Drie wethouders namen afscheid Z.-VLAANDEREN KREEG ER WEINIG BOMEN BIJ Verandering van directie Amrobank Terneuzen Voorzieningen na de herindeling in Sluis en Retranchement Westdorpe verliest - na 350 jaar - zijn zelfstandigheid Reden: al te veel bomen of: te veel leerlingen IN TERNEIJZEN KUNSTMAAND VOGELWAARDE WAS SUCCES BOOMPLANT DAG 1970 AFSCHEIDSRECEPTIE MR. GLASER Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater Van 12.000,- De 18e eeuw Na 1800 AXEL TERNEUZEN SLUIS HOEK SAS VAN GENT MIDDELBURG VLISSINGEN Bejaardensoos in Zaamslag dicht Breskens Donderdag 26 maarr iv/o DE VRIJE ZEEUW Films (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de kantine van de beschuttende werkplaats in Ter- neuzen werd afscheid genomen van de wethoders De Vos, Berbers en Nieuw - dorp. Burgemeester Aschoff zei in zijn toespraak tot de scheidende wet houders, dat er steeds een prettige samenwerking in het college van b. en n is geweest. De heerA schoff dankte ieder van hen hartelijk voor hun arbeid ten dien ste van de gemeenscnap en voor Je uitstekende verstandnouding die er onder ling heeft bestaan Wethouder De Vos is 34 jaar raadslid geweest, waarvan bijna 25 jaar als wethouder. Drs. Berbers heeft een wethouderschap van vier jaar achter de rug en de heer Nieuwdorp maakte twee jaar deel uit van het college van b. en w. Burgemeester Aschoff liet zijn waarderende woor den vergezeldga an van geschenken. TalniKe personen uit alle lagen van de Terneuzense bevolgin stelden er prijs op persoonlijk van de vertrekkende wethouders afscheid te nemen (Van onze correspondent) SLUIS De gemeentebesturen van Sluis en Retranchement hebben in een gezamenlijke circulaire aan de in woners van beide plaatsen (welke op 1 april 1970 worden samengevoegd tot één gemeente) gesteld, dat het overgrote deel van de bevolking wel blij is met de zelfstandigheid van Sluis en de samenvoeging van Re tranchement met Sluis. Natuurlijk zullen er na 1 april a.s. enkele ver anderingen optreden, welke voor de inwoners van Sluis minder groot zul len zijn, dan die van Retranchement. als belastingverordeningen, algemene politieverordening e.d. en de door het gemeentebestuur van Retranche ment verleende vergunningen en aangegane overeenkomsten blijven voorlopig onveranderd van kracht. In de vuilnisophaaldienst komt (Sluis met een eigen ophaaldienst en Retranchement, dat is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Vuilnisop haaldienst West Zeeuwseh Vlaande ren) geen wijziging. MIDDELBURG City 20 uur: Chitty Chitty Bang Bang, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Rififi onder gamigsters, 18 j. ANTWERPEN Artis: De jouwe, de mijne, de onze a.l. Astra: Onze dokter is de beste a.l. Festa: Hibernatus a.l. Monty: Sneeuwwitje en de zeven dwergen a.l. Ritz: De keikoppen van de Monte Carlo-rally a.l. Forum: Ben Hur 14 j. Metro: Schiet niet op de sheriff 14 j. Ambassades: De verdoemden 18 j. Moderne: De laureaat 18 j. Odeon: Mijn oom Benjamin 18 j. Quellin: De clan van de Sicilianen 18 j. Rubens: West side story 18 J. Savoy: Satyricon 18 J. GENT Century: Chare 14 j. Savoy: Ons landhuisje 14 J. Select: Funny girl 14 j. Plaza: John en Mary 14 J. ST.-NIKLAAS Select: Bambi a.l. Renova: Aanval op de gepantserde wagen 14 j. Century: „If" 14 j. Scala: Casino Royale 14 Toneel - Muziek - Dans HULST St.-Jozef Mavo (Aula) 14.30 uur: „Camera Obscura" door Rob. Ge voerds. Jeugdvoorstelling. MIDDELBURG Nieuwe Kerk 20 uur: „Johannes Passion" van Ohristoph Demantuis door het R. Veremans- koor (het groot kerkkoor vain de St.-Salvatorkenk, Brugge) m.m.v. de keurfluitgroep van het Sinlt-An- dreasinstituut, Brugge. ROTTERDAM Schouwburg 20.15 uur: „Mahagonny" van Kurt Weill en Bertold Brecht door het Zuidelijk Toneel Globe. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 14.30 en 20 uur: „De familie Tot" van Stefan Orkény. Diversen BRESKENS 15.30 uur: Eerste steenlegging Groene Kruisgebouw. Opgave van deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 te Middelburg. MIDDELBURG Rijksarchief Expositie curieuze ar chiefstukken (t.m. 31 mrt.). Ma. t.m. vrij. 