Tonnen ïege beurzen voor minister Lardinois VVV Zeeland heeft hostess in dienst ék LICHTE DALING CRIMINALITEIT IN VLISSINGEN GEMEENTELIJKE DEMOCRATIE VERNIEUWEN Vogelbescherming wil redden wat nu nog gered kan worden ANNELIES MARKUS, LID VAN HET NATIONAAL HOSTESS-TEAM Rapport W.B.S. Belgen vragen om behoud van Land van Saeftinghe DE EERSTE AARDBEIEN Telefonische fruitziekte- bestrijdingi Maartse buien „VRIJE VOGELRESERVATEN" Uniform uit i>e i lappeïv- uaxs> Vluziek gezelschappen in Roosendaal bijeen Gedegen opleiding Jeugdmisdaad steeg sterk Burgemeeste CIRCULAIRES WSV De Zeeuwen weer (lente-) actief Donderdag 26 maart 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN HAAG De PTT heeft minister ir. P. Lardinois van Landbouw gistermorgen op zijn de partement aan de Eerste van den Boschstraat in Den Haag een groot aantal lege beurzen met een totaal gewicht van ongeveer drie ton (186 postzakken vol) bezorgd. De beur zen zijn afkomstig van agrariërs uit vooral het noordoosten van het land en de omgeving van Den Haag. In Brabant en Zeeland wordt nog niet op grote schaal aan de lege beurzen-actie deelgenomen. Dat wil niet zeggen, dat er in de ze provincies geen boeren met min of meer lege beurzen te vinden zijn. Een woordvoerder van de Zeeuw se Landbouwmaatschappij (ZLM) daarover: „De maatschappij staat erg sympathiek tegenover de actie, maar heeft er niet op ingehaakt. Het is hier vooral de fruitteelt, die moeilijke tijden doormaakt. Maar in verband daarmee is al flink aan de Haagse bel getrokken." Ook de N.C.B. en haar afdelingen hebben nog niet op de actie inge haakt. Dat neemt niet weg, dat di verse agrariërs uit Brabant en Zee land de landbouwminister hun le ge beurzen gestuurd hebben. Het ziet er naar uit, dat de be windsman heel warmpjes in de le ge portemonnees zal komen te zit ten. De actie vindt steeds meer weerklank. De PTT houdt in ieder geval een vijftonswagen beschik baar, die desgewenst tussen het Haagse postkantoor en het ministe rie op en neer kan pendelen. De le ge beurzen in de meeste geval len verpakt met hooi en stro zullen voorlopig worden opgeslagen in één van de kamers van het minis terie. Zo'n 20 ambtenaren hebben er bijna een dagtaak aan alle do zen uit te pakken. De actie vond zijn oorsprong in Friesland. Daar besloot enkele we ken geleden de algemene verga dering van de Friese landbouw maatschappij tot instelling van een actiecomité. Ook in Utrecht, de veenkoloniën en Groningen kwa men dergelijke comités van de grond en sinds kort is er een landelijk comité. De grief van de boeren (en tuin ders), die meedoen is, dat zij steeds meer bekneld raken tussen de da lende opbrengstprijzen en de stij gende kosten. Zij willen de eisen van hun landbouwmaatschappijen bij de minister kracht bijzetten. (ADVERTENTIE) frouw Markus als hostess een uniek verschijnsel in Zeeland. „Als een bedrijf buitenlandse gasten krijgt, kari het tegen zekere vergoeding van ons mejuffrouw Markus „huren". Haar werk omvat alles wat maar enigszins in verband gebracht kan worden met het begrip gastvrouw. De dagen dat ze niet als gastvrouw of als gids werkzaam is, verricht zij normale kantoorwerkzaamheden bij de provinciale V.V.V. „We krijgen ook een uniform" zegt Annelies Markus tenslotte. „Het wordt een donkerblauwe gerende jurk zonder mouwen (een ontwerp van Dick Holthaus), een donkerblauwe jas en een oranje sjaal. De jas heeft een rits van voren en kleine revers." „En de schoenen?" „Dat mogen we zelf weten, zolang za maar bij het uniform passen". Wat zit er in de meeste lappenmanden? Oude gerafelde todden, zoals versleten ondergoed of afgedankte pyjama's. Barstensvol, u kent dat. Maar als u één schoon stukje nodig heeft, zijn andei huisgenoten u net voor geweest. U kent dat. Daarom is Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson een uitkomst. Dit Duizend Dingen Doekje van zacht absorberend textielvlies is ideaal voor alle mogelijke schoonmaak- karweitjes. Makkelijk te wassen. En weer droog in an mum. Om keer op keer te gebruiken. Er zitten er 6 in zo'n zeskantig pak. Let er eens op in de winkel. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen zegel, die betalen wij. 't Duizend Dingen Doekje l (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provinci ale VVV in Middelburg heeft sinds gisteren de beschikking over een van de teamleden van het na tionaal hostess team. Het is de eerste hostess die de provincie Zeeland rijk is. Zij heet Annelies Markus. Het is de bedoeling dat zij „verhuurd" wordt aan instan ties die gezelschappen op bezoek krijgen om deze rond te leiden en alle voorkomende gastvrouw- werk te verrichten. Het nationaal hostessteam staat in dienst van het Nationaal Bureau voor Toerisme. Er is echter een organisa torische vorm gevonden waarbij het salaris voor de hostess voor zestig procent voor rekening komt van het N.B.T. (Nationaal Bureau Toerisme) en voor veertig procent voor reke- .ung van de Provinciale V.V.V. in Zeeland. Annelies Markus is in 1946 in Portsmouth in Engeland geboren en volgde na haar Middelbareschool- (Van onze correspondent) ROOSENDAAL De Rooms-Ka- tholieke Bona van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in het bisdom Breda houdt zaterdag 11 april, aan vang half vier, een algemene ver gadering in hotel Goderie in Roo sendaal. Belangrijkste punt op de agenda is een bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn de heren P. Dircken en P. Verpaalen. Eerstgenoemde stelt zich echter niet herkiesbaar. Het bestuur zal op de vergadering een aanbeveling voor een nieuw bestuurslid doen. Op de vergadering zullen het jaar verslag en het financieel verslag over 1969 worden voorgelezen. Het be stuur stelt zich voor de kampioens wedstrijden voor de lagere afdelin gen samen met de Bossche bond te organiseren. Er ontstaat dan een soort Brabants kampioenschap voor de afdelingen 4 tot en met 1. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Maartse buien, ook perioden met zon en vrij koud voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag:, 'aantal uren zon: 2 tot 7; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.;.'1 tot 5 graden onder normaal; Kans op een droge periode van minjftens 12 uur: 70 procent; kans <vp een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 jütrf 6; min.-temp.: 0 tot 4 graden on- der normaal; max.-temp.: 2 tot 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent: kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. opleiding drie jaar de tolkenschool in Brussel, waar ze Engels en Italiaans studeerde. „Ik solliciteerde op een advertentie in de krant voor het Na tionaal Bureau voor Toerisme. Met nog negen meisjes werd ik aangeno men. Er hadden er vierhonderd gesol liciteerd". De leden van het nationaal hos- tess-team kregen aarna allen een opleiding aan het Nederlands Weten schappelijk Instituut voor Toerisme (N.WI.T.) in Breda. Na deze opleiding volgde een reeks van excursies langs de voornaamste toeristische trekpleisters van Neder land. Hierna was Annelies Markus een aantal weken rondleidster op een tentoonstelling van drie Zuidneder landse V.V.V.'s in Luik. Een vergelij king van het nationaal hostess-team met andere instellingen, gaat niet op. „Wij zijn geen bloemenmeisjes" ai- dus Annelies Maikus. Volgens het hoofd van de provin ciale V.V.V, de