Organisatoren Omloop van de Braakman: „WE HEBBEN HEEL WAT PECH GEHAD" ROYALE WINST ST.-ALOYSIUS I Voorwaarts klopte leider Scheldesport Smerdiek mogelijk eerste kampioen Nu al acht ploegen caballero. de sigaret Titelstrijd in schoolschaken PECH Wielerkalender Tlieo Middelkamp GEEN FOUT Voetbal Weinig voetbal op zaterdag in afdeling Donderdag 26 maart 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze sportredactie) PHILIPPINE Nog tien dagen en dan zal de Omloop van de Braakman voor het eerst draaien met amateurs. Tien dagen, die de twee „sterke" mannen achter de organisatie, Henk Segers en Paul Wiskerke, heel wat gerustert egemoet zien, nu zij de afgelopen maanden zoveel toestanden hebben meegemaakt. Toestanden op het gebied van het aantrekken van ploegen voor de Omloop van de Braakman. En dat, terwijl zij aan het eind van het Het is logisch, dat er lichte paniek uitbrak. Op dat moment betreurden Segers en Wiskerke het bijzonder, dat zij van nieuwelingen waren overge stapt naar amateurs. Maar gisteren was het leed geledeh. Met een niet aflatende verbetenheid hebben zij zich in de strijd geworpen en de zege behaald. De omloop van de Braak man, die op zaterdag 4 april ver reden wordt, kan rekenen op de deel name van niet minder dan 8 ploe gen. En het zullen er waarschijn lijk wel tien worden. Henk Segers: „Op dit moment zijn we zeker van de deelname van Tn- cot-Noble/Acifit, de jeugdploeg van Tricot-Noble, Clarijs/Braat, BP/Peu- geot, de wielervereniging Theo Mid delkamp, de wielerclub Erop en Er over, een Belgische regionale ploeg en Toyota. Verder zijn we nog in onderhandeling met Batavus, Am- stel en Ketting. Van de directie van Batavus hebben we de toezegging, dat die ploeg zal starten, maar de ploegleider zelf hebben we nog niet te pakken kunnen krijgen". Tien ploegen, dat betekent tachtig renners. Maar Henk Segers, gewend aan de deelnemersaantallen in de koers voor nieuwelingen, streelt naar 100 renners. Als dat aantal niet met ploegen gehaald kan worden, dan willen de twee organisators ook nog renners individueel laten inschrijven. Henk Segers en Paul Wiskerke zijn nu weer optimistisch. „Maar enkele maanden geleden waren we dat be slist niet", bekent Henk Segers eer lijk. „We hebben heel wat moeilijk heden moeten ovenvinnen. Vroeger was er altijd gedonder met het par koers. Maar dat is deze keer gewel dig gegaan. De rijkspolitie van Sas (Van onze sportredactie! TERNEUZEN De wielervereni ging Theo Middelkamp zal dit weg- seizoen meer in verschillende wed strijden met een ploeg deelnemen. Voor de amateurs ziet de voorlopi ge kalender er als volgt uit: Omloop vau de Braakman, Ronde van de Noord-Oostpoldei voor eerstejaars- amateurs, Ronde van Midden-Zeeland West-Brabantse Pijl, Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen, Omloop van Schouwen-Duiveland, Clubkampioen schap van Nederland en een twee daagse wedstrijd in het Beligische Kemmel. Voor de nieuwelingen staan voorlo pig drie klassiekers op het program ma. Dat zijn de Ronde van het Land van Baitje, de Acht van Bladel en de Flevo-tour. Er zullen in de loop van 't seizoen voor de nieuwelingen nog 'n paar grote koersen worden uit gezocht. De spontcommiissie van Theo Middelkamp zal verder ook proberen een paar uitzendingen voor de ad- spiranten te krijgen. IJSHOCKEY De internationale ijshockeyfederatie (LIHG) wil in de toekomst zelf uitmaken welke spelers als „Olympisch amateur" dienen te worden beschouwd. Tijdens het con gres van de LIHG, dat in Stockholm is gehouden, werd besloten een des betreffend voorstel in te dienen