Nu ook zonder filter Scheepbouwmij. Terneuzen kreeg order van 4 miljoen TWEE ZEESLEEPBOTEN VOOR UNION ANTWERPEN Gemeentehuizen onder de loep 25 american cigarettes 1.40 Wat en waar VANDAAG Films Toneel - Muziek - Dans Tentoonstellingen Hond oorzaak botsing Kritiek op b en w Terneuzen tijdens wens-in Nieuwe woningen aan Schuberthof in Terneuzen-zuid Binnenbrandje Boeiende lezing voor Alliance Francaise Hoogwater Discussie in Terneuzen Openheid bij vestiging industrieën Commissie hervormde vrouwengroepen houdt toogdag in Goes TRANSPLANTATIE Raadsvergadering in IJzendijke U weet, Ed Laurens maakt ze. Secretarie van W aterlandkerk j e bestaat 85 jaar Insluipingen in Middelburg Pliilatelica-avond in Middelburg Winst voor De Sutter tegen Van Veen Nederlandse biljarters gaven goed partij in Moerkerke Kindercrèche in molen van Middelburg-Zuid Kennismaking orgelclub VjjtOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 3= DE VRIJE ZEEUW ANTWERPEN Astra: De dolle kever, a.l. Astrid: Onze dokter is de beste, a.l,, Nova: Krakatoa, ten oosten van v Java, a.l. Ambassades: Ik ben een olifant mevrouw, 18 j. Capitole: De man, de trots en de wraak, 18 j. Festa: De brug van Remagen, 18 Forum: De meesters van de weTeld, 18 j. Métro: Commissaris: drie gouden slagen, 18 j. Monty: Wat een koppel, 18 J. Odéon: Cactusbloem, 18 j. Quellin: Satyricon, 18 j. Rubens: De clan der Sicilianen, 18 1. Pathé: De abdis van Monza, 18 j. GENT Century: Maxi-roof in Mini-Cooper, a.l. Majestic: Hello Dolly, a.i. Metro: De koeienbaTon van Montana, 18 J. Astrid: De detective, 18 j. Metro: Macadam-cowboy, 18 J. Normandie: Aprilgekken, 18 j. Rex: Auto stop girl, 18 j. Scala: De terugkeer van Django, 18 j. Capitole: De vrouwen, 18 J. ROTTERDAM De Doelen (Grote raai) 20.15 uur Rottend. Ph. Orkest o.l.v. Edo de Waart. Solist Theo Bruins (piano) De Doelen (Kleine zaal) 20.15 uur Quartetto Itailïano Schouwburg 20.15 uur: „De Huisbewaarder" van Harold Pinter, door het Nw. R'dams Toneel ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur Das Wumder der Heldane Diversen MIDDELBURG Zuiderbaken 20 uur Samenkomst NCVB, afdelingen Nieuwland, 't Zand en Zuid Opgave voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. GOES Burgerweesbuis, Singelstraat. Ten toonstelling „25 jaar Zeeland" (t.m. 25 febr.) Ma. t.m. za van 10-12 en 14-17 uur Zon. van 14-17 uur. MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 28 febr.) Ma. t.m. vrij. 9.30- 12.30 en 13.30-17.30, zat. van 9.30- 12.30 uur. ROTTERDAM Museum Boymans: Expositie Too» van 't Hoff met o.a. schilderijen en beelden (t.m. 28 febr.) Rotterd. Kunstkring, W. de Witti- str. 35, Rinus van den Bosch, schil derijen en Louis Vorkink, tekenin gen. (tim. 8 mrt.) Werkd. 10-17, zon. 11-16 uur. Rotterd. Kunststichting, Zuidplein. Schilderijen Jef Huibers (t.m. 28 febr.) Werkd. 10-17, zon. 12-17 u. WESTDORPE Galerie Troutzaerte: Expositie Theo Dobbelman met beeldhouw werk in brons en experimentele afdeling „De Porceleyne Fles" met unica in keramiek. Ma. t.m. za. van 9-18, zon. van 14-18 uur. (t.m. 28 februari) GENT Kunstgalerij Gravensteen Expositie Ben Bonte (t.m. 4 mrt.) Van 10-12 en 14-18.30 uur. Zon. na 13 uur en 's maandags gesloten (Van onze correspondent) TERNEUZEN Toen mevrouw M. K. V. uit Terneuzen met haar auto over de Bachlaan reed, sprong haar hond plotseling tegen haar rechter arm, waardoor zij te veel naar rechts uitweek. Zij reed langs en tegen drie geparkeerde auto's. Twee ervan en haar eigen wagen liepen aanzienlijke schade op. (Van onze correspondent) Op de „wens-in"-avond, die de af deling Terneuzen van de P.v.d.A. heeft gehouden, hebben verscheide ne van de aanwezigen kritiek geuit op de houding van het college van burgemeester en wethouders. In het algemeen werd gesteld dat particu lieren vaak een verzoek tot dit col lege richten en dan