W erkge vers in metaal vragen naleving fusieregels Keukenhof wacht op bezoek Nieuwe poging overleg weer op gang te brengen SCHIETENDE DOUANIERS JAGEN OP SMOKKELAAR Na NKF-affaire lekker lui M Treffer rs*" Met Pasen geen recordbezoek Aan hogere belasting niet te ontkomen Nixon wil zware straf voor bom aanslagen HONDERDJARIGE MET VLIEGTUIG NAAR KONGO Belastingen geen cheques Doodstraf Soebandrio werd levenslang MIDDEN-OOSTEN Ontwerp-program A.R. Op weg Breda-Antwerpen j ongen in Breda verdronken Mexico wil geen langharigen meer NATIONAAL BUREAU VOOR TOERISME: Benzinetank Berucht Gekaapt vliegtuig heeft motorstoring Complot in Chili Diplomaat van Paraguay in Argentinië ontvoerd Direkteur: P. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. VRIJE ZEEUW DONDERDAG 26 MAART 25e Jaargang No. 6204 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels I 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen (Van onze parlementaire redactie) JEN HAAG De Raad van Overleg in de Metaalindustrie (Werk geversorganisaties en vakbonden) is teleurgesteld in de gang van zaken bij de nv. Nederlandse Kabelfabrieken in verband met de voorgenomen fusie met Philips, welk laatste bedrijf een bod heeft gedaan op de aandelen van NKF. De werkgeversvertegenwoordi gers in de raad van overleg hebben deze gevoelens echter niet naar buiten willen brengen, omdat zij naast teleurstelling toch ook wel begrip konden opbrengen voor de wijze, waarop de zaak uit de hand is gelopen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is de ontvan gers der rijks belastingen niet toege staan betalingen in ontvangst te ne men in de vorm van cheques. Dit geldt zowel voor cheques van ban ken als voor de nieuwe girobetaal kaarten. Een inwoner van Ede ondervond dezer dagen tot zijn verbazing, dat aan het loket van de belastinggaar der zijn girokaart werd geweigerd, boewei de girodienst zich voor de letaalkaarten borg stelt. Van officiële zijde wordt er trou wens op gewezen dat de weigering van cheques en girobetaalkaarten ils betaalmiddelen niets te maken reeft met wantrouwen ten opzichte an de belastingbetaler. Het gaat erom, dat de administra tieve verwerking van cheques extra verk veroorzaakt. Daarom luidt de instructie voor de ontvangers, dat zij slechts betalingen in contanten of over de postrekening mogen aan vaarden. Nu de girobetaalkaarten echter steeds meer ingang vinden, wordt door de belastingdienst nage gaan op welke wijze zij deze betaal- vorm kan aanvaarden en verwerken. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA De 10-jarige Hubertus IJpelaar uit de Dongestraat in Breda is woensdagmiddag omstreeks tien over half twee verdronken. Het kind, dat niet kon zwemmen, was op een grasveld achter de Oranjeboomstraat met vriendjes aan het spelen. Op een gegeven moment speelde het spel zich vlak langs de daar stromende Aa of Weerijs af. De jongen viel ach terover in het water, doordat hij in het vuur van zijn spel niet meer in de gaten had waar hij liep. Om kwart voor twee was de politie ter plaatse. Deze kon de jongen, die door de sterke stroom was afgedreven, niet vinden. De duikers van de brand weer hebben een uur lang gezocht, waarna het stoffelijk overschot een eind verderop werd opgehaald. DJAKARTA (AFP) Voor zijn vertrek naar Maleisië, op 16 maart j.l., heeft president Soeharto van In donesië de op 25 oktober 1966 tegen dr. Soebandrio uitgesproken dood straf gewijzigd in levenslange gevan genisstraf, aldus is uit welingelichte bron vernomen. Dr. Soebandrio is minister van Buitenlandse