bij het Internationaal Olympisch Comité. van Gent heeft alle medewerking gegeven, die maar mogelijk was. Evenals de gemeentepolitie van Ter- neuzen. Het parkoers is dus geen probleem geweest, maar het aantrek ken van de ploegen des te meer". Henk Segers en Paul Wiskerke zuchten allebei diep als zij er weer aan moeten denken. „We hebben nu eenmaal de pech, dat op 5 april de Omloop van de Baronie draait. Maar dat wisten we van tevoren", aldus Henk Segers. „Het rotte van de zaak ls nu, dat op dezelfde datum, dat wij draaien,d e clubkampioenschappen van Maastricht en de Kempen wor-' den verreden. Daardoor zijn we bij voorbeeld de ploegen van Ovls en Heijnen Motors kwijtgeraakt. Die hadden graag willen komen, maaT de renners moeten in de kampioenschap pen van hun club starten. Eerlijk, we zijn toen een beetje in paniek ge raakt. Maar we hebben de koppen bij elkaar gestoken en zijn driftig gaan tellen. Waarschijnlijk iedereen die wat te maken heeft met een ama- teurploeg in Nederland, hebben we aan de telefoon gehad. Met veel ge praat hebben we het dan toch voor elkaar gekregen. En in de komende dagen zullen er nog wel meer in schrijven". Henk Segers en Paul Wiskerke hebben ook nog met fabeltjes moe ten afrekenen. Segers: „Tijdens de Ronde van Zuid-Holland werd vertelt, dat wij een inschrijfgeld vroegen van f 225, Maar dat is niet waar. Een ploeg moet 100,betalen om te mogen starten. Nadelig is ook voor ons ge weest, dat we eerst in Wielersport op de kalender hebben gestaan voor 22 augustus. Toen de Dorpenomloop in Drente 4 april teruggaf, zijn we op die datum gezet. Maar de ploeg leiders hadden op dat moment waar schijnlijk hun programma wat de klassiekers betreft, helemaal rond". Verbaasd is Henk Segers over het antwoord van Sjefke Jansen van Mars/Flandria op de vraag of hü met een ploeg wilde starten in de Omloop van de Braakman. Segers: „Jansen heeft toch heel wat renners, maar weet je wat hij zei? Jansen antwoordde doodleuk: ik heb geen renners genoeg om twee klas siekers in één weekeinde te rijden. En Herman Krott vertelde, dat hij met twee ploegen van start gaat in de Omloop van de Baronie". Henk Segers en Paul Wiskerke zijn nu al nerveus. Ze weten, dat op za terdag 4 april het een kwestie van erop of eronder is. Zit de organisatie perfect in elkaar, dan zal het aan trekken van ploegen in de komende jaren niet zoveel problemen meei; geven, maar gaat er ook maar één onderdeel fout, dan heeft de Omloop direct geen beste naam. Henk Segers: „Daar zijn we ons terdege van bewust. We hebben ook al het mogelijke gedaan om fouten te voorkomen. Zo krijgen we langs het parkoers twaalf politiemensen. Om vorig jaar juist bang war envoor het feit dat zij de zaak financieel niet rond zouden kunnen krijgen. Maar dat is allemaal geweldig meegevallen. Van alle kanten kregen Henk Segers en Paul Wiskerke geldelijke steun. Nee, de problemen lagen bij de renners. Nog maar enkele weken geleden hadden de twee organisato ren slechts twee ploegen. Twee ploegen van acht man, en daar kan je natuurlijk geen klassieker mee rijden. daarnaast nog eens alle risico's te vermijden, zullen we zelf 35 man op de been brengen, die elk kruispunt in het parkoers in de gaten zullen houden. En de gemeente Philippine geeft enorme medewerking. Werk lieden van de gemeente zijn op het ogenblik bezig om het parkoers na te lopen om slechte stukken in het weg dek te ontdekken. Als er een gevon den -wordt, dan herstellen ze het di rect Zoals we het nu in elkaar ge stoken hebben, kan er normaal ge sproken niets fout gaan". (Van onze tafeltennismedewerker) TERNEUZEN De laatste com petitiewedstrijd in de promotie-over gangsklas E is door St.