Aarde beeft 48 seconden: bijna tweeduizend doden in Turkije Ruim half miljoen buitenlanders in ons land ondanks guur paasweer HAAT DRIJFT STUDENT TOT TWEEDE MOORDPOGING ONZEKERHEID OVER LOT VAN TALRIJKE VERMISTEN V echtpartij voor Bredanaar noodlottig O OOK GUUR NA PASEN Steeds meer negers willen geweld om gelijkheid van rechten af te dwingen Bredanaar gearresteerd Yoko Ono in verwachting Boycot van Zuidafrikaanse wielrenners ATHENE WEERT WAARNEMERS MASSA-PROCES Kleine Johannes onthoofd REI. IN LONDONDERRY mwiQ WEINIG PROBLEMEN IN HET VERKEER ONGEZELLIG BRABANT ZEELAND Branden Hulp Mokkenc Mededeelzaam Jacht op zeehonden eerder gesloten Veertien Nederlanders in F rankrijk aangehouden DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. VRUE DINSDAG 31 MAART 25e Jaargang No. 6207 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen TURKEY (Van onze verslaggevers en correspondenten) DEN HAAG/MIDDELBURG/BREDA Van Goede Vrijdag af tot en met tweede paasdag hebben ondanks het gure paasweer 540.000 buitenlandse toeristen een bezoek aan ons land gebracht. Het Nationaal Bureau van Toerisme is tot dit cijfer gekomen aan de hand van steekproeven bij veertien grensdoorlaatposten. Vorig jaar, toen het weer niet alleen mooi was. maar er ook een overweldigende bollenpracht te zien was, werden er 530.000 buitenlandse gasten genoteerd. Derhalve hebben de deskundigen even vreemd tegen het hoge aantal van dit jaar zitten aankijken, maar men is van mening dat er onder het aantal van 540.000 een vrij groot aantal grenspassanten uit Duitsland was, dat naar ons land was gekomen om paasinkopen te doen. In vele plaatsen van ons land wa ren de hotels en pensions zeer goed bezet. Ook in de winters aandoende grote badplaatsen. Hier en daar moes ten de VW's zelfs particuliere re serve-adressen inschakelen Behalve vele Duitsers kwam ook een opvallend aantal Fransen >aar ons land. Tevens waren de Belgische en Scandinavische bezoekers vrij tal rijk Bij enige doorlaatposten signa leerde men voorts een ongewoon groot aantal in Duitsland werkzame Turkse gastarbeiders. De rijksverkeerspolitie heeft na het paasweekeinde kunnen constateren dat haar prognoses ten aanzien van de verkeersdrukte zijn uitgekomen, evenwel met dien verstande, dat de voorspelde „gezellige" paasdrukte in de praktijk een „ongezellige paas drukte" is geworden Wel deden zich op verschillende plaatsen filevormin gen voor, maar er was overal sprake van een normale verkeersdrukte. De verkeersgroepen van de rijks politie in Zeeland en West-Brabant hebben geen moeilijkheden var be tekenis ondervonden De verlt e.'rs- groep Middelburg meldde dat het „lekker bedrijvig" was geweest. Van vertragingen op de bij dit soort week einden anders zo drukke rijksweg 58 is geen sprake geweest. Op wat ket tingbotsingen op de rotonde bij Breda na had ook de verkeersgroep Breda niets bijzonders te melden. Er va ren zelfs geen extra maatregelen no dig om het verkeer bij Korteven op de splitsing Brabant - Zeeland - Bel gië in de hand te houden. Het dagbezoek aan Brabant en Zee land is ver beneden de maat geble ven, Alleen de antiekbeurs in kasteel Bouvigne te Brsda trok geweldig veel belangstelling. Degenen, die een ritje in de omge ving wilden maken, liepen grote kans getrakteerd té worden op sneeuw- en hagelbuien. Het bezoek van toeristen aan Zee land tijdens het paasweekeinde is meegevallen Horecabedrijven hebben niet te klagen gehad over de toeloop van, onder meer. Engelse. Duitse en Belgische gasten. Vooral Sluis en Cadzand genoten grote belangstelling In Sluis had de