VIER PERSONEN IN EEN AUTO VERDRONKEN Muiterij gemeld op Amerikaans mimitiescliip Viervoudige botsing: Zestig Mexicanen verbrand Van der Stee:,, Tegenstellingen Kinderbijslag omhoog Oplichters duperen garage houders in Brabant Mijnramp: 49 doden Sato bezoekt Nederlands paviljoen EINDHOVE NAAR GEVLUCHT UIT GEVANGENIS Ruim 12.000 gestolen uit linnenkast(en) Op familiebezoek uit Canada: Luchtaanval van Israël op Syrië VROUW TWINTIG JAAR OPGESLOTEN IN SCHUUR Vliegtuig maakt noodlanding na explosie MAANDAG/DINSDAG 16-17 MAART 25e Jaargang No. 6197 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Geen kranten in Parijs GEEN „N ACHT" MIDDENKOERS Direkteur: P. J. van de Sande Telefoon: (011501—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. SPANNING AAN VOORAVOND VERKIEZINGEN VONDELING (Van onze verslaggevers en correspondenten) DEN HAAG/ARNHEM/GRONINGEN/KAALTE - Zel den heeft politiek Nederland met zoveel belangstelling en spanning uitgezien naar het resultaat van een provinciale statenverkiezingen als deze keer. Aan de vooravond van deze verkiezingen, aanstaande woensdag, blijkt duidelijk, dat het de politieke partijen niet zozeer gaat om het bestuur van de provincies als wel om een tussentijdse balans van de politieke verhoudingen. Deze verhoudingen, die weerspiegeld zuilen worden in de uitslag van de verkiezingen van a.s. woensdag, zullen, meent politiek Den Haag, van in vloed kunnen zijn op de positie van de christelijk-liberale coalitie-regering. Bovendien zal de uitslag, voor het eerst in politiek Nederland, een inzicht verschaffen in aantrekkelijkheid (of het tegendeel) van partijcombinaties, die zich in verschillende provincies presenteren. Van de drie oppositie-par tijen trekken er drie, P.v.d.A., PPK en PSP, in enkele provincies gezamen lijk op. Op verschillende verkiezingsbijeenkomsten, zoals vrijdagavond nog in Heerlen, hebben ook de „Grote Drie" van de confessionelen, Schmelzer, Biesheuvel en Mellema, laten blijken, dat hun partijen in de toekomst waar schijnlijk gezamenlijk zullen optreden. Het is niet onmogelijk, dat woens dagavond de contouren van blokken ter linker- en ter rechterzijde zicht baar worden. (Van onze redactie binnenland) SCHOORL/BKEDA Twee vrouwen van 30 en 56 jaar en twee kinderen van vijf zijn gistermiddag verdronken, toen de auto, waarin zij zaten, door onbekende oorzaak het Noordhollandsch Kanaal in schoot. Een derde kind van anderhalf jaar kon door een juist passe rende automobilist worden gered. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kinderbijslag gaat met terugwerkende kracht per 1 januari omhoog, voor het eerste kind met 5 gulden. Met terugwer kende kracht per 1 februari j.l. gaan eveneens omhoog de AOW, de AWW en de andere sociale uitkeringen. Het gaat hier om een aanpassing aan de loon- en prijsstijgingen. Later volgen nog reëele verhogingen. Voor echtparen gaat de AOW-uit- kering met 198 gulden per jaar om hoog, voor alleenstaande bejaarden met 144 gulden. Gelijktijdig stijgen de daglonen voor de arbeidsonge schiktheidsverzekering, de ziektewet en de werkloosheidswet en wel met 3,69 procent. (Van onze redactie buitenland) BEIROET Radio Damascus heeft gemeld dal Israëlische vliegtui gen gisteravond het Syrische lucht ruim 7-ün binnengedrongen en nabij de grens met Libanon kampementen van het leger hebben aangevallen Volgens de Syrische radio waren bij de aanval dip om 18 45 uur (W E T.) begon vijf Syrische militairen gedood en 14 eewond De aanval werd door Israëlische woordvoerders bevestigd. (Zie verder