,W enen' kwam in opspraak in DOS kampioen hoofdklasse dames CEES VERKERK EN HET BUIZENM Y STERIE él zomerse MINI-PLOEG VOOR TITELSTRIJD Kodokan Dojo clubkampioen MAAGKLACHTEN SS® lOffsiekracht mensen ventileren ótfkde woonkamer n IMlSTit; en natuurlijk met 'n lïho ventilatoren vanaf 53.90 en de weldaad van vruchtensappen zijn verenigd in SJNAS- VRUCfUmiMONADE A'.aandag 9 en dinsdag 10 maart 1970 DE VRIJE ZEEUW w. van den Berg op dreef (Van onze sportredactie) GRONINGEN De legio recordegalisaties en ver. beteringen tijdens de perfect geor. ganiseerde Nederlandse kampioen schappen in de Martinihal te Gro ningen hebben duidelijk bevestigd, dat de indooratletiek in Nederland nog in zijn kinderschoenen staat. Te gelijkertijd echter viel de steil stij gende curve in het prestatieniveau van de nationale atleten en atletes te te constateren. Verheugend daarbij was dat niet alleen de Nederlandse top, die ontegenzeggelijk breder wordt, maar ook de jeugd van zich deed spreken. Voor de meest opvallende verich- ting zorgde Wilma van den Berg. De Udenhoutse nijverheidslerares ver beterde zaterdag tot tweemaal t.oe het nationale record, dat zij tenslotte bracht op 7.2. Zij bleef daarmee slechts eentiende seconde verwijderd van het wereldrecord van de Russin Tsjelkanova, dat dateert uit 1962, Zij stelde tevens haar kandidatuur voor de Europese titelstrijd het ko mende weekeinde in Wenen. Daar zal zij opnieuw worden geconfronteerd met 't Oostduitse sprintgeweld: Meiss- ner en Vogt, die haar in Athene .de weg naar goud en zilver versperden. Reeds in de series toonde Wilma van den Berg, dat zij momenteel in een uitzonderlijke vorm verkeert. Na een flitsende start snelde zij naar een tijd van 7.4, waarmee zij eentiende seconde afknabbelde van het natio nale record van Corrie Bakker. De pupil van Jacob Dikken had echter nog meer in petto. In de eindstrijd liet zij het publiek gisteren veel talrijker dan zaterdag, toen de Rudi Carrel-show op de Duitse televisie mogelijk velen van een gang naar de Martinihal weerhield pas werke lijk zien, hoe eenzaam zij aan de na tionale top staat. Ook Mieke Sterk die met een tijd van 7.4 de limiet voor Wenen (te laat) haalde, kon haar geen moment bedreigen. De AD A-atlete smaakte echter later het genoegen van een fraaie over winning op jfie 60 meter horden, op welke afstanfc' zii tweemaal aan de eis van Wei ei^ (8,6) voldeed. In de series kwant zj' 8,5 en in de finale ging zij zeïf s in 8,4 door de finish Het natiïur(.aient dat Wilma van den Berg onmiskenbaar bezit, is ook bij haar zi»sie Rietje aanwezig. De 16-jarige Ujiense, nog maar net A- junior, demonstreerde dat met twee maal 7,4 op apverd.uidelijke wijze. Sinds Leo cB® Winter, die nog steeds voor studie if1 de Verenigde Staten verblijft, heef' Nederland geen ver springers varf „formaat meer gehad. De tekenen Rijzen er echter op, dat dat niet meer (zo 'anS zal duren. Daar voor is in de eerste plaats verant woordelijk dé' 21-jarige Rotterdam mer Jan Dren'- De Metro-atleet hij ging in september over van PAC naar Metro qp traint sindsdien bij Peter Nederh-'nd verbaasde alle insiders met efn sprong van 7.59 me ter. Te meer »(errassend was Drents prestatie, omdai hij (als 18-jarige junior) tevoren igpoit verder was ge komen dan 7 meter precies. Drent eindigde met een verschil van slechts acht centimetet op de tweede plaats achter de Belg Houssiaux. Ook zijn clubgenoot Hans van Enk huizen wiens eigenlijke nummer de horden is kwam uitstekend voor de dag. Nadat hij in de