MINISTER SCHUT: ,,W oningzoekenden zelf te passief" lekker ïuï Treffer René's hippe hippieshow Crisis dreigt in Bredase gemeenteraad Omroep schonk andermans geld aan bezetters Maagdenhuis Vluchtende inbrekers oorzaak dodelijk ongeluk Westerse journalisten mikpunt in anti- Israëlhetze in Moskou Staking bij Vaticaan Z.-Vlaamse coureurs mogen rijden in België NA FOUTIEVE OVERSCHRIJVING DOOR DE BANK RTB7Z57TAPU Boterzwendel in België NOG STEEDS VERTRAGING RIJ-EXAMENS Vragen over diensten soldaten bij paardesport WETHOUDER AANVAARDDE FUNCTIE BIJ BOUWBEDRIJF U ziet hem op TV 13 t'm 22 maart met 5 jaar slijtage-garantie Fijn om over de vloer te hebben DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (011501—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 12 MAART 25e Jaargang No. 6194 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Gortzak en mejuffrouw Barendregt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De woningzoekenden zijn te passief. Als zij zich voor een woning hebben laten inschrijven, blijven zij maar afwachten. Maar ze zullen zelf op zoek naar een woning moeten gaan. Zij kunnen hun belangen beter zelf behartigen dan maar op het gemeentelijk woningbureau te blijven wachten". Zo reageerde minister Schut (Volks huisvesting) gistermiddag, toen de oppositie in de Tweede Kamer kritiek leverde op de soepeler rchtlijnen aan de gemeenten voor het afgeven van woningvergunningen Bij het afgeven van zo'n vergunning mogen de ge meenten veel mider eisen stellen. De oppositie vreesde dat de woningzoe kenden van de ruimere beleidslijnen de dupe zullen worden. Met name dan de laagstbetaalden. Tegen deze kritiek verweerde mi nister Scut zich heftig. Wat kregelig antwoordde hij op de aantijgingen „De oppositie probeert steeds meer van sociale maatregelen asociale za ken te maken. Het gaat er om de wo ningen doeltreffender te verdelen. Dat is sociaal huisvestingsbeleid." Schut wees er op dat minder dan de helft van de mensen die zich als „dringend woningbehoevend" aan melden, zelf niets meer doet dan zich alleen maar aanmelden. Als de wo ningzoekenden actiever worden, zal dat een betere verdeling van de wo ningen tot gevolg hebben. Geen aan beveling wenste de minister te doen aan de woningzoekenden om tot koop van een relatief zeer dure woning over te gaan. Namens de regeringspartijen ver klaarde de KVP'er Andriessen het beleid van Schut te steunen. Aan het verruimen van de richtlijnen zag hij wel risico's en bezwaren zitten. Maar het is onmogelijk om .zonder fricties uit het vraagstuk te komen, zei hij. De oppositie noemde hij te somber in de verwachting „dat het toch alle maal wel weer mis zou gaan". Overi gens wees hij er op dat gemeenten aan een gegadigde een woning kun nen weigeren als de betrokken wo ning voor de laagstbetaalden moet worden gereserveerd. De pacifist Gortzak vroeg bij een motie aan minister Schut de nieuwe richtlijnen voor de toepassing van de woonruimtewet 1947 in te trekken. Deze motie werd verworpen. De P.v. d.A., PSP en PPR steunden haar. De democraat Nijpels vroeg bij mo tie aan het kabinet nog eens te be zien of de nieuwe richtlijnen voor een vrijere woningverdeling niet be ter kunnen worden opgeschort. In de motie werd ook gevraagd de nieuwe richtlijnen pas na 1 januari 1971 ver plicht te stellen. Alleen D'66 steunde deze motie. (Van onze correspondent) EINDHOVEN -Bij een wilde ach tervolging door de Eindhovense po litie hebben drie woonwagenbewo ners met hun wagen een andere auto aangereden, waarbij de 43-jarige me vrouw W. v. d. Broek-Peijenburg, moeder van drie kinderen, op slag werd gedood. De woonwagenbewo ners, die op de vlucht waren toen zij waren betrapt bij een inbraak, ne geerden bij de achtervolging een rood stoplicht. Na het ongeluk reden zij door, maar werden even later toch door