pagina 3). PARIJS (D.P.A.) ln Parijs zul len maandag geen dagbladen ver schijnen omdat alle journalisten in staking zijn gegaan uit protest tegen het vastlopen van de loononderhan delingen. De iournalisten eisen een loons verhoging van 12 procent en een vijfdaagse werkweek. De auto werd bestuurd door de 30- jarige vrouw; zij was met haar drie kinderen vanuit Canada bij haar moe der, die eveneens verdronk, op va kantie. Vermoed wordt, dat de vrouw door haar kinderen, die achterin de auto zaten, werd afgeleid, waardoor de auto naar rechts zwenkte en in het water terechtkwam. Het anderhalf- jarig zoontje werd nog door een van de twee vrouwen via een portier van de wagen naar buiten geduwd, wat zijn redding betekende. De 63-jarige Bredanaar J. van Straten is gistermorgen in het Lau- rensziekenhuis te Breda overleden aan de ernstige verwondingen die hij zaterdag bij een aanrijding had op gelopen. Op de kruising Bavelselaan-Aller- heiligeweg had hij met zijn fiets geen voorrang verleend aan een langzaam rijdende bestelauto. Hij liep een dub bele schedelbasisfractuur op. De 22-jarige schipper A. M. Ver schoor uit Hillegom nam zaterdag in zijn woonplaats te snel een pocht. De wagen slipte en sloeg enkele malen over de kop De schipper overleed ter plaatse. Drie mede-inzittenden werden gewond. De 57-jarige voetganger D Veenen- daal uit Driebergen is zaterdagavond bij het oversteken in zijn woonplaats door een personenwagen aangereden en gedood. In Geldrop heeft een verkeersonge luk zaterdagnacht het leven gekost aan de Eindhovenaar A. S. Hij wilde op zijn bromfiets linksaf slaan, toen een tegemoetkomende personenauto hem schepte. In de Ursulakiiniek te Wassenaar is dit weekeinde de 70-jarige Haagse kelner J Ulrich overleden aan her senletsel, dat hij bij een val uit zijn woning op 4 maart had opgelopen. De politiekorpsen in de provincie Utrecht hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag een intensieve ver keerscontrole gehouden, waarbij 3443 voertuigen werden gecontroleerd. Er hoefde geen enkel proces-verbaal te worden opgemaakt wegens rijden on der invloed. DE HOOFDREDACTEUR van het in La Paz (Bolivia) verschijnende dag blad Hoy en zijn vrouw zijn gister ochtend gedood als gevolg van een bomontploffing in hun slaapkamer. Bij de komende statenverkiezingen speelt nog een zeer onzekere factor mee. Voor het eerst (sinds ruim vijf tig jaar) hoeft de kiezer niet naar de stembus. Wie niet komt, is niet meer strafbaar. In het weekeinde hebben zich verschillende politieke leiders op verkiezingsbijeenkomsten voor de provinciale staten bezigge houden met zaken van nationaal po litiek belang. In Arnhem trad de voorzitter van de P.v.d.A., dr. A. Vondeling op een verkiezingsbijeenkomst van de Gel derse KVP in het krijt tegen de voor zitter van de KVP, mr. A. van der Stee. Dr. Vondeling meende dat het de KVP duur zal komen te staan als zij de komende maanden een nieuwe nacht van Schmelzer ontketent. „Als zij voor de kamerverkiezingen met de VVD zou breken, zou de KVP eerst goed in de vernieling gaan" Naar zijn mening is er in de afgelo pen jaren geen enkel ogenblik een spoor van spanning geweest tussen de confessionele partijen en de VVD „Wat voor figuur slaat men als men nu plotseling met deze partijen zou breken", aldus dr. Vondeling. Mr. Van der Stee: „Het ligt eraan hoe je het bekijkt. De VVD startte in 1967 als de grote kampioen van de belastingverlaging. De belastingdruk is in deze kabinetsperiode echter ge stegen van 26.8 tot 29 pet. van het nationaal inkomen. De