kwalificatie reeds 7.07 meter had overbrugd, kwam hij in de eindstrijd zesmaal boven de zeven meter, met als beste verrichting 7.36 meter. Hans Smee- man (AVR) maakte het drietal Ne derlandse zeven meter-springers bij de heren,vol: 7.03 meter. Ook de jeugd toonde aan dat voor de toekom.it van het verspringen gro te verwachtingen mogen worden ge koesterd. En met name dan Ron van Wilgen. De Haagse A-junior behaalde de titel met een afstand van zeven meter. Rond de 800 meter dames hing een explosieve sfeer. Tilly van der Made wilde namelijk kost wat kost re vanche nemen. Zij zon op wraak, die gericht was tegen de NTC, die met betrekking tot de selectie voor We nen een uitzondering had gemaakt voor lij a Keizer. De opzet van de Leimuidense slaagde grandioos. Met een zege op Ilja Keizer had zij de NTC het schaamrood naar de kaken gejaagd. In de voorlaatste ronde stoof zij Ilja Keizer, die direct bij de start de leiding nam, voorbij. Ilja Keizer probeerde met inzet van alle krachten terug te komen, maar haar verkramp te eindsprint reikte een meter tekort 2,10.1 tegen 2.10.2. Bram Wassenaar behaalde een schit terende zege op de 1500 meter. Hij klopte daarbij de Belg Van Mansho ven. die reeds een tijd van beneden de 3.45 achter zijn naam had staan Ook de Groninger Carsten Camp ein digde voor de Belg. Trainer Cees Koppelaar zei over de in een sublieme vorm verkerende Wassenaar (3.51.3), die het 20 jaar oude record van Wim Slijkhuis scherper stelde: Bram komt dit jaar. onder de 3.43 en dan ben ik aan de voorzichtige kant". Tilly van der Made (links) klopt Stans Brehm op de 500 meter. KRITIEK OP BELEID VAN N.T.C. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) GRONINGEN De gevolgde procedure van de nationaal technische commissie van de KNAU bij het aanwijzen van de Nederlandse afvaardiging voor de Europese titelstrijd in Wenen heeft tijdens de Nederlandse indoor- atletiekkampioenschappen in Groningen aan hevige kritiek bloot gestaan. Ontstemming heerste zowel bij atleten als leden van de trainingsraad. De ntc maakte vorige week de mini-ploeg bekend: Wilma van den Berg en Ilja Keizer. Een frappant detail daarbij is, dat geen van beide atletes had vol daan aan de gestelde limieten voor deelname aan het evenement in de Oostenrijkse hoofdstad. Voor Wilma van den Berg, die bij de (eerste) Eu ropese kampioenschappen zal uitkomen op de 60 meter (eis 7.4 seconden), kon worden aangevoerd, dat zij op de vergelijkbare 60 yards 6.9 op de klokken had gebracht, terwijl zij bovendien op 80 meter driemaal 9.6 voor zich liet afdrukken. Dat is aanvaardbaar. Voor de uitverkiezing van Ilja Keizer waren echter geen gronden aanwezig. De Spartaan-atlete reikte ver leden week in Oost-Berlijn in de enige 800 meter die zij dit indoor-seizoen liep tot 2.09.8. 1.3 seconde boven de limiet. Mieke Sterk over het feit, dat Ilja Keizer voo-r die datum de eis ook niet haalde en wel werd uitverko ren: „Het lijkt nergens op. Als het op deze manier doorgaat, dan krijgen we net zo'n troep als vorig jaar". Dit een andere hoek kwam even eens toorn vanwege het ntc-heleid, de trainersraad, het aan de ntc ad vies brengend lichaam, dat de limie- tenheeft vastgesteld. Ton Eykenbomo vertolkte de mening van de leden van de trainersraad. „Er ging iets door me heen, toen ik de samenstel ling van de ploeg hoorde. Ik voelde me gewoon in m'n hemd gezet. Ik voelde me genomen. Zit je daarvoor een hele avond te vergaderen. Dat is gewoon weggegooide tijd geweest. Het is natuurlijk wel zo, dat