OM VESTIGING VAN GENERAL ELECTRIC West-Brabant richt alle geschut op minister Nelissen Goede opkomst bij raadsverkiezingen WINST EN VERLIES VOOR CONFESSIONELEN Verrassingen in Kanaalzone Februaristaking herdacht Regering vóór overbrengen lesvluchten naar Woensdrecht Ministerraad beslist spoedig over ether-piraten WEmiMM mi Vaticaan veroordeelt bevruchtingsexperiment ENGELAND VERSLAAT BELGIË 3-1 Pompidou sprak slechts voor halve Congres VS MINISTER KLOMPE: 1500 Duitse priesters in verzet tegen bisschoppen U ziet hem op TV hou ze op de hoogte Kennedy: deel V.S.-soldaten uit Europa terug Kamerlid wil interpellatie noodtoestand fruitteelt Derde net CELIBAAT met 5 jaar slijtage-garantie Fijn om over de vloer te hebben met uw advertentie in DirefcteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. VRUE ZEEUW DONDERDAG 26 FEBRUARI 25e Jaargang No. 6184 Advertentieprijs per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Terwijl West-Brabant te hoop loopt om het Amerikaanse bedrijf General Electric Plastics N.V. voor Bergen op Zoom te redden heeft minister Nelissen van economische zaken burgemeester drs. L. v. d. Laar van Bergen op Zoom onverwacht uitgenodigd voor een ge sprek over de vestiging van General Electric. Dit gesprek zal vanmiddag plaatsvinden op het ministerie. De minister, die General Electric Plastics N.V. het liefst naar Delfzijl ziet gaan, wordt vanuit Brabant in tussen bestookt met moties, vragen, brieven en telegrammen van orga nisaties, die het met dit voornemen beslist niet eens zijn. Zij vragen met klem om vestiging in Bergen op Zoom, waarnaar trouwens ook dt voo-keur van General Electric uit gaat. Gisteren gingen In Brabant de Kamer van Koophandel voor Weste. lijk Noordbrabant, de Stichting Over leg- en informatiecentrum West-Bra bant, de Brabantse KVP, de Werk groep Haven Bergen op Zoom, de middenstandsvereniging St.-Olof en de winkeliersvereniging Bergen op Zoom tot actie over. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Westelijk Noord-Bra bant dringt in een brief aan de mi nister van economische zaken aan op gelijke berechting van Bergen op Zoom. De Kamer van Koophandel stelt: „Nu de voorkeur van General Electric schijnt uit te gaan naar ves tiging in Bergen op Zoom, wil de Ka- NELISSEN mer er bij U met klem op aandrin gen dat aan dit bedrijf bij vestiging in Bergen op Zoom alle faciliteiten zullen worden verleend die ook bij vestiging in andere stimuleringsker nen overwogen zouden worden, zodat een vrije onbelemmerde keuze van vestigingsplaats tot stand kan komen. Hierdoor zal mede voorkomen kun nen worden dat deze vestiging voor Nederland wellicht alsnog verloren gaat". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gisteren in zeven nieuw-gevormde Zeeutvsch- Vlaamse gemeenten gehouden raadsverkiezingen hebben enkele vreemde verrassingen opgeleverd. In de twee plaatsen waar de chris telijke partijen verenigd aantraden (als plaatselijke „groeperingen van 18"), namelijk in Terneuzen en in Sas van Gent, blijkt dit in het ene geval (Terneuzen) de kiezers te hebben afgeschrokken, terwijl in het andere geval een enorme stemmenwinst van dit samengaan het gevolg is geweest. In Terneuzen verspeelden de sa menwerkende confessionelen vier zetels (van 12 naar 8), terwijl zjj in Sas van Gent van vier op zeven ze tels kwamen Het algemene beeld van de giste ren gehouden raadsverkiezingen wijst op een aarzelende houding van het kiezerskorps ten aanzien van de PvdA; een vrij duidelijke sympathie voor de WD en een uitgesproken voorkeur voor partijen met een ty pisch op het plaatselijk belang ge oriënteerd