invloed van de VVD is dus zeer beperkt. Wij zien dan ook in het kabinetsbeleid vol doende van ons pro-gram overko men". Overigens zag hij het niet als een onmogelijkheid om bij de vol gende verkiezingen met een andere partner in zee te gaan. Als voorbeeld noemde hij de tegenwoordige West- duitse coalitie. Als andere partners echter zeggen niet met de KVP te willen samen werken, zal de KVP zeker geen knie val maken en smeken om mee te mogen doen. Zij zal niet bij het pak neerzitten, aldus de KVP-voorzitter Mr. Van der Stee constateerde dat de tegenstellingen in de Nederlandse politiek groeiende zijn. Maar die te genstellingen worden, zo meende hij, ook wel kunstmatig tot stand ge bracht. P.v.d.A., WD en D '66 roe pen om het hardst met wie ze niet willen samenwerken. Maar de KVP wijst de gedachte af dat de Neder landse politiek in twee grote blok ken moet uiteenvallen: één met de P.v.d.A. en één met de VVD Want dat zal de duidelijkheid in de politiek niet vergroten. Tachtig procent van die blokken is namelijk aangewezen op dezelfde kiezers en zal dientenge volge een middenkoers moeten vol gen, aldus mr. Van der Stee. Minister-president De Jong wees zaterdagmiddag op een KVP-verkie- zingsbijeenkomst de beschuldiging van de hand als zou het door hem geleide kabinet het in de afgelopen jaren niet zo best gedaan hebben. Hij hield zijn gehoor voor, dat dit kabi netsbeleid. gericht met het oog op de toekomst, slechts mogelijk was „om dat we konden steunen op de kracht van de christelijke partijen" Hij ver volgde: „Willen wij een land heb ben. waard om in te leven, dan zijn kratfitige christelijke partijen nood zakelijk". Ook de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, mr. C. van Veen. hield op een CHU-verkiezingsbijeen- komst in Groningen een krachtig pleidooi voor het zittende kabinet Hij kondigde tegelijkertijd aan, da* het kabinet-De Jong nog deze zomer zal komen met een pakket van maat regelen ter bestrijding van de ver ontrustende situaties in oostelijk Gro ningen. (Van onze redactie buitenland) MEXICO In de nacht van vrij dag op zaterdag zijn bij een vier voudige botsing op de weg van Pa- chuca naar Mexicostad 60 van de 120 passagiers van twee autobussen ver brand. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan de onvoorzichtigheid van een van de buschauffeurs, die zich bij het inhalen van een kleine vrachtauto geplaatst zag tegenover de tweede autobus. Een achter deze autobus rijdende vrachtauto, geladen met flessen alcohol, botste op de drie andere voertuigen, waardoor de alcohol over de weg stroomde en on middellijk vlam vatte. Uit de auto bus ontsnappende overlevenden ver anderden onmiddellijk in menselijke fakkels. De vier voertuigen (op de foto: een van de bussen) brandden geheel uit. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - DONGEN De rijkspolitie in Noord-Brabant zoekt naar garagehouders die ge dupeerd zijn door een aantal lis tige kopers van tweedehands au to's. De rijkspolitie beschikt in-' middels over de aangifte van een tiental garagehouders, dit ver moedelijk zijn opgelicht door mannen uit Tilburg. In verband met deze zaak zijn aangehouden N. H. (32) en Th. L. (37) uit Tilburg, die met an deren in o.m. Fijnaart, Waspik, Asten, Eethen, Wijk en Aalburg en Dongen hebben geopereerd: De mannen handelden ais volgt: getweeën bezochten zij een garagehouder. Een deed zich voor als aspirant-koper en de andere als handelaar. Ze hadden alleen belangstelling voor zeer prijzige gebruikte wagens. De zgn. han delaar bedong voor