Spelen verkiezingen rol bij toewijzing bejaardentehuis Wathebje aan een dure automobiel als er geen Mercedes-service achter staat I Kort geding bedrijfsarts NSM/De Stem-De Vrije Zeeuw STATENLID ROELS STELT VRAGEN Pleidooi voor Belgisch- Nederlands havenoverleg Vlissingers missen hun populieren Nieuw asiel voor zielige zwervertjes nstuif zeeland Rijnmond wil havenbeheer van Rotterdam overnemen De volharding naar top- concours Benoeming bij R.R. te Terneuzen C. Bukkens overleden Gebrek aan vertrouiven' Pvd A-raadslid bedankt in Middelburg ZJO speelt voor scholieren Buien N.V. GARAGE 'T WESTEN Mr. J. van Aartsen Vice-voorzitter KVP-Zeeland Commissaris nam afscheid van gemeentebesturen VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Opgehangen Citaat jretatie Interpi Inspraak Verweer Risico Woensdag 4 maart 1970 DE VRIJE ZEEUW ROTTERDAM (ANP) Het openbaar lichaam Rijnmond moet in de nieuwe wet over de Rotter damse agglomeratie, ook liet ha venbeheer tot taak hebben, zo meent het dagelijks bestuur van Rijnmond. De tegenwoordige havenbeheerders, vooral Rotterdam, maar ook Vlaar- dingen en Maassluis, zouden nog ge durende een overgangstijd van zes jaar deze functie blijven vervullen. De nieuwe Rijnmondwet er wordt druk aan de voorbereiding ge werkt kan over twee a drie jaar een feit zijn. Het standpunt van de dagelijkse bestuurders van Rijnmond houdt dus in dat Rotterdam over acht a negen jaar afstand zou moeten doen van de directe zeggenschap over het aanleggen, in stand houden en exploiteren van zeehavens en daarbij behorende terreinen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer H. G. de Ru, sinds september van het vorig jaar lid van de Middel burgse PvdA, heeft het college van b. en w. zijn ontslag als raads lid aangeboden. „Mij is gebleken dat in mijn fractie het vertrouwen in mijn persoon ont breekt", zo deelt de heer de Ru in zijn brief mee. Volgens hem zijn ten opzichte van hem de democratische beginselen overtreden. In verband hiermee be dankt het raadslid ervoor tot aan de nieuwe verkiezingen voor de raad (in september a.s.) aan, te blijven. De heer De Ru deelde ons gister avond mee, dat zijn ontslagaanvrage in de P.v.d.A.-fractie punt van be spreking uitmaakt. Hij achtte het echter niet waarschijnlijk dat deze bespreking zou leiden tot intrekking van z(jn ontslagaanvrage. Zijn motieven, „gebrek aan ver trouwen" en „overtreding van demo cratische beginselen" wenste hij niet nader toe te lichten. „Misschien zal ik dat bij een latere gelegenheid doen", zo gaf hij te ken nen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Zeeuws Jeugd Orkest heeft aan de rectores van de verschillende scholen voor voortgezet onderwijs in Midden-Zee land, het aanbod gedaan om school- concerten voor de leerlingen van de ze onderwijsinstellingen te geven. Om zich een indruk te kunnen vormen van de kwaliteiten van het Zeeuws Jeugd Orkest, zijn de rec tores uitgenodigd voor een uitvoe ring van het Z.J.O. in het Willibror- duscollege aan de Fruitlaan t'e Goes. De uitvoering begint vanmiddag om drie uur. Dit zal de eerste maal zijn dat het Zeeuws Jeugd Orkest voor leeftijd genoten speelt. Op het programma staan werken van Telemann, Kees van Baaren, Sul-livan en F Steen huis. De dirigent van het jeugdor kest, Peter Jense, zal elk werk dat wordt uitgevoerd, van een korte toe lichting voorzien Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag: Plaatselijk sneeuw en in de nacht overwegend lichte vorst. Vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min -temp.: 0 tot 4 graden onder normaal: max.-temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor vrijdag' aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.. 0 tot 5 graden on der normaal; max -temp: 1 tot 5 gra den onder normaal: kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer P A. Roels, lid van Provinciale Sta ton voor de PvdA heeft een aan tal vragen gesteld over de toewij zing door G.S. van bouwvolum voor de bouw van een bejaarden tehuis in de gemeente Goes. Volgens wethouder L. J. Koopma. (SGP) in de raadsvergadering in St Maartensdijk, was hiermee voorran aan Goes verleend en was aan Sint Maartensdijk, dat ook een bejaarden huis wil bouwen, grof onrecht ge daan. Wethouder Koopman veronderstel de dat electorale overwegingen bij de gedeputeerden J. van den Bos (AR) en A. van Geesbergen (KVP) een rol hebben gespeeld en dat Sint- Maartensdijk, waar minder AR- en KVP-stemmers wonen dan in Goes wél zijn toewijzing zou hebben ge kregen, ais er dit jaar geen staten verkiezingen zouden worden gehou den. In 1964 besloot de raad van St,- Maartensdijk 'eeds tot de bouw van een bejaardentehuis. Het college van G.S. weigerde deze plannen echter goed te keuren, waarna Sint-Maar tensdijk in beroep ging bij de kroon en in het gelijk werd gesteld. De heer Roels, zelf wonend in Sint- Maartensdijk, die voor zijn informa tie is afgegaan op een dagbladver- slag, vraagt het college nu of dit in derdaad opzettelijk de bouw van een bejaardenhuis in St.-Maartensdijk heeft tegengewerkt en of daarbij ook werkelijk electorale elementen in het spel zijn geweest. Hij verzoekt G.S. tenslotte het aan Sint-Maartensdijk aangedane onrecht te herstellen en een extra bouwvo lume voor Sint-Maartensdijk bij de minister van Volkshuisvesting aan te vragen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De Zaamslag-- muziekvereniging De Volharding be leeft zaterdag weer een van de hoogtijdagen in haar bestaan, want dan zal de harmonie in „Musis Sa crum" in Arnhem met zes andere Nederlandse korpsen de muzikale strijd aanbindfen met als inzet de hoogste titel die voor een amateur muziekvereniging te behalen is. Het is de derde keer in zeven jaar dat De Volharding gerechtigd is aan het topconcours deel te nemen. Bur gemeester J. de Pree van Zaamslag heeft tijdens een huldiging van een aantal leden van De Volharding on langs gezegd, dat, wanneer de vere niging, in Musis Sacrum hoge ogen gooit, het gemeentebestuur het pre dikaat „koninklijke" voor De Vol harding zal aanvragen. Het zaterdag uit te voeren ver plichte nummer is „Modale Suite" van Peeters - Moerenhout, bestaan de uit de delen koraal, scherzo, ada gio en toccate. Dirigent van De Vol harding is de heer J. Meijers uit Terneuzen. (ADVERTENTIE) Wat heb je aan een dure automobiel als de dealer voor zijn vak niet even vak-kundig is als de constructeur? Wat heb je aan een dure auto als uit de outillage van de dealer niet hetzelfde streven naar perfektie spreekt, als waarmee ook elk detail van de auto wordt vervaardigd en gemonteerd? Wat heb je aan een dure auto als de kwaliteit en de kwantiteit van de dealers niet bijdraagt tot dat gevoel van weergaloze veiligheid? Wat heb je aan een dure automobiel Oostburg, Breedestraat 23, tel. 01170 - 22 55 37 (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het hoofd Be scherming Bevolking, de heer I. Catseman, heeft de heer J. M. See- gers uit Terneuzen benoemd tot hoofd verbindingsdienst in de kring A Zeeland (Zeeuwsch-Vlaanderen). De benoeming garft in op 1 april a.s. De heer Seegers is sedert 1954 vrijwilliger bij de BB. BRUSSEL (ANP) Tij dens een bijeenkomst van de Antwerpse Kamer van Koop handel heeft de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, een pleidooi