Helft minder kosten dan aanleg in Hoeksche Waard V olkerakdam op 15 augustus beperkt open ACCENT Drs. W. Dusarduijn (KVP): „Op gebied van inspraak een fantasievolle aanpak nodig" TIENDUIZEND HECTARE ZEEHAVEN- TERREIN IN ZUIDELIJKE DELTA Kantoor voor ziekenfonds kiezen voor de zeeuwse toekomst CONSEQUENTIES Commentaar Passief Ditishet recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Zonnig SPREIDING Raad Temeuzen bijeen Nieuw gebouw Boerenleenbank in Oostburg Eén baan nieuwe Rijksweg 58 vóór de zomer open Sloedam-Biezelinge Vragen in Kamer over aardgas voor tuinders Zeeuwse militair verongelukt weekblad 65ct. I Vrijdag 13 maart 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/DEN HAAG De commissie Verburg (officieel „Werkgroep Synthese Zcehavenontwikkeling") heeft berekend, dat de aanleg van 10.000 hectare zeehavenindustrieterrein in de zuidelijke Delta ongeveer de helft minder zal kosten dan een gelijk terrein in de Hoeksche Waard, zoals het „Plan 2000" dat voorziet. De werkgroep, die thans een jaar bestaat, heeft bij haar installatie de op dracht gekregen een advies voor te bereiden over de verschillende zeehaven studies, die in Zuidwest-Nederland zijn verricht. Vooral was het haar taak klaarheid te scheppen in de verschillende rapporten over de behoefte aan zeehaventerreinen in de Delta. De tweede taak heeft nu speciaal de interesse gekregen van het Centraal Planbureau. Het gaat hier om een voorlopige analyse v;.n de kosten en baten van de verschillende zeehavenplannen in de Delta. De werkgroep heeft dezelfde reken methode toegepast als de makers van „2000 en is toen tot bovenvermel de conclusie gekomen Tegenover dit areaal in de Hoeksche Waard kan 't Scheldebekken onder andere door het Zeeuws-Brabantse Reimerswaalplan, een billijker alter natief van gelijke omvang stellen. Vermelding verdient dat de laatste tijd met enige omzichtigheid een plan tot zeehaven ontwikkeling in het Land van Saeftinge naar voren wordt geschoven. Ook dit is echter een plan waarin Brabant niet weg te redene ren belangen heeft. Het Hoeksche Waard-project, „ver taald" naar de zuidelijke Delta heeft enorme consequenties, die echter op gevangen kunnen worden. Recente studie» hebben aangetoond dat zij zelfs er kunnen worden opgevan gen dan in de noordelijke Delta, waar zoals het rapport-Lewin on langs heeft aangetoond, in de toe komst bijvoorbeeld lang niet voldaan kan worden aan de vraag naar ar beidskrachten. Drs. M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland, noemt de uit komsten van het rapport-Lewin „ver- T\/Tinisfer Schut (Volkshuisvesting) heeft met zijn verklaring, dat de woningzoekenden in Nederland te passief zouden zijn en het „er maar bij laten zitten" grote verras sing teweeggebracht bij de woning bureaus en woningbouwverenigin gen. Zij begrijpen de minister niet. Dagelijks merken zij hoe de deuren van hun kantoren plat worden gelo pen door vertwijfelden, dagelijks blijft de telefoon rinkelen. Wij weten dat de mensen van de woningbedrijven ook in hun vrije avonduren benaderd worden. Ook dan staat de telefoon niet stil en de voordeurbel zwijgt niet. De wo ningzoekenden, en met name de minder draagkrachtigen, klampen zich kennelijk vast aan alles waar van zij vermoeden dat het een op lossing kan brengen voor hun pro blemen. De mensen doen echt wel wat om aan een huis te komen. De mededeling van minister Schut staat in geen enkele verhou ding tot de werkelijkheid. Hij kan beter de tekortkomingen in het wo ningbouwbeleid niet afwentelen op de schouders van de minder draag krachtigen. Het is niet fair. De mi nister had blijkbaar geen afdoende verweer op de oppositie in de Twee de Kamer. (ADVERTENTIE) Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwannen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I.: Vrijwel overal droog met zonnige perioden en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 7; miri.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zondag: aantal uren zon; 2 •tot 8; min.-temp,: omstreeks normaal max.