Statenverkiezingen kunnen gevolgen hebben voor kabinet GEEN MODERNE THEOLOGIE IN OOST-EUROPA USOOP-VERZET TEGEN GROSHEIDE POMPIDOU'S PRAATJE BIJ DE HAARD OOSTPRIESTERHULP-ROME: Voorzitter: Vereniging verandert mening docentencorps DIERPROEVEN ALLEEN VOOR GEZONDHEID MENS EN DIER mm Wie beslist Krab eten wordt status symbool Onzeker Grapje Ideologisch Acties Wakker maken Eigen actie Zaterdag 14 maart 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De statenverkiezingen van aanstaande woensdag worden door velen beschouwd als de belangrijkste van na de oor log. Het mag hier dan gaan om provinciale verkiezingen, waaruit geen conclusies voor de landspolitiek getrokken mogen worden, het is wel zeker, dat dit bij grote verschuivingen toch zal ge beuren. Met name de oppositie zal dit doen. Keren de kiezers zich in de provin cies in groten getale af van de partijen, waarop het kabinet steunt, dan beschouwt de oppositie dit ais onvrede met het kabinetsbeleid. In dat ge val zouden de kiezers zich eerder dan mei 1971 moeten uitspreken over de vraag of de Tweede Kamer de politieke kleuren van het Nederlandse volk duidelijk weerspiegelt. Met minister-president De Jong voelen de leiders van de grote con fessionele partijen er niet voor het kobinet te laten wijken voor de uit slag van de provinciale verkiezin gen. „Wij wijken alleen voor een conflict met de Tweede Kamer", zei de premier. Hij voegde daar wel meteen aan toe dat bij grote politieke verschui vingen op provinciaal niveau de kans op een conflict kabinet-kamer groter wordt. KVP-leider Schmel- zer merkte hierover op: „De uit slag op 18 maart is geen beslissen de factor voor de positie van het kabinet". Aan de kant van de regeringspar tijen heeft alleen VVD-leider Geert- sema gewaagd van vervroegde ka merverkiezingen, als de uitslag on gunstig zou zijn voor de regerings partijen. Maar hij stelde hierbij twee restricties: vervroegde ver kiezingen, pas in het geval de rege ringspartijen zo'n verlies van kie zers hebben, dat hun meerderheid in de Tweede Kamer van 86 ze tels niet meer gedekt wordt door het feitelijke aantal kiezers van nu. De tweede restrictie is nog belang rijker: er zou een alternatief moe ten zijn voor de huidige politieke samenwerking van de regeringspar tijen. En hierin wordt het allergroot ste probleem gezien. Bij deze verkiezingen speelt een factor mee die bii voorbaat alle voorspellingen onzeker maakt. Voor het eerst geldt de opkomst plicht niet meer. Wie niet meer naar het stembureau komt, is ook niet meer strafbaar. Te verwachten is dat de door werking hiervan groter zal zijn bij de verkiezingen in 1971 dan nu al. Maar er wordt rekening mee ge houden dat veel meer mensen dan vroeger thuis zullen blijven. Verwacht wordt dat minimaal zo'n tien procent van de kiezers niet zal komen opdagen. Politiek onbehagen uit zich niet alleen door stemmen op extreme partijen, maar misschien nog meer door wegblijven. Mede op grond van opinie-onder zoeken wordt ervan uitgegaan dat de verkiezingen vooral verlies voor de KVP zullen opleveren. Volgens een opinie-peiling van vo rige week zou dat, in kamerzetels omgerekend, een verlies van zes ze tels zijn. Dezelfde peiling voorspelt een verlies van twee zetels voor de AR, winst van een zetel van de WD en gelijk blijven voor de CHU. In deze becijfering hebben de rege ringspartijen een totaal verlies van 7 zetels. Zou deze ontwikkeling zich voort zetten dan zou de kans groot zijn, dat de aanhang van de regerings partijen in de Tweede Kamer van 86 zetels nu zal zijn ingeschrompeld tot rond de 75 volgend jaar, of zelfs daaronder. Dan zou de PvdA de grootste ka merfractie vormen en in aanmer king komen voor de eerste opdracht b;j de kabinetsformatie. Tenzijde drie grote confes sionele partijen volgend jaar al zo hecht in eikaars armen liggen, dat zij bh voorbaat de spil voor komende kabinetsformaties blijven. De grote winnaar bij de staten verkiezingen wordt zegt men D'66, maar het