Binnenkort begint bouw van verpleeghuis in Terneuzen K.WJ. in Zeeland achter de P.P.R. LUCT0R G.S. OVER NOTA CAPACITEIT 160 BEDDEN EN KOSTEN 12 MILJOEN PPR leeft incognito in gemeenteraad Hulst Vonnis kort geding tegen De Stem en De Vrije Zeeuw De leefbaarheid en de journalistieke opdracht Politie Hulst arresteert 24-jarige Belg Maartensdijk krijgt zijn bejaardenhuis Twee hoofdgroepen H' - Uitbreiding PPR-TOP SPRAK IN MIDDELBURG Droog SCHOLING EN VORMING Boycot AUTOBANDEN Bietenbouwers uit heel de wereld bijeen in Rotterdam In braken secretarieën Schepen botsen bij Hansweert GESCHENKEN albert eggermont Kruin sluitkade Haringvliet nu boven water Raad voor lucht- verontreinigin g niet tegen bouw raffinaderij REDACTIONEEL NASCHRIFT r. Zaterdag 14 maart 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/MIDDELBURG Het schetsplan voor de bouw van een verpleegtehuis voor bejaarden in Terneuzen heeft de zegen van de rijks overheid gekregen. Zeer bin nenkort zal met de bouw van het tehuis, dat 12 miljoen gul den aan investeringskosten vergt, worden begonnen op 'n terrein aan de westelijke zijde van de Otheensekerk. Het ver pleegtehuis krijgt een capaci teit van 160 bedden. Als het gereed is, zal het totale aantal verpleeghuisbedden in Zeeland de duizend voorbijstreven. Rekening houdend met de thans reeds bestaande wacht lijst, is het wel zeker, dat het nieuwe verpleeghuis, als het over circa 2,5 jaar wordt ge opend, „vol" zal zijn. De totstandkoming van dit ver pleegtehuis heeft jaren op zich laten wachten. De rijksinstanties stelden zich, zo vertelde ons gisteren de heer A. Kaland, voorzitter van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland wel ke het huis zal gaan exploiteren, lan ge ttjd aarzelend op. Zij keken nogal sceptisch naar de relatieve overbezet ting met ziekenhuisbedden in Zeeuwsch-Vlaanderen. In Zeeuwsch- Vlaanderen zelf bestonden aanvanke lijk enige weerstanden, omdat de zie kenhuizen in deze regio feitelijk al geruime tijd als verpleeghuis voor zieke bejaarden functioneerden. Staatssecretaris dr. Kruisinga heeft tenslotte, nadat er vanuit Zeeland flink wat druk was uitgeoefend, de knoop doorgehakt. Het verpleegtehuis, naar ontwerp van ir. 't Hooft uit Goes, wordt op een terrein van één hectare gebouwd De bewoners hebben uitzicht op de Schelde en op de Otheensekreek, ter wijl er rondom het gebouw voldoen de groen wordt ingeplant om de pa tiënten gelegenheid tot recreatie in de buitenlucht te geven. De heer Kaland noemt de hypermoderne in richting „een nieuwe, belangrijke welzijnsvoorziening in de buurt van een groot industriecomplex". De bejaarden die in het nieuwe te huis verpleegd zullen worden, zijn te onderscheiden in twee groepen. Er komen honderd bedden beschik baar voor somatisch zieken en zestig voor de dementen. Daarbij is, zo vertelde de lieer Al- mekinders, directeur van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen, een. bijzon dere oplossing ontworpen voor de re latief jonge bejaarden die langdurig verpleegd moeten worden. Voor hen is er in een aanbouw aan de afdelihg voor somatisch zieken, een aantal éénpersoonskamers beschikbaar. Dit is nieuw voor Nederland. De dubbel- gehandicapte patiënten (die dus zo wel geestelijk en lichamelijk getrof fen zijn) komen in een aparte afde ling. Het neiuwe verpleegtehuis krijgt ook een dagverblijf vooi^ \ambulante patiënten. Deze afdeling biedt gele genheid voor het bedrijven van fysi sche therapie, baden, massage e.d. A»/ as S! V W# rMf VERRifpiWp TE t&HWZm Een vogelvluchtperspectief van het nieuwe verpleegtehuis. Deze week zijn de schetsplannen goed gekeurd. Het dienstgebouw vormt het hart van het complex. Hier bevindt zich een centrale recreatieruimte voor pa tiënten en personeel (100 mannen en vrouwen) en o.a. de keuken. Een nieuwtje is, dat in de keuken de maaltijden voor enkele dagen in voorraad worden bereid, waarna zij in gekoelde toestand