebieden meer kan krijgen we gens het ontbreken van een riole ring. Dat betekent een enorme rem op de ontwikkeling van de gemeen te. Verschillende instanties en par ticulieren hebben plannen in porte feuille voor uitbreiding van de ac commodatie in Westerschouwen, maar de gemeente kan hierbij niet helpen. Het voortduren van de be staande situatie zonder het verlies van de toegezegde overheidssubsi die tot een totaal van- vijf miljoen gulden betekenen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Ik moet werkelijk protest aantekenen tegen het feit, dat wij politie hebben die niet eens In staat blijkt iemand, die misschien gevaarlijk is, binnen korte tijd op te sporen". Zo begint een brief, die de Bredanaar Ruud R. het voorbije weekeinde zond aan De Stem, voor dat hij voor de tweede keer pro beerde zijn zusje Corrie van het le ven te beroven. Zoals gemeld werd de student in de politiek sociale we tenschappen in de nacht van zondag op maandag aangehouden. Ruud R. kon het Ignatiuszieken- huis, waar het meisje verpleegd wordt, niet binnen omdat de portier hem de toegang weigerde. Het was zijn stellige bedoeling Corrie na de mislukte eerste aanslag alsnog om het leven te brengen, aldus de poli tie maandagavond. In de brief aan onze redactie, waarin hij zich nogal met zichzelf in genomen toont, stelt Ruud R„ dat hij overal zoveel sporen heeft nagelaten, dat hij bij een goed routineonder- zoek, binnen drie dagen aangehou den had moeten zijn. „Ik heb spo ren nagelaten als een olifant in een oerwoud", aldus Ruud R. Hij ver geet daarbij dat hij door combinatie en deductie bij de politie uiteinde lijk tegen de lamp is gelopen. Uit de aantekeningen, die hij vergeten had mee te nemen na de eerste aanslag, kon de politie namelijk gezien de geestelijke structuur die uit die aantekeningen bleek op maken dat de student zou terugko men om „zijn werk af te maken". Waar hij schrijft: „Ik had wel tien mensen kunnen vermoorden, afge zien van de mogelijkheid van zelf moord", raakt hij een punt aan waarmee de politie en andere des kundigen zich intensief hebben be ziggehouden. Centraal stond daarbij de vraag of juist een klopjacht de student niet tot een nog gevaarlijker persoon zou maken. Commissaris H. van Goethem doet de brief met de volgende woorden af: „Ruud R. is zo verstandig ge weest, van zijn standpunt uit gezien, om zich direct nagenoeg onherken baar te maken. De burgerij kende hem niet omdat er geen foto's wa ren verspreid. Dat was sléchts het geval bij de politie intern. De daar verspreide foto verschilt in wezenlij ke onderdelen beduidend van het ui terlijk, dat hij zich na zijn eerste aanslag aanmat". De Bredase politie heeft gister middag het pistool uit de kleine Wil- helminavijver gevist. Dat was geen moeilijk karwei, want het lag op nog geen halve meter diepte langs de kant. De preciese plaats was een overhangende tak van een treurwilg aan de kant van de Vijverstraat. Ruud R. zal vrijdag a.s. worden voorgeleid aan de officier van justi tie mr. K. Thijssen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De dienst ge meentewerken Middelburg is begon nen met de restauratie van het ge- houw aan de Vischmarkt te Middel burg. Dit gebouw, waar in vroeger jaren verse vis werd verkocht, ver keert in een uiterst haveloze staat, hetgeen vooral jammer is, omdat de Vischmarkt sedert een jaar of vijf een enorme toeristische attractie is geworden. Gedurende de zomermaan den wordt op het rustieke pleintje, één der mooiste in Zeeland, namelijk een folkloristische markt gehouden. Het gebouw aan de Vischmarkt wordt van een nieuwe leibedekking voorzien. De beschadigde kolommen die het dak schragen zullen worden vervangen en ook de bestrating en het hekwerk in „de visbanken" zui len worden vernieuwd. Met de restauratie is een bedrag van f 131.400,-, inclusief BTW ge moeid. Bij gemeentewerken, welke dienst de directie van de restaura tie voert, heeft men goede hoop dat de restauratie voor het toeristensei zoen voltooid zal zijn. De Vischmarkt zal, als het gebouw gerestaureerd is, voor driekwart in goede staat zijn gebracht. Jammer is, dat de gevelwand die aan de zijde van de Sint Janstraat het pleintje afsluit, nog in een staat van verval ver keert. Naar een woordvoerder van Gemeentewerken ons meedeelde, zal het echter niet al te lang meer du ren of ook de betrokken panden aan de Sint Janstraat zullen worden op geknapt. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Voor de laatste openbare raadsvergadering vna de gemeente Terneuzen in zijn oude samenstelling waren gisteravond ook de echtgenotes van de raadsleden uit genodigd. In zijn afscheidswoord zwaaide burgemeester J. C. Aschoff de scheidende wethouders, de heren F. Berbers en M. Nieuwdorp, maar speciaal, de wethouder van openba re werken, de heer M. de Vos, veel lof toe. „Gedurende de 34 jaren dat u raads lid was, waarvan vanaf 1945 wethou der, bent u zo vertrouwd geraakt met allerlei problemen, dat hetgeen u over Terneuzen niet weet, de moeite van het weten niet waard is. Reeds jaren geleden ontving u een koninklijke onderscheiding en het ereburgerschap van de gemeente en dat is het hoogste wat kon worden bereikt". Zeer veel dank bracht bur gemeester Aschoff aan de scheiden de raadsleden, de heren Van Alphen (KVP), Brakman en Van Driel (bei den PvdA), Moret en Ollebek (Chris telijke groepering) en Verbrugge (WD). De burgemeester besloot met er op te wijzen dat er een goed samenspel nodig zal zijn om een gemeenschap met de nieuwe kernen te creëren. De heer Ollebek sprak veel waarde rende'woorden aan het adres van b. en w. en de collegae-raadsleden. Tenslotte sprak wethouder De Vos een dankwoord. Hij zei blij te zdjn met het nog totstandkomen van de sporthal en het dienstencentrum voor bejaarden. „In de verkiezingspamflet ten heb ik gelezen dat er een nieu we koers gevaren moet worden en dat er veel meer werken tot stand zullen moeten komen. Gedurende bij na 35 jaren hebben wij met geldge brek te kampen gehad en ik ben be nieuwd hoe de begroting voor 1971 er uit zal zien. In ieder geval wens ik de nieuwe raad heel veel kracht toe, want die zal zeker wel nodig zijn". (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG In de gereformeer de kerk van Zaamslag wordt op 25 april een ouderlingenconferentie ge houden. Dit gebeurt op verzoek van de kerkeraden uit Zeeuwsch-VIaan- deren. Het comité Zeeuwse gerefor meerde ouderlingenconferentie heeft op dit verzoek positief gereageerd. De bijeenkomst begint 's morgens om kwart over tien. Spreker is prof. cir- J- Bakker uit Kampen, die het onderwerp „Nieuwe vormen in de liturgiezal inleiden. In de middag vergadering spreekt ds P. van Dijk vit Halsteren over het onderwerp „De kerk van morgen in Zeeland".

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3