BERAAD POSITIE CHRISTENEN IN DE POLITIEK ROND VLUCHT Groei industrie Rotterdam in zuidelijke richting Bolletje Dit jaar 50.000 eindexamen-kandidaten KING FOR FLYING Geleidelijk meer voor ontwikkelingshulp NOTA G.S. ZUID-HOLLAND Chronische politieke malaise I )e^e|Hd Westduitsers in arrest wegens spionage ONTWERPPROGRAM ARP Veel stakers PTT in VS weer aan het werk Meer wegen rondom Rijnmond nodig PvdA-Amsterdam alleen verkiezingen in Commentaar Beraad RONDEN Onderzoek Luchtvaartstaking J Versoepeling systeem wegvergminingen voor West-Duitsland Kaasdoek vooi boekenbal Vrijdag maart 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor ongeveer 50.000 leerlingen van het algemeen voortgezet onderwijs staan over en kele weken de eindexamens 1910 voor de deur. Dit jaar zullen er bijna 12.000 examenkandidaten meer zijn dan in 1969. Deze stijging van het deelnemersaantal komt vooral voor rekening van de 94 afdelingen voor H.A.V.O., verbonden aan de pedago gische academies. Met de invoering van de wet op het voortgezet onder wijs zijn op het gebied van de exa mentechnieken nieuwe wegen inge slagen. De aantallen kandidaten die dit jaar aan deze examens meedoen, zijn achtereenvolgens voor gymnasium a 2652 (vorig jaar 2649), gymnasium b 3344 (3012), H.B.S. A T112 (8027), HJS.S. B 9784 (10284), M.M.S. 6652 (6383). Daarbij komen dan nog 364 eindexamenkandidaten voor de han delsdagscholen met vierjarige cursus (vorig Jaar 517) en 23 leerlingen voor de handelsdagscholen met driejarige cursus (vorig jaar 34). In totaal zullen dit jaar 11.558 H.A.V.O.-kandidaten opgaan voor het eindexamen 1970 (vorig jaar 2831). Aan de M.A.V.O. 4- en M.A.V.O. 3- examens nemen 3783 en 2528 kandi daten deel (vorig Jaar 3206 M.A.V.O. 4- en 971 M.A.V.O. 3-leerlingen). Zowel voor de H.A.V.O.- als voor de M.A.V.O.-kandidaten bestaat het eindexamen-menu uit een beperkt aantal examenvakken. Voor de H.A. V.O. en vierjarige M.A.V.O.-school zijn dit zes vakken, verdeeld in ver plichte en keuzevakken. De keuze is aan bepaalde voorwaarden gebonden. Vo< r de H.A.V.O.-school geldt de vol gende regeling: twee verplichte vak ken, namelijk Nederlands en een mo derne vreemde taal en vier keuze vakken. Verder dient men te kiezen uit de twee andere moderne vreemde talen, geschiedenis en staatsinrichting, aard rijkskunde, wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, economie, han delswetenschappen en recht. Voor M.A.V.O. 4 ziet het eindexa menpakket er als volgt uit: twee ver plichte vakken, te weten Nederlands en een van de moderne vreemde ta len en vier vakken ter keuze uit een of twee van de overgebleven moder ne vreemde talen, geschiedenis en staatsinrichting, aardrijkskunde, wis kunde, natuur- en scheikunde, biolo gie en handelskennis. Bij het examen voor M.A.V.O. 3 kan uit dezelfde vakken een keuze worden gedaan. De kandidaat hoeft echter slechts in vijf vakken examen te doen. Bij de statenverkiezingen van vo rige week bleven niet minder dan dertig procent van de stemge rechtigden thuis. De oorzaak daar van hoeft niet alleen in ongeïnteres seerdheid gezocht te worden. Zij hangt ook samen met de onduide lijkheid in de Nederlandse politieke situatie, die gevoelens van ongenoe gen bij de kiezers wekt. Voor velen onder hen die zich christen noemen, is het nauwelijks meer te achterha len, waarom zij al dan niet op een confessionele partij zullen (moeten) stemmen. Terwijl het nog minder duidelijk is, waarom er verschil lende partijen naast elkaar bestaan, die zich alle beroepen op het evan gelie. De vraag naar de samenhang tussen evangelie en politieke verant woordelijkheid in een geseculari seerde samenleving, dringt zich steeds meer op. Tegen deze achter grond zal het evangelisch-politiek