Melkhandel wil bier aan huis verkopen K.Y.SVer verwijt minister Schut onduidelijk beleid LEERCONTRACT VOOR JEUGDIGE WERKNEMERS Slechts 5% beleggen in eigen onderneming Nota oefenterreinen in discussie P.vlA. OP BRES VOOR „KUNSTPOLITIEK" Staatsburgerschap aan Ota Sik ontnemen Redactie staf op stoep AMSTERDAM KRIJGT OOK ZIJN METRO INZAKE ZEEHAVENONTWIKKELING I Je^elUd Dader aanslag Dutschke pleegde zelfmoord Laird vraagt meer geld voor „Safeguard" Hasjiesj-vondst -11,5 pond - op Schiphol halmhandcrême SER-ADVIES PENSIOENEONDSEN SER adviseert staatssecretaris van Onderwijs Commentaar Weg er mee Geen visie VERZOEK AAN STAATSSECRETARIS Wijziging Onverenigbaarheid van functies Beernink voelt voor onderzoek Hoogleraar staakt colleges Vragen over ontslag ^WASHANDEN, RUWE tfANDEU,WINT£ffHANflütf Sffh Onderzoek WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 DE VRIJE ZEEUW /"Angeduldige enthousiastelingen A-' in de progressieve hoek heb ben een plan gepubliceerd, waar mee ze in één klap een einde ho pen te maken aan de verdeeldheids- malaise ter linkerzijde. Deze groep, de landelijke werkgroep Progressief Akkoord (PAK) wil alle vooruitstre vende Nederlanders verenigen in een „concentratie van kiezers". De ze organisatie zou dan een deel van de bevoegdheden van de deelne mende partijen moeten overnemen, zowel bij de aanwijzing van kandi daten voor de kamer en voor mi nisterszetels als ten aanzien van de vaststelling van de voornaamste programpunten. „PAK mee" heet dit PAK-plan. Weg er mee, zou een betere titel zijn geweest, want dat is wat men in feite wil: weg met al die oude partijen en partijtjes ter linkerzijde met haar verouderde structuren en programmastokpaardjes. Die hele santekraam de lucht in en in de plaats daarvan een bundeling van alle progressieve krachten in een organisatie, die onbelast door het verleden eigentijds zou kunnen handelen. De weg, die de PAK-commissie wijst, lijkt de enig mogelijk om in Nederland ooit nog eens te ko men tot een progressieve concen tratie met kansen op een meerder heidspositie. De tijd is er rijp voor, want de politieke versplintering gaat onrustbarend voort en de ka merverkiezingen staan voor de deur. De tijd is er rijp voor, maar de partijen blijkbaar nog niet. De P.v- d.A. heeft al laten weten dat zij on overkomelijke bezwaren heeft te gen dit PAK-plan, met name tegen de voorgestelde overdracht van be voegdheden. Dat weten we dan weer: het eigen huis blijft de socialisten dier baarder dan een nieuwe club van gelijkgezinden. In dit geval is het de P.v,d.A. overigens wel gemakke lijk gemaakt. De programmapunten, die de PAK-commissie als „strategi sche kernpunten" heeft geformu leerd, doen eerder aan een ideeën bus denken dan aan een serieus onfwerp-program. Weer een mislukte poging dus? In de huidige situatie komt het niet primair aan op programmapunten. Het belangrijkste is een bundeling tot stand te brengen van alle gelijk gezinden- Daarom heeft de PAK- commissie een voorste! gedaan. Dat voorstel verdient nadere bestude ring. Het door dik en dun vasthou den aan het eigene heeft links tot dusverre verdeeld gehouden en daardoor machteloos gemaakt- Aan die machteloosheid is in menig land de democratie ten onder gegaan. De K.V.P.'er Maenen, wiens mo tie van oktober-november 1969 om de wedde van dienst plichtigen per 1 januari te verho gen. door de kamer met grote meerderheid van stemmen werd aangenomen, ziet zijn verzoek eerst per 1 juli geëffectueerd. Een half jaar te laat, maar bij dit kabinet geldt maar al te vaak: beter laat dan nooit. De eis van de K.V.P.'er Maenen en de C.H.U.'er Kikkert om een de finitieve wedderegeling voor dienstplichtigen vóór uiterlijk 1 ja nuari 1972 ar is altijd nog een aanmerkelijk verschil in de beloning van de ongehuwde beroepsmilitair (394 gulden èchoon per maand) en ongehuwde dienstplichtige (205 gulden schoon per maand) werd door