gehouden voor Belgisch-Ne derlands overleg inzake de ha vens. In een toekomstig Eu ropa zou de ontwikkeling van enerzijds de Nederlandse pro vincie Zeeland en anderzijds van de Belgische havens Gent en Antwerpen in gemeen schappelijk overleg moeten ge schieden, aldus mr. Aartsen. De heer Van Aartsen heeft er op ge wezen dat de streek rond Terneuzen, Ossenisse en Vlissingen 15.000 ha in dustrieterrein ter beschikking heeft voor bedrijven die niet aan diep vaar water gebonden zijn. Nederland ver zet zich niet tegen het Belgische Baalhoekplan, dat o.m. voorziet in een nieuwe vaarweg naar de linker Schelde-oever, maar wel wil Neder land waarborgen, dat het aldus in tweeën gesneden Zeeuwsch-Vlaande- ren voldoende onderlinge contactmo gelijkheden behoudt. Mr. v. Aartsen heeft bovendien ge wezen op de beduchtheid die in Ne derland bestaat voor luchtverontrei niging door nieuwe bedrijven. Voorts wees hij op de Nederlandse plannen om van het Land van Saeftinge een beschermd natuurgebied te maken met recreatiemogelijkheden. Hij wees er de Belgen op, dat ze bij het maken van plannen met dit Nederlandse voornemen wellicht rekening kunnen houden. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Op de leeftijd van 69 jaar is in Sluis overleden de heer C.J.A. Bukkens. Hij was vice-voor zitter van de kring Middelburg van de KVP, voorzitter van de afdeling Sluis van de KVP en voorzitter van de statenkring Sluis. De begra fenis heeft vandaag (woensdag) plaats op de r.-k. begraafplaats te Sluis. De heer Bukkens, die hoofd van de r.-k. lagere school in Sluis is geweest, bekleedde verder tal van functies in het verenigingsleven. Vooral de heemkunde en de filate lie hadden zijn belangstelling. Al •er voor de oorlog was hij actief in de politiek als bestuurslid van de toenmalige R.-K. Staatspartij. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Commissaris der Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft afscheid geno men van de colleges van b. en w. en de raadsleden van de gemeenten Sas van Gent, Westdorpe, Axel, Zuid- dorpe, Overslag en Koewacht, die zo als bekend per 1 april worden op geheven. De afscheidsbijeenkomsten vonden alle achter gesloten deuren plaaits en duurden elk ongeveer een half uur. Mr. Van Aartsen begon om kwart over vier iin Sas van Gent en be ëindigde zijn bezoek aain Koewacht om omstreeks half tóen. Veel Vlissingers vragen zich de laatste tijd af of het nu wel nodig was de populieren aan de Paul Krugerstraat te rooien. Juist nu deze bomen, die vol gens de bewoners van de Paul Krugerstraat zo'n vijftien a twin tig jaar geleden geplant werden, hun nut gaan opleveren wat be treft het opnemen van schadelijke uitlaatgassen, worden ze gerooid. De laatste tijd zijn toch al veel bomen doodgegaan door gaslek ken. De slachtoffers werden toe passelijk gasbomen genoemd. „Waarom", vragen verbolgen Vlissingers zich af, „ontnemen ze ons nu ook nog die paar prachtige gezonde bomen?" „Zo gezond waren ze nu ook weer niet", was het antwoord van ir. D. Stam, directeur van gemeen tewerken Vlissingen. „Er waren al enkele bomen ge rooid omdat ze dood of ziek wa ren. De overblijvende waren ook gedoemd te sterven. De overheer sende westoost-wind, die door de Paul Krugerstraat blaast, waait de bladeren van de bomen na een re genbui te snel droog. Daar komt dan nog bij, dat het grondwater brak is. Daarom kunnen deze bo men nu ze groter wórden ook niet meer zo heel lang leven. We had den de rest van de gezonde bomen kunnen laten staan, totdat ze van zelf omvielen en gevaar oplever den voor het verkeer", aldus ir. Stam. „Efficiënter en voordeliger konden we ze nu