J. KLEYNN.T.C.-YOORZITTER SM KNA U-vergadering Matig spel van Vultink GESCHENKENREGEN Bij HULDIGING VAN ATTJE Dirk Eveleens in uitstekende vorm Surae in Eindhoven tiende tSJf' s Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! f595, LUIDO DIELIS: DERDE PLAATS KNSB zit zonder directeur algemene zaken kortj VERDIENSTELIJK UITSLAGEN mms Praktica super TL Maandag 23 en dinsdag 24 maart 1970 DE VRIJE ZEEUW IN 'T Wilma van den Berg: KNAU-beker. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De jaarlijkse alge mene vergadering van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie za terdag in het congresgebouw in Den Haag gehouden, kabbelde rustig voort. Er werden onderscheidingen uitgereikt, er werd herbenoemd in functies en men was het helemaal met elkaar eens in deze laatste ver gadering oude stijl. Tot de af dracht aan de districten op de agen da voorkwam. Wie anders dan de heer Van der Heijden (district Zuid) zou het stootje in het vuur werpen om alsnog te trachten er een hete vergadering van te maken? Er was van bestuurszijde bepaald dat de afdracht 25 procent zou bedra gen. Zuid hield vast aan hetgeen vorig jaar was bepaald, 35 procent. Er werd gestemd en Zuid bleef alleen staan. Op het voorstel van het district Zuid-Holland werd een com promis gevonden en de afdracht be paald op 30 procent. Het was het enige opwindende moment op de toch langdurige bijeenkomst waar in de aftredende bestuursleden Frans Jutte (voorzitter) A. Koster (penningmeester) W. Kapteyn en J. Thijssen (commissarissen) bij en kele kandidaatstelling werden her kozen. De heer 'Jan Kleyn (Breda) werd benoemd tot voorzitter van de natio nale technische commissie senioren en de heer H. Stubbe (Lisse) ver wierf met 43 tegen 42 stemmen (voor de heer J. van Drunen de functie van voorzitter N.T.C.-junioren. In zijn plaats werd als commissaris be noemd de heer H. Kloesier (Uden) Ook het lid van de commissie van beroep de heer Ch. Bovens (Den Haag) werd herbenoemd. Voorzitter Frans Jutte had in zijn openings woord enige opzienbarende cijfers tiekzaal, waardoor alleen al 400.000 leerlingen van basisscholen geen on derwijs in lichamelijke opvoeding ge nieten. Een afschrikwekkend beeld ten opzichte van de sportomzet van 750 miljoen. Deze schrikbarende cijfers werden enigszins weggevaagd door het uit reiken van de jaarlijkse onderschei dingen. De structuurcommissie die de K.N.A.U. het nieuwe gezicht heeft gegeven ontving zowel de Thompson-beker als die van het dis- in deze wat hij noemde „historische vergadering waarin de reorganisatie van 1934 ter aarde werd besteld en de nieuwe structuur van start ging" De heer Jutte meldde de vergadering dat door 2,5 miljoen georganiseerde sportbeoefenaars voor een jaarom zet in geld van niet minder dan 750 miljoen gulden werd gezorgd. Niet temin krijgt 18.2 procent van de schoolgaande jeugd geen gymnastiek onderwijs, 41,8% slechts beperkt en bezitten 3300 scholen geen gymnas- trict Utrecht voor de grootste gele verde prestatie op organisatorisch gebied. De Fanny Blankers-Koen-plaquette ging naar de jeugdige atlete Marie- tje Valkenberg van DEM uit Bever wijk en de Albert Spree-beker ging naar de junior Peter Visser van de zelfde vereniging. De KNATJ-beker voor de atlete die zich het meest heeft onderscheiden was bestemd voor Wilma van den Berg („De Keien", Uden) en de Herman van Leeuwen-beker voor de beste pres tatie bi3 de heren was voor Ben Lesterhuis van P.S.V. Eindhoven. De Pim Mulier-beker voor het dis trict dat de grootste ledenwiinst boek te was voor de tweede keer in suc cessie voor Zuid. Tot erelid werd benoemd de heer W. Dijkstra ex- vice-voorzitter en vertegenwoordi ger van de N.K.S. in het KNAU bestuur en tot lid van verdienste me vrouw C. van der Ven-Aafjes die haar functie als leidster van dames- ploegen