SPORTDIRECTEUR LIJSEN: LOLLIGE WINTER De tennistop kreeg andere voorbereiding Stiles en mee naar Sadler Mexico VERENIGINGEN IN WIELER- COMPETITIE NSF-sportcentrum aan eind van het jaar in gebruik Proftoernooi in het Ottencentrum Jus dorange 1391.29 "tomatensap Grotere Warschau spant zich in variatie SPORTTOTO Tulpenrally voor toeristen Bouwmeester oefenmeester schaakbond BOKSTITEL AAN COOPER 11599 Deelname Okker zeker Impuls Smaakvol Gratis Analyseren «HF Donderdag 26 maart 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze sportredactie) DEN HAAG Vier maanden geleden toen de heer A. C. Lijsen pas was benoemd tot sportdirecteur van de K.N.L.T.B., legde hij op het bondsbureau te Amsterdam zijn plannen voor. De taak die de heer Lijsen met veel animo aanvaardde: het begeleiden van de ten nistop en de aankomende top en zorgen voor de communicatie tus sen bond en spelers en speelsters. Toen zei hij: „We gaan mikken op spelers van Europees niveau, maar dan moet ik wel medewerking krijgen. De mensen moeten over een paar maanden niet gaan zeggen: „Waar blijft die Lijsen nou?" JAN HORDIJK teruggehaald WARSCHAU (ANP) War schau rekent op ettelijke duizen den Nederlandse supporters voor Feijenoord, dat woensdag 1 april in de halve finales van het toer nooi om de Europa Cup voor landskampioenen uitkomt tegen Legia. De stad zal worden ver licht en er zijn maatregelen ge troffen om de Nederlanders het wisselen van geld te vergemak kelijken. Volgens de laatste prog nose echter zal het Feijenoord- legioen ditmaal ver onder de maat blijven. Op Schiphol ver wacht men ten hoogste 900 sup porters voor een vlucht naar Warschau. De reden is dat er te weinig tijd is geweest voor het aanvragen van een visum en voor het vervullen van allerlei formaliteiten. Voorts zouden ve len dermate optimistisch zijn over de afloop van de wedstrijden te gen Legia, dat zij hun tijd, geld en stem willen sparen voor de finale op 6 mei in Milaan. Onder normale omstandigheden krijgt een buitenlandse toerist bij het inwisselen van minimaal vijftig dollar tegen de dagkoers van ongeveer 24 zloty per dollar een premie van 16 zloty per dol lar in zogenoemde orbis-coupons. Voor de supporters is dit mini mum thans verlaagd van vijftig dollar tot 10 dollar. De orbis- coupons kunnen worden gebruikt voor het kopen van souvenirs, betalen van hotelaccommodatie, voor maaltijden, consumpties, enz. De Poolse regering, die hoopt op een grote stroom van Nederlan ders zou aan de Poolse ambas sade in Den Haag opdracht heb ben gegeven om in verband met de verwachte stroom van visa- aanvragen zaterdag en zelfs tweede paasdag geopend te blij ven. Dit gerucht werd door de ambassade in Den Haag echter tegengesproken. Een woordvoer der verklaarde er niets voor te voelen zijn vrije tijd aan de wed strijd Legia Feijenoord op te offeren. Er rest de reisbureaus die voor hun klanten visa moe ten aanvragen dus nauwelijks tijd meer. De ambassade sluit vrijdagmiddag en gaat pas dins dagmorgen tien uur weer open. Vier maanden later zit de heer Lij sen in de kantine van het tennispark Mariahotve, in Den Haag waar bondstrainer Rinus Buytelaar zijn pu pillen wekelijks driemaal onder han den pleegt te nemen. Daar is de heer Lijsen vaak bij. Soms met een door hemzelf ontworpen formuliertje waarop hij aantekeningen maakt over de service of volley van de spelers die hfj volgt. Zoals van Fried Schmitz, een van de spelers uit de „aanko mende top". Schmitz had een zwakke service, dat wist hij zelf ook. „Toen ben ik bij een