heer J. P. de Regt, is het nationaal hostess-team inderdaad een uniek verschijnsel en is mejuf- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De gemeente politie in Vlissingen heeft in de loop van 1969 ernstig te kampen gehad met een personeelstekort in de afdelingen verkeer en recher che. Door deze onderbezetting is het oplossingspercentage in de loop van het jaar gedaald van ruim 60 pet tot 53,5 pet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kiezers hebben een veel te geringe invloed op het gemeentelijk beleid, de raadsleden in volstrekt onvoldoende mate. Daar om is een fundamentele vernieuwing van de gemeentelijke democratie noodzakelijk. Als de politieke demo cratie niet wordt versterkt lijkt de corporatieve democratie of de tech nocratie onontkoombaar. Deze waarschuwing staat in het rapport „Gemeentelijke democratie" van de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA. In dit rapport, de eerste in een reeks van 15, wordt aangedrongen op een radikale verandering in de gemeentelijke verhoudingen. Er moeten voor de burger maximale mogelijkheden komen om direct of indirect het overheidsbeleid te beïn vloeden. De huidige gemeenteraadsverkie zingen leveren volgens het rapport thans in het algemeen geen uitspraak op van de kiezers over het te voeren of gevoerde gemeentelijk beleid. Om daarin verandering te brengen is no dig: 1. Politisering van het bestuur en van de gemeentelijke politieke verhoudingen. 2. Openbaarheid van besluitvorming. 3. Vaststelling en planning van een gemeentelijk be leid. Voor wat betreft de politisering moeten er duidelijke alternatieve be- leidsmogelijkheden komen, die duide lijk van elkaar verschillen en herken baar zijn. Die herkenbaarheid moet, aldus het rapport, voortkomen uit een verschil in politieke conceptie en uitgangspunten. Dit noodzaakt dan weer tot een bundeling van politieke partijen, die geheel of grotendeels hetzelfde beleid voorstaan. De be leidsplannen van de politieke partijen moeten de inzet zijn van de verkie zingen. De kiezers moeten kunnen beschik ken over alle gegevens die zij voor de oordeelsvorming nodig hebben. De besluitvorming moet derhalve open baar zijn. Voor de openbaarheid van overheidsdocumenten dient er een wettelijke regeling te komen. Essentieel voor deze vernieuwing van de gemeentelijke democratie is volgens het rapport het verkiezen van de burgemeester. Men heeft daarbij voorkeur voor verkiezing door de raad. In een gepolitiseerd bestuur zal de burgemeester steeds meer de positie van eerste wethou der krijgen, zo wordt opgemerkt. Doorvoering van dit alles moet vol gens het rapport ook consequenties hebben voor de wethoudersverkiezing Alleen diegenen dienen tot wethouder gekozen te worden, die het gekozen programma geheel of grotendeels onderschrijven en van wie men zeker is dat zij het program zullen uitvoe ren. Zolang echter de vernieuwing er niet is en de alternatieve beleidsplan nen niet fundamenteel verschillen is volgens het rapport „het bezetten van alle wethouderszetels door de winnende partij of groep partijen on nodig en ongewenst". Over het raadslidmaatschap wordt gezegd, dat een werkgever verplicht moet zijn een werknemer in staat te stellen om ook tijdens arbeidstijd de verplichting krachtens het raadslid maatschap na te komen. In het jaarverslag- van de gemeen tepolitie Vlissingen, waarin deze cij fers worden genoemd, wordt deze teruggang „teleurstellend" genoemd. Overigens ligt dit oplossingspercen tage nog ongeveer 13 procent boven het landelijk gemiddelde. In het af gelopen jaar moesten 903 misdrijven door slechts 5 rechercheurs worden onderzocht. Hoewel de onderbezet ting op