COMPUTER-ZEGELS 15*10 25+10 Kernwapens blijven in handen van grote drie Dr. Klompé wil geen censuur J. Cremer (OVIQSHFTEN I je^elHd NIET-VERSPREIDINGSVERDRAG VAN KRACHT HARING FILETS DRUIVENSAP FRISDRANKEN PRUSSIA© PREMIER IS TEKORT s GESCHOTEN Libanon verbiedt guerrilla-activiteit nDrlorhnrl Pompidou: Van de Amerikaanse regen in de Franse drup Commentaar Spelletje Solidair zijn Gehuwd priester mag blijven in parochie Kdam Noren en Denen sluiten consulaat in Rhodesië Górkum kan weer stemmen op „uitgetreden elf" Verplichtingen Rapport fluoridering drinkwater gemaakt Frankrijk en China doen niet mee diV kleuren m etui THIWWIS APPHM CORNED MARSARINE ola^ewel-tonic cf sinas FLES 34&HiftMNSl Kamerlid verwijt minister Beernink gebrek aan fatsoen Oppositie Nieuwe chef luchtmachtstaf VRIJDAG 6 MAART 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Onze posterijen stappen dinsdag zeven april het computertijdperk in. Dan immers presenteren zjj als eerste post dienst in de wereld vijl zomer- postzegels die langs elektronische weg zijn getekend. Het zijn de post- ■egels-van-de-toekomst. 'Jen schepping van ontwerper R. O. E. Oxenaar en de Eindhovense Technische Hogeschool Ir. Th. W. 1. van Lammeren. Samen kozen zij uit een gewel- Uge hoeveelheid lijnen, constructies n structuren, die uit de T.H.-com- itcr rolden, vijf composities. De lijnstructuren op de zegeltjes stellen niets voor. Het zijn abstrac- e ruimtevullingen, die wel, voor eder die daarvoor gevoel heeft, de dynamiek en de onpersoonlijkheid vmboliseert van het tijdperk van e technologie. Geen romantische, tot in de klein te bijzonderheden afgewerkte plaat jes. Wel merkwaardige, boeiende composities van lijnen, vierkanten, cirkels en concentrische bollen. Om die sfeer nog te onderstrepen gaf Oxenaar de zomerzegels 1970 de primaire kleuren blauw en geel. En voerde hij er twee uit in glan zend aluminium. De computerzegels verschijnen in frankeerwaarden (met toeslag): 12 cent, plus 8- 15 cent, plus 10; 20 cent plus 10; 25 cent plus 10 en 45 cent plus 20. De Nederlandse regering heeft (ofschoon niet al te vaak) de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika en Rhodesië afgekeurd; ook in Ver- enigde-Natiesverband. Ook na de uitroeping van de re publiek Rhodesië door de blanke minderheidsregering-Smith, vormt aldus het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken een eventuele verbreking van de (nog steeds bestaande) consulaire banden met Rhodesië geen onderwerp van beraad. Nederland houdt zijn con sulaat-generaal in Salisbury open, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Noor wegen en Denemarken. En ondanks de V.N.-resoluties (van jaren gele den) over sancties tegen Rhodesië. De V.N. beschouwt het regime- Smith als illegaal, immoreel en een bedreiging voor de wereldvrede. Nederland heeft destijds met deze „kwalificatie" ingestemd. Maar toch is de zaak, aldus Bui tenlandse Zaken nog in studie. Ne derland erkent het Smith-regime niet, maar er wordt wel een consu laat-generaal opengehouden. Wat dan allemaal wel erg veel op een spelletje met woorden lijkt. De gereformeerde synode heeft voor de kerken in het zuiden van het land deze week geen pret tig nieuws opgeleverd. Integendeel, de uitspraak, dat gemeenschappe lijke kerkdiensten van gereformeer den met rooms-katholieken (nog) niet gehouden mogen worden, is ronduit teleurstellend. Niet alleen voor de gereformeerde maar voor alle kerken in Zuid-Nederland. Juist in de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Limburg was de oecume nische toenadering de laatste tijd uit de impasse van alleen maar mooi- praterij gehaald en dank zij initia tieven van het Pastoraal Beraad der Kerken (waarin onder meer de ge reformeerde kerken en de katholie ke kerk vertegenwoordigd zijn) voor het zuiden meer een levend gebeu ren geworden. Dit geschiedde met name door twee adviezen, n.l. één voor gezamenlijke kerkelijke slui ting en inzegening van gemengde huwelijken en één voor gezamen lijke kampdiensten tijdens de va kantieperioden in toeristenstreken. Eveneens in het zuiden, n.l. in Breda, was het dat in januari j.l. de plaatselijke Werkgemeenschap van Kerken een zeer geslaagd initiatief ondernam om de verschillende pa- rpchies en gemeenten der verschil lende kerken elkaar te laten uitno- c(igen voor deelname