-temp.: omstreeks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 70 procent. nietigend voor de Rotterdamse toe komstvisie". Wat betekent een project van de omvang van het Hoeksche Waardplan (dat zoals bekend ook voorziet in de bouw van een Grevelingenstad) voor de zuidelijke Delta Uiteraard puur als rekenmodel komt het rap port van de werkgroep voor de zui delijke Delta tot een terreinomvang voor zeehavenindustrie tot bruto 3600 hectare voor de kanaalzone Os- senisse, van 2900 hectare voor het Sloegebied en 4300 hectare voor Rei- merswaal. Volgens de sleutel die in het rapport-,,2000 plus" wordt ge hanteerd betekent dit een werkgele genheid van 39.000 arbeidsplaatsen in de kanaalzone Ossenisse, 31.500 in het Sloegebied, en 46.500 in Reimerswaal (totaal 117.000). Dit veronderstelt een totale bevolkingstoename in de op de industriezones aangewezen woonge bieden tot 645.000. Daarbij is aange nomen dat tweederde van de aan het Reimerswaalproject verbonden be volking op Brabants gebied zal ko men te wonen. Bij een „omklappen" van Reimers waal naai Saeftinge kan de laatste veronderstelling slechts opgaan als er een zeer oostelijke vaste oeverver binding over de Westerschelde zou worden gebouwd. De werkgroep heeft zich in de planologische conse quenties echter 'niet kunnen verdie pen. Haar studie is zonder meer al uitvoerig genoeg. Hoe zou de bevolking in Zeeuwsch- Vlaanderen moeten worden gespreid om binnen redelijke afstand van de nieuwe werkgebieden en toch in een aanvaardbare stedebouwkundige conceptie te kunnen wonen De werkgroep schetst de volgende spreidingsformule: Axel 72.000 inwo ners; Philippine 50.000; Hulst 46 000; Terneuzen 44.000 en Sas van Gent 3000 inwoners. Goes zou tot 108.000 inwoners moe ten uitgroeien, Middelburg en Vlis- singen samen tot 67.000 inwoners, Kruiningen-Yerseke 48.000 en Tholen tot 37.000 inwoners. Ongeveer 170.000 mensen zouden in West-Brabant (al leen al 55.000 personen in Heerle) kannen wonen. Er is een globale kostenraming voor dit theoretische project gemaakt die uitkomt op ruim 28 miljard gulden. Voor een soortgelijk project uitgezet in de noordelijke Delta, dus volgens het plan-,,2000 plus", zou ruim 45 miljard gulden worden geïnvesteerd, zo heeft de werkgroep berekend. De rijksbegroting, zo meent zij, zal niet in staat zijn beide projecten te gelijkertijd tot ontwikkeling te bren gen. Er zal dus een keus moeten wor den gemaakt. Er is nu tevens aange toond dat de zuidelijke Delta met la gere investeringskosten tot een min stens gelijk project als dat in de Hoeksche Waard kan komen. Rotter dam, dat met lede ogen de kosten- baten analyses van de werkgroep heeft zitten bekijken, is er tot dusver niet in geslaagd om het rapport van de werkgroep op deze essentiële pun ten aan te vallen. Rotterdam heeft zelfs geen eigen kostenberekening op tafel kunnen brengen. Het Centraal Planbureau zal nu, aan de hand van eigen rekenmodellen en die van de werkgroep, proberen het konijn uit de Rotterdamse hoge hoed te toveren. Wat daarbij volgens ingewijden in elk geval zal blijken is, dat het in vesteringsbeleid voor de Delta nood zakelijkerwijs 'n beleid op lange ter mijn zal moeten zijn, gezien de enor me investeringskosten die tot voor bij het jaar 2000 op de nationale be groting zullen drukken. Bij elke stap in de zeehavenontwikkeling spelen op de achtergrond de financiële con sequenties van de eindfase mee. (Van een onzer verslaggevers; TERNEUZEN De gemeenteraad van Terneuzen komt dinsdag 17 maart bijeen in een openbare verga dering. Behandeld wordt een agen da, die dertien punten telt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Algemeen Zie kenfonds voor Zeeuwsch-Vlaanderen is van plan een kantoorgebouw met woning te bouwen aan de Van Steen bergenlaan in het bestemmingsplan Java. Het ziekenfonds heeft de gemeen te gevraagd daartoe een perceel grond van ongeveer 1600 m2 te verkopen. B. en w. stellen de gemeenteraad voor aan dit verzoek te voldoen en de grondprijs te bepalen op f 115 per m2 te verhogen met 12 procent. (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD De Volkerakdam bij Willemstad zal dat is nu zo goed als zeker de 15e augustus aanstaande