worden bewaard Mte behulp van magnetrón-ovens op de afdelingen worden de maaltijden zonder dat er calorieënverlies optreedt op de voor consumptie gewenste tem peratuur gebracht. In het project is de mogelijkheid van uitbreiding voorzien. Er kan op een bepaalde plaats een extraverdie ping worden gebouwd. De staf van het verpleeghuis zal uit tenminste twee artsen bestaan, waarvan er één geneesheer-directeur is. Een voor waarde voor de rijksgoedkeuring op het project was, dat er met inschake ling van dit nieuwe verpleegtehuis een zogenaamd „gesloten circuit" zou worden gevormd. Dit betekent, dat er als het ware een krans van in richtingen wordt gevormd, waarin ziekenhuizen, bejaardentehuizen, het verpleegtehuis en een psychiatrische inrichting elk hun rol spelen en waar bij wordt bereikt dat de juiste pa tiënt op de juiste plaats komt. Tijdens de bouw worden de per sonele contacten om het circuit slui tend te maken, gelegd, verzekerde ons de heer Kaland. De verpleegprijs voor het nieuwe tehuis zal circa f 60,- per dag bedra gen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor een klein gezelschap hebben in Middelburg twee bekende figuren uit de PPR, de heren J. Aerden, voorzitter van de PPR-Kamerfractie, en II. J. Vroom uit Middelie hun viste op het politieke gebeuren in Nederland ge geven. Daarbij werd de PPR geëtiketteerd als „het geweten van de confessione le partijen, buiten de partijen zel- Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.M.I.: Overwegend droog, perioden met zon en temperaturen in het algemeen iets onder normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 3 tot 9; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 2 tot 8; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ve.". Het geweien heeft zich zo formuleerde de heer Vroom dat omdat deze partijen geen ernst met het confessionele in hun politieke opdracht zouden hebben gemaakt. Drs. Aarden zag als ideaal voor een confessionele partij, dat zij de paradox gestalte geeft en in dit op zicht vond hij de ARP, welke er in is geslaagd het radicalisme bin nen de partij tot gelding te laten komen, het meest als confessionele partij geslaagd. Hij vreesde evenwel, dat bij eên eventueel samengaan dei confessionele partijen in de Tweede Kamer, ook de AR-radicalen zullen besluiten om op te stappen. De KVP typeerde drs Aerden als „een sociëteit waarin je wel over politiek mag pra ten. doch waar men van je verwacht dat je je aan de regels van het huis zult houden." Het radicalisme in de staatkunde noemde hij een onver woestbaar virus. „Het is de PPR om de mens te doen tn niet om de macht", had tevoren de heer Vroom betoogd. „De PPR brengt de volks wil over naar het parlement". Aan het begin van de vergadering werden de uitslagen van de raadsverkiezin gen in Zeeuwseh-Vlaanderen vluch tig geanalyseerd. Gewezen werd op het relatief gunstige percentage van PPR-stemmers in Oostburg (5,7 pro cent) en op het verschijnsel dat bij de raadsverkiezingen in groot-Hulst feitelijk, zes van de 17 partijen die daar een lijst hebben ingediend, als verwant aan de PPR moeten worden beschouwd. „Dat geeft moed", merkte de afdelingsvoorzitter van de PPR- Zeeland op. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Katholieke Werkende Jongeren in Zeeland, heb ben besloten om alle politieke partij en te boycotten, die geen of onvol doende aandacht aan de werkende jongeren in hun partijprogramma hebben geschonken. De politieke partijen die in Zeeland aan de Statenverkiezingen van 18 maart deelnemen hebben aldus het bestuur van de KWJ met uit zondering van de PPR, niet, of onvoldoende óf niet duidelijk, de wer kende jongeren een plaats in hun programma gegeven. De PPR, aldus de KWJ spreekt in haar programma echter duidelijke taal. Er blijkt uit, dat de PPR daadwerkelijk iets wil ondernemen en aan de scholingskan sen en vormingskansen van de wer kende jongeren in Zeeland