INDUSTRIALISATIE STOND CENTRAAL RIJ DISCUSSIES Zeeuwse lijsttrekkers leverden laatste slag 'Pappavwat doe jij als j e niet thuis bent V 'Dan werk ik om centjes te verdienen.' 'Watwerkje dan 'Ik maak staal. In een gro te fabriek.' 'Maak jij dat? Voor wie 'Voor andere mannen, die ervan alles van maken veren, wielen, schroeven, spelden, naalden.' 'O pappa, wat ben jij knap!' NKF1 Specifiek katholieke club niet meer noodzakelijk Mej. Vael in Heikant gehuldigd Groede bouwt mee aan „Dodendans" van Globe grandioos Mej. Kessel te Axel Vijf jongens voor handel in drugs aangehouden Afscheid pastoor Kerremans in Yerseke PRINS BERNHARD: Reis overtreft mijn stoutste verwachtingen ->§■ MaarnJag 16 en dinsdag 17 maart 1970 DE VRIJE ZEEUW GOES Opnieuw heeft Globe, 't gezelschap, dat Zeelanr] als „speel terrein" toegewezen heeft gekregen, zeer duidelijk en overtuigend aange toond, dat onze provincie zich met deze toewijzing zeer gelukkig mag prijzen. Na De Gijzelaar, Oom Wanja, De Spaanse Hoer, was het nu het door Dürrenmatt bewerkte stuk van Srtindberg „Dodendans" dat ons na drukkelijk in deze mening bevestigde. Terecht heeft Diirrematt de titel ver anderd en er Play Strindberg van ge maakt. Zoals hij zelf zegt: hij heeft zijn voorbeeld ontdaan van de lite raire kant en ervoor gezorgd, dat de acteurs zich niet meer hoeven te ver diepen in duivelse zielestudies, maar wel dat ze een tot in het extreme verdichte tekst op het toneel mogelijk maken. We kunnen ons nauwelijks voor stellen, dat de schrijver een ideale re regisseur voor zijn opvatting zou kunnen vinden dan Ton Lutz. Het vrij sobere en sombere gegeven van een echtpaar, waarvan het huwelijk totaal verniel^ is> waarbij de bezoe kende vriend voornamelijk als taak heeft, dit trieste geheel nog wat toe te spitsen, werd in de tekst van Dür renmatt en de regie van Lutz tot een macaber soort komedie, die de zwa re accenten van Strindberg vermijdt, en misschien juist daardoor tot een veel indringender tekening van de benarde situatie komt. Daarbij ls volgens de bewerker zeer belangrijk, dat vanuit de drie acteurs een een heid ontstaat van een exact spelend trio. Waarschijnlijk bestaat de grote kracht van deze voorstelling uit de ze briljante eenheid van drie voor treffelijke acteurs. Wij zien Ton Lutz aan het werk als de geboren en getogen egoïst Edgar, lijdend aan een grenzeloze zelfoverschatting. Hij doet dat op een werkelijk sublieme wijze, ingehouden, uitbarstend, to taal ingestort enz. Misschien is zijn grootste verdienste, dat hij geen ogenblik de anderen wegspeelt. Ann Hasekamp speelde de niet minder egoïstische, maar snibberiger echt. genote Alice. En ook hier bewonde ren we het enorme gemak, het van zelfsprekende in deze waarlijk niet eenvoudige rolfiguur. Datzelfde geldt trouwens voor André van den Hen- vel, die de „slechte" vriend moest vertolken, die alles bij elkaar min der verdorven blijkt te zijn dan het edele tweetal. Hij is duidelijk de buitenstaander, die met zijn bezoek geen andere bedoeling schijnt te heb ben dan met z.g. nietszeggende op merkingep het vuurtje nog wat aan te tsoken. Een wrange nasmaak, op een grand! oze wijze vertolkt door Globe. Wij hopen dit gezelschap nog dik wijls terug te zien in de Zeeuwse schouwburgen! A. H. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De lijsttrek kers voor de Provinciale Staten verkiezing hebben zaterdag in De Schakel voor het laatst dé strijd aangebonden voor de ver kiezing van woensdag. Zo nu en dan laaide de politieke strijd tij dens de door de Federatie van Jongerengroepen in de Partij van de Arbeid georganiseerde forum middag hoog op. De voornaamste punten van discussie: de indu strialisatie van Zeeland en de in spraak van de burgers bij het be stuur. Aanvankelijk leek het erop dat de politici het wel met elkaar eens zou den worden. In hun korte inleidingen wezen alle lijsttrekkers op het be lang van de industrialisatie. „Er is geen enkele partij in Zeeland te vin den, die tegen industrialisatie is", zo vatte D'66-lijsttrekker