LENTE BRAK TOCH DOOR Nederland niet rijp voor negatieve inkomstenbelasting V.S. waarborgen veiligheid Israël 30.000 V.S.-soldaten weg uit Europese NAVO-landen als gebaar van goede wil Op schip verstopte mannen stierven van honger Student die op zusje schoot nog spoorloos Ierse Dana (18) won met van alles wat Dubcek als partijlid geschorst DR. GRAPPERHAUS VOOR Hoge Indonesische in wapensmokkelcomplot Loting had invloed op Ernst Happel Baby met twee hoofdendrie handen en drie voeten Supporter doodt scheidsrechter Fusiefe N Nixon over Russische wapenleverantie aan Egypte Arrestaties bij betogingen DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (011501—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE MAANDAG/DINSDAG 23 - 24 MAART 25e Jaargang No. 6202 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen bandels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen De weersvoorspellers mogen wat somber zijn geweest, de lente hield zich dit weekeinde toch aan de kalender. Het fraaie weer dreef tienduizenden door de lan ge kwakkelwinter gebleekte mensen de zon in. De caravans rolden naar hun vaste zomerplek- jes en de tenten werden uitge probeerd. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG „Op dit moment is in Nederland de tijd nog niet of moet ik in verband met de hoge graad van sociale zekerheid hier te lande zeggen: niet meer rijp voor de in voering van de negatieve inkomstenbelasting. Tot die conclusie kwam dr. F. H. M. Grapperhaus, Staats secretaris van Financiën, zaterdag, toen hij op de Brabantdag van het NKV in Tilburg een inleiding hield over de vraag, of invoering van die belasting in de Verenigde Staten heeft men er ervaring mee een schrede vooruit zou kunnen be tekenen op de weg naar sociale rechtvaardigheid. Hij wees erop dat invoering van dit systeem, waarbij de rijksoverheid via de belastingdienst mensen met inko mens die liggen onder een minimum, uitkeringen geeft, niet in de plaats (Van een onzer verslaggevers) BREDA Nog steeds zoekt de politie in Nederland, België en Duits land naai de gevluchte Bredanaar R. R., die vrijdagmiddag in de ouder lijke woning zijn 14-jarig zusje Cor- rie met drie pistoolschoten zeer ern stig verwondde. De jongen is sinds zijn daad volkomen spoorloos. De toestand van het meisje is dit week einde in zoverre iets verbeterd, dat het direct levensgevaar geweken is. Niettemin is haar toestand nog zeer ernstig. Het 22 mm flobertpistool, waarmee de 20-jarige student in de politieke sociale wetenschappen de aanslag pleegde, is niet teruggevonden. Ver moedelijk loopt de jongen er nog steels mee rond t Zaterdag werd bekend, dat de stu dent zich vrijdagmiddag na de aan slag heeft laten knippen bij een kap per m Etten-Leur De kapper las za terdag de melding van de aanslag in De Stem en daarbij het signalement van R. Hij meldde zich bij de poli tie, die hem foto's kon voorhouden. De kapper herkende de jongen posi tief. Volgens de kapper maakte R. R. die middag een volkomen normale en rustige indruk. SALISBURY (Rhodesië) Tij dens de wedstrijd Mufakosi Wande rers en Benz United raakte een sup porter over een oeslissing van scheids rechter John Dzvaka zo ontstemd, dat hij de onpartijdige een steen naar het hoofd wierp Uater kon men in een ziekenhuis slechts de dood van le arbiter constateren. kan komen voor het pakket van voor zieningen dat in ons land via de soci ale verzekeringen loopt. In dit verband stelde hij dat het grote voordeel van de invoering van die negatieve inkomstenbelasting is de anonimiteit. Maar anderzijds kan men stellen dat de Bijstandswet reeds een stuk sociale inkomstenrechtvaar digheid mogelijk maakt, waarbij dan wel vragen worden gesteld en de in dividuele argumenten in elk geval een rol spelen. Dr. Grapperhaus die zijn betoog met veel voorbeelden en grafieken toelichtte, stelde dat de negatieve inkomstenbelasting een aantal waardevolle elementen bevat. Het systeem stimuleert de arbeids- lust, maar het staat te bezien of deze waardevolle elementen in ons huidige