Nieuwe aard schok teistert Turkije NEGENTIGDUIZEND MENSEN DAKLOOS PHILIPS BLIJFT BUITEN ZWARE INDUSTRIE HOUDEN BOEING- PASSAGIERS IN ANGSTIGE ONZEKERHEID Jonge kiezers in Tilburg bleven thuis Spanning in Seoel JONGE KAPERS Massale acties voor Turkse slachtoffers Naar de maan Hartverscheurend Ir Philips neemt De Pous in bescherming Treinen vol: Reizigers moesten wachten op perrons UM0 BE KOCK Getuige in Atheens proces gearresteerd (Van onze redactie buitenland) GEDIZ In het door aard bevingen zo zwaar geteisterde gebied rond de Turkse stad Gediz heeft gisteren een nieu we aardschok naar schatting nog meer dan honderd doden geëist. Honderd enhuizen, die bij de verschrikkelijke aardbeving van zaterdag gespaard waren geble-- ven, werden vernield en de resten van tal van reeds beschadigde hui zen stortten in. De slachtoffers vielen gistermorgen vroeg in de districten Gediz en Emet. Volgens functionariss enzou het aantal veel hoger zijn geweest als veel inwoners, bang na de verschrik kingen van zaterdag niet in ten ten of voorlopige schuilplaatsen hadden geslapen. Door de zware regen waren veel mensen echter huizen binnengevlucht waar ve len door de dood overvallen wer den. Na- de aardbeving van zaterdag avond zijn ongeveer 90.000 mensen dakloos geworden. Tot gisteravond waren 1.067 slachtoffers van die aardbeving geteld, maar volgens de autoriteiten zal dit getal tot een 1300 stijgen. De gehele dag is nog druk ge zocht naar lijken, terwijl intussen 'n begin is gemaakt de overlevenden aan een nieuw bestaan te helpen. Voor het eerst sinds de aardbeving scheen de zon weer. Twee mensen die 62 uur tussen de puinhopen van hun huis in Gediz hadden gelegen, zijn gered. Zij wa ren gewond en de opsluiting had te veel van hun geesteskrachten ge vergd. Honderden militairen, geholpen door vrijwilligers, gaan onverdroten verder de puinhopen op te ruimen. Medische ploegen trekken door het gebied om de mensen tegen besmet telijke ziekten in te enten en het water te desinfecteren, Tot nu zijn 10.000 tenten aangeko men. De meeste buitenlandse hulp is tot nu toe uit West-Duitsland ont vangen. Een twaalftal vliegtuigen zijn met Westduitse hulp onderweg. Overlevenden vertelden hartver scheurende verhalen. Een man in het dorp Akcaalan, dat door de aardbe ving werd weggevaagd en vervol gens door een brand werd geteisterd, had men zorgvuldig wat verkoolde resten zien inpakken. „Dit is mijn vrouw", had hij emompeld. Een DC-9 gecharterd door het Ne derlandse Roode Kruis is gistermid dag van Schiphol vertrokken. De la ding bestond uit 20.000 ampullen streptomycine, 12.500 flacons penici- line, 1500 rayon dekens, 500 wollen dekens, 9150 blikken babymelkmoe- ding en 16.800 potten kindervoeding. Met deze zending was voor het Ne derlandse Roode Kruis een bedrag van 80.000,gemoeid. Op giro 777, ten name van het hoofdbestuur van het Rode Kruis in Den Haag, dat spe ciaal voor de hulpverlening aan de slachtoffers in Turkije is opengesteld, komen inmiddels de eerste, giften bin nen. In het Zeeuwsch-Vlaamse Clinge, dat vandaag bij de herindeling zijn zelfstandigheid heeft verloren, heeft de bevolking mede als 1 aprilgrap een Apoflo-raket in elkaar geknut seld om de gemeenteraad naar de maan te schieten. EINDHOVEN (ANP) „Philips zal zich beslist niet in zware elektro technische industrie storten na de fusie met de Ned. Kabelfabrieken en de overneming van 35 procent van het aandelenkapitaal van Feiten en Guillaume te Keulen". Dit heeft de president van de raad van bestuur van het Philips-concern, ir. F. J. Philips, gisteren op een persconferentie in Eindhoven verklaard. Over de gang van zaken