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uur. Zat. gesloten. ROTTERDAM Museum Boymans: Expositie schil derijen, tekeningen en grafiek van K. B. Kitaj (t.m. 8 april). Expositie tekeningen en prenten van Dick Cassée (t.m. 3 mei). Rotterd. Kunststichting, Zuidplein Henk Overduin, boeken, blokken en prenten (t.m. 29 mrt.) Werkd. van 10-17 en zond. van 12-17 uur. Rotterd. Kunstkring, W. de With- straat 35. Giancarlo Sangregorio, sculpturen, (t.m. 11 april). Werkd. 10-17, zond. van 11-16 uur. Rotterd. Kunststichting, Kruisplein. Expositie schilderijen en tekenin gen Jan Roeland (t.m. 31 mrt.). Werkd. 10-17, zond. van 12-17 uur. WESTDORPE Galerie Troutzaerte: Expositie schilderijen van Roel Frankot (t.m. 31 mrt.). Ma. t.m. zat. van 9-18 uur, zond. van 14-18 uur. Een nadelig gevolg voor de inwo ners van Retranchement is ongetwij feld de opheffing van de gemeente secretarie. Hieraan zal zoveel moge lijk worden tegemoetgekomen door het instellen van zittingsuren en wel (voorlopig) op dinsdag en vrijdag van 9 tot 12 uur in het tegenwoordige gemeentehuis. Ook de dienst Gemeen te werken en Bouw- en Woningtoe zicht zal elke vrijdag van 11 tot 12 uur in Retranchement zitting hou den. Uiteraard zal men daar slechts voor eenvoudige zaken terecht kun nen. Voor meer ingewikkelde zaken en voor aangiften en uittreksels bur gerlijke stand (geboorten, overlijden, huwelijksaangiften), sociale zaken, Alg. Bijstandswet, hinderwet enz. zal men naar Sluis moeten, hoewel men hierover natuurlijk wel inlichtingen op de zittingsdagen te Retranchement zal kunnen krijgen. Verder wordt er in de circulaire èen overzicht gegeven van de openings uren van de secretarie in Sluis, zitda gen van de gemeente-ontvanger en aanwijzingen voor het doen van be talingen van belastingen e.d. Met het oog op het overbrengen van de administratie is de gemeente secretarie van Retranchement op donderdag 25, vrijdag 26 en dinsdag 31 maart a.s. gesloten. Voor dringen de zaken van burgerlijke stand kan men er evenwel terecht. De brandweer van Sluis zai voort aan ook in Retranchement optreden, (sind enkele jaren beschikte Retran chement niet meer over een zelfstan dige brandweer en trad in voorko mende gevallen de brandweer van Cadzand op;. De plaatselijke verordeningen, zo- (Van onze correspondent) VOGELWAARDE De derde kunst- maand Vogelwaarde die werd gehou den onder het motto „Dit was Vogel waarde" is een succes geworden. In totaal trokken de verschillende evenementen 661 bezoekers, waarbij de meeste belangstelling bestond voor de tentoonstellingen en de oude gebruiksvoorwerpen. De aan deze kunstmaand verbonden fotowedstrijd werd gewonnen door de heer G. Her mans uit Stoppeldijk, de tweede prijs was voor de heer A. de Schepper uit Boschkapelle. Twee eervolle vermel- dijgen werden toegekend aan de he ren G. Hermans uit Stoppeldijk en R. de Bakker uit Boschkapelle. Aan mevrouw Steyn uit Hengstdijk werd een waarderingsprijs toegekend voor de door haar ingezonden dia's. Gezien het succes van deze derde kunstmaand hopen de organisators dat ook in „Groot Hontenisse" be langstelling zal bestaan voor derge lijke activiteiten. Morgen, vrijdag 27 maart. Bergen op Zoom: 6.14 en 18.38 uur, Hans- weert: 5.25 en 17.47 uur, Made-Drim- melen: 8.41 en 21.16 uur, Terneuzen: 4.43 en 17.06 uur, Vlissingen: 4.13 en 16.37 uur, Wemeldinge: 6.04 en 18.28 uur. WESTDORPE „Westdorpe (dorp ten westen van Axel), wel eer eene hooge en vrije heerlijk heid, hebbende hoog, middelbaar laagregtgebied, gelegen in Staats- Vlaanderen bij en aan het Sas van Gend, verdween tengevolge van de watervloeden in de vijftiende eeuw grotendeels onder de golven En wat nog droog was gebleven ging ten onder toen Prins Maurits in 1586 de landerijen rondom Axel liet inunderen". Zo begint de op fraai papier gedrukte historische schets van Westdorpe, die burge meester en wethouders en de raadsleden van deze gemeente ge lijk met een zilveren