beraad dat dit jaar gehouden wordt, van groot belang kunnen zijn. Tevens zal dit beraad, ook al stelt het zich dit niet uitdrukkelijk tot doel, functioneren als een kritische zelfbeschouwing van de confessio nele partijen. Het wil immers over de kerkmuren heen praten, met elkaar in gesprek te treden, meer dan tot nu toe gebeurd is. Ook we zenlijker, nu zij met de neus op de vraag naar de realiteit van de evan gelische boodschap in de huidige samenleving worden gedrukt. Daar toe is wel nodig, dat het evange lisch-politiek beraad dezelfde vrij heid en openheid aan de dag legt als het pastoraal concilie in Noord- wijkerhout, dat immers mede de in spiratiebron voor het beraad vorm de. KAISERSLAUTERN (RTR) Twee Westduitsers, die naar men aanneemt militaire geheimen aan Oost-Duitsland hebben verraden, zijn in Kaiserslautern gearresteerd. Beide mannen zouden twee jaar lang voor de Oostduitse geheime dienst hebben gewerkt en deze dienst in het bij zonder gegevens hebben verstrekt over militaire installaties in het ge bied van Kaiserslautern. (ADVERTENTIE) VLIEG ER MET DE PAASDAGEN EENS DIT maak een met de comfortabele Cessna 172 van KING AIR SERVICES VLIEGVELD SEPPE U kunt nu reeds boeken telefoon 01652-3377 Publicatie van King Air Services (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN Onder auspiciën van de raad van kerken in Nederland zal een evangelisch-politiek beraad worden ge houden om tot verduidelijking te komen van de relatie tussen evangelie en politiek in de huidige Nederlandse situatie. Het beraad wil bijdragen tot de bewustwording van de christenen van alle kerken voor hun politieke verantwoordelijkheid. Het wil ook richtlijnen geven voor het politieke handelen van christenen in de huidige samenleving. Het ligt niet in de bedoeling de partij-politieke constellatie in Nederland aan de orde te stellen, evenmin om een min of meer dwingend programma naast andere politieke programma's op tafel te leggen. Het initiatief tot dit evangelisch- politiek beraad is genomen door het Oecumenisch Actiecentrum te Drie bergen en het Evangelisatiecentrum van de gereformeerde kerken te Baarn. Aanleiding vormde een com mentaar van dr. J. Bruins Slot, hoofd redacteur van het progressief protes tantse dagblad Trouw. Deze schreef in november van het vorige jaar on der meer: „Er zijn diverse christe lijke partijen. Er zitten christenen in de Partij van de Arbeid, in D'66, in de PPR, in de VVD en in nog andere partijen. Als we de politieke proble matiek in Nederland en de relatief van christendom en politiek willen proberen enigermate tot een oplos sing te brengen, zouden wij willen voorstellen om in navolging van wat in Noordwiikerhout op rooms- katholiek kerkelijk gebied gebeurd is een politiek pastoraal concilie bij een te roepen. Daar komen dan niet alleen de politieke routinemensen, maar ook de andere geïnteresseerde en benauwde christenen. Er is een duidelijke behoefte aan een open ge sprek over wat christendom voor politiek betekent. Daar willen veel meer mensen aan meedoen dan in de gekanaliseerde organisaties mogelijk is". Het evangelisch-politiek beraad zal in twee ronden worden gehouden. De eerste heeft plaats op 23 en 24 sep tember, de tweede waarschijnlijk op 21 en 22 december, telkens op „Kerk en Wereld" te Driebergen. (vervolg van pagina 1) Het ontwerpprogramma zal de ba sis vormen voor het urgentieprogram dat tegen het einde van het jaar zijn vaste vorm zal krijgen. Behalve aan de leden en kiesverenigingen zal het ontwerp worden voorgelegd aan or ganisaties van werknemers en werk gevers, boeren en middenstand, op dat zij het program kunnen toetsen aan hun inzichten. Hierbij zal het vooral gaan om de vraag hoe de groei van het