raaie EEN BETERE HOED VOOR EEN REDELIJKE PRIJS Wasadviezen HOOGBOUW TIENERKAMER WEEFSTOFFEN Verwonderlijk is het dan ook meshoedjes betreft ziet men van niet dat b.v, de mode-óndustrie Gel- links naar rechts: re te Ulft een serie handwerkhoe- Een tiener-pet, vervaardigd uit den voor gelegenhëidsdracht aan- Nino, uit de Gert Thelen-collectie biedt in een aantrekkelijk^ prijs- (Wittlich, Duitsland) die op het ge- klasse. In organza brengt imen in bied van mode en afwerking be- Ulft eenvoudige- verkoojflioedjes schouwd wordt als de beste Euro- zowel als sjieke. Veel aandacht pese stofhoedenfabrikant. wordt 'bestëed aan' dë gewone ver- Een attractief Aton-model in de koophoed, waarvoor nog altijd in vorm van een gele haarviltcloche Nederland een goede afzet is. met doorgehaald viltbiesje en ko- Wat dé afbeeldingen-van de da»- pergarnering (collectie Feldbrugge, Groningen). Een cloche in opengewerkt' Tta- ■■■■■■■■I liaans stro en gegarneerd met gros- grain van Marida (Luton, Enge land). Een flaphoed in groen wolvilt, gegarneérd met schakelketting, waarvan de ringen beurtelings in s koper en barnsteenplastic zijn uit- ■=i3 gevoerd (collectie Menke, Amster- dam). a Een marinehoedje van zijden organza, geheel met de hand ge- y__vouwen en achter eindigend in twee lange shawleinden (Poelman, Amsterdam). Werd voorheen het voorjaar op modegebied tijdens de laatste we ken van februari altijd aangekon digd met de nieuwe mode, van de Franse haute couture, die belang stelling voor de vele nogal „exclu sief aandoende, momenteel soms niet te dragen en veelal onbetaal bare modellen is de laatste jaren gedaald om plaats te maken voor meer interesse in de eigen kleding, zowel bij de man als de vrouw. Het feit, dat ondanks de stijgen de kosten van levensonderhoud er de laatste jaren geld in de porte- monnaie van veel mensen blijft om wat meer aandacht te besteden aan de kleren, heeft daar in niet gerin ge mate toe bijgedragen. In de hoeden van de mannen zit niet zo heel veel variëteit, maar de- vier modellen die hierbij wor den afgedrukt en welke in New York zijn getoond, zijn nieuw, en spreken vooral de jonge man aan. Althans, dat hoopt men. De hoedencollecties voor de da mes zijn uiteraard gevarieerder. Het merkwaardige is, dat nu de mode voor dit jaar maxi, mini en accent vooral op de randen valt wat daar tussenin ligt „modern" is (de garneringen hebben veel stik- (dus alles), datzelfde min of meer seis en hechtingen; allerlei soorten ook voor de hoedenmode geldt. kleine hoeden;- niet te vergeten de vele vormen van strohoeden; flap- Men ziet voor komend voorjaar hoeden en daarnaast de bloemen- grote hoeden in haar-antilope, wol- hoedjes; astronautmodellen etc. antilope en wolsatin, mooi ver- Opvallend is dat overal zoveel werkt met grove stiksels en inte- gestreefd wordt naar een betere ressante sportieve garnituren in hoed voor een redelijke prijs. Dat koper en leer; veren hoeden, spor- geldt zowel voor de dames- als de itieve modellen, bollen waarbij het herenhoeden. nen worden kleurrijker De toegenomen vrije tijd is een van de -oorzaken vati 'het feit,' 'd'4t- hiet alleen de.,vrouw, maar tjobrde mpns steeds meer oog heeft voor het in terieur van het huis, waarin men zo'n belangrijk deel van het leven doorbrengt. Meubels en tapijten bepaalden voor heen dat interieur; vandaag zijn de keuzemogelijkheden van 't behang en de gordijnen niet alleen veel gro ter, maar ook belangrijker. Zeifs zo belangrijk dat bijvoor beeld de warenhuizen en cash-and- carry zaken verpakte gordijnen (kant en