TUNNEL ONDER KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND baron swiebertje M. J. van Poelje (P.vd.A.): Een samenleving van gelijkwaardige burgers Directeur-generaal Waterstaat bij overdracht Willem Allexander Voor dodelijk ongeval 300 gulden boete en een jaar ontzegging Cyclo-hexaan in Tonne Vlije onschadelijk voor visstand Subsidie bij fusies van veilingen Oeververbinding Minder koud Sterrenwacht in Middelburg meet straling van kosmos Onderzoek wijst uit Koningin Juliana schenkt een hinde aan Groede kiezen voor de zeeuwse toekomst het turfschip breda Donderdag 72 maart 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers 1 A/B PRINS WILLEM ALEXANDER De hoop dat bij de overdracht van de twee de dubheldeksveerboot met een de bouwopdracht voor een derde dubbeldekker zou kun nen worden gegeven is giste ren, toen de provincie Zeeland de „Prins Willem Alexander" van de werf „De Merwede" overnam, niet in vervulling ge gaan. Wel heeft de directeur- generaal van Waterstaat, ir. J. van de Kerk, tijdens de feeste lijke overdracht van de tweede dubbeldekker, enkele andere positieve dingen tot de Zeeu wen gezegd. Hoogst waarschijnlijk zal ter hoog te van de Vlakerbrug over het ka naal door Zuid-Beveland, een tun nel worden gegraven, die deel uit maakt van de nieuwe Rijksweg 58 door Zuid-Beveland. In augustus zal de rondweg bij Kloosterzande voor het verkeer worden opengesteld. De Tractaatweg in Zeeuwsch- Vlaanderen zal binnenkort in uit voering komen. Vooruitlopend op de verbetering van de veerdiensten over de Wes- terschelde'zal nog dit jaar met de aanpassing van de veerhaven te Breskens worden begonnen. Vóór de drukte van het zomersei zoen begint, zal één baan van de nieuwe rijksweg 58 door Zuid- Beveland en wel op het traject Sloedam Biezelinge, voor het verkeer worden opengesteld. Ir. Van de Kerk maakte duidelijk dat Zeeland „een veertje zal moeten laten", waarmee hij doelde op het veer Terneuzen Hoedekenskerke. De commissaris der koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen, reageerde op die mededeling met de opmerking: „Daar zal toch nog wel wat overleg over gevoerd moeten worden". Ir. Van de Kerk gewaagde in zijn rede, die hij hield in het internaat „Onze Vloot" te Vlissingen, nadat de Prins Willem Alexander tijdens een vaartocht voor de Walcherse kust de provincievlag in top kreeg, van het feit dat men in Zeeland spoedig aan grote formaten went. In dat verbargl wees hij erop, dat het project vo<fr de vaste oeververbinding over de Westerschelde, dat waarschijnlijk in 1973 ter hand zal worden genomen, een investering gaat vergen die even groot is als het totaalbedrag dat jaar lijks in het gehele landelijke wegen net wordt geïnvesteerd. Mr. Van Aartsen, die in het ge bouw „Onze Vloot" de talloze geno digden die de overdracht van de twee de dubbeldekker bijwoonden, toe sprak, deelde meeda t de Prins Willem Alexander op het traject Kruiningen Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Hier en daar neerslag, ook opklaringen en in de nacht minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 7; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-tem'p.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Genodigden tijdens de feestelijke bijeenkomst. Perkpolder zal worden ingezet. Hij verklaarde, dat in 1978, als de vaste oververbinding gereed kan zijn, op het traject Vlissingen Breskens ze ker behoefte zal bestaan aan zeker drie dubbeldekkers. „In de tussentijd moet de groei van het vervoersaan bod op de veerdiensten worden bij gehouden", zei mr. Van Aartsen, in verband waarmee hij het nodig achtte dat ook de veerhaven te Vlissingen gereed wordt gemaakt om dubbeldek kers te ontvangen. Mr. Van Aartsen dacht aan 1973 als het jaar, dat op het gebied van de veerdiensten wel enige zorgen