Schut belooft Kamer: Achterstand in woningbouw wordt ingehaald Hannibal Marine breda GASTARBEIDERS NA ONTSLAG BIJ BATA DIRECT UITGEWEZEN Londense schonen in actie tegen knijpers DEINING IN PARLEMENT OVER UITLATINGEN Stembusakkoord met kandidaat-ministers Hekken en verlichting op velden verplicht Shriver verlaat Parijs KVP-KERNPROGRAMMA HAARWERK Vakbonden afwezig Burgemeester Axel: Geen sprake van stembus fraude in Koewacht legt Staatssecretaris motie van kamermeerderheid naast zich neer Studenten in Californië weer onrustig Zeeuws schoonheidje versieren Vragen Deining VOETBALBOND Soldaat beklemd tussen twee tanks Vakbond DirekteurP. J. van de Sanjde Telefoon: (01150)—2073 Hedaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE VRIJDAG 27 FEBRUARI 25e Jaargang No. 6185 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen i (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Key- zer (Verkeer) weigert de Schiphol- lijn besteksklaar te laten maken hoe wel de Tweede Kamer daar gistermid dag unaniem in een motie om heeft gevraagd. De staatssecretaris wil eerst een Franse onderneming laten onderzoe ken of mogelijk een luchtkussentrein op de Schiphollijn kan worden inge zet. Hij laat overigens de N.S. doorgaan met zo veel mogelijk de aanleg van de lijnvoor te bereiden, maar hij voelt er niet voor nu al een klassieke spoorlijn besteksklaar te laten ma ken, als het nog niet zeker is óf er niet beter een niet-klassieke lijn kan komen. Toen staatssecretaris Keyzer de mo tie, ondersteund door vrijwel de he le kamer direct na indiening reso luut van de hand wees, ontlokte dit aan de indiener, ir. Posthumus (P.v. d.A.) de uitroep ,.De staatssecretaris is een moeilijk man." Overigens werd de begroting van Verkeer en Waterstaat door minister Bakker en de staatssecretaris zonder veel moeite door de Kamer geloodst. SANTA BARBARA (Reuter) Woensdagavond is het voor de twee de achtereenvolgende keer in Santa Barbara tot studentenonlusten geko men. Vijftien politiemannen en 45 burgers werden gewond, een bank, enkele andere gebouwen en een po litieauto gingen in vlammen op. She riff Webster heeft de gouverneur van Californië om versterking ter grootte van 500 man nationale troe pen gevraagd om de orde te handha ven. De ongeregeldheden begonnen na een redevoering van de advocaat Wil liam Kunstier, die bij het samenzwe ringsproces in Chicago is betrokken. De studenten begonnen te demon streren tegen de vonnissen in Chica go en tegen de oorlog in Vietnam. Toen de politie ingreep werd zij met stenen bekogeld. Kunstier is veroordeeld tot vier jaar en 13 dagen gevangenisstraf wegens belediging van het hof. Rech ter Hoffman heeft hem echter toege staan tot 4 mei het aantekenen van hoger beroep door zijn cliënten af te handelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard dat het woning bouwbeleid niet zal worden gewijzigd, maar dat wel zal worden geprobeerd de achterstand in te halen. Hiertoe zal de minister dit jaar 5000 vergunningen meer voor gesubsidieerde woningen afgeven. Het is de bedoeling de uitgifte van bouwvergunningen te versnellen, zodat het overgrote deel van de vergunningen in de eerste tegen maanden uitgaan. Bekeken wordt ook of bouwvakkers, die nu in militaire dienst zijn, vervroegd naar huis kunnen worden gestuurd. Kamerlid v. d. Doel (links) toont minister Schut de bandre corder waarmee de woorden van de premier zijn vastgelegd. Minister Schut deed deze medede ling op vragen van de Tweede-Ka merleden Andriessen (K.V.P.) en Van den Doel (P.v.d.A.) over het in halen van de achterstand in de wo ningbouw. De minister liet uitkomen dat de bouwproduktie vooral in het vierde kwartaal van 1969 slecht is geweest. In het vierde kwartaal was het aan tal produktie-uren tien procent