Luns: „Situatie in Midden-Oosten weinig hoopvol TOESTAND IN CAMBODJA HACHELIJKER 11 Weer speelt verkeer parten: 10 doden m Nederlandse spion in Israël veroordeeld TURKIJE Bredanaar in arrest ONLUSTEN IN LIBANON DUREN VOORT STUIFSNEEUW LANGS DE STRANDEN 'i V Stopt de haaruitval I Bevordert in sterke I mate de groei van nieuw gezond haar, Tom Mix Gin Steekpartij in auto bij Krabbendijke Ontvoerde consul van Paraguay vrij HAARUITVAL Vietcong bedreigt Phnom Penh Auto slaat op overweg rechts af, spoorbaan op Nog kouder „Sovjetisatie" Vele doden Hulp Bemiddeling RAVAGE: 2000 Benzinestation in Ossendreclit geplunderd voor 18.000 MM3S Haartinctuur produkt Ten Cate voor helft in Griekse spinnerij Pro-Sihaiioek Bestuur NRT uitgebreid Paus roept weer op tot vrede DINSDAG 3T MAART 1970 Minister Luns toonde zich na terugkeer uit het Midden-Oosten somber over de toekomstige situaie aldaar. (Van onze redactie buitenland) PHNOM PENH/SAIGON/HANOI De toestand voor de nieuwe machthebbers in Phnom Penh wordt, blijkens berichten uit dat ge bied, steeds hachelijker. In een communiqué, dat de regering-Lon Nol gisteren heeft gepubliceerd, wordt gezegd, dat de toenemende Noordvietnamese en Vietcong-infiltratie een ernstige situatie heeft geschapen en dat alle diplomaten van landen met missies in Phnom Penh en die vertegenwoordigd zijn bij de Verenigde Na ties, zijn ingelicht over de positie van het land met het oog op colonnes op rukkende communistische troepen. (Van onze redactie buitenland) SCHIPHOL - CAïPvO - BEIROET Minister Luns van buiten landse zaken is zondagmorgen na een reis van acht dagen naar drie landen in het Midden-Oosten pessimistisch teruggekeerd. Hij heeft Libanon, Jordanië en Egypte bezocht. Bij zijn aankomst uit Cairo vertelde minister Luns: ,,Ik hoopte een hoopvolle situatie aan te treffen, maar het is me gebleken dat deze niet zo hoopvol is als ik verwachtte". In Cairo heeft minister Luns ongeveer een uur gesproken met president Nasser. De Nederlandse bewindsman vond het geen hoopvol teken, dat de VN-afge vaardigde Gunnar Jarring naar zijn ambassadeurepost in Moskou is teruggekeerd. De mogelijkheid van een vreedza me oplossing achtte minister Luns kleiner dan bij zijn bezoek van ruim anderhalf jaar geleden. De binnenlandse situatie in Liba non en Jordanië verontrustte hem eveneens. Hij zal van zijn bevin dingen rapport uitbrengen aan col lega Abba Eban van Israël en aan de secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, tegen welke procedure de drie landen geen bezwaar hadden. Minister Luns besloot: „Ik ben geen optimist, voor wat betreft het uitvoeren van de resolutie en het contact tussen de beide partijen". President Nasser hoopte, dat mi nister Luns met volledig begrip voor de Egyptische zaak naar Nederland zou terugkeren. Hij gaf verslaggevers toe. dat de Israeli's de superioriteit in de lucht hebben veroverd, „omdat zij na de zesdaagse oorlog 100 Shyhawks en 50 Phantoms van de VS hebben ge kregen". „De toestand is gespannen", al dus Nasser, „en de crisis spitst zich steeds verder toe". De Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Machmoed Riad zei, dat zijn regering minister Luns als een echt staatsman beschouwt, die zoekt naar een eervolle en rechtvaar dige vrede. De Egyptische regering hoopt nog steeds op voortzetting van de con tacten van de Grote Vier, zij meent, dat deze vier mogendheden méér (Van een onzer verslaggevers) WOUW Snel optreden van rijkspolitie en een aantal om standers heeft zaterdagavond kunnen voorkomen, dat een trein nabij Wouw op een personenauto is gereden. Vermoedelijk omdat hij niet geheel nuchter was, sloeg een uit Rhoon afkomstige automo bilist midden op de spoorweg overgang rechtsaf, de spoorbaan op. Passanten zagen de auto de spoorbaan ophobbelen en wisten te bereiken dat de „verdwaalde" automobilist stopte. De rijkspoli tie is onmiddellijk gealarmeerd, die op haar beurt de spoorwegen op de hoogte stelde. Na zeven mi nuten was de auto met vereende krachten van de