nationale inkomen in de ko mende jaren zal moeten worden ver' deeld. Het kan niet anders of ook dit pro gramma heeft naast vage en wat ver plicht aandoende opmerkingen een aantal duidelijke uitspraken. Zo wordt gepleit voor verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar en handhaving van de evenredige ver tegenwoordiging. De gemeenteraad of Provinciale Staten dienen in spraak te krijgen bjj benoeming van resp. de burgemeester en de commis saris der koningin. Overheidsdocu menten dienen in beginsel openbaar te zjjn. Sprekend over het fiscale beleid, pleit het rapport voor versnelde groei van de overheidsuitgaven. De niet uit arbeid verkregen inkomens moeten zwaarder worden belast. Gedacht wordt aan: verhoging van de vermo gensbelasting en belasting van spe culatiewinst, alsmede aan belangrijke verzwaring van de successierechten op de vererving van grote vermo gens. Bij de belastingverzwaring is extra aandacht voor de laagste in komensgroepen nodig. De belasting op de eerste levensbehoeften moet zo laag mogelijk zijn. Staatsdeelneming in bedrijven moet worden bevorderd, als het algemeen belang dit wenselijk maakt. De in vloed van de werknemers op het be leid van de grote ondernemingen dient minstens gelijkwaardig te zijn aan die van de kapitaalverschaffers. Bijzondere aandacht is nodig voor de bijverschijnselen van de economische groei: de lucht- en watervervuiling. In het sociale beleid wordt de uit breiding van de arbeidsongeschikt heidsverzekering tot een volksverze kering voorgestaan. In de komende jaren dient een begin te worden ge maakt met het oplossen van het pen- sioenvraagstuk. Bij de volkshuisvesting vraagt de krotopruiming en de huisvesting van de mensen met lage inkomens bijzon dere aandacht. Het onderwijs vraagt meer weten schappelijk onderzoek. De leerplicht moet worden uitgebreid tot het 18e jaar. Voor recreatie op grote schaal zullen speciale voorzieningen nodig zijn. In het beleid voor de volksge zondheid moet de zorg voor de mi lieuhygiëne voorop staan. Bepleit wordt een preventief bevolkingson derzoek op kanker en hart- en vaat ziekten. Er dienen voldoende mogelijkheden te zijn om op verantwoorde wijze te komen tot abortus op medisch-sociale indicatie. De AR-partij staat de geleidelijke verhoging van de overheidsbijdragen voor ontwikkelingshulp voor. Zono dig moet de bevolking daarvoor extra lasten worden opgelegd. Kerkelijke en particuliere organisaties op dit terrein moeten financiële steun krij gen. Grote openheid in het buiten lands beleid wordt gewenst. Elke vorm van discriminatie wordt afge wezen. Op Portugal en Griekenland moet blijvende druk worden uitge oefend om tot herstel van de recht staat te komen. De rechtspositie van dienstplichti gen dient gelijk te worden aan die van vrijwilligers. IN HET theater van het vijfde Parij- se arrondissement hebben leden van de verboden rechtse groepering Occi dent alle decors vernietigd voor het toneelstuk Eva Peron. Twee personen werden gewond. DB COALITIE-REGERING van de Indiase staat Pensjaab is ten val ge bracht, toen de wet op de financiële toewijzingen met 44 tegen 22 stem men werd verworpen. HET 4-JARIGE meisje W. v. d. Wiele uit Nistelrode is gistermiddag gedood, toen zij plotseling de weg overstak. WASHINGTON (RTR) - De Ameri kaanse minister van de posterijen. Winton Blount, heeft meegedeeld dat een overweldigend aantal poststaker*. het werk heeft hervat in alle ge bieden behalve centraal New York. en dat de regering bereid is de on derhandelingen met de vakbonden te heropenen, als die tendens zich voort zet. Blount heeft de vakbondsleiders daar telegrafisch van in kennis ge steld. Hij verklaarde dat de grote meerderheid van de 200.000 beamb ten die