rooien, terwijl we volop bezig zijn aan de recon structie van deze straat. Boven dien zouden deze bomen niet meer symmetrisch staan in dit totaal vernieuwde straatbeeld. Wel ligt het in de bedoeling, op de middenberm, die ongeveer tweeëneenhalve meter breed wordt, lage beplanting aan te brengen". De beide rijstroken worden on geveer zes meter breed. Vóór het toeristisch hoogseizoen, dat in de maand mei begint, moet het ge heel met verlichting, en de stop lichten bij de Keersluisbrug, ge bruiksklaar zijn. Nauwelijks was het plan voor de bouw van een nieuw dieren asiel van en voor Zeeuwsch-Vlaan deren wereldkundig gemaakt of van alle kanten "werd de vereni ging tot bescherming van dieren in Terneuzen opgebeld met de vraag wanneer bet nieuwe tehuis „voor zielige en nooddruftige die ren" zoals Meindert Het Paard van de Fabeltjeskrant het tref fend noemt, in gebruik genomen zal worden. Tal van dit soort telefoontjes krijgt mevrouw H. Boon-de Haan, de be heerster van het noodasiel in Ter neuzen, te beantwoorden. Die be langstelling van de zijde van dieren vrienden bewijst alleen maar hoe groot de behoefte is aan een nieuw dierenasiel in Zeeuwsch-Vlaanderen sinds het oude in februari 1969 af brandde. „Het plan van de stichting dieren- vergeet ik nooit meer. Het was de slechtste dag van mijn leven", ver telt mevrouw Boon terwijl ze een weerspannig wit poedeltje aan het knippen is. Als assistente van die renarts Cysouw krijgt zij bijna da gelijks te horen welk een gemis een dierenasiel in Zeeuwsch-Vlaanderen is. "Het plan van de stichting ideren- asiel Zeeuwsch-Vlaanderen vind ik geweldig. Er zijn al heel wat reacties binnen gekomen. De vraag naar lo ten waarvan de opbrengst bestemd is voor de bouw van het asiel is enorm. De 1500 loten die wij als vereniging voor dierenbescherming moesten ver kopen zijn alle aan de man gebracht. Maar bij de servicediensten zijn vast nog loten verkrijgbaar". Zoals bekend is er voor de bouw van het asiel, waarvan de plaats nog niet precies bekend is, f 135.000 nodig. De stichting wil zelf f 15.000 bij een zien te brengen terwijl voor de resterende f 110.000 een beroep op de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan deren wordt gedaan. Diverse ge meenten, maar niet alle, hebben in tussen positief op het verzoek om subsidie gereageerd. In het asiel van mevrouw Boon kunnen slechts enkele „zwervers" ondergebracht worden. Hoe graag ze het ook zou willen moet ze helaas vele verzoeken om het verlenen van onderdak aan huisdieren afwijzen. In een echt noodgeval maar dan moet er ook echt geen andere oplos sing zijn is mevrouw Boon niet temin bereid als reddende engel op te treden. Zo'n urgent geval deed zich een dezer dagen voor. Een postbode in Sluiskil trof op zijn ronde in de Bon tepolder in Sluiskil een hondje aan dat door onverlaten aan een nylon kous in een boom was opgehangen. Het halfgewurgde dier kon nog net door de postbode, de heer Dekker uit de Visartstraat, bevrijd 'Worden. De politie in Terneuzen ontfermde zich voorlopig over het hondje totdat zij een beroep deed op mevrouw Boon de verzorging van het dier over te nemen. En zo bracht hoofdagent André de langharige vondeling aan het noodasiel fn de 1ste De Feyter- straat. Het hondje had zich kennelijk zo aan de politieman gehecht dat het steeds maar weer in zijn armen sprong uit vrees dat het opnieuw in de steek gelaten zou worden. Me vrouw hoopt nu maar dat er zich spoedig iemand zal aanmelden om het hondje zij schat de leeftijd op 2 a 3 jaar te adopteren. Dit voor val illustreert opnieuw de noodzake lijkheid van een dierenasiel in Zeeuwsch-Vlaanderen. Honderdén