CONFRONTATIE MET HOOGGEBERGTE m VAN MOEILIJKHEDEN Betrekkingen VS- Frankrijk nieuw leven ingeblazen bezuinigings-campagne Nieuwe in China Vader Rijn Ambtenaar van gemeentelijk woningbedrijf „VOORBEREIDING TOT EEN OORLOG" SOVJET-UNIE: Poep Lourdes MIJNS INZIENS Johan Winkler door Vonnissen Probleem DANKZIJ NIXONS GESTE TEGENOVER POMPIDOU Vertroebelen Niet veel nut BREDA Binnen de vier beschutting gevende muren van zijn kantoor tracht hij dagelijks de mensen aan die vier andere, beschermende muren te helpen. Zijn taak is het de mensen in zijn gemeente onder te brengen binnen de vier muren van een woonkamer. Binnen de muren van een huis. De mensen moeten een huis hebben. Als hogere ambtenaar van het gemeentelijke woningbedrijf in zijn woonplaats wordt hij dagelijks geconfronteerd met een hooggebergte van moeilijkheden. Want voor grote aantallen woningzoekenden is er nu een. maal niets, of voorlopig niets beschikbaar. En toch, zijn werk is: te hel pen, onder te brengen, te huisvesten. Het is een maar al te dikwijls tasten in een lege koker. Werkt dit niet onmoedigïng in de hand Dat valt wel mee. Ze staan welis waar vaak met lege handen, de men sen van het gemeentelijke woning bureau, maar hoe vaak ook niét Het bedrijf („we zijn een echt be drijf') zou zichzelf wel op kunnen doeken, als er niets gebeurde. De hogere ambtenaar zegt„We doen wat we kunnen en dat bete kent soms van de vroege ochtend tot de late avond zwoegen. Maar dat moeten zoveel mensen. Wie heeft het tegenwoordig niet druk? Je moet bij ons psychisch wel in goede conditie zijn met al die pro blemen, waar zo'n typisch mense lijke facetten aan vastkleven. Het is niet altijd even prettig. Soms ga je, na een drukke werkdag, bek-af naar huis, in de hoop op «en rustige avond. En dan staan ze thuis op de stoep. Wat wil je? Geef ze maar eens ongelijk. Nee, de laatste tijd schiet er niet veel vrije tijd over. Tussen het grote aantal problemen van alledag en de dagelijkse twin tig tot dertig telefoontjes is er bij voorbeeld nauwelijks ruimte voor het schrijven van de noodzakelijke brieven. Dat doe je dan thuis. Maar ook daar staat de telefoon niet stil en, zoals gezegd, de voordeurbel ook niet. Toch doe ik dit werk graag. Het is nogal afwisselend en dat vind ik erg belangrijk. En als je de men sen ondanks alles geholpen hebt, geeft dat grote voldoening. Echt." Grijpt een stuk papi<"\ „Hier, vandaag weer I Mig von nissen. Uitspraken van - kanton rechter. Allemaal zaken, uaarin de eigenaars hun huurders het huis uit wüden hebben, om er dan zelf in te gaan wonen of om er hun zoon of dochter in onder te brengen. Tja, zo'n eigenaar heeft daar recht op. Ja, ja, maar wij moeten dan maar zorgen, dat die huurders tijdig èn behoorlijk ergens anders terecht kunnen. Kijk, zo'n vonnis is gauw uitgesproken. Maar hoe moeten wij uit het grote tekort dat we hebben, zo snel een andere woning te voor schijn halen?" Hij legt er de nadruk op, dat zich de woningnood vooral voordoet bij de lagere huren. Bij de huizen, die zo ongeveer rond de honderd gulden doen. Daar zit de grote leemte. „Wanneer iemand in een ouder huis woont of in een krot, dan is hij gewend een lage huur te betalen, soms tot 25,per maand", zegt hij. „Als deze mensen nu, om de een of andere reden, hun huis moeten ver laten, stapelen zich hier bij ons de moeilijkheden op. We kunnen ze dan wel een huis of een flat aanbieden met een maandhuur, die honderd gulden hoger ligt, maar zijn die mensen daarmee geholpen? Dat kun je ze toch niet aandoen? Wil willen de mensen écht helpen en ze niet zo maar keihard en zakelijk een al ternatief bieden, dat sociaal nauwe lijks verantwoord is. Maar als ik dan kijk naar wat voorradig is of op korte termijn beschikbaar komt. nee, gemakkelijk is het vaak alle maal niet" Weer een papier. Ditmaal over onbewoonbaar verklaarde wonin gen. Ruim