legpenning hebben ontvangen naar aanleiding van de op 1 april aanstaande in gaande opheffing van de gemeen te Westdorpe. De tekst van de oorkonde luidt verder: „Op octrooi van Albert en Isabella van Oostenrijk van 15 maart 1617 werden de gronden van Westdorpe na 130 jaar met de zee gemeen te zijn geweest, inge dijkt door het Kapittel van de On ze Lieve Vrouwekerk te Antwer pen. Ter erkenning van het door de Oostenrijkse mogendheden gunstig verkregen octrooi noem den zij de nieuw ingedijkte polder Autriehenpolder, welke naam tot heden toe in stand is gebleven. Ook de naam van de huidige Ka pittelstraat herinnert aan het voornoemde kapittel, dat na de in- Jijking de gronden met veel voor rechten van de Aartshertogen ten geschenke had gekregen. In 1626 ging de heerlijkheid Westdorpe met alle daaraan ver bonden rechten over op Francis- cus Dinghens, koordeken van de kathedrale kerk van Antwerpen. Vanwege Philips Hl, koning van Spanje, werd op de vijfde augus tus 1626 te Brussel een oorkonde opgemaakt waaruit blijkt dat ka nunnik Franciscus Dinghens de heerlijkheid had gekocht voor f 12.000,-. Hij werd hiermee de eerste heer van Westdorpe. Franciscus Dinghens werd ge boren te Keulen. Hij werd erkend als kanunnik van het kapittel van de kathedrale kerk van Onze Lie ve Vrouw te Antwerpen op 10 juli 1608. Op 4 april 1614 benoemd tot „Meier" van het kapittel, kreeg hij opdracht te zorgen voor het beheer van de poldergoederen. Op 9 maart 1624 werd hij „trésorier" van "het kapittel. Op 18 oktober 1630 volgde zijn benoeming tot „provisor" van de kerk van St. Andries. Na in 1638 tot „aarts priester" te zijn gekozen werd hij op 17 juni 1641 aangesteld tot de ken van het kapittel. Als zodanig leidde hij op 31 juli 1645 Ambro- sio Kapello in als bisschop van Antwerpen. Hij overleed op de dinsdag na Pasen in het jaar 1658. Hij stamde uit een oud adellijk ge slacht en voerde een wapen met een in twee helften verdeeld schild. In de bovenste helft een adelaar en in de onderste helft drie driehoeken, waarvan de mid delste een leeuw bevatte. In een glas in lood-raam dat hij samen met drie andere kanunik- ken liet plaatsen in de dwarsbeuk (noordkant- oostzijde) van de kathedrale kerk van Onze Lieve vrouw te Antwerpen, is dit wapen yerwerkt. Eveneens was dit wa pen vermeld in het zegel van de Heer dat als teken van wettigheid aan alle stukken, contracten enzo voorts moest worden gehecht. Rond 1800 werd dit nog als con tractzegel der gemeente gebruikt Na zijn dood werd de heerlijk heid verkocht aan de kolonel commandeur van £as Man Gent, Anthonie Seys, die haaf bezat tot 1671 in welk jaar de rechten over gingen op zijn dochter Elisabeth Seys, gehuwd met Willem Lloyd. In 1691 deed echter de broer van Franciscus Dinghens, graaf Leo nard F. Dinghens zijn rechten als erfgenaam gelden en hij werd heer van Westdorpe tot zijn over lijden in 1697, waarna de heerlijk heid in het bezit kwam van zijn enige dochter Maria Dingh. Bij haar overlijden in 1724 liet zij bij testament al haar goederen „in het bijzonder de heerlijkheid van Westdorpe, met alles wat er toe behoort" na aan haar moeder Maria Isabella Berthout van Me- chelen. Deze jonkvrouw verkocht tweederde van het gebied aan Jo- han Stringenaers en eenderde aan Jonkheer Guilliam Alvarez, bur gemeester van Terneuzen. Deze laatste werd in 1737 eigenaar van geheel Westdorpe en op 26 mei 1738 plechtig als Heer gehuldigd. Hij stierf in 1772 en op 30 oktober van dat jaar werd zijn enige erf genaam, zijn broeder Pieter Alva rez, tot Heer van Westdorpe ver heven. Deze overleed op 10 april 1790 en de 17e november werd zijn zoon, eveneens Pieter ge naamd vrijheer van Westdorpe. Pieter Alvarez Pz. heeft op 1 au gustus 1823 de heerlijkheid over gedragen aan zijn schoonzoon mr. Marinus Geene. Na het overlijden van mr. Ma rinus Geene in 1832 en zijn echt genote S.P.J. Alvarez in 1833 ver kregen hun vijf kinderen ieder een vijfde deel. Al spoedig was Pieter Alvarez - Geene in het be zit van viervijfde deel. Op 22 