in veie gevallen eerst na vele weken een (afwijzend) antwoord krijgen, zonder dat dit verder wordt gemotiveerd. Men was het er ook niet mee eens dat de aan vragers (bijna) nooit persoonlijk worden gehoord. De heer P. J. Huijbrecht, die de vergadering leidde, zei dat het niet altijd de schuld van b. en w. is als; een antwoord lang uitblijft. Soms moet de oorzaak gezocht worden bij de ambtenaar, die deze zaak behan delt, maar dit niet altijd direct kan doen. De klagers kregen de raad hun verzoeken tot de raad te richten, dan kan het in een openbare vergadering worden behandeld. Er werd de wens geuit om in Ter neuzen een kunstijsbaan aan te leg gen en alle aanwezigen bleken voor een koopavond te zijn, toen hierover een vraag werd gesteld. Een enquête heef) uitgewezen dat 66 procent van de geënquêteerde burgers er voor waren en zelfs 70 procent van het ondervraagde winkelpersoneel. Hoe wel de heer Huijbrecht moest zeg gen dat het gemeentebestuur onlangs een afwijzing kreeg voor de bouw van een h.t.s., werd vanuit de verga dering gesuggereerd een dependance van de Vlissingse h.t.s. in Terneuzen te vestigen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een dezer dagen zal aan de Schuberthof in Nieuw-Ter- neuzen een begin worden gemaakt met de bouw van 22 eengezinshuizen in de premiesector. De woningen worden gebouwd in opdracht van de N.V. De Hoop te Ter neuzen. Er komen twee blokken van acht en een van zes huizen. Elke woning bevat een huiskamer van 6,48 x 3,58 m en drie slaapkamers van 3,58 x 2,67, 3,58 x 3,03 m, 2,19 x 2,64 m. De stichtingskosten van de huizen met inbegrip van de grond bedragen voor een hoekhuis 38.650 en voor een tussenwoning 37.350. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gisternamiddag om half drie ontstond brand in de woning Rembrandtlaan 27 in Terneu zen, toen schilders in de gang bezig waren met een gasfles en -brander de muren af te stomen. Ten gevolge van een lek in de gasslang ontstond plotseling een steekvlam. Plastic dat bij het werk werd gebruikt en pa pier begonnen te branden alsmede deuren en ramen. Er was vrij veel schade. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Voor een aantal leden van de afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen van de Alliance Frangaise heeft de heer Pierre Brouillard in de benedenzaal van Hotel Rotterdam in Terneuzen een inleiding gehouden over de spionagediensten van Ame rika en Rusland. In het eerste gedeelte van zijn be toog vertelde de heer Brouillard (in Frankrijk beter bekend als Pierre Nord) over de Amerikaanse C.I.A. en N.S.A. waarin hij de gebeurtenissen rond Cuba belichtte. Na de pauze over de in Rusland almachtige K.G.B. met als onderafdeling de G.R.U. Uit zijn betoog bleek dat de voortduren de geheime oorlog tussen de twee wereldmachten meer grenzen heeft veranderd dan twee wereldoorlogen hebben kunnen bewerkstelligen. Vooral de wetenschappelijke kant van dit spel pp leven en dood was bijzonder boeiend. Morgen, donderdag 26 februari: Bergen op Zoom: 6.40 en 18.58; Hansweert: 5.48 en 18.11; Made - Drimmelen: 9.09 en 21.40; Terneu zen: 5.11 en 17.33; Vlissingen: 4.43 en 17.04; Wemeldinge: 6.30 en 18.48. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op een bijeen komst van de Verenigde Christelijke Partijen (K.V.P., A.R. en C.H.U.) in Terneuzen spitste de discussie tussen de forumleden Kaland, gedeputeerde, en de heer Van Bennekom Tweede Kamerlid en fractievoorzitter van de A.R. in de Zeeuwse Staten, zich toe tot de openheid bij het vestigen van industrieën. Beide heren bleken voor vestiging van industrie, maar hadden een meningsverschil over het daarbij betrachten van openheid. Met name werd Terneuzen gewaar schuwd niet te veel in oostelijke rich ting uit te breiden, met het oog op de mogelijke komst van zware indus trie in dat gebied. Tijdens deze ver gadering ontbraken ae heren Schmel- zer, Biesheuvel en Mellema, respec tievelijk fractievoorzitters in de Tweede Kamer van K.V.P., A.R. en C.H.U. Namens de K.V.P. waren we) aanwezig de heren Westerterp en Dusarduyn, beiden Tweede Kamer leden. (Van onze correspondente) GOES De provinciale commissie der hervormde vrouwengroepen in Zeeland organiseert de toogdag 1970 op 28 april in de Grote Kerk in Goes, waar het eerste gedeelte van het pro gramma afgewerkt zal worden. 