-Aloysius 1 tegen Ons Vermaak 2 uit Nijmegen vrij gemakkelijk gewonnen. Baum- garte en Van Waterschoot wonnen de enkelspelen, terwijl invaller Ver- nimmen éénmaal tot winst kwam. Met de dubbelspeloverwinning werd daardoor een 82 eindstand bereikt. Doordat Jeep in Tilburg de lastige klip Irene 2 omzeilde met een 37 zege krijgt de competitie nog een verlengstukje in de vorm van een beslissingswedstrijd: St.-Aloysius 1 - Jeep. De St.-Aloysius-teams in de eerste klas afdeling Zeeland lieten zich in hun laatste wedstrijd ook niet meer verrassen. Kampioen St.-Aloysius 2 klopte Wilno 2 royaal met 91, ter wijl St.-Aloysius 3 tegen Wilno 1 de eindstand op 64 bepaalde. Pezem 1 kon het tegen MZ 1 niet klaren. Het verloor met 73 en degradeert daar door naai de tweede klas, aangezien Big Smash 1 kans zag de MZ-reser- ves met 73 te kloppen. ONA 1 zag kans de competitie tegen Wilno 1 met een kleine overwinning te beslui ten. Goes 1 slaagde er in de tweede klas in kampioen Haringman 2 te be dwingen. Het eindigde daardoor op een fraaie tweede plaats. St.-Aloysius 4 bleef derde. In de derde en vierde klas gingen ook de kampioensvlaggen uit. Wilno 3 promoveert door een 73 zege op Goes 2 naar de tweede klas, terwijl de jonge Middelburgse vereniging Zand 1 ongeslagen de titel greep in de vierde klas. Zand 1 promoveert eveneens. Promotie overgangsklas: Irene 2 - Jeep 37, Red Star - Belcrum 2 9 1, St.-Aloysius - On' Vermaak 2 8 2; eerste klas: Haringman 1 - ONA 1 91, MZ 1 - Pezem 1 73, Big Smash 1 - MZ 2 73, Aloysius 3 - Wilno 1 64, Aloysius 2 - Wilno 2 91, Wilno 1 - ONA 1 46; tweede klas: ONA 3 - Big Smash 3 46, Big Smash 2 - MZ 4 100, Haring man 2 - Goes 1 55; derde klas A: MZ 5 - Goes 2 48- Wilno 3 - Goes 2 73 (Wilno 3 kampioen); MZ 5 - Kroon 1 5—5; derde klas B: Aloysi us 5 - MZ 6 5—5, HVB - Pezem 2 28; vierde klas A: MZ 8 - Zand 1 28 (Zand 1 kampioen), Big Smash 5 - MZ 8 48, Zand 2 - Big Smash 5 91; vierde klas B: Pezem 4 - ONA 3 2—8, MZ 9 - Apollo 1 2—8. Toch zouden Henk Segers en Paul Wiskerke graag versterking hebben als zij in 1971 deze klassieker weer gaan organiseren. Wiskerke tot slot: „Met twee man is het niets. Er zit veel te veel aan vast om het allemaal echt goed te kunnen doen. We zou den er twee mensen b(j willen heb ben, die ook hard kunnen werken voor de organisatie. Als die er een maal zijn, dan kan de Omloop van de Braakman nog groter en nog mooier worden ROB VAN DEURSEN De initiatiefnemers van de Omloop van de Braakman, Henk Segers en Paul Wiskerke, zijn al maanden bezig met de planning en organisatie. (Van onze volleybalmedewerker) TERNEUZEN In een spannen de en bij vlagen goed gespeelde wedstrijd heeft het fel spelend team van Voorwaarts kans gezien om koploper Scheldesport met 3-2 te verslaan. Na drie goed gespeelde seis bracht Voorwaarts er in de vierde set niets van terecht en ver loor dan ook met 0-15. In de laatste en beslissende set hadden de gast heren zich echter geheel hersteld en wisten in een gelijk opgaande en zeer spannende set een 15-13 over winning te behalen, zodat na 110 minuten spelen de winnaar te voor schijn trad. Reeds van het begin af was te zien dat het een slijtage slag zou worden. Beide teams tra den dan ook zeer nerveus In het veld. Voorwaarts wist zich het eer ste te herstellen en kreeg een voor sprong. Geleidelijk aan wist Schel desport de kleine achterstand In te lopen, maar Voorwaarts wist juist het eerst de eindstand te bereiken: 16-14. Ook de tweede set liet