de andere afdelingen nu vrij wel opgelost is vindt commissaris van politie J. van Marion de bezet ting op de afdeling recherche nog te laag. De methode van cybernetische surveillance wordt in Vlissingen nog steeds met succes toegepast. Er zijn tot nu toe ongeveer 50 Nederlandse gemeenten, die hebben verzocht om toezending van de instructies voor deze wijze van surveilleren. In de criminaliteit trad in 1969 een lichte daling op, ofschoon het desbetreffende cijfer nog steeds ho ger is dan het landelijk gemiddelde. De jeugdcriminaliteit vertoonde in 1989 een duidelijke stijging, name lijk van 22 tot 34 procent. In de meeste gevallen betrof het hier win keldiefstallen. Evenals vorig jaar zal de Vlis- singse gemeentepolitie ook dit jaar circulaires uitgeven om het aantal misdadige activiteiten te bestrijden. Om de winkeldiefstallen te bestrijden is een folder ontworpen die wordt uitgereikt op de scholen voor voort gezet onderwijs, waarin wordt ge wezen op de gevaren die zijn ver bonden aan het plegen van winkel diefstallen. Ook in garages en hore- ca-bedrijven is een folder verspreid om diefstallen van en uit voertuigen te voorkomen. Ei- is ook een folder verspreid met adviezen over het achterlaten van de woning als men op vakantie gaat. Ter bestrijding van de jeugd criminaliteit heeft de korpschef 12 lezingen gegeven. Ook is een circu laire gezonden naar het onderwij zend personeel van scholen voor voortgezet onderwijs, waarin de ver schijnselen die optreden bij het ge bruik van drugs staan omschreven. De bedoeling van deze circulaire is vol gens commissaris Van Marion te voorkomen dat de jeugdige gebrui kers van lichte drugs (zoals marihu ana en hasjiesj) afglijden naar zwaardere middelen. Een zo breed mogelijke informatie hierover acht hij vooral van belang omdat de laatste tijd veel verontreinigde hasjiesj wordt aangetroffen die ver mengd is met opium. Voor een zo goed mogelijke aan pak van het drugs-probleem („Het gaat ons echt niet in de eerste plaats om het verbaliseren van de gebrui kers", aldus de heer Van Marion) is er een samenwerkingsverband in het leven geroepen met het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme. (Van een onzer verslaggevers) HULST De Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels (de Ruyterkade 100, Amsterdam) brengt sedert ruim een jaar het plan van de „Vrije Vogelreserva ten" met succes tot uitvoering. Grondeigenaars en -gebruikers particulieren, gemeenten en bedrij ven kunnen zonder kosten en met weinig moeite hun medewerking ge ven aan een daadwerkelijke vorm van vogelbescherming, door het aanvaarden van het handvest van de vereniging. Hierin staat o.m. dat op verzoek van de eigenaar of huurder ieder terrein, park of bos, of dit nu particulier eigendom is, of aan openbare lichamen of instellin gen toebehoort, tot „Vrij Vogelre servaat" kan worden verklaard. Vanaf dat ogenblik worden binnen deze ruimte alle vogels beschermd, daar de eigenaar of hum-der enkele eenvoudige verplichtingen op zich heeft genomen. De toetreding tot de „Vrije Vo gelreservaten" is gebaseerd op goe de wil en goede trouw en de weder zijdse overtuiging in het belang van de bescherming vain de in het wild levende vogels te handelen. Vanzelf sprekend behoudt de toegetredene alle rechten op zijn eigendom, op de vrije en algehele beschikking, als mede op het beheer en genot ervan. Het algehele genot van de rechten van de eigenaar omvat o.m. ook Koningin Juliana en commissa ris van de koningin in Zeeland mr. Van Aartsen hebben, zoals bekend, te kennen gegeven geen prijs meer te stellen op het in ontvangst nemen van het traditio nele eerste kievitsei. Voor de