DayanIsraël gebruikt napalm „OP MILITAIRE DOELEN" BREUK OF SCHISMA IS ON DENKBAAR Ultracentrifugeverdrag ondertekend Mihajlow jaar eerder vrij Straffen bij zuivering Tsjechisch onderwijs Hoe je een vliegtuig bomvrij maakt.,... Nieuwe chef van uchtmachtstaf VVD-commissie wil misbruik WW beperken MIES' NIEUWE HUIS REÏS1 AF OP TEVEEL PUBLICITEIT UITKERING BIJ OVERLIJDEN WORDT BETER Roofbuit van f2 miljoen WEL SAMEN WERKEN MET KVP EN CH; GEEN CDU Predikanten protesteren tegen besluit ger. synode Bisschop Bluyssen Overeenkomc Minister Bakker: Waterbeheer moet meer centraal worden Bredanaar over oproep voor militaire dienst „Ze sloten zelfs geen postzegel in voor antwoord YVD-RAPPORT WIL VERHOGING AOW-PREMIE EN -UITKERINGEN PRESIDENT MORO EERT KAMERLID TH. WESTERTERP Sigarettenreclame in VS volgend jaar verboden Moderamen ARP DE VRIJE ZEEUW (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/AMMAN De Israëlische minister van defensie, ge neraal Mosje Dayan, heeft gisteren in het parlement bevestigd, dat de Israëlische luchtmacht bij aanvallen op Egyptische militaire doelen napalm heeft gebruikt. Dit was echter niet gebeurd bg de aanval op een metaalfabriek te Aboe Zaabel bij Cairo in februari, die volgens Israël een vergissing was. De verwondingen, die op Egyptische foto's van getroffen fabrieksarbeiders te zien waren, zouden veroorzaakt zijn door vloeibaar metaal. Dayan verzekerde dat de Israëlische piloten strikte orders hebben om geen bevolkte gebieden te treffen. Hij waarschuwde Egypte dat er bij de genoemde fabriek nog een tijdbom van 200 kg ligt, die zal ontploffen als hij niet onschadelijk wordt gemaakt. De bewindsman beschuldigde de Arabische staten van schending van de Geneefse conventies inzake de be handeling van krijgsgevangenen. Zo hadden Egyptenaren een Israëlische piloot doodgeschoten, toen hij aan zijn valscherm in Egypte was neer gekomen. Over de guerrilla-activiteit zei Da yan, dat er in 1969 2.600 verdachten zijn aangehouden, onder wie honderd Arabische Israëli's. In dat jaar warer 586 Arabieren bij incidenten gedood Arabische guerrillastrijders hadden 'v de strook van Gaza 18 Arabieren ge dood en 308 gewond. In het bezett deel van Jordanië waren door hu toedoen 10 doden en 57 gewonde gevallen, aldus Dayan. Hij maakte tenslotte melding va' grote wapenvondsten, waarondr duizend lichte wapens, duizend mi' nen en honderd bazooka's en mor tieren. Jordanië wil een gentlemen's agree ment met Israël ter handhaving var het staakt-het-vuren aan de noord"- lijke sector van zijn front, zo word' van diplomatieke zijde vernomen. De regering wil voor de zomer nog het door bommen beschadigde irri gatiekanaal ten oosten van Ghor her stellen en Jordaanse troepen doen hun best de Palestijnse commando's te weerhouden aanvallen in het ge bied te doen. De V.S. zouden bemiddelend optre den. Israël heeft via enkele westelijke ambassadeurs een waarschuwing tot Libanon gericht, zo meldt de Israëli sche pers onder grote koppen. Minis ter van buitenlandse zoken Abba Eban had de Amerikaanse ambassa deur Barbour gezegd, dat de toestand aan de Israëlisch-Libanese grens „on dragelijk" was geworden. Er waren de afgelopen drie weken volgens hem meer dan 25 sabotage- en terreurda den bedreven. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „Het is duidelijk dat de paus geen discussie wenst over de celibaatsverplichting. Inzoverre kan men de Nederlandse bischoppen verwijten, dat zij met him verklaring tegen de wil van de paus zijn inge gaan. Ik kan u zeggen dat zij dat met grote moeite hebben gedaan en na rijp beraad. Zij „spelen daar mee hoog spel", hetgeen oa. blijkt uit de weerstand en het misverstand dat daarop gevolgd is. Er is een conflict ontstaan en dat is erg ge noeg maar een breuk of schisma is ondenkbaar". Aldus bisschop J. Bluyssen van Den Bosch in een uitvoerig schrijven aan zijn diocesanen in antwoord op „vele brieven, kaarten, telegrammen of an dere vormen van reacties", die hij heeft ontvangen n.a.v. de jongste zit ting van het pastoraal concilie en de verklaring van de bisschoppen daar na. In zijn brief gaat de bisschop ver der in op een groot aantal bezwaren die de laatste weken met name van de zijde van verontruste