kan gaan baren. De „Prins Willem Alexander" bezit vergeleken met het zusterschip „Prin ses Christina" betere eigenschappen. „Wij hebben bij de bouw van dit tweede schip van onze ervaringen met de eerste dubbeldekker kunnen le. ren", zei de heer G. Schlöhmann als directeur van de werf „De Merwede' Het^ 113 meter lange schip zal over 10 a 14 dagen in dienst worden ge steld. De overdrachtplechtigheid be stond uit het neerhalen van de vlag van de werf door mevrouw N. van der Vlies-Tukker, echtgenote van één der directeuren van „De Merwede' en het hijsen van de provincievlag door mevrouw H. S. F. Schorer-Te ding van Berkhout, de echtgenote van één der leden van het Zeeuwse col lege van G.S. Jammer was het, dat door het ont breken van een behoorlijke organi satie, de lunch in een ordeloze hard draverij van de hongerig geworden genodigden ontaardde. De Zeeuwse Horeca-ondernemers, die ertegen heb ben geprotesteerd dat de lunch hun neus voorbij is gegaan, zullen wel in hun vuistje hebben gelachen (Van onze correspondent) MIDDELBURG De meervoudige raadkamer heeft woensdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak A. K. J. van der L. Bij dit ongeval kwamen twee mensen om het leven en wer den twee jongelui zwaar gewond. Driehonderd gulden of subsidiair 30 dagen en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van een jaar. J. D. uit Hoek, die op 24 oktober het vorig jaar een voetgangster aan reed op h^t zeebrapad, werd ook ver oordeeld tot driehonderd gulden boe te of 30 dagen subsidiair. Een voor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van drie maanden was zijn bijkomende straf. (Van onze correspondent; MIDDELBURG Sinds drie we ken is de Middelburgse Volkssterren wacht bezig de kosmische straling te meten. Hiervoor zullen twee maan den lang een Geigermiiller- en een elektronische teller en een schrijver opgesteld staan aan de Volkssterren wacht aan de Heerengracht. In maart is gestart met het hou den van openbare avonden, eenmaal in de veertien dagen. Korte lezingen worden gehouden over bepaalde on derwerpen, waarna waarnemingen verricht worden. Op 9 mei gaat de sterrenwacht waarnemingen verrich ten betreffende Mercurius. Die staat op die datum precies tussen de aarde en de zon. Men kan Mercurius dan recht over de zon zien heentrekken. Dit verschijnsel komt heel zelden voor De Volkssterrenwacht stelt pogingen in het werk om aspiranten aan te trekken. Het instrumentarium is nog steeds groeiende, aldus directeur J. Sohier van de Middelburgse Volks sterrenwacht. De Zeeuwse vlag wordt gehesen aan boord van de Prins Willem-Alexander. (Van een onzer verslaggevers) WEMELDINGE De 300 ton cyclo-hexaan die kapitein Earning van de eergisteren bij de noorde lijke ingang van de Witte Tonne Vlije vastgelopen binnenvaarttan- ker Caspia, overboord liet pom pen levert geen gevaar op voor de visstand. Dit is vast komen te staan na onderzoekingen door drs. R. Roskam van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek in IJmui- den. De stof is tamelijk onschuldig en niet te vergelijken met bijvoorbeeld endosulfan. Cyclo-hexaan lost erg moeilijk op in water en verdampt bijzonder vlug. Volgens de heer Ros kam is cyclo-hexaan beslist geen ze nuwgif. Dit staat in tegenstelling tot de geruchten die gisteren circuleerden en waarbij sprake was dat de over boord gepompte cyclo-hexaan grote schade zou aanrichten onder de vis- en mosselstand in de Oosterschelde. De rijkspolitie te water in Wemel- dinge onderzoekt of er een vervol ging ingesteld moet worden tegen de kapitein van de 1800 ton metende tanker, die eigendom is van de firma Van Ommeren. Zij vraagt zich af of de maatregel van de kapitein om de eiplosieve stof overboord te pompen nigt in strijd is met de wet op het vervoer van ontplofbare stoffen. Kapitein Barning