aan kerkdien sten ai of niet met open communie. Er zijn nog veel meer ontwikke lingen te noemen, landelijk, in. de Raad van Kerken, in de minder starre houding van de hervormde synode en de nog minder starre der Nederlandse katholieke bisschop pen, waar deze uitspraak van de gereformeerde synode dwars tegen in roeit. De synode keurt niet alleen elke gemeenschappelijke dienst met ka tholieke parochies af, wat ons nog veel meer verbaast is dat de gere formeerde synode verklaart, dat er geen gemeenschappelijke doopdien- sten met katholieke parochies kun nen worden gehouden. Het is ons een volkomen raadsel hoe dit in 1970 nog mogelijk is terwijl op 23 januari 1968 de generale synode der gereformeerde kerken in Ne derland samen met het episcopaat der katholieke kerk in Nederland of- (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (KNP) De katho lieken in het district Rotterdam- Alexanderpolder, Ommoord en Ca- pelle a.d. IJssel hebben er blijkens de uitslag van een enquête geen be zwaar tegen als een van hun pasto- des, de heer Michiels van Kessenich, ook na zijn huwelijk onder hen blijft werken. Op de vraag of men een gehuwd priester zou willen aanvaarden over eenkomstig de huidige beleidslijnen van de bisschoppen antwoordde 72,3 procent bevestigend en 27,4 procent ontkennend. Op de vraag of men eventueel een gehuwd priester zou willen aan vaarden in zijn volledige functie ant woordde 60 procent met ja, 38,7 pro cent met nee. fideel de wederzijdse dooperken- ning proclameerde. Dit alles raakt niet meer alleen de christenen in de gereformeerde ker ken. Er is reeds zoveel gemeen schappelijks gebeurd dat het alle kerken in Nederland raakt. En het raakt het meest pijnlijk de kerken in Zuid-Nederland. Wij begrijpen dat met name de gereformeerde christenen hier, zo als hun delegatie-woordvoerder ds. Bloemkolk uit Eindhoven het deze week in de synode zei: in verlegen heid zijn geraakt, erger, in gewe tensnood. Wij menen, dat nu de ka tholieke, de hervormde en de an dere mede-christenen, die in het Pastoraal Beraad der Kerken in het zuiden samen met hun gereformeer de broeders en zusters op weg zijn gegaan, niet mogen zwijgen. Als christelijke oecumene ergens meer moet zijn dan mooipraterije dan is het hier. Samen in kerkdien sten naar de eenheid toegroeien is heel wat, maar solidair zijn is meer. MOSKOU (TASS-AFP-Reuter-DPA) Het door de Sovjet-Unie en de V.S. opgestelde ver drag tegen de verspreiding van kernwapens het z.g. non-proliferatieverdrag is gisteren van kracht geworden. Beide landen hebben in Moskou de ratificatie-oorkonden gedeponeerd. Dit geschiedde tijdens een plechtige bijeenkomst in de Russische hoofdstad waarop het woord werd gevoerd door premier Alexei Kosygin. „De Russische regering", aldus de premier, „hecht zeer veel waarde aan het gesprek met de Verenigde Staten over een beperking van de strategische wapens, dat eind vorig jaar is begonnen. Wij bereiden ons zeer ernstig voor op de onderhandelingen over deze kwestie die in april in Wenen zullen beginnen. Het resultaat van deze besprekingen zal afhangen van de goede wil van beide partijen". Kosygin vervolg de: „De Russische regering is zeer tevreden over het vandaag van kracht geworden verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. Het verdrag beschermt de mensheid tegen de dreiging van een atoom oorlog". KOPENHAGEN (RTR) Na Noor wegen heeft gisteren ook Denemar ken zijn consulaat in de Rhodesische hoofdstad Salisbury gesloten, als mede een vice-consulaat in Boela- wayo. GORKÜM (A.N.P.) De elf Gor- kumse raadsleden, die op 13 okto ber 1969 hun ontslag indienden, om dat ze niet langer met burgemeester Van Rappard wensten samen te wer ken, overwegen voor het merendeel zich voor de komende raadsverkie zingen herkiesbaar te stellen. De elf hebben met verontwaardi ging aangezien, dat er vijf maanden na hun ontslag nog steeds geen mi nisteriële beslissing over het aanblij ven van de heer Van Rappard is af gekomen. Het waditen is op het ad vies van mr. Kolfschoten, oud-bur gemeester van Den Haag. De ex-raadsleden overwegen dat er sterke aanwijzingen zijn dat bur gemeester Van Rappard op 1 juni a.s. niet zal worden herbenoemd. BEIROET De Arabische guer rillastrijders die in Zuid-Libanon zijn gelegerd, hebben opdracht gekregen hun activiteit in het gebied