oefenpartij aan de karnt gaan zitten en heb op het formuliertje zijn goede en slechte services genoteerd. Later hèb ik het percentage uitgerekend. Toen bleek dat dertien procent van de services fout was geweest. Ik heb met hem gepraat en in de volgende partij die hij speelde, was dat percentage aan zienlijk minder (4 procent). Ik heb die formuliertjes ook in de districten uitgedeeld want ik geloof in dat soort zaken. Als ze je met zo'n formulier tje langs de kamt zien zitten, zijn ze kien en rennen ze na afloop naar je tafeltje. Een hardloper kan zijn pres taties afmeten, een tennisser heeft alleen een zeker gevoel of hij goed of slecht speelt. Nu kan hij zijn pres taties ook afmeten. Het is stom werk, maar je moet er wel je kop bij hou den, anders gaat het toch nog mis". Het ontwerpen van zo'n formulier tje was een van de activiteiten die de heer Lijsen in winterse dagen bin nenshuis heeft ontplooid. Lijsen is er ook op uitgetrokken. Hij heeft binnen en buiten de bond contacten gelegd (met NSF en Leo van der Karfomds o.a.) en is met districtstradner De Smit de districten ingetrokken, heeft 3 regionale kaderdagen van de jeugd commissie bijgewoond (in Venlo, Groningen en Arnhem) en heeft een dag met de tennisleraren meege maakt. Daar tussendoor vond hij nog tijd om iets te doen aan de trainingen zelf. „De spelers zijn in de winter vaak gebonden aan steeds dezelfde tegen standers, dat leidt onherroepelijk tot eentonigheid. Daarom is er maar ik moet er onmiddellijk bij zeggen dat Buytelaar en De Smit dat erin hebben gebracht meer variatie in de trainingen doorgevoerd. Nu Wei den er oefeningen gedaan en is het wedstrijdelement aanwezig. Of er werden spelletjes gespeeld om de service en de return te richten. Daar bij werd het vak in drieën verdeeld en kreeg de speler bonuspunten als hij de bal in het aangegeven vak sloeg- of terugsloeg. Dat is ook ge daan om de speler op te leiden tot zelfwerkzaamheid. Dan kan hij zelf uitleggen wat hij doet. Commissie- trainer KeizeT heeft een zomercixcuit- training opgesteld, daarin doen de spelers loopoefeningen waarbij ze zelf de tijd opnemen en conditie- oefeningen". LONDEN (ANP) Nobby Stiles en David Sadler, de beide midden veldspelers van Manchester United, zijn tot veler verrassing gekozen bij de 28 spelers, die voor Engeland by het wereldkampioenschap voetbal in Mexico het bezit van de coupe Jules Rimet zullen moeten verdedigen. Na een voorbereiding van bijna vier jaar heeft manager Sir Alf Ramsey de volgende ploeg bekendgemaakt: doel- verdedigers: Gordon Banks (Stoke City), Peter Bonetti (Chelsea), Alex Stepny (Manchester United) en Pe ter Shilton (Leicester City); achter: Terry Cooper (Leeds), Emelyn Hughes (Liverpool), Paul Reaney (Leeds), Keith Newton (Everton), Tommy Wright (Everton): midden: Alan Mullery (Tottenham Hotspur), Jackie Charlton (Leeds), Bobby Moore (Westham United), Norman Hunter DEN HAAG (ANP) Gisteren waren bij het bureau van de sport- totalisator 3 meldingen binnen met dertien goede uitslagen, 86 met twaalf en 1044 met elf. 388 deelne mers meldden dat zij de eerste acht kruisjes goed hadden neergezet. (Leeds), Brian Labone (Everton), Dave Sadler (Manchester United) en Nobby Stiles (Manchester United); voor: Jeff Astle (West Bromwich Albion), Alan Ball (Everton), Colin Bell (Manchester City), Francis Lee (Manchester City), Peter Osgood (Chelsea), Ralph Coates (Burnley), Brian Kidd (Manchester United), Bobby Charlton (Manchester Uum. ted) en Geoff Hurst (Westham Uni ted). t Bij de 