is de vraag of deze winst zich volgend jaar zal voortzetten. De kans is heel groot dat de aan hang van D'66 zich langzamerhand gaat stabiliseren. Wat grappig heeft de minister president al gerept van het „tweede en derde kabinet-De Jong". Zijn grapje is niet helemaal onwer kelijk. Want de uitspraken van de politieke leiders hebben in de afge lopen weken wel duidelijk gemaakt dat de komende kabinetsformatie eind mei 1971 of vroeger nog moeilijker zal worden dan de al moeizaam verlopen formaties van de na-oorlogse jaren. Gezien de uiterst moeilijke partij, politieke verhoudingen, ligt op dit moment eigenlijk alleen een voort zetting van de huidige politieke sa menwerking KVP, AR, CHU en VVD voor de hand. Een samenwerking van de confes sionele partijen en D'66 is amper te verwachten. Ook herstel van de samenwerking tussen confessione len en socialisten ligt niet in het verschiet. D'66 wil zich niet met links of rechts bezoedelen. De PvdA zal vol gend jaar wel de grootste partij zijn, maar het is nu nog de grote vraag of er voldoende progressieve aanhang zal zijn om daarop een ka- binte te laten steunen. Voorlopig ziet het daar alle enthousiasme van de PAK-genoten ten spijt niet naar uit. Woensdag worden in totaal 689 statenleden gekozen, die begin juni in de nieuwe provinciale staten zul len aantreden. Deze verkiezingen zijn voor de pro vincies daarom van politiek belang, omdat de statenleden de colleges van gedeputeerde staten het da gelijks bestuur van de provincies, bestaande uit zes man kiezen, van de nieuwe staten door in de verkiezing van Eerste Kamer, waar van de helft in 1972 aan de beurt van aftreden is. In de provinciale staten nemen de grote confessionele partijen naar landstotalen gerekend thans de meerderheid in: 342 zetels tegen 194 van PvdA, PSP en PPR te zamen. De WD heeft nu over het hele land in de staten 65 zetels, CPN 13, SGP 11, GPV 3, Boeren 44. (Van een onzer verslaggevers) ST OEDENRODE-VUGHT Vanuit Rome wordt censuur uitgeoefend op dé theologische boeken die in het kader van „Oostpriesterhulp" naar de landen in het Oostblok worden gestuurd. Het blijkt dat werken van pro gressieve theologen als Küng, Schillebeeckx, Schoonenberg geweerd wor den uit de zendingen van vele duizenden boeken die Oostpriesterhulp onder leiding van de bekende Werenfried van Straaten (de „spekpater naar bisdommen en seminaries in de Oosteuropese landen stuurt. Dit is de ervaring van drs. H. ter Huume ss.ee. die zijn pogingen om moderne theologische literatuur via Oostpriesterhulp verstuurd te krijgen direct vanuit Rome gedwars boomd zag Drs. Ter Huume. leraar klassieken aan het Bernrode gymna sium in Heeswijk, heeft sinds 1960 acht reizen naar Joegoslavië gemaakt meestal als reisleider, en raakte daar door in contact met de grootsemina ries van Zagreb en Split (met resp. 225 en 150 seminaristen). Hij ontdekte daar veel armoede, maar vooral gebrek aan studieboe ken. Van Oostpriesterhulp kreeg hij daarop meerdere malen „een fiks be drag" voor boekenzendingen. Totdat vorig jaar Oostpriesterhulp-Neder- land liet weten dat men in Rome con trole wenste op deze boekenzendin gen „om doublures te voorkomen". Hij stuurde daarop steeds een lijst met boeken naar Rome, waar voor verzending werd gezorgd. In augustus vorig jaar stuurde hij echter een lijst met boeken van o.a. Kung, Schillebeeck, Schoonenberg en de grote handboeken van uitg. Her der naar Rome, waarom een pro fessor van het seminarie in Zagreb had gevraagd. Na drie maanden kreeg hij bericht uit Rome dat men op het verzoek van de professor niet kon ingaan Desgevraagd kreeg hij van het secretariaat van de „spekpa ter" als nadere toelichting te horen dat „onze adviseurs" op deze aan vraag negatief hadden beschikt „uit ideologische gronden". In ie brief van de secretaris stond verder dat men „niet bereid Is me deverantwoordelijk te zijn aan de verbreiding van westelijke literatuur, die reeds nu een ongewenste invloed in theologische