deelnamen aan de wilde sta king, weer aan het werk was ge gaan. Alleen in New York, waar de staking een week geleden begon, was de toestand nog moeilijk. Daar hel pen 22.000 militairen en leden van de nationale garde met het wegwerken van de stapels post. Het Amerikaanse luchtverkeer on dervindt sinds woensdagmorgen ern stige vertragingen door een staking van enige honderden verkeersleiders. Zij hebben het werk voor onbepaalde tijd neergelegd om kracht bij te zet ten aan hun eisen voor nieuwe vei ligheidsmaatregelen, betere secundai re arbeidsvoorwaarden en compensa tie voor overwerk. Volgens hun or ganisatie zal de staking zich tot alle verkeersleiders in totaal 14.000 in de Verenigde Staten uitbreiden. Het ergst door de staking getroffen zijn de luchthavens van New York en Pittsburg. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn van mening dat verdere ontplooiing van industrie van betekenis voor Rotterdam het best in zuidelijke richting kan worden gezocht. Dit via vier assen: Rotterdam - Antwerpen via Dordrecht en Moerdijk, Rotterdam - Antwerpen met centraal de Zoomweg, een as Rotter dam - Gent/Antwerpen die rechtstreeks aansluit op de vaste oever verbinding bij Kruiningen en een as Rotterdam - Sloegebied Gent. IN DUIZEND bioscopen van onge veer 300 Amerikaanse steden is dins- dagavon deen lange documentaire ge toond van de levensloop van Martin Luther King. De recette, ongeveer B miljoen dollar, is bestemd vuor een vereniging die geweldloos wil strij den tegen armoede en analfabetisme en voor eerbiediging van de burger rechten. DEN HAAG (ANP) Staatssecre taris M. J. Keyzer en de Duitse mi nister van verkeer G. Leber hebben overeenstemming bereikt om per 1 oktober 1970 over te gaan tot invoe ring van een systeem van ritvergun- ningen voor het beroepsgoedcrenver- voer over de weg tussen ons land en West-Duitsland. Dit systeem zal in de plaats komen van het stelsel van ver gunningen, waarbij de vergunning aan een bepaalde tijdsduur is gebon den. Dit systeem had voor de Nederland se vervoerders vele nadelen, voora! indien een rit vroeger of later moest beginnen dan was voorzien of als de ze onverhoopt langer duurde. De nieuwe vergunningen gelden voor een heen- en terugrit, ongeacht de tijdsduur, die daarmee is gemoeid. (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM Om de Amstel- hal van het RAI-gebouw aan te kleden voor het boekenbal is 4.000 vierkante meter beschil derd kaasdoek nodig. Een enor me klus voor de kunstenaar Pie- ter Groot en zijn assistent, die druk bezig zijn om alles op tijd klaar te hebben. Het bal is op 3 april. (Van onze redactie buitenland) De mislukte staatsgreep deze week in Kongo-Brazzaville is een nieuw bewijs van de ernstige ma laise, waarin deze volksrepubliek zich gedurende zes iaar bevindt, zowel in politiek als in economisch en sociaal opzicht. Sinds de val van Fulbert Joeloe in juli 1963 heeft het land met een wankele economie onder de drei ging van staatsgrepen en samen zweringen geleefd. Elke keer, dat een crisis aan het licht treedt, laten de bewindheb bers in Brazzaville, wier werkwij ze en politieke opvattingen meer en meer op die van de leiders in Peking gaan lijken, dat ook sterk in Kongo-Brazzaville is vertegen woordigd, niet na hun buurman, Kongo-Kinsjassa, te beschuldigen. Want Kongo-Kinsjassa, waar de Amerikaanse invloed groot is, wordt beschouwd als de bron van het kwaad in Kongo-Brazzaville. Maar waar ook de pogingen tot omverwerping van het huidige be wind in Kongo-Brazzaville geboren mogen worden, voor het merendeel van de waarnemers staat het vast dat Kongo-Brazzaville en zijn lei ders sinds de val van president .Joeloe ernstig verdeeld zijn. Te genover de aanhangers van een „burgerlijk" of gematigd socialis me, staan de aanhangers van een harde, zeer Chinees-gezinde koers, onder leiding van Ndalla Graille, secretaris-generaal van het centra le comité van de beweging en oud ambassadeur van Kongo-Brazza ville in Peking. Hij en zijn vrien den zijn verantwoordelijk voor een groot aantal wijzigingen, die sinds 31 december vorig jaar zijn aange bracht: de schepping van een volksrepubliek, de vorming van een partij van de arbeid met een politiek bureau, vervanging van het volkslied „La Congolaise" door de „Internationale", de invoering van een nieuwe nationale vlag, de rode vlag van de volksdemocra tieën. Naast de twee geschetste groepe ringen bestaan er nog aanhangers van Joeloe en van Magemba-De- bat, die in juli 1968 afgezet werd. Het jaar 1969 is naar het schijnt economisch gezien catastrofaal ge weest. De Franse hulp werkt als een druppel op een gloeiende plaat. Medicamenten worden schaars en duur, de werkloosheid neemt toe en de lonen blijven op hetzelfde peil staan. Ook het onderwijs, dat een staatsaangeiegenheid is gewor den, gaat volgens de Kongolezen achteruit. Dit staat in een nota van G.S. van Zuid-Holland aan de Provinciale Sta ten, waarin uitgangspunten worden aangegeven die aan het provinciale planologische beleid ten grondslag moeten liggen. De nota draagt het karakter van een studie ter voorbe reiding van een structuurschets voor de ruimtelijke ordening van Zuid- Holland. G.S. van Zuid-Holland stellen in hun nota onmiddellijk dat de ontwik keling van de derde en vierde assen een dusdanige aantasting zal veroor zaken van recreatiegebieden met meer dan nationale betekenis (dat door de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden gevormd wordt) dat deze beide mogelijkheden van verdere be studering moeten worden uitgesloten. Zij zouden bovendien te kostbaar worden. De mogelijkheden van de ontwikke lingsassen via Dordrecht en via de Zoomweg zullen aldus G.S. ge zamenlijk en in onderling verband met alle mogelijke varianten nader moeten worden onderzocht. Bij deze verdere studie gaan G.S. ervan uit dat ten aanzien van de Maasvlakte de demarcatielijn onverkort gehand haafd wordt. Andere uitgangspunten zijn dat Voorne-Putten als agrarisch, recreatief en woongebied in stand blijft, en dat aan eventuele behoefte aan terreinen voor grote agglomera tie-industrieën bij -voorkeur wordt voldaan door vestigingsmogelijkhe den te bewerkstelligen in westelijk Brabant. De as Rotterdam - Dordrecht - Antwerpen volgt de bestaande en de ontworpen auto- en spoorwegen. Dordrecht en Moerdijk passen in deze ontwikkelingsfase. Het Sloegebied is er niet op georiënteerd, maar er zou door extra impulsen een groeipool in dit gebied kunnen worden ge creëerd. Indien de Zoomweg-as wordt aangehouden, is een nieuwe spoor wegverbinding een eerste vereiste. De zone Dordrecht - Moerdijk - Bre da kan een neven-as zijn. Andere punten uit deze nota voor een structuurschets zijn: De indeling van Zuid-Holland in twee grote stadsgewesten of metro polen Den Haag en Rotterdam, waar omheen een aantal gebieden over blijft die in een van de twee stads gewesten kunnen incorpereren. De noodzaak van een interprovin ciaal streekplan voor Goeree-Over- flakkee samen met Schouwen-Duive- land. Een G.S.