Gevechtstoelage voor Amerikaanse militairen in Laos allebei natuur lijk! Grote brand in Amsterdam Hop-centralenieuwe concurrent voor PTT Arabisch verzet gaat onverminderd door SOEVANNA TEKEN VAN VREDE EERSTE wat neemt u? Den Uyl wil ambassade Sovjet-Unie op de vingers laten tikken Afdeling D'66 heft zich op In mei reizen weer gratis voor 65-plussers Pools-Westduits gesprek gaat in april verder Duits, Belgisch en Nederlands bedrijf bouwen in Aken kerncentrale Sihanoek Actiegroep drong kazerne binnen Geen leenrecht wel geld Minister Klompé komt tegemoet aan schrijvers Wegens rapport over bevolkingspolitiek Komst Jarring routinekwestie Contact Utrechtse academie maandag weer open Oppositie wil nieuwe regeling pensioenen oorlogs slachtoffers I )eïre!Ucl Luns over sluiten consulaat Salisbury Onderstreping van Nederlandse houding t.o.v. Rhodesië Donderdag 12 maart 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze correspondent) APELDOORN De PTT krijgt op nieuw concurrentie. Na de stadsbe- steldiensten is het nu de Apeldoor- ner Willem Hop (28), die in de buurtschap Wenum een eigen tele fooncentrale begint. Zijn buurman krijgt binnenkort de eerste aanslui ting. De ondernemende handelaar Hop kocht de complete centrale pasgele den voor 500 gulden. De importeur van deze installatie, goed voor 100 aansluitingen, was dezelfde, die on langs ettelijke duizende antieke tele foons uit Denemarken haalde, de Apeldoorner René VVillems. Al het materiaal was tot voor kort nog vol op in gebruik in het land van her komst. In Nederland weet Hop er wel weg mee „De PIT is veel te duur, en je moet jaren op je aansluiting wach ten. Hier in de buurt bijvoorbeeld komen ze steeds bij ons, omdat ik de enige ben met telefoon. Er zjjn massa's mensen die het anders zou den willen. Die ene centrale heb ik vast en zeker zo vol. In Denemarken hebben ze een paar andere al voor me vast gehouden". De eerste advertentie die om gega digden voor Hop's telefoondienst (HTD) vraagt, is al geplaatst. „Vol gens mij regent het reacties. In Apeldoorn wachten veel mensen al vier jaar. De abonnees van Hop's telefoondienst betalen honderd gul den voor een toestel. De aanleg en de bedrading wordt na afloop hoof delijk omgeslagen". Gesprekskosten zal het nieuwe telefonnet niet in re kening brengen. Voor de PTT is hy niet bang, „Welnee, over een paar jaar ben ik zo groot geworden, dat ze met my komen onderhandelen om samen te gaan." Voorlopig neemt mevrouw Hop de plaats van telefoniste in de Hop-cen trale aan de Wenumse Broeklander- weg In. Als het hem meezit hoopt de nieuwe telefoonondernemer binnen kort ook in Apeldoorn zelf een vesti ging te openen. De reactie van PTT's voorlichtingsman De Voogd: „Wat heb je eigenlijk aan die paar aansluitingen?" „Bovendien als hy met zijn dra den de openbare weg kruist, komt hy al in conflict met de wet. De PTT heeft overigens op het gebied van de telefooncommunicatie een monopolie, dat nog sterker is dan by de post, al zijn concessies wel mogelijk". De heer en mevrouw Hop voor de centrale. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU De Poolse en Westduitse regeringsdelegaties heb ben woensdag de tweede ronde van hun besprekingen over normalisatie van de wederzijdse betrekkingen af gesloten. De woordvoerder van de Westduitse delegatie, Heinrich Böx, deelde na afloop van de zitting mee dat de besprekingen in de tweede helft van april voortgezet zullen worden. Over de plaats van samenkomst moet nog een beslissing genomen worden, aldus Böx, die aan het hoofd staat van de Westduitse handelsmis sie in Warschau. Hij zei dat tijdens de bijeenkomsten een zakelijke ge- dachtenwisseling heeft plaatsgevon den. (ADVERTENTIE) Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/VIENTIANE Het Pentagon heeft toegegeven dat de Amerikaanse militairen in Laos al meer dan vier jaar lang een gevechtstoelage krijgen. Deze toelage is even groot als die van hun collega's in Vietnam, alleen moeten de Amerikanen in Laos over de toelage inkomstenbelasting betalen. De regering van prins Soevanna Phoema wacht nog steeds op de afgezant van de Pathet Lao. die het vredesvoorstel van Soevanna Veng by zich moet hebben. De neutralistische prins heeft na een kabinetsberaad laten weten dat hy het voorstel van de Pathet Lao toejuicht. Hy noemde deze „het eerste teken van de Pathet Lao tot besprekingen en vrede." De regering sprak tevens haar hoop uit dat de voorstellen geen „aflei dingsmanoeuvre ter maskering van voorbereidingen voor militaire opera ties vormen. Verder wijst men erop dat Soevanna Phoema de Pathet Lao vorig jaar driemaal heeft uitgeno digd voor een gesprek. In plaats daar aan, aldus de neutralistische regering gingen de communisten over tot een offensief. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland- sen zaken heeft gezegd dat de VS zich met elke regeling tussen Soe- phanoevong en Soevanna Phoema DEN HAAG (ANP) De fractie leider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, heeft mi nister Lnns gevraagd de Sovjet-am bassade in Den Haag onder ogen te brengen dat de wijze waarop zü haar standpunt inzake het conflict in het Midden-Oosten naar voren brengt „de grenzen van het toelaatbare over schrijdt." De persafdeling van de Sovjetambas sade in Den Haag heeft een artikel van de Russische generaal David Dra- goenski verspreid, getiteld „Het mis dadig handschrift van het Zionisme' volgens hetwelk „de Israëlische in dringers in het Midden-Oosten de ideologie en de politiek van de fascis tische bandieten doen herleven." Voorts wordt een parallel getrokken tussen de Lebensraum-theorieën van Goebbels en de opvattingen van de Israëlische leiders. De ambassades kan niet het recht worden ontzegd om ruchtbaarheid te geven aan het standpunt van hun re geringen over internationale vraag stukken. Dit recht wordt echter mis bruikt indien een campagne wordt gevoerd „die zelfs niet aarzelt een parallel te trekken tussen Israëlische leiders en nazi-misdadigers", aldus drs. Den Uyl. AKEN (AP) Een Duits, een Belgisch en een Nederlands bedrijf gaan samen een kernenergiecentrale in de buurt van Aken bouwen. De kosten zullen 400 miljoen mark (109,2 miljoen dollar) bedragen. Volgens een woordvoerder zal men volgend jaar met de bouw beginnen. Het pro ject zal in 1976 gereed komen. Het belangrijkste bedrijf bij het project is de Duitse Rheinische-West- falische Elektrizitatswerke A.G., die 70 procent van de aandelen zal heb ben. Het Nederlandse elektriciteits bedrijf van Arnhem en de Belgische vereniging Synafom zullen ieder 15 procent van de aandelen hebben. kunnen verenigen, mits deze de vre de en neutraliteit van Laos herstelt. De Amerikaanse minister van de fensie Laird heeft het Huis van Af gevaardigden gevraagd om 1 miljard dollar „om de landen van Azië voor te bereiden op het nemen van verde re verantwoordelijkheid". „De militaire steun moet worden vergroot om de Nixon-doctrine te kunnen voortzetten", aldus Laird. Ra dio Peking heeft gezegd dat de VS in Laos precies hetzelfde te werk gaan als in Vietnam. Ook het Russi sche partijblad de Prawda beschul digt de Amerikanen ervan dat zij een„misdadig avontuur" voeren in Laos. Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Shihanoek,, die in Parijs een gesprek heeft gehad met president Pompidou over de kwestie Laos, gaat zo snel mogelijk terug naar zqn land. Deze beslissing volgt op de plundering van missies van Noord-Vietnam en van de Vietcong in de Cambodjaanse hoofdstad Phom Penh. In zijn gesprek met de Franse pre sident heeft de prins zich „tamelijk pessimistisch" over de ontwikkeling in Laos uitgesproken. Volgens hem hebben sinds de ondertekening van de Geneefse overeenkomst ter waar borging van de onafhankelijkheid, soevereiniteit en neutraliteit van Laos „zekere mogendheden" die ik niet met name zou willen noemen" gepro beerd hun pionnen op 't Laotiaanse schaakbord naar voren te schuiven. AMERSFOORT (ANP) Een groep van vyfendertig leden van de Bond van Dienstweigeraars en het „Depar tement voor sabotage van macht en geweld van de Oranje Vrijstaat" is gistermorgen na de wachtlopende sol daat op zij te hebben geduwd on der de afsluithekken door het ter rein van de Juliana van Stolbergka zerne te Amersfoort binnengedron gen. Op het terrein werden pamfletten uitgereikt waarin de rekruten, die dinsdag voor het eerst waren opgeko men, gewezen werd op de mogelijk heden van simulatie bij de keuringen, dienstweigering en sabotage in het leger. Na circa twintig minuten werden de actievoerende jongelui door de ma rechaussee aangehouden en afge voerd naar de brigade te Amersfoort. Nadat hier tegen allen proces-verbaal was opgemaakt wegens het betreden van verboden terrein werd de groep in twee militaire trucks naar het sta tion in Amersfoort gebracht vanwaar ieder zijns weegs kon gaan. IN FAMAGUSTA zym drie politie mannen, onder wie een officier, aan gehouden in verband met de mislukte aanslag op president Makarios van Cyprus op zaterdag jl EEN GROEP r.