honderd staan erop, „De helft daarvan", zegt hij veel. betekenend, „had al ontruimd moe ten zijn. De termijn is verstreken. Maar ze zijn toch bewoond. We kon den nog niet helpen. Krotopruiming, sanering. Prachtig. Noodzakelijk, ui teraard. Maar waar blijven de be woners van de huizen, die tegen de vlakte gaan? Dat is óns probleem". Hij wijst erop, dat in veel geval len dit probleem zichzelf toch wel oplost. Bijvoorbeeld wanneer oude mensen, die tientallen jaren achter een in hetzelfde huis gewoond heb ben en die uiteindelijk na verloop van vele jaren hun onderkomen tot „krot" verklaard zien, blijken wat geld gespaard te hebben. „Maar de rest? Ik heb hier grijze haren gekregen!" Vertelt van aangrijpende toestan den, die h;j in zjjn woonplaats ge zien heeft. Van de treurige woon situaties, die hij beschreven vond in de rapporten van de maatschappe lijk werkers die het woningbedrijf in dienst heeft („we hebben hier Flats, (woon) „hokjes" genoeg, maar ze bieden geen oplossing voor alle problemen die een gemeentelijk woningbedrijf worden voorgelegd. ook een sociale taak"). Van urgen- tiegevallen, die met recht „aller hoogste" zijn: gezinnen, die op drie slaapkamers huizen - met zijn vijf tienen; bejaarden, die het met één enkel, piepklein, lek en gammel op trekje moeten doen. Mensen. Hier en nu. En straks Wat verwacht hij, een man van ervaring, bijvoorbeeld van de door stroming? „Daar komt nu nog weinig van te recht. Slechts een enkele huurder neemt het initiatief om, als hy het kan betalen, naar een duurdere wo ning te verhuizen. Onlangs, toen de huurbelasitng voor beter draag- krachtigen in aantocht scheen, was dat anders. Men bleek toen toch wel bereid tot een hogere huur. Velen gaven zich bij ons op. Maar toen de maatregel tenslotte niet doorging, trok bijna iedereen zich plotseling terug. Straks zie ik er echter wel wat in. We stimuleren de mensen thans om in twee etappen door te stromen. Eerst naar een huis wat niet al te veel duurder is en ver volgens nog zo'n sprong. Dat helpt wel wat". Gedwóngen huurverhoging (door de eigenaar aan de huurder opge legd) komt volgens hem weinig voor. Er zijn hem slechts enkele ge vallen bekend, waar het tot een ge schil leidde. „Het is, voorzover hier op het gemeentelijk bureau bekend, erg meegevallen". Het is denkbaar, dat de nijpende woningschaarste, mensen brengt tot een poging iemand van het woning bureau om te kopen. En inderdaad blijkt dat voor te komen. „Regelmatig proberen mensen dat. Vaak gebeurt het schriftelijk. De aangeboden bedragen lopen uiteen. Ik maak me er altijd kwaad over. Niemand hier trapt daar in. Maar dan ook niemand. Het lukt nooit. Daar durf ik mijn hand voor in het vuur te steken. Wij werken hier met een team en daar moet je van op aan kunnen". Hij verzekert„Wij zijn er om mensen in hun woningbehoefte te helpen en niet om ze te breagen tot daden, die het daglicht niet kunnen velen." De mensen willen een huis heb ben HEIN SLUIJTER (Van onze redactie buitenland; PARIJS/NEW YORK President Georges Pompidou van Frank rijk is woensdagochtend vroeg in Parijs teruggekeerd van zijn bezoek aan Amerika. Hij zei dat zijn reis even goed geëindigd is als zij begonnen is en dat zij de zaak van de vrede heeft gediend. De pre sident zal woensdag de ministerraad verslag uitbrengen. Het schijnt, dat het bezoek de betrekkingen tussen Amerika en Frankrijk weer nieuw leven heeft ingeblazen. Dit laatste is dan volgens waarnemers voornamelijk te danken aan de persoonlijke diplomatie van Richard Nixon. (door Norman Webster) PEKING In China is momenteel een nieuwe bezuinigingscampagne aan de gang. Het doel is niet alleen verspilling te voorkomen, maar ook het onderzoek aan te moedigen naar middelen om op voedsel, brandstof en elektriciteit te besparen. De cam pagne sluit zeer wel aan bij de hui dige politiek van oorlogsvoorberei