was van mening dat h(j een deel van de lading over. boord moest pompen om het ontplof fingsgevaar aan boord tot het uiter ste te beperken. Zijn schip was ge strand en dreigde te breken. Wegens het ontploffingsgevaar werd ook het scheepvaartverkeer in de nabijheid van het schip stilgelegd. Pas toen bleek dat de vloeistof door de ijskoude temperatuur van het water in ijsschotsen wès veranderd, en zich over de oppervlakte had ver spreid, was het ontploffingsgevaar geweken en werd de scheepvaart route weer opengesteld. (Van onze correspondent) GROEDE De hertenkamp te Groede krijgt een nieuwe aanwinst. Over niet al te lange tijd zal koningin Juliana een hinde schenken. In de afgelopen winter zijn twee hinden overleden en een jong kalf verdronk. MIDDELBURG De heer M. J. van Poelje heeft sinds 1954 zitting in het Zeeuwse college van GS. Hij is een socialist en hij heeft de dagen van strijd ge kend. Men moet van hem echter geen rhetoriek verwachten. Hij houdt ervan, mensen te overtui gen door hen zelf de keuze te laten maken uit de argumenten die op een bepaald moment ter beschikking sta^n. Zijn eigen levensfilosofie en idealen preva leren, soms zelfs in de prakti sche politiek. In het veelal zo homogene college van GS van Zeeland klinkt dan opeens de stem van de humanist die Van Poelje is. Onze vragen werden door hem als volgt beantwoord: Welke taken zijn naar uw me ning in het beleidsprogramma van het provinciaal bestuur voor de ko mende periode van vier jaren het meest urgent? Van Poelje: Het tot stand bren gen van een zó zorgvuldige ruim telijke iinideliinig van onze provincie, dat het wonen, werken en de vrije tijdsbesteding in goede onderlinge harmonie volledig tot hun recht ko men. Het opstellen van een meerjaren plan, met urgenitie-schema en glo bale kostenraming, opdait de Zeeuw se bevolking kan weten, waar het provinciaal bestuur naar toe werkt. Het bevorderen van een Zeeuwse samenleving, waar zoveel mogelijk inwoners zidh betrokken voelen bij de ontwikkeling van de provincie en zich, zowel in materieel als in cultureel opzicht „wel" bij gevoe len. sche provincies, met name op cul tureel gebied, op het terrein van de wegen, waterbeheersing en de ruimtelijke ordening. Ook met be trekking tot de milieuhygiëne kan op zijn minst uitwisseling van ge gevens en samenwerking ter be strijding van de lucht- en waterver vuiling bijzonder zinvol zijn. Het departement van Buitenlandse Za ken zal minder angstvallig de con tacten met België als een monopo lie moeten beschouwen. 5. Welke beschrijving geeft u aan het begrip „welzijn"? Van Poelje: Bij het begrip „wel zijn" gaat het m.i. niet alleen om een individuele zaak, maar vraagt meer nog om het zich „wed" voelen in de samenleving; om de vraag of men zich op zijn plaats voelt in dat samenlevingsverband, of men er zich deel van voelt. 6. Wat betekent het programma van uw partij concreet met betrek king tot verwezenlijking van een welzijnsbeleid? Van Poelje: Het programma van die PvdA wil een bijdrage leveren om te komen tot een samenleving van gelijkwaardige burgers, waarin iedlere ingezetene het gevoel krijgt mee te tellen, niet alleen in verkie zingstijd; de burger het gevoel te geven, dat de overheid het de moei te waard vindt hem of haar op de hoogte te brengen van de proble men en prijs stelt op zijn of haar mening. De PvdA wil verscheidenheid van werkgelegenheid scheppen en daar door de werknemers meer keuze en meer kans geven op een werkkring, waarin hij het gevoel heeft zijn ca paciteiten volledig te kunnen benut ten en te kunnen ontplooien. De PvdA wil zeker niet alleen „economisch" deniken, maar de leefbaarheid in onze provincie in 2. Kunt u een globale beschrij ving geven van de kwaliteiten waaraan het college van GS in elk geval dient te voldoen? Van Poelje: Het