Zaken geweest tijdens het bewind van president Soekarno. (ADVERTENTIE) Er zal een gesprek met de NKF worden gearrangeerd en tevens zul len de werkgeversorganisaties hun leden nog eens opwekken zich strikt te houden aan de bepalingen, die de metaal-cao kent ten aanzien van het handelen bij fusies en dergelijke. De Raad van Overleg vergaderde in Den Haag. Het was een bijeen komst, die al eerder was uitgeschre ven, maar die nu een bijzonder ac cent kreeg door de gang van zaken rond de koop door Philips van de NKF. Na de vergadering werd het volgende communiqué uitgegeven over de bespreking: „In de heden gehouden vergade ring van de Raad van Overleg voor de metaalindustrie hebben de vak verenigingen in verband met recente gebeurtenissen aan de orde gesteld het in de cao voor de metaalindusrtie ingaande 1 januari 1970 opgenomen artikel „Fusie, sluiting, reorganisa tie", 'naar aanleiding van de gedach- tenwisseling, zullen de werkgevers organisaties zich op korte termijn tot haar leden wenden om de vereiste aandacht te vragen voor de inhoud van het betreffende artikel, ook met het oog op de verdere toekomst. De vakverenigingen hebben de werkgeversorganisaties verzocht in dit communiqué op te nemen, dat de Raad van Overleg teleurgesteld is over de gang van zaken bij de be treffende onderneming. De werkge versvertegenwoordigers konden hier mee niet instemmen, omdat naar hun mening sprake geweest is van een aantal communicatiestoornissen. Een kleine delegatie van de Raad van Overleg zal hierover een gesprek aanvragen met de directie van de n.v. Nederlandse Kabelfabrieken". Naar verluidt heeft de formulering van de laatste alinea van dit commu niqué veel hoofdbrekens gekost. Een toelichting erop wilde men na afloop niet geven. Juist omdat men elk woord zo nauwkeurig heeft afgewo gen kan men er uit lezen, dat de werkgeversvertegenwoordigers ook teleurgesteld zijn, maar deze teleur stelling pu ook weer liever niet aan de grote klok wilden hangen. „Als De Pous, voorzitter van de Sociaal Economische Raad en com missaris zowel bij Philips als bij de NKF is voor de werknemers gedis kwalificeerd en lijkt zich te hebben geïdentificeerd met een groep werk gevers, die denkt met werknemers te kunnen knikkeren", aldus het NKV- blad St.-Eloy gisteren. St.-Eloy vindt dat voor de zoveel ste maal is aangetoond dat de mens in het economisch verkeer niet telt: „De NKF-werknemers zijn met het bedrijf mee verkocht zonder enig overleg of een mogelijkheid tot in spraak. Het huidige systeem biedt nog alle mogelijkheden om „snel een slag te slaan", zonder dat welke on dernemer dan ook zich zorgen hoeft te maken over eventuele gevolgen voor het personeel, laat staan ver antwoording af te leggen". SAN YSIDORO (Californië, RTR) Amerikaanse hippies staan in lange rijen voor de enige kapperszaak in San Ysidoro, waar zij hun haar moe ten laten knippen omdat zij anders Mexico niet binnen mogen. De rijen vormden zich nadat sinds vrijdag vo rige week 2.000 hippies aan de Mexi caanse grens waren teruggezonden. LISSE: Vandaag gaat het Keukenhof weer open voor de bezoekers, die zich eventueel in het bleke zonnetje kun nen koesteren op de gisteren nog zeer lege terrassen. DEN HAAG Het Nationaal Bu reau voor Toerisme verwacht dit jaar met Pasen geen recordaantal buiten landse toeristen. Daarvoor vallen de ze feestdagen te vroeg in het jaar, wat ook maakt, dat nog weinig bol len in bloei staan. De paasdagen zijn niettemin tradi tioneel uitgaansdagen en het is dus waarschijnlijk, dat toch een vrij groot aantal