minister Den Toom krachtig van de hand gewezen. Met het ar gument dat hij een volgend kabinet niet wil vastprikken op' een derge lijke uitspraak. Een merkwaardig argument, dat o.i. weinig steek houdt. Immers heel veel afspraken (bijvoorbeeld het huurverhogingsbeleid ligt vast tot ver in de zeventiger jaren) bin den nu reeds het volgende' en zelfs het daaropvolgende kabinet. Vreemd doet hierbij aan dat in een vorig kabinet de toenmalige minister van Defensie, nu premier P. de Jong, de toezegging deed dat de wedderegeling voor dienstplich tigen „stap voor stap" zou worden bezien in relatie tot de wedderege ling van beroepsmilitairen. Bond dat dan niet het huidige kabinet? Opnieuw blijkt overigens, dat het dit kabinet ook aan visie ontbreekt waf betreft de weddeverhoging van dienstplichtigen en dat het voor de zoveelste keer lapmiddelen gebruikt als zoethoudertjes. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De „ambulante melkhandel" (verkoop aan huis) wil zwak-alcoholischc dranken als bier en vruchtenwijn gaan ver kopen. Een verzoek om de drank- en horeca-wet in die vorm te wij zigen is gisteren door het bestuur van het bedrijfschap detailhandel in melk- en zuivelprodukten aan staatssecretaris Kruisinga (Sociale Zaken en Volksgezondheid) gedaan. Tot nu toe staat die wet afleve ring aan de huisdeur slechts toe als de drank tevoren in de winkels was besteld. Al eerder, in 1966, verzocht het bedrijfschap de minister de wet te verruimen, maar dit verzoek werd toen afgewezen. De bepalingen in de drank- en ho- recawet dragen het kenmerk van een zorg voor de volksgezondheid. Men wil b.v. de oncontroleerbare verkoop van (zwak)alcoholische dranken aan minderjarigen tegen gaan. Vandaar het verkoopverbod voor de ambulante handel, aldus het bedrijfschap. De melkslijters stellen als tegen argument dat de ambulante handel in verschillende bedrijfstakken uit sluitend uit verkopen aan vaste klanten bestaat, hetgeen controle zeer wel mogelijk maakt. „Bij deze verkoop is controle zelfs nog beter mogelijk dan bij winkelverkoop, daar een melkslijter elke dag op nieuw op eenzelfde tijdstip aan de klant aflevert. De melkhandelaar ontmoet daarbij de meest serieuze klanten, die de minister zich maar kan wensen, n.l. niet de kinderen maar de moeders". De wetgever hanteert kennelijk nog het oude be grip dat „ambulante handel het leu ren met waren inhoudt", zo stelt het bedrijfsschap. De verkoop van bier in de ambulante handel (83 procent van de melk wordt aan de huisdeur verkocht) zou de rentabiliteit van deze bedrijven ten goede komen. WASHINGTON (Rtr.) De Ame rikaanse minister van defensie, Laird, heeft het Congres gevraagd, de bouw van een derde anti-raketbasis goed te keuren en geld beschikbaar te stel len voor voorbereidende werkzaam heden aan nog vijf van die bases. De bewindsman gaf twee senaats commissies bezonderheden over het gewijzigde Safeguard-stelsel tegen ballistische projectielen. Met de uit breiding was naar zijn zeggen een jaarlijks bedrag van 920 miljoen dol lar gemoeid. Laird vroeg voorts geld voor uit weiding van het aantal raketten voor de twee Safegua-rd-insta'ltaties in Noord-Dakota en Montana, waarvan de bouw vorig jaar is goedgekeurd. De eerste drie banien zullen iin 1975 operationeel zijn. (Van otke parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) voelt er per soonlijk wel iets voor om een alge meen onderzoek in te laten stellen naar de onverenigbaarheid van func ties. Hij zou wellicht deze zaak in het kabinet binnenkort ter sprake bren gen, omdat hij daarover niet alleen kan beslissen. De kwestie kwam ter sprake toen gestemd moest worden over het wets- voorstel van de socialisten Franssen en Laban om de bepaling op te hef fen dat onderwijzers bij het open baar onderwijs niet in de gemeente raad mogen zitten. Het wetsvoorstel zelf werd door de Kamer verworpen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamer- fractie