college van GS bestaat uit mensen en het lijkt me daarom beter een poging te doen tot een globale beschrijving vam de kwaliteiten, waaraan de leden van het college zoveel mogelijk dienen te voldoen. Naar mijn mening die nen zij een duidelijke politieke keu ze te hebben gemaakt èn bereid te zijn tot wezenlijke samenwerking met mensen met andere politieke opvattingen; ze dienen verdraag zaam te zijn. Ze moeten bereid zijn zich met al hun vermogen in dienst te stellen van onze provincie. Het dienen mensen met „karakter" te zijn, zij moeten enige bestuurserva- ring bezitten en in staat zijn de gro te beleidslijnen in het oog te hou den. Dan zal een goed en bekwaam college worden gevormd. 3. Hoe staat u tegenover de vorming van een „Delta-provincie", waarin Zeeland uiteraard zijn autonomie moet prijsgeven? Van Poelje: De huidige indeling van ons land in 11 provincies is meer dan een eeuw oud. Wanneer bij bestudering zou blijken, dat in deze (1970) zo gewijzigde en zich nog steeds wijzigende situatie een andere bestuurs-indeüinig van ons land er toe kan bijdragen de belan gen van de bevolking beter te be hartigen, ben ik bereid zelfs de au tonomie van de provincie prijs te geven. 4. Ziet u mogelijkheden voor praktische samenwerking, en op welke gebieden, met België? Van Poelje: Ik zie zeker prakti sche mogelijkheden tot samenwer king met de aangrenzende Belgi- stand houden en nog bevorderen. 7. Meent u dat Zeeland in de be- leidsfilosofie van de landsregering met gelijke ogen bezien moet wor den als alle andere randprovincies? Van Poelje: De landsregering dient een beleid uit te stippelen en daaraan de hand te houden, waarbij iedere provincie in staat wordt ge steld een zo groot mogelijke bijdra ge te leveren aan het „welzijn" van de bevolking. Er zijin inderdaad sec toren, waar Zeeland extra aandacht van de landsregering nodig heeft, teneinde haar bijzondere mogelijk heden (zeehavens, industrie en re creatie) ten volle te kunnen benut ten. 8. Kunt u aangeven wat het ant woord van bestuurlijke organen e.d. zou moeten zijn op de vraag naar inspraak van niet-gekozen vertegenwoordigers, met name de jeugd? Van Poelje: De vraag naar in spraak van iedere leeftijdsgroep zal door de bestuurlijke organen ernstig dilenen te worden genomen. De toenemende belangstelling, met name van vele jongeren, is alleen maar verheugend en zal door het geven van goede, tijdige informatie moeten worden beantwoord. Dat zal een juiste werking van onze demo cratie, welke in grote mate afhan kelijk is van de actieve belangstel ling van de burgers, ten goede ko men. 9. Acht u een zeehavenontwik keling en industrialisatie, ook op lange termijn, de voornaamste be- staanbron voor de Zeeuwse bevol king, of ziet u alternatieven? Van Poelje: Juist op lange ter mijn zal de zeehaven-ontwikkeling en industrialisatie de voornaamste besitaanstarun van onze bevolking worden en blijven. De landbouw zal in exnze provincie belangrijk blijven, maar het aantal mensen, dat in de landbouw een goed bestaan zal kunnen vinden, blijft zeker rela tief afnemen. De recreatie-sector zal aan een groeiend aantal perso nen een bestaan kunnen geven, maar blijft kwetsbaar en een sei- zoensaamgelegenhedd. Het alternatief indien het deze naam mag hebben zou waar schijnlijk betekenen een sterk ver grijzende bevolkdmig of een bevol king van pendelaars, wat zou leiden tot afnemende onderwijs-moigelijk- heden en een kwijnende midden stand. De mogelijkheden op het so ciaal-culturele terrein zouden ver minderen. 10. Wat betekent uw eigen levens overtuiging voor uw actief zijn in de politiek? Van Poelje: In de PvdA zijn men sen van verschillende levensbe schouwing bijeengekomen. Als hu manist stel ik de mens centraal in de samenleving. Ik meen, dat het democratisch socialisme de mens de beste kansen biedt tot ontplooiing. Daarom heb ik voor het socialisme gekozen om in de politiek een bij drage te kunnen leveren tot bevor dering van gelijke kansen voor ie dereen. 