Duitsers, Belgen, Fransen en Britten ons land zal bezoeken. Hierbij zal het weer een belang rijke rol spelen. Aangezien 1 mei, vrije dag in Duitsland, Frankrijk en België, dit jaar op een vrijdag valt, verwacht het Nationaal Bureau voor Toerisme, dat het voorjaarsbezoek op die dag en in het daaropvolgende weekeinde het talrijkst zal zijn. Het bureau baseert deze verwach ting op het feit, dat deze dagen kli matologisch veel gunstiger liggen en op de waarschijnlijkheid, dat de bol len dan hun volle kleurenpracht zul len tonen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/JERUZALEM (Reuter - AP) Het bezoek dat de Russische ambassadeur in de Verenigde Staten, Dobrynin, woens dag aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rogers, heeft gebracht, wordt in diplomatieke kringen in Washington uitge legd als een poging om de impasse in het overleg van de Grote Vier over het Midden-Oosten te doorbreken. iVan onze parlementsredactie; DEN HAAG Aan verdere ver' «waring van de belastingdruk is vol gens de A.R.-partij in de jaren 1971/ 1975 de volgende kabinetsperiode niet te ontkomen. Dat blijkt zonne klaar uit bet ontwerpprogram van actie voor de komende jaren. Een verdere stijging van de overheidsuit gaven zal onvermijdelijk zijn, meent de A.R. Betwijfeld wordt of een ver zwaring van de belastingdruk met een half procent per jaar voldoende zal zijn om de toenemende uitgaven te kunnen financieren. Extra-uitgaven zijn nodig voor. ontwikkelingshulp, defensie, onder wijs, krotopruiming, sociale maatre gelen voor zwakke groepen, stimu leringsbeleid voor achterblijvende gebieden en bedrijfstakken. Alle 85.000 leden van de A.R.-par tij zullen volgende week het ontwerp actieprogramma m de bus krijgen. Het program komt ongeveer een half jaar eerder uit dan bij voorgaande keren. Toen verscheen het ongeveer een halfjaar voor de verkiezingen, nu zal het in juni in zijn defintieve vorm uitkomen. Afhankelijk van de omstandigheden kunnen er dan nog volgend jaar vlak voor de Tweede Kamerverkiezingen aanvullingen worden opgenomen. Men herinnert eraan dat Moskou weliswaar negatief heeft gereageerd op de Amerikaanse voorstellen voor een gezamenlijk vredesplan, maar dat de Amerikaanse weigering om Israël meer vliegtuigen te leveren een nieuw uitgangspunt kan opleve ren. Dat zal volgende week dinsdag wel blijken, wanneer de ambassa deurs van de Verenigde Staten, En geland, Frankrijk en de Sovjet-Unie elkaar opnieuw ontmoeten. Het moet echter evenmin uitgesloten worden geacht dat de besprekingen over een oplossing in het Midden-Oosten in wezen alleen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie worden ge voerd. Intussen heeft de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, zijn trip door de Arabische landen van het Midden-Oosten voort gezet. Hij kwam na een als „zeer nuttig" omschreven bezoek aan Liba non woensdag in dë Jordaanse hoofd stad Amman aan, waar hij drie dagen zal vertoeven alvorens naar Egypte door te reizen. Tijdens Luns' verblijf in Libanon was het weer bijzonder onrustig door Palestijnse guerrilla-activiteiten. Niet-geïdentificeerde aanvallers ge raakten in gevecht met commando's die het lijk van een lotgenoot wilden transporteren. Er vielen drie doden en veertien gewonden. De Israëlische luchtmacht had een druk en succesrijk etmaal. In de nacht werden Egyptische stellingen in de zuidelijke zone van het Suez- kanaal gebombardeerd. Overdag ge raakten zestien Israëlische en Egyp tische toestellen in een luchtslag ge wikkeld, welke de Egyptenaren op het verlies van