katholieken zijn geopperd tegen de standpunten van concilie en bisschoppen inzake de celibaatsverplichting. Hij wijst er o.m. op dat beide standpunten wel degelijk van elkaar verschillen. Verder gaat hij in op de verwijten, die priesters nu te horen krijgen en zegt: „Ik pro testeer ten stelligste tegen diegenen die daarmee klakkeloos alle priesters op één brandstapel gooien". Nadat de bisschop voorts o.m. de re- presentatieviteit van het pastoraal concilie (en de reeds vaker genoemde 70 procent uit enquêtes) behandelt, spreekt hij zijn eigen bezorgdheid uit over de verscheurdheid in de kerk, ook in Nederland, die nog meer dui delijk is geworden. „Er is veel wan trouwen, er zijn verdachtmakingen. Dit is zeer betreurenswaardig". (Wij komen morgen uitvoerig op de brief van bisschop Bluyssen te rug.) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de behandeling van de nota over de waterhuishou ding in de Tweede Kamer heeft mi nister Bakker (Verkeer en Water staat) gistermiddag verklaard dat het waterbeheer in ons land meer moet worden gecentraliseerd. Voor lopig is de behoefte aan water niet zo groot dat gevreesd moet worden voor grote belangenconflicten. Maar in perioden van geringe aanvoer zou den dergelijke conflicten zich in de toekomst kunnen voordoen en daar om dient via wettelijke regelingen het centrale beheer goed te worden geregeld. Wat betreft de bestrijding van de verzilting in het westen des lands toonde de minister zich vrij optimis tisch. Binnen een half jaar zal door de totstandkoming van de Haringvliet- sluis met name voor het Westland een grote verbetering intreden. Ook dank zij de uitvoering van de Delta werken en andere kunstwerken wor den grote stappen voorwaarts gezet in de strijd tegen de verzilting. De afsluiting van de Oosterschelde zal ons ten aanzien van de bestrij ding der verzilting op de Nieuwe Maas niet voor onverwachte situaties plaatsen, was zijn geruststelling. Hoewel de minister het een uiter mate belangrijke zaak noemde om via internationaal beheer van de Rijn de vervuiling van deze rivier tegen te gaan, liet hij uitkomen dat hierbij nog vele moeilijkheden overwonnen moeten worden. Hij vreesde zelfs dat het niet gemakkelijk zal zijn tot een internationaal beheer te komen. Via diplomatieke stappen en via menings vorming in de raad van Europa wordt geprobeerd pressie op de boven- strooms gelegen staten uit te oefenen. In feite ligt de oplossing bij deze sta ten, steeds zal er de nadruk op ge legd moeten worden hoe precair de situatie voor Nederland is. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Theo W. M. Schuur- mans uit Breda moest op 13 januari van dit jaar in militaire dienst. Hij heeft dit niet gewei gerd, maar hij heeft ook niet aan de oproep beantwoord om op die dag te verschijnen in de Juliana van Stolbergkazeme in Amers foort. Hij heeft een nette brief gestuurd aan het ministe rie van defensie, waarop hij geen antwoord heeft gehad. Daarom heeft hij een brief gestuurd aan minister Den Toom. Theo Schuurmans zegt niet dat hij dienst weigert. Hij zegt als vrij mens behandeld te willen wor den. Een nieuwe manier van dienstweigeren? „Kijk", zegt hij. „Ik doe geen beroep op de dienstplichtwet, want dan accepteer ik die wet en de daartuit voortvloeiende sancties. Artikel 45 van die wet zegt dat Hij, die opzettelijk niet ter inlijving verschijnt, gestraft wordt met een gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden. Dat is chantage en dat Vind ik niet aardig. Die sancties zijn fout. Ik voel me wel verplicht en ben ook ze ker bereid, veel voor de ge meenschap te doen, maar ik wei ger in de gaan op het aanbod van zo'n instantie als het ministerie van defensie om als militair op te gaan treden". „Ik ben geen dienstweigeraar. Ik wens me alleen maar niet te onderwerpen aan de procedure. Ik maak ook geen aanspraak op de mogelijkheid tot dienst wei geren. Dat is allemaal zo inge wikkeld, dat je je nog aan alle kanten kunt laten manipuleren. Ik wil natuurlijk wel fatsoenlijk zijn. Daarom heb ik onder dank zegging voor de ontvangen brief (waarin ze overigens zelfs geen postzegel voor antwoord hadden ingesloten) geweigerd op hun aanbod in te gaan. Ik heb ge antwoord