11. Wat is uw grootste zorg met betrekking tot de toekomst van Zeeland en waarop baseert u uw hoogste verwachting? Van Poelje: De toekomst vam Zee land kam niet los geziein worden vam de toekomst vam Nederland en Van de wereld. De grootste zorg, welke ieder mens mioët bezig houden is de vraag: hoe behouden we de we reldvrede? De zorg voor de toekomst van Zeeland in engere zin acht ik het vraagstuk van het juiste evenwicht tussen verdere industrialisatie en het behouden van een optimale leefbaarheid in onze provincie. De vraagstukken in onze provin cie mogen niet vanuit louter eco nomische oogpunten worden opge lost. Er moet voor worden gewaakt, dat geen situatie ontstaat als aan de Nieuwe Waterweg. 12. Op welk punt verstaat het pu- pliek naar uw mening de bedoelin gen van uw partij verkeerd? Van Poelje: Te veel mensen zijn van mening, dat de PvdA in tè hoge mate zou streven naar ingrijpen van de overheid in het leven van de burger. Dat is een groot misver stand. De PvdA wenst ingrijpen van de overheid alleen daar, waar de ongecontroleerde vrijheid van een kleine groep van machtigen, het gevaar oproept van beperking van de vrijheid van velen. Dat geldt zowel voor de geestelijke ais voor de economische vrijheid. DEN HAAG (ANP) Minister Lardinois (Landbouw en Visserij) is bereid een extra-subsidie te geven, onder bepaalde voorwaarden, bij de fusies van veilingen. Hij heeft dit in de Tweede Kamer meegedeeld bij een interpellatie van de AK-afgevaardigde drs. R. Zijlstra. Naar de mening van dit Kamerlid is een escalatie opgetreden in de cri sis in de fruitteelt, waardoor de twij fel over de toereikendheid van de tot nu toe genomen maatregelen extra werd versterkt. De heer Zijlstra concludeerde, dat in een versneld tempo de fruitteelt ten onder dreigt te gaan en hij noem de de maatregelen tegen de achter grond van de verscherpte situatie on voldoende. Uit het antwoord van mi nister Lardinois bleek dat vrijdag a.s. overleg zal worden gepleegd over een eventuele verlaging van de pachtnormen voor de fruitteelt. Het overleg over de regeling voor een overbruggingskrediet zal worden bespoedigd. Bij de voortzetting van het inter pellatiedebat over deze crisis in de fruitteelt, diende drs. R. Zijlstra een motie in, waarin aangedrongen wondt op het treffen van aanvullen de maatregelen op zeer korte ter mijn, doch uiterlijk op 1 april a.s. In deze motie, die mede werd onderte kend namens de fracties van de C.H. U„ K.V.P., V.V.D. en S.G.P., worden de tot dusver genomen maatregelen weliswaar belangrijk genoemd, maar worden deze tevens als voorshands onvoldoende effect sorterend ge kwalificeerd. De P.v.d.A.-afgevaardigde S. van der Ploeg diende drie moties in, waarin achtereenvolgens verzocht wordt een zodanige toepassing van de overbruggingskredietregeling voor de fruitteelt, dat in ieder geval een bedrag voor levensonderhoud a fonds perdu aan betrokkenen wordt verstrekt, daarnaast een tegemoetko ming aan de fruittelers in de kosten voor hagelschadeverzekering en het gratis verstrekken van appels aan schoolkinderen onder het motto: een appel per dag houdt de dokter bui tenshuis. (ADVERTENTIE) het turfschip zondag 15 maart 14.30 het nieuwe oer-komische toneelstuk voor jong en oud met swiebertje, bromsnor, de barones, de freule, de kok, de huisknecht etc. twee uur lachen om de malle belevenissen van die rare swieber op het kasteel. kaartverkoop: het turfschip, chasséveld, breda. vrijdag 13 en zaterdag 14 maart van 10 tot 16 uur. zondag 15 maart vanaf. 12 uur. (telefonisch bespreken: 4 92 50) entree: f 2,50

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3