-k. missionarissen is gisteren Nigeria uitgewezen, allen van Ierse of Britse nationaliteit. DE GRIEKSE regering heeft het be richt dat de componist Milds Theo- dorakis zou worden vrijgelaten, „ver zonnen" genoemd. OP DE wereldtentoonstelling Expo 70, die volgende week zondag in Osaka wordt geopend, zullen 34 fo to's van Hiroshima na het eerste atoombombardement worden ver toond. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister Klompé van CRM wil de schrijvers, die ge- yverd hebben voor een vergoeding voor het uitlenen van hoeken door openbare bibliotheken tegemoet ko men. zy stelt voor een extrabedrag te storten in het Fonds voor de Let teren, dat de schrijvers moeten ver delen volgens nader overeen te ko men maatstaven. Het juiste bedrag kon de minister niet zeggen, maar het zou zeker geen 500.000 worden zoals de schrijvers hadden gevraagd. Prof. dr. G. Stuive ling, voorzitter van de Vereniging van letterkundigen, vindt het stand punt van de minister een grote over winning voor de protesterende schrij vers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In kringen van D '66 is verlegenheid ontstaan rond de beruchte passage in het rapport bevolkingspolitiek van een werkgroep van D '66, waarin met de mogeUjk- heid van gedwongen sterilisatie wordt rekening gehouden, indien „bittere noodzaak" hiertoe in de toekomst aanleiding geeft. Gisteren was in Den Haag nog geen antwoord bekend van het D '66-bestuur op de kritische vra gen, die K.V.P.-fractieleider drs. Schmelzer hierover dinsdagavond stelde. Het bestuur van D '66 beraadt zich nog op een antwoord, zo ver namen wy. Inmiddels begint nu pas wijder be kend te worden dat reeds zeer kort na het verschijnen van het rapport van de werkgroep de afdeling van D '66 in de Noordhollandse plaats Bovenkarspel zichzelf heeft opgehe ven. Reeds op 27 februari heeft de voorzitter van D '66 Bovenkarspel, de heer Meindêrs, verklaard: „Ik heb er een paar nachten niet van ge slapen. Je bouwt tenslotte samen iets op en om dan toe te geven dat het fout zit, dat is echt niet zo gemak kelijk. Maar toen het rapport vrij kwam, was voor mij de maat vol". Op twee na volgden alle leden het voorbeeld van hun voorzitter en be dankten. Waardoor de afdeling D '66 werd opgeheven. TIJDENS werkzaamheden op het terrein van het ertsoverslagbedrijf „Europoort" is de 31-jarige Duitse montagewerker R. Mangfried bij een ongeluk om het leven gekomen. De man viel vanaf 33 meter hoogte uit een montagetoren. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/NEW YORK Terwijl de Verenigde Naties bekend maakten dat de overkomst van de VN-bemiddelaar dr. Gunnar Jar ring voonamelijk als een routinebezoek moet worden beschouwd, gingen de Arabische verzetsactiviteiten in het door de Israëliërs bezet te gebied onverminderd door. vooral in de Gazastrook. Zo werd er aanval gedaan op af- beiders die stonden te wachten om naar hun werk te worden gebracht. Bij het daardoor ontstane gevecht werden ,22 Arabieren gewond, van wie tien ernstig. Vervolgens werden granaten naar een taxi geworpen, waarbij twee Israëli's ernstig werden gewond. De Israëli's hebben verder de re kening opgemaakt van de onrust, die de afgelopen weken in het Libanese grensgebied heeft geheerst, in totaal gaat het om meer dan veertig guer rilla-aanvallen op Israëlisch grond gebied. De Israëli's versterken nu hun linie door het oprichten van wachttorens en het opstellen v-an ge- schutsposities, waarbij veel bomen sneuvelen om een beter schootsveld te krijgen. Intussen is er een Arabische groep bijgekomen, die een duidelijk com munistisch karakter draagt. Deze „partizanenbew'eging" zou ongeveer driehonderd deelnemers van ver schillende herkomst