min der dan in de overeenkomstige perio de van 1968. Het aantal bouwvakkers was eind vorig jaar 0,8 procent min der dan in het vierde kwartaal 1968. Ook dit jaar is de woningbouw slecht ingezet. De minister voerde cijfers aan om te demonstreren, dat het met de wo ningbouw in Nederland niet slechter is gesteld dan in enkele andere lan den, in vergelijking met Engeland en Duitsland staat ons land met een aantal voltooide woningen per 1000 inwoners al enkele jaren aan de top. Onderzocht wordt nu op welke wijze de bouwtijd van de huizen kan wor den bekort. Allerlei omstandigheden zijn voor de achterstand in de woningbouw verantwoordelijk. Maar onjuist noem de de minister het de achterstand te wijten aan een verschuiving van wo- ningwetbouw naar de particuliere sectoi. Biesheuvel probeerde de moeilijkhe den van minister Schut af te schui ven door te verklaren dat het aller eerst een zaak van de minister-presi dent is. De socialist Van den Doel veroor zaakte nogal wat deining toen hij enkele uitspraken van minister-pre sident De Jong in het geding bracht, dinsdagavond in Roermond gedaan. Op een vraag heeft premier De Jong daar geantwoord dat het woning bouwbeleid niet heeft gefaald. „Ik vind wel dat het woningbeleid op het ogenblik niet goed gaat", aldus heeft premier De Jong gezegd. En ook: „Ik ben het met u eens dat het feit dat het aantal huizen niet gehaald is, dat dat een slechte noot is. En daar zullen we alles aan doen om dat weer goed te brengen". Minister Schut verklaarde niet te weten wat premier De Jong in Roer mond heeft gezegd. Maar hij zei zich niet te kunnen voorstellen dat hij het geciteerde had verteld. Kamerlid Van den Doel had echter een bandje met de letterlijke tekst met het antwoord van premier De Jong beschikbaar. Oppositieleider Den Uyl wilde zo snel mogelijk duidelijkheid over de vraag of de premier het beleid van ir. Schut volledig dekt. A.R.-leider ADVERTENTIE) Speciaal voor Zeeland gebouwd zeiljacht van 6.40 meter lang, de Fly-tour. Romp van ge wapend polyester. Onzinkbaar. Ruimte voor 6 personen, betrouwbaar en stabiel. Be proefd door Zeeuwse zeilscholen. Voort aan al uw weekends en uw vakanties helemaal vrij. Prijs ind. B.T.W. slechts 5975,—, zeilklaar (desgewenst be taalbaar in gedeelten). Nu nog lig plaats in jachthaven beschikbaar- Zeilinstructie aanwezig. Vraag inlichtingen aan Bruinisse Telefoon 01113-582 Havenkade 1 (3 kwartier van Rotterdam) De pacifist Gortzak diende een voorstel in om de vergadering te schorsen en daarna de minister-pre sident de gelegenheid te geven een verklaring af te leggen. Dit voorstel werd met 61 tegen 46 stemmen ver worpen. Vóór stemde: P.v-.d.A,, D '66, P.S.P., C.P.N., P.P.R. en Boeren. Dinsdagmiddag zal de Kamer be slissen over een voorstel van de ra dicaal Aarden, de minister-president op een nader te bepalen tijdstip uit te nodigen in de Tweede Kamer te verduidelijken wat hij precies in Roermond bedoeld heeft te zeggen en te antwoorden op de vraag of hij het woningbouwbeleid van minister Schut volledig steunt. WASHINGTON (AFP/RTR) Sargent Shriver, de Amerikaanse am bassadeur in Parijs, heeft de reeds lang circulerende geruchten beves tigd dat hij zijn ontslag heeft inge diend. Hij zei niet te weten wanneer hij zijn post in de Franse hoofdstad zal kunnen verlaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Samenwerkend met de ARP en de CHU moet de KVP voor de verkiezingen streven naar een groot regeer-akkoord (stembus-ak koord) met andere partijen. Men moet het daarbij eens worden over het gemeenschappelijk regeringspro gram en over de kandidaat-ministers. Lukt dit niet, dan moet de KVP aansturen op een grondwetswijziging voor het rechtstreeks kiezen van de minister-president of van de forma teur. Dit voorstel