de politie gegrepen. De Eind hovense politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Tegen half drie gisternacht zagen agenten in een surveillance-wagen, een man aan de Hastelweg in Eind hoven, die zodra hij de politie zag, hard wegrende en et in een auto vandoor ging. Bij de achtervolging werden snelheden bereikt van meer dan 100 kilometer en werden diverse rode stoplichten genegeerd. Op de AalsterwegBoutenslaan reed de wagen van de woonwagenbewoners opnieuw door een rood stoplicht, juist toen mevrouw W. v. d. Broek- Peijnenburg door groen licht de krui sing op reed. Zij werd bij de botsing op slag gedood. Toen de politie later een onderzoek instelde, bleek dat de verdachten bij een opslagplaats van een oud-ijzer handel, bezig waren geweest kisten alumdniumafval met een vorkhef truck op een waarschijnlijk gestolen vrachtwagen te laden. (Van onze correspondent) BRUSSEL Twee Belgische bo terhandelaren (vader en zoon) uit Wiekevorst nabij Mechelen zijn aan gehouden op verdenking van een for se zwendel met boterconcentraat. Ze zouden dit produkt (gedenatu reerde boter) weer als echte boter op de markt hebben gebracht. Omdat het hier gaat om een partij van naar schatting duizend ton, bedroeg de winst die ze ten onrechte getoucheerd zouden hebben ruim vier miljoen gulden. VATICAANSTAD (Reuter) Ook het Vaticaan is gisteren (overigens voor slechts korte tijd) getroffen door een staking, toen het personeel van het wereldberoemde Vaticaanse mu seum weigerde de deuren te openen uit protest tegen een te lage betaling. Een grote menigte toeristen moest daardoor meer dan 90 minuten buiten het massieve gebouw wachten. Het personeel van het Vaticaan is niet ondergebracht bij een vakbond en het was volgens deskundigen de eerste keer dat er bij het Vaticaan een staking uitbrak. (ADVERTENTIE) lakens en slopen MOSKOU (AFP) Vijf westelijke correspondenten in Moskou die dins dag de tekst hebben gepubliceerd van een verklaring van 39 Moskouse joden tegen de op het ogenblik in de Sowjet-Unie gevoerde campagne te gen Israël, zijn gisteren door het Rus sische regeringsblad Izwestia „ver tegenwoordigers van het internatio nale zionisme" genoemd. Tegelijkertijd hebben 100 joden uit Kiew in een verklaring een aanval op de Russische leiders gedaan. „Deze keer hebben de zionisten hulp gekregen van bepaalde journa listen die in Moskou verblijven en de hand hebben gehad in de opstel ling van allerei soorten „verklarin gen", „brieven" en andere „anti- Russische sensationele zaken", aldus het blad. „De correspondenten van Reuter, Associated Press, de New York Ti mes, de Daily Telegraph en de BBC hebben een brief doorgegeven, die clandestien is verspreid en door hen „een verklaring" wordt genoemd „van een groep Moskouse joden, die bereid zijn op ieder moment naar Is raël te vertrekken". „Onder de opstellers van de ver klaring worden genoemd Julius Te- lessien, Josif Kazakow, Moissie Landman en Boris Schlaen, die van wege hun zionistische opvattingen al sinds lang als renegaten bekend staan", aldus de Izwestia. „Wij weten nu dat deze correspon denten oo het internationale zio nisme vertegenwoordigen. Het is echter niet in deze hoedanigheid dat zij in ons land zijn gevestigd. Dat moeten zij niet vergeten", aldus het Russische regeringsblad. (Van onze correspondent) DEN HAAG Er is nog steeds vertraging in het afwerken van rij examens. In januari deelde het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen al mee, dat enerzijds de heersende griep en anderzijds de gladheid van de wegen het rijexamen op vele plaatsen onmo gelijk maakte, zodat enige vertraging in het afwerken van die examens niet te vermijden was. Thans ziet het bureau zich genoodzaakt deze mede deling te herhalen. De weersomstandigheden hebben ook na de mededeling in januari het exa