de trai nersraad uitsluitend, adviseert, maar de technische commissie heeft- onze limieten gesanctioneerd. We moeten keihard zijn. Net zoals in het bui tenland. De trainersraad had gisterochtend in Motel Terminus Noord een (ge plande) vergadering en daarin kwant deze aiffaire ook aan de orde. Om dat de stap van de ntc definitief was, besloot men deze kwestie ver der te laten rusten. Wel is waarschijn, lijk, dat de trainersraad het stellen van limieten en het bindend zijn daarvan in zijn algemeenheid aan hangig zal maken bij de ntc. Nadat zaterdag Mieke Sterk had voldaan aan de eis op de 60 meter en Tilly van der Made (800 meter), die Ilja Keizer bovendien klopte, en Jan Drent (verspringen), dichtbij de limiet waren gekomen, is gister ochtend nog in een (eveneens van tevoren vastgestelde) ntc-vergadering ter sprake gekomen of nog gepro beerd moest worden de ploeg voor Wenen uit te breiden. Men besloot ervan af te zien. Jo Moerman: „Wij waren unaniem/van mening het niet te moeten doen, omdat het de or ganisators voor problemen zou stel len. Als zij ons verzoek hadden in-, gewilligd, dan zouden zij ook andere landen toestemming hebben moeten geven, als die hun ploegen nog gro ter wensten te maken. Bovendien is het altijd nog zo geweest, dat als iemand laat werd aangewezen, het een flop werd. Dat heb je maar ge zien met Hans Enkhuizen in Athe ne". Het is altijd normaal dat nationale kampioenschappen dienen als een se lectie voor internationale titelstrij den. Dat was nu niet mogelijk, om dat de inschrijving voor Wenen 4 maart sloot. Zijn de data voor de na tionale kampioenschappen dan ndet was ongelukkig gekozen? Jan Kleyn geeft er antwoord op: „Dat is inder daad zo. Maar we stonden voor de keus of ze nu in Groninger, te laten houden of eerder in de oude RAI. In Groningen konden we het namelijk niet eerder doen. In de oude RAI is de mogelijkheid voor het maken van goede prestaties niet aanwezig. We meenden daarom van deze unieke gelegenheid, die wel kans op uit stekende verrichttingen biedt, ge bruik te moeten maken De eerste, die fel reageerde op de ze gang van zaken was Tilly van der Made, die ook aan de internationale wedstrijSen in Oost-Berlijn had deel genomen en een tijd van 56.9 (in de series) had gerealiseerd op de 400 meter, 1.9 seconde te langzaam voor 'n retourtje Wenen. De Leimuidense was bijzonder verbolgen, hetgeen zij bepaald niet onder stoelen of ban ken stak. „Ze zijn niet eerjijk bij de KNAU. Ze hebben met twee maten gemeten. Het is helemaal niet, omdat ik ook per se naar Wenen wil. Ze moeten gewoon geen uitzondering maken. Ze moeten zich aan de li mieten houden". Jo Moerman, de ntc-secretaris, die zaterdag zijn KNAU-loopbaan beëin digt, vond echter dat de handelwijze van de ntc beslist wel te verdedigen was. Hij motiveerde het als volgt: „Ilja was verhoudingsgewijs dichter bij de limiet dan Tilly. Bovendien was het voor Ilja de eerste de beste indoorwedstrijd, waarin zij uitkwam, terwijl Tilly al meerdere wedstrij den had gelopen". Jan Kleyn, de voorzitter van de ntc voerde nog een motief voor de aanwijzing van Ilja aan: „Ook een factor is geweest, dat Wilma nu niet alleen hoeft te gaan". Wat voor zin heeft het dan limie ten vast te stellen, als daar toch niet aan wordt vastgehouden? Jo Moer man: „Je moet een uitgangspositie hebben. En daarvoor dienen limieten, liet is toch te gek als hijvoorbeeld iemand, die de limiet door ongun stige omstandigheden net niet heeft gehaald, niet wordt uitgezonden. Er moet ruimte zijn bij