PAASKAART IN OPM4RS W egenbelasting 11 tot 12 procent omhoog in '71 In zuiden geen plaats meer voor oefenterrein DROSTE Remia 2»§5 n2£ Vader van Sjors stopt ermee Jezuiëten in Rome mond gesnoerd Paaskomeet vanaf heden zichtbaar Jeugd van Hulst vraagt speelveld RADIO DE KOOK Weer diplomaat ontvoerd Dorpelingen vallen poli tl e aan Romige frites-saus van van «CT voor Inflatie Theodorakis zou waar zijn ADVIESRAAD RUIMTELIJKE ORDENING Verzet Overleg VROLIJKE DirekteurP. J. van de Sonde Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adrosSmidswad Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. VRUE ZEEUW WOENSDAG 25 MAART 25e Jaargang No. 6203 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL - MIDDELBURG JREDA De verkoop van paaskaar sen neemt in de laatste jaren toe. Steeds meer mensen gaan er toe over hun familie en bekenden met Pasen kaarten te sturen, waarop haasjes konijntjes, kuikentjes en de onver mijdelijke eieren de ontvanger een .Vrolijk Pasen" toewensen. Dit alles is dan uitgevoerd in vrolijke, frisse lentekleuren. De PTT hoeft echter niet bang te zijn dat eenzelfde hoeveelheid kaar ten als met Kerstmis en Nieuwjaar nu ook met Pasen verwerkt moet worden. Het versturen van paaskaar- ten is namelijk nog in een heel pril stadium en begint maar langzaam aan populariteit te winnen. Hoe langzaam blijkt uit het feit dat in de detailhandel geen eensgezindheid be staat over het al dan niet „doorbre ken" van de paaskaart. Er zijn nor al wat zaken die nog maar kort ge leden met de verkoop gestopt zijn omdat er veel te weinig vraag naar bestaat. De kaarten moeten jaren achtereen bewaard blijven en ver gelen op den duur. waardoor hele maal niemand ze meer wil hebben. Het grootste gedeeltevan de za ken gelooft echter in een opbloei var. de verkoop. Men is van mening dat dit voor een groot deel te danken is tan het afschaffen van de religieuze onderwerpen op de kaarten. Ook bij paaskaarten komen de wal duurdere uitvoeringen steeds meer n zwang, zoals kaarten met envelop pen, uitvouwbare kaarten, kaarter net figuurtjes die overeind komen als de kaart opengevouwd wordt en kaarten in stereo (met een speciale dieptewerking) S.E.R. adviseert regering NU EERST A.O.W. OMHOOG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook als in de periode tot 1973 geen uitbrei ding aan de sociale verzekeringen zal worden gegeven, valt in de jaren 1971 tot 1973 voor de loontrekkenden een stijging van de premielast van gemiddeld 1 pet. per jaar te verwachten en voor de zelfstandigen van 0,4 pet. Daarnaast leven er nog vele verlangens op het gebied van de uitbreiding van de soci ale verzekeringen, die zoveel geld kosten dat gelijktijdige ver wezenlijking van alle verlangens niet mogelijk is. De Sociaal-Economische Raad heeft de regering dan ook ge adviseerd voor die uitbreiding een beleid op langere termijn uit te stippelen. Daarin moet verbetering van de pensioen voorzieningen en in het bijzonder een structurele verhoging van de AOW/AW W-uitkeringen de hoogste prioriteit krijgen. Daarna zou de arbeidsongeschiktheidsverzekering moeten worden opengesteld voor zelfstandigen en vervolgens kan de kinderbijslagregeling nader onder de loep worden genomen. De SER is van mening, dat de ont wikkeling van de sociale verzekering niet moet geschieden op grond van incidentele beslissingen, maar in het kader van een beleid op middellange termijn. Voor de bepaling van het tempo van verwezenlijking van de verlan gens op het gebied van de sociale verzekeringen heeft de SER als uit gangspunt genomen, dat degenen, die aan het arbeidsproces deelnemen (de actieven) telkens slechts een deel van de reële inkomensstijging mag wor den ontnomen als nieuwe premielast. Een deel van de inkomensstijging, moet ter vrije besteding overblijven, De raad wijst er op, dat deze steÜing- name geen uitvloeisel is van de op vatting, dat een stijging van het re- eel beschikbaar inkomen van de ac tieven sociaal-politiek steeds urgenter is dan de verbetering van de inko menspositie van degenen, wier inko men door een uitbreiding van de so ciale verzekering zal toenemen. De stellingname berust veel meer op de ervaring, dat het (nagenoeg) ontbreken van een verbetering van het reëel