stelsel van sociale voorzieningen een plaats kunnen krijgen. De voorzittei van het provinciaal centrum Noord-Brabant van het NKV, de heer G. H. Martijn, liet in zijn ope ningsrede het afgelopen jaar en zijn betekenis voor het NKV de revue pas seren. Hij constateerde met zonder bitter heid dat op plaatselijk niveau de vak centrales steeds meer buiten spel wor den gezet. Dat geldt vooral indien besturen van maatschappelijke of eul turele organen moeten worden gefor meerd of gewijzigd. Hij vindt dat een „ongezonde" ontwikkeling. Ook stelde hii dat het hoog tijd wordt dat de vak beweging plaatselijk èn regionaal wordt betrokken in het bestuurswerk van onderwijsinstellingen. Scherp keerde hij zich tegen de werknemers die wel volop profiteren van de activiteiten van de vakbewe ging, maar die er geen lid van zijn, Dat geldt voor werknemers van ver schillende niveaus. Veel kritiek had hij ook op het feit dat met name in Brabant de vakbeweging steeds wordt betrokken hjj bedrijfssluitingen en fusies als het besluit daartoe al genomen is. Die vakbeweging mag dan wel de afvloei ingsregeling aan de leden verkopen. De heer Martijn sprak als zijn over tuiging uit dat er in de „naatste toe komst" nog meer bedrijven in de tex tiel-, schoenen- en ledersector in Bra bant zullen sluiten. Hp< NKV gaat eind augustus zijn sociale studiedagen in Gemert in het teken van de oudere werknemer in de maatschappij zetten, Een brandend probleem, vooral bij bedrijfssluitin gen. Veel aandacht besteedde de verga dering aan het fêit dat pater drs. Fi- dentius van Beers 25 jaar aalmoeze nier is van het NKV. De organisatie bood hem een reis aan. DJAKARTA (Reuter) Verschei dene Indonesische generaals en en kele burgers zijn gearresteerd we gens wapensmokkel naar Israël en Nigeria. Dit heeft generaal-majoor Soetopo Joewono, hoofd van de Indo nesische inlichtingendienst, gisteren meegedeeld. Onder de gearresteerde generaals zijn er een paar die hoge posities be kleden, zo is van zegslieden verno men. Zij zouden 100.000 machinege weren én meer dan een miljoen ko gels hebben helpen smokkelen. Deze wapens werden vorig jaar september naar Lissabon overgevlogen. Verder zouden enige duizenden geweren aan een joodse organisatie bjj de Liba nese grens zijn afgeleverd, zo werd gezegd. (Van een onzer verslaggevers; AMSTERDAM Een dolgeluk kige mevrouw Brown omhelsde zaterdagavond haar 18-jarige doch ter Dana (foto) die met haar lied je „A1I Kinds of Everything" met grote puntenovermacht het vijf tiende Eurovisiesongfestival won. De Nederlandse vertegenwoor digsters van The Hearts of Soul kwamen niet verder dan 7 pun ten, een lage score,'vergeleken bij de toppers Ierse Dana (32), Britse Mary Hopkin (26) en West- dnitse Katja Ebstein (12). Eén Ne derlander deelde in de Ierse vic torie: Dolf van der Linden die met zijn Metropole-orkest de lief tallige Ierse begeleidde. Lenny Kuhr, winnares van vo rig jaar. reikte de prijzen uit. Hoe wel tal van in- en outsiders van mening zeggen te zijn dat dit hef laatste Eurovisie-songfestival is geweest, was in het RAI-congres- centrum van die naderende onder gang niet veel te merken. WASHINGTON (Reuter) In een studie over Amerikaanse troepen- vermindering in Europa, die gisteren door de Atlantische Raad van de Verenigde Staten is gepubliceerd, wordt voorgesteld zowel in het westen als in het oosten van Europa de troepensterkte te verminderen en te beginnen met een terugtrekking van 31.000 man Amerikaanse militairen in een eerste stadium. Het verslag is opgesteld door prof. Timothy W. Stanley van de John Hopkins Universiteit, die vier jaar lang assistent van de Amerikaanse minister van defensie voor de NAVO is geweest. Hij nam vorig jaar zomer als zodanig ontslag. Generaal Lemnitzer, -die NAVO- bevelhebber is geweest van 1963 tot 1969 en lid is van de raadscommissie die aan de opstelling van het rapport heeft meegewerkt, is tegenstander van het eerste stadium. Hij vindt het militair gezien onjuist. Prof. Stanley wil de terugtrekking van 31.000 Amerikanen