doet de stuurgroep- Steenkamp in een ontwerp-kernpro- gfam voor de KVP, dat 131 punten bevat. De KVP-werkgroepen, die het ontwerpprogram thans ontvangen hebben, moeten er voor 13 april hun mening over geven. Het ontwerp-kernprogram stuurt aan op veel meer collectieve voor zieningen in de economische, sociale, culturele en maatschappelijke sfeer. Dit brengt belastingverhoging over de hele linie met zich mee. Daarom moeten Ia belastingmiddelen per jaar een half procent meer stijgen dan de groei van het nationaal inkomen. Deze stijging zou dan gaan ten koste van particuliere bestedingen. Dit betekent dat de Ihlastingdruk volgens het ontwerp-kerhprogram in een kabinetsperiode van vier jaar met ongeveer 30 procent stijgt. De ver hoging moet gelijk verdeeld worden over de direkte en indirekte belas tingen. De minst draagkrachtigen heb ben daarbij recht op compensatie, anders drukken de lasten te zwaar op deze bevolkingsgroep. De werkgroep-Steenkamp tekent hierzij aan: „Wanneer blijkt dat de particuliere sectoren samen niet be reid zijn het overheidsaandeel wer kelijk te laten toenemen, zal een geringere uitbreiding van de collec tieve voorzieningen overwogen moe ten worden, teneinde het ontstaan van een infiatiespiraal te vermijden. Het kernprogram noemt dringend noodzakelijk: Om de AOW en AWW op korte termijn op te trekken tot het netto minimum-inkomen. Iedereen op langere termijn een welvaartsvast pensioen te garan deren van 70 procent van het laatst genoten inkomen. Weduwen op langere termijn een welvaartsvast pensioen te garan deren volgens dezelfde normen. Voor weduwen zonder kinderen 50 proeent van dit inkomen, voor weduwen met kinderen een hoger percentage. ZIE VERDER PAGINA 5 (Van onze sportredactie) ZEIST De KNVB heeft het ver zoek van de verontruste scheidsrech ters in het betaalde voetbal, die ter bescherming hekken om de speel velden willen, ter harte genomen. Jos Coler, de voorzitter van de sectie be taald voetbal van de KNVB, deelde gisteren mee, dat met ingang van het volgende seizoen de clubs verplicht zijn een omheining om het veld te hebben. De heer Coler vertelde voorts, dat alle betaalde verenigingen in de toe komst over een lichtinstallatie moe ten beschikken. Dit zou al dan niet met subsidie geleidelijk moeten ge beuren. De KNVB acht deze maatregel noodzakelijk om een gedwongen rust periode, zoals in de afgelopen maan den, op te kunnen vangen met het spelen van wedstrijden op woensdag avonden, zodat de competitie niet hoeft uit te lopen. Wat de huidige competitie betreft, vertelde de heer Coler, dat de KN VB naar 31 mei als laatste speeldag streeft. DEN HAAG (ANP) Gisteren is in de Johannes Postkazerne te Havel- te de 20-jarige dienstplichtig kanon nier D. M. Rensen uit Monster tus sen twee tanks beklemd geraakt. Ten gevolge van ernstig rugletsel is hij overleden. Hij behoorde tot de 42 batterij veld artillerie. De koninklijke marechaus see Steenwijkerwold stelt een onder zoek in naar het gebeurde. (ADVERTENTIES) De grootste kollektie dames- en herenhaarwerk vindt U ih de showrooms van 'ELATTI Ginnekenweg 43, telefoon 01600-32288 Verkoop ook via Uw kapper, vraag hem eenintr"-' (Van een onzer verslaggevers) BEST/DEN HAAG Het ministerie van Justitie heeft gisteren 37 Joegoslaven het land uitgewezen. Met de Athene-expresse van 13 mi nuten over negen uit Eindhoven zijn deze gastarbeiders onder hege leiding van één rijkspolitieman teruggestuurd naar hun vaderland. Gisteren is hun verblijfsvergunning ingetrokken, nadat het ministerie van Sociale Zaken al eerder hun arbeidsvergunning had doen verval len. De 37 Joegoslaven zijn door Bata- Best op staande voet ontslagen we gens contractbreuk. Maandag zijn na melijk alle Joegoslavische gastarbei ders bij Bata (41) in