heer S. Hoogsteen uit de Vlooswijk- straat is traditie echter traditie. Daarom stapte hij dezer dagen onbezwaard bij burgemeester Aschoff van Terneuzen binnen en overhandigde hem min of meeer plechtig een in de watten gelegd kievitsei. De heer Aschoff nam het gespikkelde ding met dank in ontvangst. De 76-jarige heer Hoogsteen zoekt al van zijn prille jeugd kievitseieren in de naaste omgeving van zijn woon plaats. Trouw kwam bij elk voor jaar het eerste het beste kievitsei dat hij vindt, aan de burgemees ter van Terneuzen presenteren. De vindplaats wil de heer Hoog steen niet verklaren. „In het wei land waar ik ze meestal opraap, lopen zo'n honderd schapen. Ik wil niet dat de jongens deze schapen aan het schrikken ma ken", zegt de heer Hoogsteen. We vragen ons af of die kie viten niet schrikken wanneer ze hun ei missen het genot van de jacht. Iedere eige naar of diens rechthebbende die de ze jacht wil uitoefenen (of door ande ren laat uitoefenen) verbindt zich uit drukkelijk de geest van het handvest te zullen eerbiedigen door er op toe te zien dat geen andere vogels wor den bejaagd of gedood dan die waar op de jacht binnen bepaalde ter mijn wettelijk is toegestaan, dan wel onbeschermd zijn. De toegetredene verbindt zich in het „Vrije Vogelreservaat" geen ei eren te rapen, te laten rapen of an deren toestemming te verlenen, ook wanneer dit gedurende een bepaalde periode wettelijk is geoorlopfd. Hij verbindt zich bovendien te voorko men dat door de wet beschermde vogels en hun broedsels worden ver stoord. Bij land'oouwwerkzaamheden zal hij alles doen wat in zijn vermo gen ligt om de nesten van weidevo gels en andere grondbroedsels te sparen. Als door bijzondere omstandighe den hinder of schade van bepaalde soorten vogels wordt ondervonden, zal aan de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels om ad vies worden gevraagd hoe hiertegen op te treden, alvorens zelf maatre gelen te treffen. Het bestaan van een „Vrij Vogel reservaat" wordt aan het publiek kenbaar gemaakt door plaatsing van één of meer borden bij de in gang en rondom het terrein. Deze borden hebben een formaat van ca. 30 x 40 cm. en dragen het opschrift: „Vogelreservaat behorende tot de Vrije Vogelreservaten in vrijwillige samenwerking tussen de Grondge bruikers en de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels, Dp Ruyterkade 100 - Amsterdam. De bestuursleden van de Vogel wacht Oost-Zeeuwseh-V'aanderen. de heren G. Sponselee (Emmalaan 19 te Hulst) en G. Otte.ns, (Joh. Ver meerstraat 21 Temeuzen) kunnen hierover alle inlichtingen verstrek ken. OP DE FOTO Een stukje „ongerepte" natuur in het Braakmangebied, één van de natuurreservaten waar vogels en andere dieren nog (vrij) onge stoord kunnen leven. Maar niet ver er vandaa.n staat het dreigen de silhouet van een enorm che misch bedrijf, dat in zijn honger naar uitbreiding steeds meer ge- bieg opslokt. Binnenkort ver dwijnt een prachtig schorren- zeer belangrijk fourageergebied voor vele vele vogelsoorten, die in de Braakman leven. De roep om „Vrije Vogelreservaten" is een noodkreet van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het comité voor de bescherming van vogels (een over koepelende Belgische vereniging voor natuur- en vogelbescherming) heeft in een schrijven aan minister Luns, aangedrongen dringend maatregelen te nemen om het voortbestaan van het natuurgebied in het Verdronken Land van Saeftinghe te verzekeren en dit niet te laten aantasten door het graven van een zeevaartkanaal. In de brief wordt de bijzondere aan dacht gevestigd op het feit, dat ook van Belgische zijde grote waarde wordt gehecht aan het behoud van dit natuurgebied. Het