twijfelgevallen". De Nederlandse ploeg werd samen-* gesteld, nadat de ntc kennis had ge nomen van het rapport van Fanny Blankers-Koen, die als ploegleidster Wilma van den Berg, Ilja Keizer e.n Tilly van der Made naar Oost-Berlijn had vergezeld. De inhoud was gun stig voor Wilma van den Berg en Ilja Keizer en negatief voor Tilly van der Made. „Bovendien", zo zegt Jo Moei- man, „hebben wij damescommisste- lid Gerda Kraan geraadpleegd. Zij was ook van mening, dat Ilja wel en Tilly niet kon gaan" Was het de ntc dan niet bekend, dat Tilly van der Made in Oo:st-Berlijn verre van fit aan de start verscheen; dat zij een maand lang met een blessure had gekampt en dat zij na de reis naar Oost-Duitsland had moeten overgeven en last had van hoofdpijn? Jo Moerman daarover: Tilly is dom geweest Van die blessure was ons niets bpkend Zij vertelde het pas na afloop aan mevrouw Blankers- Koen Zij was natuurlijk bang, dat zij anders niet had mee gemogen. Het is haar eigen schuld, dat zij niet naar Wenen mag. Ook al omdat zij in Oost-Berlijn per se op de 400 me ter wilde uitkomen, terwijl zij op de 800 meter waarschijnlijk betere kan sen had" Ook Mieke Sterk was woedend. Voor de aanvang van de wedstrijden stelde zij: „Ik zal ze eens een poep- je laten ruiken" Dat deed zij inder daad met het voldoen van de eisen op de 60 meter en- de 60 meter hor den. Voor Mieke Sterk echter geen reis naar Wenen, want de sluitings termijn voor aanmelding was 4 hiaart. DELFT (ANP) De Kodokan Dojo uit Utrecht heeft zaterdagavond in de sporthal te Delft het Nederlands clubkampioenschap judo veroverd. De Kodokan Dojo versloeg in de eindstrijd Gun Guan Lin uit Den Haag met 32. De resultaten vam de halve finales waa-en: Guan Lin wint met 3—2 van Judo-academie P. Smit (Eindhoven); Kodokan Dojo wirut met 31 van sportschool W. Boersma (Amers foort). VOETBAL Lev Jasjin van Dy namo Moskou heeft in Adelaide (Austr.) een geweldige wedstrijd ge speeld. De 11.000 bezoekers zagen de Russische veteraan de meest onmo gelijke ballen houden. Dynamo won met 31 van Zuid-Australië. Een lid van de Cubaanse voetbalploeg heeft asiel gevraagd in de Latijns-Ameri kaanse ambassade in Pan ami. De speler werd geïdentificeerd als Ro driguez Arguelles. Jan Bols in actie' op de „wonderhaan" van Inztell. - jjBBBMj jLtsav1' r i: 'i - (ADVERTENTIE) (Van een speciale verslaggever) INZELL Kees Verkerk en het huizenmysterie. Het zou de titel kun nen zijn van een spannende detcc- tive-roman. Maar de hoofdrolspeler heeft weinig van een super geheim agent uit de zeventiger jaren. De eni ge overeenkomst ligt waarschijnlijk in ht mystieke vlak. het ongrijpbare ondefinieerbare van een alles kun- ner. Verkers hulpmiddel op de twee de dag van de vijflandenwedstrijd in het met ideale weersomstandigheden gezegend Inzeil:! nieuwe buizen on der de schaatsen. Verkerk had weer een houvast, een soort talisman, lei dend tot de topprestaties van weleer. Bijna geruisloos glijdend („het is net of hij een wankelmotor heeft", ty peerde Peter Nottet raak) bleef Ver kerk in de eerste rit van de 1500 me ter eentienden van een seconde onder zijn eigen wereldrecord. Feitelijk be droeg 't verschil slechts vierhonderd ste seconde, maar de 2.01.96 werd tot 2.01.9 afgerond. „Die buiten, die doen het 'm", rea geerde Verkerk onmiddellijk na het uitrijden, wijzend naar zijn schaat sen. Het gebeurde in de vroege och- tnduren van zondag. De kleine Put- tershoeker, dit seizoen zo gekweld door een lange nawerkende ziekte periode had zaterdag, toen