tellen. De meer orthodox-georiënteerde guerrilla's vermoeden dat de nieuwste organisa tie hen in het oog wil houden, terwijl bovendien de communisten uit die Arabische landen waar de commu nistische partij' is verboden, de gele genheid krijgen aldus legaal actief te zijn. Er lijkt echter geen rechtstreeks contact te bestaan met Moskou of de plaatselijke communistische partijen. De doelstelling van de „partizanen- beweging" is niet slechts gericht op DEN HAAG De kunstacademie Artibus in Utrecht zal van maandag 16 maart af weer voor het onderwijs geopend zün, zo heeft het schoolbe stuur laten weten. Zoals gemeld was de Utrechtse academie sinds 7 maart gesloten. Het schoolbestuur heeft dinsdag middag in een persoonlijk onderhoud met de staatssecretaris vam Onderwijs en Wetenschappen uit de doeken ge daan, welke oorzaken hebben geleid tot het besluit van sluiting en welke maatregelen naar de mening vam het bestuur moeten volgen om zo snel mogelijk een voor de belanghebben den aanvaardbare en normale onder wijssituatie te scheppen. De studenten, hun ouders, de do centen en de directie van Artibus zullen zo snel mogelijk op de hoogte worden gebracht vam de laatste ont wikkelingen. Deze week zal het ge sprek over de statutaire vorm van het aanvaarde beginsel van demo cratisering en herstructurering vam het onderwijs binnen de wettelijke mogelijkheden op de academie wor den voortgezet. de vernietiging van de joodse staat, maar ook op de radicale binnenland se vernieuwing in de Arabische lan den gericht. Volgens de hoofdredacteur van het Egyptische regeringsblad El Achram staat Rusland op het punt een be langrijke beslissing over het Midden oosten te nemen. Hij leidt dat af uit de antizionistische en antijoodse campagnes, die op het ogenblik in de Sovjet-Unie woeden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oppositie in de Tweede Kamer wil een nieuwe pen sioenregeling voor slachtoffers van concentratiekampen. De regeling zou ook moeten gelden voor andere Ne derlandse vervolgden en ondergedo kenen die niet in een kamp hebben gezeten, maar die als gevolg van de oorlogservaringen invalide zyn. De nieuwe regeling zou moeten berusten op een medische verklaring van invaliditeit, samen met een ver klaring van de Stichting '40-'45, het joods maatschappelijk werk of een andere aan te wijzen instelling dat de betrokkene in een kamp heeft ge zeten of ondergedoken is geweest. Deze twee verklaringen moeten vol doende zijn om aan te nemen dat de invaliditeit een gevolg van de oorlog is, zo wil de motie. De nieuwe rege ling zou niet zoals de huidige rege ling onder de bijstandswet moeten vallen en 1 juni moeten ingaan. De Tweede Kamercommissie voor CRM heeft woensdagmorgen de re geling oorlogsslachtoffers besproken met minister Klompé en staatssecre taris Van de Poel, naar aanleiding van de actie van maatschappelijk werksters van het joods maatschap pelijk werk. Staatssecretaris Van de Poel kon slechts toezeggen dat hij de problemen goed zal onderzoeken en binnen enkele maanden de Kamer zal inlichten over de stappen die hij wil nemen ter verbetering van de situatie van de oorlogsslachtoffers. Vrijwel alle partijen in de Kamer vroegen vereenvoudiging en zo mo gelijk volledige afschaffing van de vragenlijsten, die de slachtoffers moeten invullen om voor bijstand in aanmerking te komen. Ook de lange wachttijden voordat een beslissing wordt genomen, moet verbeterd wor den, zo vonden de Kamerleden. UTRECHT (ANP) Houders van 65+-kaarten (treinabonnementen die personen van 65 jaar en ouder het recht geven op reizen voor half geld) kunnen in mei op vertoon van hun kaart weer enkele dagen gratis met de trein mee. Ze krijgen twaalf data voorgeschoteld, waarvan zeer twee kun nen kiezen. Het voordeel van dit systeem boven dat wat in januari is gevolgd, toen de 65-plussers drie achtereenvolgende dinsdagen konden reizen, is dat men met aan een paar dagen gebonden is en dat de drukte m de treinen ook wat meer wordt gespreid. Op het ogenblik bezitten 58.000 Nederlanders een 65+-kaart. De N.S. verwachten, dat dit aantal in mei zal zijn gestegen tot 90.000. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM By het dames modemagazijn Krause en Vogelsang in de Kalverstraat in Amsterdam is gistermorgen brand uitgebroken. Het vuur is op de benedenverdieping begonnen en overgeslagen naar de eerste verdieping. De brandweer heeft het alarm „grote brand" gege ven. Eén van de brandweerlieden werd bedolven onder een neerstortend plafond, maar kon door collega's na vijf minuten worden gered. Hy is gewond naar het ziekenhuis overge bracht. Na ruim een uur had men de brand onder de knie en was het ge vaar dat het vuur zou overslaan be dwongen. Over de oorzaak en de omvang van de brand is nog niets bekend. We moeten weer van alles. Hebt u het ook geilezen? we moeten nodig gaan „trimmen" en onze tweede va kantie moeten we eigenlijk binnens lands opmaken, ik doe maar een greep. Dat trimmen vind ik best, ik zeg altijd maar: trimmen doet de kuitjes glimmen. Maar we moeten ook niet ouerdrij- ven, er zijn andere manieren om ge zond en lang te leven. Ja, je zou er nog ouderdomstrimpeltjes van krij- Die tweede binnenlandse va kantie zit me niet zo lekker. Voor de meeste mensen zit er om te be ginnen geen tweede vakanitie in. Voor hen die zich wel een tweede vakantie kunnen permitteren, zit het er meestal financieel niet aan om dan buitenlands te gaan. Een tweede vakantietoeslag is er immers niet bij. En d-e weinigen dde én een tweede vakantie én genoeg centen hebben, die gaan inderdaad het land uit, naar de wintersport, naar Lech of zo. De actie van het Nationaal Bureau voor Toerisme is dus eigenlijk een beetje overbodig zolang we geen tweede vakantietoeslag krijgen. Luns: beter consu-laat dan nooit. De koffie is weer duurder gewor den: reden te meer om gereserveerd te blijven ten aanzien van de nogal gouden bergen die het Centraal Plan bureau vorige week beloofde. Het Arnhemse protestants-christe lijke raadslid Groenewold deze week in de raadsvergadering over „Dolle Mina's": „Ik heb er een foto van ge zien. Geweldig. Net een stilleven vasn kostelijk fruit. Om in te bijten". En terurijl de Arnhemse raad paf zat te zitten, vervolgde de man: „We moeten ze bij hun acties begeleiden. Te lang is de vrouw als een seksko- nijntje beschov.wd". Reactie van een mijner (vrouwe lijke) collega's: Nou èn? Die vrouwen moeten niet zoveel pretenties krijgen. Oleke Ritter. Nu mogen we stemmen (jaja, nog zes nachtjes) en hup, wil de oppositie in de Kamer dat de mensen al van af 18 jaar moeten mogen stemmen. En terecht, want juist in die leef tijdsgroep kun je nog enthousiastelin gen verwachten. (Of mensen die niet meer in de bestaande politieke blok kendoos geloven, maar dat is als je goed nadenkt bijna hetzelfde.) In Amsterdam is nummer 1, eerste jaargang van de Kabouterkrant uit gekomen. Daar staan leuke dingen in. Volgens het „Kabouterpersburo" is bijvoorbeeld „de eerste actie van de verschrikkelijke sneeuwman in dienst van de Oranjevrijstaat een groot suk- ses". Want deze sneeuwman „produ ceerde grote hoeveelheden verblin dende witte sneeuw.... enz. Het re sultaat was overweldigend. De ge hele stad werd onderworpen aan de natuur". Volgende keer zal er wel iets in staan over Sneeuwwitje met de ze ven kabouters. Ja, ik vind kabouters best aardig. Je moet niet vergeten, het zijn ook maar mensen. En hoogachtend groet ik hierbij al le Dolle Mina's, trimmers, tweede va kantiegangers, koffiedrinkers, pro testants-christelijke raadsleden, vrou wen, 18-jarigen-en-ouder en kabou ters. MERIJN. DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft besloten de Nederlandse consulaire vertegenwoordiging in Sa lisbury te sluiten, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. In middels heeft minister Luns vragen van het Tweede-Kamerlid P. Dan- kert (PvdA) over de kwestie van het Nederlandse consulaat in Rhode sië beantwoord. Het besluit de con sulaire vertegenwoordiging te sluiten is genomen om de afwüzende hou ding van de regering ten aanzien van het huidige bewind te onderstre pen, zo zegt minister Luns. In verband met de sluiting van de consulaire vertegenwoordiging in Salisbury worden maatregelen voor bereid om de persoonlijke belangen van de ongeveer 1.600 in Zuid-Rho- lesië woonachtige Nederlanders te behartigen, zo blijkt voorts uit het antwoord van minister Luns. j

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 8