K waarom? In Axel nog steeds grote behoefte aan accommodatie voor toeristen Absdale krijgt een manege barder is Vlissingse raad hekelde bibliotheekbeleid Beetje uit de gratie geraakt Aanwijzing W. van Alphen blijft gehandhaafd sta je daar f zo van te kijken dat ik klant bij de nmb ben JEUGD Barbezoekers en paarden kijken elkaar in de ogen VERWACHTINGEN Inbraak in slagerij Commissaris brengt afscheidsbezoek aan raad Zuiddorpe PvdA-Zeeland stelde lijst samen statenkandidaten \l gametuwtydmee- ganaardenmb Groepscommandant Lernhout gaat naar Sas van Gent Postduivenhouders in Bosclikapelle bijeen Ook L. Magnus in raad Hontenisse Kinderen betalen vormingsweek zelf Fanfaremuziek bij heropening café te Westdorpe Gemeenteraad Hoek over zwembad Zondag, 8 maart a.s. MOTORCROSS BOSBAD HOEVEN Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater 4 MAANDAG DINSDAG 2 en 3 MAART 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) AXEL Binnen de gemeente Axel bestaat nog steeds een grote behoefte aan logies- en pension accommodatie en aan zomerwo ningen en vakantieverblijven. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1969 van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Axel. Maandag 9 maart houdt de plaat selijke WV in de Stadsherberg zijn jaarvergadering. Het ziet er naar nit, dat Axel bij toeristen van buiten Zeeuwsch-Vlaan- deren het afgelopen jaar een beetje uit de gratie is geraakt. Op verschil lende gebieden viel een achteruitgang in vakantiebezoekers te bespeuren, vermoedelijk mede onder invloed van de grotere trek naar de Zeeuwse kust. Toch is er de plaatselijke WV alles aan gelegen om zoveel mogelijk pro paganda te maken. Het afgelopen jaar werden ook de contacten met andere verenigingen uitgebreid, zo dat het informatiecentrum ge vestigd in het gemeentehuis be schikt over een uitgebreide documen tatie. Blijkens het jaarverslag verstrekt dit informatiecentrum in 1969 338 in lichtingen, terwijl 5.662 folders over Axel en 2.484 folders over Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen werden ver spreid. Daarnaast werden 80 hotel- Hjsten uitgegeven. Men beschikt in het centrum behalve over gegevens over de belangrijkste Nederlandse toeristische centra ook over infor matie uit België en Luxemburg. Maandelijks liggen als speciale ser vice bovendien nog evenementslijs- ten van Antwerpen en Gent voor be langstellenden in het gemeentehuis ter inzage. De „trek naar de kust", zoals in het jaarverslag wordt omschreven, heeft ook zijn invloed op het bezoek aan jeugdherberg Bleye Haghe en het kampeerterrein De Boshoek niet gemist. Ook hier geeft het totale aantal bezoekers ten opzichte van 1968 een lichte daling te zien. Vorig jaar wer- Nog wel toeristische drukte, maar wat minder dan in vorige jaren. den in de Bleye Haghe 6.578 over nachtingen geregistreerd en op De Boshoek 2.856. Middels de plaatselijke WV zijn het afgelopen jaar via de provinciale vereniging een aantal specifiek Axelse evenementen in de publiciteit gebracht. Bovendien wer den in een oplage van 7.500 wer vende folders over Axel en een nieuwe bijgewerkte plattegrond uit gegeven. Overigens is het niet alles roze- geur en manneschijn binnen de ver eniging. Het ontbreken aan voldoen de financiële mogelijkheden verhin dert vooralsnog een uitbouw van het aantal te ontplooien activiteiten, al dus het bestuur in het jaarverslag. (Van een onzer verslaggevers) ABSDALE Het buurtschap Absdale tussen Hulst en Axel krijgt er nog deze zomer een toe ristische attractie van formaat bij. Bareigenaar R. E. de Vliegere heeft serieuze plannen om achter zijn restaurant De Huifkar aan de Absdaalsestraat nog deze zomer te beginnen met de bouw van een grote binnenmanege. Binnen af zienbare tijd zullen in afwachting van de nieuwbouw'op de buiten manege van de Huifkar de eerste paardrijlessen beginnen. Provisorisch is achter het café restaurant in Absdale daarvoor reeds een buitenmanege aangelegd. Het ligt in de bedoeling om deze ac commodatie in de nabije toekomst nog aanmerkelijk uit te breiden. Ach ter het geriefelijke cafeetje ligt een uitgestrekt gebeid van weilanden dat eigendom is van de heer De Vliegere en speciaal voor diens plannen