ding, van voorbereiding op rampen, zoals die door Mao-Tse-Toeng wordt gevoerd. De Sovjet-Unie heeft China er onlangs van beschuldigd grote voorraden brandstof en grondstoffen aan te leggen „als voorbereiding tot een oorlog". In die politiek (het Chinese volk lichamelijk en ook psychologisch dichter bij een oorlog te brengen) passen ook de sirenes en schuilkel ders in de belangrijke steden, de toe genomen oefeningen van leger en militie, de opleving van de vader landslievende liedjes uit de Japans- Chinese oorlog, de decentralisatie van de industrie en het opslaan van aanzienlijke hoeveelheden van de (herfst) graanoogst. Dit alles gaat gepaard met uitdagende beschuldi gingen aan het adres van de Sovjet- Unie, de mogelijke „agressor". Deze week nog schreef een krant: „Het sparen van ieder stukje koper, iedere rijstkorrel, ieder ons steen kool, elke druppel olie en iedere kilo watt-uur elektriciteit past in de leer van voorzitter Mao over de oorlogs inspanning en de revolutie". En inmiddels verschijnen er ook steeds meer rapporten over bezuini gingsmaatregelen in het leger, yzer- en staalfabrieken, koolmijnen, tex tielfabrieken, krachtstations en boe- ren-communes. De boodschap is dat alle kleine beetjes helpen; van enor me besparingen van kolen, cokes en elektriciteit in fabrieken tot kleine beetjes rijst, die opzij gelegd worden door boeren. En als vaker tevoren het le ger wordt gebruikt ais bet lichtende voorbeeld in deze bezuindgingscam- pagne. De regering heeft bekendge maakt dat de administratieve kosten van het gehele leger vorig jaar zes procent minder hebben bedragen dan in 1968, toen de kosten ai scherp wa ren gedaald. Het volksleger heeft in 1969 18 procent meer graan bespaard dan het jaar daarvoor, dat ook ai weer een aanzienlijke besparing had opgeleverd. En dit zijn dan geen ge ringe bedragen in een leger, waar van de sterkte momenteel wordt ge schat op ongeveer drie miljoen man! Een van de rapporten sprak over pogingen om op hout, staal, cement, kolen, petroleum en katoen te bezui nigen. Een bepaalde eenheid be spaarde de staat de uitgave van 29.000 liter benzine. Een ander regi ment spaarde 40.000 gulden uit alleen maar door het ontdekken van niet gebruikte zakken cement bij bouw werken. Medische eenheden bezuini gen op katoen en verband door ge dragen kleren te steriliseren en te gebruiken ais verband. Steenkool is China's belangrijkste brandstof. De speciale aandacht die het behoud ervan nu krijgt, weer spiegelt het belang. En opnieuw geeft het leger de toon aan. De „keuken" van de Sjenyang-bri- gade heeft aldus de rapporten een nieuwe oven gemaakt, waarvoor slakken ais brandstof kunnen wor den gebruikt in plaats van zuivere steenkool. De nieuwe oven, zo is meegedeeld, wordt verspreid over het hele leger, met natuurlijk be langrijke besparingen. Men geeft we] toe dat niet iedereen het nut van de ze bezuinigings-campagne inziet; spe ciale afgezanten gaan het land door om de twijfelaars te „bekeren". Maar ook uit de industriële sector warden besparingen gemeld, in het spoor van de politiek activiteiten, die iedere campagne vergezellen. Zo zyn de besparingen in de yzer- en staal fabriek in Penhsd enorm genoemd, maar er is ook enige terugslag ge constateerd, omdat sommige kaderle den meenden dat de grens was bet reikt. Revolutionaire comités van alle niveaus zwermden uit om deze me ning te bestrijden en de arbeiders te mobiliseren om de instructies van voorzitter Mao opnieuw te bestude ren. De fabriek begon daarop het nieuwe jaar uitstekend door de staat 530.000 kilowatt-uur elektriciteit, 2380 ton kool en 4600 ton cokes te besparen in de eerste 20 dagen van januari(Hoe men berekent wat precies is „bespaard", wordt zelden helemaal duideiyk gemaakt). Een hele serie andere voorbeeldèn werd onlangs in de kranten gegeven. En daaronder waren In een streek in de