28 voetballers, die Ramsey gekozen heeft, onbtreken slechts drie spelers uit het wereldkampioen schapselftal van 1966. Het zijn de achterspelers George Cohen en Ray Wilson en de voorhoedespeler Roger Hunt. Geen van drieën spelen meer voetbal op topniveau. Nobby Stiles maakte deel uit van het kampioens elftal. Zijn verkiezing kwam als een verrassing, omdat hü wegens bles sures een groot gedeelte van dit sei zoen heeft gemist. In het gezelschap bevinden zich vier spelers, die nog niet eerder in officiële interlands zijn uitgekomen: Allan Clarke, Ralph Coates, Brian Kidd en Peter Shilton. Centrale verdediger David Sadler heeft eenmaal voor Engeland ge speeld: in de wedstrijd tegen Rus land, twee seizoenen geleden. Te genwoordig is Hi van onschatbare waarde voor zijn club. Het is groten deels aan hem te danken, dat Man chester United weer van zich doet spreken. „Verder heb ik gezocht naar aller lei toernooien waarin spelers konden uitkomep. Dat is «en paar keer ge lukt. Schmitz en Vaarties hebben in Parijs om de Coupe Ca-net gespeeld. Schmitz, Sanders en Nora Blom in een jeugdtoernooi, ook in Parijs. Fred Hemmes is nog in Zuid-Afrika, hy heeft een brief geschreven met het verzoek of hij daar langer mag biyven. Dat is toegestaan. Hij komt in april terug. Op 6 april komen ook de spelers en de speelsters terug van de toernooien aan de Rivièra (Mon te Carlo, Nice, Menton, Draguinan) waar ook Frankery nog heen is ge gaan toen hij kampioen van de ten nisleraren was geworden. Dan is het Davis Cupteam (Fleury, om studie redenen verhinderd deel te nemen aan toernooien, Hemmes, Soeters en Hordijk) weer compleet en in de drie weken die ons dan nog resten zullen we in oefenpartij en gaan uitmaken wie de sterksten zijn. Op doorreis naar Griekenland tegenstander in de eerste ronde van het Davis Cup toernooi, spelen we op 2 en 3 mei dan in Winterthur tegen het Zwit serse team". De heer Lijsen vindt het belangrijk dat de training wordt onderbroken door toernooien. „Ik vind dat je niet te lang moet trainen. Je krijgt toch geen enkele speler perfect, geen en kele slag die je volgens het boekje kan slaan. Dat kryg je door ervaring. Na de oorlog, toen ik weer als ve teraan ging spelen, heb ik er zelf bij geleerd, wat mijn trainer me niet had kunnen leren. Daarom is ook die zelfwerkzaamheid zo belangryk. Daarvoor is ook veel belangstelling. Ik geloof dat de jongens zullen zeg gen dat het een lollige winter is ge weest. Als je met plezier iets kunt leren, gaat het natuurlijk veel gemak kelijker". En passaint werd ook Jan Hordyk weer in de bondskosten ingecalcu leerd. „Hij is nooit weggeweest. We hebben gezegd, als we je nodig heb ben, roepen we je. Ik had hem nodig en ik heb hem geroepen". Daarmee kwam tevens een ander onderdeel van de taak die de heer Lijsen op de schouders heeft genomen naar voren: het praten met werkgevers of ouders vara de tennissers die vrp willen heb ben voor het spelen van toernooien. „Hordijk moest weg. Ik heb met zijn werkgever gepraat en hij kan en krijgt bovendien zijn volle salaris". De heer Lijsen heeft ook met ouders van jeugdige tennissers ge sproken en met de spelers zelf, die nu weten waar ze heen kunnen met hun problemen. „Ze komen bij me thuis en ik ben hier twee of driemaal in de week. Er zijn er zo'n vyftien bij me ge weest met problemen, of die zomaar een praatje wilden maken". De heer Lijsen blijft op de hoogte ook van de trainingen en de selectie. „We gaan scherper selecteren en la ten schiften op karakter en gedrag. In het