dat ik wel met ze wil de praten". Hij schrijft aan het ministerie: „U verkeert in de veronderstel ling dat u gerechtigd bent op ge welddadige wijze inbreuk te kun nen maken op het handelen van mensen. Gewelddadig, omdat u zegt mij te zullen arresteren als ik niet op de plaats verschijn waar u mij wenst. Óit nu vervult mij met groot leedwezen en komt mij als onaanvaardbaar voor. Als :u pretendeert dat wij in een vrij land leven, is het - dacht ik - een redelijke wens van mij als vrij mens behandeld te willen wor den. Alleen als u mij met rede lijke argumenten kunt overtui gen dat de doelstellingen die uw instituut nastreeft en de midde len die u daarbij hanteert, doel stellingen en middelen zijn waar mee ik mij kan verenigen, zou ik mijzelf kunnen gaan afvragen of ik wel dan niet deel uit zou ma ken van uw instituut. Indien er over hetgeen ik hierboven ge steld heb, vragen zijn, ben ik be reid deze te beantwoorden. De mogelijkheid tot discussie wil ik ook op de meest verantwoorde waarborgen". Ook van de minister heeft de Bredanaar tot nu toe geen reactie gehad. Ook niet van de mare chaussee, trouwens. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De sociaal econo mische commissie van de VVD pleit in een rapport „pensioenen nu" voor het zo snel mogelijk optrekken van de AOW-uitkering tot 85 procent van het bruto minimumloon. Dit zal een premieverhoging van 2,5 a 3 procent vergen. Daarnaast zou er een wet moeten komen, die het verstrekken van pen sioenen door werkgevers verplicht stelt. Net als met de verhoging van de AOW-uitkeringen zou het onder nemingspensioen, waar nog niet aan wezig, geleidelijk moeten worden op gebouwd. In het algemeen vindt de commissie, dat jaarlijks uit de loon ruimte 1 procent moet worden ge bruikt voor pensioenvoorzieningen. (Copyright Het Parool) Luitenant-generaal A. B. Wolff, die in 1931 zijn militaire loopbaan begon bij de K.M.A. in Breda, kan binnen kort de benoeming verwachten tot bevelhebber der luchtstrijdkrachten, chef van de luchtmachtstaf. Hij werd in 1914 in Bandoeng geboren. (Van een onzer verslaggevers) ROME Drs. Th. Westerterp, lid van de Tweede Kamer van de KVP uit Ulvenhout, is door de Italiaanse president Aldo Moro benoemd tot commandeur in de orde van ver diensten van de Italiaanse republiek. De heer Westerterp is door de mi nister-president van Italië per tele gram in kennis gesteld van het toe kennen van deze hoge onderschei ding. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zijn maar wei. nig echte werkweigeraars. Maar wanneer iemand ten onrechte „in de WW loopt" kan dit een slechte invloed hebben op de direkte omge ving. Daarom heeft de sociaal-eco nomische commissie van de VVD dus danige maatregelen bepleit, dat het moeilijk wordt nog langer misbruik te maken van de sociale wetgeving. Voorts vindt deze commissie in een rapport over de werkgelegenheid de noodzaak van het geven van uitke ringen aan schoolverlaters twijfel achtig. Wat het misbruik betreft, meent de commissie, dat bij werkloosheid het lagere loon van een andere betrek king geen grond mag zijn voor het weigeren van die betrekking en dus voor een uitkering. Als de werknemer aan de ene kant wil profiteren van de loonvoordelen als gevolg van spanning op de ar beidsmarkt, zal hij ook de konse- kwenties van een gewijzigde arbeids markt moeten aanvaarden. (Van onze correspondent) ALMELO De Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. Luns, de Britse minister voor tech nologie, Wedgwood Benn, en de Westduitse minister van buiten landse zaken, Scheel, hebben giste ren te Almelo het ultracentrifuge verdrag tussen drie landen gete kend. Almelo is als plaats van de ondertekening gekozen omdat daar een van de eerste twee fabrieken tot verrijking van uranium, waarin het verdrag voorziet, wordt ge bouwd. De ondertekening geschiedde bij na anderhalf uur later dan was voorzien, doordat de Britse delega tie tengevolge van sneeuwstormen vertraging had opgelopen. Vóór de ondertekening werd het woord gevoerd door minister Luns. Hij wees in het Engels, op de non- proliferatie van culeaire wapens, waaraan het te danken is, dat er voor dit projekt een grote publieke belangstelling bestaat. Min. Luns hield de