J. Roodenburg de inleidingen van de politici samen. Bij lange na bleken niet alle politici vertrouwen te hebben in de industrie- en waar het gaat om het treffen van maatregelen voor de lucht-, bo dem- en waterverontreiniging. „Er is een duidelijke bereidheid bij de industrieën om verontreini ging tegen te gaan. Zelfs als dit ten koste van een deel der winst gaat", zo meende CHU-gedeputeerde A.J. Kaland, waarbij hij verwees naar „Zuid Chemie", dat anderhalf mil joen gulden investeerde voor maat regelen tegen de uitstoot van fluor. Forum lijsttrekkers tjjdens bijeen komst in „De Schakel" te Middelburg. V.l.n.r.: M. J. van Poelje, A. J. Ka- land, C. van Waterschoot, G. A. de Kok (voorzitter), J. Roodenburg, W. Landheer en drs. W. R. Dusarduyn. Tijdens de discussie sprak de heer Kaland zich uit voor een internatio nale wetgeving voor de luchtveront reiniging. ,„Ik ben heel wat minder zeker dan Kaland over die grote be reidheid van industrieën om ten kos te van de winst maatregelen te ne men", zei PvdA-gedeputeerde M.J van Poelje. Hij werd bijgevallen door de heer C. van Waterschoot (PPR). De te nemen maatregelen moeten deel uit maken van de onder handelingen bij de vestiging, zo vond de heer J Roodenburg. „Het is on verantwoord om aan de industrieën over te laten in welke mate ze de luchtverontreiniging bestrijden. Het is een absolute noodzakelijkheid dat de overheid scherpe eisen stelt", meende de heer W. Landheer (VVD). Een zeer fel debat ontstond over de tijdens de verkiezingstournee door de D'66-kandidaten J. Roodenburg en H. Kapenga gedane uitlatingen dat zij de CHÜ-kandidaat voor Gedepu teerde Staten (de heer Kaland) zou den afwijzen, terwijl ze evenmin ge lukkig waren met de PvdA-kandida- ten. „Waarop is die afwijzing geba seerd?", zo wilde men vanuit de zaal weten. De heer Kalend infor- (Van onze correspondent) VLISSINGEN Zaterdagavond is in de Groene Woud door-de politie de 18-jarige R. van H. uit Middel burg gearresteerd wegens handel in verdovende middelen. Hij heeft een voorwaardelijke straftijd voor een zelfde feit, Hij zal dinsdag voor de officier van justitie worden geleid. De politie arresteerde al eerder in dezelfde straat een viertal jongens, die in het bezit waren van mariha- na. Het zijn de 16-jarige uit Vlissin- gen afkomstige jongens J. I. A. S. en J. M. van L„ de 17-jarige A. A. A. E. B. en de 18-jarige M. A. B. Deze jongens hadden de marihuana gekocht van R. van H. (Van onze correspondent) AXEL „Het is niet meer noodzakelijk om in de politiek een specifiek katholieke club te hebben, omdat de katholieken in deze tijd niet meer kunnen spre ken van een achterstelling." Dit zei mej. A. Kessel tijdens een jaarvergadering van het NKV Axel. Ze had daarbij nogal wat kritiek op de KVP „De KVP heeft een aardig programma", zo vertelde ze, „maar door de maatschappelijke verschillen binnen deze partij is er nooit sprake van een eenheid". Het programma zou daardoor volgens mej Kessel nooit kunnen worden uitgevoerd, zoals de KVP-top het voorspiegelde „De gehele KVP is op het VVD-beleid afgestemd: al leen gericht op het welzijn van de beter gesitueerden". Ze wees erop, dat vooral in de sector van de werknemers een politieke ongeïnte resseerdheid te bespeuren is, met als oorzaak het feit dat de politici niet de taal van de bevolking spre ken. „Nederland kent voor de werk nemers een grote achterstand. Er is weinig gedaan aan betere inko mensverdeling, maar wel kwam de loonwet van Roolvink er, waardoor het loon „aan de ketting werd ge legd". Dat de betreffende bevol kingsgroep dit alles zonder meer blijft accepteren, noemde ze onbe grijpelijk, evenals het feit, dat het grootste deel van die groep zich nog steeds achter de confessionele partijen schaart. „Ook de werkende jeugd wordt achtergesteld", aldus mej. Kessel. „Met veel moeite en pijn is het zelfs soms nog niet mo gelijk één dag vormingsonderwijs te krijgen, terwijl voor de studenten drie a vier miljard per jaar wordt gevoteerd". Dat het ook in de ze ventiger jaren in Nederland nog niet