iets wil doen. „Als wij ook de KVP boycotten, aldus het Zeeuwse KWJ-bestuur in (ADVERTENTIE) VOOR AL UW TIVOLIWEG 63 HULST Telefoon 01140-2461 - Wij leveren ook particulier - een verklaring, „dan willen wij daar bij niet vergeten, dat het Tweede- Kamerlid Cor Kleisterlee zich altijd meer dan voldoende heeft ingezet voor de werkende jongeren in Ne derland. „Wij betreuren het echter dat hij bij al zijn activiteiten nauwelijks of geen gehoor kreeg van de overige Kamerleden van zijn partij". De boycot van de KWJ zal zo werd ons verzekerd een actieve vorm aannemen. Zowel in Zeeuwseh- Vlaanderen, als in Midden-Zeeland zal de kiezer duidelijk merken, dat de KWJ de zijde van de PPR heeft gekozen. ROTTERDAM (ANP) Tussen de 300 en 350 deskundigen uit West en Oost-Europa, Israël, Libanon, Afghanistan, de Verenigde Staten en Canada zijn in Rotterdam bijeen om allerlei aspecten van de on- kruidbestrijding in suiker- en voe derbieten te bespreken. Het congres werd geopend door de directeur-generaal van de land bouw, ir. J. W Wellen. Het eerste congres van deze aard is drie jaar geleden in Frankrijk gehouden. Sindsdien hebben zich op dit gebied zoveel nieuwe ontwikke lingen voorgadaan, dat men het de moeite waard vond na deze vrij korte periode weer een nieuw con gres te beleggen. Voor dit tweede congres, evenals dat van 1967 geor ganiseerd door de studiegroep on- kruidbestrijding van het internatio nale instituut voor suikerbietenon- derzoek. zijn vele verhandelingen van onderzoekers binnengekomen. Het congres wordt gefinancierd door de Nederlandse suikerindustrie en staat voorts onder beschermheer schap van liet ministerie van Land bouw en Visserij en de werkgroep onkruidbestrijding TNO in Neder land en van internationale organisa ties als de Europese Federatie van Suikerbietenverbouwers en de Euro pese Raad voor Onkruidonderzoek. (Van een onzer verslaggevers) HULST De rijkspolitie van de groep Hulst heeft vrijdagmorgen de 24-jarige Belg M. de W. uit St.-Ni- klaas aangehouden op verdenking van diefstal. De politie vermoedt dat de Belg de dader is van de inbraken op het gemeentehuis in Hulst, St.-Jan- steen en op een aanta) andere plaat sen in de omgeving van Hulst. De man had gisteravond om acht uur nog niet bekend. De Hulster politie kwam hem op het spoor, toen de bemanning van de patrouillewagen gistermorgen op de weg tussen Hulst en Clinge in de berm een Belgische fiets aantrof. Het vehikel bleek, na navraag bij de Bel gische politie, te zijn gestolen. In de morgenuren is men in de om geving meteen in schuren gaan zoe ken en in een kleine schuilhut trof men later de 24-jarige, als zwerver bekend staande, Belg aan. Hij was verborgen onder wat balen stro. De politie heeft geruime tijd te voren al naar de man uitgekeken, omdat hij verdacht werd van de jongste inbra ken in het Land van Hulst. De man is vrijdagavond langdurig verhoord. Tevens heeft de politie vrijdag weer twee zestienjarige jongelui aange houden inzake een aantal bromfiets- diefstallen. Het zijn P.J. en M.P. uit Hulst. Ze maakten deel uit van de „jeugdbende", waarvan de politie eerder deze week uit Hulst, St.-Jan- steen en Terhole al vijf leden heeft aangehouden. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) HANSWEERT Op het kanaal van Zuid-Beveland heeft gistermiddag ter hoogte van Hansweert een aanvaring plaatsgehad tussen twee Nederlandse motorschepen, de Wegula 69 en de Sarca. Hierdoor liep de Sarca een groot gat in de kop op. De noodrepa- ratie wordt momenteel verricht door het bergingsvaartuig Inktvis van het bergingsbedrijf I. Polderman uit Hansweert. KORTE NIEUWSTRAAT 21 Hulst, tel. 2478-3558 b.g.g. 2209 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening heeft, nadat hij een brief van het provinciaal bestuur van Zeeland had ontvangen, besloten om een ex tra contingent van 223 bejaarden huisbedden voor Zeeland beschik baar te stellen. Dit houdt in, dat