-beleid waarbij de werk gelegenheid zo is gespreid dat lange afstandspendel kan worden voorko men. Een gedifferentieerde werkgele genheid die aansluit op de wensen en capaciteiten van de bevolking (nu dreigt een permanent tekort aan ge schoolde en halfgeschoolde arbeids krachten). Industrieën die een grote terrein- oppervlakte vereisen kunnen in het geheel niet meer worden toegelaten, Zo, hele, halve en bijna-AOW- en AWW'ers, u draagt de SER momen teel wel op handen zeker, al is De Pous er dan lid van. Maar What's in a name zeiden ze honderden jaren geleden al. Die SER wil nu de hoog ste voorrang voor de pensioenen. Een zeer lofwaardig advies dat is uitge bracht aan onze vrienden in de rege ring. Hoewel het nog even duurt alvo rens ik bij die grens ben aangekomen (ik hoop stilletjes dat het tegen die tijd 60 jaar, of misschien wel 55 is) meen ik dat we in deze zaak de So ciaal Economische Raad van harte moeten steunen. O.k. eerst de AOW omhoog! Het gaat tenslotte om een SERieu- ze zaak. Ik heb vast een katholieke dokter, want ik moet vasten deze weekl De automobilisten onder ons zul len wel mét wat minder prettige ge dachten in de richting van Den Haag hebben gekeken. Volgend jaar gaat de wegenbelasting maar liefst 11 tot 12 procent omhoog en dat is opnieuw niet ge ring. Dergelijk zeer droetng nieuws wordt dan wel zo droog mo gelijk meegedeeld aan het volk, om de gemoederen niet nóg meer in op schudding te brengen. Maar, zo heeft minister Bakker ge zegd, we krijgen er natuurlijk wel steeds betere wegen voor en ook de benodigde voorzieningen ten behoe ve van de verkeersveiligheid krijgen een duw in de goede richting. Ook 11 tot 12 procent? En wat las ik gisteren op de pagi na met de bioscoopannonces, naast „Ik heb gezondigd" en ónder „Uit Hollywood's lachfabriek"? Dit: „KVP-kiezers bedankt voor uw stem op 18 maart ).l. De KVP-Staten- fractie zal uw vertrouwen waar ma ken". Het kan natuurlijk toeval zijn. Regering: Dat is voor de Bakker! Ik heb af en toe wel eens het idee dat de druk(te) meer op de belasting slaat dan op de wegen! Ze hebben Luns wél eens vergele ken met De Gaulle. Zou-ie daar in het Midden-Oosten nu ook steeds Liba-non verkopen? U kent onze francofiele openbaar vervoer-minnaar op deze redactie zo langzamerhand wel. Hou, die heeft zijn oranje kater Willem weer terug. Midden-Oosten: Isra-ellende. Ziet u wel, nou worden de sigaren ook weer duurder! Het zal dit jaar niet meevallen met de prijzen. Dat voorspel ik u. Maar ondanks dit sombere voor uitzicht verzoek ik u iets minder ver vooruit te zien: slechts twee tot drie dagen, wanneer twee tot drie vrije dagen wachten. En dat is wel pret tig. Gegroet MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook na het gereedkomen van de „ruit" rond Rotterdam moeten snel nog vele nieuwe wegverbindingen wor den aangelegd in en om het Rijn mondgebied. Dit concludeert de Stichting Weg uit een Ameri kaans onderzoek. Uit dit onder zoek bleek dat in 1990 ongeveer 3,5 maal zoveel vrachtwagens zullen aankomen en vertrekken in het Rijnmondgebied als in 1966. In piekuren komt dat in 1990 neer op 10.000 vertrekken de en aankomende vrachtwa gens per uur. Personenauto's meegerekend zou de verkeers intensiteit in de pieken zelfs kunnen oplopen tot 40 a 50.000 voertuigen per uur. AMSTERDAM (A.N.P.) Het ge west Amsterdam van de PvdA gaat zelfstandig de raadsverkiezingen in, omdat het niet mogelijk is gebleken samen met andere partijen op basis van een geheel uitgewerkt gemeen schappelijk program tot politieke sa menwerking te komen. Dit staat in een motie van Han Lammers, die dinsdag op een vergadering van het gewest werd aangenomen. Het gewest Amsterdam blijft op basis van een zelfstandig optreden te allen tijde, dus ook voor de ver kiezingen, bereid de contacten die er reeds bestaan met als doel te ko men tot samenbundeling van pro gressieve krachten in Amsterdam voort te zetten en krachtig te stimu leren. De PvdA stelt zich landelijk en in Amsterdam op het standpunt dat het college van b. en w. een sa menstelling dient te hebben, die zo veel mogelijk overeenkomt met de samenstelling van de raad. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5