beperkt worden open gesteld voor het verkeer. Het vrachtverkeer zal zeker tot medio 1971 geen gebruik van de nieuwe, kortere, route vanuit West-Brabant naar de rand stad gebruik kunnen maken. Het werk aan de dam is door het ongunstige weer duidelijk vertraagd, maar ook de aannemerscombinatie verwacht dat ze het werk op 15 augustus zo ver zal hebben afgerond, dat het verkeer op de dam kan worden toe gelaten. Ingenieur Ferguson, hoofdingenieur-directeur van de Deltadienst van rijkswaterstaat heeft ons gezegd dat rijkswaterstaat er geen enkele be hoefte aan heeft de weg gesloten te houden tot de aansluitende wegen tot voorbij Dinteloord door het verkeer kunnen worden gebruikt., ais de streek met klem vraagt om een zo vlug mogelijke openstelling. „Het is wel belangrijk dat de grote stroom vakantieverkeer dan voorbij zal zijn. Het is wel duidelijk dat We al die duizenden nieuwsgierige toeris ten niet in het drukste van het seizoen ook nog eens langs die gebrekkige aansluiting willen laten gaan", aldus de heer Ferguson. Aan de andere kant heeft waterstaat, zo zei hij, er begrip voor dat de scholieren uit de Brabantse Westhoek aan het begin van het nieuwe studie seizoen over de dam naar Rotterdam en Oud-Beijerland moeten kunnen. De RTM zal over Willemstad Rotterdam-Zuidplein (metro) v.v. nog geen drie kwartier doen. Ook voor de honderden pendelaars zal de dam- weg een aanzienlijke verkorting van de reisduur betekenen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Op dinsdag 24 maart zal de huidige waarnemend burgemeester van Oostburg de heer L. van Leeuwen een van zijn laatste officiële daden verrichten door de Boerenleenbank aan de Nieuwstraat in gebruik te stellen. Op dit moment (gisteren en vandaag) hebben de schoolkinderen bezit genomen van het fraaie gebouw. De scholieren van alle lagere scho len in Oostburg (de vijfde en zesde klassen) zijn uitgenodigd het gebouw te komen bekijken. Er wordt hun een prachtige verza meling munten, uit de Griekse en Romeinse oudheid voorgeschoteld. De muntencolleetie is van de CCB. Om aan de nieuwsgierigheid van de jeugd tegemoet te komen mag men ook een kijkje nemen in de kel der van het gebouw, waar aan de leerlingen de werking van de kluis met safeloketten en een nachtkluis wordt uitgelegd. De Boerenleenbank startte in 1905 met een kantoor aan de Schoolstraat in Oostburg. Daarna werd een pand in de Brouwerijstraat betrokken en heeft nu een modern gebouw met alle gemakken aan de Nieuwstraat. Na 1956 maakte de bank in Oostburg een snelle groei door. Het balansto taal bedraagt op dit moment 7,6 mil joen gulden en staan er 1500 spaar ders geregistreerd. Ongeveer 25 pro cent van de bevolking in Oostburg en Groede zijn cliënt bij deze bank instelling. Door de toeneming van het balie- verkeer werd het gebouw aan de Brouwerijstraat te klein, omdat geen kluis en nachtkluis aanwezig waren. Vorig jaar juli werd met de werk zaamheden in het nieuwe pand be gonnen. 1 (Van een onzer verslaggevers) GOES Eén baan van de nieuwe rijksweg 58 door Zuid-Beveland, op het traject Sloedam-Biezelinge, zal nog voor de aanvang van het zomer seizoen worden opengesteld Deze nieuwe rijksweg, zal, zoals eerder gemeld, twee rijbanen met ieder twee rijstroken tellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de stimulerings regeling voor overschakeling van zware stookolie op aardgas in de tuinbouw speciaal bedoeld is om de luchtverontreiniging terug te drin gen, waarom moet dat het omtwikke- limgs- en samerinigsfoinds voor de landbouw de regeSng financieren 7 Dit vraagt het kamerlid Van der Ploeg (PvdA) aan minister Lardinois (Landbouw). Hij wil weten of de begroting van het O. en S.