Enthousiaste ontvangst verrast Ulbricht-regime TWEEDE GESPREK IN LÜBECK Fanfani kan geen regering vormen Scherpe aanval Moskou op China Albatros gaat bedrijf afstoten Gerben Karstens vergist zich in San Remo J RAZZIA'S IN BOHEMEN EN MORAVIë Aanrander krijgt 800 jaar nog2dagen Minder hard rijden in Frankrijk en België Eisen Hoofdagent geschorst Opnieuw Starfighter (de 118e) neergestort CRISIS IN ITALIë DVVRT VOORT Honderdveertig man de straat op mannen\ „„rfemofeC" Direkteur: P, J. van de Sande Telefoon(011501—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 20 MAART 25e Jaargang No. 6200 Advertentieprijs; per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen Bondskanselier Willy Brandt legt een krans ter nagedachtenis aan de Het bordje „Halt! Zonengrenze" is niet van toepassing op de speciale slachtoffers van het voormaligè concentratiekamp der nazi's te Buchen- trein, die met bondskanselier Willy Brandt in een van de rijtuigen, Oost- wald. Rechts naast Brandt de Oostduitse minister van buitenlandse zaken Duitsland binnen dendert. Otto Winzer. Willy Brandt stond een uitbundig welkom te wachten: hij ging ten onder in een grote menigte, die zich voor hotel Erfurter Hof had verzameld. Een Vopo (rechts) brengt een eresaluut. UITBUNDIG WELKOM VOOR BRANDT (.Van onze redactie buitenland) ERFURT Duizenden Oostduitsers hebben gisteren de bondskanselier van West-Duitsland begroet met een „Willy, Willy Brandt" geroep bij zijn aankomst in Erfurt voor een his torische ontmoeting met de Oostduitse eerste minister Willi Stoph. De menigte trok zich niets aan van de dranghekken, die door de politie waren neergezet op het plein, waar de ontmoeting zich afspeel de. Brandt was door Stoph op het station verwelkomd met de woor den: „Ik begroet u in de Duitse Democratische Republiek. Ik ben blij dat u mijn uitnodiging hebt aanvaard". De beide staatslieden legden de 50 meter van het station naar het aan de overzijde gelegen hotel Erfurter Hof te voet af. De politie had de dranghekken op ongeveer 150 meter van het pad van de staatslieden neergezet, maar de menigte drong zo op dat de hekken omver werden geworpen. Volgens on officiële schattingen waren er 2000 tot 5000 mensen op het stationsplein. Het juichen hield aan toen Brandt en Stoph -ftet hotel betraden voor hun gesprek. Op een gegeven ogenblik verscheen Brandt even voor een raam, en maakte met een hand een kennelijk tot kalmte manend gebaar. Dit in antwoord op geroep: „Brandt voor het raam, Brandt voor het raam". (Van onze redactie buitenland) PARIJS Premier Chaban-Delmas heeft aangekondigd, dat er binnen kort een maximum-snelheid van 110 km - met een speling van ten hoogste 20 km - zal worden afgekondigd voor een aantal drukke verkeerswegen met een totale lengte van ongeveer 15.000 km. Dit geldt niet voor de 29 autoroute's. Op alle Belgische wegen met meer dan twee rijstroken autowegen uitgezonderd kan tijdens de vol gende vakantie een snelheidsbeper king van 90 km per uur gelden. Dit is een plan van het ministerie van verkeer in Brussel. Dit plan, uitgewerkt door de Bel gische Hoge Raad voor verkeersvei ligheid, heeft tot doel tijdens de drukke maanden juli en augustus het aantal dodelijke ongevallen, dat ie der jaar snel stijgt, te verminderen. De belangrijkste wegen waarop de snelheidsbeperking van kracht zou worden, zijn: grote gedeelten van de weg Antwerpen - Brussel - Bergen, de weg Antwerpen - Gent en Rijssel, de weg Brussel - Luik, de weg Na men - Aarlen - Luxemburg en de weg Hasselt - Leuven, Een voorstel om op autowegen een snelheidsbeperking van 120 km per uur op te leggen, werd verworpen. In Nederland voelt men niet voor een algemene invoering van maxi mum snelheden op de wegen, aldus de voorlichtingsdienst van het mini sterie van Verkeer en Waterstaat. Van geval tot geval wordt bekeken of maximum snelheden noodzakelijk zijn. Zo mag men op grote stukken van rijksweg 58 door West-Brabant en Zeeland niet harder dan 80 km per uur