zijn bemidde ling van tevoren een flinke pro visie. De aspirant-koper, die zich eerst afzijdig had gehouden, hap te daarna onmiddellijk toe. De levering en de betaling van de dure auto werden verscho ven naar een later tijdstip. Na de transactie kocht de „hande laar" wel direct zelf een goed kopere gebruikte auto. De be taling hiervan verliep door mid del van verrekening van de be dongen provisie. Deze auto werd gelijk meegenomen. De door de „klant" gekochte auto werd in alle gevallen niet afgehaald noch betaald. De verdachten hebben langs malversieve weg ook hier en daar partijen koper „opgekocht" waar van de betaling nu nog moet ge beuren. De rijkspolitie vermoedt dat er met de „handel" van de verdach ten enige tienduizenden guldens gemoeid zijn. „Wij hebben het idee dat er veel meer garagehou ders en andere personen door de ze groep benadeeld zijn, maar dat ze geen aangifte bij de politie hebben willen of durven doen; al dan niet uit valse schaamte voor de ondoordachte handels wijze", aldus een woordvoerder van de rijkspolitie in Breda De rijkspolitie in Dongen heeft de affaire aan het rollen ge bracht. Klachten in verband met de malversaties kunnen bij de groepscommandant in Dongen (016233555) worden gedepo neerd. NAPELS (Reuter) De politie van Napels heeft in een schuur zon der ramen een 78-jarige vronw ont dekt, die daarin gedurende 20 jaar opgesloten heeft gezeten. De politie stelde een onderzoek in na een geheime tap te hebben ont vangen. De politiemannen vonden in een klein dorpje bij Napels de 78-ja- rige in lompen geklede Carolina Meo op een strobed liggen temidden van ratten en insekten. De vrouw was ziek en had moeite met spreken. Zij bevindt zich thans in een ziekenhuis. Hangende een nader onderzoek zijn de broer van de vrouw, Michele Meo en diens vrouw gearresteerd. Zuid-Slavië heeft gisteren een dag van nationale rouw gekend i.v.m. de 49 slachtoffers van de mijnramp in Breza. Lichte radio- en televisiepro gramma's werden niet uitgezonden en bioscoopvoorstellingen en sport evenementen gingen niet door. De 49 om het leven gekomen mijnwerkers, van wie het merendeel tussen de 20 en 30 jaar oud was, bevonden zich zaterdag in een mijngang op een diepte van 350 m, toen als gevolg van een explosie van methaangas de gang instortte. Slechts 34 mijnwerkers brachten het er levend af. Zeventien mannen moesten worden opgenomen in het ziekenhuis. Enkelen van hen zijn zeer ernstig gewond. Hier wordt een van de slachtoffers uit de mijn gedragen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het Penta gon heeft gisteren bekendgemaakt dat een deel van de bemanning van het ruim 7.600 ton metende Amerikaanse vrachtschip Colum bia Eagle, dat met een lading bommen en andere munitie op weg is naar Thailand, muiterij schijnt te hebben gepleegd en het schip in zijn macht heeft. Het Pentagon, dat nog maar over fragmentarische gegevens beschikt, liet weten dat de „Columbia Eagle", die gecharterd is door de dienst voor militair vervoer overzee, zich op het ogenblik in de territoriale wateren van Cambodja bevindt. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht en vliegtuigen van de Amerikaanse ma rine die buiten de territoriale wate ren en het luchtruim van Cambodja blijven houden het schip in het oog. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken neeft diplomatieke stappen bit de Cambodjaanse rege ring gencmen. Een ander Amerikaans schip heeft 24 bemanningsleden van de „Colum bia Eagie' die zich in twee reddings sloepen bevonden, aan boord geno men. De geredden hadden de kapitein van dit schip, de ruim 8.000 ton me tende Rappahannock", vertelt dat er aan boord van de „Columbia Eagle" paniek was uitgebroken in verband met een rom Wat hiermee bedoeld wordt, is nog niet duidelijk. De „Co lumbia Eagle" zou ir> totaal 39 man aan boord hebben gehad. OSAKA (Reuter) Keizer Hiro- hito van Japan heeft zaterdag bij Osaka de EXPO '70, de grootste we reldtentoonstelling ooit gehouden en de eerste in Azië, geopend in aan wezigheid van 8000 genodigden. Kroonprins Akihito mocht door een druk op een knop het instrumenta rium in bedrijf stellen. Het Nederlandse paviljoen op de EXPO behoorde tot de vijf buiten landse inzendingen, die op de offi ciële openingsdag hoog Japans be zoek ontvingen: zaterdagmiddag kwamen premier Sato en een aantal van zijn ministers, onder wie ede van buitenlandse zaken, financiën, on derwijs en transport, op bezoek. Door een storing in het kabelsys teem hebben zaterdagmiddag 80 men sen ruim twee uur opgesloten ge zeten in kabelwagentjes op 30 meter boven het EXPO-terrein. (Van onze correspondent) ALKMAAR Zaterdagmiddag heeft een 22-jarige Eindhovenaar de vrij heid verkozen boven een verblijf van ongeveer een jaar in de gevangenis Bergerhout te Alkmaar, dat hf) nog voor de boeg had. De man was twee dagen geleden van de jeugdgevangenis in Vught, waar hij een straf voor diefstal uit zat, overgeplaatst naar de Alkmaar- se gevangenis, omdat hij in Vught niet op zijn plaats werd geacht. Blijk baar was hij met zijn nieuwe omge ving ook niet ingenomen, want za terdagmiddag tegen half vijf, toen de gedetineerden op de binnenplaats waren gelucht en zij en d« bewakers weer naar binnen gingen, nam hij een sprong over het 2.30 meter hoge muurtje, om vervolgens een goed heenkomen te zoeken, volgens de laatst bekende gegevens vermoede lijk op een gestolen fiets. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Uit de woning van de fam. Van E. aan de Stoutjes- heuvel in Eindhoven is zaterdagmid dag een bedrag van 12.585,ge stolen: 11.250,(waaronder elf briefjes van duizend) uit een geld kistje, dat in de linnenkast stond en 1.335.aan klein geld uit een doos, die opgeborgen stond ln een andere slaapkamerkast. Van de inbrekers, die hun slag sloegen bij afwezigheid van de bewoners, ontbreekt elk spoor. (Van onze redactie buitenland) CAIRO Een Egyptisch Üjnvliegtuig heeft zater dagavond een geslaagde noodlanding gemaakt bij Cairo, nadat een ontplof fing een deel van het lan dingsgestel had afgerukt. Er waren tien passagiers aan boord, van wie er een licht gewond werd door metaaldeeltjes die door een raampje sloegen. Het vliegtuig van United Arab Airlines, dat een vlucht maakte van Athene naar Cairo, was net opge stegen na een tussenlan ding in Alexandrië toen de explosie zich voordeed. Al le boordinstrumenten werkten op dat moment volgens het Egyptische persbureau voor het Mid den-Oosten normaal. Ge zagvoerder liamdi Sjannan besloot door te vliegen naar Cairo cirkelde daar nog enige tijd boven het vliegveld rond om zijn brandsto: te verbruiken en zette het toestel tenslotte in het licht van schijnwer pers aan de grond op een zandvlakte naast de lucht haven. Het vliegtuig was een Antonov, van Russische makelij. Anderhalf jaar ge leden ontplofte zo'n toestel boven de Middellandse Zee, waarbij ruim veertig passa giers de dood vonden. De Egyptische autoriteiten stelden zaterdagavond een commissie van onderzoek in. De nationaliteit van de passagiers is niet bekend gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1