-fonds zal worden verhoogd met de kosten van de nieuwe regeling en of misschien de kosten zullen worden overgeno men door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waaron der zaken van luchtverontreiniging ressorteren. MIDDELBURG Drs. W. Du sarduijn uit Goes voert de lijst van de KVP voor de Zeeuwse Statenverkiezingen aan. Drs. Dusarduijn, die behalve voorzit ter van de KVP-fractie in de Staten, ook lid van de Tweede Kamer is, bedrijft de politiek met een zekere felheid, die niet verward moet worden met hard heid. Hij voelt er zich persoon lijk bij betrokken. Dat verklaart wellicht waarom hij de grotere en kleinere politieke successen welke de KVP in de politieke arena boekt, als het ware op een scorebord noteert, omdat zjj naar zijn mening aangeven dat de KVP wakker en strijdbaar is. Tijdens de interne moeilijkhe den welke de Zeeuwse KVP het laatste halfjaar heeft doorge maakt, heeft hij blijk gegeven, een goed bemiddelaar te zijn. Onze twaalf vragen voorzag hij aldus van antwoord 1. Welke taken zijn naar uw me ning in het beleidsprogramma van het provinciaal bestuur voor de ko mende periode van vier jaren het meest urgent Dusarduijn Voortzetting van de pas goed op gang gekomen industriële ontwik keling waarbij toenemende aan dacht geboden is voor toeleverings bedrijven; positieve instelling t.a.v. land- en tuinbouw alsmede visserij behoud en uitbouw van de aan wezige en behoorlijk gespreide re creatieve mogelijkheden en krachtiger bevordering van het welzijnsbeleid met daarbij bijzon dere aandacht voor bejaarden, ge handicapten en jeugdigen. voorbereidende werkzaamheden I. Ziet U mogelijkheden voor prak tische samenwerking, en op welke gebieden, met België Dusarduijn In de culturele sector bestaan al laren een vrij intensief contact en uitwisseling met West-Vlaanderen. Uitbreiding ervan tot de provincies Oost-Vlaanderen en Antwerpen moet mogelijk zijn. Wel vind ik het zaak om de grensbewoners zelf er meer bij te betrekken. Op het Punt van maatschappelijke dienstverlening zijn de samenwer kingsmogelijkheden met het Land van Waes in onderzoek. Met expe rimenten-subsidies is wellicht te be reiken, dat het voor-de-hand-lig gende praktijk zal worden. Stimulerend zhuden in deze kunnen werken planologische, sociaal-eco nomische en socialogische onderzoe ken in samenwerking met Vlaamse Instellingen. 5. Welke omschrijving geeft U van het begf'P „welzijn"? Dusarduijn Zich welbevinden in een bepaald verband is voldoening ervaren om dat men zich positief ontwikkelen kan overeenkomstig zijn mogelijk heden. 6. Wat betekent het programma van uw partij concreet met betrek king tot verwezenlijking van een welzijnsbeleid Dusarduijn Toenemende aandacht voor de volksgezondheid gevarieerder pakket aan recrea tieve voorzieningen; verruiming van de mogelijkhe den voor provinciale raden als voor cultuur, jeugd, sport en maatschap pelijke dienstverlening; voorkoming c.q. bestrijding van water-, lucht- en bodemverontrei niging in gecoördineerd optreden met andere overheden en bedrijfs leven. 7. Meent U dat Zeeland in de be- (eidsfilosofie van de landsregering met gelijke ogen bezien moet wor den als alle andere randprovincies m.b.t totstandkoming vaste overver- oinding. 2. Kunt U een globale beschrijving geven van de kwaliteiten waaraan net College van GS van Zeeland in eik geval dient te voldoen? Dusarduijn: Visie weten te ontwikkelen en zich vooral niet in details gaan ver liezen; zodanig geheel vormen, dat het in eik geval meer is dan de som van de (poiitieice) delen; „m" zijn voor contacten met de bevolking in al zijn geledingen en oe dien einde het nieuwe resp. ex perimentele zeker niet schuwen. bereidheid opbrengen tot de grootst mogelijke openneid omtrent gevoerde beleid. 3. Hoe staat U tegenover de vor ming van een „Delta-provincie", waarin Zeeland uiteraard zijn auto nomie zou moeten opgeven? Dusarduijn: Ook provinciale grenzen kunnen niet het eeuwig leven hebben. Akkoord, maar om nu terwüie van zeer be paalde belangen een Delta-provincie te gaan forceren acht ik verwerpe lijk. Ook anderszins en in loyale samenwerking moet het met een „Deltaprovincie" beoogde beslist be reikbaar zijn. Als bijkomstig argu ment wil ik nog aanvoeren, dat ik persoonlijk nog lang niet rijp ben voor het zitting nemen in de dan te vormen Zeeuwse „wijkraad". Dusarduijn Neen want de opgaven voor de pro vincie Zeeland o.m. geformuleerd in de 2de nota voor de ruimtelijke or dening èn in de Zeehavemnota' zijn van dien aard, dat de Zeeuwse uit zondering op de Nederlandse regel voorshands alleszins gerechtvaar digd is- Ook de ligging t.o.v. een vitaal stukje België wettigt bijzon dere behandeling. 