VVV eerste paasdag enige moeite om gasten in hotels onder te brengen Er hoefde echter geen beroep op de par ticuliere adressen te worden gedaan (Zie voor d»<ietii|, ongelukken pagina 3) Vele slachtoffers (zoals deze man) van de aardbevingsramp in Turkije lagen gekneld onder blokken beton. (Van onze weerkundige medew.) DE BILT Al heeft het paas weer wel aan de verwachting beantwoord toch was het teleur stellend. Eerste paasdag ver spreide sneeuw- en hagelbuien, tweede paasdag regen en vrij veel wind met beide dagen een belangrijk te lage temperatuur. Een enorm verschil met verleden jaar toen ruim twintig graden werd gemeten. In de laatste der tig jaar was het alleen op de paasdagen van 1951 en 1964 nog iets kouder. Wat nog erger was, iets kouder. Wat nog erger is, bij. Achter een stormdepressie boven de Noordzee die naar De nemarken en Noord-Duitsland trekt, wordt opnieuw onstabiele en koude lucht aangevoerd. In de komende dagen zijn opnieuw hagel- of natte sneeuwbuien te verwachten met 's nachts een flinke afkoeling waarbij nacht vorst De lente heeft dit jaar bij zonder veel moeite om tot onze omgeving door te dringen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Volgens een opinie peiling in de VS van het bureau Louis Harris zien hoe langer hoe meer Amerikaanse negers geweld als het enige middel om gelijkheid van rechten af te dwingen. Vier jaar geleden bedroeg het per centage negers, dat van mening was, dat de negers hun rechten slechts met geweld kunnen verkrijgen 21. Nu is het 31 procent geworden, al dus de jongste peiling. 59 procent van de negers is nu van oordeel, dat van geweld slechts gebruik gemaakt mag worden als alle andere middelen heb ben gefaald. Slechts 25 procent van de ondervraagde negers heeft ge zegd, dat geweld in elk geval moet worden vermeden. (Van onze redactie buitenland) GEDIZ/AKCAALAN/ANKARA Men vreest, dat bij de aardbeving, die zaterdagavond het westen van Turkije heeft getroffen, bijna tweeduizend doden zijn gevallen. Gisteravond had men zeventienhonderd lijken onder het puin van inge storte en afgebrande huizen vandaan gehaald. Het Turkse persbureau meldde vijfhonderd doden in Akcaalan en in Gediz en Kayakoy elk 250. In de dorpen D'Emet, Dogancilar en Ece had men respectievelijk 40, 35 en 15 lijken geborgen. In zeven andere dorpen in deze streek is 't aantal doden nog niet precies bekend. Er zijn duizenden gewonden. Nieuwe aardschokken, duizenden daklozen, voedselschaarste, regen en onzekerheid over het lot van talrijke vermisten kenmerkten op paasmaandag de toestand in het rampgebied, dat zich uitstrekt rond de zwaar getroffen stad Gediz, in West-Anatolië. Ongeveer negentig dorpen liggen in de zone, die zaterdagavond een zware 48 seconden durende aardbeving te verduren kreeg. In heel Turkije was de beving te voelen en in Istanboel en Ankara vluchtten de mensen de straat op. In deze steden werd echter bijna geen schade aangericht. Gisterenmorgen deden zich op nieuw enkele aardschokken in het getroffen gebied voor. Aangezien de overeind gebleven gebouwen niet meer bewoond waren vielen geen nieuwe slachtoffers. Wel stortte een aantal reeds beschadigde panden in. Volgens een Turks observatorium kan de reeks schokken zich nog wel da gen, wellicht maanden, voortzetten. Het zwaarst zijn getroffen de plaat sen Akcaalan en Gediz, waar tot dus ver respectievelijk 500 en 250 doden zijn geborgen. In Gediz, een stad met ongeveer 60.000 inwoners, is 80 pet. van de huizen en andere gebouwen verwoest. Branden, die overal in Ge diz en Akcaalan uitbraken, droegen het hunne