kringen in Zagreb oefent. Ik ben van mening", aldus nog steeds de secretaris, „dat even min onze weldoeners, zowel in Neder land als in welk land ook, graag zien dat Oostpriesterhulp zeer progressie ve religieuze literatuur financiert", Verder werden nog financiële rede nen opgegeven. Wie die adviseurs wa ren, wilde men niet zeggen. Drs. ter Huurne: „Mijn bezwaar tegen deze gang van zaken is dat het niet aan Oostpriesterhulp is om uit te maken wat een professor in de theologie wel of niet mag lezen". De directeur van Oostpriesterhulp Nederland, gevestigd in Vught, de heer J. A. Franssen, verklaarde des gevraagd: „Wij hebben er niets op tegen als pater Ter Huure moderne theologie naar het oostblok wil stu ren, Natuurlijk heeft hij daar het vol ste recht toe. Persoonlijk zeg ik dat theologen in de landen van het oost- blok uiteraard het recht hebben ken nis te nemen van de moderne wes terse theologie. Maar Oostpriester hulp heeft toch de vrijheid te beslis sen wat zij wel en niet wil finan cieren? (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG „Het keerpunt in onze organisatie werd bereikt op haar derde congres begin janu ari in Zwolle. De kinderjaren waren toen voorbij. De gebeurte nissen in en rond de Beverwijkse pedagogische academie waren daaraan niet vreemd. Wij begre pen, dat we van 1967 af tegen AB KOOLS liever nog vijf jaar wachten een soort muur waren blijven lo pen. Dat wij alleen wat konden bereiken als wij ons scherper gin gen opstellen. Als wij bardere middelen gingen gebruiken. Mis schien moet ik wel zeggen: als wij ons principiëler zouden gaan for meren". Dit zijn de woorden van Ab Kools (19) voorzitter van de USOOP, de Unie van Studerenden aan Oplei- dings-imstituten voor Onderwijzend Personeel. Die Usoop werd in 1967 te Bever wijk opgericht. Door studenten „wij gebruiken dat liever als „leer lingen", omdat het inhoudt dat wij gewoon willen worden beschouwd als mensen, die meedenken en die in hun studie ervaring willen opdoen" van de hogere pedagogische school St.-Jozef. Reden van die oprichting latent ongenoegen over de hele op leiding en de volslagen onmondig heid van de studenten. Kools windt er geen doekje om. Die eerste vormende jaren van Usoop zijn nogal stormachtig geweest. Men zocht naar de juiste richting, de ten dens naar het „organisatie-spelen" deed veel kwaad. Allerlei symptomen van het ontstaan van een organisa- tie-establishment deden zich voor. „Je had af en toe het gevoel, dat studenten de Usoop gebruikten, als een soort vereniging die hun per soonlijk vele mogelijkheden bood. Dat Zwolse congres sloeg een andere richting in. Toen besloot Usoop dat niet de representativiteit van belang was, maar dat juist deze organisatie een groep studenten die pioniers arbeid willen doen bij het stimule ren van ontwikkelingen bij de peda gogische academies voorop zou moe ten lopen". Kools stelt, dat op zeker meer dan de helft van de 98 pedagogische aca demisch in ons land het gezag volko men autoritair is. Er gaan op die aca demies zo'n 20.000 studenten. Duizend van hen zijn in Usoop georganiseerd. „Wjj pogen overal onze mensen te krijgen. Dat is niet eenvoudig. Met name met het oosten en noorden van het lamd hebben wij weinig of geen contact". Usoop is betrokken bij het gesprek met staatssecretaris Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen over dé grote punten: democratisering en academisering van de „kweekscho len". Het ziet er duidelijk naar uit, dat dit een fiasco gaat worden, als de staatssecretaris doorgaat op de in geslagen weg. Het overleg daarover, begin van deze maand in Lochem, heeft die brandende kwestie op heel scherp gesteld. In die Lochemse werkgroep hebben de studenten zijn opvattingen ver worpen. Toch wil de staatssecretaris zjjn ideeën per 1 augustus van dit jaar doorvoeren. De vraag is of de Tweede Kamer dat accepteert. Tenzij politieke argumenten zwaarder gaan wegen dan nuchter zakelijke. „Ik voorzien een heel