programma. De confessio nele partijen, voorzover z(j behoren tot het politieke middengebied, boet ten aan populariteit in. De uitslagen zijn in verschillende Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten sterk beïnvloed door 't feit dat er minder „persoonlijke lijsten' 'op de aanplak borden hingen dan gewoonlijk het geval is. De Boerenpartij krijgt in de Ter- neuzense raad één zetel. D'66 en de PPR, die zich zowel in Terneuzen als in Oostburg aan dienden, konden de verwachtingen, die men in het Zeeuiwse van deze groeperingen had, niet geheel waar maken. In Terneuzen kwam de PPR niet aan de kiesdeler. In Oostburg verkreeg zij één zeteL D'66 haalde zowel in Oostburg als in Terneuzen eveneens één zetel. Zoals bekend wordt het aantal ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen per 1 april van 29 teruggebracht tot 8. Aardenburg, dat niet in de schaal vergroting is betrokken, stemde gisteren niet. Het aantal raadsleden vermindert door de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaande ren van 257 tot 109. VATICAANSTAD (A.P.) Het verwekken van kinderen door mid del van kunstmatige bevruchting var. een eicel buiten het lichaam van de moeder, waarmee thans in Groot- Brittannië wordt geëxperimenteerd, „is tegen de katholieke moraal", al dus is door een woordvoerder van| het Vaticaan verklaard. De woordvoerder van het Vaticaan I voor de pers, mgr. Fausto Vallainc, zei een en ander in antwoord op de vraag naar aanleiding van de proef neming die thans in Groot-Britannië worden ondernomen door de voor aanstaande vrouwenarts dr. Patrick Steptoe. Het Vaticaan is a 11 ij d al tegen stander geweest van kunstmatige be vruchting van mensen. (ZIE OOK PAGINA 17) WASHINGTON (Ktr.) Senator Edward Kennedy meent dat Amerika het grootste deel van zijn 320.000 mi litairen uit Europa moet terugtrek ken teneinde zijn militaire uitgaven te beperken. Volgens hem zou Nixon zijn defen siebegroting aanzienlijk kunnen be snoeien, zonder dat de nationale vei ligheid hierdoor gevaar zou lopen. De steeds welvarender wordende vol keren van West-Europa zouden meer voor hun eigen verdediging moeten doen. Er zou echter een deel van de Ame rikaanse troepen in Europa moeten blijven om zowel landen van de NAVO als de staten van het War- schau-pact te laten zien, dat bij een conflict in West-Europa onvermijde lijk de militaire macht van de V.S. een rol zal spelen. (Van onze sportredactie) BRUSSEL De vriendschappelij ke ontmoeting tussen de voetbalteams van België en Engeland in Brussel is geëindigd in een 31 overwinning voor de Engelsen. De ruststand was 10 voor Engeland, dat vermoede lijk zijn laatste oefenwedstrijd speel de voor het begin van de eindronde van het wereldkampioenschap voet bal in Mexico. De Engelse doelpunten werden ge scoord door Alan Ball (2 x) en Geoff Hurst, het Belgische door Jean Dockx. Sr waren ruim 35.000 toeschouwers, die bijzonder slecht weer moesten trotseren voor het schouwspel. WASHINGTON (Rtr) Ongeveer de helft van de leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden is gisteren weggebleven toen president Pompidou van Frankrijk in een geza menlijke zitting van het Congres een rede hield. Zij lieten verstek gaan uit protest tegen verkoop door Frankrijk van honderd Mirages aan Libië. De meeste afwezigen waren demo craten. Volgens het Franse persbureau AFP waren van de 435 leden van het Huis van Afgevaardigden er on. ge veer 250 afwezig. Van de 100 se natoren ontbraken er 75. Een aantal van hen lag met griep, die op het ogenblik in de Amerikaanse hoofd stad heerst, in bed. REDE POMPÏDOTJ OP PAG. 15. DE IN NEDERLAND geboren redac teur van het in Salisbury verschijnen de blad „Moto" (vuur), de 25-jarige A. Schmitz, is door de Rhodesische regering verklaard tot „immigrant die niet meer in het land mag terug komen". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering wil graag een deel van het lesverkeer van de luchthaven Schiphol overbrengen naar het Brabantse vlieg veld Woensdrecht. Dit om de geluidshinder rond Schiphol te vermin deren. Aldus het antwoord van minister Bakker van Verkeer en Waterstaat op een vraag van het KVP-Kamerlid Cornelissen. Vanzelfsprekend zal door deze overplaatsing de geluidshinder voor Woensdrecht toenemen, aldus de minister, maar wii moeten nu eenmaal de lusten en lasten samen delen. Overigens is de overplaatsing van het lesverkeer naar Woensdrecht nog niet definitief. De minister zei, eerst de afronding van de geluidshinder- rapporten af te willen wachten. Betreffende een vraag over de ge luidshinder van het vliegveld Eind hoven zei de minister, dat een nieuwe landingsbaan zal worden aangelegd, die gunstiger komt te liggen dan de bestaande. Het kabinet heeft hierover al een financieringsvoorstel gedaan aan het gemeentebestuur van Eind hoven. De minister zei verder, dat het mi litaire vliegveld Eindhoven er wel zal blijven. De heer Cornelissen had de bewindsman gevraagd of het vlieg veld in een dergelijke agglomeratie nog wel op ziin plaats is. Over de juiste plaats waar de twee de nationale luchthaven zal moeten worden aangelegd, kon de minister nog niets zeggen. De bewindsman zei het niet waar schijnlijk te achten dat Zuidelijk Fle voland de aangewezen plaats is, in verband met de beveiliging van de bestaande luchtroutes. De keuze zou dan moeten vallen op een strook waai de Markerwaard in valt of op een stuk ten zuiden van de Marker waard. „Het lijkt er op dat, in verband met het vervoersaanbod, de nieuwe lucht haven iri elk geval in de omgeving van de Randstad zal komen". Overigens zal ook bij de aanleg van een tweede luchthaven niet zijn te ontkomen aan een verdere uit breiding van Schiphol, aldus minister Bakker, die de belofte deed bij zijn beslissing Kamer, Prov. Staten en ge meenteraden te zullen betrekken. Gisteren is in Amsterdam de „fe bruaristaking" van 1941 herdacht. Duizenden Nederlanders legden toen het werk neer uit protest te gen het wegvoeren van de joden door de Duitsers. In Amsterdam concentreerde de herdenking zich rond het verzetsmonument De Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Zijlstra (A.R.) wil minister Lardinois (Landbouw) in de Kamer ondervragen over de maatregelen die genomen zijn voor de fruitteelt. „De noodsituatie heeft thans voor zeer vele bedrijven catastrofale gevolgen", zei de heer Zijlstra. De Kamer beslist vanmiddag of de interpellatie zal doorgaan. De heer Imkamp (D '66) had al eerder van de Kamer toestemming gekregen mi nister Lardinois enkele vragen te stellen over de fruitteelt, maar ken nelijk heeft de heer Zylatra nog meer op zijn lever. De heer S. van der Ploeg (P.v.d.A.) wist nog niet of zijn fractie het ver zoek om interpellatie zal steunen. Het leek hem op politiek stuntwerk. DE WESTDUITSE bondskanselier, Willy Brandt, gaat volgende week maandag voor drie dagen naar Lon den, waar hij twee maal premier Wilson zal ontmoeten. In hoofdzaak zal gesproken worden over de Britse toetreding tot de E.E.G. Dinsdag houdt Brandt redevoeringen in het Britse parlement. (Yan onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé (CRM) heeft gisteren in de Eerste Kamer gezegd, „dat nu werkelijk op korte termijn een beslissing van de ministerraad te verwachten is