staking gegaan. Vier man heeft het werk inmiddels hervat. De stakers wilden dertig gulden loon meer per week en waren onte vreden over de vergoeding die ze voor hun huisvesting moesten afdra gen. In tegenstelling tot de Turkse gastarbeiders bij Bata waren de Joe- joslaven ondergebracht in de pen sions van Bata in Wilhelminadorp en niet in het zgn. Groot-internaat, dat slechts aan de minimum eisen voor bewoning voldoet. De stakers moes ten 30 gulden meer betalen voor kost en inwoning dan de gastarbei ders uit andere landen. Bovendien, zo deelde ons de direc tie van Bata mee, hadden ze ont dekt dat gastarbeiders bij andere be drijven in Nederland meer geld ver dienden dan zij bij Bata. „Maar we hebben hèn in J. cgoslavië ai op het contract laten Zien hoeveel pension kosten ze moesten betalen", aldus de heer D. van Offeren, hoofd perso neelszaken van Bata. „Ze werkten hier op tariefbasis en verdienden al len meer dan het minimumloon". „Er was niet met hen te praten", aldus dr. V. Samec, directeur van Ba ta Best. „Ze weigerden en bloc te werken en zouden pas weer aan de slag gaan als ze dertig gulden meer kregen. Ze konden niet omschrijven waarom. Op hen is de normale cao van toepasiing dus we konden hen niet meer loon geven. We hebben nog een compromisvoorstel gedaan: ze zouden gemiddeld vijftien gulden te gemoet worden gekomen in hun ver blijfskosten, maar ook daar hadden ze geen oor voor". Volgens de heer Samec heeft men maandag nog een attaché van de Joe goslavische ambassade naar Best la ten komen. Ook hij kon geen ver andering in de houding van de sta kers brengen. Daarop is woensdag het arbeids bureau ingeschakeld, dat op zijn beurt Sociale Zaken op de hoogte bracht. Dat ministerie wist niets anders te doen dan de werkvergunning ln te trekken, waardoor automatisch de verblijfsvergunning ongeldig werd. Een woordvoerder van Sociale Zaken deelde ons mee dat het rijksarbeids bureau niet wilde bemiddelen voor de Joegoslaven, hoewel dezen bij an dere werkgevers in Nederland terecht konden. „Ze hadden contractbreuk gepleegd en daarmee uit". Zonder veel emotie hebben de sta- Kers gisteren de sommatie van de Bata-directie weer aan het werk te gaan naast zich neergelegd. De on dernemingsraad van Bata was in middels ingelicht en schaarde zich achter de directie. Hoewel enkele Joegoslaven lid zijn van St.-Willibrordus, de industriële bond die bij het NKV is aangesloten, heeft die vakbond zich helemaal niet met het geschil bemoeid. De heer Setz van Willibrordus uit Eindhoven: ,Ik hoor voor het eerst van deze zaak. Nee, niemand heeft ons getipt. „De heer Setz zei dat de bond nor- maai gesproken wel had willen pro beren te bemiddelen. Toen wij de vakbondsbestuurder opbelden hadden de stakers hun en kele reisje Belgrado al naast het ont- Blagbewijs in hun zak. Gelaten zijn ze op de trein gestapt. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Burgemeester M. van Dijke van de gemeente Axel heelt donderdag de berichten tegenge sproken als zou in een van 4p stem bureaus afgelopen woensdag bij de verkiezingen zijn gefraudeerd. In de gemeente Axel circuleerden ge ruchten, dat in een stembureau te Koewacht inwoners met de Bel gische nationaliteit aan de stem ming zouden hebben deelgenomen. De gemeente Koewacht ziet zich ver tegenwoordigd in de nieuwe ge meenteraad van Axel met •rijf eigen mensen. Drie werden gekozen van de eigen Koewachtse lijst en twee vertegenwoordigers uit Koe wacht op bestaande Axeler lijsten. Het feit dat deze ger^ente met een dergelijke grote overwinning uit de bus is gekomen, heeft aanvankelijk nogal wat opzien gebaard. Dit heeft vermoedelijk de geruchten over fraude in de hand gewerkt. Nergens zijn die berichten gisteren bevestigd. Burgemeester Van Dijke gaf