onrustige tijd op de pedagogische academies. Na tuurlijk willen wij wel gauw die twee punten, democratisering en aca demisering, erdoor krijgen, maar de Usoop beseft ook wel, dat niet alles van de ene dag op de andere kan ver anderen. En bij alles gaat het ons in de eerste plaats om de opleiding zelf, om een wezenlijke verandering van de onderwijskundige aspecten van die opleiding. Wij willen dat er on derwijskrachten worden opgeleid voor morgen en niet voor een toe stand van eergisteren", aldus Kools. Hij stelt dat Usoop liever nog zeg 5 jaar wil wachten op een goede opleiding dan hals over kop via politieke manipulaties en drang in een opleiding te worden gestort, die geen enkel probleem oplost en alleen maar bijdraagt tot onrust en onvrede. „Wij beseffen best, dat Grosheide niet meer van zijn belofte aan de Tweede Kamer af kan. Daarom is er een interimwet ontworpen. Maar nie mand heeft er echt behoefte aan". In Usoop-kring is men het er wel over eens, dat eigenlijk alleen buiten parlementaire acties een wezenlijke mentaliteitsverandering zullen bren gen. Men zegt, dat in de Lochemse werkgroep teveel behoudende figu ren zitten. „De enige die, naar onze mening, goed voelt waar de problemen zitten en die echt met ons praat is de in specteur-generaal De Jong van het ministerie. En we moeten zeggen dat het optreden van Usoop duidelijk een kentering in de algemene mening van het docentencorps heeft veroorzaakt", vertelt de Usoop-voorzitter. In ieder geval gaan de Usoop-leden zich scherp opstellen tegenover de opvattingen van de staatssecretaris. Hun punt is en blijft: een betere po sitie van de studenten. Die kan, onder andere, worden bereikt door een ver nieuwing van de bestuursvorm. Stu denten-inspraak en medezeggenschap zjjn er belangrijke elementen van. Koals zegt, dat in zijn kring het besef leeft dat de tijden van de all round onderwijzer de man (of vrouw) die alles kan voorbij is- Onderwijzen is duidelijk een kwes tie van team-work geworden. Voor die team-functie moet de toekomsti ge leerkracht worden opgeleid. Hü moet in staat worden gesteld de stof veel wetenschappelijker te benade ren en te onderzoeken dan nu het ge val is: „De student op een pedagogi sche academie dient kritisch te zijn ten aanzien van wat hij bestudeert. Ook bij de keuze van het studiema teriaal. Hij imoet niet op een eiland leven, maar begrijpen dat zijn studie vooral maatschappelijke implicaties heeft". De hele onderwijskundige situatie moet veranderen voor de studenten die onderwijs willen gaan geven. „Wij menen dat nationaal aan dit onderwijs een algemene inhoud moet worden gegeven. De grote kaders, zou u kunnen zeggen. En dan kunnen de academies er in plenaire vergade ringen inhoud aan gaan geven". Kools is overigens een voorstander van een oriënterende periode op de beroeps praktijk. Usoop wil de komende maanden de studenten van de pedagogische aca demies „wakker maken". Ze gaat ze vragen de situatie op de eigen aca demie te analyseren. Ook zal worden gepoogd per academie plannen te ma ken om die situatie te veranderen. „En daarbij moet men weten dat wij niet geloven, dat instelling van aca demieraden hét middel is om uit de impasse te komen", aldus Kools. „Usoop gaat de acties zoveel mo gelijk landelijk coördineren in sa menwerking met andere oppositione le groepen. Hét knelpunt is op het ogenblik duidelijk dat Usoop ervan overtuigd is dat academisering van de opleiding niet te scheiden is van het invoeren van nieuwe bestuurs vormen en van democratisering van dat bestuur en de opleiding. Dat staatssecretaris Grosheide dat toch wil doen, vormt de grote moeilijk heid. Hij komt nog deze maand met een nota over de pedagogische acade mies. De Tweede Kamer moet daar over haar oordeel geven. In juni moet de interimregeling haar beslag krij gen". Het is duidelijk dat de Usoop-stu- denten zich daarbü niet gaan neer leggen. Een koude kilde winter lijkt daarom in 1971 op de pedagogische academies