de lang verbeide zon eindelijk boven het zwaarbesneeuwde Inzeil was versche nen, met onbehagen naar zijn resul taten gekeken. „Die 500 meter ging nog wel", aldus de oud-wereldkam- pioen, „Maar op de vijf kilometer reed ik geen meter. Toen ik vorig jaar het wereldrecord op 7.13.2 bracht toen voelde ik het over mijn hele SJ Dan bent u alleen gebaat met een waardevol middel dat goed helpt SUC-MAC stilt niet alleen het zuur branden, het heft ook, de pijn op. En dat is natuurlijk ook belangrijk! Verkrijgbaar bij uw apotheek en drogist. lichaam. Dat mist» ik nu". Verkerk ging zoeken naar è,en oorzaak. „De vorige wereldrecords vestigde ik steeds nadat ik nieuVe buizen had -genomen", stipte het cSpor zijn hoofd Zijn plan stond vast.\Schaatsfabri kant Jaap Havekotte sakte bereid willig een brandertje uXt zijn voor- raadtas en verwisselend» de versle ten ijzers voor nog ongeoiruikte, die de mentaal ongekwetste Verkerk naar het mijlrecord droegenk Het was de derde wereldrecfcjrdver- betering op de in fabelachtigetstaat verkerende kunstijsbaan dit wteek- einde. Het nog niet eens erkendeV'e- eord van ISU-sprintkampioen Vaite- ri Moeratov (38.73 seconde) had twe keer een correctie ondergaan. Zater\ dag flitste de Japanner Keiichi Suzu-l ki naar 38.71 seconden en een dag later, toen de wedstrijden drie en een half uur eerder begonnen en de zon het befaamde, glij-ijs tevoorschijn had getoverd, bleef de Zweed Hasse Boerj es daar met 38.46 seconden on waarschijnlijk ruim onder. Het gran dioze afscheidsfeest van het schaats seizoen 1969-1970 werd met een vier de wereldrecord besloten. Jan Bols eveneens Profijt trekkend van de buizentruc, beëindigde vooral dankzij een sterke 10,000 meter (15.11.1) de grote vierkamp met een puntentotaal van 171.512, 0426 punten beneden het oude record van Goeran Claeson. De recordregen verdrong de vijflandenwedstrijd eigenlijk wat naar de achtergrond. Volgens de ver wachting zegevierde Noorwegen (293 punten) met grote voorsprong. Zwe den, dat in de sprintersklasse gemak kelijk met de Noren kon wedijveren, maar bij de all-rounders (met een te leurstellende Claeson) veel moest prijsgeven, werd met 231 punten tweede, voor Nederand, dat in de sprintersgroep ver achter bleef. De verse buizen prikkelden Kees Verkerk en Jan Bols gisteren tot groot enthousiasme van de talrijke Nederlandse supporters, tot „helden daden". Een ouderwetse explosie van Verkerk op de 1500 meter („Ik schrok eigenlijk van mijn opening", zei hij later) leidde tot de veelbejuhelde 2.01.9. „Ik weet nu dat Ik het vol gende seizoen ook kan meekomen", sprak Verkerk opgelucht. Bijna was Magne Thomassen in de volgende rit nog sneller. Tegen een ongeïnspireer de Schenk (2.07.6) gaf de laatste ron de de doorslag ten nadele van Tho massen: 2.02.6. Bols eindigde met 2.04.4 als derde. Op de 10.000 meter vertrok Bols op een schema van 15.16.0, noodzake lijk om het wereldrecord puntento taal van Claesson scherper te stellen. „In het begin ging het eigenlijk niet zoals ik wilde", aldus Bols. „Bo vendien wist ik niet waartoe Gut- tormsen in staat was. Twee jaar ge leden pakte hij mij hier ook. Later in de wedstrijd toen hij wegbleef ging het beter". Dankzij een sterke twee de gedeelte finisht, hij een in een per soonlijk record van 15.11.1. Guttorm- sen (15.21.4) en de onderweg voort durende grappende Verkerk (15.24.2) 'erden respectievelijk tweede en :rde. „De derde plaats van Verkerk in\het eindklassement is toch fraai te noefflien", vond Leen Pfrommer, die moraen