klaar-gordijnen) in hun zaken verkopen. Dat massa-pro- dukt heeft ook weer zijn goede kanten, want de detaillist gaat nu meer aandacht schenken aan zijn exclusieve assortiment. Exclusief is het toverwoord voor de textiel zaak. Want mode-artikelen zoals open weaves, transparante weef stoffen en transparante drukstoffen zijn nu eenmaal niet kant en klaar verkrijgbaar. Natuurlijk vraagt iedere huisvrouw of de gordijnen die zij koopt kleur echt, lichtecht en krimpvrij zijn. Absolute kleurechtheid bestaat niet. Er zijn materialen, die beter aanverven en daarom een hogere graad van kleurechtheid bereiken. Bij synthetische vezels is dit bij voorbeeld. het- geval. Ook het krimpen komt nog voor, hoewel steeds meer gordijnen zijn voorgekrompen. Tot de belangrijkste interieurstof- fen behoort velours. Velours is een tijdloos artikel, dat al vele jaren al leen in een stijlinterieur werd toe gepast. De katoenen velours gordij nen werden voornamelijk in gedek te kleuren gebracht. Daarin is echter thans een duidelijke veran dering gekomen. Er zijn niet alleen ook synthetische (acryl) velours gordijnen op de markt gekomen, maar bovendien is het aantal kleu ren, waarin ze worden gemaakt enorm toegenomen, waardoor ze tevens kunnen worden toegepast in moderne interieurs. Oranje, bruine en zelfs groene tinten, dikwijls nog in verschillende kleurschakeringen, behoren niet meer, tot de uitzon deringen. Ovèrigens moet men, wanneer men velours gordijnen voor het interieur kiest, er voering in aanbrengen, daar het verschie ten anders niet is te voorkomen. Gordijnenvelours is meestal effen, hoewel er toch enkele streepve- lours zijn, soms met een klassiek dessin. Goede veloursgordijnen zijn bijna niet beneden de 15,per meter te verkrijgen. Voor de wat betere kwaliteit betaalt men al di rect ongeveer 20,per meter. Het allerlaatste nieuws in velours is een synthetische gebreide kwali teit met een heel apart pooldek. Over het reinigen van overgordij nen bestaan nog al wat misverstan den. De volgende suggesties wor den aan de hand gedaan: Velours en damasten mogen nooit worden gewassen, maar die nen uitsluitend chemisch gereinigd te worden. Weefstoffen kunnen door de huisvrouw in handwarm water zelf. gewassen worden met gebruik van" een alkalivrij wasmiddel, zonder bleekmiddel en waterglas. Naspoe len in lauw water. Dit wasadvies geldt uitsluitend voor de eenvoudige bontgeweven overgordijnstoffen. Bij de betere weefstoffen verdient chemisch rei nigen verreweg de voorkeur. Drukstoffen kunnen het beste als volgt gereinigd worden: le. Wassen in ruim, zacht, hand warm zeepsop. Geen chloor of scherpe wasmiddelen gebrui ken. NIET koken, NIET che- misch reinigen. 2e. Bij gebruik van een wasmachi ne gordijnen met goede kant naar binnen vouwen; machine kort laten draaien. 3e. Bij sterke vervuiling gordijnen een nacht weken in handwarm water. (Beter is natuurlijk te gen al te grote vervuiling te waken, daar deze de vezel kan aantasten). 4e. Na het wassen gordijnen goed uitspoelen in lauw water. Zacht uitdrukken, niet wrin gen. Strijken aan de achter kant. Swash» Met bijzonder fraaie ontwerpen be drukte gordijnen en tegen de mu ren van de kamers strak gespannen doeken geven een interieur een bij zonder aanzien. Het bedrukken van stoffen is een kunstzinnige bezigheid, die in alle culturen en in alle ontwikkelings fasen van de mensheid is beoefend. De Oostenrijkse ontwerper Gustav Kinderman is elf jaar geleden sa men met zijn vrouw Hélène in We nen een eigen textieldrukkerij met zeefdruk begonnen met het doel