OFFENSIEF PATHET LAO HEVIGER Ifalpa dreigt met staking van 24 uur Rijn-promenade in Keulen tegen vervuiling van Rijn gevraagd Drie- a vierduizend huizen meer I Je^eïHd GELD Griep? MANN MAATREGELEN GEËIST Man trachtte z n vrouw te wurgen tussen Parijs en Washington HOOFDAGENT NAM HET NIET ZO NAUW MET VERKEERSREGELS Laatste regeringsbolwerken omsingeld: troepen vluchten K VP-COMMISIE IN ONTWERP-PROGRAM Commentaar Solidariteit Piratenzenders VIETNAM Na mishandeling Thant Verschillen blijven J J ,'RIJDAG 27 FEBRUARI 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze redactie buitenland) VIENTIANE SAIGON Strijdkrachten van het Laotiaanse be vrijdingsfront, Pathet Lao, hebben gisteren een aanval uitgevoerd op stellingen van de regeringstroepen bij Sala Phoe Khoen, langs de belangrijke route no. 13, die de hoofdstad Vientiane met de koninklijke residentie Loeang Frabang verbindt.. Dit heeft het persbureau van de Pathet Lao meegedeeld. Het is de eerste maal dat stellingen van de regeringstroepen die zo dicht bij de hoofdstad liggen worden aangevallen. Het bericht van de Pathet Lao zegt verder dat na de val van Moeong Soei de regeringstroepen op grote schaal deserteren en het gebied van de Vlakte der Kruiken ontvluchten. Vele soldaten zouden door Noord Vietnamese en Pathet Lao-troepen zijn gedood of gevangengenomen. Ook zouden 28 Laotiaanse vliegtuigen zijn neer geschoten. In verband met het offensief van het Laotiaanse bevrijdingsfront ver klaarde de Amerikaanse opperbevel hebber in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal John McCain, giste ren te Saigon dat ,4e huidige slechte situatie in Laos voor ons een zaak van grote zorg is". Noord Vietnamese troe pen zouden namelijk bezig zijn de twee belangrijke knooppunten Long Tsjen en Sam Tong met een tangbe weging te omsingelen. Als beide plaatsen veroverd worden betekent dit in feite het eind van het verzet van de Laotiaanse regeringstroepen. Prins Soevanna Phoema van Laos bevestigde gisteren tegenover ver slaggevers dat hij de beide voorzit ters der Geneefse conferentie van 1962, Rusland en Engeland, zal vra gen een bijeenkomst van de veertien landen te beleggen die het akkoord van Genève over de neutraliteit van Laos hebben ondertekend. Het initia tief van Soevanna Phoema betreft voornamelijk het artikel dat zegt dat de veertien ondertekenaars zich ver plichten, wanneer de Laotiaanse neu traliteit wordt geschonden, met de regering van Laos onderhandelingen te voeren over de te nemen maatre gelen .De Laotiaanse premier liet er geen twijfel over bestaan dat bij der gelijke onderhandelingen geen sprake kan zijn van deelname van een dele gatie van de Paithet Lao. Het communistische offensief in La os wordt in Amerika gezien als een nieuwe poging om prins Soevanna Phoema ten va.1 te brengen, wat zou betekenen dat Amerika er weer een probleem bü zou krijgen. De positie van de prins is precair. Hij wordt zo wel door Moskou als Washington er kend en om zijn positie te handhaven is een soort van vergelijk tussen de V.S. en de Sovjet-Unie noodzakelijk. Amerikaanse waarnemers geloven dat Noordvietnam zonder enige moei te Laos onder de voet kan lopen. Dat het dit nog niet heeft gedaan is, vol gens hen te wijten aan het feit dat de Noo rdvietnamezen in Laos niet wil len worden gezien als buitenlandse invallers en bezetten. Radio Hanoi heeft gisteren een ver klaring van de Noordvietnamese re gering omgeroepen waarin van de V.S. wordt geëist het bombardement van de delen van Laos die dn handen van de Pathet Lao zijn te staken en het land zijn eigen zaken te laten re gelen op basis van de overeenkomst van Genève in 1962. Vele burgers zouden het slachtoffer geworden zijn van deze, volgens Hanoi, „terreur- bomibardementen". (Van onze redactie buitenland) LONDEN CAIRO TEL AVIV - Piloten uit 51 landen hebben gisteren gedreigd met een 24-uursstaking als geen scherpere maat regelen tegen aanslagen op vliegtuigen van de burgerluchtvaart worden genomen. ¥a willen direct aannemen dat