van de PvdA wil de nota Schut over de vier militaire regionale oefenterreinen op korte termijn in openbare discussie brengen. De Kamer zal vandaag beslissen of hiervoor een openbare commissie vergadering moet gehouden worden. Het ziet er echter naar uit, dat de meerderheid het verzoek afwijst. CLAUS, het hert met het grootste gewei van West-Europa, is dood. Het dier, dat elf jaar werd, zwierf jaren lang op de Hoge Veluwe. DUIZENDEN links-georiënteerde studenten zijn gisteren slaags ge raakt met de Romeinse oproerpoli tie op de campus van de universiteit van Rome. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Het kunst- en cul tuurbeleid in Nederland moet een zaak van kabinetspolitiek zijn en niet alleen van het ministerie van C.R.M., dat anders altijd in de verdediging zou zijn. Het voeren van een wezen lijke kunstpolitiek stuit thans op een onderbezetting bij C.R.M." Dit zei senator Cammelbeeck (PvdA) gisteren bij de begrotingsbehandeling van CRM in de Eerste Kamer. „Naast studie en onderzoek van allerlei pro- blematieken zal er ook iets gedaain moeten worden. Met name zou de mi nister Klompé allerlei experimentele initiatieven in de kunst verder moe ten steunen. Het toneel- en orkest wezen moet worden doorgelicht". Ook bepleitte de heer Cammel beeck subsidie voor de muziekscho len. Aanleiding om deze zaak weer aan de orde te stellen is het bij de Twee de Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging van de drank- en hore- cawet, waardoor volgens het be drijfsschap in winkels etc. de ver koop van anticonceptionele middelen in automaten mogelijk zou worden gemaakt. Uit het feit dat deze wets wijziging wordt voorgesteld leidt het bedrijfsschap af dat de betrokken ministeries hun standpunten t.o.v. bepaalde o>p<vattingen in onze.geeste lijke volksgezondheid ingrijpend ge wijzigd hebben. „Voorts zijn de op vattingen over drugs zich aan het wijzigen. Hieraan afgemeten lijkt het langer handhaven van een verbod tot verkoop van zwak-alcoholische dranken in de ambulante handel op het in stand houden van een ver ouderde, discriminerende maatregel. Ook de overige E.E.G.-partners ken nen een dergelijke verbodsbepaling niiet, zodat door opheffing ervan door Nederland althans een klein sukje harmonisatie in de wetgeving wordt bedreven", aldus het bedrijfsschap. Op 1 januari 1970 waren er in ons land 120 zuivelwinkels, 801 ambu lante bedrijven en 30 gecombineerde bedrijven. In 1968 waren deze cijfers resp. 152, 921 en 45. (Van onze redactie buitenland) PRAAG. Het ministerie van binnenlandse zaken in Praag heeft de vroegere Tsjechoslowaakse vice- minister-president Ota Sik en twee andere prominente voorgangers van de liberalisatie van 1S68 hun staats burgerschap ontnomen. Het persbureau CTK meldde dat de maatregelen zijn genomen omdat de drie betrokken personen zich „il legaal" in het buitenland ophouden, waar ze „schade hebben toegebracht aan de belangen van Tsjechoslowa- kije". (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Prof. dr. II. Daudt, hoogleraar in de wetenschap der politiek aan de universiteit van Amsterdam, zal geen dinsdagcolle ges meer geven voor eerste- en tweede-jaars studenten in de sub faculteiten „a" en „b" van de facul teit der sociale wetenschappen. Als reden voor zijn besluit geeft prof. Daudt op dat de afgelopen maanden een sfeer van opruien, ver dachtmakingen en woordterreur is geschapen, waarin het „voor mij niet langer mogelijk is beginnende stu denten een eerste notie bij te, bren gen van het vak politicologie." De student-redacteuren van het universitair weekblad Folia Ci- vitatis hebben gisteren hun werkzaamheden op de stoep ver richt. Zij protesteren hiermee tegen de sluiting van het uni versiteitsgebouw aan de Oude Turfmarkt. Hierin zijn het In stituut voor Perswetenschap en het redactiekantoor van het weekblad ondergebracht. SCHIPHOL (ANP) Twee schoon makers hebben gistermorgen op de luchthaven Schiphol in de B-pier een partij hasjiesj met een gewicht van 5650 gram gevonden. Deze hoeveel heid vertegenwoordigt volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie dienst luchtvaart, een waarde van ongeveer 20.000,.. De hasjiesj zat in een linnen draag- gordel, die veel op een zwemvest lijkt. De gordel had al enige dagen in een werkkast gehangen. De partij is volgens de Rijkspolitie een der grootste die ooit op Schiphol is gevonden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De heren Maenen (KVP), Boersma (ARP) en Kikkert (CHU) hebben minister Roolvink schriftelijk gevraagd of de aanvaar ding van het omstreden art. 8 uit de loonwet de directe oorzaak voor de ontslagaanvrage van drs. Roemers als lid van de Loon Advies Commis sie is geweest. Gevraagd wordt de volledige mo tivering van drs. Roemers aan de Kamer mee te delen en daarbij te voegen de tegenwoordige samenstel ling van de LAC, met de vermelding van de verschillende organisaties waaruit betrokkenen voortkomen. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (A.N.P.) Burge meester Samkalden van Amsterdam, heeft gistermorgen meegedeeld, dat zeer binnenkort kan worden begon nen met de aanleg van de z.g. oost- lijn van de metro, die de Bijlmer meer met het centrum van de stad zal gaan verbinden. Ook zal de studie over de gewen ste buitenhaven in IJmuien spoedig worden afgerond. Ook zal er een Hemtunmel komen. De stad Amster dam zal sterke steun van de rege ring krijgen om de stadsvernieuwin gen mogelijk te maken. Ten aanzien van de begrotiingspo- aitie van Amsterdam is een principe afspraak gemaakt, die inhoudt dat in de jaren 1970 tot en met 1974 door gezamenlijke inspanning van rijk en gemeentebestuur maatregelen zullen worden genomen, die tot een slui tende begroting van Amsterdam zullen leiden. Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrême proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dêt doet 'tl U hebt al een tube voor f1,70 bij uw drogist of apotheker. maakt uw handen weer gaal en zacht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het KVP-Tweede-Kamerlid Assmann heeft giste ren tijdens de begrotingsbehandeling van Verkeer en Waterstaat (Minister Bakker) gezegd, dat minister Schut van Ruimtelijke Orde ning getoond heeft nog niet in staat te zijn op het gebied van de zeehavenontwikkeling duidelijke beslissingen te nemen. De heer Assmann vroeg onder meer hoe het staat met het plan „2000 van Rotterdam. Hij zei nog steeds geen concrete afwijzing te hebben gehoord van de ontplooiing van de Hoeksche Waard door Rotterdam. Op 9 oktober vorig jaar heeft minister Schut in Breda gezegd dat de zeeha venontwikkeling eerst grondig bestu deerd moet worden, alvorens beleids beslissingen kunnen worden geno men De heer Van Thijn (PvdA) vroeg bij interruptie óf het juist was, dat de heer Assmann kritiek uitoefende op het beleid van een niet aanwezige minister. Hij deed de suggestie om bij een dergelijke felle aanval ook minis ter Schut te verzoeken de begrotings behandeling van Verkeer en Water staat bij te wonen. De heer Assmann vond dit evenwel niet nodig. Spreker stelde tegenover de uit spraak van burgemeester Thomassen van Rotterdam, dat de groei van de ln Rijnmond gevestigde ondernemin gen niet mag worden gesmoord, dat de keuze voor nieuwe ontwikkelin gen niet beperkt dient te Blijven tus sen de Hoeksche Waard en Moerdijk, maar dat ook de mogelijkheden aan de Schelde aandacht verdienen. Het Scheldebêkken neemt een centrale plaats in tussen Zuid-Holland en Bel gië, zei hij. Het PvdA-Kamerlid Lems was van mening, dat in het overlegorgaan zee havenontwikkeling Zuidwest-Neder- J land ijverig wordt gestudeerd en over legd. Maar het blijft niet meer dan een wankele stap vanuit de regio in de richting van een nationaal haven- beleld, zei hij. De heer Dijkstra (D '66j toonde zich zelfs voorstander van een Euro pees havenbeleid, aangezien nu de havens door de ondernemingen soms tegen eikaar worden uitgespeeld. Hij vroeg naar een onderzoek van de vestigingsvoorwaarden en van de ex ploitatiekosten van de havens in Ne derland en in andere Westeuropese landen. De heer Assmann toonde zich nier erg gerust over het Reimerswaal- project, dat ln de zeehavenontwikke ling nog steeds op de achtergrond blijft. Voor de doorgang van het Rei- merswaalplan verwachtte hij graag spoedig een uitspraak van de rege ring. In dit verband wilde hij ook graag informaties van de minister over het nieuwe kanaal Hansweert Wemeldinge. Hit wilde ook weten wat de rege ring gaat doen aan de verdere ont wikkeling van Zeeuwsch-Vlaande- ren en van de haven van Terneuzen. Spreker wees erop, dat sinds de ope ning van het verbrede kanaal Gent Terneuzen het vervoer op Gent in enkele sectoren vervier- of vervijf voudigd is. Vandaag zal minister Bak ker de Kamer antwoorden, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De S.E.R. vindt, dat een pensioenfonds slechts vijf pro cent van zijn bezittingen mag beleggen in eigen onderneming. Het maximum is thans nog tien procent. De halvering zal zich in een periode van 5 a 10 jaar moeten voltrekken. De S.E.R. heeft deze opvatting kenbaar gemaakt in een advies aan de minister van Sociale Zaken tot wijziging van de pen sioen- en spaarfondsenwet (P.S.W.). De P.S.W. bevat geen verplichting tot het treffen van en het deelne men aan een pensioenvoorziening, ze behoort dus niet tot de sociale verzei kering. De wet wil slechts bereiken, dat als door een werkgever pensioen toezeggingen zijn gedaan, deze toezeggingen te zijner tijd inderdaad geho noreerd worden. Tot de wijzigingen in de wet, die de S.E.R. thans heeft voorgesteld, be hoort in de eerste plaats een scherpere clausule betreffende met tijdstip waarop de ondernemer de ingehouden pensioenpremies en zijn eigen bij drage in de pensioenvoorziening moet afdragen. Met betrekking tot die voortijdige beëindiging (wegens ontslag) meent de S.E.R. voorts, dat bij deelneming aan een pensioenfonds korter dan een jaar de door de deelnemer gestorte premies moeten wórden uitbetaald. Bij deelneming langer dan een jaar ontvangt de deelnemer een premievrije aanspraak. Afkoop van pensioenafspraken moet dus niet mogelijk blijven. -De raad wil ook de afkoopmogelijkheid voor vrouwen wegens huwelijk in trekken. Zo, en hoe bevalt u het leven op dit levensgevaarlijk continent? Waar of niet, het stond gisterochtend in de ze krant: Water staat W.-Europa tot aan de lippen. Ik vond mezelf er ove rigens wel in terug, want en velen uwer zullen in deze met mij con gruerenternauwernood houd ik het hoofd nog boven water! Jazeker. Maar laat ons niet treuren, want heden is mijn zoon en naam genoot een jaar oud. Dank u. D '66 heeft nu wel praatjes, maar, zo heeft PPR-voorzitter Jurgens ge zegd, „D '66 wil groter en sterker worden, kiezers van alle walletjes eten. Om nog groter en sterker te worden. Wel net zo groot als de KVP". Eji PvdA-vice-voorzitter Van der Louw wist eraan toe te voegen: „Om daarna als het geloof en de bezieling afneemt, kleiner te worden: ook weer net als de KVP." Maar voorlopig wil de Partij van de Arbeid zich toch ook niet wagen aan een echte Progressieve Concen tratie, want dan moet ze te veei veren laten. En daar zijn de rooie rakkers benauwd voor, net als trouwens, o.a. de KVP. Een onderwijzer van de vijfde klas van een hervormde lagere school heeft zijn leerlingen gevraagd op te schrijven wat zij dachten bij begrip pen als God, liefde, angst, droom en kunst. Hij publiceerde enkele resul taten in het weekblad Hervormd Ne derland. Hier zijn er een paar. Angjt. „Dan krijg ik kippevel en voel me niet erg goed. Ik krijg meestal pijn in mijn buik en wordt zenuwachtig. Als ik in bed lig dan durf ik me niet om te draaien. Als er iets ergs op de tv is gebeurd en het is spannend geweest, dan moet ik er steeds aan denken. Ik krijg het koud." Liefde: „Als je van je meisje houdt, ga je met haar uit. 