slechte serve's zien. De stand schommelde steeds heer> en weer en nu was het Scheldesport dat de setwinst met 14-16 binnenhaalde. In de derde set begonnen beide coaches met time outs en spelerswisselingen op het gemoed van de tegenstander te wer ken. Voorwaarts bleek over de beste zenuwen te beschikken en bracht de stand op 2-1. De korte rustpauze werd door beide teams goed be steed. Een geladen Scheldesport be gon direct na het fluitsignaal met de opslag en gaf in de vierde set Voorwaarts geen kans. Met maar liefst 0-15 werd de thuisploeg als het ware van het veld geveegd. De vijfde en laatste set moest dus de beslissing brengen. Steeds ging de strijd gelijk op en bij de stand 8-7 werd van veld verwisseld. Dan weer stond Scheldesport voor en dan weer Voorwaarts. Zeer dikwijls ging de serve over en weer. Vele spelers begonnen vermoeid te wor den. De scheidsrechter deelde ook in deze malaise. De teugels werden daardoor iets los gelaten en de technische fouten minder afgefloten. Bij de stand 10-11 vroeg Voorwaarts- coach, die niet gerust in het spel- verloop was, de laatste toegestane time-out cm zijn onrustig wordende ploeg tot kalmte te brengen. Dit laatste redmiddel had succes, want Voorwaarts kon doorstoten tot 14-11, waarna Scheldesport terugkwam tot 14-13. Spelerswisseling mocht niet meer baten. Een verkeerd gesmash- te bal van Scheldesport bracht Voorwaarts op 15-13 en daarmee ook de overwinning. Door de neder laag van Scheldesport is er weer wat spanning gekomen onder de kampioenskandidaten voor de afde lingstitel. Voor de tweede maal binnen een kort tijdsbestek liet de aangewezen scheidsrechter voor een wedstrijd te Aardenburg verstek gaan. Voor de belangrijke wedstrijd Kikkers-IJVC diende dus op zeer korte termijn voor de wedstrijd een vervanger ge zocht te worden, daar ongeveer 20 minuten voor de aanvang bericht kwam dat de aangewezen scheids rechter verhinderd was. De trainer- coach van Kikkers werd bereid ge vonden te fluiten en beide teams stemden daarmee in. Na afloop van de spannende en goed gespeelde wedstrijd mocht de heer Murre dan ook de felicitaties in ontvangst ne men van beide teams voor zijn cor recte leiding. Niet minder dan zeven kwartier hebben de spelers in het veld tegen over elkaar gestaan om in vijf sets te beslissen wie de overwinnaar zou zijn. Van krachtsverschil was geen sprake. In de tweede set kwam IJVC al spoedig op een 13-1 achter stand. De IJzendijkenaren dachten met geweld de Kikkers te vellen, maar toen zij zagen dat dit niet lukte liet de aanvoerder een ander systeem toepassen. Vooral door rustig en met over leg te spelen werden de aanvallen vanuit de verdediging opgezet en hierop hadden de Kikkers geen ant woord. Het lukte IJVC echter niet om de setwinst nog te behalen, zo dat de stand 1-1 werd. Ook de der de set was voor de Kikkers. Er werd steeds goed afgeblokt, zodat er voor IJVC geen doorkomen mo gelijk was In de vierde set werden korte set-ups van IJVC door goede en juist geplaatste smashes afge rond In de laatste set gingen beide teams gelijk op. De meerdere wed strijdervaring en de grotere rust in de IJVC-ploeg gaf uiteindelijk de doorslag. De jongere spelers van de Kikkers hadden nog niet het juiste spelinzicht om de tegenstander te verrassen, hetgeen bij IJVC wel het geval was. Een verdiende overwin ning voor IJVC, dat zich steeds ver der naar de top weet te werken. Hoewel de kansen voor WH zeer goed lagen om de eerste pun ten binnen te halen tegen Terhole is het toch niet zover gekomen. Ook hier waren vijf sets nodig om tot een overwinning