is ge reserveerd. Op dit terrein zal in het najaar vermoedelijk ook begonnen worden met de bouw van de binnen manege van 40 x 20 m. Verder zullen in de nabije toe komst bij het complex ook stallen voor de paarden verrijzen. Momen teel heeft de heer De Vliegere de be- schikxing over twaalf dieren: Shet landers, voor de kleinsten; tussen- maten voor de ouderen en rijpaar den voor de mensen die de paarde- sport serieus willen beoefenen. Het materiaal wordt binnen afzien bare tijd uitgebreid met een koets en een huifkar voor dagtochtjes en een sulky, waarvoor tevens een oe- fenbaan is uitgezet. Rob de Vliegere heeft hoge ver wachtingen van zijn manége, die e- venals 't enkele maanden geleden ge opende restaurant, de Huifkar ge doopt zal worden. Op het gebied van paarden kent hij inmiddels het klap pen van de zweep wel. Afkomstig uit de gemeente Hontenisse heeft hij na genoeg zijn gehele j eugd doorgebracht op het Zeeuwse land. „Ik zit al van jongs af aan midden in de paarden", (ADVERTENTIE) zwaar? vertelt hij. „Mijn vader had dan wel een bakkerij, maar we beschikten thuis vroeger over drie dieren. Uit die tijd stamt vermoedelijk ook mijn belangstelling voor paarden". Degenene, die de plannen van Rob de Vliegere kennen zullen niet de in druk krijgen, dat het „kleine plan netjes" zijn. Toch wil hij nog ver der gaan: de manege uitbouwen tot een attractie van formaat, waarvoor men van wijd en zijd naar Absdale zal komen. „Als het goed gaat, ne men we er straks nog wat paarden bij", zegt hij. Daarvoor zal het no dig zijn dat eerst de nieuwe accom modatie gerealiseerd wordt". Vier van de paarden, die hij heeft zijn ondergebracht in een nevenruim te naast de bar. Als de tussendeur wordt 'opengezet en de val van het stalletje eveneens open staat, dan kij ken de dieren en eventuele bargas ten aan de toog elkaar recht in de ogen. De andere paarden hebben gastvrij onderdak gekregen bij een paar bevriende agrariërs in de om geving. ,Je moet mij eens vertellen, waar dat tegenwoordig nog mogelijk is", vertelt Rob. Hij heeft gel'ijk. Er zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen ook verschil lende fraaie maneges, maar de lig ging van de Huifkar is zonder meer uniek. „Van hieruit kunnen straks in alle richtingen tochtjes worden ge maakt tot in België toe. Je kunt u- ren rijden zonder uit de akkers te komen". De paardenmagnaat verwacht ove rigens niet, dat hij het straks speci fiek van toeristen van ver buiten Zeeuwsch-Vlaanderen zal moeten hebben. „Ik concentreer me voorna melijk op de onmiddellijke omgeving, al hoop en reken ik min of meer wel op de grote toeloop vanuit Bel gië". Van de mogelijkheid om straks in het Land van Hulst rondritten te kunnen maken in een uit 1942 date rende huifkar of een dito koets zal in de zomerse maanden beslist een dankbaar gebruik gemaakt worden, verwacht Rob de Vliegere. Voor de liefhebbers van de dure paardensport heeft hij ook nóg het een en ander in petto: „Ik probeer al geruime tijd een deskundige rij- instructeur te vinden, die straks als met de lessen zal moeten starten. Daaraan bestaat tegenwoordig gro te behoefte". (Van onze correspondent) KAPELLE Bij slagerij De Jonge aan het Kerkplein in Kapelle is in de' nacht van donderdag op vrijdag in gebroken. Door het forceren van een deur had men zich toegang verschaft tot de winkel waar de kassa met wisselgeld werd meegenomen. Ook werd nog wat kasgeld uit een lade vermist. Het totale gestolen be drag is f 120,-. Van de dader(s) ont breekt elk spoor. De politie heeft de zaak in onderzoek. De technische re cherche werd ingeschakeld voor het nemen van vingerafdrukken. (Van onze correspondent) ZUIDDORPEE De gemeenteraad van Zuiddorpe neemt maandagavond afscheid van de commissaris der Ko> ningin. Het afscheidsbezoek aan de raad duurt van kwart voor acht tot kwart over acht. De raadsvergadering begint drar- na om kwart over acht. De agenda vermeldt onder meer beëdiging van R. M. de Pau als lid van de raad. Verder worden behandeld de voor stellen tol vaststelling van verkeers maatregelen voor de bebouwde kom en de onderhandse verkoop van een gedeelte van de invèntaris der secre tarie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse P.v.d.A. heeft tijdeng een perscon ferentie in Middelburg de kandida tenlijst bekendgemaakt voor de ko mende statenverkiezingen in Zeeland. Op de lijst staan: 1 M. J- van Poelje uit Vlissingen, 2 J. Stenvert Terneuzen, 3 P. A. Roels St. Maar tensdijk, 4 C. Hoek, Goes, 5 A. C. van Overbeek Kruiningen, 6 J. J. Vergouwen, Breskens, 7 Ch. van de Zante-Thyssen, Vlissingen, 8 W. Boon Middelburg 9, J. J. Prins, Goes 10 J. P. Boersma, Brouwershaven, 11 K. A. Keuning, Zierikzee, 12 R Hal, Terneuzen, 13 N. Filius uit Kortgene en 14 A. J. M. Visser uit Middelburg. (ADVERTENTIE) leder mens heeft toch met geld te maken? Veel of weinig, dat doet aan het feit niks af. Neem nou maar als je je keukentje wilt vernieuwen. Dan schiet je spaargeld toch wel eens 'tekort? Geen ramp, je stapt gewoon bij de I JS bank binnen. Ga je een dagje naar Brussel? Je haalt t je francjes bij de bank. Heb rje een paar tientjes over? Dan zorgt de bank er wel voor dat je er aan verdient ook! Een bank gaat toch ook met z'n tijd mee. Heus, met de NMB kan ik net zo N goed overweg als met m'n huis- houden. En dat zegt wel wat, al i J' zeg ik het zelf... nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Plaatsver vangend groepscommandant C. J. Lernhout in Kloosterzande wordt met ingang van 1 april aanstaande over geplaatst naar de groep Sas van Gent. Hij zal daar de functie van adjudant gaan vervullen. De heer Lernhout kwam ongeveer 'tien jaar geleden naar Kloosterzande. Voor die tijd is hij postcommandant in Graauw ge weest. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Zondagmiddag 1 maart aanstaande vergadert de Kring Centrum - Zeeuwsch - Vlaan deren van de afdeling Zeeland van de Zuid-Nederlandsche Bond van Post duivenhouders in café „De Sport" te Boschkapelle. De vergadering die onder leiding staat van kringvoor- zitter de heer P. Goossens uit West- dorpe begint om 14 uur. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De Vlissingse raad is fel van leer getrokekn tegen het financieel beleid van de Vlissing se openbare leeszaal en bibliotheek. De raad noemde het herhaaldelijk overschrijden van de ramingen met aanzienlijke bedragen „beschamend en onelegant". In december 1968 werd door de raad een subsidie van 21.000 ver leend als extra-subsidie voor een ex. ploitatietekort van eenzelfde bedrag over 1968. Dit jaar werd een exploi tatierekening overgelegd over dit (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het bestuur van de L.T.S in Terneuzen heeft tijdens een vergadering met de leraren zijn standpunt omtrent de aanwijzing van de heer W. van Alphen als nieuwe adjunct-directeur uiteengezet. De voorzitter de heer R.R. Visser, deelde mede dat het schoolbestuur geen enkele reden ziet om de aanwijzing in te trekken. Na de vergadering verklaarde de heer Visser zeer tevreden te zijn over het verloop van de vergadering. Men heeft zeer open met elkaar ge sproken en de voorzitter beloofde in de toekomst meer overleg met de le raren, die zullen worden vertegen woordigd door de heren Van de Burgt, De Bokx en Fransse (de commissie van drie). Gevraagd werd nu het bestuur zo zijn goede wil heeft getoond een goede samenwerking met de heer Van Alphen. In het kamp van de leraren wordt gevreesd dat de collegialiteit ver dwenen is, dat onder hen een groeps vorming plaats vindt en zelfs werd de verwachting uitgesproken dat de heer Van Alphen zich eigener bewe ging zou terug trekken. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE In de nieuwe ge meenteraad van Hontenisse zal ook L. L. A. M. Magnus uit Stoppeldijk een zetel bezetten. Hij heeft op de achtste plaats op lijst-Lambert aan de jongste gemeenteraadsverkiezin gen deelgenomen. De heer Magnus behaalde het hoog ste aantal voorkeurstemmen en is daardoor van de achtste plaats op geschoven naar de tweede. In totaal is lijst-Lambert met vier zetels uit de bus gekomen. Bij de publikatie van de verkiezingsuitslagen in de krant van donderdag kwam dat niet duidelijk tot uitdrukking. jaar waaruit bleek dat ondanks de extra-subsidie er nog een tekort be stond van 23.000. Op de begroting voor dit jaar wordt het tekort ge raamd op 86.000. De heer W. van Leeuwen toonde