deur open voor andere in dit projekt geïnteresseerde landen en sprak de verwachting uit, dat de ondertekening van dit verdrag mag leiden tot een grote Europese een heid. In het Duits vervolgde Luns met de opmerking, dat de verschillende landen van het verleden veel heb ben geleerd, maar dat er nu een goed begin is gemaakt met een goede samenwerking tussen de drie landen. Minister Luns die zijn toespraak in het Nederlands afrondde, her dacht het werk van de onlangs af getreden minister van economische zaken De Block, die zich bijzonder had inspannen om een en ander in Nederland tot stand te brengen. Minister Walter Scheel zei o.m.: „Het zal niet alleen leiden tot een industriële integratie, maar hel wordt tevens de inleiding tot een samenwerking met Groot-Brittannië op het Europese continent. Wij ho pen dat dit spoedig tot een bijdra ge in de Europese gemeenschap zal leiden". De Britse minister Wedgwood Benn, sprak evenals minister Scheel over de internationale controle, waardoor dit projekt, zo verwachtte hij, niet zal leiden tot verbreiding van kernwapens. Scheel was daar zelfs zeker van. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM De verkoop van de 17e eeuwse buitenplaats „Huis ten Bosch" te Maarssen aan t.v.-regisseur Leen Timp, echtgenoot van Mies Bouwman, gaat niet door. Het voorlopig koopcontract was al getekend. De heer Timp, die gisteren het koopcontract zou tekenen, is zeer verbolgen, omdat de verkoper eigenaar, de heer Gieling, deze transactie van rond de 4 ton in de publiciteit bracht. Voorlopig blijft het echtpaar Timp verder zoeken naar een grotere woning in de omgeving van het Gooi. In elk geval hoopt Mie3 Bouw man dat ze een huis zullen vul den waar hun privacy is ge waarborgd door een riante tuin met afscheiding. Zonder nu al te veel te overdrijven kunnen we geloof ik toch wel stellen dat het een minder geslaagde dag voor het Nederlandse voetbal is geweest. Over een zwarte dag spreek ik niet, want die Oostduitsers wacht de return in Nederland nog en u weet het, daar bij kan nog van alles gebeuren. Toch moet ik eerlijk bekennen dat Ajax me een beetje is tegengevallen. Ik had van de Amsterdammers meer verwacht (hum). Feijenoord kon natuurlijk moeilijk anders in een sta dion waar het veld al even hard was als het spel. Romeyn: jammer dat deze scheids rechter geen hond had.' Dayan heeft toegegeven dat Israël wel eens napalm gebruikt bij bom bardementen op Egypte. Als Israël dat in Oost-Berlijn nu ook had ge daan, zou men er zeker van zijn ge weest dat het veld in ieder geval ontdooid was! „Het leger, een massale inspanning met als doel collectief geweld, ver dedig het recht om te leven door te doden" (Ad Versteegh, dienstwei geraar). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP-ers Boot en Van Schaik hadden gistermiddag in de Tweede Kamer weinig moeite met de verdediging van een initiatief wetsontwerp tot wettelijke regeling van uitkeringen bij overlijden van werknemers. Het initiatief werd namelijk van alle kanten toegejuicht en dank zij een voorstel van mej. Van Leeuwen (AR) nog belangrijk verbeterd. Ei genlek vond de kamer het een beetje vreemd dat dit initiatief van twee kamerleden moest komen en niet van minister Roolvink (Sociale Zaken), die als belangstellende het kamer debat bijwoonde. Het gaat erom dat wettelijk wordt vastgelegd dat de nabestaanden van een werknemer bij diens overlijden van de werkgever een uitkering krij gen. WASHINGTON (AP) Een com missie, bestaande uit leden van de senaat en het congres, heeft gisteren in de V.S. een wetsontwerp goedge keurd over het verbieden van recla me voor sigaretten via de radio en de televisie, met ingang van volgend jaar. (Van onze correspondent) EINDHOVEN-LUNTEREN In een telegram aan de gereformeerde syno de hebben 33 predikanten uit Noord- Brabant, Limburg cn Noord-Holland geprotesteerd tegen het verbod dat de synode deze week in Lunteren heeft laten uitgaan tegen gemeen schappelijke diensten met roomska- tholieken. Volgens de synode moeten de plaatselijke kerken hiermee wachten zolang zij daarvoor geen uitspraak heeft gedaan. In hun telegram stel len de predikanten zich achter ds. J. Bloemkolk uit Eindhoven die als leider van de