rails getild en In de berm van de spoorbaan ge zet. De treinen van en naar Ber gen op Zoom liepen enige ver traging op. Een trein zou een minuut later niet meer te waar schuwen zijn geweest. De bestuurder van de auto heeft later tegenover de politie ver klaard dat hij vóór de spoorweg overgang de parallelweg naast de spoorbaan had moeten inrij den. Hoewel te laat, sloeg hij toch nog maar de kortke weg rich ting Heerie in Vooruitzichten voor woensdag en donderdag opgesteld door het KNMI op maandag 18 uur: Perioden met buien, mogelijk met hagel of sneeuw en later weer daling van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon 0 tot 4: min. temp.: omstreeks nor maal: max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 20 procent. Voor donderdag: aantal uren zon 1 tot 6; min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal; max. temp. 1 tot 6 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. moeten doen om tot een vrede in het Midden-Oosten te komen. Generaal Chaim Bar-Lev. het hoofd van de Israëlische strijdkrachten heeft in een interview met Time gezegd, dat Russische troepen in Egypte niet slechts als adviseurs en technici zul len optreden, maar ook als gewone manschappen, die wapenstelsels be dienen. „De SAM-3 raketten worden niet geïnstalleerd ter defensie, maar om Egypte een offensief vermogen te ver schaffen. Het ernstige aspect is de Sovjetisatie van Egypte", meent Bar- Lev. Israëlische vliegtuigen hebben gis teren langs het Suez-kanaal opnieuw Egyptische doelen aangevallen. Volgens het blad L'Orient zijn bij de incidenten in Libanon vanaf vo rige week dinsdag tenminste 37 men sen gedood, van wie 24 Palestijnse commando's. Het blad schat het aan tal gewonden op 80. Op het Amerikaanse Culturele Cen trum en de Bank of America in Bei roet zijn zondagavond bom- en raket aanslagen gepleegd. De gebouwen liepen slechts lichte schade op. De afgelopen dagen wer den in totaal vier aanslagen gepleegd op Amerikaanse instellingen in Bei roet. Het Volksfront voor de Bevrij ding heeft verklaard hiervoor verant woordelijk te zijn „uit vergelding voor wat genoemd wordt de plannen van de VS-ambassade om de beweging van de Palestijnse commando's te verlammen door de godsdiensttwisten en moorden in Libanon aan te wak keren". Palestijnse commando's hebben vier gendarmes en zeven douanebeambten uit posten in Noord-Libanon ont. voerd. De gendarmes werden later vrijgelaten. Bij wilde schietpartijen in het cen trum van Beiroet werd vrijdag ook een Zwitser doodgeschoten, toen hij weigerde stil te staan bij een weg versperring. Eén Israëlische officier werd ge dood en twee soldaten gewond, toen 30 Syrische soldaten in de nacht van vrijdag op zaterdag een grootscheep se actie ondernamen, langs de gehele bestandslijn. Het communiqué komt nauwelijks 24 uur nadat in een officiële verkla ring was meegedeeld dal Vietcong- troepen waren opgerukt tot op 50 ki lometer van de hoofdstad. Het gisteren gepubliceerde commu niqué maakt geen melding van een verder oprukken van de tegenstan der, maar gezegd wordt dat de Viet- namezen „alle methoden hebben ge bruikt om de dorpelingen te dwingen deel te nemen aan hun subversieve manoeuvres". Cambodjanen worden gedwongen op vrachtwagens naar Phnom Penh te trekken. Volgens het communiqué bevinden zich in de provincie Takeo 2000 Viet- cong-strijders, terwijl andere groepen over de bergachtige grens met Viet nam Cambodja binnentrekken in de provincie Kampot. Het eindigt met de vraag: „Willen de Vietnamese agressors een wereldoorlog provoce ren?" Het strand van Zandvoort op Eerste Paasdag: verlaten pavil joens, onbezette terrasjes en een enkele sportieveling In winter- klecling. Ondanks sneeuw, hagel en rukwinden wilden sommigen toch een frisse neus halen. Oe Thant, secretaris-generaal van de VN wil bemiddelen in het geschil tussen Iran en Engeland over de Bahrein-Archipel, een Brits protec toraat in de Perzische Golf, dat rijk is aan olie. Iran had Oe Thant gevraagd vast te stellen, wat de wensen zijn van de bevolking aangaande de toe komstige status. Engeland heeft met dit Iraanse voorstel ingestemd. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) OSSENDRECHT In de nacht van zaterdag op zondag werd bij een in braak een benzineservice-station in Ossendreclit vrijwel leeggeroofd. Er werd voor 18.000,— aan goederen gestolen; de inbrekers richtten een schade aan van 2000,Van de da ders ontbreekt tot nu toe eik spoor. Men kwam binnen via het dak en gebruikte een auto om de goederen te vervoeren. De gestolen goederen bestaan uit gereedschappen en auto-accessoires. De bedrijfsleider van het servicesta tion, de heer P. Verhelst, ontdekte de inbraak zondagmorgen. Het station is eigendom van de heer Havermans uit Hoogerheide. (Van onze verslaggevers) Op de Hedelse brug, die deel uitmaakt van de rijksweg Utreelit-Den Bosch zijn zaterdagmorgen in een slip twee mensen om het leven gekomen. Het zijn de heer B. W. Lut (44) uil Leiden en mej. A. G. Rademaker (30) uit Rijswijk. De heer W. H. Lut (39), eveneens uit Leiden werd zwaar ge wond. Door het gladde wegdek slipte de personenwagen, waarin zij zaten en botste frontaal tegen een vrachtauto. en zorgt voor het behoud hiervan. De heer en mevrouw Hindemann .uit Megen, resp. 40 en 39 jaar, kwa men zaterdagmiddag om het leven, toen hun auto in botsing kwam met een tegenligger op de rijksweg tus sen Oss en Veenendaal. Hun twee kinderen werden licht gewond. In een sloot te Vianen is zaterdag morgen het lijk gevonden van de 86- jarige J. van Gelderen uit Vianen. Men vermoedt, dat de man, die slecht ter been was, tijdens een ruk wind in liet water terecht is geko men. In Goor werd zaterdagmiddag de heer J. Kleinnagelvoort (39) uit Mar- kelo bij een verkeersongeluk gedood. Hij verleende geen voorrang aan een andere personenauto. In Berkhout (N.-H.) is zaterdag de vijfjarige jongen W. P. C, Groen voor de ouderlijke woning door een personenauto aangereden. Het kind overleed ter plaatse. Een inwoner van Alkmaar, de heer J. Stolk (51) kwam in zijn woon plaats om het leven, toen zijn auto uit de bocht vloog en kantelde. Toen hij met snijbranders werd bevrijd, was hij reeds overleden. In Wolvega verongelukte zondag morgen de 53-jarige opticien S, Hoekstra uit Zwaagwesteinde, toen de auto, waarin hij meereed, door gladheid van de weg raakte. Zijn echtgenote werd zwaar gewond. Op het station in Nijmegen is zon dagmiddag de 44-jarige J. Ooster dijk uit die stad onder de trein te rechtgekomen. Hij was op slag dood. De man sprong uit de rijdende trein Nijmegen-Den Bosch, nadat hij enige kennissen, die hij naar het station had gebracht, tot in de trein had ver gezeld. Uit de Nieuwe Waterweg is het stoffelijk overschot opgehaald van matroos K. Hoogwerf (21) uit Nu- mansdorp. Hij was reeds op 6 febru ari bij het aan boord gaan van zijn schip te water geraakt. In De Lier werden in de nacht van zondag op maandag vier personen ernstig gewond, toen twee auto's frontaal botsten. In beide auto's za ten twee mensen. Het zijn twee jon gelui uit Schiedam, een 25-jarige man uit Wateringen en een 19-jarig meisje uit Naaldwijk. (ADVERTENTIE) Eindelijk is er- de ideale "tic" in longdrinks met frisdrank of vruchtensap Om"lang"te drinken ft.8.50 per heli) fles (Van onze redactie binnenland) ALMELO Nijverdal Ten Cate zai voor 50 pet. deelnemen in de Griek se n.v. Ilios Ten Cate in de buurt van Thessaloniki. De spinnerij, die men reeds bezig is te bouwen, zal begin 1971 in produktie gaan. Het in dustrieterrein ligt in een industrieel ontwikkelingsgebied. Generaal Lon Nol verklaarde giste ren militaire steun van Amerika te zullen accepteren als de Verenigde Naties de situatie voldoende ernstig achten. Op een persconferentie verklaarde Lon Nol dat het land van plan is een beroep te doen op landen als de Ver enigde Staten, Japan en Frankrijk voor hulp tegen de aanvallen van de Vietcong. Noord-Vietnam waarschuwde zon dagavond de nieuwe Cambodjaanse regering in een radio-uitzending te gen „illegale