aanbieden als bewijs van goede wil, voordat over de volgende drie stadia van zijn plan wordt onderhandeld. Het tweede stadium zou een alge hele troepenvermindering in Oost- Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowa- kije voor het Warschau-pact en - een even grote vermindering in het NAVO-gebied van West-Duitsland en de Benelux inhouden. In een der de stadium zou nog eens tot 15 pro cent vermindering moeten worden overgegaan. De balans zou kunnen worden gehandhaafd na een terug trekking van 243.000 NAVO-miiitai- ren en 271.000 manschappen van het Warschaupact. Ongeveer drie jaar na de uitvoering van de drie eerste sta dia kan het vierde stadium begin nen met onderhandelingen tussen oost en west over het uiteindelijke plafond van het aantal militairen. Beide partijen zouden door middel van hun inlichtingendiensten kun nen vaststellen of inderdaad tot ver mindering is overgegaan, waarmee internationale inspectie wordt ver meden. De Russen zijn daar steeds tegen gekant geweest. De regering-Nixon is voorstander van wederzijdse troepenverminde ring en heeft verscheidene plannen opgesteld die in mei aan de NAVO- ministerraad in Rome zullen worden voorgelegd. Bijzonderheden daarover zijn niet bekendgemaakt. ROTTERDAM (ANP) De 25- jarige Ghanees C. A. Quansah die het verstekelingendrama aan boord van het Nigeriaanse vrachtschip „River Beneu" heeft overleefd was zondagavond buiten gevaar. In middels is komen vast te staan dat de twee slachtoffers zijn: de 20-jarige Emanuel Walke en de 22-jarige Hen ry Danso, beiden ook afkomsig uit Ghana. Quansah en zijn dode landgenoten werden zaterdagmorgen aangetroffen in ruim drie van het reeds vrijdag binnengelopen Nigeriaanse schip, dat op 7 maart uit Monrovia (Liberia) vertrok. Met weinig voedsel en een jerrycan met drie liter water hebben de drie mannen zich in deze haven plaats laten opsluiten in het met on eetbare stoffen geladen ruim. Zij rekenden op een reis van zes of ze ven dagen. Het werden er 14 mede ais gevolg van een machineschade. Quansah deelde gisteren mee dat Emanuel Walke pas zaterdagmorgen om 5 uur dus na aankomst in Rot terdam is overleden. Vrijdagavond laat hoorde een havencontroleur tik- geluiden uit het schip komen. Maar hij besteedde er verder geen aandacht aan, in de mening dat er ergens op het schip nog werd gewerkt. Henry Danso overleed op volle zee in de nacht van donderdag op vrijdag, de dag vóór aankomst in Rotterdam. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Verenigde Staten zullen stappen onderne men om de veiligheid van Israël te waarborgen, wanneer het militaire evenwicht in het Midden-Oosten verstoord wordt door wapenleveran ties van de Sovjet-Unie aan Egypte. Deze waarschuwing liet presi dent Nixon zaterdag horen in een onverwachte ontmoeting met de pers op het Witte Huis. De politieke commentator van Ra dio Monte Carlo heeft gezegd dat Is raël nog in de loop van dit jaar gaat beschikken over langeafstandsraket- ten met atoomkoppen. Volgens hem zou dit de reden zijn, waarom de V.S. weigeren meer wapens te leveren aan Israël. Deze informatie zou binnen enkele dagen worden gepubliceerd in de nieuwe uitgave van Jane, het mi litaire jaarboek van Engeland. Tijdens zijn persconferentie liet president Nixon doorschemeren dat hij het Israëlische verzoek om leve ring van gevechtsvliegtuigen niet zal inwilligen. De definitieve beslissing zal minister Rogers vandaag bekend maken. Het bericht dat de Russische SAM-3 geleide afweerraketten aan Egypte zijn geleverd, noemde Nixon „verontrustend". De beslissing over het Israëlische verzoek was al genomen, voordat men in Washington over de Russische le vering hoorde. De president zei ech ter dat dit besluit kon worden her zien, wanneer het militair evenwicht wordt verstoord. Men zal dan even tueel de gevechtsvliegtuigen wel le veren. Inmiddels is minister Luns in Bei roet aangekomen om besprekingen met Libanese leiders te voeren. Luns zei dat hij gekomen was om zijn Li banese ambtsgenoot het standpunt van de Israëlische