dierenvrienden zullen het daarmee hartgrondig eens zijn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hebben De Stem en De Vrije Zeeuw in hun bericht geving over de begrotingszitting van de l'erneuzense gemeenteraad van 12 december jongstleden, de grenzen van het journalistiek toelaatbare overschreden, zulks ten koste van de goede naam van het VVD-raadslid A. C. S. van Breda Vriesman? Of hebben de beide bladen, wier berichtgeving in dit concrete geval identiek was, de woorden van het WD-raadslid in de bewuste verga dering gesproken, naar strekking juist weergegeven, handelend vanuit de verantwoordelijkheid van de pers als hoedster van het algemeen be lang? Dit zijn twee van de belangrijkste vragen, waarover de president van de arrondissementsrechtbank Middel burg, mr. P. van Empel, na een gis teren gehouden kort geding, moet beslissen. Er ligt een eis van de heer van Breda Vriesman tot rectificatie va" het bedoelde raadsverslag (naar een door zijn raadsman opgestelde tekst) op straffe van een dwangsom van duizend gulden. Mr. van Empel, die de pleiters van de partijen in het kort geding gisteren heeft gehoord, 2jal dinsdag aanstaande uitspraak doen. Voor de heer van Breda Vriesman, bedrijfsarts in dienst van de N.S.M., trad mr. P. W. Adriaansen als pleiter op. Voor De Stem en De Vrije Zeeuw, van welke bladen respectievelijk hoofdredacteur L. Leyendekker, en de directeur P. van de Sande waren gedagvaard, voerde mr. L. G. M. van Buchem het verweer. Het bewuste bericht verscheen op 13 December in De Stem en de Vrije Zeeuv- onder de kop: „Voorvechter van vuile industrie". Het was een interpreterend bericht over hetgeen de heer van Breda Vriesman tijdens een discussie over industrialisatie, in spraak en luchtverontreiniging, in de Terneuzense raad had opgemerkt. Hij sprak toen na de heren Huybregt en Hol (beiden PvdA), die onder meer de inspraak vanuit de bevolking bij de voorgenomen vestiging van de Progil-raffinaderij in Amsterdam hadden besproken. Mr. Adriaansen kreeg tijdens het kart geding toestemming om een bandopname van een deel van de be wuste raadsvergadering af te draaien. Daarin zei de heer van Breda Vries man letterlijk: „Mijnheer de voorzitter, ik wou nog een enkele opmerking maken naar aanleiding van de woorden van de heer Huybregt. Die heeft Progil aan gehaald en inspraak van de burgerij en dergelijke. Mijn indruk hierover is dit, dat „the man in the street" niet op de hoogte is van pro's en con tra's van wat er in diverse bedrijven gebeurt. Er is bijna geen bedrijf of er wordt met gevaarlijke stoffen ge werkt. Wanneer er een calamiteit gebeurt dan kan dat inderdaad ge volgen hebben, en ik neem aan dat alle bedrijven de grootste voorzich tigheid betrachten. Nu hebben wij pas gezien dat weer een asbestver- werkend bedrijf in het Sloegebied weggestemd is. Daar is ook weer de terugslag gekomen, doordat iemand die daar zeer veel van weet, en een stokpaardje heeft, daar alarm slaat. Nu moet u niet vergeten dat in ieder gasmasker asbest gebruikt wordt. Ik geloof dat er geen gezinnen zijn waar geen asbest is, en dat zal toch ergens gemaakt moeten worden. Ik kan mij ook niet voorstellen in de tegenwoor dige tijd, dat die mensen die een be drijf stichten niet op de hoogte zijn van het gevaar van asbest, dus dat die zorgen voor een optimale Heilig heid, maar wij zijntoch niet zover gekomen, hoop ik, dat wij tegen ieder bedrijf dat met gemene tussenpro- dukten werkt, eenvoudig moeten zeg gen „Je mag niet komen!" Er is in derdaad een veiligheidswet, waarbij de tegenwoordige procedé's die over al gebruikt worden, wordt gewerkt met gevaarlijke stoffen. Maar de