exclusieve stoffen te brengen met een heel eigen handschrift. Zijn dessins zijn grafisch en druk- grafisch beeldcomposities uit afge lopen eeuwen'. levensgrote romanti sche meisjes, renbaanbezoekers, ouderwetse stoelen van normale af metingen e.d. De Nederlander consumeert gemid deld nog steeds 800 gram chips per jaar. Chips en noten zijn volgens de aardappelschijfjesfabrikant niet te vergelijkdn, aangezien chips al tijd en overal worden gegeten, ter wijl de veel duurdere noten meer een „gelegenheidsartikel" zijn. „De snackmarkt blijft zich ontwik kelen" zo zei hij, „we breiden ons assortiment steeds uit en verrich ten veel markt verkennend onder zoek". Dat onderzoek heeft onder meer uitgewezen, dat chips met azijnsmaak, waar de Engelsen dol op zijn, in ons land geen enkele kans maken Bij wollen interieurstoffen ziet men dan ook meestal effen stoffen en een ruit- of streepdessin. Door de keuze van de kleuren zijn er goede combinaties te realiseren in het interieur. Gordijnen van synthetische vezels, zoals de acryl en de polyester, heb ben de praktische eigenschap, dat ze gemakkelijk gewassen kunnen worden. Er komt steeds meer keu ze ook door een nieuwe lijn, die men is gaan volgen. Notenbars en „notenhoekjes" schie ten de laatste tijd als paddestoelen uit de grond. Het publiek vindt ten eenvoudige pinda zo langzamer hand te simpel en legt graag (heel wat) meer geld op de toonbank voor vers gebrande cashewnoten, amandelen en hazelnoten. De de taillisten volgen deze trend en ope nen speciale notenbars of richten in hun winkels of supermarkten aparte „notenhoekjes" in. Een van de grootste notenimpor teurs (A. de Schaap N.V. uit Am- sterdam-Sloterdijk) meent, dat zelfs noten-in-zakjes een beetje „uit" raken. De notenbar-keepers slaan de noten rauw in en branden of roosteren ze zelf. Op de Neder landse markt hebben nu ook zout jes en zoetjes uit Japan, zoals gar- nalen-kroepoekstaafjes, hun intrede gedaan. De mensen willen steeds iets nieuws .en de prijs doet er he lemaal niet meer toe. Hij voegde hieraan toe, dat door-de opmars van de noten de chips „e„.i enorme dreun" hebben gekregen. Maar dat wordt ontkend door de grootste Nederlands Fabriek van Chips (Smith's Potato Crisps Hol land N.V. in Broek op Langedijk). De omzet van chips is het afgelo pen jaar weliswaar gestagneerd (waarschijnlijk mede onder invloed van de b.t.w.) maar van een terug gang is geen sprake. en wanneer men oog heeft voor wat er te koop is, dan verbaast men zich, dat deze keuze mogelijk blijkt te zijn. Er zijn reeds heel goedkepe -dr.uke stoffen voor de. keuken of kinder kamer. De dessinerihg varieert van bloem- of bladdessin tot moderne ornameritale dessins en Jugendstil- motieven in moderne kleuren. Be langrijk bij de keuze is1 er op te letten, vooral wanneer het gaat om een stof in de duurdere prijsklasse, dat de afwerking van de druk niet te wensen overlaat. inval, hetgeen dikwijls reeds is ondervangen door de toepassing van jaloezieën, dan moet men kie zen uit een dichtgeweven stof. ,-Een hoofdstuk apart in de inte- rieurstoffei) zijn toch wel de glas gordijnen.' Deze gordijnen zijn ge maakt van 100% glas, dat in fijne vezels gesponnen wordt en waar van toch wel bijzonder fraaie weefsels gemaakt worden. De ei genschappen van het materiaal doen vele huisvrouwe. in andere landen, zoals Amerika <.,1 Enge land, onmiddellijk besluiten tot de aanschaf. Want glasvezel-gordijnen zijn brandvrij, rot- en krimpvrij, vuilbestendig, kleurvast, men be hoeft ze niet te strijken en zijn zeer duurzaam. Er zijn open en