minister van bui tenlandse zaken over te brengen en tevens om het Arabische standpunt te vernemen. Minister Luns blijft drie dagen in Beiroet. Woensdag gaat hij naar Jordanië en vrijdag naar Egypte. Bij granaataanslagen in de Gaza- strook zijn gisteren een burger ge dood en vier gewond. Arabische ver zetsstrijders wierpen in het centrum van Gaza een granaat door het ven ster van een Israëlische bus. Het persbureau Nieuw-China heeft bekendgemaakt dat een delegatie van het Palestijnse bevrijdingsfront onder leiding van Jasser Arafat in Peking is aangekomen. AMSTERDAM (ANP) Tijdens een kleine demonstratie van de Black Panther-beweging en een actie van de Oranje Vrijstaat, heeft de Amster damse politie zaterdag vijf scholieren ge rresteerd. De demonstratie van de Black Pan ther-beweging, waarbij spandoeken werden rondgedragen, liep op het Leidse Plein uit de hand. Een auto driegde in vlammen op te gaan. De politie nam de spandoeken in beslag en arresteerde vier jongelui. Van de deelnemers aan een optocht van de Oranje Vrijstaat, die op het Weteringcircuit bomen trachtten te planten, arresteerde de politie een man. Na verhoor zijn vier jongens vrijgelaten. PRAAG (RTR - AFP - DPA) Alexander Dubcek, de leider van de Tsjechosiowaakse hervormingsbewe ging in 1968 en thans ambassadeur in Ankara, Is geschorst als lid van de communistische partij. Zijn politieke daden zullen aan een onderzoek wor den onderworpen. De maatregel tegen Dubcek is on derdeel van een nieuwe zuivering door de huidige Tsjechosiowaakse partijleiders, gericht tegen de her- vormingsgezinden die nog in de com munistische beweging waren overge bleven. De maatregelen zijn zaterdag be kendgemaakt in „Rude Pravo" door Miroslav Moe, hoofdredacteur van het dagblad van de communistische par tij. Gaat de maatregel tegen Dub cek niet zover dat hij zonder meer uit de partij wordt gezet, (men ver wacht dat hij uit Ankara zal worden teruggeroepen) tien andere voor aanstaande liberale communisten heb ben hun partijlidmaatschap wel ver loren. Tot de bekendsten behoren Jo sef Smrkovsky, voormalig voorzit tei van de nationale vergadering en een van Dubceks naaste medestanders Frantisch Kriegel en Cestmir Cisar. Het bericht in Rude Pravo was het eerste officiële nieuws, dat bekend werd van een geheime bijeenkomst van het partijpresidium, op 6 maart onder voorzitterschap van Gustav Hu- sak gehouden. Volgens goedingelichte kringen was de vergadering bijeengeroepen door Husak zelf, die bloot stond aan scher pe kritiek van ultra-dogmatische par tijgenoten. Deze hadden enkele da gen eerder op een bijeenkomst een aanval op Husak gedaan en hem ver weten dat hij te zacht optrad tegen de liberalen van Dubcek. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De vreugde over de uitslag van de loting voor de hal ve finales van het Europa-Cuptoer nooi heeft Feijenoords trainer Ernst Happel slecht verwerkt. Vrijdag avond vierde hij het resultaat te uit bundig met het gevolg dat hij op het Zuidplein door de politie werd aangehouden omdat hij in kennelijke staat zijn auto bestuurde. AMMAN (AFP) In de Jordaanse hoofdstad Amman heeft het afgelo pen weekeinde de welhaast unieke geboorte plaatsgevonden van een ba by met twee hoofden. De medische autoriteiten zijn onmiddellijk een diepgaande studie begonnen met na me over het feit dat beide hoofden volkomen normaal zijn, d.w.z. dat alle organen zoals ogen, neus, oren en mond,aanwezig zijn. Een tweede bijzonderheid aan de baby is dat hij drie handen (waar van twee met vijf vingers en een met tien vingers) en drie voeten (waar van eveneens twee met vijf tenen en een met tien tenen) bezit. Het probleem van de voeding heeft men eenvoudig opgelost: elk hoofd krijgt een liter melk per dag en het ziet er naar uit dat dit voorlopig de goede gezondheidstoestand van de ba by kan waarborgen. In het centrale ziekenhuis van Am man neemt men aan dat het hier gaat om twee personen". Men heeft dan ook twee geboorteaktes opgemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1