algemeen is er zo bijzonder weinig waardering voor het spel van de tegenstander. Als een bal misge slagen wordt, schelden ze zichzelf wel voor alles en nog wat uit, maar voor een mooie bal van de tegen stander is geen waardering. Als er ooit een incident in de Davis Cup wedstrijden zou plaatsvinden, heeft die speler voor mij afgedaan. Ze mo gen natuurlijk op zichzelf schelden, maar dat moeten geen drieletterige woorden gaan worden en ze moeten niet met rackets gaan smijten. Dat neem ik gewoon niet". Een gedeelte van het werk van de heer Lijsen heeft zichtbare resulta ten gehad. De eventuele vooruitgang in het spel van de tennissers blijft nog verborgen achter de horizon van de toekomst: „Resultaten zal die ver anderde trainingswijze pas over en kele jaren afwerpen. Bij de spelers die begrip hebben voor het nieuwe patroon dat de trainers erin weven, zal dat zeker het geval zijn. Ik hoop dat er resultaat komt". En veelbetekenend: „Als dat er niet is, ben ik de eerste die dat merkt". ROTTERDAM (ANP) Voor de eerste maal zal naast de Tulpenrally, geldend voor het Europese rijders kampioenschap, ook een Tulpenrally- toertocht worden gehouden. Het traject, dat voert over dezelf de wegen, die de wedstrijdrijders af leggen, is ongeveer 1600 kilometer lang. De deelnemers vertrekken maandag 4 mei uit Rotterdam en hebben een dag later te Orbey-Trois Epis in de Vogezen, het keerpunt van de rit, een nachtrust. Woensdag 6 mei beginnen zij aan de terugtocht naar Rotterdam, dat een dag later wordt bereikt. Aan deze Tulpenrally met een sterk toeristisch karakter kan worden deelgenomen door equipes van tenminste twee rijders. Sportdirecteur Lijsen: „We gaan scherper selecteren" (Van onze sportredactie) BREDA Voor het eerst in de historie van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie zal dit jaar een nationale amateurcompetitie voor clubs plaatsvinden. Aan deze compe titie om de Grand Prix Skol In ternational zal worden deelgeno men door 33 verenigingen uit heel het land, die in twaalf wedstrijden uit gaan maken welke club de sterk ste is. De koersen zijn verdeeld over alle provincies. De twaalfde wedstrijd de finale wordt gehouden in Breda. De opzet van de landelijke wieier- competitie is de verenigingen uit het slop te halen. Toen de initiatiefnemer Skol het vorige jaar met het plan voor een dergelijk evenement bij de KNWU aanklopte, was men daar bijzonder enthousiast. Het toe val wilde namelijk dat de KNWU zich op dat ogenblik beraadde hoe de wielerverenigingen nieuw leven kon worden ingeblazen. De KNWU heeft dan ook zijn volle medewerking ver leend aan de realisatie van de compe titie, die 29 april in Eindhoven van start gaat. De animo onder do wielervereni gingen was dermate groot van de 121 bij de KNWU aangesloten vereni gingen, reageerden 57 zonder meer positief, terwijl 15 door omstandig heden moesten afzien van deelname dat een selectie moest worden toegepast by de aanwyzing van de 33 ploegen. Bij deze selectie die door de sportcommissie van de KNWU geschiedde, werd eerst het aantal per provincie bepaald. Dit ongeveer in evenredigheid met het aantal clubs, dat de provincies telt. Iedere vereniging komt met drie renners in de competitie uit vol gens een KNWU-bepaling mogen niet meer dan 100 coureurs starten. De clubs moeten zelf beslissen, wie zij mee willen laten ryden. Aangezien door uitzendingen naar het buiten land en Olympia's Toer, begin mei, de vedetten bij sommige wedstrijden verstek moeten laten gaan, zullen ook de mindere „goden" aan