langs de Israëlische grens te staken. Een deel van deze guerrilleros zal uit het grensgebied worden terugge trokken en naar Jordanië worden overgebracht. De overigen blijven in Zuid-Libanon op non-actief. Deze instructies zouden ten doel hebben te voorkomen, dat Israël Li banon binnenvalt. De ratificatie-oorkonden werden namens de Verenigde Staten gedepo neerd door de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Jacob D. Beam en namens de Sovjet-Unie door de mi nister van buitenlandse zaken, An drei Gromiko. De ratificatie-oorkonde van Groot-Brittannië was reeds op 29 november 1968 bij de Russische regering gedeponeerd. Gisteren zijn in Londen en "Wash ington soortgelijke deponerings- plechtigheid gehouden. Behalve door de drie grote mogendheden is het verdrag thans door negenenvijftig landen ondertekend. Vijftig landen hebben het geratificeerd. In totaal vijfenveertig landen hebben gisteren de ratificatie-oorkonden in Moskou, Washington en Londen gedeponeerd. Het nu van kracht geworden ver drag werd op 12 juni 1968 door de algemene vergadering der Verenig de Naties goedgekeurd. Daarvóór wa ren zes jaren verlopen van vaak moeilijke besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie DEN HAAG (ANP) De KVP- kamerieden Maenen en Dusarduyn hebben de staatssecretaris van Volks gezondheid schriftelijk gevraagd de juistheid van berichten te bevestigen, dat de gezondheidsraad zeer recent rapport heeft uitgebrach otver fluori dering van drinkwater. Zo deze be richten juist zijn willen deze kamer leden het rapport spoedig vrijgege ven zien. en op de Geneefse ontwapeningscon ferentie. De drie kernmogendheden, die het verdrag ondertekend hebben, de Sov jet-Unie. de V.S. en Groot-Brittannië verplichten zich geen kernwapens aan derde landen te verstrekken. Ook zal deze landen niet worden toege staan dergelijke wapens te gebruiken. Ook zullen deze landen niet helpen bij onderzoekingen op het gebied van kernwapens. De niet-nucleaire landen verplich ten op hun beurt zich geen kern wapens van andere landen aan te ne men en af te zien van de vervaardi ging van kernwapens. Zij onderwer pen zich verder aan toezicht door het Int. bureau voor atoomenergie (IAEA) in Wenen. De andere kernmogendheden, Frankrijk en China, hebben gewei gerd tot het verdrag toe te treden. Zij hebben zich indertijd ook niet aangesloten bij het verdrag inzake een stopzetting van de kernproeven. Het non-proliferatieverdrag voor ziet verder in besprekingen over de beperking van strategische wapens. De Verenigde Staten en de Sovjet- Unie zetten hun besprekingen hier over, die vorig jaar in Helsinki zijn begonnen, in Wenen volgende maand voort. Roemenië heeft gisteren op de ont wapeningsconferentie in Genève ge pleit voor een regeling op grond waarvan militaire manoeuvres op het grondgebied van een ander land on mogelijk worden. De Roemeense afgevaardigde drong voorts aan op een verbod op de ves tiging van nieuwe militaire bases en het opslaan van kernwapens op hdt grondgebied van andere landen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé (CRM) voelt niets voor het uitoefenen van censuur vooraf en weigert daar om teksten van te spelen toneelstukken op te vragen voor beoordeling door de minister van Justitie. Zij zei dit gisteren in antwoord op vragen van de heer Kronenburg over de voorgenomen opvoering door „Stu dio" van het toneelstuk „De Stukken" van de auteur Jan Cremer. Zoals bekend hebben enkele actrices geweigerd in dit omstreden stuk een rol te vervullen. Er komen nu wijzigingen in. Minister Klompé ontkende dat Jan Cremer van haar ministerie subsidie voor dit stuk heeft ontvangen. Wel heeft de directie van „Studio" de minister destijds ge vraagd om gelden voor het honoreren van een dergelijke opdracht beschikbaar te stellen. Minister Klompé zei nu, dat die gelden aan „Studio" voorzover nodig kunnen worden uitgekeerd, nadat de directie zal hebben ver klaard dat de auteur en regisseur naar behoren aan de door „Studio" gegeven opdracht hebben voldaan. De tekst van het toneelspel is ai geruime tijd in de boek handel verkrijgbaar. Het gaat in feite om twee eenakters, waarvan er een al in 1968 in Rotterdam is opgevoerd onder de titel „The late, late show". De heer Kronenburg zag in het stuk een symptoom van verwildering die de fundamenten van de samenr leving aantast. ON/eiNVBF2S ^SMAKEN \M om.