vier machines kwam te staan. Daarmee is het totale Egyp tische verlies aan vliegtuigen sinds de zesdaagse oorlog op tachtig geko men, waarvan twintig in dit jaar. In Gaza werden twee Israëliërs en drie Arabieren gewond toen een Ara bische terrorist een handgranaat in de hoofdstraat wierp. WASHINGTON (RTR) De Ame rikaanse president Richard Nixon heeft gisteren opgeroepen tot het uit delen van zeer zware straffen om daarmee het hoofd te kunnen bieden aan de reeks misdadige bomaansla gen die zich de laatste tijd met name in New York hebben voorgedaan. Nixon noemde zelfs de doodstraf ingeval er bij dergelijke txrmaansla- gen slachtoffers zouden vallen. In een scherpe verklaring veroordeelde Nixon de „alarmerende toename van de aanslagen". „Het is duidelijk dat vele aanslagen het werk zijn van politieke fanatici, jonge misdadigers die als romanti sche revolutionairen door het leven gaan. Zij zullen moeten worden be handeld als potentiële moordenaars". Nixon stelde voor om de maximum straf die op bomaanslagen staat te verdubbelen tot twintig jaar gevan genisstraf of een boete van meer dan 70.000 gulden. Mocht er iemand ge wond raken dan zouden beide straf fen moeten worden opgelegd. De maximumstraf voor het dreigen met aanslagen zöu moeten worden verhoogd van een jaar tot een maxi mum van vijf jaar en/of een boete van 18.000 gulden. Het gebruik van explosieven om schade toe te bren gen aan federale eigendommen zou moeten worden aangemerkt als een federale misdaad, evenals het bézit van explosieven zonder vergunning. (Van een onzer verslaggevers) WERNHOUT/WUUSTWEZEL (B) Na een felle wildwest achtervolging is de Belgische douane erin geslaagd een lang gezochte smokkelaar van onder andere sigaretten te pakken te krijgen. Gisterenmiddag omstreeks drie uur ontdekten posteren de douanebeambten in Brasschaat de zware Oldsmobile van Odilot T. (27) uit Antwerpen. T. negeerde het stopteken van een douaneman, keerde even later zijn wagen en reed op volle snelheid terug in de richting van de Nederlandse grens. De Belgische douaniers hebben prompt de achtervolging ingezet. Op de bijzonder druk bereden weg tussen Breda en Antwerpen ontwikkelde zich een levensge vaarlijke wilde rit, waarbij de Belgische douaniers, zodra de ver keerssituatie dat toeliet, met de karabijn op de auto vuurden. „Ze hebben de achterkant van de wa gen finaal met kogels doorzeefd", aldus een Nederlandse politieman. In de buurt van Wuustwezel wisten de douaniers vier kogels in de benzinetank van de Olds mobile te krijgen. Enkele honder den meters over de grens, op Ne derlands grondgebied, haalden ze na een kilometerslange achtervol- gingsrit Odilot T. in, waarna ze hem klem konden rijden. Er rest te de Belgen daarop niets anders dan T. over te leveren aan de Ne derlandse politie. De rijkspolitie heeft de „ge zochte" op haar beurt in handen van de douanerecherche in Am sterdam gegeven. De man is ook bij de Neder landse douane niet onbekend. I.v. m. smokkel op grote schaal en vermoedelijk diefstallen werd hij ook hier al geruime tijd gezocht. In België zou hij o.m. „voor ont zettend grote hoeveelheden, min stens enige miljoenen gesmokkel de sigaretten" boven aan de lijst bij de Belgische douane hebben gestaan, aldus een politiewoord voerder. -A_-f LIMA (Reuter) Het Argentijnse verkeersvliegtuig dat gisteren met 61 passagiers aan boord door twee gewapende personen werd gekaapt, is van 't vliegveld van de Peruviaanse hoofdstad Lima vertrokken. Nadat het in deze stad een tussenlanding had gemaakt om brandstof bij te vul