alles rozegeur en maneschijn is illustreerde ze met de uitspraak, dat het in deze tijd nog mogelijk is dat een werknemer met veertig dienstjaren wordt afgescheept met een pensioentje van 2,34 gulden per week. (Van onze correspondent) YERSEKE Tijdens een specia le kerkdienst heeft pastoor Kerre mans afscheid genomen van de pa rochie Yerseke, waar hij bijna ze ven jaar pastoor is geweest. In zijn openingswoord verwelkomde pastoor Kerremans speciaal de ver tegenwoordigers van de gemeente Reimerswaal, de vertegenwoordi gers van de plaatselijke kerkgenoot schappen en de toekomstige geeste lijke verzorger pater De Wit. In zijn afscheidspredikatie, zei pastoor Kerremans dat het niet met blijdschap was, dat hij afscheid nam van Yerseke, vooral nu geen directe opvolger is aangewezen. Dankbaar was hij voor het geschenk van de parochie, (de „Cronijk van Zee land" en het boekwerk Zeeland in beeld) Na afloop was er gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen. Het dameskoor o.l.v. de heer Rijkl verzorgde de gezangen. ft j meerde of de uitlatingen waren ge baseerd op een uitspraak van de le den van D'66. KVP-lijsttrekker drs. W.R. Dusarduijn wilde graag van de heer Roodenburg weten welk oordeel („of welke veroordeling") D'66 uit sprak over de KVP-kandidaat voor GS, de heer A, van Geesbergen. „Het zal wel voor niemand een verrassing zijn geweest dat Kaland voor ons onaanvaardbaar is. De heer Kaland is iemand met grote capaci teiten en werkkracht. Wij menen dat hij dé man kan zijn om de indu strieën tegenspel te leveren. Het is jammer, dat zijn inzichten omtrent inspraak en openheid niet de onze zijn", aldus de heer Roodenburg. Over de PvdA-kandidaten zei hij: „We hebben beslist niet gezegd dat ze voor ons onaanvaardbaar zijn. We hebben gezegd dat we andere, meer progressieve, kandidaten hadden ver wacht". Op de vraag wie dat dan wel zouden zijn, moest de heer Roo denburg het antwoord schuldig blij ven. „We beschikken hiervoor niet over voldoende informatie over alle kandidaten", was zijn verweer. HEIKANT „Lang leve onze juf frouw", stond op een groot bord voor het verenigingsgebouw in Heikant vermeld, toen onderwijzeres mej. Vael zaterdagmiddag met familie en genodigden officieel werd gehuldigd bij haar 40-jarig jubileum. Eerder was zij begeleid door bruidjes, tam boers en de kinderen van de lagere- en kleuterschool te Heikant naar de kerk gebracht, waar zij feestelijk werd ontvangen met o.a. de muziek vereniging Heikant. Bij de rondrit na de mis werd zij vergezeld door tientallen versierde fietsers en wagens, waarbij de pech wern uitgebeeld welke zij met haar scooter en auto in de loop der tijd op weg naar school heeft gehad. Bij de huldiging in het verenigings gebouw noemde de heer Zwartele (hoofd der school) en voorzitter van het plaatselijk feestcomité het jubi leum een unicum. „De gemeenschap Heikant heeft veel aan u te danken", zo zei de heer Zwartele. Burgemeester Reuser van St.-Jansteen schetste juffrouw Vael als een klein en pittig vrouwtje met zacht karakter, dat veertig jaar Hei kant trouw is gebleven. Dank zij haar is het onderwijs te Hei kant met sprongen vooruit gegaan zo meende hij. Als een van de meest getrouwe gemeentenaren bood hij haar een tinnen herinneringsbord aan. Mej. Vael ontving dit bord als eerste inwoner van Steen. De heer Martinet (voorzitter van de muziekvereniging Heikant) bood een bloemetje aan. Bijna alle muzi kanten zijn oud-leerlinge^ van juf frouw Vael. Hierna las de kleuter onderwijzeres mej. Martinet een versje voor en overhandigde de ju- bilaresse namens de gehele gemeen schap Heikant een gouden armband. Nadat de jeugdgroep een lied had gezongen sprak juffrouw Vael een dankwoord, waarin zij de „fijne" be volking van Heikant bijzonder dank bracht. De dag werd met een gekos tumeerde voetbalmatch, een lampion optocht en een vuurwerk en een dans avond besloten. (Van onze correspondent) GROEDE Groede zal meewer ken aan de commissie Kunstgemeen ten die de bouw voorbereidt van een zuiveringsinstallatie voor de lo zing van afvalwater. Dit is besloten tijdens de raads vergadering van Groede. Voor de installatie geeft het rijk een subsidie van 60 procent. De tota le kosten bedragen f 5.570.000,-. Het aandeel van Groede bedraagt f 486.050,-. Dit betekent een jaarlijkse druk op de begroting van f 45688,- aan rente en aflossing- De zuiveringsinstallatie wordt ge bouw^ nabij de nieuwe sluis vanwaar uit het water door persleidingen naar Breskens zal worden gestuwd, waar het in de Westerschelde terechtkomt. Het subsidieverzoek van de re creatiecommissie van de Protestant se kerken in W.