Feiten over Ierland VERLIES JE PAARD NIET! Schiet een schat aan fotografische herinneringen Doe het a.u.b. beter dan familie Jansen...! iffpl Rennen en vissen Uittocht Good for you ft IERLAND TERUG NAAR DE NATUUR ALS EEN TINKER IN EEN HUIFKAR eMBBhiMeaE Niet ver van Dublin in de Wicklow Mountains ligt Glendalough, een van de gaafste overblijfselen van de vroege middeleeuwen. Midden in het beeld steekt een toren boven de bomen uit, die als toevlucht diende voor de monniken tijdens de invallen van de Noormannen. Een woonwagen in het Ierse land biedt de aantrekkelijkheid dat je je kan laten gaan, waarheen het paard belieft te gaan. Uit het overbevolkte Nederland een tocht vol rust in het dunbevolkte Ierland. IERLAND, het „groene eiland" kan je op verschillende manie ren zien: vaar of vlieg erheen en pak auto, trein of bus. Maar als je, eenmaal daar, hebt ontdekt dat een paard kan door gaan als het nationale vervoer middel, waarom dan niet zo'n dier voor het wagentje gespan nen? Ierland is een van de weinige landen dat zijn naam „paardenland" nog alle eer aan doet. Dublin bijvoorbeeld is een grote stad met modern verkeer dat de straten verstopt, maar ezelkarrenen dravende paar den voegen zich daar rustig tus sen. En in de kleinere steden en op het land is het natuurlijk niet anders. Het is niet zo moeilijk een paard voor 'n wagentje te spannen. De Ierse paar den zijn voor dit karwei geknipt ver knipt zou een ruiter misschien zeggen. Maar ze kennen hun pappenheimers. „99 procent van de mensen die hier huifkarren komt huren, zei men mij op een verhuurplaats in Cork, weet niets van paarden. Maar 99 procent van onze paarden weet alles van men sen". En met die zekerheid ga je op stap, volledig uitgerust met een rij dend hotel vijf slaapplaatsen, een keukentje met gas, en haver voor veer tien dagen. Want het 1 pk-motortje voorop moet blijven lopen. Het gemid- Munteenheid: Ierse poind, be staande uit 20 shilling. Elke shilling 12 pennies. Waarde gelijk aan Britse pond. d.w.z. 8.60. Reismogelijkheden: per boot vanuit Engeland (Wales of Liverpool)per vliegtuig vanaf Schiphol. Papieren: geldig paspoort; automobilisten: groene kaart. Gidsen en kaarten: A.N.W.B.- gids nr. 52: Ierland; Illustrated Ireland Guide van Iers Toerisme Bureau. Taal: Engels; in het uiterste zuidwesten hier en daar nog Gaelic. Bewegwijzering altijd tweetalig. Maaltijden in hotelsontbijt 810 u., lunch 12.3014.00 u„ afternoon-tea 16.0017.30 uur; diner (alleen in grote hotels) na 19.30 u., elders meat-tea of high-tea vanaf 18.00 uur. Souvenirs: handigeweven wollen stoffen. Fooien: minimaal 10 procent op de hotelrekening. Openingstijdenwinkels tot half zes of zes uur, banken tot 3 uur, maar ook zaterdagochtend, postkantoren tot half zeven. In alle plaatsen bestaat even wel een „early closing day", die geldt vanaf 's middags één uur. delde per dag is ongeveer 25 kilome ter en dan is er keus uit een hele lijst stops, voorzien van een graslandje voor het paard, en vaak een winkel en behoorlijke wasgelegenheid voor de passagiers. En de volgende ochtend weer karren, als tenminste het paard die nacht geen andere plannen heeft beraamd. Het gebeurt zelden, maar de waarschuwing in de wagen hangt op zijn plaats: „Verlies je paard niet. En als het gebeurt, bel ons niet op, want jij verloor hem, jij zal hem moeten vinden, want wij verlangen hem terug". Onderweg leef je als een tinker. Men zou tinkers de „zigeuners van Ier land" kunnen noemen, hoewel ze in geen enkele relatie staan tot de zigeu ners van het continent. De overeen komst is dat zwerven ook hun in het bloed zit, maar overigens zijn zij door en door Iers. Ze trekken het land door in hun huifkarren, de meest welvaren de als paardenhandelaar, de anderen met een meer onbeduidende handel. Oorspronkelijk waren