menrijden op vele plaatsen onmoge lijk gemaakt EEN GEWAPENDE man heeft de ge zagvoerder van een Boeing 727 van de Amerikaanse maatschappij „Uni ted Airlines" bevplen naar Cuba te vliegen. Het toestel had 99 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord. MINISTER BAKKER en staatssecre taris Van Son zijn bereid mee te werken aan een oplossing voor de moeilijkheden waarin veel brandstof handelaren zijn geraakt door de op komst van het aardgas. De René Show draait op volle toeren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN René Kole, elf jarige leerling van de Zeemeeuw- school in Terneuzen, glunderde. Zijn eerste hippe hippie show had al zijn verwachtingen overtroffen. Dat kon hij wel merken aan de enthousiaste reacties van het publiek, dat de grote garagehal van zijn vader aan de Am bachtstraat tot in alle hoeken deed daveren. Het was ook lang niet mis wat De René Show te bieden had: een song festival, een quiz, dansnummers en vooral veel muziek. Alles ging er bij de tientallen jegöige gasten in als koek. Gewapend met een heuse mi crofoon en bijgestaan door zijn twee lieftallige assistentes Rita Bogaert en Wendy van Vuuren maakte René er een feestelijke presentatie van. „We gaan hard oefenen om de show nog beter te maken en dan gaan we mis schien naar de „Stuif'es in" van de Avro-televisie, vertrouwde René Kale ons tussen de bedrijven door, toe. Veel tijd voor een interview had hij niet, want hij moest een prijs uit reiken aan de winnares van de quiz. Nog gauw wilde René wel kwijt dat hij een carrière in de showwereld wel aantrekkelijk vind. Wie weet, uiteindelijk is Heintje ook klein be gonnen DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden Wierda en Wieldraaijer (beiden P.v.d.A.) hebben de minister van Defensie gevraagd te verklaren dat voortaan geen dienstbevelen meer zullen worden gegeven op grond waarvan dienstplichtigen bij concoursen hippique „handlangers- werkzaamheden" moeten verrichten. DE 59-JARIGE Ronald Reagan heeft bekendgemaakt dat hij zich voor een tweede termijn van vier jaar kandi daat zal stellen voor het gouverneur schap van Californië. BREDA Het VVD-gemeen- teraadslid drs. Y. P. W. van der Werff heeft voor de Bredase ge meenteraad van hedenavond na mens zijn fractie een interpella tie aangekondigd naar aanleiding van het feit dat de wethouder van openbare werken, de heer J. F. V. Vermeulen met ingang van 16 fe bruari het adviseurschap heeft aanvaard van Zeebregts aanne mingsbedrijf n.v. dat vestigingen heeft te Breda en Tilburg. In deze interpellatie spreekt de heer Van der Werff van een „zeer ernstige bestuurlijke en vertrouwens crisis". Verwacht wordt dat als van avond geen afdoende verklaring komt van de zijde van het college van b. en w. over dit besluit, door de WD- fractie een motie aan de raad zal worden voorgelegd waarin het af treden van de betrokken wethouder wordt gevraagd. Wethouder Vermeulen, die zich niet meer verkiesbaar heeft gesteld voor de P. v.d. A. legt met ingang van 1 september zijn wethouderschap neer. WETH. VERMEULEN (Van onze sportredactie) TERNEUZEN De Belgische Wiel rijders Bond zal de Nederlandse cou reurs niets in de weg leggen als zij aan Belgische koersen willen deel nemen. De BWB zal ook geen maat regelen nemen tegen de Zeeuwsch- Vlaamse nieuwelingen. Voor hen zal dus geen startverbod worden afge kondigd, waar aanvankelijk sprake van was. Met deze verheugende feiten keer de de Zeeuwse consul Ben IJsebaert terug uit Brussel, waar een KNWU- delegatie, die verder bestond uit de heren Van Steenbergen, Ballegooyen, De Jong en Smits, een bespreking voerde met de BWB. Verder werd bepaald dat voortaan ook Zeeuwse nieuwelingen jonger dan negentien jaar in België mogen starten. DEN HAAG (ANP) De stuur groep van „Omroep 2000" te Nijme gen, die door een vergissing