rijden. De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid is al enige jaren bezig met een onderzoek naar de meest verantwoorde snelheid op autosnelwegen. In het kader van dit onderzoek hebben op sommige autosnelwegen enige tjjd maximum snelheden van 110 km per uur ge golden. De stichting, die de minister nog moet rapporteren over haar be vindingen, heeft ook het effect van minimum snelheden op autosnelwe gen onderzocht. Tussen het geroep door werd ook de kreet gehoord, dat Stoph zich- aan de menigte moest vertonen. De menigte drong zo ver op tot de toegang van het hotel, dat zij door de politie teruggedrongen moest wor den. Uit het welkom kon worden opgemaakt dat Brandt ook onder de Oostduitsers zeer populair is. Hij is de eerste kanselier van de Bonds republiek die voet zet op Duits grond gebied onder communistische con trole. De enthousiaste ontvangst die het publiek de Westduitse delegatie bij aankomst in Erfurt bereidde, was door de Oostduitse overheid kenne lijk niet verwacht. In een Oostduits tv-verslag zijn de mensen die Brandt toejuichten provocateurs genoemd, die de onderhandelingen wilden ver storen. De Oostduitse tv toonde de juichende menigte niet. Men richtte de camera's steeds weer op de men sen die voor hotel „Erfurter Hof' in spreekkoor erkenning van de DDR eisten. De besprekingen zelf begonnen stipt om tien uur. De twee delegaties hadden zich tegenover elkaar ge schaard aan een met groen laken beklede tafel, waarop de vlaggetjes van Oost- en West-Duitsland waren geplaatst. Aan de muur van de con ferentiezaal hing een portret van de Oostduitse president Walter Ulbricht. Stoph opende het gesprek, met vol ledige diplomatieke erkenning van zijn land te eisen. Op de agenda staat de permanente, basisregeling van de betrekkingen tussen de DDR en de Bondsrepubliek Duitsland. Dit kan alleen maar be reikt worden door het aangaan van betrekkingen volgens het internatio- naai recht, op basis van volledige ge lijkheid, zo zei hij in zijn openings woord. Brandts antwoord luidde, dat beide regeringen naar discussiepunten moe ten zoeken op terreinen van gemeen schappelijk belang, waarop in het be lang van de vrede en de menselijk heid vooruitgang kan worden geboekt. Brandt wees Stophs verzoek om formele erkenning van de DDR van de hand en stelde in plaats daarvan voor dat beide regeringen over zou den gaan tot uitwisseling van perma- nente vertegenwoordigers in hun respectieve hoofdsteden. De kanselier betoogde nadrukkelijk dat „voor de normalisatie van de betrekkingen formele documenten alleen niet voldoende zijn. De men sen hier moeten iets winnen bij nor malisatie." In dit verband deed hij een reeks voorstellen ter verbetering van de menselijke betrekkingen in het ver deelde Duitsland van samenwer king op het gebied van wegenbouw tot afspraken om verloofden aan bei de zijden van de grens toe te staan, met elkander te trouwen. Brandt verklaarde nogmaals dat zijn regering volledig achter de vier- mogendhedenregeling voor Duitsland en achter de speciale banden tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn staat. Oost-Duitsland staat op het standpunt dat West-Berlijn een on afhankelijke politieke eenheid, geheel los van de Bondsrepubliek is, en dat Oost-Berlijn de hoofdstad van de DDR is. De ochtendvergadering werd om 11.45 uur gesloten. Men had toen een uur en drie kwartier gepraat. Een historisch moment: voor het eerst sinds 25 jaar bevindt een West duitse bondskanselier zich op Oostduits gebied. Willy Brandt drukt de hand van de Oostduitse premier Willi Stoph. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Rusland heeft China gisteren gewaarschuwd dat de be sprekingen tussen de beide landen over de grensgeschillen geen stap verder zullen komen wanneer Peking niet ophoudt met „wapengekletter". In een lang, gezaghebbend artikel in het communistische partijblad „Pravda" wordt China verweten dat het geen enkele poging doet de alge mene betrekkingen met Moskou te verbeteren. Het blad heeft, sinds de besprekin gen op 20 oktober vorig jaar waren begonnen, nog niet veel aandacht aan dit onderwerp besteed. Nu levert het scherpe kritiek op alle aspecten van de politiek van Peking. Tot dus ver heeft geen van beide partijen of ficieel over het verloop van de ge sprekken iets meegedeeld. Deze zouden in een impasse zijn geraakt doordat China er op staat dat de militaire spanning aan de grens eerst wordt verzacht voordat gespro ken kan worden over grenscorrecties. China wil dat de Sovjet-Unie toe geeft dat de grens zoals deze nu ver loopt is opgelegd door de Sovjetrus- sische tsaren aan de Chinese keizers in de vorige eeuw, maar zal niet aan dringen op gebiedsoverdracht die daaruit kan voortvloeien. De vijandige politiek van de Chine se leiders ten aanzien van de Sovjet- Unie heeft ernstige gevolgen voor het Chinese volk, aldus het artikel, blijkbaar doelend op het stopzetten van de Sovjetrussische hulp en han del. PRAAG (Reuter) In Bohemen en Moravië zijn van 12 tot 14 maart op grote schaal razzia's gehouden. Woensdag werd officieel bekendge maakt, dat daarbij 2.834 mensen voor ondervraging zijn aangehouden. Een soortgelijke actie vond in ja nuari plaats, kort voor de datum waarop het een jaar geleden was dat de student Jan Palach zich door zelfverbranding het leven benam. Toen werden 1.740 personen aange houden. Waarnemers geloven, dat de raz zia's ten doel hadden eventuele anti- Russische betogingen de kop in te drukken, die men voor mogelijk hield in verband met de ijshockey-wed- strijd, die woensdag tussen ploegen van Tsjechoslowakije en de Sovjet- Unie in Stockholm is gespeeld. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De 45-jarige hoofdagent C. B. uit Rotterdam is gisteren geschorst. Hij wordt ver dacht van enkele diefstallen. BONN (AP) Gisteren is de 118e West-Duitse Starfighter neergestort bij Frfiburg. De piloot kon tijdig de machine ver laten en is ongedeerd. Negen dagen geleden verloor bij het 117e ongeluk met een Amerikaanse Starfighter de zoon van de voorzitter van het parle ment, Von Hassel, het leven. (Van onze redactie buitenland) ROME De christen-democraat Amintore Fanfani is niet in staat een Italiaanse regering te vormen. H(j heeft zijn informatieopdracht, de derde die niet slaagde, teruggegeven aan president Saragat. Het mislukken van Fanfani's po ging om met vier partijen een mid den-linkse coalitie te vormen kwam gisteravond als een volslagen verras sing. Gisterenmiddag nog kleurde de Italiaanse politieke hemel wat op, toen bekend werd dat de christen democraten, socialisten, sociaal-demo craten en republikeinen onderhande lingen waren begonnen over de sa menstelling van het 31ste na-oorlogse Italiaanse kabinet. In politieke kringen verluidde gis teravond, dat Fanfani niet genoeg steun kreeg voor een vijf punten tel lend programma. Meteen na het bekend worden van het teruggeven van de opdracht door Fanfani, heeft president Saragat la ten weten dat met de oplossing van de politieke crisis, die al bijna zes weken duurt, niet meer de partijen zullen worden belast, maar het par lement. Kort tevoren had Fanfani al tot journalisten gezegd dat hij de presi dent had aangeraden „eventueel een parlementair debat te laten uitmaken, hoe de crisis zou moeten worden op gelost". De waarnemende premier, Rumor, wiens aftreden als het hoofd van de minderheidsregering op 7 februari de crisis deed ontstaan, zal vandaag door Saragat worden ontvangen. Het par lement zal in de komende dagen ook moeten heslissen of de minderheids regering kan aanblijven, of dat er nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Als het parlement aan blijft, is het zeer wel mogelijk dat de oplossing van de crisis voorlopig geen stap naderbij zal komen. Het is in Italië nog nooit gebeurd dat men het parlement heeft gevraagd om een re geringscrisis te trachten op te lossen. Dit is altijd gebeurd door de partijen die aan de macht waren. Het houden van vervroegde verkiezingen zou ook een primeur zijn voor Italië. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De Albatros Su- perfosfaatfabrieken in Kralingsche Veer bij Rotterdam gaan de kunst- meststoffenproduktie met ingang van juni a.s. beëindigen. Honderdveertig mensen zullen hierdoor moeten wor den ontslagen. De kans dat zij binnen het con cern, waartoe Albatros behoort de Verenigde Kunstmestfabrieken Mekog-Albatros n.v. kunnen wor den geplaatst is volgens de directie van het concern niet groot. Bij Mekog-Albatros zullen dit jaar nog meer mensen moeten afvloeien. Ir. J. H. Velders, een van de directeuren van het concern, deelde gisteren mee dat eind van dit jaar enkele honder den werknemers van Meikog-Alba- tros in IJmuiden moeten worden ontslagen in verband met de sluiting van drie oude ammoniakfabrieken. De ondernemingsraad en de erken de vakorganisaties zijn gisteren in gelicht over het besluit van de di rectie Mekog-Albatros om de fabriek in Kralingsche Veer te sluiten. Over een afvloeiingsregeling voor het per soneel is nog niets definitiefs bekend. (Van onze sportredactie) SAN REMO „Ik heb ge wonnen", juichte Karstens nadat hij de spurt had ge wonnen voor de Belg Eric Leman in Milaan-San Remo. Karstens, de rappe spurter meende dat hij als eerste ge ëindigd was in deze belang rijke klassieker, maar hij vergiste zich jammerlijk zo als ook andere coureurs in het „kopgroepje", die meen den dat er niemand vooruit zat. Dat was wel het geval. De Italiaan Michele Dancel- ii was slimmer dan de rest van het deelnemersveld. Hij was ontsnapt, terwijl niemand er erg in scheen te hebben. Hij zegevierde met ruim anderhalve minuut voorsprong. Het betekende de eerste keer sinds 1953 dat er een Italiaanse renner op de eerste plaats eindigde in Milaan-San Remo. Eddy Merckx won de spurt van het peloton dat op 1 minuut 56 van Dancelli finishte. De winnaar van Parijs-Nice kwam in Milaan-San Remo niet verder dan de achtste plaatst. Meest tevreden man in dit wielerspektakel: Willem n- ploegleider Ton Vissers, die drie man „vooruit" had. Meest teleurgestelde: Cabal- lero-ploegleider Gerard Pe ters, die moest toezien dat zijn coureurs zich geen mo ment in de kijker konden rijden. Ajax, dat zich in de hal ve finale plaatste voor de Jaarbeursstedenbeker, via een grandioze overwinning (5-1) op het Oostduitse Carl Zeiss Jena, komt in die hal ve finale uit tegen het ster ke Engelse Arsenal. De lo ting, die gisteren in Rome werd gehouden, zette Inter Milaan tegenover het Belgi sche Anderlecht. Voor de buitengewone vergadering van de betaalde voetbalclubs staan nogal wat belangrijke punten op de agenda. Plannen bestaan om het aantal betaalde voetbal clubs met vijftien te ver minderen, zodat er slechts twee divisies zouden wor den gevormd. Voorts wordt om meer geld uit de „toto- pot" gevraagd, door de clubs in het betaalde voetbal. Bij tal van verenigingen blijkt de financiële situatie precair te zijn. (Zie ook onze sportpagina's; FORT WORTH Samuel Hemphill (19), een jongen uit Fort Worth, was woensdag slechts vier stemmen verwijderd van de doodstraf voordat hem tenslotte een gevangenisstraf van 800 jaar werd opgelegd. Hij werd veroordeeld wegens aan randing van een scholiere. Hem phill heeft nu de kans reeds na 12 jaar op jaren te worden ge steld. Acht leden van de jury stem den voor de doodstraf en vier tegen bij de eerste stemming welke dinsdagavond werd ge houden nadat Hemphill schuldig was bevonden. Na de 84 stem ming over de doodstraf stelde één lid van de jury een straf van 1.000 jaar voor. Dit werd ten slotte 800 jaar Verscheidene leden waren ech ter geschokt te vernemen dat Hemphill reeds na 12 jaar kans maakt op jaren gesteld te wor den, hetgeen zij juist hadden willen verhinderen met hun re- cordstraf. (ADVERTENTIES) at KORTE BRUGSTRAAT 1 BREDA 15e iNlBRNKTlONAtE watersport en kampeërtentoonstewng BOTEN - TENTEN (t'm 22 maart) geopend van 10-17 en 19-22 uur zondag van 10-17 uur toegang f3.50 amsterdaml speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1