ze ketellappers, maar zelfs in Ierland wordt er weinig meer gelapt. En daarom zijn veel tin kers straatarm. Hun paard en wagen is vaak het enige dat ze bezitten. Over dag zie jo langs de weg soms half open tenten staan, waar moeder en veeltaliig kroost de voorbijgangers aanklampen. Een foto moet zeker wor den betaald. Maar arm of meer wel varend, aan een huis kunnen de tin kers niet wennen. De romantiek drijft ons veertien da gen lang de tinkers achterna. Het huis uit, twee weken op luchtbanden door het groene Ierse land, vertrouwend op het paard dat volgens sommigen echt wel de weg van de ene pub naar de andere kent. Leven als een tinker, al moeten we de kwaliteit van ons be staan in het oog houden. Want behalve ketellapper betekent tinker ook „prut ser". Zijn we eenmaal aan het paard ge wend, dan komen de andere dieren van zelf. Paarden en pony's huren voor een ruitervakantie is eveneens moge lijk. Aan paarden word., men trouwens voortdurend herinnerd bij het zien van de z.g. „Turf accountants". Turf staat hier voor graszode of renbaan, en renbaan betekent paarden en honden, maar vooral gokken. De kan toortjes achter vaak wat vervallen ge vels wedijveren in aantal met de kroe gen. Na de paarden maakt men ken nis met de schapen die bij duizenden het groen- of bruinkleurige turfland stofferen. En hoort men tot het gilde van de vissers, dan is Ierland meer dan een paradijs. De zalm en forel springen het heldere water uit, waai geen industrie voor verontreiniging zorgt. Het zalmseizoen staat open van begin februari tot eind september, het forelseizoen nagenoeg dezelfde tijd. Vergunningen zijn niet moeilijk te krijgen. Voor het grotere werk kan men op zee terecht. Bij Kinsale, dicht bij Cork aan de zuidkust, is een voor treffelijk punt. De plaats draagt de verschrikkelijke herinnering aan de ramp met de Lusitania, die er in 1915 door een Duitse onderzeeër werd ge torpedeerd, waarover men jagend op beter warm dan nylon. Er wordt trou wens turf gestookt, en dus ook gesto ken, en dat geeft een rokerigheid in de drinkïokalen die met veel donker bier w^rdt weggespoeld. Het befaamde Guinness gaat er prat op ,the most natural thing in the world' te zijn. En dan slapen we een Irish sleep, een diepe rustige slaap. kabeljauw, tarbot of zeebaars kan me diteren. En pas op voor de haaien die hier jaarlijks in getale van 2300 wor den gevangen. De indruk die de toerist mee naar huif neemt is die van een vredig geheim zinnig land, dat de romantici moef aantrekken. De sprookjes en mythen elfen en trollen leven op de Ierse grond1 en het Ierse water. Het is rustig, be koorlijk, lieflijk, simpel en onaange raakt door de teruggang die de voor uitgang met zich brengt. Het water en de lucht zijn er helder, een man merkf het 's avonds aan zijn overhemd. Vo gelliefhebbers kunnen hun hart en oren ophalen. De gaspeldoorn bloeit er fel klavers en varens maken alles groen of goudbruin naar gelang het jaargetijde, de natuur leeft. Men leeft ook van de natuur. Zalm wordt gecon sumeerd als gold het een biefstuktar taar, de boterhammen zijn besmeerd met boter, échte boter, en wol houdt Voor vissers is Ierland een paradijs. Men heeft de keus uit talloze riviertjes en meren en voor het zwaardere werk natuurlijk de zee. Met een paar laarzen aan sta je midden in je element. Onder dit lieflijke, rustige uiterlijk gaan heel wat tegenstellingen schuil. We hoeven niet aan het noordelijke deel Ulster te denken, want hoewel deel van Ierland, behoort het niet tol de Ierse republiek, maar tot Groot- Brittannië. In de republiek doet ziet geen bloedige godsdienststrijd voor. want protestanten zijn er zeldzaam en de Engelsen zijn er kort na de eer ste wereldoorlog uitgegooid. Maar nop altijd is dit verleden aanwezig, vaak verborgen, maar in ieder geval in te