betreffen de het bod op de NKF zei de heer Philips dat de gedachten over een fusie met de NKF pas een maand oud zijn. „Door de lage beurskoers van de NKF waren de aandelen aantrekke lijk geworden voor buitenlandse be drijven. Met name van Engelse en Amerikaanse zijde bestond belang stelling voor Ned. Kabel. Ik heb daarom contact opgenomen met drs. De Pous, die de SER-regels correct wilde uitvoeren. Wij hebben toen be sprekingen gevoerd met enkele com missarissen van de NKF. Wij hadden geen haast en wilden pas later met de directie van de NKF gaan praten. Maar de sterke koersstijging voor Ned Kabel op de beurs was aanlèi- ding de besprekingen met de directie te bespoedigen. Bij dit gesprek was de heer De Pous niet aanwezig. Omdat de beurs notering slechts twee dagen kon wor den opgeschort moesten wij in die twee dagen een beslissing nemen. De grote omzet op de beurs wekte wan trouwen". De heer Philips zei ervan overtuigd te zijn dat drs. De Pous een en ander keurig heeft gedaan. Over de staalfabriek van de NKF in Alblasserdam zei ir. Philips: „Wij hebben weinig verstand van staal en zullen een ontwikkeling maar aan sluiting van deze fabriek by een an der staalbedrijf niet tegengaan". Tenslotte zei hij te vermoeden dat de NKF ook contact heeft gehad met Hoogovens. LONDEN (Reuter) Bemadette Devlin, het 22-jarige parlementslid voor Noord-Ierland en voorvechtster voor gelijke burgerrechten voor het r.-k. bevolkingsdeel van Noord-Ier- land, heeft gisteren een blindedarm operatie ondergaan in een Londens ziekenhuis. Haar toestand wordt be vredigend geacht. Moedeloos en wanhopig zit ten twee overlevenden van de ramp in Turkije op de puin hopen van hun woning. (Van onze redactie buitenland) UTRECHT De NS heeft gis termorgen een enorme toeloop van reizigers te verwerken ge kregen. Mensen die van een verlengd paasweekeinde terugkwamen midden in de normale „maan- dagochtend"-drukte plaatsten de spoorwegen voor grote proble men, Waar mogelijk werd extra materieel ingelegd, maar toch moesten over het hele land ver spreid honderden reizigers op perrons achterblijven omdat de trein van him keuze overvol was. In Geldermaisen moesten zestig mensen op een volgende trein naar het zuiden wachten, de trein Amsterdam - Amersfoort liet vijftig reizigers achter, in Amers foort en Zwolle bleven honderd reizigers staan die naar het noor den wilden, terwijl ook op de stations van Beilen, Leeuwarden, Den Bosch en Eindhoven het rei zigersaanbod niet kon worden verwerkt. TOKIO Met een enkel wagen tje onder de vleugel voor het re gelen van de hoogstnoodzakelijke luchtverversing is gisteravond in Seoel bij het vallen van de duis ternis de Boeing 727 van Japan Airlines, die 's ochtends om 7 uur door een 15-tal radicale Japanse Jongeren was gekaapt, een onzeke re nacht vol dreigend onheil in gegaan. Gewapend met Japanse zwaarden, dolken, pistolen en ver moedelijk zelfs met explosieven, hielden de 15 jongelui de 91 pas sagiers en 7 bemanningsleden, die zij allen met nylonkoord de han den op de rug hadden vastgebon den, gemakkelijk in bedwang. Zij weigerden in te gaan op her haalde verzoeken van de verkeers toren tenminste enige ravitaille ring toe te laten, hoewei de voed sel- en drinkvoorraad moest zijn uitgeput. Omdat het toestel slechts een korte binnenlandse vlucht moest maken, bestond de voorraad n.l. slechts uit wat sandwiches, enig drinkwater en sinaasappel sap. Ten einde raad was de directie van de JAL in Tokio zich tegen middernacht aan het heraden of het mogelijk zou zijn lachgas in de cabine te pompen opdat alle in zittenden in een lichte graad van bewusteloosheid zouden geraken. Op