uei-' ligheidsmaatregelen moeten van dien aard zijn dat men er tenminste geen last van heeft. Waar blijven we, als de bevolking moet gaan oordelen over iets waar ze niets van weet? Dat wordt een kwestie van napraten. Ik dank u.: In de „interpreterende" berichtge ving over deze mededelingen van de heer Van Breda Vriesman stond, dat dit WD-raadslid geen bezwaar zou hebben tegen vestiging van een ge vaarlijke industrie in dichtbevolkte wooncentra. Het bericht vervolgde „De Progil affaire deed de heer Van Breda Vriesman af met: „Dat is een zaak waarmee een stelletje niet-inge wijden geen bemoeienis heeft". Aldus het gewraakte verslag. Volgens mr. Adriaansen is „voor vechter een actief begrip". Als je in het gewraakte stuk leest: „De heer Van Breda Vriesman toonde zich een voorvechter voor het vestigen van vuile industrie in dichte bevolkings centra", dan is dat niet minder dan een insinuatie en een accentverleg ging ten nadele van de heer Van Bre da Vriesman," aldus de pleiter. „De heer Van Breda Vriesman is geen hartstochtelijk voorstander van inspraak," gaf mr. Adriaansen toe. „Wat hij met zijn in de vergadering van 12 maart gesproken woorden echter wilde zeggen was: „Je moet niet op alle emoties afgaan." „Een giftige wending in het dag- bladverslag," noemde mr. Adriaansen de zin, dat voor de heer Vriesman een asbestfabriek best naar Terneu zen had mogen komen. „Dat is nooit gezegd," aldus mr. Adriaansen. „Mijn cliënt bedoelde, wat vuil is moet schoon worden. Deskundigen probe ren de bedrijven schoon te krijgen". (Bij de replieken wees de pleiter van de gedaagde partijen er op, dat de naam Terneuzen in het bericht niet gebruikt is, doch dat slechts van „dichte bevolkingscentra" werd ge waagd.) Mr. van Buchem, pleitend voor de gedaagden, plaatste het gewraakte bericht tegen de achtergrond van het probleem van de verontreiniging van lucht en water, dat in Zeeland met name de laatste jaren „herhaaldelijk en op voor velen zelfs beangstigende wijze aan de orde is". Als uitgangspunt nam hij het jaar 1966, toen de Nederlandse Stikstof Maatschappij, het bedrijf waarbij de heer van Breda Vriesman als be drijfsarts in dienstbetrekking is, door een technische storing arsenicum in de lucht en het water bracht, waar door aan vee en gewas schade werd toegebracht, hetgeen destijds tot vra gen in de Tweede Kamer leidde. Hij noemde vervolgens de oprichting van de Raad voor de Luchtverontreini ging in Zeeland (1965) en de discus sies over verontreiniging van de bio sfeer door Hoechst-Vlissingen en (straks) door de fabriek van Péchi- ney. „De ministerraad van de Raad van Europa heeft 1970 uitgeroepen tot Europees natuurbeschermingsjaar, speciaal uit bezorgdheid over de ver ontreiniging van het milieu, waarin het leven in stand gehouden moet worden," aldus mr. van Buchem. „Dit is de achtergrond van het onderha vige geding," constateerde hij. Mr. Van Buchem merkte op, dat hij niet inzag welk belang, laat staan welk spoedeisend belang de eiser thans nog bij zijn actie heeft (de dagvaarding is uitgebracht op 26 januari). „De gemeenteraadsverkiezingen voor Terneuzen zijn intussen voorbij, waarbij de eiser is verkozen," zo con stateerde mr. van Buchem. „Het ver moeden ligt voor de hand, dat de eiser zelfs met het aanspannen van het kort geding heeft gewacht tot na de verkiezingen," aldus mr. van Buchem. De positie van de eiser als bedrijfsarts van de N.S.M. (door de eiser als tweede spoedeisend belang genoemd) als hoedanig hij een naam heeft te verliezen, werd door mr. van Buchem evenmin als spoedeisend ge zien. Het gewraakte bericht besprekend, zei mr. van Buchem dat dit niet een