provincie Ho- pei werd een campagne op touw ge zet om ovens te repareren of te ver vangen, waarin brandstof verspild werd. Meer dan 20,000 boerenfami lies hebben daarop ovens gebouwd, die minder steenkool nodig hadden. Een textiel-maehines produceren de fabriek in Tientsin had twee stok oude smeltovens, die bekend stonden als de „kool-tijgers", vanwege hun enorme „consumptie". Uitvindingen van de arbeiders hebben de „eetlust" van de tijgers wat verminderd, daar mee drie ton steenkool per dag be sparend. In een kolenmijn in de provincie Sjensi werd 71 procent van het oude en afgeschreven münhout op nieuw gebruikt. In Taiyuan, de hoofdstad van de provincie Sjamsi, bespaarde een tex tielfabriek vorig jaar 1000 ton steen kool, grote hoeveelheden staal, hout Officiële waarnemers zowel aan Franse als aan Amerikaanse zijde zijn het er weliswaar over eens dat er tussen Parijs en Washington voor al politieke verschillen zijn blijven bestaan, maar de positieve punten zien zij voornamelijk in een beter begrip voor de wederzijdse belan gen en in het vooruitzicht dat er nieuwe wegen zijn gevonden voor politieke communicatie. Zij leiden dit onder meer af uit de door amb tenaren van het Witte Huis aange geven punten waarop de beide pre sidenten overeenstemming zouden hebben bereikt. Genoemde punten kunnen als volgt worden omschre ven: De twee presidenten zijn het er over eens dat er ook in de toekomst behoefte bestaat aan de aanwezig heid van Amerikaanse troepen in Europa, hoewel er waarschijnlyk in het midden van 1971 van een ver mindering sprake kan zyn. Het concept over samenwerking met andere landen zoals dat onlangs door Nixon in zgn „new strategy of peace" werd uiteengezet, heeft de volledige instemming van het Fran se staatshoofd. Hoewel Frankrijk strikt by het standpunt blijft dat het niet weer deel wil uitmaken van het geïnte greerd opperbevel van de NAVO, is er toch een bereidheid aan de dag getreden om in defensiezaken weer tot een informele samenwerking te komen. De punten waarop de beide presi denten geen overeenstemming kon den bereiken zijn, volgens waarne mers niet spectaculair, omdat ze ook reeds lang bekend waren. Op de eer ste plaats zou de Amerikaanse rege ring nameiyk hebben erkend dat het beter is dat een westers land wapens aan Libië verkoopt dan de Sovjet- Unie, maar zij zou zich toch ook nu weer ongerust hebben getoond over de grote voorraad. Bovendien zou Nixon niet het Franse argument heb ben willen accepteren dat Rusland bezig is zich definitief in de Middel landse Zee te vestigen. Ook over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische ge bieden zouden de beide staatshoof den geen overeenstemming hebben bereikt. Dit alles is ook in de Franse hoofd stad overwegend positief ontvangen, ondanks de talrijke anti-Franse de monstraties. In Franse kringen vreesde men aanvankelijk dat deze demonstraties de betrekkingen tus sen Parijs en Washington opnieuw zouden vertroebelen. Naderhand legde men er echter de nadruk op dat voor de eerste maal in de geschiedenis van de Verenigde Staten een president deelnam aan een diner, dat in New York aan een buitenlands staatshoofd was aange- en cement en gebruikte (zogenoem de) „overbodig" materiaal om baby kleertjes te maken. Op deze manier werd een half miljoen eenheden ge produceerd. Plannen om in de provincie Kan- su 14 kanalen te graven, die een ce menten bodem zouden krijgen, werden herzien om een bodem van kiezels te creëren. Hierbij werd ruim één miljoen gulden bespaard. Het is nogal wat, van „kool-tygers" tot babykleertjes. Uiteraard worden de door de pers luid bejubelde grote besparingen, niet overal gehaald. Maar zelfs de kleinste besparing krijgt een andere dimensie in een laiid, waarvan de bevolking hard op weg is naar de 800 miljoen zielen. (Het officiële Russische persbureau Tass berichtte onlangs: „China lijdt aan tekorten aan levensmiddelen, brandstof, grondstoffen en tai van andere industriegoederen. Maar de aanmaningen tot uiterste spaarzaam heid worden niet ingegeven door zorg om 's lands economie, maar zui ver en alleen door militaire overwe gingen. Alle activiteiten van de Mao ïstische autoriteiten worden uitge voerd met de leuze: bereidt u voor op de oorlog. De jaarlijkse verloven en vakanties zijn in China ingetrok ken". Daarbij komt nog volgens de Sovjet-Unie de plotseling sterk gestegen orders voor staal bij Japan se bedrijven. In totaal moet een half boden. De Parijse avondbladen om schreven deze geste van Nixon zelfs als „sensationeel". Franse commen tatoren trokken er de conclusie uit dat de betrekkingen tussen de beide regeringen niet moeten afhangen van het klimaat zoals dat door de vele demonstraties geschapen was. Wel wilde men toegeven dat de protesten tegen de Franse politiek in het Mid den-Oosten het succes van de reis van Pompidou enigermate hebben aangetast. Gezien deze vele protesten was het gisteren ook niet verwonderlijk dat het vertrek van Pompidou uit Ame rika niet vlot verliep. De oorzaak daarvan was een telefoontje van een onbekende, dat tussen de bagage van de Franse president in het Waldorf - Astoria-hotel een bom was geplaatst. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek: in dat niets opleverde. Ook in het speciale vliegtuig van de Franse luchtmacht op het vliegveld Kennedy was niets te vinden, zodat de Franse president en zijn vrouw nog op tijd konden vertrekken. Op het vliegveld had de Franse president nog een kort vraaggesprek met enkele journalisten. Hij wilde daarbij wel met nadruk vermelden, dat hij met het annuleren van de byeenkomst met joodse leiders niet de bedoeling had gehad deze leiders te beledigen. Pompidou zon echter de gedachte hebben gehad dat de bij eenkomst op dat moment toch niet veel nut zou hebben gebracht. De Franse presidentwees er nog op dat hij zeker niet vijandig staat tegenover de zaak van de joden en dat hij in Parys zelfs veel joodse vrienden heeft. Hij uitte tenslotte ook nog veel kritiek op de houding van de politie in Chicago die de demonstranten zoveel vryheid had den gegeven, dat ze tot vlakbij de president en zijn vrouw konden na deren en hem beledigingen naar het hoofd konden slingeren. In een inci denteel geval geloofde hij zelfs aan de mogelijkheid dat de politie met de demonstranten had samenge werkt. Het bezoek van Pompidou dreigde op het laatste moment op een fiasco uit te lopen, totdat president Nixon het unieke besluit nam naar New York te vliegen om zijn Franse ambt genoot steun te gaan verlenen, zo menen waarnemers in Washington. Een stap, die alom in de wereld tot vele reacties en gissingen aanleiding heeft gegeven, en die volgens diplo matieke kringen overduidelijk heeft aangetoond dat de huidige president van de Verenigde Staten zich na drukkelijk met het gezicht naar Eu ropa heeft gekeerd. In zgn eigen land echter heeft hij volgens genoemde kringen door deze geste waarschijn lyk de kans verspeeld (hoe groot of hoe klein die ook zou zyn) om bij de presidentsverkiezingen van 1972 in New York een overwinning te beha len, mede door het feit dat daar veel joden wonen. miljoen ton staal extra worden gele verd, naast de normale order van on geveer 1,5 miljoen ton. Waarschijn lijk zullen de Japanse staalbedrijven niet aan de bestellingen kunnen vol doen wegens te geringe capaciteit. Redactie buitenland De Stem). (Copyright De Stem/ The Globe and Mail, Toronto). Ik las ergens een artikel over de Rijn en wat ze daarmee van plan zijn. Nog meer vergiftiging met endosul- fan en zoNog ergere vervuiling, met de dood van telkens zo'n paar miljoen vissen als gevolg? Wel neen, dat is allemaal nog maar kinderspel, vergeleken hij wat er straks gebeu ren gaat. Herr Martin Eckholdt uit