-Zeeuwsch-Vlaande- ren voor de exploitatie in 1970 werd door b. en w. verwezen naar de nieuwe gemeenteraad. Ook een ver zoek van de toneelvereniging Groede om een eenmalige subsidie van f 1460,- werd eveneens naar de nieu we gemeente verwezen. De heer Vermeulen betreurde deze gang van zaken omdat kortelings aan de muziekvereniging wel subsidie was verleend. Burgemeester Everaars zei dat het verzoek te laat gekomen was om nog een onderzoek in te stellen. De heer 99 99 Salomé had het advies van de toneel adviseur gemist. De raad besloot aan de Stichting Streekjeugdcentrale voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen ook 17 cent per katholieke inwoner te geven. De regionale woningbouwvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen bouwt in 1970 en 1971 twee maal 12 bejaardenwo ningen en 16 woningwetwoningen. In mei begint de houw van de eerste 12 bejaardenwoningen. De benodigde bouwgrond werd verkocht voor f 29,20 per vierkante meter. De raad gaf een garantieverklaring voor het aangaan van een geldlening door de bouwvereniging om de bouw te kunnen verwezenlijken. DJAKARTA (ANP) De Neder, landse ambassadeur mr. H. Scheltema en zijn echtgenote hebben gister avond in hun ambtswoning in Dja karta een receptie gegeven ter ere van prins Bemhard. De prins vertelde, dat zijn ver- blijf in Djakarta zijn stoutste ver wachtingen heeft overtroffen. „Allerwegen ontmoet ik een har telijkheid en vriendschap, zoals ik niet had kunnen dromen. Er is een sfeer van ontspannenheid en gast. vrijheid, die mij bijzonder heeft ge troffen. Dit hartelijkheid is er beslist niet alleen op officieel niveau- ik onder vind haar ook bij de tot nu toe be trekkelijk schaarse ontmoetingen met de bevolking zelf". Hij slaagde er gisteren in de pers te ontwijken, en voer met een speed boot naar het Prinsesse-eiland, Pa- lau Poetri. Zaterdag bracht de prins een be zoek aan het Nederlands ereveld bij Djakarta, waar hij een krans legde. Wat moet je dan zeggen? Het is waar. Het is niet ieders werk om staal te maken. De sfeer in zo'n grote staalfabriek is anders dan in de meeste fabrieken. Je ontmoet er alleenmannen. Mannen met wie je samen het misschien wel mooiste en sterkste materiaal maakt, dat de wereld ooit is gaan gebruiken. Staal. Van duizenden tonnen schroot dat in grote ovens wordt ge smolten. Dan naar de gieterij. De walserij. En zo maar door. Tot het een onberispelijke band is geworden. Warm- gewalst of koudgewalst. Of een prachtige, gave draad. Walsdraad, getrokken draad, gegloeid, verzinkt of ge patenteerd. Alsjeblieft! Nee, helemaal ongelijk heeft de kleine meid niet. Pappa heeft in enkele jaren een vak geleerd, dat hij voor geen ander meer zou willen ruilen. Belangstelling? En bent u niet ouder dan 35 jaar? Dan is er ook voor u plaats in de staalfabriek van de NKF te Alblasserdam. Wat wilt u weten over de mogelijkheden, de voorwaarden, de opleiding, het werk, de fabriek en het vervoer erheen? Vul onderstaande coupon in en verstuur hem in een ge sloten enveloppe zonder postzegel naar: Nederlandsche Kabelfabrieken, Antwoordnummer 26,. Alblasserdam. Doe het vandaag nog, dan hebt u over enkele dagen alle informaties in huis. U kunt die dan op uw gemak bekijken. COUPON Gaarne ontving ik vrijblijvend alle inlichtingen over de arbeidsmogelijkheden bij NKF-Staal, Alblasserdam. Naam: Adres: Woonplaats:Leeftijd I i I i jaar t ALBLASSERDAM

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2