te komen. Bij de stand 2-1 voor VVH vergat WH door te stoten en zo het met de rug tegen de muur staande Terhole 2 te verslaan. Een aantal ongelukkige fouten bracht een ommekeer in de strijd en Terhole 2 wist zieh goed te herstellen door de laatste twee sets na gelijk opgaande strijd met 14-16 te winnen en daarmee een 2-3 zege veilig te stellen. In de tweede klas heren liet lei der Kikkers 2 Zaamslag slechts toe één set te winnen in een goed ge speelde wedstrijd, waarin de aan val het zwakste onderdeel was, en behaalde een 3-1 zege. Hoek won gemakkelijk met 3-0 van IJVC 3, evenals Sluiskil, dat thuis Voor waarts 2 wist te kloppen. Sehoon- dijke blijkt aan een opmars te zijn begonnen en wist zeer onverwacht te winnen van OVC 2, dat wel een slechte dag had en niet tot grootse daden kwam. IJVC 3. dat thuis ISvG 2 ontving, leed voor de der tiende maal in successie een neder laag. Toch bleef deze jeugdige ploeg tot het laatste fluitsignaal strijden. Bij de dames heeft Voorwaarts 2 een verdiende 3-1 overwinning be haald op Terhole 3, dat met drie invalsters in het veld verscheen. In Sas van Gent konden de dames van ISvG geen tegenstand bieden aan net goed spelende Kikker-team en zag dan ook de bezoeksters met een 3-0 winst huiswaarts gaan. OVC gaf Voorwaarts 2 geen schijn van kans en won met 3-0 een niet op hoog peil staande wedstrijd. Uitslagen en setstanden: heren le klas: WH - Terhole 2 2-3: 15-7, 14-16, 14-4, 14-16, 14-16; Voorwaarts 1 - Scheldesport 3-2: 16-14, 14-16, 15-10, 0-15, 15-13; Kikkers 1 - IJVC 1 2-3: 11-15, 15-12, 15-7, 7-15, 11-15. He ren 2e klas: Kikkers 2 - Zaamslag 3-1: 15-5, 16-18, 15-4, 15-13; Schoon- dijke - OVC 2 3-1: 15-9. 9-15, 15-7, 15-2; ISvG - IJVC 3 3-0: 15-1. 15-5, 15-4: Sluiskil - Voorwaarts 2 3-0- 15-11, 15-11, 15-1; Hoek - IJVC 2 3-0: 15-12, 15-10, 15-6. Dames: OVC - Voorwaarts 2 3-0: 15-8, 15-8, 15-7; ISvG - Kikkers 0-3: 15-6. 15-11, 15-4; Voorwaarts 1 - Terhole 3 3-1: 15-5, 15-8, 5-15, 15-10. Op zaterdag 28 maart (paaszater dag) en op 4 april vinden er geen competitiewedstrijden in het dis trict Zeeland plaats. Wel worden er op zaterdag 4 april in de sporthal te Goes bekerwedstrijden gespeeld, die georganiseerd worden door de sectie wedstrijdwezen van het dis trict Zeeland der Nederlandse Vol- leybalbond. (Van onze medewerker) BREDA De eerste kampioen in dit seizoen kan zaterdag bekend zijn. Dat kan Smerdiek uit St. Maartens dijk op het eiland Tliolen zijn, maar dan zal gewonnen moeten worden bij Chrislandia te Heiningen. Dat is een zware opgave voor de blauw-zwarten onder aanvoerderschap van de 33-ja- rige Kees van den Hoek, die een der beste spelers in deze vierde klasse genoemd kan worden. Smerdiek gaat naar Heiningen met de wetenschap, dat het daar maar zelden succes heeft kunnen boeken. Chrislandia zal er een eer in stel len die traditie te handhaven. Gelijk spel is niet voldoende voor de Smer- diekenaars, want Hoek kan theore tisch dan nog aan hetzelfde aantal punten komen indien het alle drie resterende wedstrijden in winst om zet. Van het bescheiden inhaalpro gramma is ook de wedstrijd SSC-DO- (Van onze medewerker) MIDDELBURG In de strijd om de Nederlandse schaaktitel voor scholen, heeft de Noordbrabantse schoolkampioen Hertog Jan College uit Valkenswaard een gevaarlijke klip omzeild door in Middelburg van de hbs te winnen. De lange reis is schijnbaar geen beletsel geweest om goed partij te geven. De eerste borden brachten wel de meeste spanning. Door voor zichtig aftasten en afruil, brachten deze borden (het eerste en tweede) voor L. Pliester en A. Maas