een persconferentie deelde de president-commissaris van Ja pan Air Lines, de heer Teroeo Go- do, gisteravond in Tokio mede, dat de machine bij de landing al of niet opzettelijk door de gezagvoer der bij het uitrollen op de haan van Seoel met het neuswiel in het gras naast de baan is gezet, zodat de machine onmogelijk opnieuw kan vertrekken zonder eerst met behulp van het grondpersoneel door een trekker te zijn terugge sleept op het beton. „Wij hebben via de boordradio de gehele dag met deze fanatieke jongens onderhandeld", zo zei hij, „maar wij komen geen stap ver der". „Thans hebben wij ze beloofd dat ze met het vliegtuig mogen vertrekken als ze tenminste eerst de passagiers toestaan uit te stap pen. Wij durven het vliegtuig niet te bestormen omdat wij hang zijn dat ze dan als desperado's zullen gaan schieten of zelfs het hele toe stel met man en muis opblazen". Het is de eerste maal dat een vliegtuig van Japan Air Lines is gekaapt. Het toestel bevond zich op een binnenlandse vlucht in Ja pan. De gezagvoerder meldde 5 mi nuten na het vertrek uit Tokio la coniek aan de verkeerstoren: „Dit toestel wordt gekaapt". De jeugdige gangsters eisten van hem dat hij naar Noord-Korea zou vliegen, maar dat kon niet omdat er te weinig brandstof aan boord was. Daarom gaven ze hem toe stemming om in de Japanse plaats Fukuoka te landen ten einde brandstof bij te tanken. In Fukuoka lieten ze 23 van de 114 passagiers van boord gaan, bij na allemaal vrouwen en kinderen. Met de schrik vrijgekomen vertel den deze passagiers hoe ze waren vastgebonden en hoe de jongelui zich hadden uitgegeven voor leden van de Japanse Radicale Rode Ar mee Groepering". Nadat men met lede ogen de machine na een oponthoud van 5 uur had moeten laten vertrekken, vloog deze naar het noorden tot over de 38e breedtegraad. Twee toestellen van de Amerikaanse en 1 van de Japanse luchtmacht hiel den de machine op geringe afstand vliegend in het oog. De heer Godo was overigens van mening dat de ze drie toestellen zelf niet boven Noordkoreaans grondgebied wa ren geweest. Een Japanse jongen, gewapend met een Samoerai-zwaard, houdt de wacht bij de uitgang van het gekaapte vliegtuig, terwijl enkele passagiers de Boeing op het vlieg veld van Fukuoka verlaten. (ADVERTENTIE) Philips televisie Philips radio Noordstraat 107. Tel. 0115(l-42Jt TERNEUZEN ATHENE (D.P.A.) Een van de getuigen, die dinsdag optraden voor het Atheense bijzonder militair ge rechtshow in het proces tegen 344 vooraanstaande Grieken, is bij het verlaten van de rechtszaal door dc politie gearresteerd. De student Elias Kaliakopoelos had verklaard, dat hij de betrekkingen met de verzetsorganisatie „Democra tische verdediging" heeft verbroken, omdat deze hem niet links genoeg was en zich wilde beperken tot om verwerping van het bewind. Hij zei voor „Democratische verdediging" vlugschriften te hebben verspreid, maar te hebben geweigerd een bom te leggen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het zijn in Til burg vooral de jongere kie zers geweest die woensdag 18 maart thuis zijn gebleven en hun oproepkaart om mee te doen aan de verkiezing van een nieuw college van provinciale staten aan hun laars hebben gelapt. 37.177 Tilburgse kiesgerechtigden - 40,3 procent - verscheen niet op een van de stembureaus. Toen er nog opkomstplicht was bewoog het absentper centage zich steeds rond de 5 procent. Een, uiteraard vluchtig, onderzoek van de niet-afge- haalde stemkaarten heeft uitgewezen dat die jongere Tilburgse kiezers - is het el ders anders geweest? - voor meer dan 50 procent niet zijn komen opdagen. Van die kiezers tussen de 21 en 25 jaar liet 52,7 pro cent de provinciale staten onverschillig (51,1 mannen en 54,5 vrouwen). De Til burgse kiesgerechtigden tus sen de 26 en 30 jaar deden het niet veel beter. 