inzake een eventueel optreden tegen piratenzenders, zoals Radio Veronica en radio Noordzee. De minister liet in het midden of zij zelf de piratenzenders inderdaad zou willen gaan aanpakken. Zoals bekend heeft Nederland destijds het internationale verdrag van Straats burg tegen piratenzenders onderte kend, maar dit verdrag moet nog steeds door het Nederlands parlement worden geratificeerd. De ministerraad zou nu kunnen be sluiten de daarvoor noodzakelijke wetsvoorste llen bij het parlement in te dienen. Na aanvaarding daarvan zou daadwerkelijk optreden mogelijk worden door alle medewerking aan piratenzenders strafbaar te stellen. Minister Klompé zei er begrip voor te hebben dat de Eerste Kamer maat regelen wil zien. Zij zei echter ook ich zich af te viagen in hoeverre het programma via Hilversum 3 een wer kelijk tegenwicht vormt tegen de pi ratenzenders. Bij de replieken bleek dat minister Klompé de senaat met haar medede ling over een kabinetsbeslissing in zake de piratenzenders nogal had verrast. Valt het kabinet niet als men te gen Veronica zou optreden?, vroeg de socialist Broeksz,. kennelijk zin spelend op verzet van de liberale mi nisters. Minister Klompé noemde dit laat ste „Wishfull thinking". Zij legde er echter tevens nog eens de nadruk op niet te hebben gezegd hoe deze be slissing zou uitvallen. De WD-er van der Werff merkte op, dat de regering zich uiteraard aan haar internationale verplichtingen (verdrag Straatsburg) moet houden. Tevens zou de regering zich echter moeten realiseren dat Radio Veronica toch kennelijk in een behoefte van adverteerders en consumenten voor ziet en dat Hilversum er tot dusver niet in geslaagd is daar verandering in te brengen. Over het derde t.v.-net zei de mi nister nog dat dit technisch gezien binnenkort van start zou kunnen gaan. De heer Broeksz had geen be hoefte aan het derde net, omdat het eerste en tweede net nog niet zijn uitgeput. Minister Klompé denkt evenwel vooral aan benutting van het derde net voor educatieve in structieve programma's. BONN (Rtr.) 1.500 Westduitse priesters zijn gisteren openlijk in verzet gekomen tegen hun bisschop pen over de kwestie van het celibaat. In een brief aan de Nederlandse bis schoppen beschuldigen zij liun eigen bisschoppen van gebrek aan moed en eerlijkheid omdat zij over deze kwes tie blijven zwijgen. De priesters zijn verontwaardigd over „het gebrek aan solidariteit van 't Westduitse episcopaat met de kerk van Nederland" en achten het stil zwijgen van hun bisschoppen een aantasting van de collegialiteit. Zij vragen de Nederlandse bis schoppen in hun brief „onvervaard voort te gaan langs de weg die zij genomen hebben". Over het verzoek van de AVRO om meer zendtijd, zei de minister, dat eerst het ledenbestand gecontroleerd zal worden. Vervolgens gaat de aan vraag om advies naar de omroepraad en daarna neemt de minister haar beslissing. De minister deelde niet de vrees van de socialist Broeksz, dat het verschijnsel van de mini-omroe pen een drama van verbrokkeling gaat opleveren. Zij wees erop dat vol gens de omroepwet maximaal tien procent van de t.v.-zendtijd en vijf procent van de radio-zendtijd voor de minis beschikbaar mag zijn. Nieuwe aanvragen om zendtijd zui len aan de wettelijke criteria getoetst worden. De minister geloofde niet dat de ontwikkelingen leiden naar een verhoging van de ledentallen voor de aanvraag van zendtijd. (ADVERTENTIES) (Wyeri slaaf erachter) DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND NAAR WELKE ZON REIST U IN I970? O c pyjama's en i i. Uil UI nachtmode v

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1