onvermijdelijk. Voor Oostpriesterhulp is een belang rijke factor dat deze boeken gebruikt worden voor de opleiding van pries ters. Bij de immense nood (Oostpries terhulp helpt ook vluchtelingen in Europa, Midden-Oosten en Azië als mede in Zuid-Amerika) moeten wij een keuze maken. Daar komt nog bij dat Oostpriesterhulp in verschillende Westeuropese landen, vrij zelfstandig landelijke afdelingen heeft, uit wier voorkeuren toch een soort gemiddel de komt". Gevraagd wie die anonieme advi seurs zijn, die in Rome negatief rea geerden op de moderne boekenzen- ding van pater Ter Huurne. zei de heer Franssen: „Ik weet niet wie dat zijn, maar waarschijnlijk zijn dat uit de Oostbloklanden gevluchte pries ters". Drs. Ter Huurne is inmiddels een eigen actie begonnen ter financiering van zendingen van moderne theologie naar Joegoslavië. Deze actie loopt parallel aan een actie om enkele, progressief ingestelde, personen uit Oostbloklanden te laten overkomen om de laatste zitting van het Ne> derlands pastoraal concilie, over em kele weken, bij te wonen. De heer Franssen: „Wij willen bin nenkort uitvoerig op deze kwestie in> gaan. Ik zou het ook zeer betreuren als u uit dit botsinkje van meningen tussen pater Ter Huurne en Oostpries terhulp zou conluderen dat er nu di rect een conflict is. Wij zijn ook ge- evolueerd en intensief aan 't denken over een nieuwe opstelling tegenover een aantal van onze activiteiten. Wij hopen dat in dat verband met pater Ter Huurne samen te werken is". (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG —In het laatste jaar zijn de prijzen voor blikjes crab-meat bijna verdubbeld. De kostprijsverhoging varieert van 60 tot 100 pet. Het eten van krab gaat een statussymbool worden. De vooruitgang van de welvaart schijnt gelijke tred te houden met de enorme vraag naar krab, zowel door restaurants als par ticulieren. De prijs is op alle fronten uit de hand gelopen. Tal van grootwinkelbedrijven heb ben het blikje krab in de popu laire sfeer gebracht. Dit luxe-ar tikel bleek een bijzonder aange name consumptie. In restaurants worden steeds meer crab-cock- tails besteld. Een blikje redelijk goede krab van 225 gram kost tegenwoordig in de winkel om en nabij de 17,50. De prijzen van crab-cocktails variëren in gerenommeerde res taurants van f 7,50 tot f 9,50. Een erg fijn, maar ook wel erg klein hapje dus voor gemiddeld f 8,50. En toch schijnt de restaurantbe zoeker hier niet tegenop te zien. De vraag naar een crab-cocktaii neemt zienderogen toe, terwijl de opbrengst van de vangst sterk aan het afnemen is. Zowel de Ingevroren krab als de crab-meat zijn import-pro- dukten", vertelde een woord voerder van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, „de Nederlandse produktie op dit ge bied is te verwaarlozen. Alleen in sommige delen van Zeeland en op de Wadden wordt nog wel op krab gevist. Rusland en Japan zijn onze voornaamste krab-le- veranciers. Vooral Japan klaagt het laatste jaar over de „over- bevissing van krabben". Deze vissoort wordt dientengevolge steeds schaarser. Toen de Japan ners door kregen, dat er flinke verdiensten lagen in de krab- vangst, waren ze niet meer te houden. De visvangst was zo in tens, dat men nu beschermende maatregelen moet nemen tegen uitroeiing van dit smakelijke dier". (Van onze Parijse correspondent Lucas Kleyn) Donderdagavond heeft Pompidou met een journalist van de Parijse France Soir gesproken over zijn reis naar Amerika en over de onrust op de universiteiten. Het praatje aan de haard werd uitgezonden per radio en televisie. Het doel van de Ameri kaanse reis, zo zei Pompidou, was drievoudig: de nadruk leggen op de Amerikaans-Franse vriendschap, ken nis maken met Nixon, die hij nog nooit ontmoet had, en praten over de gezamenlijke problemen in de wereld. Ofschoon wij het niet in elk op zicht eens zijn, hebben wij elkaar begrepen. Amerika is uit op een ver enigd Europa, maar zulk een ver enigd Europa wordt een concurrent en dat maakt