alweer op de KMA te Breda als sjportinstructeur aan het werk gaat. feij blikte uiterst tevreden te rug opk, het zo succesvolle seizoen. „Na de prachtige titels van Schenk, nog twee A'ereldrecords ook. Een be tere afsluiting had ik niet luunnen wensen" (ADVERTENTIE) (Van onze volleybalmedewerker) BREDA In verschillende klassen van de volleybalcompetitie is de strijd in de onderste regionen spannender dan bovenaan. In de eredivisie heren zijn nu zelfs acht teams betrokken in de degradatiestrijd. Door een uit stekende 32-zege op Cito is DOS nu met 10 punten op gelijke hoogte met Hevok dat een vrije dag had. DTS kwam door een 3-2-zege op Libanon op 12 punten, evenveel als HML en SFC, die respectievelijk van Orawi en Valuas verloren. Tornado, dat ook niet speelde, heeft ook 12 punten, maar 2 wedstrijden minder gespeeld. Zelfs Libanon, 14 punten uit 18 wed strijden, is zeker nog niet veilig. Blokkeer bleek nog niet in staat om AMVJ ernstig te bedreigen. Slechts in een set kwamen de Hagenaars tot winst. Bij de dames werd Vredestedn kansloos door een 30 nederlaag bij DVC. Bekkerveld en Haag '68 maak ten geen fout. Voor Haag '68, dat een zwaarder programma voor de boeg heeft, worden de kansen steeds klei ner. Voor Armada en ook voor Isala word'en de kansen op redding er eveneens niet beter op. Hoofdklasse Zuid, dames, heeft haar kampioen. Door een 30 zege op Swift en doordat Theresia bij Bekkarveld 2 verloor werd DOS on bereikbaar. Onderaan hebben Jong Pendrecht en Shot zich enorm inge spannen om uit de gevaarlijke hoek te komen. Eerst in de beslissende set verloor Jong Pendrecht van Valuas en ook bij Shot - VCT viel de be slissing in de vijfde set. Bij de heren was het zaterdag he lemaal een hekseketel. Totaal onver wacht verloor het ongeslagen EVV met 32 bij Were Di in Gemert. Odulphus, dat met 31 zegevierde bij Orawi 2, heeft nu plotseling de kans weer in eigen hand. Zaterdag bij Odulphus - EW kan de ontkno ping volgen. Onderaan is de strijd in volle hevigheid losgebarsten. Kara- noi presteerde het om met 32 bij Concordia te winnen. O ok Hajraa won. Met 1816 in de vijfde set ver sloeg de Eindhovense ploeg Petrus en Paulus. Bermi drukte Sarto weer op de voorlaatste plaats. Na een 20 voorsprong, viel de beslissing toch eerst in de vijfde set. In de overgangsklasse dames, af deling 7, bracht Set Up haar voor sprong op 6 punten door met 32 bij Dynamo te winnen. LVC had veel moeite bij OVOCO in Oss, maar won toch in 3 sets. Lyceum moest een set afstaan aan Den Dungen. De be langrijke ontmoeting RHBS-VVO werd een ruime zege voor VVO. In .afdeling 8 had Terhole geen lef ge noeg om op de kritieke momenten aan Achilles haar wil op te leggen, arathon speelde een goede partij en MOC '17. De 30 zege voor team uit Bergen op Zoom was dan ook geflatteerd. Bij de heren is Matador nog steeds van slag. Bij Ju liana resulteerde een 20 voorsprong in een 32 nederlaag. Pijnlijk vooi strijden nu alle dient te winnen om strijden nu allen dient te winnen om de degradatie nog te ontlopen. LVC behield haar kans met een rustige 30 zege op Delta 2 en RHBS deec! knap werk door met 31 te winnen bij CVV. Sifrak - Lyceum stelde als derby wel teleur. Lyceum hield de teugels strak in handen en won mc 30. In afdeling 7 stelde ook Atak teleur. Met 31 verloor het bij OVO CO in Oss. (ADVERTENTIE) Rijk aan vitamines Lekker! Gezond! In royale gezinsflessen, bij uw melkhandelaar, kruide- nier, groenteman en slijter. RECOM 242

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7