en lid van de dames advies commissie na 27 jaar heeft neerge- JeSd- ,De medische commissie gaf als richtlijn voor de keuring o.a.: bij aanvang van de sportbeoefening, als bij overgang naar B. C. en de pupil overgaat naar de junioren, A-junioren en naar senior en na een ziekte die langer dan zes weken heeft geduurd, „Voor hen," al dus voorzitter Jutte, t die zich hebben verbaasd dat de K.N.A.U. tijdens de aan de scheidende N.T.C. secretaris Jo Moerman aangeboden receptie niet officieel afscheid heeft genomen en dit evenmin van het daarop volgend diner heeft gedaan wordt medegedeeld dat dit thans ge schiedt in de jaarlijkse vergadering die ons de meest geschikte gelegen heid leek. De heer Jutte stelde dat Jo Moerman niet te vervangen is Jan Kleyn: NTC-voorzitter heren. en dat de KNAU nimmer meer zulk een functionaris zal krijgen. „Er is geen sportbond in Nederland die een dergelijke figuur kan aanwijzen in haar midden", riep de heer Jutte Uit, die Jo Moerman als geschenk een foto-reportage aanbood van de receptie, de week tevoren in Hilton Amsterdam, en bandopname van alle speeches tijdens receptie en diner waarvoor Jo Moerman bewogen dankte met de woorden: „Al botsten dikwijls de meningen, wij hebben ge- zamelijk gestreden voor wat ons lief is, de atletiek". DIETER MULLER NILT TE KLOPPEN DUISBURG (ANP) De vorig jaar na Maassluis aanwezige twijfel over de vraag of de Europese titel van de Westberlijner Dieter Mül- ler in het kader 47/1 wellicht een gelukstreffer was geweest, is door hemzelf weggevaagd. In Duisburg prolongeerde de 27-jarige Muller zijn kampioenschap met overtuigend bewijs hij bleef ongeslagen, eindigde met veruit het hoogste gemiddelde van 23.86, speelde de finale in slechts vijf beurten uit en maakte bovendien in de altijd moeilijke ontmoeting tegen de voortdurend chicaniserende José Galvez een topserie van 281. De Berlijner is dan ook niet zomaar een biljarter. Hij is bezeten van de idee om het biljarten in de Bondsrepubliek bij de grote massa als „sport" erkend te krijgen en gedraagt zich daarnaar. Müller is een van de weinige top- biljarters, die niet rookt en nauwe lijks drinkt. Müller is beslist de enige topbiljarter, die ook aan zijn conditie werkt. Elke ochtend kon men hem de laatste vier dagen in de omgeving van de befaamde sportaccommodatie van de Wedaubaan in trainingspak zo'n vijftien kilometer door de bossen zien rennen. Het kampioenschap van de Duitser was bijna een feit toen Dielis zater dagmiddag in een afmattende partij tegen Galvez bakzeil moest halen. De Spanjaard, die alleen voor een theoretische kans streed had in tien beurten een enorme voorsprong op gebouwd. Dielis beging de fout zwaar op verdediging te gaan spelen, waar door de partij pas in de 23e beurt in het voordeel van Galvez werd be slist. Op de andere tafel had Hans Vultink in uiterste nood Müller tot 24 beurten gedwongen, het werd toch een kansloze nederlaag voor de Nederlandse kampioen met 183-300), waardoor het gemiddelde van de Westduitser een klap kreeg. „Als ik tien beurten eerder Galvez een ge makkelijke bal had gegeven zodat hij uit had kunnen gaan, was mijn moy enne ook in de buurt van de twintig gebleven en had ik in de finale nog een kans gehad", zo realiseerde Die- iis zich te laat. Bijna was Miiller daarna zater dagavond ook al in punten onbereik baar geworden, toen Hans Vultink, die tevoren had gefaald, tegen Dielis opportunistisch maar zeker niet on verdienstelijk stond te spelen. Voor het eerst in dit toernooi gaf Vultink blijk toch wei iets met die door hem en de meeste anderen zo verfoeide ballen te kunnen doen. Toen Dielis echter met een slotserie van 102 de deur voor zijn neus dicht had ge gooid was voor Vultink de weg naar een van de medailles versperd. Dielis, winnaar tegen Vultink in acht beurten, erkende