zo wel vervangende nieuwbouw van be jaardenhuizen in Goes en Colijns- plaat, als de bouw van een bejaar dentehuis in Sint-Maartensdijk kun nen worden gerealiseerd. Over de bouw van een bejaarden tehuis in Sint-Maartensdijk zijn kort geleden nogal scherpe vragen ge steld door hel PvdA-statenlid P. A. Roels. In de raad van Sint-Maartens dijk had namelijk de mening postge vat, dat de gedeputeerden Van den Bos en Van Geesbergen uit electorale overwegingen de gemeente Goes bij de toewijzing van een (destijds) be perkt contingent bedden, hadden be voorrecht ten koste van Sint-Maar tensdijk. In een verslag van hetgeen er in de strijd om een flink contingent be jaardenhuisbedden is gebeurd, maken G.S. duidelijk, dat er van een beoor deling van Goes, een achterstelling van Sint-Maartensdijk en nog min der van een verkiezingsstuntje van twee gedeputeerden, geen sprake is geweest. Zoals wij hebben gemeld heeft de SGP-wethouder L. J. Koopman in de raadsvergadering vam Sint-Maartens dijk verklaard dat naar zijn mening in Sint-Maartensdijk wèl een bejaar denhuis zou kunnen worden gebouwd als er niet toevallig in 1970 Staten verkiezingen zouden worden gehou den. Uit een chronologische opsom ming van feiten door het college van G.S. blijkt nu, dat wethouder Koop man wel wat al te vrijmoedig aan het interpreteren is geweest. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De stortwerkzaam^ heden in het Rak van Scheelhoek het laatste sluitgat van het Haring vliet zijn nu zover gevorderd, dat bij laag- tij de kruin van de sluitkade boven water steekt. Deze sluitkade wordt gevormd door vierkante beton blokken, waarvan er in totaal 140.000 zijn aangevoerd. Naar berekening zijn 110.000 blok ken nodig' om het Rak van Scheelhoek geheel af te sluiten. Dertigduizend blokken worden in reserve gehouden Zij kunnen later gebruikt worden bij het dichten van het Brouwershaven- sche Gat. Op 2 maart is officieel begonnen met het storten van de betonblokken. Voor die datum werden reeds tijdens de testperiode van de kabelbaan blok ken gestort. Thans liggen er 40.000 in het water van het Rak van Scheel hoek. Het ongeluk waarbij een gondel van de draaischijf liep, heeft geen invloed gehad op de voortgang van het werk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provinciale raad voor de luchtverontreiniging heeft geen bezwaren tegen de vesti ging van een olieraffinaderij in Zee land. Daarbij heeft de raad zich ge oriënteerd op een voorstudie van prof. Eilers (hoofdinspectie milieu hygiëne van het departement van So ciale Zaken en Volksgezondheid), be treffende de consequenties voor het milieu van een gemiddelde raffina derij. Een raffinaderij welke aan de in het rapport van prof. Eilers genoem de voorwaarden voldoet (o.a. een 150 meter hoge schoorsteen) kan, volgens de raad voor de luchtverontreiniging in Zeeland worden toegelaten. Eén en ander blijkt uit het ant woord dat het college van G.S. van Zeeland heeft gegeven op vragen uit de Statencommissie voor economi sche aangelegenheden. Daarbij delen G.S. ook mee, dat het de bedoeling Is om het meetnet, met behulp waar van men de belasting van de lucht met verontreinigende stoffen kan vaststellen, uit te breiden. Er komt o.a. een meetpunt op Noord-Beve land. In het dagblad „Trouw" heeft een aantal artikelen gestaan over ernsti ge gevolgen van industrievestiging voor het milieu in Zeeland. G.S. heb ben, na lezing van deze artikelen verklaard: „Zij zijn naar ons oordeel geschreven vanuit een opvatting die de werkelijkheid miskent en daar door geweld aandoet" (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zoals bericht hebben De Stem en De Vrije Zeeuw hel kort geding verloren, dat de heer Van Breda Vriesman, fractie voorzitter van de WD in de gemeenteraad van Terneuzen, en bedrijfsarts ter plaatse tegen deze bladen aanhangig heeft ge maakt vanwege een verslag van de gemeenteraadsvergadering van Terneuzen, op 