genstellingen. De gevangenis van toen is thans een soort tempel van de re volutie van 1916 Elke Ier heeft het nog over zijn revolutie, maar het land is er niet door veranderd De kleine Ierse boer is op zijn land blijven zit ten, conserverend wat hij had. Degene die het niet eens was met zijn bestaan, emigreerde Er zijn er overigens méér weggetrok ken, en dan veelal uit bittere nood zaak. Huil i een eeuw geleden, voor de enorme hongersnood, telde het land 8 miljoen inwoners. Nu zijn het er 3 miljoen. Waar zijn zij gebleven, de Sullivans, de Kelly's en Kennedy's, de Donovans en de Shea's, al dan niet voorzien van een „o" ervoor? De aard appelziekte die rond 1845 woedde, dun de de bevolking sterk uit. Het verlies moet worden geschat op 2% miljoen mensen. De herinnering eraan is nog steeds merkbaar in de verlaten dorpen en boerderijen. De mensen die weg gingen, deden dat in de hoop Amerika te bereiken. Voor een derde was die hoop ijdel, want de schepen waarmee zij voeren, werden weldra bekend air „coffin ships", varende doodkisten De Ieren kregen een zo mogelijk nor slechtere behandeling als de negersla ven uit Afrika, want de reis was al be taald en de opbrengst voor de schip per dus nihil. De uittocht gaat nof jaarlijks door, naar Amerika en Enge land. En ook geestelijken trekken weg in het oude spoor van Columbanus en Willibrord. Van hen wordt gezegd dat zij het belangrijkste exportartikel van Ierland -ormen. Want de Kerk is er een sterk' macht, zo zelfs dat het protestar noorden bevreesd dat ?isen van zelfbestuur van de hand vijst: Home rule, Rome rule. De kerkelijke invloed is in alles te merken Je krijgt zelfs de gedachte in sommige pubs biechtstoelen te zien. De anonieme innemer kan daar, .als in een soort cel, en door gordijnen verborgen voor zijn buurman, zijn whiskey of zijn stout geschonken krijgen. In Paddy vin den whiskey en de Kerk elkaar op nieuw, want Patrick is de nationale hei lige van het land Guinness is dan wat profaner, menslievend is het zeker. De stichter van de familie wilde ermee het gevaarlijke poteengebruik (zelfge- stookte jenever uitaardappelen na tuurlijk) te lijf, en hij had succes. Nog steeds luidt de beroemdste reclame: Guinness is good for you. Of de toe rist er ma r aan wil denken. Zijn de pubs een bezoek alleszins waard en laten de vrouwen dan in plaats van de whiskey eens een Irish mist iroberen als de Irish coffee goed ge- rallen is ook de hotels zijn van goe ie kwaliteit. De prijzen zijn over het ilgemeen aan de lage kant, zowel voor ogies als v. maaltijden. De levens standaard is aanmerkelijk lager dan in Mederland, de lonen eveneens. Verbaas a niet als u een Ierse vrouw één appel ziet kopen in plaats van een kilo, of één bloem van een hele bos. En even min over allerlei zaken die in winkels te koop zijn, die in Nederland zelfs als winkeldochter al jarenlang verdrongen zijn. Verbaas u des te meer over dat scho ne land, het troosteloze Connemara in de zomer, of het van fuchsia's bloeien de Kerry, en de rododendrons langs de wfegen van Achill-Island in het uiterste westen. De stranden zijn fraai, en de bruine varens op de Wicklow mountains bezuiden Dublin zetten de heuvels in de herfst in vlam. Maar verbaas u evenmin dat de voor uitgang ver genoeg is voortgeschreden dat een agent u na een Iers aantal biertjes of whiskey's aanhoudt en in 't zakje laat blazen. Want de wegen zijn smal en onverlicht, en het aanrijden van een paard is een doodzonde. De aanrijder is altijd schuldig, want „you can think and look out", PAUL TOBY DEN HAAG De familie Jan sen zou het deze zomer eens wat verder van huis zoeken. Een land met veel zon, machti ge panorama's en gouden strar den. Voor die gelegenheid werd een fototoestel aangeschaft me alles erop en eraan. Omdat hij ergens gelezen had, dat een