desgevraagd als commentaar s „Ik ben bijzonder tevreden over de ze verkiezingen. Persoonlijk had ik gerekend op vier zetels voor Koe wacht, maar het zijn er vijf ge worden". En verder: „Gezien de zetelverdeling in de geheel nieuwe raad zal het niet gemakkelijk zijn een adequate samenstelling van het college van b. en w. te krijgen, maar ik heb er wel alle vertrouwen in". Dat Koewacht tenslotte vijf van de in totaal vijftien zetels heeft kunnen bemachtigen noemde hij een felici. tatie waard. Over de geruchten over fraude op een van de stembureaus: „Dat is nage noeg onmogelijk, omdat men dan de medewerking van het gemeentehuis en van het stembureau had moeten hebben". Hij toonde zich verder uitermate tevreden over de contac ten met Koewacht en de besprekin gen in de afgelopen weken, die in „de beste harmonie hebben plaats gehad". Ook over de opkomst tijdens de ver kiezingen toonde de burgemeester van Axel zich tevreden, evenals aver de onderlinge verstandhouding. Hij verwachtte dan ook bestuurlijk gezien met de huidige zetelverde ling geen moeilijkheden. Dit in te genstelling van wat aanvankelijk donderdag in het kader van de ver kiezingen werd gemeld. Ook vanuit Koewacht zijn gisteren de berichten ontkend dat daar moeilijkheden zouden zijn geweest op een van de stembureaus. (Van onze Londense correspondent) LONDEN De minirok-meisjes van de Britse hoofdstad hebben er genoeg van. Ze eisen bescherming tegen mannenhanden die in tot bar stens toe gevulde metrotreinen waarderend hun welgevormde dijen strelen of ze brutaal even in het zit vlak knijpen. „Tijdens de spitsuren is het in de ondergrondse geen leven meer", zeg gen 21 verkoopsters van een waren huis aan Londens Oxford Street. De ze jongedames, die kennelijk niet houden van Britten met Italiaanse manieren hebben de hoofden bij elk aar gestoken en zjjn een protestcam pagne begonnen. De minister van binnenlandse za ken, James Callaghan, en sir Richard Way, directeur van de openbare tran sportdiensten, ontvingen gistermor gen een brief, waarin de 21 proteste rende verkoopsters dringende maat regelen eisen tegen zitvlakknijpers. „Het zijn meestal mannen van mid delbare leeftijd", zegt de 22-jarige Christine Davis. „Wij beelden het ons echt niet in. Het is me al vaak over komen, dat dergelijke mannen in volle metrotreinen wanneer we dicht op elkaar geperst staan, mijn dijen betasten om in mijn zitvlak knijpen. Op een keer ging een man zelfs nog verder". „Het werd zo erg, dat ik nu wel verplicht ben een maximantel te dra gen, om mezelf te beschermen tegen doorgewinterde stiekemers." De protesterende meisjes eisen dat tijdens de spituren zowel mannelijke als vrouwelijke agenten in burger tussen de gewone reizigers postvat ten, om zitvlakknijpers op heterdaad te kunnen betrappen. In de metro stations moet de wacht betrokken worden door politiemannen, die would-be-knijpers afschrikken. Deze „bobbies" moeten onmiddellijk op treden wanneer jongedames menen dat ze betast of geknepen worden. Intussen staan sommige stations van de Londense ondergrondse al sinds enkele maanden tijdens de spitsuren onder speciale politiebewa king. Scotland Yard houdt een oog in 't zeil als gevolg van klachten die reeds eerder ingediend werden door verontwaardigde Britse schonen. Volgens „London Transport", waar onder de openbare autobusdiensten en de metro ressorteren, worden in de ondergrondse weinig echte zeden delicten gepleegd. De Londense me tro vervoert dagelijks omstreeks twee miljoen reizigers en vorig jaar wer den slechts 98 zitvlakknijpers en djj- enstrelers op de bon gezet. Londen wacht nu benieuwd af, of minister Callaghan nog speciaal ge volg zal geven aan de protestactie van de 21' verkoopsters.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1