echter oprecht het meesterschap van Müller in dit kampioenschap. Zaterdagavond al, toen de Westduitser zijn grandioze serie van 281 had geproduceerd. Die lis had nog een theoretische kans maar werd in een geweldige slotpai- tij door Müller gedeklasseerd: 128— 300 in vijf beurten, waardoor ae Belg ook nog de tweede plaats aan Dufetelle verspeelde en met brons tevreden moest zijn. Geen medaille dus voor Vultmk. Voor niemand trouwens, want even als in Apeldoorn bij het Europees kampioenschap bandstoten had de (Belgische) wedstrijdleider van de Europese bond verzuimd de plakken op tijd op het toernooiveld te doen bezorgen. Voor Hans Vultink werd het kampioenschap een desillusie. (ADVERTENTIE) Daarbij speelden de ballen een voorname maar beslist niet doorslag gevende rol. De Nederlandse kampi oen speelde onzeker, had geen zelf vertrouwen, deed kortom alles slecht. Hij was matig over band, en matig ln het kleine spel in zijn eerste vijf partijen. Tegen Müller bijvoorbeeld kreeg Vultink nog zeker vijf goede aanvangsstoten, maar hij kon er niets mee beginnen. En daaraan waren niet alleen die vreemde ballen schuldig. Het beste bewijs daarvoor waren de laatste 2 partijen van de Nederlandse kampi oen. Zaterdagavond tegen Dielis had Vultink de vorm grotendeels terug, al werd hij opnieuw verslagen: 236 300 in acht beurten. In zijn laatste partij eenter revan cheerde Vultmk zich volkomen voor de slechte presentatie in een magni fieke serie van 133. Galvez werd bo vendien verslagen: 300264 in 14 beurten. „Weet je waarom ik zo fel was tegen Galvez? Hij is de enige van dit gezelschap die ik begin juni in San Sebastian in het Europees kampioenschap 47-2 ook ontmoet en hij weet nu al wat hij dan kan ver wachten". ZEVENDE RONDE Stenzei 195 14 49 13,82 Dufetelle 300 14 152 21,42 Metzemaeher 300 32 53 9,37 Burgener 224 32 60 7,00 Vultink 300 14 133 21,42 Galvez 264 14 115 18,85 Dielis 178 5 67 25,60 Müller 300 5 99 60,00 Eindstand (resp. pnt., h.s.j ailg. gem.) Hans Vultink stelde lichtelijk teleur in Duisburg. Hij reikte niet verder dan de vierde plaats. EINDHOVEN (ANP) Bij de gis teren in het Eindhovense sportfond- senbad gehouden zwemtienkamp zijn vier Nederlandse records (25 me- terbanen) verbeterd. De PSV'er Francois van de Kruysdijk won de 200 meter wisselslag in 2 min. 16.7 seconden. Hij bleef daarmee ruim on der het nationale seniorenrecord, dat sinds 1968 op naam stond van Wim Muider met 2 min 19.5 secon den. Voorts evenaarde de 13-jarige An ke Rijnders (AZPC Apeldoorn) het Nederlands record 200 meter vrije slag. Dit staat op naam van Nel Bos met 2.15.4 Anke Rijnders kwam tot dezelfde tijd en verbeterde daarmee het adspirantenrecord aanzienlijk. Frasquita Smits was houdster van dit record met een tijd van 2.16.8. Hans Elzerman (Zian) stelde voor de vijfde maal van dit seizoen het ad spirantenrecord op de 200 m school slag scherper. Hij kwam uit op 2.34.5, ruim anderhalve seconde beter dan zijn vorige recordtijd. De limiet voor Barcelona ligt hier bp 2.32.0. De eindstand van de clubwedstrij den is: 1 Zian (Den Haag 2509.3 pnt, 2 VZC (Vlaardingen) 2547.6 pnt, 3 P SV (Eindhoven) 2585.4 pnt. 4 De Rob ben (Hilversum) 2644.3 5 Het IJ (A'- dam) 2679.9, 6-HPC (Heemstede) 2703.6, 7 Mosa (Venlo) 2735.7, 8 AZP C (Apeldoorn) 2832.5, 9 Aegir 2840.5 10 Surae (Breda) 2915.9. BOKSEN De Amerikaanse bok ser Freddie Little heeft in West- Berlijn zijn wereldtitel in het zwaarweltergewicht met succes ver dedigd tegen de Westduitser Ger hard Piaskowy. Little zegevierde op punten, maar bleek na het gevecht een middenhandsbeentje te hebben gebroken. Hij zal zeker twee maan den niet kunnen boksen. VOETBAL Het Israëëlisch voet balelftal, dat zich geplaatst heeft voor de eindronde om het wereld kampioenschap te Mexico, versloeg in Addis Abeba het team van Ethio pië met '5-1. Bij rust leidde Israël met 3-0. Uit Mexico-City bericht men dat het Aztekenstadion met zijn 107.237 plaatsen reeds voor alle wedstrijden van de eindronde voor de wereldbeker 1970 is uitverkocht. TENNIS D nationale tennis kampioene Marijke Schaar is dicht bij de overwinning geweest in het tennistoernooi van de Mediterra nean Club in Nice. In de beslissen de set van de finale tegen de Frans - Australische Gaii Chan- freau had het Nederlandse meisje een voorsprong van 3-1. Haar con centratie werd vanaf dat moment echter verstoord door het rumoer van een dichtbij gelegen voetbalsta dion en ze verloor met 3-6- TENNIS Ada Bakker en haar partner Christiane Spinoza zijn in de halve finales damesdubbelspel van het internationale tennistoernooi in Barranquilla uitgeschakeld door het Amerikaanse duo Patty Hogan - Mary Ann Curtis-Eisel: 1-6, 2-6. De Amerikaanse meisjes wonnen later ook de eindstrijd. In het internatio nale toernooi te Sidney heeft de Australiër Rqd Laver de eerste prijs van 4.500 Australische dollars (18.000 gulden) gewonnen door in de finale met 3-6, 6-2, 3-6, 6-2, 6-3 te winnen van Ken Rosewall. De par tij duurde 142 minuten en werd voor 8.000 toeschouwers gespeeld. SCHAATSEN Bij schaatswed strijden in de Noorse plaats Alta verbeterde Ivar Eriksen met een tijd van 1 min. 20.2 seconden het Noorse record op de 1000 meter. Het oude record stond met 1.20.7 op naam van Johan Lindt. In Alta werd de 500 meter in 39.2 seconden gewonnen door de Zweed Hasse Boerjes en de 3000 meter door onze landgenoot Kees Verkerk. De tijd van de Puttershoeker was 4.25.8. AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijdersbond en de directeur algemene zaken, de heer B. ter Brake, hebben besloten de tussen hen bestaande functionele betrekkingen op een nader te bepa len datum te beëindigen. Beide partijen stellen er prijs op te verklaren dat de functie van di recteur algemene zaken van de KNSB zal worden opgeheven. Deze beslissing is in eenstemmigheid ge nomen aangezien na een inwerkpe- riode en de daarop volgende werk zaamheden het gaande weg duide lijker werd, dat in de huidige struc tuur van de bond de functie van directeur algemene zaken niet de juiste inhoud kan worden gegeven. De heer Ter Brake trad op 1 mei van het vorig jaar in dienst van de KNSB. 1. en Europees kampioen Dieter Müller W.-Dld.) 14 281 23,86 2. Roland Dufetelle (Fr.) 10 183 18,86 3. Ludo Dielis (Belg) 10 203 18,48 4. Hans Vultink (Ned.) 8 133 13,61 5. José Galvez (Spanje) 6 115 13,33 6. Matthias Metzemaeher (W.-Dld.) 6 69 9,33 7. Franz Stenzei (Oostenr.) 2 134 10,21 8. Andtré Burgener (Zwits.) 0 60 8,51 BADMINTON 8 De Japanse Etsu- ko Takenaka heeft de finale dames- enikelspel van de AU Enigeland Championschips, de officieuze we reldkampioenschappen, gewonnen. Zij versloeg de 32-jarige Heather Nielsen in zestien minuten met 11-3 en 11-4. De Engelse moeder van twee kinderen veroverde de titel twee jaar geleden. De titel heren enkelspel ging naar de Indonesiër Rudy Khartono. In een 29 minuten durende finale versloeg hij de Deen Svend Pr- met 15-7, 15-1. (Van onze sportredactie) IRNSUM Het leek wel of heel Friesland zaterdag naar Imsum ge komen was om Nederlands en we" reldkampioene Attje Keulen-Deelstra op grandioze wijze te huldigen. Het duizend inwoners tellende dorpje te midden van het vlakke Friese land was overspoeld door zo'n 3000 en thousiaste schaatssupporters. Na een rijtoer door het feestelijk versierde dorp gingen Attje, haar man Jelle en de drie kinderen vooraf gegaan door het plaatselijke muziekkorps Allegro naar het al even plaatselijk café ,.De twee gemeenten", waar een zeer druk bezochte receptie ge geven werd door de 108-jarige ijs- club Adam en Atze. Twee legendarische Friese hard rijders van voor 1800, Zoals bij der gelijke gebeurtenissen