's Middags wordt in de Prins van Oranje een toneelstuk opgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Terneuzense Scheepsbouwmaatschappij n.v heeft van de Antwerpse rederij Union Remortage een opdracht vat. circa vier miljoen gulden ontvangen voor de bouw van twee grote zeesleepboten van elk twee duizend PK. Met de bouw van de twee schepen, die een lengte van 33 meter, een breedte van 8,70 meter en een hoogte van 4,60 meter hebben, wordt in mei een begin gemaakt. De sleepboten moeten over veertien maanden worden opgeleverd. De nieuwe sleepboten worden uitgerust met elk twee verstelbare schroe ven en twee motoren van duizend PK, van het Deense fabrikaat Burg meister en Wain. „Wij zijn bijzonder blij met deze opdracht", zegt TSM-directeur J. Pan- nevis. „In de eerste plaats natuurlijk voor de continuïteit van onze werf. Bij ons werken 180 man. Ean van de grootste zorgen is het tekort aan vak mensen in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar met ons huidige personeelsbe stand kunnen we het klaren". De Terneuzense Scheepsbouw maatschappij lieeft op het ogenblik een tiental objecten onderhanden. Een van de spectaculairste operaties is het verlengen van de coaster Lau ra van de Zeeuwse rederij uit Bres- kens. Na de „transplantatie" van een nieuw middenstuk in haar romp, krijgt de kustvaarder een lengte van 75 meter, terwijl het laadvermogen van duizend ton tot 1250 ton wordt opgevoerd. De ingreep gebeurt in een dok waarvan het hefvermogen van achthonderd ton tot twaalfhonderd ton werd verhoogd. Verder zal binnenkort een prak tisch vernieuwde sleepboot van de Union met een motorvermogen van 2600 PK te water worden gelaten. Op de wachtlijst om een grondige opknapbeurt te ondergaan staat ook een voormalige patrouilleboot van de rijkspolitie te water. Dit schip zal straks dienst doen als verkeersrege laar in de wateren bii Hansweert. De TSM heeft zich in het recente verleden niet beperkt tot de scheeps- branche. Zo werden in de afdeling scheepsbetimmering onder meer kerk interieurs, trappen, bars en ander meubilair vervaardigd. Ook voor de bouw van complete vakantiebunga lows schrok men bij de TSM niet te rug. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Op de agenda van de raadsvergadering, die op donderdag 26 februari om half acht wordt gehouden, staat weer een groot aantal verzoeken tot aankoop van erfpachtgronden- De agenda vermeldt verder onder meer vast stelling van een nieuwe subsidiere geling voor molens, vaststelling van een nieuwe legesverordening en ver koop van grond in het nieuwe uit breidingsplan „De Kleine Jonk vrouw". Doen. WATERLANDKERKJE Als in april 1970 de gemeentesecretarie van Waterlandkerkje opgeheven zal worden, heeft ze ongeveer 85 jara bestaan. In 1885 werd het als woning van de toenmalige hoofdonderwij zer van de openbare lagere school gebouwd met de conditie eraan ver bonden dat het beschikbaar zou zijn voor vergaderingen van de raad en middagen van burgemeester en wet houders. De burgemeester van IJzendijke vervulde de functie van burgemees ter en die van Schoondijke de functie van secretaris. Hierin kwam in 1938 verandering door het vertrek van de hoofdonderwijzer en de benoeming van H. de Haan, die per 1 januari 1938 burgemeester en tegelijkertijd secretaris werd. De woning werd verbouwd tot gemeentesecretarie met een kluis en een