daden tegen de Vietna mese inwoners van Cambodja". Als deze acties voortduren „zullen de Cambodjaanse autoriteiten de volle dige vedantwoordelijkheid dragen voor alle ernstige consequenties". De Cambodjaanse ambassade In Moskou heeft zich inmiddels achter het afgezette staatshoofd prins Noro dom Sihanoek geschaard. Van diplomatieke zijde in Saigon is gisteren vernomen dat de ongere geldheden in de Cambodjaanse pro vincie Kompong Sjam van 27 maart aan 50 mensen het leven hebben ge kost. De betogers voor prins Noro- (Van onze correspondent) KRUININGEN De 43-jarige iNt Lissabon afkomstige zeeman M. B. P., die nabij Krabbendijke zijn kapitein, de 46-jarige Leendert Brand uit Leid- schendam, diverse steken met een roestig mes heeft gegeven, is in over spannen toestand opgenomen in het rayonbureau van de rijkspolitie in Kruiningen. De kapitein, die met verwondingen aan het gezicht werd overgebracht naar. het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom, maakt het thans re delijk goed. De verdachte, afkomstig uit Portugal, wordt vandaag voorge leid voor de officier van justitie in Middelburg. Hij was matroos aan boord van de Nederlandse coaster Ho rizon die in Terneuzen had afgemeerd. Samen met zijn kapitein was hij met diens auto, bestuurd door de echtgenote van de kapitein, op weg naar Rotterdam, waar de verdachte een kosthuis heeft. Ter hoogte van Krabbendijke viel hij de kapitein met een mes aan en stak hem in het wilde weg diverse malen. De bestuurster stopte direct, terwijl de kapitein trachtte zijn po tige belager van het lijf te houden. Toen de auto was gestopt vluchtte de matroos het veld in. De kapitein werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis Lievensberg. De opsporingsactie werd ingezet door opper M. Plaisier uit Krabben dijke. Later op de avond kon de ver dachte in Waarde worden gearres teerd. Hier had hij zich verstopt in een varkenshok. De drie varkens had den de benen genomen TEL AVIV (Reuter) De 61-jarlge Nederlander W. R. is in Israël tot vijl jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens poging tot spionage voor Arabische landen. De rechtbank heeft aanbevolen R. na het uitzit ten van zijn straf uit het land te zetten. Het proces werd enkele weken geleden in Camera gehouden, maar publikatie erover was tot deze week om veiligheidsredenen ver boden. R. werd in september vo rig jaar gearresteerd toen hij uit Parijs aankwam op het vliegveld van Lydda. Vol gens officier van justitie me vrouw Victoria Cohen had R. tevoren contact gelegd met agenten ln een aantal Arabische landen. Zij had den hem verzocht enkele op drachten in Israël uit te voe ren die de veiligheid van het land ernstig in gevaar zou den hebben gebracht, aldus mevrouw Cohen. R. zegt archeoloog te zijn en naar Israël te zijn geko men om in verband met de archeologie enkele Israëliërs te ontmoeten. Hij heeft de rechtbank voorts gezegd uit gever van een aantal dag bladen te zijn en zichzelf te beschouwen ais wereldbur ger. Hij zegt in een aantal landen te hebben gewoond, in Zuid-Amerika als mijn werker te hebben gewerkt en elders op banken en in musea. Ook beweert hij ze ven talen te spreken en vier maal te zijn getrouwd. Me vrouw Cohen noemde hem „een wereldburger en inter nationaal avonturier". Daar om zouden de Arabieren hem onder het mom van ar cheoloog als agent hebben gekozen. In zijn vonnis zei de recht bank: „Avonturiers van het soort van de beschuldigde, zouden moeten worden af geschrikt om naar Israël te komen voor spionage. Wij leggen slechts een straf van vijf jaar op uit consideratie met de leeftijd van de be schuldigde, zijn slechte ge zondheid en omdat hij al bij zijn aankomst op het vlieg veld van Lydda werd gear resteerd, voordat hij zijn op zet kon uitvoeren". De rechtbank had R. een advocaat uit Tel Aviv toege wezen en de Nederlandse consul was bij het proces (achter gesloten deuren) als waarnemer aanwezig. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Het be stuur van de Nederlandse Radio- en Televisiestichting (NRT), een van de nieuwe omroepen, die zendtijd willen bemachtigen is uitgebreid van vijf tot zeven personen. Dat in ver band met een overbelasting van de huidige bestuursleden. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer Gloudemans uit Eygelshoven in Limburg, terwijl de heer J. van Veenschoten uit Tilburg tweede se cretaris is geworden. Het bestuur staat onder voorzitterschap van de heer J. Smits. dom Sihanoek zouden twee afgevaar digden hebben gedood en zich aan vandalisme hebben overgegeven. Het afgezette staatshoofd heeft de loyale ambassades opgedragen voort aan het schild te voeren van het „Verenigd nationaal front van Kam- poetsji" (dat hij onlangs uitriep) met daaronder „Koninklijke ambassade van Cambodja". De Amerikaanse strategische lucht macht heeft gisteren zware bombar dementen uitgevoerd op Vietcong- en Noordvietnamese troepenconcentra ties aan de Zuidvietnamese grens met Laos en Cambodja. (Vervolg van pag. 1) maart 1969, werd West-Analolië ook door een aardbeving getroffen. In de plaats Alasehir kwamen toen 53 men sen om het leven. De ergste aardbevingsramp in Tur kije deed zich in december 1939 in Erzinjan in Oost-Anatolië voor. Daar bij kwamen 32.700 mensen om. In 1966 vielen bij een aardbeving in Varvo, ook in het oosten van het land, 2240 doden. De stichting buitenlandse werkne mers West-Brabant had gisteravond nog geen meldingen binnen gekregen van Turkse gastarbeiders, die in ver band met de toestand in Turkije naar hun land terug wilden. De woord voerder van de in Breda gevestigde stichting verklaarde dat daaruit niet zonder meer kan worden afgeleid dat de in West-Brabant werkende Tur ken allen buiten het rampgebied wo nen. Hij verwachtte daarover van daag pas een afgerond beeld. Ook van de Turkse gastarbeiders, die in Zeeland werken, was gisteren niet te achterhalen of zij al dan niet uit het rampgebied afkomstig zijn. (Vervolg van pagina 1) van het vele bloed. In paniek is hij daarop naar de Wilhelminavijver ge lopen waarin hij het pistool en 18 patronen gooide. Vandaag zal er naar gedregd worden. Via de Vierwinden- straat en een kapper in Etten-Leur waar hij herkend werd kwam hij in Tilburg terecht. Daar verbleef hij in een hotel. Aan de hand van een stapeltje spoorkaartjes heeft de politie zijn vluchtroute kunnen na gaan. Via Tilburg kwam hij in Venlo, Arnhem, Apeldoorn, Utrecht en op 24 maart in Roosendaal. Overal ver bleef hij in hotels. Afgelopen zondagavond om half negen kwam de jongeman met zijn laatste geld in Breda aan. Tot om streeks twaalf uur zwierf hij in de buurt van zijn ouderlijk huis aan het Hyacinthplein, .Toen had hij genoeg moed verzameld om zijn tweede moordpoging in het Ignatiuszieken- liuis te doen. Vermoedelijk heeft de jongen nog geprobeerd thuis de tas te halen waarin zijn aantekeningen zaten. Volgens zijn planning had hij deze moeten meenemen na de eerste aanslag. In zijn paniek vergat hij dat. Hij vergat niet, aldus de politie, in een ijzerwinkel tegenover het politie bureau in Arnhem een broodmes te kopen. VATICAANSTAD (Rome) In zijn Paasboodschap aan de wereld en aan ruim 200.000 mensen, die zich op het St.-Pietersplcin in Rome hadden verzameld, heeft Paus Paulus VI zon dag opgeroepen tot vrede „in die plaatsen, waar nog oorlogen woeden en waar onderhandelingen aan de gang zijn". „Hoe meer de mens zoekt, studeert, denkt, ontdekt en bouwt aan zijn ge weldige toren van moderne cultuur, des te onzekerder is hij van de deugdelijkheid van zijn beredene ring", aldus de paus. BUENOS AIRES (Reuter) De consul van Paraguay, Joaquin Wal- demav Sanchez die vorige week dins dag was ontvoerd, is zaterdag vrij gelaten. Zijn ontvoerders hadden tevoren gezegd hem te zullen doden als ver gelding voor het feit dat een van hun geestverwanten door de politie zou zijn doodgemarteld. Hij zei tij dens zijn gevangenschap van 90 uur goed te zijn behandeld. Hij was meestentijds geblinddoekt gehouden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3