beschikbaar inkomen het gevaar oproept van het in werking treden van een afwentelingsproces dat inflatoir werkt en dat bovendien tot ongewenste inkomensverschuivin. gen kan leiden. SANTO DOMINGO (Rtr) De Amerikaanse luchtvaartattaché in de Dominicaanse Republiek, luitenant kolonel Thomas Crowley, is dinsdag morgen ontvoerd. De ontvoering vond plaats van het poloveld van een hotel in Santo Do mingo. De ontvoerders waren vijf of zes in militaire uniformen geklede mannen. De Amerikaanse diplomaat werd in een witte auto meegenomen. Er doen geruchten de ronde, dat de ontvoerders de attaché willen uit wisselen tegen twintig politieke ge vangenen. PRAAG (Reuter) Een duizend tal dorpelingen in Slowakije hebben een aanval gedaan op een oplitie- patrouille bij pogingen om een pries ter uit de gevangenis te krijgen. Dit is gisteren bericht door het Tsjecho- slowaakse partijblad „Rude Pravo". Volgens het blad werd een van de vier politiemannen hierbij ernstig gewond. Het incident heeft drie we ken geleden plaatsgevonden in het dorp Zazriva. De priester, 'n zekere Albin Senaj, was bij zijn parochianen zeer populair, maar, aldus het blad, „hij begon ze financieel en geestelijk voor de gek te houden". In 1968 was hij begonnen te preken, dat de jo den „een verdoemd volk" waren en „hij had Hitier geprezen voor de moord op de joden", aldus „Rude Piravo", dait echter niet zei waarom de priester nu precies was gearres teerd. (ADVERTENTIE) Een meerjarige planning van de lastenontwikkeling van de sociale verzekering op basis van de mini maal noodzakelijke stijging van het reëel beschikbare inkomen is slechts mogelijk als ook rekening wordt ge houden met de belastingdruk, aldus de SER. Zelfs als men de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting regelmatig zou aanpassen aan de in flatie, zal de progressie op het stij gende inkomen van invloed zijn. Ook de overheid moet een zodanig beleid voeren, dat een stijging van het reëel beschikbare inkomen resulteert. Omdat er volgens de raad voors hands geen mogelijkheden zijn om de lasten van de bestaande voorzienin gen te beperken en omdat als ge zegd slechts een deel van de inko mensstijging voor verbeteringen van de sociale voorzieningen mag worden gebruikt (waarvan dan nog weer een stukje nodig is voor het dekken van de normale lastenstijging der bestaan de voorzieningen) moet met de ver beteringen geleidelijkheid worden be tracht. De SER is tot de conclusie ge komen, dat aan een verbetering van de pensioenvoorzieningen en vooral aan structurele verhoging van de AOW- en AWW-uitkeringen de hoog ste prioriteit moet worden gegeven. De raad geeft niet de periode, waarin de verhoging van AWW/AOW moet worden verwezenlijkt nader aan. Ook dit tempo moet worden bepaald door de toeneming van het reëel beschik bare inkomen. Daarover bestaat nog onzekerheid omdat verschillende thans nog niet voorzienbare en wel licht ook niet beïnvloedbare factoren daarop kunnen inwerken. Vandaar, dat de SER ook in een eerder advies over de structurele ver hoging van AOW/AWW niet verder is gegaan dan het aangeven van ver hogingen in 1970 en 1971. (ZIE VERVOLG OP PAGINA 5) •>-;- I lil DEN HAAG (ANP) De aangekondigde verhoging van de motor rijtuigenbelasting zal waarschijnlijk 11 a 12 procent gaan bedragen. Deze verhoging, die nodig is om het Rijkswegenfonds de dringend noodzakelijke financiële injectie te geven teneinde het uitvoerings programma tot en met 1974 zeker te stellen, zal door minister Bakker bij de indiening van de begroting-1971 worden voorgesteld. ROME (KNP) De 140 jezuïeten als hoogleraren verbonden aan de Gregoriana-universitelt in Rome, hebben van hun kloosteroverste te vens president van de universiteit, pater Herve Carrier, verbod gekregen om zonder voorafgaande toestem ming hun persoonlijke mening te geven over actuele zaken. De maatregel van pater Carrier volgde op het geruchtmakende inter view van de drie hoogleraren met het Italiaanse dagblad „II Messagero" over de echtscheiding in Italië. De jezuïeten Pin, Diez-Alegria en Tu- fari ontzegden aan de kerk in Italië het recht om pressie op de staat uit te oefenen teneinde de echtschei ding tegen te houden. De maatregel van de universiteits- president heeft