de 37 Joegoslaven, die bij 3ata in Best hebben gewerkt, vol gens de regels van de kunst hei land zijn uitgezet. Ze zijn gesom meerd aan het werk te gaan, dat deden ze niet; waarop de ambte lijke molens bewezen'ook snel te kunnen malen. Binnen 24 uur na hun ontslag zijn ze verdwenen. De gastarbeiders, of buitenlandse werknemers, waren op contractbasis naar Nederland ge haald. De c.e.o. is op hen van toe passing. Ze betalen pensioen- en andere premies, waaraan ze nooit 'ets zullen hebben. Sommigen blij ken zelfs lid van een vakbond te zijn geworden. Maar daar zullen ze kennelijk evenmin veel aan hebben; ook al zegt de vakbeweging dat ze dezelfde rechten als Nederlandse arbeiders hebben. Ondertussen we ten we dat de vakbonden niet eens op de hoogte waren van de moei lijkheden die vier dagen hebben voortgeduurd. Juist in Best had men met soli daire vaksbondssteun kunnen be middelen, maar daar is helemaal geen sprake van geweest. Minister Klompé heeft in de Eer ste Kamer, nogal verrassend, aangekondigd „dat nu werkelijk op korte termijn een beslissing van de ministerraad te verwachten Is in zake een eventueel optreden tegen piratenzenders, zoals Radio Veroni ca en Radio Noordzee", Jarenlang hebben de kabinetten het probleem Radio Veronica angst vallig omzeild: voornamelijk om electorale redenen. Deze huivering om Neerland» eerste Dolle Mina aan te pakken heeft niet alleen de hand tekening van Nederland onder het internationale verdrag van Straats burg (tegen piratenzenders) waar deloos gemaakt, zij heeft bovendien Radio Veronica in de gelegenheid gesteld zich bestaansrecht te ver werven. Dat laatste was rviet zo moeilijk. Massa's mensen zijn dpj op een be paald soort muziek. Radio Veronica gééft die muziek eenvoudig. Onge limiteerd. Hef gevolg is geweest dat Radio Veronica een populariteit heeft gekregen waaraan de Hilver- sums niet kunnen tippen. De regering overweegt nu waar schijnlijk tot actie over te gaan om dat een nieuwe piraat, Radio Noord zee (bezig met proefuitzendingen en binnenkort voluit in de lucht), het probleem aan het vergroten is Zo'n actie komt hoe dan ook te laat. De regering heeft jaren gele den een dodencel gebouwd voor een piraat, die gemakkelijk te grij pen was. Zij heeft de piraat uit angst laten gaan. Nu die piraat in tussen de lieveling van een groot deel van het publiek geworden is, wordt de dodencel, waar gordijnen van spinnewebben hangen, plotse ling voor hem uitgebezemd. Wie kan zich zoiets permitteren zonder zijn eigen nek te breken? De wóórden van minister Klom pé klinken daarom vooralsnog on geloofwaardig. Blijken ze binnen kort toch serieus genomen te moeten worden, dan zou (over)moed aan dit kabinet niet ontzegd kunnen worden. Vyf Amerikaanse mariniers zijn in staat van beschuldiging gesteld we gens moord op zestien Zuklvietna- mese vrouwen en kinderen in een dorp ten zuiden van Da Nang op 19 februari, aldus heeft een Amerikaan se militaire woordvoerder gisteren bekendgemaakt. De naam van de ma riniers en van het dorp werden niet onthuld. De moordpartij kwam aan het licht toen 'n patrouille de lijken van de burgers vond en rapport uit bracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van verschillende zijden uit de Tweede Kamer is er gis teren bij minister Bakker (Water staat) op aangedrongen, de regering stappen te laten nemen om met de Rijn-landen te komen tot regeling van de vervuiling van het Rijnwater. De socialist Oele wil een internatio nale Rijn-autoriteit met supra-natlo- nale bevoegdheden. De P.v.d.A. ver trouwt niet erg op afspraken tussen twee landen onderling. De heer Oele herinnerde aan de mislukte bespre kingen met de Franse regering over de zoutlozing van kalimijnen in de Elzas. De Kamer behandelde de nota waterhuishouding van minister Bak ker. „Het gesprek over een goede wa terhuishouding is zinloos als de ver ontreiniging van de Rijn niet tot een oplossing gebracht kan 'worden", zo stelde de heer Zegering Hadders (V. V.D.). Hij zei dat de opslag van af valzouten