51,6 pro cent haalde in die leeftijds groep het stembiljet niet af (53,5 mannen en 49,4 vrou wen). De 31- tot 35-jarigen brachten het tot een absen tisme van 46,5 procent (48,8 mannen en 43,9 vrouwen). In de daarop volgende leef tijdsgroepen van telkens 5 jaargangen daalt het aantal niet-stemmers gestaag van 41,3 procent (36 - 40 jaar) tot 27,7 procent <66-70 jaar). Om dan bij de bejaarden weer wat omhoog te lopen, 29,6 procent bij de 71 tot 75- jarigen en 36,6 procent bij de kiesgerechtigden boven 16 jaar. (Zie ook commentaar elders in dit blad) DirekteurP. J. van de Sande Telefoon i (01150)2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprys 8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 1 APRIL 25e Jaargang No. 6208 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiteriyk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen zoek ontvangen mee te werken aan een inzamelingsactie in het bedrijf. Dit kan gebeuren door het houden van collectes of door plaatsing van geldbussen in de kantines. Er zullen ook affiches worden verspreid om het doel van de actie nader toe te lichten. Verder wordt zaterdag in het Turks Centrum, Boschstraat 49 in Breda van 2 tot 4 uur 's middags een bazaar gehouden van voorna melijk Turkse gebruiksvoorwerpen en souvenirs, die door de gastarbei ders zijn afgestaan. Ook bedrijvep, winkels en particu lieren worden in de gelegenheid ge steld gebruiksvoorwerpen beschik baar te stellen voor de bazaar. Goederen en gelden kunnen be zorgd worden bij de Stichting Bij stand Buitenlandse Werknemers in de Boschstraat te Breda. Contact personen voor alle acties zijn de heren P. Kruithof en de assistent groepswerker, de Turk Atilla Otz- turk. Zij zijn permanent bereikbaar onder telefoonnummer 01600-40895. Bovendien heeft de Stichting Bij stand Buitenlandse Werknemers te Breda, die voortdurend contact on derhoudt met de organisators va.n landelijke acties, haar giro-num mer 1437753 beschikbaar gesteld. Degenen, die de hulpactie willen steunen gelieven op hun giro-formu- lior te vermelden „Actie Helpt Tur kije". Overlevenden van de aardbe ving in Turkije reiken naar voed sel, dat door Turkse troepen in het getroffen gebied wordt uitgedeeld. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Vandaag beginnen de 700 Turkse gastarbeiders in West- Brabant in samenwerking met de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers acties voor de slacht offers van de aardbevingsramp in Turkije. Iedereen wordt in de gele genheid gesteld de actie, die zater dagmiddag wordt beëindigd te steu nen. Het medeleven van de Turkse ar beiders met de getroffenen in hun vaderland is overal bijzonder groot. Minstens drie Westbrabantse gast arbeiders hebben familie in de ge troffen gebieden. Een Turkse werk nemer van de AKU in Breda is gisteren ai per vliegtuig vertrok ken om zo dit mogelijk is zijn familieleden en kennissen in de zwaar getroffen provincie Kuthaya te gaan helpen. Tijdens de paasdagen is het Turks Belangen Comité in Breda al een geldinzameling begonnen onder de Turken, die in West-Brabant wer ken. Ook Turken uit Zeeland kun-' nen aan de actie meedoen. De Stichting Bijstand Buitenland se Werknemers West - Brabant houdt deze week, samen met de Turken, acties onder de bevolking. Vooreerst zullen vandaag alle be drijven in West-Brabant waar Tur ken werken (dat zijn- er ongeveer vijftig) van de stichting het ver-

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1