's Avonds tegen 1 uur breng je haar thuis. Dan geef je haar een grote dikke zoen. Dan zeg je: „Dag schat, tot morgen dan maar weer". Kunst. „Kunst is iets wat de kun stenaar uit zijn gedachten haalt." Droom. „Droom betekent voor mij nachtmerries krijgen. Maar van sam- mige dromen krijg ik geen nachtmer ries. Die dromen zijn liefdesdromen. Die dromen gaan bijvoorbeeld overBijvoorbeeld in je slaap praten. Ik zei een keer: „Ga je me zoenen?" God. „God is iemand die in de he mel leeft en niet op aarde." Denkertjes, vrienden, stuk voor stuk. Net als de anekdote die mij uit het afgelopen weekeinde van de beeldbuis is 'bijgebleven. Wat bete kent: Ha, ha, ha, ha, ha, bóm? Een man die zijn hoofd eraf lacht. Waarbij ife het maar wilde laten teneinde in mijn favoriete park mijn speurtocht naar uitbottend groen te gaam voortzetten. Ik zal het vin den. Gegroet. MERIJN (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) WEST-BERLIJN. De 25-jarige Josef Bachmann, die 'n aanslag heeft gepleegd op de studentenleider Ru- di Dutschke (en deze levensgevaar lijk verwondde), heeft zelfmoord ge pleegd. Bachman, die een straf van 7 jaar uitzat, heeft tijdens zijn voorarrest al diverse zelfmoordpogingen ge daan Rudi nulschke is nog steeds niet helemaal hersteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Econo mische Raad is van mening, dat het mogelijk moet worden een gemengde leer-arbeidsovereenkomst voor jeug dige werknemers om te zetten in een zuivere leerovereenkomst als een be drijf door bijzondere omstandigheden niet in staat is het element van ar beidsovereenkomst nog verder na te komen. De opleiding zou dan ver volgd kunnen worden zonder doorbe taling van het loon ten laste van de werkgever. Dan zal ook geen produk- tieve arbeid voor de onderneming meer worden verricht. De loonkosten zouden ten laste van de werkloos heidsvoorzieningen moeten komen. De SER heeft deze gedachte neer gelegd in een advies aan de staats secretaris van Onderwijs. Deze be windsman had in oktober 1968 om een advies over de gemengde con tracten gevraagd. In die aanvrage constateerde hij, dat het aantal van die contracten toeneemt, maar dat het opleidingselement in gevaar kan ko men als een werkgever genoodzaakt wordt arbeidskrachten te ontslaan. Bij een gemengd contract verplicht een jeugdige werknemer zich, prot duktieve arbeid te verrichten in de onderneming, terwijl de werkgever zich verplicht deze werknemer met behoud van loon in werktijd een op leiding te laten volgen. Onder de hui dige omstandigheden beschouwt de SER zo'n gemengde overeenkomst als de juiste opleidingsvorm overeenkom stig de wet op het leerlingenwezen. Aangezien een strikte scheiding tus sen de tijd besteed aan ieren en die besteed aan arbeiden niet mogelijk is, dient de tweezijdigheid der verhou ding te worden erkend. Het genieten van de voordelen van de gemengd: overeenkomst beloning, bescher ming tegen ontslag e.d. houdt te vens in, dat de verplichtingen voort vloeiende uit een arbeidsovereen komst gelden. Wel moet de leerover eenkomst primair worden gesteld en de arbeidsovereenkomst als „inge bouwd", zodat de jongere kan zien. dat in het leerlingstelsel van hem een geringere produktitve prestatie wordt verwacht dan in het geval van een gewone arbeidsovereenkomst. Regel zal moeten blijven, aldns de SER, dat leerlingen worden te werk gesteld op basis van een gemengde overeenkomst. Voor de verdere ont plooiing van het leerlingwezen dra gen in het bijzonder de werkgevers een grote verantwoordelijkheid, daar zowel de opleidingskosten aïs de loon kosten "an de leerlingen bij de ge mengde ovcrei komst ten last* iw de werkgevers blijven komen

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7