-paprika opmsbw 3^ognmsbïik WEBSPER KLUIT GFOTE FLES Dat Het Nuvolgende Een Waar schuwing Moge Zijn Voor Ajax En Feijenoord! In Bangkok kreeg de textielhandelaar Sam Aug te horen dat hij een prijs had gewonnen m de staatsloterij van Thailand. Groot: 86 000 gulden. De man werd hierdoor uitzinnig, gaf alle artikelen uit zijn winkel weg en zette zelf de bloeme tjes eens fijn buiten. Helaas kwam hij later evenwel tot de ontdekking dat hij de dupe was geworden van een drukfout (het zet- duiveltje!) in de trekkingslijst en Zijn prijs uit de lucht gegrepen bleek te zijn. Ik bedoel maar, iedereen zegt nu wel dat Ajax en Feijenoord nog vol doende kans hebben op de halve fi nales, maar voorzichtigheid is gebo den. ~k Trouwens tegen FC Oebele kon je al zien dat Feijenoord Feijenoord niet was! „Voor mij gaat het om de mensen. Ik geloof niet dat ik het recht heb iemand hulp te weigeren, omdat ik zijn regering niet mag" (De heer Tweddle, assistent-directeur-generaal va n de FAO). Spiropopoudopoulos is al zo lang stil geweest, zou hij in Griekenland zijn? Een WWD-commissie! In de Westduitse bondsdag is een computer in bedrijf genomen, die het in de Tweede Kamer niet slecht zou doen. Het stemmen voor of tegen kan nu namelijk veel eenvoudiger geschieden: door een druk op de knop. Maar het stelt wel wat hogere eisen aan de spitsvondige afgevaar digde want als deze nu toevallig op een van de achterste banken zit en de fractietop vooraan kan hij niet meer zien wat zijn baas doet. En dat kan natuurlijk tot verras singen aanleiding geven. Ik neem tenminste niet aan dat iecjer fractie lid het altijd en eeu^V ééns is met zijn fractieleider. Nu khn dat alle maal makkelijk gecamoufleerd wor den voor de politieke eenheid en het beeld naar buiten. Maar met die'com- puter wordt dat allemaal stukken moeilijker. De Christenen: loof den Heer De chr. partijen: prijs den Heer. De VVD: koop den Heer. (Uit: VN) De sigaren en senoritas worden op 1 april duurder. En dat is géén grap. ^O.k. zo erg is het ook weer niet, als het waar is wat het Centraal Planbureel verwacht. Een helemaal echte loonstijging dit jaar van 3,2 procent. Het is te mooi om waar te zijn. Ik blijf voorlopig gereserveerd. Tot morgen. i MERIJN. DEN HAAG (ANP) Het socia listische kamerlid drs. E. van Thijn heeft minister Beernink (Binnenland se Zaken) gistermorgen een gebrek aan fatsoen verweten. Hij deed dit bij zijn mondelinge vragen aan de minister over de be noeming van een nieuwe commissaris der koningin in de provincie Utrecht, Hij drong er op aan, deze uit te stel len tot na de statenverkiezingen. Een benoeming nog voor 18 maart betekent naar zijn mening een min achting van de kiezer. (Van onze parlementaire rèdactie) DEN HAAG Minister-president De Jong heeft gisteren in de Tweede Kamer een korte verklaring afge legd over zijn verspreking in een re de, vorige week dinsdagavond in Roermond. PvdA en PSP reageerden hierop door te zeggen dat de minister-presi dent zijn woorden in Roermond zorg vuldiger had moeten formuleren. Naar hun mening was premier De Jong schromelijk tekort geschoten. De minister-president gaf eenzelfde verklaring, zoals hij vrijdagavond na de vergadering van de ministerraad had gedaan. Hij had in Roermond niet bedoeld te zeggen, dat het met het woningbeleid niet goed gaat, maar met de woningproduktie. Premier De Jong zei dat hij zich een beetje gevleid voelde door de be langrijkheid die aan zijn „toevallige uitspraken" wordt gehecht. Er mag geen begin van twijfel bestaan over de vraag of ik het beleid van minis ter Schut steun, aldus De Jong. „Dit beleid is kabinetsbeleid, ik sta er volledig achter". BREDA Gisteren plaatsten wij een foto van de nieuwe chef van de luchtmachtstaf. In het onderschrift echter werden abusievelijk de naam en persoonlijke gegevens van de thans scheldende luchtmacht chef vermeld. De nieuwe stafchef de man op de foto dus is generaal-majoor G. van der Wolf. Hij werd geboren op 16 april 1916. Generaal Van der Wolf was tijdens de oorlog vlieger bij de Royal Air Force. Hij maakte tien tallen vluchten naar bezet Europa. Hij werd onderscheiden (onder meer) met het Vliegerkruis, het Oorlogsherinneringskruis en de Dis tinguished Flying Cross (DFC).

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5