in droge vorm onontkoom baar zou z(jn in de toekomst. De V.V.D. trok de aandacht door de resolute stellingname dat om het water schoon te houden in principe ieder die kosten moet beta len, die hij zelf veroorzaakt. Zo zal de industrie moeten betalen voor de reiniging van zijn afvalwater. De heer Zegering verduidelijkte wat hij bedoelde met het voorbeeld: in het jaar 2000 zal 9,3 miljard kubieke me ter water nodig zijn voor de bestrij ding van de verzilting in West-Ne derland, aldus de V.V.D.'er. De kos ten daarvan zullen in principe ge dragen moeten worden door de Rot terdamse haven. Bovendien zal de haven moeten betalen voor de extra voorzieningen tegen de verzilting, die het gevolg is van eventuele havenuit- breidingen. K.V.P. en P.v.d.A. vroegen om een centraler beleid in de watervoorzie ning. De heer Van Koeverden stelde voor de leiding en de verantwoorde lijkheid voor ons gehele waterhuis houding te leggen bij één minister. De heer Oele vroeg bestudering van zijn idee om een kanaal in Limburg aan te leggen dat de Rijn met de Maas moet verbinden. IN EEN PROCES te Willemstad heeft de officier van justitie zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, geëist tegen de Antilliaanse vakbondsledder E. O. Ong-A-Kwie. Deze stond terecht i.v. m. zijn rol tijdens de „30-mei-ge- beurtenissen" op Curasao. PRESIDENT KEKKONEN van Fin land heeft een Sovjet-uitnodiging voor een officieel bezoek in mei aan vaard, zo werd vernomen bij zijn te rugkeer van een informeel bezoek aan Moskou. Dit is de Rijn-prome nade (West-Duitsland), die volle dig onder water staat. AMSTERDAM (A.N.P.) De 37- jarige A. E. C. uit Amsterdam is gis ternacht door de recherche aange houden verdacht van poging tot doodslag c.q. zware mishandeling van zijn 22-jarige echtgenote. De vrouw zou dinsdagmiddag in hun woning vier uur lang met onderbre kingen zijn mishandeld nadat zij haar man, die door de politie een beroepswerkioze wordt genoemd, ge vraagd had te gaan werken. Woensdagmorgen zou hij haar op nieuw hebben geslagen, waarna de vrouw met hun tweejarig kind de straat op vluchtte en een taxi naar een zuster nam. Volgens de politie was het bovenlichaam van het slachtoffer overdekt met striemen, blauwe plekken en bloeduitstortin gen. Ook haar hals vertoonde ver wondingen doordat de man getracht zou hebben haar te wurgen. Zij zou in de anderhalf jaar van haar hu welijk reeds meerdere malen door haar man zijn toegetakeld. Uit angst durfde zij nooit naar de politie te lo pen. Het jongste drie maanden oude kind van het echtpaar is on langs ernstig ondervoed in een zie kenhuis opgenomen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Het ontwerp-kernprogram van de KVP zegt, dat het bouwprogram per jaar moet stijgen met 3000 tot 4000 woningen. Voor minder-draagkrach- tigen zijn bijzondere maatregelen no dig, zoals aanvullende subsidies, een betere verdeling van de woningvoor raad. De gemeenten moeten daarvoor de bevoegdheid hebben om woningen met lagere huren bü voorrang aan minder-draagkrachtigen toe te Wij zen. Bovendien moeten de gemeenten aantrekkelijke nieuwe woningen kun nen bouwen. Het huur- en subsidie beleid moet aangepast worden aan dit doel, onder meer door hogere aan- vangssubeidies. De economische sector moet vol gens het ontwerp-kernprogram de mocratischer worden, terwijl de over heid meer invloed moet kunnen uit oefenen. Dit is noodzakelijk voor een goede controle op het gebruik van economische macht en onder meer fusies en machtsconcentraties. Een preventief overheidstoezicht hiervoor en garanties dat bepaalde aktiviteiten van machtsconcentraties (waaronder levens verzekeringsbedrij ven) niet indruisen tegen het alge meen belang ziin onontbeerlijk. Het totale overheidsbeleid moet mede gericht worden op rechtvaar diger inkomens- en vermogensverhou dingen. Het ontwerp-kernprogram van de KVP beveelt daarom aan om het minimumloon te koppelen aan de gemiddelde loonindex, de succes sierechten van verwanten in de zijlijn of van derden te verhogen en om een afzonderlijke belasting op vermogens te overwegen. De rechtvaardiger inkomens- en vermogensverdeling geldt ten aan zien van onderwijs, arbeidsmarkt, so ciale uitkeringen, prijzen, belastin gen, collectieve voorzieningen en eco nomische groei, aldus de stuurgroep- Steenkamp. In het ontwerp is verder opnieuw opgenomen de toelating van China tot de Verenigde Naties, de erken ning van de DDR onder voorwaarden, de druk op Portugal en Griekenland om naar de democratische bestuurs vorm terug te keren. De staatsrechtelijke paragraaf wil, behalve het grotere regeerakkoord. 