bod komen. De algemene verwachting is dat in alle koersen een select gezelschap aan de start zal komen. Wegcoach Joop Middelink „Ik ben ervan overtuigd dat de sterkste renners zullen deel nemen." De sponsors zullen hen niets in de weg leggen, denk ik". Middelink was ook de mening toegedaan dat het verenigingsleven door deze competi tie een impuls zal krijgen. „Ik ben van huis uit zelf een clubman. De club leeft echter tegenwoordig nau welijks meer, omdat de sponsors de goede renners opslokken. De club liefde zal door deze competitie toe nemen. Er zal naijver hij de clubs zijn. En het rijden in clubkleuren gaat nu ook iets zeggen." Dat Olympia's Toer in het prille begin van de competitie valt, be schouwt Middelink niet als een be zwaar. „Het is een voordeel voor de zwakke clubs, die geen renners hoe ven af te staan, en een nadeel voor de sterke. De afwezigheid van de cracks in het begin, houdt de span ning er wat in." De heer M. Smits van Waesberghe, die namens de intiatiefnemer het woord voerde op de gisteren in Bre da gehouden persconferentie, vindt het instellen van de competitie een heel normale zaak. „Andere sporten hebben toch ook een competitie. Waarom wielrennen dan niet Het is zelfs heel goed mogelijk, dat wij een Europacup voor wielerverenigingen in het leven zullen roepen. Dat hangt natuurlijk af van de start dit jaar". Toon Simons, de Bredase wielerpro- motor, onthulde, dat de kans inder daad groot is op een Europacup voor wielerverenigingen. „De grote baas van Allied Breweries, de heer Scott, ARNHEM (ANP) Wanneer op 27 november het nationaal sportcen trum Papendal bij Arnhem officieel in gebruik wordt genomen, beschikt Nederland over een vrijwel ideaal trainingscentrum te midden van uit gestrekte bossen, waar bijna alle sportbonden terecht kunnen. Alleen de zwemmers zullen geen gebruik van het sportcentrum kunnen ma ken om te trainen, omdat eenvoudig de accommodatie ontbreekt. Volgens directeur Hermans van het sportcen trum geniet de aanleg van een vijf- tigmeterbad echter de hoogste prio riteit in de tweede bouwfase van het sportcentrum. Op het 123 hectare grote terrein van Papendal, waarin nu 16 miljoen gulden is geïnvesteerd, zijn de uiterst fraaie sporthal van 80 bij 24 meter, het logiesgebouw, dat over nachtingsgelegenheid biedt aan 120 personen, het hoofdgebouw met res taurant en de atletiekbaan in een zeer ver gevorderd stadium. De sporthal, die vier miljoen gul den kost, is met zijn negen meter hoogte geschikt voor alle binnen sporten. Men kan de hal, die een dokterskamer, leiderskamer, kleed ruimte en een aparte ruimte voor krachttraining herbergt, met schuif wanden verdelen in drie kleinere za len. Boven in de hal is een beloop- baar plafond aangebracht, van waar af het mogelijk is filmopnamen te maken. was hier toevallig vandaag (woens dag red.) en hij was wild enthousiast, toen wij het plan voor onze compe titie voorlegden. „Lovely", zei hij. Voor de verenigingen is een prij- zenbedrag van 4000 gulden beschik baar gesteld, aflopend van duizend gulden voor de vereniging, die op de eerste plaats in het eindklassement eindigt, tot honderd gulden voor de vereniging, die op de tiende plaats belslag legt. Er wordt ook een indi vidueel eindklassement opgemaakt. De wedstrijddata zijn: 29 april: Eind hoven, 6 meiStein, 13 meiGoes, 20 mei Drachten, 27 mei Groningen, juni: Halfweg, 10 juni Hoogeveen, 17 juni: Rotterdam, 24 juni: Doetin- chem, 1 juli: Amersfoort, 8 juli: Zwol le en 15 juli finale Breda. De wedstrijden, die