tot de verwoesting bij. De hulpverlening ondervindt ern stige hinder van de voortdurende regen, die het rampgebied al enkele dagen geselt en die een kwelling voor de daklozen betekent. De reddings ploegen komen herhaaldelijk vast te zitten in de, modder. Aangezien het tekort aan zuiver water en sanitair het gevaar voor het uitbreken van besmettelijke ziekten zeer groot maakt, zijn medische teams begon nen de bevolking in te enten. Met tankwagens wordt drinkwater aan gevoerd. Het hulpverleningswerk staat onder leiding van de minister van huisvesting, Heyrettin Nakipoglu. Niet alleen uit Turkije zelf stroomt hulp naar het rampgebied Ameri kaanse militairen van de NAVO-basis in Izmir kwamen met een konvooi vrachtwagens voedsel en medicamen ten brengen ook in het buiten land kwamen onmiddellijk hulpacties op gang. Uit Bonn vertrok gisteren een transportvliegtuig van de West- duitse luchtmacht met hulpgoederen. Er zullen nog drie toestellen volgen, die in totaal 16 ton voedsel en 60 ton goederen, waaronder dekens en ten ten naar Turkije zullen brengen. De liga van rode-kruisverenigingen heeft tot dusver aanbiedingen voor hulp ontvangen van aangesloten verenigin gen in zeven landen, waaronder Ne derland. Deze zullen tenten, dekens, voedsel en zonodig medicijnen sturen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een vliegtuig gecharterd om hulp goederen naar het rampgebied te brengen. De Stichting Mensen in Nood Charitas Neerlandica in 's-Bosch heeft de exarch van Istanboel, mgr. Caloijeras, tienduizend gulden ter beschikking gesteld als eerste bijdrage in noodleniging van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Turkije. De vereniging heeft haar postgiro nummer 1111222 ten name van „Men sen i., Nood" te Den Bosch openge steld voor giften ten behoeve van de slachtoffers in Turkije. Precies een jaar geleden, op 28 (Vervolg op pag. 3) (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Zondagavond is in het Diaconessenhuis te Breda de 64-jarige A. van H. uit Breda over leden. De man werd die avond om streeks acht uur in een café te Et- ten-Leur Noord door de 27-jarige C. G. T. uit Etten-Leur na een woor denwisseling, waarbij Van H. de jongeman een gebroken bierglas in het gezicht wilde drukken, op de grond geworpen. Bij de sectie, verricht door dokter Voortman patholoog-anatoom van het gerechtelijk geneeskundig labo ratorium uit 's-Gravenhage werd wel letsel aan het hoofd van Van H. vast gesteld, echter niet zo ernstig dat het op zichzelf het intreden van de dood kon verklaren, aldus het rapport. Voorts stelde dokter Voortman dat de dood wél verklaard kan wor den door een ernstige afwijking van het hart. C. G. T. uit Etten-Leur werd vol gens de politie in het café lastig ge vallen door de Bredanaar. Volgens de andere café-bezoekers zou hier toe geen enkele aanleiding zijn ge weest. Van H. pakte eet) bierglas en wilde dit in het gezicht van T. druk ken. T. duwde de man van zich af, die hierdoor op de grond viel. T. moest in het ziekenhuis worden behandeld voor de snijwonden die hij in het gezicht had opgelopen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Arresteer me maar. Ik ben het!". Hiermee gaf de 20-jarige Bredase student Ruud R. zich gisterennacht om kwart over twee over aan de Bredase politie, die hem gedurende tien dagen gezocht had wegens een moordaanslag op zijn 14-jarig zusje Corrie. Zeven kwar tier eerder had hij met een broodmes voor de tweede maal een mis lukte poging ondernomen om Corrie van het leven te beroven. Een meisje tegen wie zich al zijn haat tegen