letterlijke aanhaling van de woorden van de heer Van Breda Vriesman be vatte, doch een weergave van de strekking, dan wel een interpretatie van zijn woorden. „Deze weergave is naar de strekking juist en geenszins onzorgvuldig," zo merkte hij op. De eiser stelde zich in de raadsver gadering bij de replieken op als iemand die met inspraak weinig op heeft, aldus mr. van Buchem. „Men (de man in de straat) weet er niets van en praat maar wat na", zo inter preteerde mr. van Buchem op zijn beurt het kort daarvoor via de band ten gehore gebrachte deel van het betoog van de heer Vriesman. „Uit de woordelijke tekst blijkt," aldus mr. van Buchem, „dat de eiser de industrie prijst en in de bedrijven het volste vertrouwen heeft. Hij stelt zich zeer duidelijk op als een voor vechter van de industrie, maar in de contekst gaat het zeer duidelijk om „vuile industrie". Mr. van Buchem: „Wanneer men in het kader van een dergelijk debat over een onderwerp dat kennelijk de gehele Zeeuwse bevolking, ja de ge hele westerse wereld verontrust en waaraan op alle niveaus wordt gedok terd, de industrieën verdedigt en blijk geeft juist aan inspraak van de Zeeuwse bevolking schouderophalend voorbij te willen gaan, wat is men dan anders dan „een voorvechter voor vuile industrie." Mr. Van Buchem pleitte subsidiair voor het ongegrond verklaren van de vordering van de heer Vriesman, omdat er in deze zaak gesproken kan worden van risico-aanvaarding door degene die zich in de politieke arena waagt. „Het is geoorloofd de leer van de risico-aanvaarding uit de sfeer van verkeer, sport en spel (op welk punt jurisprudentie bestaat) over te bren gen naar, en toe te passen in de po litieke arena", aldus mr. Van Bu chem. „Als leider van een, politieke fractie in een gemeenteraad, aan vaardt men het risico van de publici teit en de onnauwkeurigheden die men daarbij wellicht soms maakt. Als de eiser een onjuiste interpretatie van zijn woorden en misverstand om trent zijn bedoelingen had willen voorkomen ja zelfs uitsluiten dan zou hij zich met grote omzichtig heid en precisie hebben moeten uit drukken." Bovendien wees mr. Vain Buchem de eiser op het feit, dat hij de spel regels vain de politiek, waarin nuan ces nu eenmaal geen stemmen trek ken, niet blijkt te kennen. „Wie niet beseft dat hij met opvattingen Ms door de heer Vriesman verkondigd, in de huidige wereld reacties oproept, kent de spelregels niet", zo zei hij. „De spelregels die voor de pers gelden zijn", aldus mr. Van Buchem „door De Stem en De Vrije Zeeuw niet geschonden. Het bericht is noch grievend, noch beledigend, noch in strijd met de zorgvuldigheid die de kranten in het maatschappelijk ver keer ten aanzien van de eiser pas ten." „De eiser zal, wederom binnen het kader van de spelregels, een derge lijk bericht moeten dulden", zo stelde mr. Van Buchem. Wijzend op de taak van de pers als hoedster van het al gemeen belang, zei hij: „de pers heeft te waken tegen iedere geringschat ting, ja tegen iedere schijn van ge ringschatting van het kolossale pro bleem van de luchtverontreiniging." Dat een bepaalde zin iin het be wuste bericht tussen aanhalingste kens was geplaatst (hoewel de heer Van Breda Vriesman de afgedrukte woorden niet had gesproken) ver klaarde mr. Van Buchem, die hierop bij de repliek werd aangevallen: „de indruk die door de heer Vriesman in de bewuste raadsvergadering is ge wekt, is ie het bericht goed begrepen. De betrokken zin is in de indirecte rede gesteld en vormt de weergave van een tendens alsmede een samen vatting. Aanhalingstekens daarbij zijn niet misplaatst."

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 4