8. Kunt U aangeven wat het ant woord van bestuurlijke organen e.d. zou moeten zijn op de vraag naar inspraak van niet-gekozen vertegen woordigers, met name de jeugd Dusarduijn: Mij beperkend tot de bestuurlijke organen kan m.i. op gemeentelijk niveau o.m. gedacht worden aan jeugdgemeent eraden en contact avonden met de ook niet-georga- niseerde jeugd. Een fantasievolle aanpak is geboden want anders is het inspraaklijntje snel gebroken. Voor wat betreft het provinciale vlak zie ik voorlopig slechts inci dentele mogelijkheden als bv. bij gelegenheid van de aanbieding van een conceptstreekplan of planning van een de jeugd vooral aanspre kende streekvoorziening (sporthal). Óp initiatief van bv. politieke jon gerenorganisaties zouden de leden van GS en/of de Statenleden uit de -egio zich kunnen oriënteren omtrent wensen en verlangens van de jeugd t.a.v. plan of voorziening. Tenslotte wil ik de aandacht nog vestigen op de provinciale jeugdraad zijnde ook een vorm van inspraak. Overigens moet bevorderd worden dat meer jeugdige vertegenwoordi gers opgenomen worden in be stuurscolleges op alle terreinen. 9. Acht U zeehavenontwikkeling en Industrialisatie, ook op lange ter mijn, de voornaamste bestaansbron voor de Zeeuwse bevolking of ziet U alternatieven Dusarduijn: Onvermijdelijk is de zeehavenont wikkeling en ermee verband hou dende industrialisatie de motor voor de toekomstige werkgelegenheid. Afgeleid van dit ontwikkeling wordt een belangrijke bron voor de werk gelegenheid in de toekomst de dienstverlening. Gelet op de econo mische groeisectoren valt voorlopig niets anders te verwachten. 10. Wat betekent uw eigen levens overtuiging voor uw actief zijn in de politiek Dusarduijn: Vanuit mijn christelijke visie op mens en maatschappij wil ik met gelijkgezinden uit verschillende groeperingen bescheidenljjk bijdragen aan de welzijnsbeharti- ging van de (Zeeuwse) bevolking. 11. Wat is uw grootste zorg met be trekking tot de toekomst van Zee land en waarop baseert U uw hoog ste verwachting? Dusarduijn: Zorgen heb ik m.b.t. het welzijns beleid. Nu is het nog. te weinig ge baseerd op praktisch en gericht on derzoek, zulks ook om de besluit vorming terzake te bespoedigen. Nog teveel blijft hangen omdat de nota's, schetsen, rapporten e.d. on toereikend blijken te zijn voor het beleid. Nodig is zakelijke afhande ling zonder tekort te doen aan de in spraak-mogelijkheden (bedoeld on derzoek moet er mede aan tegemoet komen). Zorgen heb ik ook wel m.b.t. de Juiste maat voor Zeelands econo mische ontwikkeling. Mijn hoogste verwachting blijft dat Zeeland in het jaar 2000 voor 600.000 mensen (waaronder ik hoop vele lezers van deze regels) in alle opzichten leefbaar zal zijn. 12. Op welk punt verstaat het pu bliek naar uw mening de bedoelin gen van uw partij verkeerd Dusarduijn: Ik heb de indruk, dat onvoldoende overkomt het feit, dat de KVP een volkspartij is. Door het streven naar een evenwichtige belangenbeharti ging van alle groeperingen komen deelbelangen niet altijd direct even duideljjk tot uiting. KAPELLE (ANP) Bij een oefe ning op de zogenaamde „Tokkelbaam" vam de luchtmachitkaderschool in Schaarsbergen heeft zich woensdag j.l. een ongeval voorgedaan. De uit Kapelie-Biezelingen afkomstige sol daat D. Gansemam, achttien jaar oud, kwam te vallen en liep ernstig hoofd letsel op. H(j is gisteren in het ge meenteziekenhuis te Arnhem aain zijn verwondingen bezweken. (ADVERTENTIE) Wat denkt Schmelzer? Dit is een dubbel verkiezingsjaar. Krijgt de KVP klappen? Accent 'tackelde' drs. Schmelzer voor een groot interview. Deze week! Eerherstel voor topspion? Dr. Otto John schreef een boek om zich te rehabiliteren. Schrijft hij de waarheid? Accent start met een onthullende serie over deze beruchte man. Deze week! Sport met Bob Spaak Onze vaste sportrubriek staat onder redaktie van Bob Spaak. Een garantie voor kwaliteit. Deze week! Verder; nieuws van de HISWA! overal verkrijgbaar

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3