van de Amro-bank, een bedrag op haar re kening kreeg bijgeschreven dat voor een andere instelling bestemd was en dit bedrag deels beschikbaar stelde aan de beboete Maagdenhuis-bezet ters en deels aan de „Oranje Vrij staat", heeft gisteren meegedeeld al les in het werk te zullen stellen om deze zaak voor alle partijen op een zo prettig mogelijke wijze te rege len. „Omroep 2000" zegt de gemaakte vergissing ten zeerste te betreuren. In verband met een aangevraagde zendmachtiging, aldus een woord voerder, had „Omroep 2000" het als „voorschot subsidie 1970" gestorte bedrag van f 35.000,zonder meer opgenomen en f 20.000,daarvan aan de volgens haar „alleszins ge rechtvaardigde democratiseringsac- tie" van de Maagdenhuisbezetters en f 5000,aan de „Oranje Vrijstaat" ter beschikking gesteld. Het reste rende bedrag zou volgens „Omroep 2000" reeds teruggestort zijn. „Omroep 2000" is van mening dat de „Amro-bank" autocratisch han delt door de gevolgen van haar non chalance op de schouders van „Om roep 2000" af te wentelen, met name door het dreigen met het aanvragen van het faillissement van de omroep. „Omroep 2000" wil via een openbare verkoop van haar directie-auto en enkele kunstvoorwerpen welke zij bezit het benodigde geld bijeenbren gen om de zaak te regelen. Desgevraagd deelde de Amro-bank mee dat inderdaad bij een van haar kantoren, door een administratieve vergissing, een bedrag dat voor een andere instelling bestemd was, werd gecrediteerd op de rekening van de Stichting „Omroep 2000". Van de Stichting Omroep 2000 heeft de Amro-bank inmiddels be vestigd gekregen dat dit bedrag ondanks het feit dat volgens de Am ro-bank ook uit de bijgesloten strook jes duidelijk kon worden opgemaakt dat het bedrag voor een andere in stelling bestemd was werd ge bruikt voor betaling aan derden. De Amro-bank heeft de stichting inmiddels verzocht het abusievelijk gecrediteerde .bedrag terug te beta len, aan welk verzoek op dit mo ment nog niet voldaan is, zo werd door de Amro-bank meegedeeld. De heer Van der Werff vraagt in zijn interpellatie of b. en w. de ge ruchten kunnen bevestigen, dat de wethouder van openbare werken op enigerlei wijze met sen aannemings bedrijf dat ook in Breda opdrachten uitvoert, nadere of speciale banden onderhoudt, dan wel voornemens is zulks te doen. (Wethouder Vermeu len heeft blijkens een bericht in ons blad van vorige week zijn benoe ming tot adviseur bij dit bedrijf reeds bevestigd). Het VVD-raadslid wil voorts weten sinds welke datum deze contacten bestaan. Voorts vraagt hij of het college het aanblijven als wethou der van de betrokkene in het be lang van de gemeente acht en of het college de onafhankelijkheid van de gemeente in voldoende mate gewaar borgd vindt ter zake van aannemin gen, opleveringen e.d. „Acht het col lege het aanblijven niet strijdig met o.a. artikel 26 van de gemeentewet, zo niet naar de letter dan wel naar de geest?" De WD-fractie vraagt tenslotte of het college er zich van bewust is dat het sanctioneren door b. en w. van het aanblijven van betrokkene een zeer ernstige bestuurlijke ver trouwenscrisis in Breda teweeg kan brengen, indien de gemeenteraad in meerderheid een andere mening toe- daan blijkt te zijn dan b. en w. Wet houder Vermeulen zei liever geen commentaar op dit WD-initiatief te willen geven. Het accepteren van zijn benoeming tot adviseur bij Zee- brgts heeft hij tevoren in het college van b. en w. besproken en het col lege heeft voor dit besluit verant woordelijkheid genomen. (ADVERTENTIES) 15e INTERNATIONALE WATERSPORT EN KAMPEERTENTOONSTELUNG BOTEN - TENTEN geopend van 10-17 en 19-22 uur zondag van 10-17 uur toegang f3.50 amsterdam speciaalTrein-Toegang-biljet met3x reductie verkrijgbaar aan ca 140 NS-stations Wyers staat er achter)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1