de Amerikanen be zorgd. Over de demonstraties in di verse Amerikaanse steden zei Pom pidou: daar ben ik aan gewend en dat heb ik ondervonden in mei 1968. Dat hoort nu eenmaal bij de demo cratie. Maar wat ik in Chicago niet heb kunnen verdragen was de me deplichtigheid van de plaatselijke autoriteiten, die de demonstraties hebben aangemoedigd en waardoor mijn vrouw en ik werden bedreigd. Dat was een belediging voor Frankrijk. Die belediging heb ik urillen uitioissen, zo goed als Nixon de smaad voor Amerika heeft willen uitwissen door aanwezig te zijn op het onvergetelijke diner in Waldorf Astoria in New York. Wij zijn de bondgenoten van Ame rika, zei Pompidou sprekende over zijn komende reis naar Rusland. Maar w(j zijn tevens de buren van Rusland dat onze bondgenoot was in de twee de wereldoorlog. Het is normaal dat ik ook naar Rusland ga, want er zijn duizend en een redenen om met Rus land op vriendschappelijke voet te verkeren. Het langst sprak Pompidou over de universiteiten. Niet te ontkennen valt, zei hij, dat er binnen en buiten de universiteiten groepen van lieden bestaan die zich revolutionair noe men en die de tegenwoordige maat schappij met geweld willen vernieti gen. De staat heeft de plicht de re publikeinse orde te handhaven en ik ben er van overtuigd dat de staat dat inderdaad zal doen. Ik geef toe dat voor mei 1968 de universiteiten leden aan aderverkal king, dat zij zich niet voldoende heb ben aangepast bij de moderne maat schappij. Na mei 1968 hebben wij een hervormingswet aangenomen die vanzelfsprekend niet in elk opricht volmaakt is, maar die toch een basis vormt om door te kunnen werken. Wij gaven de universiteiten autono mie, dat wil zeggen, zij moesten zich zelf beheren in samenwerking tussen professoren en studenten. De regering heeft in die gemoder niseerde universiteiten nog steeds vertrouwen en zal afwachten of in derdaad de leraren en de studenten rijp genoeg zijn om hun verantwoor delijkheid te aanvaarden en het in hen gestelde vertrouwen niet te be schamen. Maar als de onrust voort duurt zal de regering haar plicht doen. Zij zal dat doen in laatste instan tie. Het is ontoelaatbaar dat een kleine groep doorgaat een meerder heid het studeren te beletten en alles wat binnen de universiteiten is te vernielen. Want de gemeenschap geeft voor de universiteiten veel geld uit en dat geld geeft zij maar niet zo cadeau- Wij geven het alleen voor een jeugd die werkt, aldus Pompidou. (ADVERTENTIE) OLIFANT MET FRANS BLOED. Reeds vele jaren wordt door de bekende firma J. J. Melchers Wz. een Olifant gekweekt met Frans bloed. Deze firma gebruikt voor haar hollandse Vieux eed Cognac, die uit Frankrijk, nèt Cognac-land, komt. Olifant Vieux is dan ook voor dp liefhebbers dé Hollandse Vieux. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dierproeven zullen in de nabije toekomst alleen nog kun nen worden uitgevoerd onder con trole van een strenge inspectie. Zon der vergunning zal het verrichten er van verboden zijn. Zij zullen alleen aanvaardbaar zijn, als zij gericht zjjn op het belang van de gezondheid of de voeding van mens of dier. Dit is de tendens van het ontwerp van ..wet op de dierproeven", dat staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Volksgezondheid bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Vergunnin gen tot het nemen van proeven op dieren zullen worden afgegeven aan instellingen als universiteiten en ziekenhuizen. De dieren zullen ver zorgd moeten worden door gediplo meerde dierenverzorgers. (ADVERTENTIE) m 10-daagse rondreis door Frankrijk met 4 dagen LOURDES en bezoek aan o.a. Parijs, v.a. 398,—. Uitgebreide folder gratis verkrijgbaar. Hoofdkantoor EINDHOVEN: Stationsplein 24, tel. 040 - 62787: EINDHOVEN: Hoogstraat 183, tel. 040 - 24636: BREDA: Fassage 2, teL 01600 - 33552; 'S-HERTOGENBOSCHKolperstraat S, tel. 04100 - 42128: TILBURG i Heuvelring 49, teL 04250 - 34809.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7