de samenleving had gericht. Zij was een obsessie voor hem geworden en zijn levensdoel van dit moment zou pas vervuld zijn als hij haar had kunnen doden. Tot die conclusie is de Bredase politie gekomen na een urenlang gesprek met Ruud R. en uit aan tekeningen, die hij in een tas op zijn kamer in Breda had verstopt. Na zijn eerste bijna gelukte moord aanslag op Corrie móest Ruud R. zo verklaarde hij tegen de po litie terugkomen om zijn „werk" af te maken. De politie hield er rekening mee dat hij dit zou doen en had daarom speciale veiligheids maatregelen genomen in het Ignatius- ziekenhuis waar het meisje nog steeds zeer ernstig gewond verblijft. Zon dagnacht om half een meldde zich een man bij de portier met het ver zoek Corrie R. te mogen bezoeken. De man had een hoed over zijn ogen getrokken, kort haar, een gladgescho ren gezicht en een pleister over een van zijn ogen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN John Lennon en zijn Japanse vrouw Yoko Ono verwachten In oktober een baby. Lennon ver klaarde zondag in Londen: „Wij krij gen een baby voor de vrede". Hij liet weten, dat zijn vrouw „acht we ken zwanger is". „En als wij een baby krijgen moet er vrede komen opdat hij kan blijven leven", zo zei hij De 37-jarige Yoko Ono heeft een zesjarig dochtertje, Kyoko, uit haar eerste huwelijk met de Amerikaanse filmproducent Tony Cox. Zij trouwde in maart 1969 met Lennon. Vorig jaar oktober had ze een miskraam. Hoewel de portier een foto van Ruud R. had, herkende hij de jongen niet. De politie neemt het de 39-jarige heer Vermeulen geenszins kwalijk, want zij had er zelf ook moeite mee om in deze bezoeker Ruud R. te herkennen. De portier scheepte de man af, die mokkend verdween. Afgesproken was, dat hij de naam van iedere be zoeker zou doorgeven aan de politie. De politie sloeg na de melding van de portier groot alarm, omdat zij wei vermoedde dat de bezoeker de haat dragende broer van Corrie zou zijn. Rond het ziekenhuis werd een cordon gelegd, alle buitenwegen werden af gesloten, de taxibedrijven werden op de hoogte gesteld en op diverse pun ten werd gepost. Een van die punten was het Stationsplein. Ruud R. be schikte namelijk niet over een rij bewijs en was aangewezen op open baar vervoer. Ruud werd aangehouden op het Sta tionsplein. Hij noemde direct zijn naam. Bij een fouillering ter plaatse kwam het 40 cm lange broodmes uit zijn binnenzak. Mr. F. Jacobs, hoofd van de Bre dase recherche, meldde gisteravond, dat Ruud R. erg mededeelzaam was geweest tijdens het verhoor. Aan de hand van die gegevens en het eigen speurwerk is men tot de volgende reconstructie gekomen: Ruud R. heeft op vrijdagmiddag 20 maart omstreeks half drie twee schoten afgevuurd op zijn zusje Corrie, die in een stoel huiswerk zat te maken. Hij raakte haar eenmaal in de buik. Hevig bloe dend wilde zij de kamer uitlopen. Het pistool, dat Ruud R. twee maan den geleden in Antwerpen had ge kocht om er zijn zusje mee te doden, weigerde, waardoor het meisje enkele meters kon afleggen. Toen vuurde Ruud opnieuw twee keer. Beide ko gels drongen haar achterhoofd bin nen. Corrie wist via de trap beneden te komen en werd door een buur vrouw snel naar het Ignatiuszieken- huis gebracht. Daar werd zij aan haar buikverwonding geopereerd. De andere operatie (schedelbeschadiging) kon nog niet worden uitgevoerd. Om haar genezing niet extra te bemoei lijken is in overleg met de behan delende geneesheren tegen Corrie verteld, dat Ruud R. direct na de eerste aanslag is gearresteerd. Terwijl Corrie de trap afstrompelde is Ruud haar nog