gewoon is, werd het spreekgestoelte beklommen door een lange rij sprekers die na tuurlijk allemaal iets voor de in broekpak geklede Attje hadden mee genomen. Een complete eethoek, een wasmachine, een ring met briljan ten, wandborden en een auto en nog veel mea- werd de stralende kampi oene aangeboden. Ook haar man Jel le en de kinderen werden niet ver geten. Hoogtepunt van de middag was de bekendmaking van jhr. mr. H. W. D. Quarles van Ufford, voor zitter van de KNSB, dat Attje be noemd was tot lid van verdienste van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond. Als klap op de vuurpijl deelde de voorzitter me de, dat de Europese kampioenschap pen voor heren het volgend jaar in Heerenveen zullen worden gehouden, wat met een donderend applaus ont vangen werd. Ondertussen beproef den Attjes kinderen, Boukje, Kees en Goos op het toneel de degelijkheid van de pas aangeboden eethoek. Theo Koomen en Kees Broekman met de voltallige dameskernploeg hadden zich ook in „het hol van de leeuw" gewaagd. Belden hadden in het afgelopen seizoen nogal eens GENK (ANP) Het Nederlandse seniorenteam heeft zijn reeks van overwinningen voortgezet. Na de overwinningen op Frankrijk en West- Duitsland zegevierde de ploeg van Koos Henneveld nu met 63 over België. Aangezien de coach in de al tijd zwakkere lichtere gewichtsklas sen wilde experimenteren, liet hij ju doka's als Kooy en Schneider thuis. De stand was dan ook na de par tijen in het middengewicht nog gelijk: 3—3. Halfmiddengewicht Eddy van der Pol leverde goed werk door Mer- tens met een heupworp, gevolgd door een houdgreep te verslaan. Ook Jan Snijders behaalde het volle punt, n.l. in het middengewicht tegen M. Ze- gers. Reeds na dertig seconden nam hij over om met een ko soto ga ke (vierde beenworp) te scoren. De punten kwamen zoals gewoon lijk in de zwaardere gewiehtskiassen binnen. Na een onbeslist van Ernst Eugster tegen J. Zegers - de stand was toen 3-3 - gaf Peter Snijders Ne derland een voorsprong door een mi nuut voor tijd, de partijen duren zes minuten, met een tai o toshi (arm- worp) toe te slaan tegen Frebutte. Zwaargewicht Peter Adelaar behaal de het voor Nederland winnende punt met een waza ari tegen Smets, waar na Dirk Eveleens de voorsprong zelfs tot 63 uitbouwde. Hij maakte twee keer bijna waza ari tegen Rick de Wandeleey, die vorig jaar oktober tij dens de wereldkampioenschappen in Mexico - City verrassend Wim Rus- ka uitschakelde. In totaal behaalde Nederland 47 punten tegen België 20. (ADVERTENTIE) bloot gestaan aan de kritiek van de Friese schaatssupporters. Broek man door de kwestie Akke Falkema en Koomen werd ondeskundigheid verweten. Beiden werden echter door de dolenthousiaste Friezen in genade aangenomen. Alles was vergeven en vergeten. Namens de gehele dames kernploeg bood Attje onder donde rend applaus Kees Broekman een barbecue-set aan. Kortom het kon niet op. Ans Schut, die zowel in De venter bij de Nederlandse als in West Allis bij de wereldkampioen schappen ten val was gekomen, was er ook. Ze moet toch wel even gedacht hebben aan het opschrift op een van de borden langs de route „Van het begin tot het end bleef us Attje overend". Op overweldigende wijze hebben de inwoners van Irn- sum „hun" wereldkampioene Attje Keulen-Deelstra gehul digd. Op de foto het echtpaar en hun drie kinderen tijdens de rondrit door het Friese dorp. IJSHOCKEY De Internationale IJshockey Federatie heeft tijdens een vergadering in Stockholm we derom een Canadees voorstel, om bij het volgende wereldkampioen schap ook beroepsspelers toe te la ten, verworpen. De stemmenverhou ding was 34-16. Canada zal nu ook in 1971 niet deelnemen. Met aus Jena T 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto N.V. Postbus 127 - Hilversum

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9