raadzaal. In 1958 werd het interieur nog weer eens verfraaid en praktischer inge richt. Tevens kreeg het dorpshuis een mooier aanzien door de lambri- zering die erin werd aangebracht, de verschillende kleuren gordijnen rond het podium en een gerieflijke keuken. In 1968 werden de portalen verwij derd, waardoor de gevel er erg kaal uitzag, dit wordt nu echter ge compenseerd door het mooie ouder wetse groen waarin geschilderd is. Na de herindeling zal men probe ren het gemeentehuis open te stellen als vergaderlokaal en voor het ver richten van administratie, als wijkge- bouw voor 't Groene Kruis en ruim te voor de dorpspraktijk voor de dok ter uit IJzendijke. Het gemeentehuis zal dan een verlengstuk zijn van het dorpshuis. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De commissaris van politie in Middelburg vestigt de aandacht op enkele insluipingen de afgelopen dagen. Dit gebeurde zowel 's nachts als overdag, voornamelijk 's morgens. In de woningen werd kennelijk naar geld gezocht. Men verschafte zich toegang via openstaande raampjes en niet afgesloten achter deuren. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De afdeling Mid delburg van de internationale vereni ging Philatelies houdt op donderdag 26 februari de maandelijkse ruil- en vergaderavond, in het gebouw De Schakel in Middelburg, aanvang 19.30 uur. De jeugdbijeenkomsten, onder lei ding van de heer J. van Dalsum heb ben plaats op de zaterdagmiddagen (16 uur), 28 februari, 14 en 28 maart, in een lokaal van de Technische School aan het Molenwater in Mid. delburg. (Van onze correspondent) OOSTBURG Bij het biljarten in hotei De Windt liet titelkandi daat L. de Sutter rivaal R. van Veen achter zich: 68-53. Tegen A. Aalbregtse kwam hij tot 95-41. An dere uitslagen: J. ae Fauw - B. Le Roy 93-56, Verschage - A. de Windt 87-44, J. Kareis - D. Vreeke 65-26. In L'Ambassadeur twee maal winst voor A. Vermaire: tegen P. Pijfferoen 54-2, tegen A. van Dronge- len 65-31. Verdere resultaten: C. Boonman - A. van Drongelen 22-16, P. Pijfferoen - J- Beeron® 6-8, A. van Haelst - J. van der Steen 15-42, J. van de Hermei - A. van Dronge len 7-23, A. de Bart - C. Boonman 13-20, G. Boonman - M. Berthou 23- 47, G. Boonman H. van der Steen 16-32, C. Boonman - H. van der Steen 20-29. (Van onze correspondent) MOERKERKE (B) In Moer kerke (België) duelleerden Neder landse biljarters tegen onze zuider buren om de biljart-eer. Er waren 68 deelnemers. Een groot deel van de beschikbaar gestelde prijzen werd gewonnen door de Nederlan ders. De eerste vijf ploegen waren: 1. P.H. Wage Oostburg T. Hinne- man Moerkerke; 2. P. Standaert Mal- degem L. de Vos Dixmuide 3. W. v. Wijnsberghe Eede C. de Koster Dudzeele; 4. L. v. Wijnsberghe Eede E. v. Landschoot oMerkerke; J. W. Verstraeten Eede A. Riviere Aalter. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Naar wethou der M. Hubregtse in de raad van Middelburg meedeelde, is de stich ting Het Trefpunt van plan om in de wiekloze molen in Middelburg- Zui een kindercrèche te vestigen. Met de uitvoering van dit plan zal echter moeten worden gewacht tot de molen gerestaureerd is. De raad heeft al jaren geleden het principe besluit tot restauratie van de molen genomen. De financieringsmiddelen zijn echter nog steeds niet aanwezig. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Zeeuwsch- Vlaamse hammondorgelclub organi seert maandag 9 maart een kennis- makingsavond in de foyer van het Zuidlandtheater te Terneuzen, met a!s gasten de organisten Piet Colley en Cor de Rooy. Aanvang acht uur. De club beoogt meer contact tussen bespelers van elektronische orgels door het organiseren van contact avonden, waarop bekende organisten te beluisteren zijn. TSM-directeur J. Pannevis, voor de coaster Laura, die met tien meter wordt verlengd. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2