op de universiteit zelf grote spanningen teweeggebracht. De drie betrokken jezuïeten krijgen steun van talrijke collega's en stu denten, ook veel van buiten Rome. De minister van Verkeer en Wa terstaat deelde een en ander gisteren mee tijdens de begrotingsbehandeling van het rijkswegenfonds in de vaste kamercommissie. De bijstelling van het fonds zal niet uit de algemene middelen kunnen ge schieden, zodat de opcenten in de motorrijtuigenbelasting met 30 pro cent omhoog gaan, resulterend in een verhoging van 11 a 12 procent verhoging voor de gebruikers van motorrijtuigen. Minister Bakker denkt op die ma nier voor 1971 het geraamde tekort ran 75 min gulden te dekken en in de jaren 1972, 1973 en 1974 resp. 85, 85 en 90 miljoen gulden. De totale kos- len van het uitvoeringsprogram t.m. 1974 belopen, op kostenbasis 1970, voor het jaar 1971 740 mnl. gld. voor 1972 810 min, voor 1973 870 mnl en in 1974 920 mnl gld. Na 1974 lopen deze bedragen nog op tot 975 min in 1975 en 1020 mnl. in 1976. DE ROTTERDAMSE politie heeft In de nacht van maandag op dinsdag de 23-jarige W. J. uit de Maasstad aan gehouden, die ervan wordt verdacht dat hij op 14 oktober van het vorig Jaar een overval heeft gepleegd op het plaatskaartenkantoor van de hal te Rotterdam-Zuid. HILLEGOM De geestelijke vader van Sjors en Sjimmie, Frans Piët heeft in verband met zijn pensioen gerechtigde leeftijd het penseel overgedragen aan tekenaar Jan Kruis (I.), die de Sjorsverhalen in moderne versie zal voortzetten. De afscheidsreceptie van Frans Piët vond plaats in Treslong te Hiile- gom. UTRECHT (ANP) Na vandaag zal een gemakkelijk waarneembare komeet zichtbaar worden. Het is de komeet Bennett, ook wel aangeduid als 1969 I. De negende komeet in 1969 waar genomen, zo blijkt uit een medede ling van het sterrenkundig instituut van de rijksuniversiteit in Utrecht. Rond de paasdagen is hij 's mor gens voor zonsopkomst in het oosten zichtbaar, na 9 april de gehele nacht. De komeet beweegt van het sterren beeld Waterman via Pegasus, Hage dis en Andromeda (half april) naar het sterrenbeeld Cassiopeia. ROME (AFP) De vertegenwoor diger in het buitenland van het „Griekse Patriottische Front" heeft in een communiqué aan de buiten landse correspondent in Rome ge zegd, dat er „alarmerende berichten" zijn over de gezondheidstoestand van de Griekse componist Mikis Theodo. rakis. „Wij richten een dringend beroep op de Griekse patriotten, de wereld opinie, de nationale en internationale organisaties, alles te doen voor de onmiddellijke vrijlating van Milds Theodorakis en alle politieke gijze laars van de junta", aldus het com muniqué. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG EINDHOVEN In Zuid-Nederland is geen plaats voor een volwaardig militair oefenterrein. Het ligt meer in de lijn om hier de militaire activiteiten eerder te beperken dan uit te breiden. Dat zou ook voor de Veluwe moeten gelden. Dit schrijft de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening in een ongevraagd uitgebracht advies aan de regering terzake regionale militaire oefenterreinen. Sprekende over een eventueel oefenterrein in het zuiden van het land zegt de Raad, dat de vestiging van een regionaal oefenterrein bij Oirsehot slechts een tijdelijk karakter mag hebben, als de overplaatsing van de daar reeds gevestigde militaire in stellingen niet op korte termijn gere aliseerd zou kunnen worden. Bovendien zal in dat geval naar de mening van de Raad er via een op te stellen landschapsplan rekening mee moeten warden gehouden, dat later een overgang kam plaatsvinden van militair terrein naar parkgebied. Indien, aldus de Raad, toch aan een meer permanente oplossing zou moe ten worden gedacht, dan zal het be staande complex naar elders moeten verhuizen. Daarbij hoeft men volgens het advies niet a priori te denken aan het terrein ten zuidoosten van Volkel, dat in de regeringsnota als alternatief is genoemd. (Van een onzer verslaggevers) HULST „Geef ons alstublieft een speelveld". Deze spontane „smeekbede" staat in een informeel briefje, dat de elfjarige Reggy Pica- vet uit Hulst dinsdagmiddag aan bur gemeester P. Molthoff van Hulst heeft overhandigd. De brief ging ver gezeld van een groot aantal handte