gesloten gordijnen van glasvezel op de markt, waar door naar gelang 'e dichtheid min of meer de straling van de zon wordt gefilterd. Aan de zonkant toegepast als sluit- gordijn, kan men de glasvezelstof fen 's zomers gebruiken als zonwe ring, waarbij nog komt, dat de warmtestraling zodanig wordt ge reduceerd, dat er een zekere koelte in het interieur blijft. In de winter houden glasvezel-gordijnen de warmte binnen en zo is er een na tuurlijke temperatuurregeling ont staan. Door de hoogbouw in en rond vele grote steden is het minder belang rijk een sluitgordijn te kiezen. De buren of voorbijgangers kunnen toch niet naar binnen kijken: wan neer men vier hoog woont. En dat bracht ontwerpers en fabrikanten op de idee, open-geweven gordijnen te fabriceren. Het open-geweven gordijn is een duidelijk decoratie gordijn, dat ook veel toegepast wordt, bij. glaswanden in „grote ruimten, maar dat door structuur en kleur bijzonder geschikt is in een modern interieur. Voor drukstoffen wordt nog steeds veel katoen gebruikt. Het materiaal is meestal krimpvrij gemaakt, waardoor er minder problemen zijn bij het wassen. Bij de druk stoffen is de dessinering belangrijk Geen enkele fabrikant heeft het aangedurfd zijn ontwerpen te ver wezenlijken. Niettemin veroverde Kinderman met zijn stoffen een in ternationale markt en wist hij de interesse te wekken. Zijn stoffen worden niet alleen als overgordij nen gebruikt, maar ook om er avondkleding of broekpakken van te maken. Zijn dessins worden thans verhandeld via Nordiska Stockholm, Vereinigte Werkstijtte Manchen, John Lewis Londen, Phi- lippo Haas en Croff Milaan en Wy- ers Amsterdam. Een Duitse fabriek brengt momenteel ook behang in de handel met dessins van Kinder- mann. Daardoor lijkt het alsof de wand van een vertrek uit gordijnen bestaat. Na Spuitbussen met haarlak, spuit bussen met antivries en spuitbus sen met „bakblikinvetters" zijn er nu ook spuitbussen met kruiden. Deze noviteit wordt geïmporteerd uit Duitsland. Een goede ontwikkeling, waaraan door de fabrikanten en handel de laatste tijd 'meer aandacht wordt besteed, is speciale drukstoffen te brengen voor de slaapkamer en de kinderkamer. Voor de slaapkamer kan men ook andere maatstaven aanleggen dan voor het wooninte- rieur. De gordijnen worden in deze vertrekken hiet zo snel vuil, zodat men zonder bezwaar kan kiezen voor pasteltinten. Het - bezwaar als zouden deze gordijnen te licht zijn of te veel koude doorlaten, is met het huidige bestand van centrale verwarminè i» de buizen niet meer van belang. Wanneer men echter onmogelijk kan slapen bij wat lieht- Er verschijnen steeds meer fraaie weefstoffen op de markt en opval lend is, dat bijvoorbeeld jacquard geweven gordijnen aan belangrijk heid winnen. Hierin volgt men na melijk de damesmodetrend van structuurgéwéven en tweed-achtige stoffen. Door de fraaie oppervlakte kan men er in een interieur een decoratieve raampartij mee creë ren. Bij weefstoffen is het overi gens geen. eenvoudige zaak tot fan tasievolle dessineringen te komen. De ontwerper is namelijk sterk ge bonden aan de techniek. Er zijn bussen met kruiden voor kip, voor vlees en voor vis. De in houd bestaat uit een aangepaste combinatie van kruidenextracten die in de spuitbusverpakking vrij wel onbeperkt houdbaar is. Vol gens de importeur is een van de voordelen van deze nieuwe vin ding, dat de kruiden veel gelijkma tiger over het voedsel kunnen wor den verdeeld dan wanneer men er diverse strooibusjes over uitschudt. ■V.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9