alle verreden zullen worden als individuele koer sen vinden alle op woensdag plaats omdat men dat, na overleg met de KNWU als gunstiger dag zag dan op of rond het weekend, omdat de koers- agenda bijzonder vol is. De deelnemende verenigingen uit Brabant zijnHet Zuiden, Breda, Willebrord Wil Vooruit, de Windmo len en De Zuidwest Hoek. Voor Zee land komen uit Theo Middelkamp en Er op en er Over. Het logiesgebouw, dat bestaat uit vier afzonderlijke afdelingen voor dertig personen, heeft de beschik king over slaapkamers voor twee maal twee personen met een cen traal gelegen recreatie-ruimte, die bijzonder smaakvol is ingericht. Het hoofdgebouw met een restaurant voor 120 personen, twee lounges, is zo danig gelegen dat een prachtig uit zicht over het gehele complex is verkregen. De atletiekbaan, die voor 1 juni, wanneer de weersomstandig heden meewerken, met een kunst stof (rekortan) wordt belegd, biedt de atleten een ideale trainingsgele genheid. De baan is wanneer men over het sportcentrum rijdt niet zichtbaar, omdat deze in een vijf me ter diepe uitgegraven kom ligt. Met de volledige uitrusting vergde de baan een bedrag van 1.3 miljoen gulden. In de eerste bouwfase van Papendal, die in oktober volledig ge reed is, en daar ziet het volgens het bouwschema naar uit worden verder gerealiseerd: vijf grasvelden, een half- en heel verhard veld, vier tennisbanen, een paviljoen voor sportgeneeskundige begeleiding, een proefstation voor grassen en graslO' ze oppervlakken, een energiegebouw voor het gehele complex, een wegen net van 4,3 kilometer, dat geschikt is voor wielertraining en een volledig uitgerust kampeerterrein. Vanaf 23 oktober zullen de sport bonden een maand gratis van de ge hele accommodatie op Fapendal ge' bruik kunnen maken. Wij stellen het sportcentrum dan volledig gratis AMSTERDAM (ANP) Het per ste grote tennisevenement in liet nieuwe „Frans Ottencentrum", dat medio mei naar verwacht mag wor den door prins Bernhard zal worden geopend, wordt een proftoernooi op 23, 24 en 25 mei. Vast staat reeds het deelnemen van onze landgenoot Tom Okker en zijn dubbelpartner Martin Riessen. Daarnaast zijn on derhandelingen gaande met Rod La- ver, Arthur Ashe, John Newcombe en Tony Roche. Dit vertelde de heer Leo van der Kar, commissaris van de NV Internationale Tennisclub Am sterdam, de initiatiefneemster voor de bouw van dit moderne tenniscen- trum op de plaats naast het Olym pisch stadion In Amsterdam, waar voorheen het DDV-tennispark geves tigd was. Het „Frans Ottencentrum" gaat met de aanleg van nieuwe open ten nisbanen mee bijna anderhalf mil joen gulden kosten. De centrale hal bevat drie overdekte banen en krijgt een accommodatie van opklapbare tribunes voor 3000 toeschouwers. Voorts komt er in het gebouw een clubhuis voor de intrekkende vereni gingen, vergaderzalen, massagesa- mers en twee slaapzalen, die plaats bieden aan in totaal 24 personen. Dit laatste voornamelijk is de re den, dat de KNLTB heeft besloten de voornaamste centrale trainingen het volgend seizoen in Amsterdam te houden. Er is overigens nog geen beslissing gevallen over de vloer van het ten- niscentrum. Leo van der Kar is al heel Europa doorgereisd om overal de diverse mogelijkheden te bekij ken en zal vrijdag in Parijs een nieuwe overdekte baan met een tar- tanvloer gaan inspecteren. Binnen veertien dagen echter zal voor het „Frans Ottencentrum"' een besluit moeten vallen, waarbij een keus zal worden gedaan uit hout, beton, as falt, tapijt, kunststof, een zwevende vloer en