1. De kiesdrempel invoeren van ten minste vijf Kamerzetels; 2. De meerderjarigheid en het aktief kiesrecht voor 18-j arigen- 3. De begrotingswetgeving ,aan de Eerste Kamer onttrekken en ver der een eenvoudiger werkwijze van de senaat. Een minderheid van de stuurgroep is voor afschaf fing van de Eerste Kamer. 4. Een ombudsman voor gemeenten boven 50.000 inwoners; 5. Gemeenten opnemen in streek- of stadsgewechten als bestuurseenhe- den; 6. Het aantal provincies op langere termijn terugbrengen tot vier of vijf, volgens de meerderheid van de groep met belangrijke be voegdheden; 7. De benoeming van de commissa ris van de koningin en de burge meester overlaten aan de kroon, maar na overleg met staten en gemeenteraden. Tenslotte waagt de stuurgroep- Steenkamp zich aan stimulerende en verdovend'e middelen. De strafbepa lingen hiervoor moeten, aldus het ontwerp-kernprogram, besnoeid wor den. Ook moet er ruimte komen voor gereglementeerde roulettes en voor kisu- en lottospelen. Dit is besloten na een vergadering van de internationale pilotenvereni ging Ifalpa. Op de jaarvergadering (van 11 tot 18 maart in Londen) wordt besloten of de staking door gaat. Er wordt dan bekeken of de maatregelen van de regeringen ter bescherming van de luchtvaart doel treffend genoeg zijn. De Ifalpa eist een internationale spoedconferentie om de veiligheid van de luchtvaart te bespreken. Daaraan zouden regeringen, lucht vaartmaatschappijen, luchthavendi recties en grondpersoneel moeten deelnemen. Na een onderbreking van vier da gen hebben de Bea en de Boac het vervoer vain vracht en post naar I» raël weer hervat. De vracht, die zaterdag in een Oostenrijkse Caravelle tot ontplof fing kwam, maakte deel uit van een wapenzending naar Israël, aldus de Egyptische ambasadeur in Wenen in een verslag over dit incident. In het veTS'lag legt de ambassadeur er de na druk op dat de onderzoeken naar de twee ontploffingen van zaterdag geen enkel bewijs hebben opgeleverd dat Arabieren hiervoor verantwoor delijk zouden zijn. VN-secretaris-generaal Oe Thant heeft zijn bezoek aan Birma bekort in verband met „bepaalde positieve elementen" in het overleg tussen de grote vier over het Midden-Oosten, dat vandaag wordt voortgezet. Israëlische vliegtuigen hebben gis teren het meest westelijk gelegen doel sinds de juni-oorlog van 1967 aangevallen. Het was een Egyptische raketbasis op ongeveer 20 kilometer ten westen van Caïro. Een Egyptische woordvoerder bevestigde de aanval. Volgens Israël zijn nu alle Egyptische bases voor luchtdoelraketten in het gebied van het Suez-kanaal vernie tigd. Volgens een militaire woordvoer der in Cairo zijn bij luchtgevechten ten noorden van de Nijldelta twee Is raëlische toestellen neergeschoten. De Egyptenaren zouden één vliegtuig hebben verloren. Volgens Tel Aviv zijn alle Israëlische vliegtuigen veilig op hun bases teruggekeerd. De Is raëlische luchtmacht zou drie Egyp tische Migs-21 hebben neergeschoten. Verder hadden Egyptische vliegtui gen aanvallen uitgevoerd op Is raëlische voorposten by het Suez- kanaal WASHINGTON (A.F.P./D.P.A.) President Pompidou van Frankrijk en president Nixon van de V.S. heb ben donderdag hun tweede en laat ste onderhoud gehad in het Witte Huis. Hierbij waren slechts tolken aanwezig. Tijdens de drie dagen dat Pompidou in de Amerikaanse hoofd stad heeft vertoefd, is er weliswaar een klimaatsverbetering tussen Pa rijs en Washington