achterna gegaan. Hij durfde echter niet meer te schie ten, omdat hij bang was geworden (Vervolg op pagina 3) (Van onze sportredactie) KAAPSTAD Zuid- Afrika is in het weekeinde uitgesloten van de inter nationale wielersport. Vo rige week werd dit land uit het Davis Cup Toernooi ge stoten. De voorzitter van de Zuidafrikaanse wielerbond zei in het weekeinde tij dens de jaarvergadering van de Zuidafrikaanse wie lerbond dat hij een brief had ontvangen van Guilia- na Pacciarelli, de algemeen secretaris van de Interna tionale Amateur Wielerfe deratie (F.I.A.C.) Daarin werd Zuid-Afrika medege deeld dat het verzoek om aansluiting bij de interna tionale federatie niet zou worden ingewilligd. Zoals bekend weigert Zuid-Afri ka niet-blanke sportlieden in Zuid-Afrika toe te laten en niet-blanke Zuidafrika nen in een vertegenwoor digend Zuidafrikaans team op te nemen. Deze weigeringen zijn Zuid-Afrika duur komen te staan. Zuid-Afrika is nu uitgesloten van de Olym pische Spelen, het wereld kampioenschap voetbal, het Davis Cup Toernooi en kan nu ook niet deelnemen aan de wereldkampioenschap pen wielrennen in Leices- ter, die in augustus worden gehouden. (Van onze redactie buitenland) ATHENE Acht internationale waarnemers is gisteren officieel ver boden het massa-proces in Athene te gen 34 leden van de ondergrondse or ganisatie Democratische Verdediging bij te wonen. De waarnemers, die de eerste twee dagen van het proces wel mochten meemaken, werd meegedeeld dat hun aanwezigheid een „belediging voor de waardigheid van het Griekse recht" betekent. De groep is van plan Athene zo spoedig mogelijk te verlaten om dat langer blijven geen enkele zin meer heeft. Tijdens het proces verklaarden lar gerspecialisten, dat tenminste tien personen zouden zijn gewond. Er zou veel schade zijn aangericht bij bom aanslagen door de organisatie. Gisteren hebben zich drie nieuwe ontploffingen in Athene voorgedaan. Er zouden geen doden of gewonden zijn. RUSSUM (ANP) In Bussum is men tot ontdekking gekomen dat een onbekende gebleven dader of daders het beeldje van de Kleine Johannes, hebben ontdaan van het hoofd. Een voorbijganger trof het ont hoofde beeldje aan. Het werd hier ja ren geleden geplaatst als herinnering aan de schrijver Frederik van Eeden die in Bussum heeft gewoond en daar is overleden. (Van onze redactie buitenland) HALIFAX Het Canadese minis terie voor de visserij heeft in het weekeinde de zeehondenjacht 1970 in de golf van St.-Lawrence gesloten verklaard. Volgens de oorspronkelij ke plannen zou tot 23 april op de die ren gejaagd zijn. RIJSSEL (AFP) Bij controle aan de Franse grenspost Halluin aan de weg Ostende-Rijssel, zijn vrijdag en zaterdag veertien Nederlandse jongelui, één Fransman en één Ita liaan aangehouden wegens het bezit van hasjiesj. De vijf auto's waarin zij reden zijn voorlopig in beslag genomen en de gearresteerden zijn overgedragen aan het parket. Allen waren in het bezit van ongeveer 5 gram hasjiesj. (Van onze redactie buitenland) LONDONDERRY Bij vechtpar tijen in Londonderry (Noord-Ierland) zijn zaterdag twaalf Britse soldaten gewond geraakt, toen enkele hon derden roomskatholieke betogers een politiekazerne met stenen bekogel den. De Britse troepen wilden de be togers terugdrijven. De ongeregeldheden begonnen ter wijl een stoet overwegend rooms-ka- tholieke republikeinse demonstranten door Londonderry trok ter herden king van de opstand van 1916 in Dublin Deze opstand maakte een eind aan de Hrii.se overheersing van de huidige Ierse republiek.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1