keningen van leerlingen va» de la gere scholen uit Hulst, die het in hun opvattingen helemaal met Reggy eens bleken te zijn. De jongeman maakte dinsdagmid dag tijdens de uitreiking van de di ploma's voor de verkeersexamens van de lagere school van de gelegen heid gebruik. Toen hij aam de beurt was om bij de burgemeester het ver diende document af te halen, over handigde hij hem daarvoor in de plaats „de petitie". Burgemeester Molthoff bleek alle begrip te hebben voor de wensen van de jongste ge neratie in zijn stad. Na de diploma- uitreiking in de burgerzaal van het stadhuis, las hij de brief ten over staan van 125 leerlingen voor. In het briefje werd door Reggy Picavet het idee geopperd om buiten de wallen van de vestingstad een speelruimte te creëren. „Er zijn plaatsen waar toch maar nutteloos hoog gras groeit. Kunt u daar trapveldjes van maken?" deed hij het college van b. en w. als suggestie aan de hand. „Als we zo iets zouden kruinen krijgen, dan heb ben we geen last meer van boze buurvrouwen", motiveerde de jonge man tenslotte zijm verzoek. En daar waren het bijna ale aanwezige leer lingen inclusief de jongedames roerend mee eens. Burgemeester Molthoff had duide lijk veel plezier in dit bepaald niet alledaagse verzoek. „Ik kan je ver zekeren", beloofde hij tenslotte, „dat deze brief het allereerst op de ko mende vergadering van b. en w. be handeld zal worden". Aan de burgemeester zal het in ieder geval niet liggen. „Wat mij be treft, kun je een prachtig speelveld kr(jgen". Met deze toezegging be loofde hij over het voorstel geen gras te laten groeien. Bovenstaande conclusies van dje Raad van Advies dekken volkomen de argumenten, die met name door de agglomeratie Eindhoven en het pro vinciaal bestuur van Noord-Brabant als verweer zijn aangevoerd tegen een uitbreiding van het militaire oefen terrein in Oirsehot van 1200 tot 3000 ha. De provincie Brabant, die met zijn snelgroeiende bevolking al meer dan 1.750.000 inwoners telt, is zo werd gesteld al vergeven van militaire terreinen. Deze provincie telt maar liefst vijf militaire vliegvelden (veer tig procent van het landelijk totaal en 23 militaire oefen- en schietter- reinen met een oppervlakte van 2300 ha. Hierbij zijn niet begrepen de om vangrijke dépots voor de opslag van atoomwapens, munitie en oorlogstuig. In januari j.i. hebben Provinciale Staten van Noord-Brabant dan ook als hun oordeel uitgesproken, dat de voorgenomen uitbreiding van de mi litaire oefenterreinen ander Oirsehot planologisch onaanvaardbaar is, ter wijl door elke aanleg van militaire oefenterreinen in andere delen van Noord-Brabant, de provincie oneven redig wordt belast Feller nog dan het verweer van de provincie was het massale verzet van de bevolking en het bestuur van de agglomeratie Eindhoven. Vooral de deskundige betogen van schepen drs. G. van der Kruys waren vernietigend voor de plannen van minister Schut van Ruimtelijke Ordening. In een kwade bui noemde hij de argumenten van de minister „flutmotieven", lou ter gebaseerd op financiële bespa ringen. Ook de Raad van Advies richt een aanval op de kostenberekening van de minister. „Omtrent de maatschap pelijke voor- en nadelen bestaat wei nig inzicht", zegt de Raad. Zeer hevig is in de agglomeratie de kritiek geweest van burgers en ge meentebesturen over het gebrek aan vooroverleg. De Baad van Advies betreurt het, dat de regering een beslissing heeft genomen zonder vooraf op bevredi gende wijze het gevoelen van de ver tegenwoordigende organen en van de betrokken bevolking was ingewonnen. Vanuit een oogpunt van inspraakver lening bij de besUiitvroming is de door de regering gevolgde procedure weinig gelukkig te noemen, aidus de Raad. De Raad van Advies meent, dat er in het noorden van het land nog wel een oefenterrein gesitueerd kan wor den en besteedt veel aandacht aam de vraag of het mogelijk is om in aan grenzende NAVO-landen de benodig de oefengelegenheden te verwerven. (ADVERTENTIES) Noordstraat 107. Tel. 0U50-42i» TERNEUZEN rfgTa., Vrolijk van buiten en... van binnen. Doe niet minder dan met wPlDroste's Koninklijke kwaliteit, tenslotte is het maar één keer Pasen! verpakkingen, v.a. 1,35 per 100

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1