12 december 1969. Daaruit vloeit voort de ver plichting tot plaatsing van het hieronoer volgende bericht: „Bij vonnis in kort geding d.d. 10 maart 1970 heeft de president der arrondissementsrechtbank te Middelburg als zijn oordeel uitge sproken, dat de beschouwingen van onze verslaggever in de nos. van Do Stem en De Vrije Zeeuw van 13 december 1969 onder het opschrift „Voorvechter voor vuile industrie" terzijde van het ver slag van de vergadering van de gemeenteraad van Terneuzen van 12 december 1969 in ontoe laatbaar tendentieuze vorm en onjuiste bewoordingen weerge ven hetgeen dokter Van Breda Vriesman in bedoelde vergade ring t.a.v. de industrievestiging te Terneuzen e.o. heeft opge merkt". Namens de heer Van Breda Vriesman was ook geëist dat het bevel tot plaatsing van bovenver meld bericht vergezeld zou gaan van het verbod redactioneel com mentaar te geven op een en an der. De president van de Middel burgse rechtbank heeft deze vor dering afgewezen als zijnde in strijd met de pers-vrijheid. Deze uitspraak in kort geding is voor De Stem en De Vrije Zeeuw geen complete verrassing. Uiter aard zijn wij teleurgesteld, dat de president van de rechtbank te Middelburg in zijn vonnis zo wei nig begrip heeft kunnen opbren gen voor wat de kern van ons verweer is maar tevoren wisten wij, dat wij in deze zaak, journa listiek technisch gezien, niet sterk stonden. Waarom, hebben De Stem en De Vrije Zeeuw dan toch het risico van een kort geding aanvaard? Het antwoord op deze vraag kan kort zijn: vanwege de leefbaar heid van Zuidwest-Nederland en onze journalistieke opdracht ter zake. De Verenigde Naties bereiden een wereld-conferentie voor ter bestrijding van de milieuvervui ling. Dit jaar is door de Raad van Europa uitgeroepen tot natuurbe schermingsjaar. President Nixon wijdde zijn jaarlijkse boodschap aan het Amerikaanse volk aan de zelfde problematiek. Maar wij kannen ook dichter bij huis blij ven. Deze week nog heeft staats secretaris Kruizinga (Volksge zondheid) een hele serie wetsont werpen aangekondigd ter bevor dering van de milieuhygiëne. De ze wetsontwerpen zullen onge twijfeld een rol gaan spelen bij de felle, soms bewogen discussies die vooral hier in Zeeland ge voerd worden over de voor- en nadelen van industrievestiging. Vooral hier in Zeeland, waar wij aan de vooravond staan van een nieuwe nog onoverzienbare in dustrialisatie-ontwikkeling. Het Ruhrgebied en het Nieuwe Water weg-gebied hebben ons o.m. ge leerd dat zo'n ontwikkeling het woon- en leefklimaat ernstig kun nen schenden. De vergissingen, die elders gemaakt zijn moeten wij hier voorkomen. TERNEUZEN, 12 december 1969 Tijdens een debat in de gemeenteraad wordt gesproken over luchtverontreiniging, de Pro- gil-kwestie, de inspraak van de burgerij, veiligheidsmaatregelen bij industrievestiging. De heer Van Breda Vriesman, fractievoor zitter van de VVD en bedrijfsarts bij een „vuile" industrie in de kanaalzone, haakt in op die op merkingen. Hij zegt letterlijk: „Ik wil. graag' een enkele opmerking ma ken n.a.. de woorden van de heer Huijbrecht. Hij haalde Pro- gil aan en de inspraak van de burgerij. Mijn indruk is dat the man in the Street niet op de hoog te is van de pro's en de contra's van hetgeen in de diverse bedrij ven gebeurt. Er is bijna geen be drijf of er wordt met gevaarlijke stoffen gewerkt. Wanneer er een calamiteit gebeurt dan kan dit gevolgen hebben en ik neem aan, dat alle bedrijven de grootste voorzichtigheid betrachten. Wij hebben kortgeleden kunnen verne men, dat weer een asbest-verwer- kingsbedrijf in het Sloegebied weggestemd is. De grondslag is gelegd door iemand, die er veel van weet, een stokpaardje heeft en alarm slaat. We moeten niet vergeten, dat in ieder gasmas ker asbest gebruikt wordt. Ik ge loof verder, dat er geen gezinnen zijn, waar 'geen asbest gebruikt wordt. Ik kan me in de tegen woordige tijd ook niet voorstellen, dat de