tartan. Men zal bij de uit eindelijke beslissing ook rekening houden met de belangen van andere zaalsporten. Want naast tennis is de hal ook geschikt voor basketbal, vol leybal, microkorfbal, zaalhandbal en dergelijke. Namens mevrouw A. Otten-Philips, die zelf wegens ziekte verhinderd was, werd door de president-com missaris van het Olympisch stadion, mr. U.W.H. Stheeman, de symboli sche eerste steen gelegd. Symboli sche eerste steen, want de hal staat al onder de kap. open voor alle leden en gasten van de sportbonden. Een ding vragen wij slechts: opbouwende kritiek. Wij kun nen dan zien hoe diverse sporters elkaar verdragen en de fouten in deze proefmaand ontdekt, nog her stellen, aldus de heer Hermans. Na de proefmaand sluit het sport centrum een week, waarna op 27 november de ingebruikneming volgt. De feestelijk opening van Papendal zal in mei 1971 plaatsvinden. De Nederlandse Sport Federatie hoopt de recreatie, altijd een pro bleem met trainingskampen, goed te hebben opgelost. In het hoofdgebouw zijn voldoende mogelijkheden om zich te ontspannen. Naast de lounge met open haard, is een apparte tele visiekamer met kleuren tv, een bil jartkamer en een beatkelder, die door de gasten zelf geschilderd mag worden. „Voor die beatkelder stellen wij kwasten en verf ter beschikking" aldus directeur Hermans. De tarieven voor het gebruik van het sportcentrum zijn aangepast aan die van het KNVB-sportcentrum in Zeist. Zo zal een sportbond voor lo gies en volledige voeding van een at leet 21,50 gulden per dag betalen. Grote aandacht bij de inrichting van het sportcentrum is besteed aan het gebruik van audio-visuele middelen. Via video-recorders kun nen coaches en atleten trainingen op nieuw bekijken en analyseren, In het sportmedisch centrum, dat onder lei ding komt te staan van dokter J.L. de Jongste, komt een doorlichtings- en keuringsruimte, onderwater-mas sage, een laboratorium en een fiets- ergometerruimte. „Door samenwer king met het KNVB-sportcentrum in Zeist hopen wij te komen tot een eerste sportmedisch instituut in Ne derland, dat voor alle sportmensen, dus niet alleen voor de topsporters, zal openstaan", stelde dokter De Jongste in zijn toelichting. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond heeft als bondsoefen- meester aangesteld de internationale schaakmeester Hans Bouwmeester uit Vleuten. Bouwmeester heeft de training van de kernploeg, bestaande uit Donner, Ree, Langeweg. Kuypers, Timman en Zuidema inmiddels ter hand geno men. Het ligt voorts in de bedoeling in de toekomst te komen tot een b-trai- ning en een training voor dames. LONDEN (ANP) Henry Coopei mag zich weer zwaargewicht-kam pioen van Engeland noemen. De 35- jarige Londenaar won dinsdagavond op punten van titelhouder Jack Bo- dell. Scheidsrechter George Smith scoor de voor Cooper 74,25 punten tegen Bodell 72,5 punten. Voor de 10.000 toeschouwers in de Empire-pool viel er weinig te beleven. Het was een weinig spannende vertoning. Cooper was Brits kampioen van 1959 tot vo rig jaar. toen de Britse boksbond hem van zijn titel vervallen verklaar de, omdat het gevecht om de wereld titel tussen hem en Jimmy Ellis als maar niet tot stand kwam. Dinsdag avond was het Coopers eerste ring- optreden sinds hij vorig jaar de Ita liaan Piero Tomassini in Rome ver sloeg bij een gevecht om de Europese titel. (ADVERTENTIE) puur uitgeperst fruit - nu voor een proefprijs Geniet van alle B3 fruitsappen - k puur geperst uit appels, ^tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11