Koblenz, de hoogste baas van een of ander in stituut op het ge bied van de water- kunde, heeft in de nabije toekomst gekeken. Dan zal de ene kerncentrale na de andere de oevers van de Rijn „omzomen". Zwitserse, Duitse en Franse kerncentrales zullen over zo'n jaar of wat stuk voor stuk onvoor stelbare hoeveelheden koelwater uit de Rijn opzuigen, om dat water na gebruik weer in dezelfde rivier te lo zen, maar dan gloeiend heet. Daarmee wordt de Rijn dan een honderden kilometers lange dampen de stroom van troebel water, waar boven een nooit meer te verdrijven mist zal hangen, die heel de natuur aan de oevers zal kapot maken. In die mist zal dan de laatste ro mantiek verdwijnen waaraan de Rijn „kitsch-umrauscht" noemde spot ter Tucholsky hem eens zo rijk was. De laatste burchten zullen, aange tast door het vuile vocht, in elkaar storten. Dezelfde smerige damp zal Fr'du- lein Lorelei van haar rots verdrijven, waar zij zo lang in het eertijds gou den zonlicht haar gouden haar zat te kammen. De wijngaarden zullen onvrucht baar worden, met als gevolg dat de cola definitief over de Liebfraumilch en de Niersteiner zal zegevieren. En van de tijd dat er in de Rijn nog wel eens vissen zwommen zal slechts een hoogst enkele wankele grijsaard zich nog vaag iets herinneren. Een leuk vooruitzicht! Ik kan be grijpen, dat sommige mensen voor die toekomst van ons een beetje bang zijn.... Hoe het nu precies met die twee duizend gulden in elkaar zit, die het de heer Jan Cremer mogelijk hebben gemaakt dat toneelstuk te schrijven waarin die twee actrices weigerden op te treden, is mij niet duidelijk geworden. Juffrouw Klom- pé, die het officieel weten moest, heeft er in het parlement niet veel zinnigs over kunnen zeggen. Maar vaststaat dan toch maar, dat die staat van ons eens zo eerzaam, eens zo preuts direct of indirect er een aardig bedragje voor overheeft om en auteur, of wat daarvoor door gaat, in staat te stellen nu eens wat lekkere naaktscènes, uiteraard wéér in een klooster, te bedenken, waar mee allerleukst en allerludiekst te gen die verdomde eerbaarheid van de achterlijke burgerman wordt aan geschopt. Ik ga het ook eens proberen. Voor tweeduizend gulden. Poep en pies en pies en poep en poep en pies, en zo tot in het oneindige door, twintig bladzijden lang. Keurig getikt stuur ik dat oeuvre dan aan juffrouw Klompé. Poep en pies en pies en poep en lekker nog eens pies en lekker nog eens poep, en zo maar eindeloos door. En dan meteen de nota erbij. Tweeduizend gulden waarom zou alleen de heer J. Cremer die tou cheren? De staatskas is er toch voor? En een stichtelijk stukje tot besluit. Wie als belangstellend toeschouwer de rommelende revolutie in de ka tholieke kerk gadeslaat, zou allicht verwachten, dat het bezoek aan Lour des flink achteruit gaat. Als alles uit de tijd is, dan zo'n negentiende- eeuwse bedevaartsplaats annex devo tie natuurlijk óók. Maar laat de statistiek nu het te gendeel uitwijzen! In 1968 werd Lourdes door 2.746.853 pelgrims be zocht, in 1969 steeg dat aantal tot 3.013.627 Ik verbaas mij daarover niet. Wie het in Lourdes zelf allemaal wel eens heeft meegemaakt en aangezien, weet hoe 'n belangrijke „functie" zo'n plaats dan toch maar heeft: ergens op de wereld is er een plek waar men sen met hun ellende terecht kunnen en waar ze, ook als hun ziekten er niet genezen, toch weer getroost van daan gaan. Omdat ze er in hun Ma- ria-verering iets van dat eeuwige mensheidsverlangen naar de helpen de moeder kwijt konden. En daarom, neem het maar aan van een protestant die in Lourdes door de kitsch héénkeek daarom zal dat wonderlijke bezoek aan die wonderlijke plek in de Pyreneeën voorlopig nog wel niet afnemen. Ook al zou er straks bij ons zélfs een bisschop trouwen en het laatste wierookvat bij de uitdrager terecht-

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9