mei 1849 verkocht hij deze aan S.H. van Diggelen, notaris te Axel, die op 30 april 1850 bij openbare vei ling eigenaar van de gehele heer lijkheid werd. Ongetwijfeld werd rond deze tijd de heerlijkheid ech ter niet meer als zodanig aange merkt en waren de vroeger daar aan verbonden „heerlijke regten" als vervallen te beschouwen. Een groot deel van de grond en van de voormalige heerlijkheid za'l in 1865 in eigendom zijn overgegaan aan Norbertus Kerckhaert, burge meester van Westdorpe, Sas van Gent en Philippine. Sedert 1884 was de familie Prins eigenaar van een groot deel der gronden gelegen in de heerlijkheid van Westdorpe en Grave Jansdijk. Zij lieten aan hun naam de titel van Westdorpe toevoegen en noemden zich Prins van Westdorpe. Op 30 juli 1934 verkochten Jonkheer Ewout Prins van Westdorpe en Jonkheer Theodore Prins van Westdorpe, de in hun bezit zijnde eigendommen aan de gemeente Westdorpe. Zij behielden echter wel de blote eigendom van de zo genaamde heerlijke regten. In de praktijk betekent dat het simpele recht zich Heer van Westdorpe te noemen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Zeeuwsch-Vlaanderen is weer iets groener. In het kader van de nationale boomplantdag plantte gistermiddag een groot aan tal leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen een aantal „stekkies". In Axel betekende een en ander een aanwinst van één boom, Terneuzen kreeg vijf exemplaren, Hoek zag zich verrijkt met vijftig jonge telgen, terwijl Sluis zijn boomplantdag zonder ook maar een enkele boom vierde In Axel zit men niet om bomen te springen, omdat verscheidene hec taren van het plaatselijke recreatie gebied al bebost zijn. Vandaar dat de boomplantdag in deze gemeente be perkt bleef tot de symbolische aan plant van een jonge esdoorn aan de rand van het Axelse bos. Voor dit „karwei" waren van vier lagere scho len in totaal acht jongens en meisjes uitgenodigd, die op of rond 25 maart hun verjaardag vieren. De jongens zorgden voor het zware spitwerk en de meisjes leverden de eerste inzet met een schepje zand. Tenslotte waren er een paar jon gensschoenen voor nodig om het zand aan te trappen, dit alles onder het toeziend oog van ruim honderd leerlingen. Hierna volgde een korte excursie door het kille bos. Met het oog op de industrie deed Axels voor lichtingsambtenaar C. Smies een be roep op de jeugd om Axels groen in stand te houden, met name door ver nielingen aan de natuur te voor komen. Naar aanleiding van de boomplantdag zal nog een tekenwed strijd worden gehouden met verschil lende mooie prijzen. In Terneuzen heeft men dit jaar geen boomplantdag gegeven in de zin die Staatsbosbeheer hieraan heeft gegeven. De gemeente telt teveel leerlingen om het organisatorisch mogelijk te maken, ieder een boom te laten opzetten. Dit was dan ook de reden, waarom men het dit jaar liet bij een vijftal malusboompjes die door zestig leerlingen van drie la gere scholen in de nieuwe wijk Groede werden geplant. Na afloop werd nog een film vertoond, in de bej aardensociëteit. In Sluis is dit jaar aan de boom' plantdag zelfs helemaal geen boom te pas gekomen. Niet omdat Sluis ge noeg in zijn groen zou zitten, maar omdat er geen objecten zijn, waar juist op dit moment behoefte is aan bebossing. In plaats van een plan ting, werd daarom slechts een toe spraak gehouden door burgemeester P. F. van Hootegem voor honderd leerlingen van vier scholen in Sluis. Hierna vertoonde de heer C. Riem slag dia's over de flora in de Braak man en vervolgens werd een aantal natuurfilms gedraaid. Ook was in de Raadshuiskelder een expositie inge richt van de natuurtekeningen die de scholieren de afgelopen dagen zelf hebben gemaakt. Vijftig bomen is de „oogst" voor de nieuwbouwwijk van Hoek. Leer lingen van de drie hoogste klassen van de lagere scholen waren hier in aanwezigheid van locoburgemeester J. van der Peijl het middelpunt van het buitengebeuren. Na afloop wer den drie films vertoond: over de boomplantdag, over het bezoek van het koninklijk paar aan