opgetreden, maar hun opvattingen over de situatie in het Midden-Oosten komen nauwe lijks overeen. Naar uit welingelichte bron ver luidt is Pompidou ervan overtuigd dat de Sovjet-Unie groot belang heeft b(j een oplossing van het ver scherpte conflict. Maar Washington deelt dit Franse optimisme niet. Con crete vorderingen bij het slechten van de meningsverschillen zouden er nauwelijks gemaakt zijn. Ook op het punt van het defensie beleid zouden de verschillende op vattingen van beide landen niet we zenlijk nader tot elkaar gekomen zijn. Aan de Franse houding tegen over de NAVO zou nauwelijks iets veranderd zijn. Pompidou zou even wel in Washington duidelijk ge maakt hebben, de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Europa op dit ogenblik voor te staan. President Nixon zou van zijn slot gesprek met Pompidou „tussenresul taten" verwachten naar een werke lijke vooruitgang. Ja kijk, je ligt daar onder de wol erg warm te wezen, terwijl er gifti ge bacteriën een heftige strijd leve ren met goedwillende bacillen in je bloedeigen lichaam en de anders flu weelzachte keel aanvoelt als een pas bijgepunte rasp, en dun plotseling zie je daar koel, edoch zeer zakelijk simpelweg staan „Merijn is ziek". Werkelijk, ik mag nog weken ziek blyven als 't niet waar is, maar ik kreeg gewoon medelijden met mezelf. En daar kan ik helemaal niet tegen. Dus stapte ik molliter uit de legerste de om als een blok terug te vallen, omdat een dreun in myn hoofd me velde. Genoeg daarover, er zijn belangrij ker zaken, zoals het autorijden, dat volgend jaar wéér duurder wordt. En het gevaar dat piraat Veronica loopt (nog wel vlak voor de verkie zingen). En de beschuldiging van Den Uyl over het werk van de regerings partijen, die het werk van de oppo sitie weer onmogelijk (zouden) ma ken. En de daliinig van de temperatuur. Maar daar heb ik weinig last van. Nelissen: General Elec-truc! Regering: alle Delf-zijlen by zet ten. Volgens mij is er weinig mis met de zo geroemde communicatie in ons kabinet, nog steeds parmantig geleid door P. de Jong. Bakker deelt mee dat de lusten en lasten (van de ge luidshinder) in ons land eerlijk ge deeld moeten worden. En dus gaan de uiterst rumoerige lesvluchten naar Woensdrecht en Ge neral Electric naar Delfzijl. Het is maar even het verdelen van de lus ten en lasten. Een zeer rappe bankovervaller heeft ergens in Italië voor de stunt van het jaar gezorgd. Een met zeer veel veiligheidsmaatregelen omgeven geldtransport kwam aan bij de bank, waar de zak met 500.000 gulden even op de grond werd gezet, omdat de drager een babbeltje wilde maken met een begeleidende politieagent. Toen de drager zich na dat praatje bukte om de zak te pakken was het geld weg. Jammer. KLM: Wensdrecht! Maar aan alles komt een einde, zegt men. Ook aan Deze Tijd voor vandaag. Ik groet u. En wens alle zieken beterschap. MERIJN. (ADVERTENTIE) LENINGEN direct voor U beschikbaar als U een eigen huis bezit. 4.000,- kost 62,- p, maand 6.000,- kost 93,- p. maand 9.000,- kost 138,- p. maand Elk ander kapitaal óók mogelyk. Bel of schrijf direct voor geheel vrijblyvende inlichtingen. Fa. MUONEN Passage 10a, Heerlen Tel. 04440-10806 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Een hoofdagent van de Haagse gemeentepolitie, de 27-jarige H. G. O., heeft in de nacht van 24 op 25 januari jj. in de Haag se binnenstad een aantal ernstige verkeersovertredingen begaan. Hij reed met een sneelheid van 80 kilometer, stopte niet by een voor rangskruising, reed in een verboden richting, voerde niet de vereiste ver lichting en gaf geen voorrang aan andere automobilisten. De officier van justitie in Den Haag heeft een onderzoek door de rijksrecherche gelast, dat inmiddels is aangevangen. De hoofdagent is hangende dit onderzoek door de korpsleiding geschorst. (ADVERTENTIE) Als jij griep hebt, wat doe je dan? Dan neem ik een MANN pijnstiller MANN poeders encachets Bk AH of MANN tabletten. Alledrie helpen direct. IWA

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5