geélf'üter eigenlijk onont beerlijk was, kocht hij dat er meteen bij. Terug van vakan tie werden de kleurenfilms on middellijk naar de ontwikkel centrale gestuurd. Het wachteri duurde veel te lang. Einde lijk kwamen de dia's en kleuren vergrotingen terug. Een grote teleurstelling. De enige foto's die goed waren, bleken die te zijn, welke zonder zeifilter •waren gemaakt. Mijnheer Jan sen wist namelijk niet, dat je bij kleurenfilms nooit en te nim mer een geelfïlter mag gebrui ken. Een dure les. Een ervaring waarmee vele va kantiefotografen wellicht hun voordeel kunnen doen. Want al is de techniek de amateur een heel eind tegemoet geko men, het blijft toch altijd zaak, alvorens te beginnen, iets meer over fotograferen te lezei of aan de winkelier om raad te vragen. Over filters gesprokeneen kleurloos UV-filter kan nooit kwaad. Ten eerste is het een extra-beveiliging voor de lens en ten tweede kan dit filter wel eens hard nodig zijn in de ber gen. Met geelfilters worden soms wel prachtige resultaten bereikt, wanneer we in zwart-i fotograferen. Waar geen enkele camera te gen kan, is zand. Aan het strav dus dubbel en dwars oppassen. Wij nemen altijd een plastic zak mee, die we volkomen afsluiten en waarin de camera rustig een oogje kan dicht doen Maar leg hem alstublieft niet in de zon, want dan dringen zon en warmte toch nog door dat dichte oog heen. De film heeft daar iets tegen. PANORAMA'S De familie Jansen had zich van alles en nog wat voorgesteld vai de machtige panorama's in hun vakantieland. Zelfs bij de goed gelukte foto's viel dat achteraf toch wel een beetje tegen. Voor- eerst hebben de meeste ama teurs, maar zij niet alleen, een 'deinbeeldcamera. Nu wordt nogal eens gemakkelijk verge ten, dat kleinbeeldfotografie in wezen dichtbijfotografie is. leel dat grootse panorama sa- nenpersen op een heel klein op- tervlak moet wel tegenvallen. Moet je dan al dat moois maar liet fotograferen? Dat hoeft nu tok weer nietNomt gezien, dat ■en mens, boom, hek of iets der lelijks op de voorgrond nu net Ie afstand suggereert om dat schouwspel voor ons oog het lodige effect te geven? Maar zet nu niet de hele familie ervoor, want ten eerste is dat meestal zen stijf gedoe en ten tweede blijft er van de p- ichtige ach tergrond niets meer over. Fo tografeer uw huisgenoot gerust eens, als hij of zij met de rug naar u toestaat te genieten van het landschap. Eerlijk we heb ben iets tegen die kiekjes met de hele familie stijf poserend voor de Eiffeltoren of de vuurtoren van Egmond. HET DETAIL Wat u ook fotografeert, bedenk wel, dat het detail vaak belang rijker en interessanter is dan het geheel. Welke films neemt u mee? Om te beginnen een goede raad. Neem zoveel films mee al u denkt nodig te hebben, voor al als het om kleurenfilms gaat. Dan hebt u ze tenminste meestal van dezelfde serie en van hetzelfde kleurgehalte. En als u naar zonnige streken of naar het strand gaat, vooral niet zulke snelle films gebruiken. "Wanneer u dia's maakt n heel interessante tak van de amateur fotografie probeer die dan eens aaneen te rijgen tot een verhaal Wat de filmer doet met zijn "be wegende beelden, kan de foto amateur enigszins bereiken door van zijn vakantie een kleurige aaneensluitende serie dia's te maken voor vertoning in de hui selijke kring en voor belangstel lende vrienden. Om dit verhaal niet te lang te maken: denk erom, camera goed stil houden, juist belichten en bovenal leren zien. En niet in de auto blijven doorjakkeren, want dan ziet u niets of niet veel. Mooie plekjes verdienen heus wel, dat u even halt houdt. Dat is ook goed voor de gezondheid. Zie, dat u goed uitgerust van de vakan tie terugkomt en dan liefst met een schat aan fotografische her innering en^ I A. TEE KEPT

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5