zich „uitermate verontrust" over de financiële gang van zaken bij de openbare leeszaal en bibliotheek. Hij drong aan op een regelmatig accoun tantsonderzoek. De heer J. van de Sande drong aan op een betere kos tenbewaking en vroeg zich daarbij af of de gemeentesecretarie daarbij niet zou kunnen worden ingescha keld. De heer S. Joustra, bestuurslid van de leeszaal, nam het voor het bestuur van de bibliotheek op. Hij Wees er op dat het bestuur onder moeilijke omstandigheden heeft moeten wer ken, en dat de tekorten onder meer een lastuit het verleden zijn. Hij bracht voorts naar voren dat het be stuur graag zou zien dat de biblio theek een gemeentelijke bdbldotheek zou worden. Ook wethouder I. Filius wilde de emotionele typering van het beleid van de leeszaal wat afzwakken. Hij wees er op dat vorig jaar nogal wat mutaties zijn geweest. Hij zei dat het college de indruk had dat het be- atuur alles doet om de zaken weer in het gerede te brengen. „Er is", zo zei hij, „een accountant ingeschakeld ter wijl er regelmatig contact is met de afdeling financiën van de gemeente over een betere kostenbewaking. (Van onze correspondent) WESTDORPEE Kinderen van de hoogste klas van de lagere school in Westdorpe zijn begonnen met een verlotingsactie om de kosten van de komende vormingsweek te dekken. De trekking van de loterij is op 21 maart De kinderen zijn van plan nog meer acties te gaan voeren. (Van onze correspondent) WESTDORPE. Het horecabedrijf van mej. Emma de Rijcke in West dorpe is heropend door de voorzitter van de fanfare „Eikels worden bo men". De leden van de fanfare, die er al tientallenv jaren hun wekelijkse re petities houden, verzorgden de mu ziek. (Van onze correspondent) HOEK In de op dinsdag 3 maait in Hoek te houden openbare raads vergadering, zal het college van b. en w. de raad onder meer voorstellen het aanleggen van een zwembad in het bestemmingsplan „Sportpark Hoek". (ADVERTENTIE) Alle klassen en zijspannen. Onder auspiciën K.N.M.V. Organisatie: W.B.M.C. Eüten-Leur Aanvang: 14.00 uur Films GOES Grand 20 uur The love bug, a.l. HULST Bioscoopgeouw 20 uur Spionnenmoord 18 jaar MIDDELBURG City 20 uur: De bende van Quint 14 jaar TERNEUZEN Luxor 20 uur 20.000 mijlen onder zee 14 jaar VLISSINGEN Alhambra 20 uur: De spookrijders 14 jaar ANTWERPEN Astra: Dé dolle kever a.l. Astrid: Onze dokter is de beste a.l. Monty: De reuzen van het Westen 14 jaar Ambassades: De regenmensen 18 j. Festa: De stuntman 18 jaar Forum: Recht op leven 18 jaar Quellin: De clan van de Sicilianen 18 jaar Odeon: De gouden weduwe 18 jaar Rubens: Atyrieon 18 jaar Pathé: De abdis van Monza 18 j. GENT Century: Maxiroof in Mini-Morris a.l. Majestic: Hello dolly a.l. Select: Kapitein Nemo en Vlottende stad a.l. Astrid: Sugar Colt 18 jaar Rex: Repulsion 18 jaar ST.-NIKLAAS Renova: Romeo en Julia 14 jaar Scala: Jeff 18 jaar Century: Een tijd voor minnaars 18 jaar Eden: Sweet Charity 18 jaar Toneel - Muziek - Dans ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur Rotterdams Conservatorium. Beethovenprogramma Schouwburg 20.15 uur „De Spaanse hoer" van Hugo Claus door het Zuidelijk Toneel Globe Schietingen CLINGE J. de Vilder 15 uur Diversen BRESKENS Gemeentehuis 19.30 uur Raadsvergadering MIDDELBURG Concert- en Gehoorzaal, Sdngelstr. 20 uur Regiecursus door het Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel Opgave voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. ROTTERDAM Museum Boymans: Expositie schil derijen, tekeningen en grafiek van K. B. Kitaj (t.m. 4 april) Christiaan de Moor (70 jaar) (tan. 22 mrt.) Rotterd. Kunstkring, W. de With- str. 35, Rinus van den Bosch, schil derijen en Louis Vorkink, tékenin gen (t.m. 8 mrt.) Werkd. 10-17, zon. 11-16 uur. Rotterd. Kunststichting, Kruispl. Expositie Louis Paul Boon (t.m. 10 mrt.). Werkd. 10-17, zon. 12-17 uur. GENT Kunstgalerij Gravensteen Expositie Ben Bonte (t.m. 4 mrt.) Van 10-12 en 14-18.30 uur. Zon. na 13 uur en 's maandags gesloten. Morgen, dinsdag 3 maart: Bergen op Zoom 22.04, Hansweert 10.25 en 23.11, Made-Drhmmelen 14.02, Ter neuzen 9.54 en 22.39, Vlissingen 9.27 en 22.14, Wemeldimge 10.54 en 23.52.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2