mensen, die deze bedrij ven stichten, niet op de hoogte zijn van de gevaren van asbest. Zij zorgen dus voor een optimale veiligheid. Maar we zijn toch nog niet zo ver gekomen, hoop ik, dat wa tegen elke bedrijf omdat daar in met gemengde tussen-produk- te_n wordt gewerkt, maar eenvou dig moeten zeggen: je mag niet komen Er is inderdaad een vei ligheidswet maar in de tegenwoor dige procédés, die overal worden gebruikt, wordt gewerkt met ge vaarlijke stoffen. De veiligheids maatregelen moeten van die aard zijn dat het publiek er geen last van heeft maar waar blijven we als de bevolking moet gaan oorde len over iets, waar ze niet van weten Dat wordt een kwestie van napraten". De lieer Van Breda Vriesman is fractievoorzitter van de Volks partij voor Vrijheid en Democra tie. Het baart opzien in de raad, dat juist een vertegenwoordiger van die partij zo weinig belang scnijnt te hechten aan inspraak en medezeggenschap. De heer Van Breda Vriesman is bedrijfs arts bij een „vuile" industrie die nog maar kort geleden in de kanaalzone schrik-reacties heeft veroorzaakt door een giftige gas wolk. Ook uit dien hoofde rijzen er vragen over zijn repliek. Onze verslaggever had zich die nen te beperken tot het registre ren van die vragen in een com mentaar naast het raadsverslag. Hij heeft echter ook al vanwe ge de druk van de tijd gepro beerd feiten en commentaar in één kort stuk samen te vatten. Die poging is journalistiek tech nisch niet gelukkig uitgevallen. De zaak is te emotioneel bena derd. De journalist in kwestie is tot voor kort werkzaam geweest in de IJ-mond en het Rotterdam se waterweggebied. Hij weet uit ervaring wat milieuvervuiling be tekent. Zijn nog (on)frisse herin neringen hebben hem bij het senrijven van zijn verslag parten gespeeld. De Stem en De Vrije Zeeuw blijven voorvechters van een in dustrie ontwikkeling, die geen af breuk doet aan 't leef- en woon klimaat in Zeeland. Welvaart en leefbaarheid kunnen samengaan. Voor die gezonde ontwikkeling zullen De Stem en de Vrije Zeeuw op de bres blijven staan, zich bewust van hun verplichtin gen tegenover de gezinnen in en rond de Zeeuwse industriekernen, vanzelfsprekend accepterend de spelregels, die de persvrijheid re glementeren, zowel in zijn reik wijdte als in zijn beperkingen. HOOFDREDACTIE (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De reacties van de commissie van economische zaken uit de Staten van Zeeland op de be leidsnota van het provinciaal bestuur inzake de zeehavenontwikkeling, zijn bijzonder summier uitgevallen. Het beleidsadvies dat werd vergezeld door een duimendikkc nota van de werkgroep Synthese zeehavenontwik keling (in de wandeling „commissie Verburg") riep slechts drie vragen bij de commissieleden wakker. De eerste vraag verraadt een zeke re wanhoop. „Moet er geen speciaal bestuursorgaan voor de havenontwik keling komen luidt de vraag. GS antwoorden „Ja. Een studiecommis sie zeehavenoverleg onder de leiding van ir. Posthumus. Wij wachten de resultaten van deze studies af." De tweede vraag betreft de moge lijkheid dat de arbeidsmarkt in Zee land in de toekomst geen gelijke tred zal houden met de voortgang van de Industrialisatie. Hierop zeggen G.S.. dat de regionale raad voor de ai- beidsmarkt i.o. een instrument bij uitstek voor het uitzetten van een ai- beidsmarktbeleid zal zijn. Gunstig vinden G.S. het, dat de woningbouw in Zeeland gelijke tred met de immi gratie houdt. Aan de minister van Volkshuisvesting is om een royale^ bouwvolume voor Zeeland gevraagd. „Wij verwachten dat de bevolkings groei en de woningbouw in de toe komst synchroom zullen lopen", zeg gen G.S. Op de derde vraag (is Saeftinglie inbegrepen in de raming aan additi onele zeehaventerreinen van de werkgroep-Verburg?) zeggen G.S.. dat het land van Saeftinghe onder de tegenwoordige omstandigheden nog niet aan zeehavenbestemming toe is.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3