Brabants-Limburgse de legatie in de synode had gereageerd met de woorden: „Wij als zuiderlin gen zpn in verlegenheid geraakt door dit besluit". Zoals bekend hebben de gerefor meerde kerken in het zuiden vorig jaar reeds toegestemd (in het kader van het beraad van kerken in het zuiden) m gemeenschappelijke kerk diensten met rooms-katholieken o.a. bij huwelijk en bij kampdiensten op recreatieterreinen. Ook de z.g. open communie werd hiervan niet uitge sloten. De 33 predikanten stellen dat deze synode-uitspraak „de ontwikkelingen gewoon frustreert". In hun telegram verzoeken zij dringend dat de synode meer vertrouwen geëft aan plaatse lijke en regionale ontwikkelingen. BELGRADO (Reuter) De 36- jarige Zuidslavische schrijver dr. Mi- hajlo Mihajlow is gisteren in vrij heid gesteld na een verblijf van drie en een half jaar in de gevangenis van Sremska Mitrovica. Hij was op 19 april 1967 wegens „staatsvijandige propaganda" door een rechtbank in Belgrado tot vier en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. SYDNEÏ (Reuter) In een druk ke voorstad van Sydney hebben drie gewapende mannen gisteren bij een overval op een geldtransportauto ruim f 2 miljoen buitgemaakt. Het is het grootste bedrag, dat ooit in Australië is geroofd. PRAAG (Reuter) In de Tsjechische plaats Malesice, ten oosten van Praag, hebben het hoofd en het overige personeel van een lagere school strenge disciplinaire straffen gekregen, omdat de kinderen de communis tische leer niet goed onder de knie bleken te hebben. Speciale agenten van het ministerie van onderwijs hadden I4-jarigen gevraagd, wie de meest voor aanstaande nationale staatsman was en wat zij dachten van de invasie van de strijdkrachten van Rusland en andere Oosteuropese landen in augustus 1968. De kinderen noemden de in ongenade gevallen liberale leider Alexander Dubcek de grootste staatsman en zij veroordeelden de militaire bezetting. Hierop werd het onderwijzend personeel beschuldigd van „grove nalatigheid bij de politieke ideologische scholing". Scheidsrechter: zand erover. Schmelzer vindt de Tweede Kamer soms net een kleuterklasje. Maar hij wil wel kleuterleidster zijn! De Amerikaanse minister van de fensie Laird mist trouwens zijn eigen ceremoniële vlag. Het oranje dun doek hing bij een van de hoofd ingangen van het Pentagon, waarvoor overigens een speciale toegangsver- gunning nodig is. Het verlies werd pas opgemerkt toen een jongetje aan zijn vader vroeg waarom er geen vlag aan de mast hing. Die zal wel ergens in Vietnam zijn. Een merkwaardige ontdekking. De letters die ik nu tik, komen op een geel papier(tje). En als ik 'smorgens in de krant kijk, staat het er (vrij) zwart-wit! Waar zou die prof. Kistemaker toch gebleven zijn? Camp Nanterre'. Overigens ben ik van mening dat er toch teveel gepraat wordt in deze wereld. Het beste in ieder geval. MERIJN. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het moderamen van de A.R.-partij heeft geantwoord op de open brieven die radicalen en andere verontrusten over de samen werking tussen de drie grote con fessionele partijen hebben geschre ven. In een brief van partijvoorzitter Veerman wordt gezegd dat de samen werking van KVP. A.R. en CHU van positieve betekenis is. Het gaat hierbij om een gemeen schappelijk program. Vorming van één partij een zgn. Christen Demo cratische Unie (CDU) is niet aan de jrdt schrijft dr Veerman Het mo deramen meent wej het gesprek te kunnen en moeten voortzetten. Intussen gaat de actie van de ver ontruste A.R.-radicalen onvermin derd verder. Ongeveer 200 leden heb ben hun instemming betuigd met de actie' Redt ARP „Na de staten verkiezingen zal deze actie pas goed rp gang komen Een scheiding der geesten is op komst": zelfs samen werking met KVP en CHU is voor onaanvaardbaar" zegt de heer C. van Dijk. een van de centrale figuren in de actie Redt ARP De verwachting is dat zowel dit jaar als volgend jaar vele A.R.-radi calen op de PPR zullen stemmen. (ADVERTENTIE) Let op de leeuw op het pakje. Dan pas bent u zeker van echte Ceylon thee - de fijnste thee ter wereld. THUERE CC-0P TEN HAVE v ALBERT HEIJN r SIMON DE WIT K&G FOUR FINE CEYLON TEAS TIKTAK

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5