Verdronken Land van Saeftinghe wordt, aldus de brief, heel het jaar door Belgische toeristen natuur- en vogelbeschermers bezocht. „Wij zijn ervan overtuigd", zo be sluit de brief aan de minister, „dat de Nederlandse regering zich volle dig rekenschap geeft van de noodzaak om de steeds zeldzamer wordende na tuurlijke landschappen in stand te houden en als dusdanig het voort bestaan van het Verdronken Land van Saeftinghe zal verzekeren". Gelijkluidende brieven zijn ook ver zonden aan de minister van financiën economische zaken, Verkeer en wa terstaat en C.R.M. In mei vorig jaar verzocht de Belgi sche minister van Openbare Werken, een andere Belgische vereniging, de Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedeschoon te Antwerpen, over deze zaak geen enkele openbare ver klaring af te leggen „omdat het niet past, dat een Belgische vereniging standpunten inneemt ten aanzien van de toekomstige bestemming van een deel van de bodem van een nabuur- staat". (Van een onzer verslaggevers) GOES De wandelsportvereniging De Zeeuwen telt nu 68 leden. Tijdens een geslaagde film- en diamiddag voor de jeugdige leden meldden zich enkele enthousiaste toeschouwertjes aan. Voor de jongeren werden films en dia's vertoond van Israël en de „Fruitwandeltochten" en werden en kele tekenfilms gedraaid. Een en an der werd met woorden begeleid door de heer Van Veen, bekend wandelaar in binnen- en buitenland en tevens het oudste lid van de wandelsport vereniging. Tijdens de bijeenkomst werden voor het eerst- de clubemblemen ge toond en uitgedeeld. Op 4 april zul len de nieuwe emblemen prijken op de uniformen van de eerste groep van de WSV „De Zeeuwen". Die dag zal de eerste wandeltocht van het seizoen worden gehouden. KAPELLE De glastuinders C. Mallekote uit Kapelle en P. Hengsdijk uit Biezelinge konden woensdag op de veiling in Kapelle-Biezelinge de eerste aardbeien van dit seizoen aan voeren. Ze waren afkomstig uit kassen waarin is gestookt en waarin de plan ten bovendien vanaf begin januari kunstmatig zijn belicht. In totaal be droeg het aanbod woensdag in Kapel le 110 stuks aardbeien. Al naar ge lang van de grootte van de vruchten werden er prijzen voor betaald van 15 tot 24 cent per stuk. De stand van de kasaardbeien is goed. Het pro- dukt is wel wat later dan in andere jaren. (Van een onzer verslaggevers) GOES Met ingang van 25 maart is de telefonische waarschuwings dienst voor de ziektebestrijding in de fruitteelt in Zeeland en West-Bra bant in werking getreden. Wanneer men vanaf heden het telefoonnum mer 01100 5335 draait krijgt men de iaatste inlichtingen en voorlichting over de ziektebestrijding in de fruit teelt. Speciaal gaat het daarbij om het waarschuwen tegen schurftinfecties, dat tot de bloei zal worden voort gezet. De waarschuwingsdienst gaat uit van de Kring Zeeland van de NFO in samenwerking met het Consulent schap voor de Tuinbouw. Over de schurftbestrijding in de fruitteelt zeggen deze instanties dat de ontwikkeling van de fruitbomen tot nu toe traag is verlopen. Bij aan houdende stijging van de temperatu ren kan echter een snelle ontwikke ling worden verwacht. In geval van takschurft bij peer moet er koper gespoten worden wan neer de eerste groene delen aanwezig zijn. Ook bij gebruik van andere mid delen moet er rekening mee worden gehouden dat bij takschurft infectie optreedt zodra aan de voorwaarden hiertoe wordt voldaan. De ascosporen van de schurftzwam zijn nog niet rijp. Afhankelijk van de weersom standigheden kan dit binnenkort wel het geva] zijn. Zodra er rijpe asco sporen zijn zal dit telefonisch worden bekendgemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3