een verdiende remise. Dank zij een over winning van L. Haymakers en F. v. Mierlo was voor Valkenswaard een gelijk spel reeds verzekerd. Maar, voor de totale winst moesten nu het vijfde of zesde bord zorgen. Een op luchting was het voor Hertog Jan College toen het voorlaatste bord tot remise kwam en de totale winst vei lig stelde. Het laatste bord was al leen belangrijk voor het bordpunten- verschil. Nu de spanning gebroken was kon J. Seunties rustig op winst gaan spelen. Hij deed dit voortreffe lijk en kwam zegevierend uit de strijd. Door deze uitslag won Val kenswaard met 4,51,5 van de Zeeuwse kampioen. Dé volgende wed strijd zal nu gespeeld moeten wor den tegen de winnaar van het duel tussen Limburg en Gelderland. VOETBAL De vleugelspelers Heinz Hornig en Karl-Heinz Rühl van de Westduitse oberliga FC Köln zullen na afloop van dit seizoen overgaan naar de Brusselse voetbalvereniging Royal Daring. TO van groot belang voor de Cappel- •enaren. DOTO kan het eerste klas- serschap niet meer ontgaan, maar SSC zal moeten winnen om nog bij ;de bovenste vier te komen. Het ge drang om die plaats is groot. De ster ke defensie van SSC zal de schutters Joop de Ronde en Kalkman geen kans moeten geven, dan zit er een gunstig resultaat in. In de derde klas staan de kampioenskandidaten ook voor 'n moeilijke taak. NOAD ontvangt Din- teloord, dat al meer verrassend voor de dag is gekomen tegen sterke ploe gen en Woudrichem reist naar Ril- landia waartegen het thuis niet ver der kwam dan een gelijk spel. In 4a gaat leider Altena naar Wit Zwart. Trainer Van Strien is tevreden met een gelijk spel. Voor Wit Zwart is het wel de laatste kans om nog een rol van betekenis te spelen. Het op de tweede plaats staande Wilhelmina '26 zal moeten winnen van Zwaluwse Boys, wil het de race met Altena vol kunnen houden. Polak met zijn secon danten zijn niet kansloos mits de voorhoede meer schotvaardigheid aan de dag legt dan vorige week. WN laat zich op eigen veld niet verras sen door Brakel. WHS dat kansloos is geworden, heeft geen illusies bij Yerseke. Nieuwland vecht bij Kapel- Ie om van de voorlaatste plaats weg te komen. (Van onze medewerker) TERNEUZEN Op Paaszaterdag plegen nogal eens Engelse ploegen naar Zeeland te komen om daar vriendschappelijk voetbal te spelen. Hoewel het aantal, als gevolg van de opgetreden stagnatie in de aïdelings- competitie, heel wat kleiner is dan voorgaande jaren zijn er toch nog wedstrijden aan ten offer gevallen. In de eerste klas staan er maar vier wedstrijden genoteerd. Nieuw- dorp moet in Arnemuiden de reser ves van die naam gaan bekampen. Gezien de grote overwinning, die de jongens uit het vissersdorp afgelopen zaterdag op Bevelanders behaalden, zal Nieuwdorp niet al te gerust het reisje naar Walcheren maken. 's-Heer-Arendskerke speelt 'n thuis wedstrijd tegen De Meeuwen 2. De hekkesluitersploeg krijgt in dit duel de laatste kans om degradatie te ont gaan, want de achterstand op 's Heer Arendskerke bedraagt, met nog maar 6 wedstrijden voor de boeg, 6 punten. Heinkenszand draait momenteel niet zo goed als in het begin van de com petitie. Desondanks moet de thuis wedstrijd tegen Mevo in volle winst omgezet kunnen wérden. Wemeldinige blijkt zo goed te heb ben overwinterd dat ook Wolfaarts- dijk op te grote tegenstand moet re kenen en het ligt in de verwachting dat de thuisclub met de volle winst zal gaan strijken en zich daardoor definitief in veiligheid stelt. (ADVERTENTIE) anders dan andere. Toneelspeler en TV-acteur Eric Schneider.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9