len voor de vlucht naar Cuba weiger den de motoren alle verdere diensten. Na Lima zal het toestel ook nog tussenlandingen moeten maken in Guayaquil, Bogota, Columbia en Pa nama alvorens het de oversteek naar Havana kan volbrengen. Inmiddels is bekend geworden dat de kapers een Argentijns echtpaar vormen. De vrouw is zwanger. Nadat de motorstoring zich open baarde hebben zij 8 passagiers, onder wie vijf kinderen toestemming gege ven het toestel te verlaten en met een ander toestel naar Buenos Aires terug te vliegen. Later werd ook een man vrijgelaten die een hartaanval had gekregen en nog vijf anderen. SANTIAGO (RTR) Het Chileen se ministerie van binnenlandse zaken heeft meegedeeld dat gepensioneerde generaals samenspannen om de grondwettige orde te veranderen. Te gen enige officieren van het leger is een arrestatiebevel uitgevaardigd. De beweging staat onder leiding van ge neraal Horacio Gomboa. De gepensioneerde generaais, die contact hadden opgenomen met de officieren in actieve dienst, wilden leden van de regering en hoge mili tairen van het leven beroven, aldus het ministerie. Volgens een Chileens radiostation zijn er al vijf officieren aangehouden en is de geüniformeerde politie in Santiago geconsigneerd. BUENOS AIRES (Reuter) In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is een consul van Paraguay ontvoerd. De daders, die zeggen te behoren tot het Argentijnse bevrijdingsfront, eisen in ruil voor hem de vrijlating van twee politieke gevangenen. Het was de tweede diplomaat die dinsdag in Latijns-Amerika werd ontvoerd. In Santo Domingo werd (zoals gis teren gemeld) de Amerikaanse lucht vaartattaché luitenant-kolonel Do nald Crowley door gewapende man nen meegenomen. In dat geval werd de vrijlating van 21 politieke gevan genen geëist. De regering van de Dominicaanse republiek heeft zich inmiddels be reid verklaard de gevangenen vrij te laten in ruil voor de ontvoerde lucht vaartattaché. De regering wil dat de 21 het land verlaten nadat zij naar een ambas sade van hun keuze zijn gebracht. De in Buenos Aires ontvoerde di plomaat is Waldemar Sanchez, consul van Paraguay in de noordelijke stad Ituzaingo. Hij was dinsdag naar de hoofdstad gekomen in verband met de aankomst daar van zijn president Alfredo Stroessner, die met zijn Ar gentijnse collega Ongania o.a. han delskwesties zou bespreken. DE NEDERLANDSE chauffeur Si mon van B. uit Ommeren is op de weg van Brussel naar Oostende door een wegversperring gereden. Twee Belgische wegwerkers die onder zijn vrachtwagen kwamen werden op slag gedood. De Nederlander is ge arresteerd. (Van onze corres pondent) BRUSSEL Een 100-jarige dame in gisteravond uit Brus sel naar Kongo ver trokken, om haar ach ter-achter kleinzoon te gaan bezoeken. Zij is een der alleroudste luchtpassagiers ter we reld en volgens de luchtvaartmaatschappij Air Congo de oudste die ooit zo'n lange vlucht heeft gemaakt. De dame, Annemarie van Hamme, uit Ber gen, zal drie weken in Kongo blijven, bij haar achter-kleinzoon, die doceert aan de univer siteit Lovanium, bij Kinsjassa. „Ik moest wel naar Kongo vliegen", zei zij, „want wanneer mijn achterkleinzoon in juni met vakantie naar Bel gië komt, dan ben ik er misschien niet meer, en dan zou ik mijn achter achterkleinzoon Lau rent nooit meer zien". Annemarie van Ham- me is van Nederlandse afstamming: haar voor ouders waren Neder landers die In 1830 partij voor België ko zen. Omdat zij niet meer kan lopen, moet zij in het vliegtuig ge dragen worden.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1