het (overi gens boomarme) eiland Aruba en over de voormalige Zuiderzee. Het was voor Hoek de eerste keer dat een boomplantdag werd georgani seerd. In het uitbreidingsplan-noordwest aan de Europalaan in Sas van Gent hielden 163 leerlingen uit de vijfde en zesde klas van de drie lagere FOTO BOVEN: Bosbouwkundig hoofdambtbenaar H. J. M. Goossens geeft de boomplant- scholieren na de excursie door het Axelse bos op camping De Boshoek een toelichting op het kunstmatige ontstaan van het bosrijke recreatie gebied in hun gemeente. scholen in Sas in de Zandstraat zich onledig met het planten van boom pjes Wethouder Colsen legde hier de jeugdigen uit hoe belangrijk bo men voor de mensen zijn en vroeg hen, alle groen te respecteren en toe te zien hoe de door hen geplante lo ten zich zullen ontwikkelen. De deel nemers kregen na afloop van het ge meentebestuur een zakje snoep, een filmvoorstelling en de belofte dat de scholen binnenkort een herinnerings- vaantje krijgen toegestuurd. In Middelburg werden door 120 leerlingen van twee lagere scho len bomen geplant in de Griffioen. Dta geschiedde onder leiding van wethouder M. A. L. Hubrechtse en het hoofd van de plantsoenendienst van gemeentewerken, de heer Tille- ma.Na het planten van de bomen en een filmvoorstelling kregen de leer lingen als herinnering een liniaaltje met opschrift en een begoniaplantje aangeboden. In Vlissingen namen 100 kinderen deel aan het boomplanten. Zij plant ten 35 essen aan de Savornin Loh- manlaan in Paauwenburg. Na af loop werd hun een consumptie aan geboden in de sporthal van het Ge- vaertschoolinternaat waar wethouder C. Gillissen Verschage de prijzen uit reikte van een opstel- en tekenwed strijd naar aanleiding van de Natio nale Boomplantdag. Voorts kregen alle leerlingen een herinneringsvaan tje aangeboden. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De afdeling Zaam slag van de Algemene Bond van Be jaarden hield in het verenigingsge bouw „De Rank" de algemene le denvergadering onder leiding van de voorzitter, C. de Visser. De belang stelling w-as groot. Besloten werd de sociëteit voor wat dit seizoen betreft te sluiten. Bij <je bestuursverkiezing werd de heer F. van Drongelen her kozen, en als nieuw lid werd gekozen de heer P. Verhelst, in de plaats van de heer P. de Vos die niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenste te komen. Voor de jaarlijkse bejaardenreis, waarvoor diverse plan nen waren voorgesteld, viel de keus op de omgeving van Amsterdam met een reisje langs de Vecht. Vismijn Aan de vismijn te Breskens zijn in de week van 16 tot en met 19 maart aangevoerd: 5696 kg garnalen 297—536, 150 kg bot 016—018, 916 kg schar 070—154, 5579 kg schol 030—114, 12556 kg tong 560 —11,11, 79 kg rog 071—154, 7361 kg kabeljauw 040—168, 3044 kg wijting 024—090, 250 kg griet 249—508, 527 kg tarbot 480—1045, 12 kg haai 082— 113, 12 kg kommeraal 048—106, 395 kg tongschar 188—314. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Onder zeer gro te belangstelling van vrienden en re laties heeft mr. K. J. Glaser tijdens een receptie in hotel „Rotterdam" in Terneuzen afscheid genomen als di recteur van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. te Terneuzen. Mr. Glaser, die elf jaar in Terneuzen werkzaam is geweest, is tot directeur benoemd van de Amro-Bank te Zutphen. Ook in het verenigingsleven heeft de heer Glaser verscheidene bestuurs functies vervult, Onder meer was hij penningmeester van het Neder- landsch Roode Kruis afdeling Ter neuzen, bestuurslid van de Stichting Zeemanshuis en penningmeester van het vormingscentrum Hedenesse. Als directeur van de Amro-Bank wordt mr. Glaser opgevolgd door mr. M. J. van der Weele. Op de re- In Terneuzen nam mr. H. J. Glaser (rechts) afscheid als directeur van de Amro-Bank. Links zijn opvolger mr. M. J. van der Weele. ceptie konden de talrijke gasten, na afscheid te hebben genomen van de gaande directeur, meteen kennis ma ken met de komende man.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2